Christelijk Dagblad voor Zeeland dureau* Lange Vorststraa! 70, Goes Poslrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. 1 FANOY Lange Gislslreal 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent Is aangesteld f 0,21 Losse nummers ceril De geboortedag van M, A. de Ruyter. Voor de Amerik. kust 13 koopvaarders tot zinken ge bracht - Fabrieken in Leningrad gebombardeerd - Rede van Minister Goebbels. DAGKALENDER Installatie van den Ned. Landstand in Zeeland. De heeren E. J. Roskam, Korte en W. F. van Gorsel spreken. WOENSDAG 25 MAART J942 56e JAARGANG - No, 147 x Familieberichten 33 cent per regel Overige odvertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Op 24 Maart 1607 werd Michiel Adri- aanszoon de Ruyter te Vlissingen gebo ren als vierde kind in het gezin van een bierdragersknecht. Gisteren herdachten wjj dus den geboortedag van Nederlands grootsten zeeheld. Over het leven van dezen man is veel geschreven. „Het Nederlandsche Zeewezen" meld de o.a. over de herdenking van De Ruy ter in onderstaande rijken: Denemarken. Een algemeene dankdag werd wegens de behaalde over winning en het innemen van Nijborg, waaraan de Nederlandsche zeelieden en krijgsbenden zulk een werkzaam aandeel hadden genomen, door den Koning van Denemarken uitgeschreven. Deze monarch vereerde den vice-admi*aal De Ruyter en den commandeur Cornelis Evertsen met een uitmuntend gewerkte gouden keten, van welke een fraaie, met 's vorsten beeltenis prijkende eerepen ning afhing, welke, bg die van De Ruy ter, met kostbare edelgesteenten omzet was (December 1659). „Op den 13en Augustus (1660) ving hij (De Ruyter) de terugreis aan, na door den Deenschen monarch opnieuw op de luisterrijkste wijs te zijn onthaald. De koning verhief hem en zijn nage slacht tot den adelstand er» begiftigde hem met een aanzienlijke lijfv§5dde. Spanje. Nog een ander gunstbe wijs ontving De Ruyter gedurende zijn verblijf in de stad Napels. Behalve dat de Onderkoning zelf hem en den Vice- Admiraal eenige geschenken gaf, en ook aan.de kapiteins vele ververschingen toe zond, overhandigde deze hem ook na mens zijnen monarch, hoogstdeszeüfs koninklijke beeltenis,' hangende aan een gouden keten en rijkelijk met diamanten en andere sieraden omzet, gelijk mede een prachtigen degen, welke Don Jan van Oostenrijk, oom des konings, voor hem bestemd had (Febr. 167.6). Pruisen. In 'tmiddeb van May (1666) quaamen eenige Vorstelijke per- soonaadjen, en edelen, in het Texel, om 'sLandts vloot te bezichtigen, te weten de Keurvorst van Brandenburg, Zijne Hoogheit de Prins van Oranje, de Vor sten van Holstein en Anhalt, Prins Mau- rits van Nassau, de Graven van Solms, Dhond en Hoorne, de Heeren van Bree- deroode en van Gent, met veele andere grooten. 's Middags gingen ze, nevens de Hee ren Gevolmachtigden der Heeren Staa- ten, de Gemaghtigden der Admiraalitei- ten en d'Opperhoofden der vloote, aan 't boordt van den L. Admiraal De Ruy ter ter maaltijdt. Men hadt de Ruyters matroozen met omtrent honderdt zilveren dukatons op den naam van zijn keurvorstelijke Door luchtigheid vereert." Dat ook de Koning van Engeland de verdiensten van De Ruyter waardeerde, blijkt uit het volgende „Eenigen tijdt daarna, in de maandt van December (1674) wordt de L. Admi raal de Ruiter door de Heeren Graven van Arlington en Ossery, die te deezer tijdt in den Haage onthielden, en ook t'Amsterdam quaamen, om 't geene daar merkwaardig was te bezichtigen, ter maaltijdt heerlijk onthaalt, en uit den naame van Zijn Majesteit verzocht, een reize naar Engelandt te doen en zich daar aan 'tHof drie of vier weken t'onthou- - den." Voor deze uitnoodiging bedankte De Ruyter. Zijn zoon Engel dè Ruyter was in het jaar 1668 tijdens zijn verblijf in Engeland door den Koning tot ridder geslagen. Het wethoudersambt als hoofdberoep. Op grond van de verordening, rege lende de werkzaamheden, welke vroeger aan de gemeenteraden enz. waren opge dragen, verrichten sedert 1 September 1941 de wethouders, die voor dien dag ingevolge de betreffende bepalingen van de gemeentewet door de gemeenteraden werden benoemd, de werkzaamheden der wethouders, bedoeld in genoemde veror dening. Ten opzichte van deze aangebleven wet houders ~-bestaat, zoolang zij laatstbe doelde werkzaamheden verrichten, de mogelijkheid ontheffing te verkrijgen van den gestelden eisch, dat de bezol digde wethouders hun ambt als hoofd beroep uitoefenen. Ned. Bond van J.V. op G. G. Op den Prov. Afdeelingsdag van den Ned. Bond van J. V. op G.G., welke be houdens goedkeuring op 2en Paaschdag teMiddelburg wordt gehouden, zal Ds W. H. v. d. Vegt van Goes referee- ren over het onderwerp „Kerk en Jeugd", terwijl Ds M. W. J. C. de Kluis van Se- rooskerke een slotwoord spreekt. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. i Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj werden vrij zwakke, in het Donetzgebied vrij krachtige aanvallen van den vijand af geslagen. Ook aan de overige deelen van het Oostelijke front leverden aanvals- en afweergevechten wederom succes op. In het»zeegebied ten Zuiden van Se- bastopol brachten gevechtsvliegtuig door luchttorpedotreffers een koopvaar dijschip van 5000 brt. tot zinken en ver- nietigden in een haven aan de Kaukasus- kust een duikboot; twee andere duikboo- ten kregen bomtreffers. In Noord-Afrika verloor de vyand bij een aanvalspoging op een vlieg veld in Cyrenaica door afweer van jacht vliegtuigen en luchtdoelgeschut 5 vlieg tuigen. Zooals reeds in een extra- bericht is medegedeeld, heibben Duitsche duikboo ten voor de Amerikaan se h e kust 13 vijandelijke koopvaardijschepen van te zamen 8 0.3 0 0 b r t., waar onder 7 groote tanksche pen, tot zinken gebracht. Voorts werd een tankschip van 11.000 brt. door torpedotreffers zoo zWaar be schadigd, dat, naar kan worden aange nomen, ook dit ten onder is gegaan. Ook indeMiddellandsche Zee werden den .vijand zware verliezen toegebracht. In samenwerking met de Italiaansche lucht- en zeestrijdkrachten is de Duitsche luchtmacht er in geslaagd een konvooi, dat koers zette naar Mal- t a, uiteen te drijven. Daarbij hebben de Duitsche vliegtuigen alleen reeds drie koopvaardijschepen van te zamen onge veer 18.000 brt. tot zinken gebracht en nog drie koopvaardijschepen, een kruiser en een torpedojager zwaar beschadigd. ïn den strijd tegen het Britsehe Eiland heeft de luchtmacht overdag in de ha ven van Newhaven een koopvaardij-» schip van 3000 brt. vernietigd en muni tie^ zoowel als brandstofdepots van dit steunpunt voor motortorpedobooten met goed gevolg met bommen bestookt. Doel treffende nachtelijke aanvallen van ge vechtsvliegtuigen waren gericht tegen militaire doelen in de havensteden Do ver en Portland. ITAL. LEGERBERICHT. Gebleken is, dat bij de in het weer- machtsbericht van gisteren gemelde ac ties van lucht- en zeestrijdkrachten een kruiser, een andere eenheid, waarvan men het type niet heeft kunnen vaststel len en een koopvaardijschip van 10.000 ton met zekerheid tot zinken zijn ge bracht. Drie andere kruisers, een torpe dojager en 3 koopvaardijschepen werden beschadigd. Bij het gevecht, dat zich in de Golf van Syrte heeft afgespeeld, heb ben onze zeestrijdkrachten met zeker heid een kruiser en 2 torpedojagers ge troffen. Een andere vijandelijke eenheid werd getorpedeerd door een van onze duikbooten, die de wacht hielden. Formaties van de Duitsche luchtmacht bereikten eveneens het vijandelijke kon vooi en bombardeerden het verscheidene malen, waarbij zij een koopvaardijschip tot zinken brachten en twee andere be schadigden. Bij luchtgevechten 'Mn het centrale deel van de Middellandsche Zee hebben Duitsche jachtvliegtuigen twee Spitferes neergehaald. Drie onzer torpedovlieg- tuigen zijn niet op hun bases terugge keerd. In het Oostelijk deel van de Middel landsche Zee hebben onze vliegtuigen gisteren tijdens de schemering een En- gelsche vlootformatie, welke waarschijn lijk op den terugweg was van het too- neel van den strijd, aangevallen en met torpedo's eén kruiser van middelgroote tonnage getroffen en met een andere torpedo een grooten torpedojager. Sowjet-aanvallen afgeslagen. (D. N. B.). In het Donetzgebied zijn op 23 Maart op zichzelf staande, hevige aanvallen der Bolsjewisten afgeslagen. Daarbij geraakten Duitsché oprukkende troepen midden tusschen voor. den aan val gereedstaande strijdkrachten, die ver nietigd werden, voordat de aanval kon worden ontplooid. Ook in het gebied ten Oosten van Charkof werden de Bolsje wistische aanvallen 'afgeslagen. Een tij delijk verloren gegaan steunpunt werd na een aanval door Duitsche duikbom- - menwerpers weer ingenomen. De Bolsje wisten leden daarbij groote bloedige ver- liezen. Aan het insluitingsfront voor Lenin grad heeft de Duitsche artillerie de bom- bardeering van voor de oorlogvoering belangrijke fabrieken In de stad voort gezet. MINISTER GOEBBELS OVER MILI TAIRE EN POLITIEKE SITUATIE. (D. N. B.). Minister Goebbels heeft een rede gehouden voor de fuctionaris- sen van de gouw leerlijn der N.S.D.A.P. De winter 1941--1942, zoo zeide hij, is abnormaal hard geweest. De vijanden san Duitschland zagen daarin hun laat ste kans om de militaire kracht vaü het Duitsche rijk te breken. De plutocratisch Bolsjewistische coalitie had zich een zeer vérgaand doel gesteld. Maar allen ver wachtingen van den vijand is smadelijk den bodem ingeslagen. Goebbels wees op de overweldigende suc cessen van Japan in de eerste maanden van den oorlog. Men kan zeggen, dat de ze winter, in weerwil van de zware eischen, welke hij heeft gesteld, een voor de as-mogendheden verblijdend gunstig verloop heeft gehad. Het is duidelijk, dat EJngeland een slui pende crisis doormaakt. De minister ver geleek het Britsehe rijk met een dood zieke, wier organen zoo aangetast zijn, dat hij nog slechts op kunstmatige wijze in het leven kan worden gehouden. Voor een dergelijk langzaam afbrokkelings proces is Churchill de geschikte man. Bij het begin van zijn loopbaan als premier heeft hij 'een leuze voor zijn oorlogsvoe ring afgekondigd: bloed, zweet en tra nen. In dezen geest zet hij den eorlog tot zelfvernietiging voort. Het Duitsche volk weet, dat het in Adolf Hitler een leider heeft gevonden, die zijn lot bestuurt met realistische dap perheid en een ongeëvenaard politiek ge nie. In het besef, dat deze oorlog tot geen prijs verloren mag en kan worden, heeft het volk de moeilijkheden, en ont beringten, welke uit het slechte weer en de ongunstige transport-omstandigheden voortvloeiden, op bewonderenswaardige wijze gedragen. In den volsten zin van het woord is het volk daarbij gehard. Overwinning tot èlken prijs is het parool dat geboren is uit de zorgen van den af- geloopen winter. De verhouding Duitschland-Turkije. (D. N. B.). De Duitsche ambassadeur Von Papen heeft voor zijn vertrek uit Sofia de vertegenwoordigers van de groote Bulgaarsche bladen ontvangen, om verklaringen af te leggen. Over de Duitsch-Turksche betrekkin gen zeide Von Papen, dat deze van dag tot dag beter worden, in het bijzonder de economische relaties. Turkije wenscht geen oorlog en zal zijn neutraliteit hand haven. De "furkschei marine-attaché, Kaipinal, is na een bijzonder moeilijke reis via den Kaukasus, de Kaspische Zee en via Koei- bisjev in Mandsjoeli aangekomen. In een onderhoud verklaarde hij, dat Turkije en naar streeft, zijn neutraliteit te handhaven. Kaipinal wees er op, dat Turkije nog nooit met Duitschland in staat van oorlog is geweest, doch dat Duitschland en Tur kije in den vorigen wereldoorlog wapen broeders zijn geweest. De vaderlandsliefde van de Turksehe natie, zoo besloot hij, kent geen grenzen, en Turkije heeft zich op elke mogelijk heid voorbereid. Invasie-commissies ir» Engeland. (D. N. B.). De president van den Kroonraad, sir John Anderson, heeft, naar de Britsehe berichtendienst meldt, Dinsdag in het Engelsche Lagerhuis me degedeeld, dat in talrijke streken van het Britsehe eiland commissies zijn ge vormd tot verhindering van een vijande lijke invasie. Japansche luchtaanvallen op Port Moresby eri Wyndham. (D.N.B.) Naar de „Times" meldt, heeft Port Moresby Maandag zijn hevigsten luchtaanval beleefd. De Japanners heb ben voorts luchtaanvallen ondernomen op Wyndham in Noordwest-Australië. Guerilla-taktiek? „Er moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat de% vijand de guerilla-tactiek in zijn oorlogvoering te-* gen Japan in de toekomst nog zal ver sterken", zoo schrijft de woordvoerder der Japansche marine, kapitein Hiraide, in „Yomoeri Sjimboen". Sinds het begin van den oorlog in Groot-Oost-Azië zijn wel is waar, zoo schrijft Hiraide, meer dan vijftig vijan delijke duikbooten alsmede 4 van de in totaal 9 vijandelijke vliegtuigmoeder schepen tot zinken gebracht, doch .ver wacht kan worden, dat de vijand zijn nog reSteerende vloot aan vliegtuigmoeder schepen nog in den loop van dit jaar met 10 andere speciale moederschapen zal versterken. De vijand zal dan onge twijfeld probeeren van Hawaii, Nieuw- NIEUWE BOTERBONNEN. Gedurende het tijdvak van 26 Maart tot en met 11 April a.s. geeft bon 16, zoowel van de boterkaart als van de vet- kaart, uitsluitend recht op het koopen van margarine. Voorts geeft gedurende genoemd tijd vak bon 17, zoowel van de boterkaart als van de vetkaart, naar keuze recht op het koopen van boter, margarine of vet, zulks met dien verstande, dat men niet steeds het artikel zal kunnen verkrijgen, waaraan men de voorkeur geeft, doch genoegen zal moeten nemen met het ar tikel of de artikelen, waarover de winke lier beschikt. WOENSDAG 25 MAART 1942. Loof den Heere, mijn ziel! en vergeet Ps. 103 2. geen van zijn weldaden. Zon op oqder 7.33 20.01 Vandaag le kwartier. 1 April: Volle maan. Maan op onder 12.29 3.31 Zeeland, Samao en andere punten uit, aanvallen te ondernemen. Vervolgens levert Hiraide critiek op de opvatting, die in bepaalde kringen van het Japansche volk bestaat, als zou den' de rijkdommen der Zuidzee-gebie- "den thans reeds onbegrensd ter beschik king van Japan staan en het Japansche imperium zoodoende onoyerivinnelijk ge worden z^jn. Hiraide noemt deze opvatting een groote fout, die onmiddellijk hersteld moet worden. De grondstofbronnen der Zuidzeegebieden, zoo schrijft kapitein Hiraide, zqn nog niet aangeboord, ook al bevinden zij zich in Japansche han den. Eerst wanneer de grondstofbron nen praetisch ter beschikking van Ja pan staan, zal Japans onoverwinnelijke positie gewaarborgd zijn. Totdat het zoo ver is, moeten echter nog talrijke moei-* lijke vraagstukken worden opgelost. Het schijnt, dat met de capitulatie van Nederiandsch-Indië de dingen in zoo verre een keer hebben genomen, dat Ja pan zich thans in het defensief en het Anglo-Amerikaansche kamp zich in het offensief bevindt. De verdediging alleen, zoo verklaart Hiraide, brengt echter niet de overwinning, Japan moet der halve dezen oorlog onder alle omstan digheden door offensieve maatregelen winnen. -| Korte berichten. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Londen, is de Engelsche regeering voor nemens binnenkort tot het rantsoenee ren van de tabak over te gaan. (D.N.B.) Het militaire gerechtshof te Clermont-Ferrand heeft 70 aanhangers van de Gaulle, n.l. militairen en koloniale ambtenaren, bij verstek veroordeeld, en wel 36 ter dood, 12 tot levenslangen dwangarbeid, 13 tot 20 jaar, 5 tot 10 jaar en 4 tot 5 jaar dwangarbeid. Voorts besloot het Hof tot beslag op. het bezit van alle beklaagden. (D.N.B.) De opperbevelhebber der Japansche strijdkrachten in Neder- landsch-Indië, Imamoera, heeft zijn on derbevelhebber verzocht officieren en manschappen tot strenge militaire disci pline, tot harde oefeningen en tot sober heid aan te sporen. Het is noodig, dat de Japansche soldaten zich van iedere luxe onthouden. Gisteren heeft de officieele installa tie van den Ned. Landstand in de pro vincie Zeeland plaats gehad, waarbij te vens de landelijke Boerenleider E. J. Roskam, den boerenleider in onze pro vincie, W. F. van Gorsel van Rilland- Bath, heeft geïnstalleerd. Voor deze plechtigheid had men de be schikking gekregen over de raadzaal van het stadhuis te Goes. Deze was op fraaie wijze versierd met de emblemen van den Landstand en voorjaarsbloe men. Tot de aanwezigen behoorden Re ferent Korte, namens den heer W. Mün- zer, Beaufragte van den Rijkscommis saris voor Zeeland, de boerenleider in Limburg, W. I1. J. Quaedvlieg, Ir J. D. Dorst, provinciaal voedselcommissarïs, burgemeester C. E. P. Lenshoek van Goes, J. A. Dekker, gevolmachtigde in Zeeland van den leider der N.S.B. en andere N.S.B.-funetionarissen, alsmede de streek- en dorpsboerenleiders en ove rige genoodigden. De bijeenkomst werd geopend door den plv. boerenleider in Zeeland, J. C. D r o o- g e n d ij k, die de aanwezigen, in het bij zonder de autoriteiten welkom heette. Thans is het zoover, aldus spr., dat wij krijgen wat wij wenschten, n.m. mede zeggenschap, ook voor onze Zeeuwsche landbouwers.-- Spr. deelde mede, dat de w n d. com missaris der provincie verhinderd was aanwezig te zijn en las van hem een schrijven voor, waaraan wij het volgende ontleenen „Mét buitengewoon leedwezen moet ik meedeelen de installatie van den Zeeuwschen Landstand niet te kunnen bijwonen. Ik ben n.l. een paar weken ge leden, toen het zoo glad was, bij het uit stappen uit mijn auto uitgegleden en op mijn hoofd gevallen, tengevolge waar van ik tenminste een maand bedrust moet houden, die eerst de volgende week is afgeloopen. Ik verklaar mij als provinciaal bestuur volledig bereid 'tot samenwerking en steun, waar mij dat mogelijk zal zijn. Dit des te meer, omdat, gelijk ik immers reeds eerder schreef, ik om velerlei re- fen de instelling toejuich, hoe smartvol het afscheid van onze oude organisatie ook,moge zijn, wij in de toekomst moe ten blikken en als goede Zeeuwen thans dit ons gegeven middel moeten aangrij pen om land- en tuinbouw en de daar mede bezigzijnde bevolking in Zeeland zoo "krachtig i^ogelijk te helpen. Wij mogen in dezen niet afzijdig staan, waar heilige plicht ons roept. Zeeland ga óns boven alles en dus met-moed voorwaarts in vast g.eloof aan een gelukkige toe komst van ons volk. Ik wensch U geluk met Uw benoeming en hoop, dat Gij met Uw bekwamen secretaris straks geflankeerd door vele bekwame en welwillende mannen, zult kunnen arbeiden in het waarachtig ba- lang van ons gewest." ka Ook van den Rijkslandbouwconsulent, Ir C. J. Droogendijk, was bericht van verhindering binnengekomen. Hierna was het woord aan den heer Roskam voor het houden van zijn instal latierede. Rede E. J. Roskam, fa voorop gesteld te hebben, dat er maar één Macht is aan Wien de boer in hoogste instantie verantwoordelijk is voor doen en laten, den Schepper, hekel de spr. de landbouwpolitiek van de laat ste tien jaren, de machten schetsend, die buiten het hoerendom stonden en de dra den van het boerenlot in handen hielden. De klagers over de lage voedselrant soenen waarvan spr. liefst het eprst zou zien, dat ze verhoogd werden maakte spr. er op attent, dat de stati stieken bewijzen, dat in 1935 het gemid deld gebruik van boter, melk en vleesch in ons vaderland niet hooger was dan nu. Scherp bracht spr. dan naar vdren, dat de Landstand op gansch anderen grondslag berust dan buitenlandsche fac toren en wereldeconomie en het tegen deel van een ambtelijk apparaat is: de Landstand is de vrije zelfstandige boer zelf en de georganiseerde boer in zijn natuurlijk verband! In Zeeland weet men, dat het spr.'s ideaal geweest is, dat de bestaande or ganisaties zich vrijwillig verbonden om gezamenlijk de nieuwe orde te stichten. Zeeland was dé provincie, die van ston de af aan het meest onbevangen en open heeft gestaan om mee te bouwen aan de nieuwe orde. Deze houding der-Zeeu wen strekt hun tot eer en legt den Land stand groote verplichtingen op. Wat hier in bU na 100 jaar is verricht, zal doorgezet worden tot in lange ge slachten. In dit verband bracht spr. lof aan de ont bonden landbouworgani saties, zonder welke het hoerendom niet.d&t zou zijn geweest, wat liet nüis. Spr. zeide voorts, dat ook de technische vereenigin- gen, zooals b.v. voor Stam boekvee, enz. in den Land stand zuilen worden onder- 'gebracht;- Van de eigendommen der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij mag geen cent verhuizen naar buiten de provincie. Spr. zal een vergadering houden met de Zeeuwsche boeren en hun dan precies verslag uitbrengen ook finan cieel hoe alles zich heeft ont wikkeld en hoe de zahk is opgebouwd. Wat hier Is, moet dienen om de Zeeuwsche boeren te steunen. De rijd zal leeren, dat de Landstand niets anders is dan dat, wat ook de Zeeuwsche boeren in al- de jaren van strijd, ri het vaak onbewust, als hoog ste doel voor oogen hadden staan. Hij is er niet, om op principieele, doch op prac-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1