Uit de Provincie Kunst en Wetenschap Burgerlijke Stand Gemengd Nieuws Kerk en School Rechtszaken Radioprogramma Neemn AKKERTJE De Neder/andsche Pijnstiller Walcheren. Tholen en •t,-Phlllpsland. Juist de slaap kan genezing brengen, doch klaar wakker blijft ge, woelènd en kreunend. AKKERTJES stillen de pijn, waardoor U kunt Inslapen en heerlijk tot rust kunt komen. "AKKERTJES" helpen altijd. Goes. Lezing Wetenschappelijke belangen. Donderdagavond heeft mevr. v. d. Broeckede Man uit Aardenburg, voor Wetenschappelijke Belangen in 't Schut tershof een lezing gehouden over „Het boek en het lied in nood en strijd". De bekende declamatrice begon haar voordracht met de weergave van het ver haal over Broder Iwersen, die op den tocht over de Wadden, overvallen werd door den mist en den vloed, maar gered werd doordat zijn vrouw en kinderen ge zangen aanhieven op 't strand, waardoor hij .de juiste koers terug kon vinden. In het lied, concludeerde mevr. v. d. Broecke hieruit, ligt groote verbindende kracht; 'tverwekt eenheid in stemming en streven, 't Kan het hart opheffen uit de diepste duisternis. Ter verdere illustratie dier stelling, droeg de voordrachtskunstenares frag menten voor uit het Wilhelmus van Leo nard Huizinga en besprak zij ook de Geuzenliederen, Valerius' „Gedenek- clank" en Joh. Kuipers „de Zangertjes van den prins". Dat behalve 'tiled ook het boek ver lossen kan uit benauwenis en beklem ming, bewees zij met beknopte omschrij vingen van en passages uit een heele reeks boeken van recenten datum. Verschillende gedichten declameerde mevr. v. d. Broecke van Henriëtte Ro land Holst, Theo van Ameide en Weru- meus Buning; de „Ballade van den boer" sloeg bijzonder in. Na de pauze liet de declamatrice in het bijzonder de stalende kracht van het lied tot uitdrukking komen. De heer v. Ballegoyen de Jong, de voorz., heeft het dank- en slotwoord ge sproken. Arnemuidert, Onder leiding van dhr K. J. de Pree hield de Chr. Werklieden- vereen. haar halfjaarlij ksche vergade ring. Hoewel er op het oogenblik nogal zieken zijn, is er toch nog geen achter uitgang in de kaa, O.- en W. Souburg. In de zaal „Reho- both" heeft de Chr. Zangvereen. „Soli Deo Gloria" haar jaarlijksche uitvoering gegeven, onder leiding van den wnd. di rigent, den heer J. Suurmond. Over het algemeen werd uitmuntend gezongen en mooi klonken dan ook „Eere zij God", Ps. 106, „De Goede Herder", „Hemelvaart", enz. Het bleek, dat de cantate „Soli Deo Gloria" er goed inzat en dezen werd dan ook het hoogtepunt van den avond. Onder de talrijke aanwezigen bevon den zich burgemeester A. H. S. Stemer- ding en Ds J. van Andel, belden verge zeld van hun echtgenoote. Ds v. Andel sioot dezen welgeslaagden avond met dankzegging. Onder leiding van den heer Leèn- houts, hield de afd. Ritthem-Souburg van het Ned. Roode Kruis haar jaarver gadering, Uit het jaarverslag van de secretares se, t zuster Meyer, bleek, dat er 148 maal eerste hulp werd verleend. Het ledental was met ruim 100 toegenomen. Het af- deelingsbestuur was alleszins paraat. Het financieel verslag van den pen ningmeester sloot met een batig saldo. Beide verslagen werden goedgekeurd. St. Laurens. Woensdagavond hield de afd. SerooskerkeSt. Laurens van het Groene Kruis haar jaarvergadering on der voorzitterschap van den heer P. Boon. Uit de verslagen van Secr. en pen- ningm. bleek, dat het aantal leden 678 bedroeg; dat de rekening van ontvang sten en uitgaven van het Groene Kruis over 1941 een goed slot van f 271,68 aan gaf en de rekening van de T.B.C.-bestrij- ding een nadeelig saldo van f 294.67. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren P. Boon te St. Laurens en P. Maljaarp en J. Versluijs te Serooskerke. Tot bode wérd herbenoemd de heer J. Wattel Johz. te Serooskerke. Vriouweripoldéri Maandagavond had al hier de eindlea plaats van het derde jaar van den Landbouwwintercursus in te genwoordigheid van dhr Hofstra en de commissie van toezicht. Door de leider van den cursus, dhr W. v. Hekken, wer den verschillende vragen gesteld over Beörijfscontrole, fruitteelt en Landbouw- werken, Aan het aiad van de les werden de leerlingen toegesproken door den heer Hofstra, die ook waardeerende woorden richtte tot den leider. Namens de com missi® ym voerd* de burge meester het woord. De cursist M. Janse bood den leeraar een ets als aandenken pnn. Pas op uw fletB. Toen dhr I. A. Helse alhier, Maandagavond sjjn flets even onbeheerd liet staan, bleek dose by «Un terugkeer ontvreemd te kü&i 8t Maart»rtodp. Het komt den laat- sten tijd nogal eens voor, dat des avonds of 'a nachts konijnen uit de hokken ont vreemd worden. Men zij gewaarschuwd, en sluite de hokken goed af. Poortvliet. Onder leiding van Dr C. J. Poortvliet hield de pi. afd. van het Groe ne Kruis haar jaarvergadering. Het jaarverslag van den secretaris vermelddiei, dat de wijkverpleegster 1663 bezoeken had afgelegd en dat 150 artike len waren uitgeleend. Het aantal leden bedroeg 366. Het jaarverslag van den penningmees ter sloot met een batig saldo. Van het Alg. Armbestuur werd een subsidie van f 250 ontvangen. De aftredende bestuurs leden, de heeren J. A. v. Nieuwenhuizen, B. J. v. Oeveren, C. J. Poortvliet en J. J. v. d. Slikke werden herkozen. De voorzitter hield na de pauze een lezing -.over tuberculosebestrijding. Noord-Beveland. Kortgene. Het leesgezelschap „Elck wat wils" vergaderde Donderdagavond onder leiding van den heer C. J. van Dammè. De inkomsten over 1941 be droegen f 170.25; de uitgaven f 144.31, saldo f 25.94. De verkoop van gelezen boeken en tijd schriften bracht f33 op. De heer Krijn de Vos hield daarna een inleiding, zulks ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het gezelschap. Spr bracht hulde aan den voorzitter, welke vanaf de oprichting-de leiding steeds op zich heeft genomen. De vereeniging is opgericht met 11 leden, en groeide tot een ledental van 35. Later daalde het aantal leden, waarna het gezelschap is afgezakt tot het huidige aantal van 13. Spr. had evenwel alle moed, dat in de toekomst het ledental weer zal toe nemen. Ten slotte bood spr. aan den beer C. J. v. Damme, namens den kring, het boek van Rob Limburg „Cultuurdra gers uit bewogen tpden" aan. i Solistertconcerit te Goes. Gisteravond is in „De Prins van Oran je** te Goes pen Solistenconcert gehou den in samenwerking met „Toonkunst". Dit is een avond van hoog kunstgenot geworden. Voor de pauze allereerst piano-soli door den heer Theo van der Pas. Deze pianist bezit een bijna grenzelooze tech nische bekwaamheid, gepaard aan een buitengewoon voordrachtsvermogen. Een kunstenaar, Van wien iedere toon uit drukking en gevoel heeft. Kort gezegd: „Zijn spel is een fpne klavierbeheer- sching". Hg speelde als soli „Sonate Pa- thétique" van Beethoven en na program- mawjziging „Impromptu" van Chopin en „Impromptu" van Schubert. De sopraan, Mevr. Maria Struycben- van den Adel }s een zangeres met veel zijdige gaven. Zij beschikt over een mooi vol geluid en flinke technische ontwikke ling. „II re Pastore" van Mozart, waarin veel lastige muzikale versieringen en Aria uit „Louise" van Gust. Charpentier werden glanzend door haar vertolkt. Bloemen werden haar ter vereering aangeboden. Hierna trad op de heer Bram van der Stap, bariton. Hij is een bekend zanger met een gouden jubileum als zoodanig reeds achter den rug en beschikt nog over een krachtig geluid en een frissche voordracht. Behalve „Dér Einsiedler" van Willem Kerper en „Wohln" van Carl Haine was het vooral „Sarlotteken" van Hub. Cuypers, dat prachtig en met gees tige tinteling werd gezongen. Dit laat ste viel blijkbaar bijzonder in den smaak van het publiek. Het was voor den tenor-solist, de heer Th. de Groen, een zware taak om zich tegenover deze twee uitnemende solisten te handhaven, wat hem niet in alle op zichten gelukte. Veeltijds was zpn geluid te zwak en zeker achter in de zaal niet altijd even duidelijk. Dit neemt niet weg, dat hij op sommige momenten er in ge slaagd is voldoening te schenken. In het Duet uit „Die Jahreszeiten" van Haydn trok zeer de aandacht de schitte rende pianobegeleiding van den heer Van der Pas, evenals zijn medewerking aan het slotnummer. Na de pauze „L'enfant Prodique", Can tate voor drié solostemmen met slotkoor van Claude Debussy. Wat hierin door de solisten is gepresteerd mag grootendeels worden geroemd. Ofschoon het werk is geschreven met orkest, is het thans uit gevoerd met pianobegeleiding. Het slotkoor is onder leiding van den heer Otto Lies met veel toewijding door het Toonkunst-koor gezongen. Het schijnt, dat er meer belangstelling komt voor goede muziekuitvoeringen. De zaal was geheel gevuld met een aandach tig luisterend publiek. Dit is verblijdend en moedgevend voor de toekomst. C. J. de Meij. GOES. Gehuwd: J. de Winter, 25 j. te Vlaardiagen en C, Witte, 32 j. De «trijd tegen den olandeetienen handel. Da in Delft geatationneerde brigade van controleur» dar prijibahenrachlng heeft een goeden «lag geslagen door ongeveer 1000 liter dronk, die bestemd waren om in den awarten handel te wor den verkocht, in beslag te nemen. Nadat dezer dagen door de politie was aangehouden C. T., te Delft, die vijf fles- schen wijn vervoerde, waarvoor hij het vijfvoudige van de waarde had betaald, begaven de controleurs zicli naar het café van Van K., te Schipluiden, waar T. den drank had gekocht. Bij onder zoek bleek, dat Van K. diverse dranken tegen hooge prijzen verkocht en daarom werden in beslag genomen plm. 300 fles- schen wijn en 100 liter gedistilleerd. Van K. deelde mede, den drank betrok ken te hebben van den slijter P. te Vlaardingen. Bij hem werd in een schuur achter de woning een groote partij drank aangetroffen, bestemd voor den zwarten handel. In beslag werden genomen 175 flesschen wijn, 16 flesschen champagne, 25 liter bessenjenever en 4 fusten met elk honderd liter jenever, citroen, bran dewijn en kinawijn. Tegen Van. K. is pro ces-verbaal opgemaakt. Verdronken. Uit de Zuid- Willemsvaart te Maastricht, is gisteren het lijk opgehaald van den 31-jarigen W. H. U. uit Wijk, die sedert 11 Februari werd vermist. Dader van moord te Amsterdam gearrosteerdé Als gevolg van den oproep, die eenlge dagen geloden is versonenon in de dag bladen in verband met den moord, ge pleegd op Vrijdag 13 Maart j.l. op een vrouw in perceel Koestraat 1 te Am sterdam, kreeg de recherche aanwijzin gen, welke hebben geleid tot de aanhou ding van een 19-jarig jongmensch uit Amsterdam-Oost, die van'dezen moord werd verdacht en na een scherp verhoor een volledige bekentenis heeft afgelegd. Treinontsporing te Am sterdam. Gistermiddag is tè Am sterdam op het spoorwegemplacement langs de Zaanstraat, een personentrein uit Zaandam, ten gevolge van het'ontij- dig omzetten van een wissel, ontspoord. Het voorste deel van het treinstel sprong uit de rails, wipte dwars over het afkomende spoor uit de richting Cen traalstation en kwam vervolgens met een hevigen schok tot stilstand. Hoewel de onderstellen van de eer ste twee 70 tons-wagons geheel wai'en ontzet en gedeeltelijk van den bovenbouw waren losgerukt, was de carrosserie van de wagens volkomen intact gebleven. Onmiddellijk rukten eenige wagens van den geneeskundigen dienst, onder leiding van den directeur en van de brandweer uit, doch het aantal persoon lijke ongelukken was zeer gering. Slechts een meisje is naar het Juliana van Stol- bergziekenhuis gebracht. Enkele andere meisjes, die het met hun zenuwen te kwaad hadden gekregen, zijn door den G.G. en G.D. behandeld. Ook de technische dienst van de spoor wegen kwam spoedig ter plaatse om de opruimingswerkzaamheden aan te van gen. Bij den handel in melkpoeder is, ook nadat maximumprpzen waren vastge steld, herhaaldelijk prijsopdrijving ge constateerd. Groote partijen werden ver kocht voor prijzen, die zelfs twee- en driemaal hooger waren dan was toege staan. Er werden valsche facturen afge geven, waarop de regeeringsprpzen wa ren vermeld, maar boven het factuur bedrag werden nog groote bedragen be taald, die niet in de boekhouding waren verantwoord. Over het geheele land hebben melkpoederfabrikanten en gros siers zich aan dergelijke knoeierijen en prjjsovertredingen schuldig gemaakt. De n,v. Zelandia te Rotterdam, direc teur P. de Joüg, is hierbij een van de gangmakers geweest. Partijen van 20 en 30 ton werden op bovenstaande wijze verhandeld, zoodat bp" een inkoopfac tuur van f2500 nog f5500 werd toebe- taald. De inspecteur voor de prpsbeheersching te Amsterdam heeft aan dé n.v. Zelandia en haar directeur straffen opgelegd' van f75.000 en f45.000 boete. Van het twintigtal andere overtreders is aan één een boete van f 20,000 opgelegd, aan een tweede f15,000 en aan drie anderen ieder f10,000. De overigen kregen boe ten varieerend van f 1000 tot f 6000. Vele winkeliers en grootverbruikers hebben boeten gekregen tot f1000. In deze geheele zaak is in totaal aan boeten meer dan f 250.000 opgelegd. Doodelijke ongeluk ken. Gisteren is op den overweg nabij het station Keipen onder Weert een doodelijk ongeluk gebeurd. De 22-jarige B. uit Ell passeerde den overweg met paard en kar op het oogenblik, dat een trein den overweg bijna was genaderd. Toen B. juist op den overweg was, gin gen de boomen dicht, zoodat hij gevan gen zat. Voordat hij van de kar kon springen, reed de trein op paard en wa gen in. Hp was op slag dood. De kar werd verbrijzeld en het paard kwam op de locomotief terecht. Dinsdag wilde de 56-jarige voerman J. v. P. in het wandelbosch Groenen- daal een hollend paard, gespannen voor een vrachtwagen, tot stilstand brengen. Hp greep het beest bij het hoofdstel, doch dit brak, waardoor P. kwam te vallen en beide wielen over zpn onderi- lpf kreeg. Met vrj ernstige inwendige verwondingen is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Haarlem overgebracht, waar het in den loop van den middag is overleden. Economische Rechter te Middelburg. Zitting van Donderdag 26 Maart 1942. J. Vermeule, 48 jaar, caféhouder tê 'sH. Arendskerke, wegens het in voor raad hebben van een levend varken van 178 kg. Eisch f50 of 20 d. met verb, verkl. Uitspr. f40 of 20 d. met verb, verkl. Zaterdag 28 Maart 1942. HILVERSUM I, 415.5 m. 7.15 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. 8.00 Cau serie „Brandende kwesties" (opn.). 8.15 Gram. 8.20 Ochtendgymn. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gram. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gram. 10.00 Ernstige Muziek (opn.) 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gram. 12.00 Ge rard Lebon en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO:' Nieuws- en econ. ber. 13.00 De Landarbeider is boer, causerie. 13.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 14.00 „Waarom leeren wij eigenlijk?", causerie. 14.20 Na gedanen arbeidMuziek en vroolijk- heid. 15.45 „Wat zaaien we in April in den groententuin?", causerie. 16.00 Bijbel lezing. 16,20 Koor van „Zanglust" met pianobegeleiding. 16.45 Holl. instrum.' kwintet. 17.15 BNO: Nieuws- econ.- en beursber. 17.30 Gram. 17.35 Duitsche taal cursus. 18.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. v 18.15 Kwartier van den ar beid. 18.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 18.50 BNO: Nieuwsber. 19,00 BNO: Wereldmeetiing uit den eather ge- Boveortlglrtg erf Intrede Ds F. C. Kleigmsn. Nk des morgens bevestigd te sUn door Dg P. P. 8arabes' ven Burgh, deed Ds F. G. K1 o 1 n m a n, gekomen van Herwen en Aordt, s\jn Intrede by de Ned. Herv. Gem. te R e n e s s e. Ds Kleinman had tot tekst gekozen Matth. 14: 52. Spr. wees erop, dat hy tot de gemeente ge komen is als „Schriftgeleerde" en. als zoodanig moet men hem beschouwen, ook als het gaat over de richtingen in de kerk. Ds Saraber riep den nieuwen predi kant namens classis, ring, kerkeraad en gemeente een hartelijk welkom toe en op zpn verzoek werd Ds Kleinman de zegen bede uit Psalm 134 toegezongen, waarna deze zich met enkele woorden tot de ge meente richtte. Wijziging Hooger1 Onderwijswet Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van opvoeding, wetenschap en kultuurbe- scherming tot wijziging en aanvulling van de Hooger Onderwijswet en van de wet tot regeling van het hooger land bouwonderwijs. Daarin wordt bepaald, dat van het vereischte bezit van een doctoralen graad voor het bekleden van een bpzonderen leerstoel aan rijksuniversiteiten en tech nische hoogescholen door den secretaris generaal Van opvoeding, kunsten en we tenschappen vrijstelling kan worden ver leend, na overleg met den betreffenden senaat. Een1 zelfde vrpstelling kan worden verleend voor het geven van önderwps aan een bijzondere universiteit en voor het bekleeden van een bpzonderen leer stoel aan de landbouwhoogeschooL Mr Dr J. van der Poel. De promotie van Mr Dr J. van der Poel aan de Rijks Universiteit te Utrecht, waarvan wp gisteren melding maakten, geschiedde Cum Laude. plukt. 19.10 Gram. 19.15 Als ik 't voor 't zeggen had. 19.30 Bonte avond. Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de stu dio beschikken. 20.15 Sted. orkest van Maastricht, soliste en gram. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 Gram. 23.15 Pianosoü (opn.) 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II. 305.5 m. 7.15-8.00 Zie' Hilversum I. 8.00 Gram. 8.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gram. 9.25 Toonkunst koor afd. Amsterdam, Concertgebouw orkest en solisten (opn.) 10.00 Morgen wijding 10.15 Gram. 10.30 Lichte muziek (opn.) 11.20 Ensemble Timm. 12.00 Piano- voordracht 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Muziekcorps van de Weermacht 13.40 Voor /tie jeugd. 14.00 Passimuziek naar het Evangelie van Johannes van Joh. Seb. Bach. 16.30 Orgelconcert (gr. pl.) 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beurber. 17.30 Orgel spel. 18.00 De Radio brengt18.15 Schrammelkwartet en soliste. 18.30 Cy clus „In een nieuw licht bezien." Schram melkwartet en soliste. 19.00 Orkest van Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den. dag. Gerard van Krevelen en solist. 19.30 BNO: 19.50 BNO: Praatje in Groningsch dialect 20.00 Hier W.A. Vanaf 20.15 alleenvoor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de Studio beschikken. 20.15 Gram. 20.45 Bonte avond. 21.30 Film praatje. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 BNO: Toelichting op het Weermachtsbericht 22.10—22.15 Avondwijding. W.A.-TENTOONSTELLI NG DEN HAAG. Opening op Maandag 30 Maart. Onder het motto: „W.A. dient en offert" Op Maandag 30 Maart zal in het ge bouw „De Schouw", Heerengracht 56 te 's Gravenhage door den heerban-com-, mandant, heerbanleider J. E. Feenstra, om 16 uur een tentoonstelling worden geopend „W.A. dient en offert", welke een overzicht geeft van den strijd en de ontwikkeling van den W.A.-heerban 's Gravenhage. De tentoonstelling laat zien dat de W.A. niet slechts een strijd organisatie der Nationaal-Socialistische Beweging is,, doch ook metterdaad voor aan gaat, waar het den vreedzamen strpd betreft voor sociale gerechtigheid en wel stand van de. volksgemeenschap, binnen het kader der nationaal-socialistische beginselen, dat de weerman vooral de vriend van het volk is en op de bres staat om de sociale belangen van het volk te verdedigen en te dienen. Behalve een prachtige verzameling fotomateriaal, dat een overzicht geeft van den strijd der W.A. van het begin harer ontwikkeling af, en talrijke voor werpen aan dien strijd herinnerende, toonen statistieken haar groei en orga nisatie. Het geheel wordt beheerscht door een groot tableau van twee bp drie meter, voorstellende een W.A,-stoottroep in de eerste dagen van den strijd, door een der Haagsche volksbuurten trekken de. Van dit tableau, dat in kleuren is uit gevoerd, zullen verkleinde reproducties verkrijgbaar worden gesteld. De tentoonstelling zal geopend blijven tot en met Maandag 6 April en dage- lpks geopend zijn van 10 tot 22 uur. De toegang is voor alle belangstel lenden geheel vrij. WJL-stoottroep trekt door Haagsche volksbuurt. „(Hluatratie Ecvo-Warburg-V,P3,-aa-)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2