Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER Wanneer verduisteren Uit de Provincie DONDERDAG 26 MAART 1942 56e JAARGANG - No, 148 Maakt den arbeid aangenaam, In de rede van den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Zeeland, Zaterdag te Middelburg uitge sproken, waarvan wfl breedvoerig ver slag gaven, komen enkele punten v#or, die speciaal voor onze provincie bijzon dere aandacht verdienen. Sowjet-aanvallen afgeslagen - Zware Bolsjewistische verliezen - Engelsche kruiser getroffen -'Koning Boris bij Hitler - Vredesgeruchten tegengesproken Japanners bezetten Andamanen. Kamers voor Tandartsen en Apothekers* t óureaux Lange Vorslstraaf 70, Goes Postrekening 44455v - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Familieberichten 33 cent per regel Overige edvertentiën 30 cent per regel k Ingezonden mededeelrngen 60 cent per regel Kleine edvertentiën f 0.55 bi} vooruitbetaling Advertenllën onder letter of motto 10 ct. extra BI] contract belangrijke korting Veel heeft de heer Milnzer over Duitschland en het Duitsche bedrijfsle ven medegedeeld. Daarbij is wel het een en ander, dat voor Zeeland omdat hier maar enkele grootbedrijven en veel klein bedrijven worden gevonden moeilijk zal zijn uit te voeren, ook al, omdat ons gewest maar klein is en dus plannen op groote schaal bezwaarlijk zullen kun nen slagen. Ook zal ieder in aanmerking willen nemen, dat bepaalde veranderin gen en verbeteringen in dezen oorlogs tijd gezien het tekort aan materialen nog wat op uitvoering zullen moeten wachten. Toch zou het af te keuren zijn, in dien alle verbeteringen werden terzijde geschoven, omdat het nu eenmaal oor-, log is. Nu reeds zal ieder weldenkend ondernemer, die het belang van zjjn ar beiders en dus het algemeen belang wil dienen, en die niet de houding van „met de handen in de zakken" wil aannemen, maatregelen voorbereiden, van welker noodzakelijkheid of billijkheid hij over tuigd is. Zoodra mogelijk kan dan de uitvoering plaats hebben. Bovendien zijn er ook n u wel eenige verbeteringen aan te brengen. Zoo trof het ons, dat de heer Mün- zer wees op het feit, dat men in een bepaald Zeeuwsch bedrijf veel meer op de zindelijkheid van de werktafels en van het gereedschap, dan op de zindelijk heid der menschen lette. Er was geen lokaal, waar de boterhammen konden worden opgegeten, geen lokaal voor het verkleeden, wasschen en douchen. De menschen gingen in hun werkpak naar huis en bleven misschien smerig rond- loopen. Dit alles werkt er toe mee, om den ar beid als een straf, een noodzakelijk kwaad te beschouwen. Wjj wezen onlangs in enkele artikelen op,het Goddelijk karakter van den ar beid, dat helaas in de achter ons liggen de jaren van sommige zijden is bestre- - den. De arbeid werd door velen niet als een zegen, maar als een vloek beschouwd. Steeds hebben wij ons daartegen op" grond van de H. Schrift verzet. De ar beid is een Goddelijke plicht en alles wat ons werk aangenamer kan maken, wat de gezondheid kan bevorderen en licha melijke en zedelijke gevaren kan tegen gaan, móét door ons worden aangewend. Wij moeten ons werk niet in een hok, in een ongezonde ruimte verrichten. Dat kan de arbeidsvreugde rooven, evenals overmatig lange arbeidsdagen. Laat licht en lucht in ons werkvertrek binnen komen. De zindelijkheid moet bevorderd. De arbeid moet, ook voor onze jonge menschen, aantrekkelijk worden ge maakt. Volgens den heer Münzer is in Duitsch land veel in jiractijk gebracht, wat vroe ger misschien als grauwe theorie werd beschouwd. Welnu, ook in de Nederlandsche, in de Zeeuwsche bedrijven is nog veel te verbeteren. Het is reeds zoo dikwijls gezegd: er zal straks hard gewerkt moeten worden. Veel zal van ondernemers en arbeiders worden gevraagd. Welnu, dat dan al het mogelijke worde gedaan om dien ar beid aangenaam te maken. BURGERLIJKE ARBEIDSPLICHT UITGEBREID. Thans ook tewerkstelling buiten Nederland mogelijk. Het Verordeningenblad bevat-een veror dening van den Rijkscommissaris voor 't bezette Nederi. gebied, waarbij de Verordening no. 42/1941 betreffende de verplichting tot het verrichten van diensten en betreffende de beperking ten aanzien van het veranderen van be trekking als volgt wordt gewijzigd: Artikel I, eerste lid, wordt gelezen als volgt „(1) Ingezetenen van het bezette Ne derlandsche gebied kunnen door het ge westelijk arbeidsbureau (hierna „ar beidsbureau" te noemen) worden ver plicht voor een bepaalden tijd op een hun aangewezen plaats diensten te ver richten." Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Uit het bovenstaande blijkt, dat de woorden „binnen het bezette Neder landsche gebied" welke in het oude artikel 1 van de desbetreffende veror dening volgden achter de woorden „op een hun aangewezen plaats" thans zijn komen te vervallen, zoodat ingezetenen 'hans verplicht kunnen worden gesteld °ok buiten Nederland diensten te ver richten. 26 millioen aanhangers, heeft eischen geformuleerd omtrent den internationa len toestand na den oorlog. Het offici eels Amerikaansche raadgevend lichaam voor de voedselvoorziening komt rdfet een programma, dat echter uitsluitend ge richt is op de persoonlijke levensomstan digheden van den enkeling en ten slotte heeft de universiteitspresidgnt, Archi bald Henderson, twaalf punten opgesteld als essentialia voor den komenden vrede. De Amerikaansche procureur-generaal Francis Biddle heeft voor de radio een rede over den vrede gehouden, evenals de Britsche minister Eden. Bovendien ifeeft men weer een aantal geruchten de wereld ingestuurd omtrent contact en voorloopige besprekingen, die tot vredesonderhandelinngen zouden kunnen leiden. Van bevoegde zijde te Berlijn wijst men er op, dat met dergelijke onjuiste berichten alleen wordt beoogd den in druk te verwekken, alsof men in het kamp-der As-mogendheden en Japan be hoefte aan vrede-heeft, waaruit men dan weër propaganda hoopt te slaan ter ver sterking van het eigen binnenlandsche front. Naar beweerd wordt, zouden de vredespolsingen ditmaal van èn via Tur kije uitgaan. Men steunt hierbij op de huidige dip lomatieke actie in Zuidoost-Europa en op de reizen der gezanten von Papen en Gerede. Te Berlijn noemt men deze ge ruchten zonder meer valsch. Ook ge ruchten over het uitsteken van vredes- voelhorens via Japan naar het Vaticaan worden te Berlijn gelogenstraft. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: Op het schiereiland K e r t s j werden nieuwe aanvallen van vrij sterke vyan- delyke strijdkrachten afgeslagen. - In het Donetzgebied strandden de voortdurende hevige aanvallen van ^en vijand op den afweer van Duitsche en Roemefensche troepen. By de succesvolle plaatselyke aan vallen van Duitsche troepen aan het front ten Oosten van C h a r k o w leed de tegenstander hooge verliezen aan menschen en materiaal. In den -Noordelijken frontsector heb ben formaties van het leger en de Waf- fen S.S. in aanvalsgevechten, die ver scheiden dagen duurden, by uiterst moeiiyke terrein- en weersgesteldheid den in de eigen stellingen doorgedrongen vijand teruggeworpen en tegenaanvallen van vry sterke strydkrachten. met suc ces afgeslagen. By deze gevechten heeft de S.S.-politiedivisie zich byzonder ón derscheiden. In de haven van Moermansk ge lukte het bij luchtaanvallen een vrij groot koopvaardijschip, alsmede kade- werken aanzienlijk te beschadigen. Duit sche jagers schoten in het hooge Noor den 7 jachtvliegtuigen van het type Hurricane en een bolsjewistisch vlieg tuig neer. De 20ste pantserdivisie heeft in zware afweergevechten van verscheidene we ken in het Oosten meer dan 140 ten deele door een overmacht ondernomen en door pantserwagens gesteunde aah- yallen van den vijand onder hooge bloe dige verliezen voor den tegenstander af geslagen en hierbij in totaal 65 pantser wagens vernietigd. In Noord-Afrika geringe weder- zijdsche activiteit van verltenningsafdee lingen. Scheepsdoelen in de haven van LaValetta op Malta werden overdag in opeenvolgende golvén met succes ge bombardeerd. Hierbij kreeg een kruiser midscheeps een bomtreffer, terwijl andere bomin slagen in de onmiddellijke nabijheid van 2 koopvaardijschepen alsmede in dok installaties en in het arsenaal werden waargenomen. Andere luchtaanvallen waren tegen vliegvelden op het eiland gericht. Begeleidende jagers haalden 2 Britsche vliegtuigen neer. Aan de Zuidkust van ^Ingeland be stookten gevechtsvliegtuigen, in den af- geloopen nacht de havens van Port land en Weymouth met bommen. Verscheidene militaire doelen werden zwaar getroffen. Bij vruchtelooze aanvalspogingen van een gemengde Britsche formatie jacht vliegtuigen en bommenwerpers overdag op het Fbansch-Belgische kustgebied verloor de vijand door afweer van jagers 8 vliegtuigen. In den afgeloopen nacht schoten luchtdoel- en marine-artillerie 2 Britsche bommenwer pers neer. ITAL. WEERMACHTBERICHT. Aan het front van Cyrenaicain het geheel geen operatieve bedrijvigheid van beteekenis. De vijand l^eft een luchtaanval op Benghazi gedaan. Ook in de omge ving vaiï Athene lieten Engelsche vliegtuigen tal van brisant- en brand bommen vallen. Enkele huizen in de voorsteden werden beschadigd en een Griek gedood. In het Oostelyk deel der Middel- landsche Zee is een smaldeel gis terochtend aangevallen door Italiaansche torpedovliegtuigen, die met stelligheid een middelmatigen kruiser troffen. KONING BORIS BIJ HITLER. Naar het D. N. B. meldt, heeft Hitier op 24 Maart in zijn hoofdkwartier ko ning Boris van Bulgarije ontvangen en met hem een lang, hartelyk onderhoud gehad. De bespreking verliep in den geest van de in den wereldoorlog geves tigde wapenbroederschap en vriendschap tusschen Duitschland en Bulgarije. Des avonds was koning Boris gast van den Rijksminister van buitenlandsche za ken, Von Ribbentrop, in diens kwartier. Op 25 Maart bracht koning Boris Rijksmaarschalk Hermann Göring een bezoek op Karinhall. VREDESGERUCHTEN TEGENGESPROKEN. (A. N. P.). Gelijk eenigen tijd geleden in Engeland, zoo meldt de A. N. P.-cor- respondent te Berlijn, houdt men zich thans in de Vereenigde Staten druk be zig met de naoorlogsche problemen. Een aantal kleinere kerkgenootschap pen met, naar gezegd wordt, in totaal JAPANNERS BEZETTEN ANDAMANEN. (D.N.B.) Volgens te Londen ont vangen berichten woedt sinds Woensdag ochtend een hevige veldslag aan het front van Taungoe ten Noorden van Rangoon. De Britsche nieuwsdienst meldt voorts uit New Delhi, dat de Japanners de An- daman-eilanden in de Golf van Benga len op 23 Maart bezet hebben. Onze troepen, zoo wordt verder in dit bericht gezegd, hebben zich eenige dagen te vo ren teruggetrokken. Turkije wil geen leen- en pachthulp. Naar de „Frankfurter Zeitung" van zijn correspondent te Rome verneemt, is daar ter plaatse uit Ankara bericht ontvangen, dat de Turksche regeering het aanbod van de zijde der Vereenigde Staten om van de voqrdeelen van de leen- en pachtwet gebruik te maken, heeft afgewezen. Volgens deze uit Ankara te Rome ont vangen mededeeling, zou Sumner Welles ter persconferentie te Washington heb ben verklaard, dat Turkije toekomstige Amerikaansche leveranties baar zal be talen. Korte berichten. (DTN.B.) -r- Naar men uit over het algemeen betrouwbare bron verneemt, zal het proces van Riom de volgende week Donderdag voor veertien dagen worden onderbroken. (D.N.B.) De vroegere gouver neur van Madrid Carlos Rubiera, is ter dood veroordeeld. Te Madrid zijn verder 38 communisten terecht gesteld. (D.N.B.) Duitsche jagers heb ben Dinsdag 27 bolsjewistische vliegtui gen neergeschoten. De bolsjewisten heb- ben in het tydvak van 1 tot 24 Maart 845- vliegtuigen verloren, terwyl de Duit sche verliezen in denzelfden tijd slechts 73 toestellen bedragen. (D.N..B.) Door een bomaanval hebben Gaullistische vliegtuigen in de Golf van Biscaye op dertig zeemijl van de Fransche kust drie Fransche vis- schersbooten tot zinken gebracht. Hier bij zijn 26 visschers om het leven geko men. Duitsche kinderen naar Nederland. De afdeeling jeugduitzending van den Ned. Volksdienst organiseert dit jaar opnieuw een uitzending van Nederland sche kinderen naar Duitschland en ver leent tevens haar medewerking voor de uitzending van Duitsche kinderen naar Nederland. Het ligt fn de bedoeling, dat in den loop van dit jaar een 3000 Duit sche kinderen in de gelegenheid worden gesteld een prettige vacantie hier te lan de door te brengen. De kinderen worden over geheel Ne derland verspreid en ondergebracht met uitzondering van de provincies Zee land, Zuid-Holland en Noord-Holland. PEULVRUCHTEN OP BON 271. De met 271 algemeen gemerkte bon zal gedurende het tydvak van Donder dag 26 Maart t.m. Zaterdag 18 April a.s. recht geyen'op het koopen van 250 gram peulvruchten. In het Verordeningenblad zyn opgeno men verordeningen van den Rykscom- missaris voor het tandartsenb eroep en voor het apothekersberoep. Door de reorganisatie van hst zieken fondssysteem is het noodig gebleken, dat ook voor de beroepen van tandarts en apotheker standsverordeningen werden afgekondigd. Beide kamers worden ge leid door voorzitters, die hun functie uit oefenen onder toezicht van den secreta ris-generaal van het ministerie van So ciale Zaken. Alle Nederlandsche tandartsen en apo thekers worden vereenigd in de tandart sen- resp. apothekerskamer. De verorde ningen regelen de plichten en de taak- der tandartsen en apothekers en leggen de rechten van toezicht voor de leiders dezer kamers vast Dei voorschriften en beschikkingen der voorzitters zyn bin dend voor de leden der kamers. Het zal de taak der tandartsen en apothekers kamers zijn, de belangen harer beroeps groepen te beveiligen. In aanvulling op deze verordening zullen een beroepsre glement, een. vestigingsreglemenit, een arbitragereglement en andere verorde ningen moeten worden uitgevaardigd. De tot dusver bestaande organisaties der tandartsen en apothekers worden ontbonden. De tandartsen- en apothe kerskamers treden in de rechten, plich ten en verbintenissen der maatschappijen Voor de tandartsen wordt ter regeling van de kwesties, welke met de zieken fondsverzekering samenhangen, de „Ne derlandsche Vereeniging van Zieken fondstandartsen' opgericht. Het ligt in het voornemen, dat voor dè apothekers een beroepsstandsrecht- spraak wordt ingevoerd. De tot dusverre door het statuut der „Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Phar- macie" gerégelde beroepsrechtspraak wordt onder rijkstoezicht overgedragen aan een apothekersgerecht en in hooge- ren aanleg aan éen apothekersgerechts hof. Voorzitters der Kamers. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor hef" bezette Nederlandsche gebied heeft den tandarts P. J. J. Coebergh te Utrecht, lector aan de Rijksuniv. te Utrecht, be noemd tot voorzitter van de Nederland sche tandartsenkamer, en den apotheker H. P. Stam te Dordrecht tot voorzitter van de Nederlandsche apo thekerskamer. Voorts heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied den tandarts H. W. Loeberte Rotter dam benoemd tot plaatsvervanger van den voorzitter der Nederlandsche tand artsenkamer, den tandarts Johan Stark te Amsterdam tot plaatsver vanger van den leider van de Ned. Ver. van Ziekenfondstandartsen en den apo theker Dr F. Grendel te 'sGra ve n h.a g e tot plaatsvervanger van den voorzitter der Nederlandsche apo thekerskamer. Giften voor Winterhulp. Winterhulp Nederland ontving dezer dagen enkele belangryke giften. De steenkolenmynen Willem, Sophia, Oran-, je-Nassau, Laura en Vereen stortten ge- zamenlyk f 103.971.16 en de Incasso Bank N.V. Amsterdam f 20.000 en de N.V. Handelmij. R. S. Stokvis en Zn., Rotterdam, f 10.000. Sinaasappelen voor kinderen beneden vier Jaar, Een beperkte hoeveelheid sinaasappe len zal voor gebruik in Nederland be schikbaar kunnen worden gesteld. Deze hoeveelheid zal voorshands worden ge distribueerd voor kinderen beneden den leeftyd van vier jaar. De te distribueeren hoeveelheid bedraagt 400 gram per kind. In verband hiermede is bepaald, dat bon „404 reserve" gedurende het tijdvak van 26 Maart tot en met 18 April a.s. recht geeft op het koopen van 400 gram sinaasappelen. De omstandigheid, dat sinaasappelen op korten termijn aan bederf onderhevig zijn, maakt het noodzakelijk, dat de in gevoerde hoeveelheden terstond na aan komst worden gedistribueerd. Het is derhalve niet mogelijk de distributie uit te stellen totdat in het geheele land de kleinhandel over voorraad beschikt. Dit brengt mede, dat voorshands uitsluitend in bepaalde steden en gebieden sinaas appelen verkrijgbaar zullen zyn, terwyl andere plaatsen en streken eerst later achtereenvolgens aan de beurt komen. DONDERDAG 26 MAART 1942. Barmhartig en genadig is de Heere, lankmoedig en groot van goedertieren heid. Pa. 103 8. Zon Maan op onder op onder 7.31 20.02 13.22 4.10 1 April Volle maan. 8 April Laatste kwartier. TOESTEMMING VOOR AANSTEL LING VAN PERSONEEL. Onder de'veertig Jaar. Het Verordeningenblad bevat een be sluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Sociale Zaken en van Justitie betreffende de aanstelling en tewerkstelling van werknemers. Volgens art. 1 van dit besluit behoeven de hoofden van particuliere en openbare bedryven en besturen, alsmede degenen, die een vry beroep uitoefenen, toestem ming alvorens zy werknemers beneden "den leeftyd van 40 jaren aanstellen of te werk stellen. Deze bepaling vindt geen toepassing, indien het werknemers betreft, die (1) door een gewestelyk arbeidsbureau zyn toegewezen of (2) in den landbouw, den mijnbouw, de zee- en binnenscheepvaart, de zee- en binnenvisscherij, de huishou ding of op het gebied der gezondheids- zórg zullen worden aangesteld of te werk gesteld. Het verzoek om toestemming moet aan het bevoegde gewestelijke arbeidsbureau worden gericht. Het dient met redenen te rijn omkleed en gegevens te bevatten betreffende het aantal en de categorie der werknemers, die zullen worden aan gesteld of te werk gesteld. Op het ver zoek wordt schriftelyk en in hoogste ressort beschikt. Overtredingen worden gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden en met geldboete van ten hoogste drie duizend gulden of met een dezer straf fen. Zij worden behandeld door de eco nomische rechters. Het besluit treedt heden in werking. Nieuwe rijvergunningen voor auto's. De secretaris-generaal van water- 1 staat deelt mede, dat met ingang van 1 April 1942 nieuwe rijvergunningen en herkenningsteekenen voor het autover keer in Nederland van kracht zullen worden. De thans bestaande vergunningen en herkenningsteekenen zullen daarmede hun geldigheid verliezen. In verband met den voor de admini stratieve werkzaamheden benoodigden tijdsduur blijven echter de thans be staande vergunningen en herkennings teekenen naast de nieuw ingevoerde, alsnog geldig tot en met Zaterdag 25 April 1942. Na dezen datum zal het rijden met de bestaande vergunningen en/of her kenningsteekenen niet meer toegestaan zijn. De aandacht wordt er op geves tigd, dat door de politie hierop scherp toegezien zal worden. Afd.i Visscherij van dterU Ned. Landstand wordt geïnstalleerd'. Vrijdag 27 dezer wordt te Utrecht de afdeeling visscherij van den Nederland- schen Landstand officieel geïnstalleerd. De boerenleider van den Nederland- schen Landstand zal een rede uitspreken en dé installatie verrichten van den lei der der afdeeling visscherij, zyn naam genoot den heer N. Roskam. De strijd op Sumatra. 0 (D.N.B.) Naar Domei uit Medan meldt, ondernemen de Japansche troe pen op het oogenblik zuiveringsacties tegen de overblyfselen van de Neder landsche troepen op Sumatra, die zich in het bergachtige terrein, ongeveer 100 kilometer ten Westen van Medan hebben teruggetrokken, om van hier uit een guerilla-oorlog te voeren. Daar de Japanners alle strategisch belangrijke punten aan de Oostelijke en Westelijke kust van het eiland hebben bezet, zal de verdere strijd nog slechts een kwestie van tyd zyn. VRIJDAG 27 MAART 1942. 's Morgens tot 7.29 u. 's Avonds van 20.04 u. Het rapeni van eieriert. Het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en wa terhoentjes is toegestaan van 20 Maart- tot en met 18-ApriL

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1