Kerk en School Gemengd 'Nieuws Land-en Tuinbouw Rechtszaken Telegrammen Radipprogramma Een vloot ging ten onder» KOERSEN Ned* Herv. Kerk. Beroepen: te Terhorne (Fr.) (vae. E. P. J. Jebbink), cand. M. Wendte, hulppred, te Eindhoven. Aangenomen: naar Overdinkel, toez. (vac. G. F. Voorhoeve), N. H. Kui- péri Jr. te Bergeijk (N.-Br.) Bedankt: voor Ham (Gr.), W. A. Nell te Oudkarspelvoor St. Philips- land (vac. wijlen J. W. Verschoor), H. Kraaij te Hardinxveld (Z.-H.). Geref. Kerken. Aangenomen: naar Haarlemmer meer-Vijfhuizen (vac. H. W. Wierda), cand. P. Visser te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. Be r o e p e nte Wildervank (vac. N. Brandsma), Ph. v. Marrum te Nieuw- Amsterdam. Afscheid, Bevestiging en Intrede. Na bevestigd te zijn door zijn plaatse- 1 ïjken ambtgenoot, Ds C. W. Keur, deed Ds H. Holtrop, gekomen van Beverwijk, zyn intrede als 5e predikant der Geref. Kerk te Scheveningen, waarbij hij het Woord bediende naar aanleiding van 1 Cor. 3 21—23. Dr J. N. Sevenster. Bij besluit van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Opvoe- ding, Wetenschap en Kuituurbescher ming is aan Dr J. N. Sevenster, Ned. Herv. pred. te Leeuwarden voor den duur van de ziekte van Prof. Dr J. Th. Ubbink, opdracht verleend onderwijs te geven in de Oud-Christelijke letterkunde en de uitlegging van het Nieuwe Tes tament. Ds J. L. Wieïenga. Ds J. L. Wielenga, Geref. pred. te La ren (N.-H.) mocht na een érnstige ziekte welke hem 8 maanden verhinderde voor zijn- gemeente op te treden, weer in den dienst des Woords voorgaan. Op medisch advies zal hij nu en dan eens voor zijn gemeente optreden en langzamerhand zijn ambtelijken arbeid hervatten. Hulppredikers. Ned. Herv. Kerk: benoemd te Zwolle, cand. J. v. Benthem, hulppred. te Amsterdam. Aangenomen: naar Hyum-Fin- kun, mej. J. H. Bethe, cand. te Haarlem. Can'dL C. van1 der1 Jagl. Cand. C. v. d. Jagt heeft zijn arbeid aDs hulpprediker der Geref. Kerk te 's- Gravenpolder aangevangen. Hij houdt beperkte gelegenheid andera Kerken te dienen en een beroep in over weging te nemen.. Zijn. adres is p/a fam. Bream, Goeschestraatweg,' 'a-Graven polder. Unie en Schoolraad. De 64e algemeene vergadering van de Unie „Een school met den Bijbel" zal dit jaar, naar wij vernemen, Woensdag 8 April a.s. te Utrecht in de Westerkerk gehouden worden. De morgenvergade ring is gewijd aan de behandeling van huishoudelijke^zaken. Aan de orde komt o.m. de verkiezing van drie bestuursle den in de vac. ontstaan door het aftre den van de heeren A. Jonkhoff te Gro ningen, Dr G. Kalsbeek te 's Graven- hage en het bedanken van Ds J. Barbas te Hengelo (G.).,In de vacature heeft het bestuur drie dubbeltallen gesteld be staande uit de heeren E. J. Anneveldt te Groningen en S. Zwart te Winschoten; H. de Boer en W. Wagenaar, lid der 2de Kamer, beiden te 's GravenhageDr G. P. v. Itterzon te 's Gravenhage en Dr H. Schilp te Leiden. De 53e algemeene vergadering van den Schoolraad voor de scholen met den Bij bel zal, naar wij vernemen, Woensdag 8 April a.s. te Utrecht in de Westerkerk gehouden worden. De morgenvergade ring is gewijd aan de behandeling van huishoudelijke zaken, w.o. verschillende rapporten. Zij sluit onmiddellijk aan op de algemeene vergadering van de Unie „Een school met den Bijbel". Evenals verleden jaar zullen Unie en Schoolraad, 's middags hun gecombineer de vergadering houden in de Wester kerk. Als referent zal optreden Prof. Dr J. H. Bavinck van Bilthoven, met het onderwerp: „Onvergankelijke waarden". De middagvergadering vangt om 2 uur aan. Examenls Rijksbelastingacademie). In Mei en Juni zal te 's-Gravenhage gelegenheid worden gegeven om zich te onderwerpen aan het vergelijkend on derzoek ter aanwijzing als candidaat-sur- numerair der belastingen. De verzoek schriften om toelating tot dit onderzoek dienen vóór 15 April bij het Departement van Financiën, af deeling personeel van den belastingdienst, te worden ingezon den. Tot het vergelijkend onderzoek wor den toegelaten ongehuwde mannelijke Nederlanders, die op 1 Jan, 1942 den leeftijd van 21 jaren nog niet hadden bereikt. Examens. Bevorderd tot arts aan de Rijksuni versiteit te Utrecht de heer M. L. v. d. Moer te Middelburg. OOGGETUIGEVERSLAG VAN DEN ZEESLAG BIJ JAVA. (V. P. B.). Uit de berichten, die thans, voornamelijk uit Australië, binnenkomen en uit de ooggetuigenverslagen is het nu mogelijk een indruk te krijgen van den zeeslag bij Java. Voornamelijk uit het verslag van den correspondent van de „Daily Mail" in Melbourne, die op dramatische wijze schildert hoe de kruisers De Ruyter en Java bij hun vergeefsehe pogingen om de Japansche ti;ansportvloot te ver nietigen, uit al hun kanonnen vurend ten onder gingen, kunnen wij ons een beeld vormen v^n dezen zeeslag. Het géallieerde eskader, dat onder commando stond van den N e d. -1 n d i- s c h e n schout-bij-nacht Doorman, wiens vlag van De Ruyter woei, bestond uit de reeds genoemde Nederlandsche kruisers, de Australische kruiser „Perth" en de Engelsche kruiser „Exeter", vergezeld door zeven torpedojagers, waaronder de „Kortenaer". „Achter de Japansche vloot", zoo staat er letterlijk in het verslag, „stoomde de Japansche transportvloot op. welke uit een honderdtal schepen bestond. Nauwe lijks had de geallieerde vloot de Japan sche vloot in het zicht gekregen, of aan de vlaggemast van de „De Ruyter" ste gen signalen ophoog. Met volle kracht stoomde het geallieerde eskader naar den vijand op. Doorman probeerde om langs de Japansche oorlogsschepen te komen om het vuur op de transportsche pen te kunnen openen. Deze manoeuvre mislukte. De Japansche oorlogsschepen gingen tot den tegenaanval over en een hevig zeegevecht ontstond, waarbij de „Kor tenaer" ten' onder ging. Den volgen den morgen hervatte schout-bij-nacht Doorman het gevecht, dat tegen het in vallen van de duisternis afgebroken moest worden. Tevergeefs probeerden zijn schepen de ijzeren linie van de Ja panners te doorbreken. Vurend uit al hun kanon nen gingen de Nederland sche kruisers ten onder. En mèt deze schepen vond Doorman zijn graf in de golven. Slechts enkele le den van de bemanningen gelukte het zich te red den. Zoo ging de geallieerde vloot en met deze vloot deNederlandsch- Indische, ten onder. Veertienduizend schepelingen vonden hierbij den dood in de golven zoek ziek bleek te zijn. De keurmeester verklaarde, dat het beest in ernstige mate besmet way met tuberculose en pokken. Op weg naar het station om zich raar Groningen te begeven, waar hij terecht moest staan wegens het clandestien slachten van ongeveer dertig schapen en lammeren, werd de koopman M. V. te Uithuizen, Zaterdagmorgen aangehouden, terwijl hij vleesch vervoerde, dat afkom stig bleek te zijn van 'n Zaterdag j.l. frau duleus geslachte geit. Deze omstandig heid was voor den economischen rech ter, die verdachte tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeelde, aanleiding om tevens zijn onmiddellijke gevangen neming te gelasten. Doodelijke ongelukken. Zaterdagmiddag is in de Putschelaan te Rotterdam de 7-jarige B. O. door een tram gegrepen en gedood. Zaterdagavond waren twee zoons van den pachter H. en twee .vrienden, "de 19-jarige J. S. en de 23-jarige H. R. in een achter de woning gelegen weiland te Oirsbeek een schuilkelder aan het gra ven. Toen men op voldoende diepte was gekomen, gingen de broeders H. naar buiten om hout voor de versterking aan te brengen. Nauwelijks hadden zij den put verlaten of de bovengrond stortte in, waardoor J. S. en H. R. werden bedolven. Toen echter met vereende krachten de jongelui naar boven waren gebracht, ble ken de levensgeesten reeds te zijn ge weken. Zaterdagochtend is te Terwolde een doodelijk ongeluk gebeurd. Bij het op vijzelen van den kap Van een hooiberg, knapte een staaldraad, tengevolge waar van de arbeider II. V. om het leven is gekomen, In den nacht van Vrijdag is de 32-jarige ongehuwde H. V., wonende aan boord van een schip, gelegen in de Wes terkade te Groningen, door de duisternis te water geraakt en verdronken. Het 2-jarige dochtertje van den landbouwer G. V. te Den Velde (O.) ge raakte in een waterleiding. Ijlings toe geschoten hulp mocht niet meer baten, het kind verdronk jammerlijk. Nog steeds wilde zw&t n e n. Op de Kleine Kreek te Axel hou den zich nog steeds wilde zwanen op, als ook op het ondergeloopen weiland bij den watertoren, waar ze rustig rond zwemmen en zich in het geheel niet schuw toonen. Ook op de Groote Kreek bevinden zich nog wilde zwanen. Het is wel een zeldzaam verschijnsel, hier bij het be gin der lente nog wilde zwanen te zien in de onmiddellijke nabijheid der be bouwde kom. (T. C.) Gooi geen ledige conservenblikken wegl In de Statenzaal te Maastricht is vorige week boer Quaedvlieg geïnstalleerd als boerenleider der provincie Limburg. De heer Roskam tijdens zijn rede. Stapf-Mol-Pax-Holland m. De strijd tegen den clandestienen handel. Reeds eenigen tijd koesterden contro leurs van den C.C.C.D. verdenking, dat op de boerderij van den veehouder R. te Maarssen verschillende malen clandestien was geslacht. Een aantal controleurs, on der leiding van een hoofdcontroleur, stel de daarom een onderzoek in. In een weiland werd een hoeveelheid vleesch gevonden en in beslag genomen, doch uit de verklaringen der aangehou denen bleek, dat nog ruim 80 pond in veiligheid was gebracht. Een nader on derzoek had tot resultaat, dat een groot aantal koeienhuiden en schapenvachten werd gevonden, waaruit bleek, dat hier op groote schaal clandestien was ge slacht. In arrest werden gesteld de vee houder R., zijn knecht M. en een zekere V. De politie- en controle-ambtenaren ont waarden in de nabijheid van den open baren weg te Hees, N.B., twee mannen met een transportrijwiel, waarop een waschketel werd vervoerd. De beide mannen werden aangehouden en de in houd van den ketel werd aan een onder zoek onderworpen. Hij bleek runderinge wanden te bevatten, hetgeen aanleiding was om ,een bezoek te brengen aan de gemeenschappelijke woning van de ver dachten. In de stal werd aangetroffen, opgehe^chen aan de balken, een geslacht rund. Bij onderzoek op het abattoir bleek dat het dier ziek was geweest en dat het vleesch ongeschikt was voor con sumptie. Van de 175 kg. vleesch kon slechts 90 kg. worden goedgekeurd en wel onder voorbehoud van sterilisatie. Ook te Leiden werd op een zolder van een veestalling een clandestien geslachte koe aangetroffen, die bij onder- Ze kunnen nog gebruikt worden als grondstof voor nieuwe blikverpakkingen, maar je moet ze even omspoelen en af drogen, zoodat ze niet roesten! (Polygoon-Leemker) AANVULLINGEN OP HET TEELTPLAN-1942. Zooals bekend, zal hef^ tenzij men in het bezit is van een vergunning, in 1942 verboden zijn meer peulvruchten te telen dan op het betreffende bedrijf gemiddeld in de jaren 1940 en 1941 werden ver bouwd. Een vergunning voor het telen van meer peulvruchten zal slechts bij uitzondering worden verleend, terwijl een teler, die een vergunning ontvangt, verplicht is de grootere oppervlakte peul vruchten op gescheurd grasland te ver bouwen en zijn koolzaadteelt voor 1943 met dezelfde oppervlakte uit te breiden. Ten einde echter iederen teler in de gelegenheid te stellen een kleine opper vlakte erwten en boonen voor eigen ge bruik te verbouwen is thans bepaald, dat hij, die in 1940 en 1941 geen of gemid deld minder dan 5 are peulvruchten heeft geteeld, in 1942 zonder vergunning 5 are peulvruchten mag verbouwen. Een tweede aanvulling, welke in het teeltplan is aangebracht betreft de scheurpremie. Naar men weet,, zal aan de telers per ha. op gescheurd grasland in 1942 geoogst koolzaad 250 gulden wor den uitbetaald. Thans is bepaald, dat een gelijke pre mie zal worden uitgekeerd, indien op het gescheurde perceel in 1942 blauw- m a a n z a/a d wordt geoogst. Hoewel de ze bepaling in de eerste plaats in het leven is geroepen om hen, wier koolzaad is uitgewinterd, in de gelegenheid te stellen alsnog de verhoogde premie te Ontvangen, zal deze toch ook aan ande ren worden uitbetaald. Ten slotte wordt nog medegedeeld, dat bij ide vaststelling der oppervlakte, waarover scheurpremie zal worden uitgekeerd, evenals bij kool zaad, gemeten maat zal worden - aange houden. Afweermiddelen tegen vogelscnade. Tot de goedwerkende middelen om duiven, roeken en kraaien af te houden van de gezaaide granen en peulvruchten behoort een behandeling van het zaad met zwarte koolteer. Corbin of Morkit. Door de slechte smaak, welke deze overigens onschadelijke middelen aan het zaad verleenen, vermijden de vogels de daarmede behandelde zaden geheel. Voor de verdrijving van houtduiven, huismusschen en spreeuwen kan men gebruik maken van velerlei vogelver schrikkers. De Plantenziektenkundige dienst vestigt o.a. de aandacht op de z.g. Pyrotaknallers, die een knal als een geweerschot geven. Deze knal lers zijn zoo goed als ongevaarlijk ep het gebruik er van is niet aan een ver gunning gebonden. 3y2 idem Amsterd. Bank Incasso-Bank ft otter d. Bank 0 Pref. Leverbros Twentsche Bank 91«/e 917* 1487* 149 145 145% 153 155 141% 142 159 161% Arr.-Rechtbank te Middelburg. Rechtbankzitting van Vrijdag 20 Maart. Behandeld zijn de volgende zaken: Aan mej. B. van Meelen, een 20-jarige dienstbode uit Hontenisse is een heele serie van diefstallen ten laste ge legd, en wel alle ten nadeele van J. J. Fassaert, een landbouwer aldaar. De benadeelde Fassaert stelt zich ci viele partij voor f 200 en f 16.35, doch des gevraagd beperkt hij 'dat tot f 150. Volgens den Officier is het bewijs van de f 200 niet geleverd. Daarvoor moet vrijspraak volgen. De rest is bewezèn. Hij eischt voor diefstal 3 maal gepleegd een gevangenisstraf van 5 mnd. en ge deeltelijke toewijzing der civiele vorde- rmg tot f 16.35 en een kleinigheid voor de jam enz) Mr Wolfensberger vraagt straf op te leggen gelijk aan de prev. hechtenis. Zoowel op 29 Juli als op 2 Aug. van het vorige jaar werd de 41-jarige winkelier R. J. van Dixhoorn uit Terneu- zen op den openbaren weg aangetroffen in kennelijken staat van dronkenschap. Voor .den Kantonrechter ontkende hij dronken te zijn geweest. Zijn waggelén- de gang zou alleen het gevolg zijn ge weest van een verstuikte enkel. De Kantonrechter kende echter zijn cliënt Verdachte is dagelijks dronken, hij is een doorloopende dronkaard. De Kantonrechter veroordeelde hem in beide gevallen daarvoor tot 1 week hechtenis met plaatsing in een R.W.I. voor den tijd van 6 mnd. Op 21 Januari van dit jaar werd hij weer dronken aangetroffen. Op 3 Febr. j.l, veroordeelde de Kantonrechter hem ditmaal tot 3 weken hechtenis en opzen ding naar Veenhuizen voor een jaar. De ze drie gevallen werden nu in hooger be roep behandeld. Verdachte vindt, dat het heel goed is, dat hij geen drank meer kan koopen. Lichamelijk werk kan hij niet verrichten. De Officier eischt in alle drie de za ken bevestiging van de vonnissen vein den Kantonrechter De moord te OirschoL Op Maandag 13 April a.s. zal voor het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch behan deld worden, de strafzaak tegen den thans gedetineerden 24-jarigen kantoorbe diende F. T. de Kubber uit Goes, die op 3 Augustus van het vorige jaar te Oirschot, zijn gewezen meisje mejuffrouw N. Leurs, met een bijl van het leven heeft beroofd. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft hem wegens doodslag veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf, tegen welk vonnis zoowel de verdachte als de Offi cier van Justitie die vijftien jaren gevan genisstraf had geëischt, hooger beroep hadden aangeteekend. van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de Incasso-Bank N.V. kantoor Goes, Klokstraat 9, Tel. 2001 eri 2410. Goes, 23 Maart 1942. 4 Nederl .1940 I 4 Nederl. 1940 II 4 Nederl. 1940 m.b. 4 Nederl. 1941 3Nederl. 1941 3 Nederl. 1937 3-3% Nederl. 1938 3 Ned.-Indië 1937 I Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Cert. Ned. Handel Mij. A K. U. Van Berkel's Patent Cert. Calvé Delft Fokker Cert. Leverbros Philipslampen Pref. idem Kon."01ie Amsterdam Rubber Bandar Rubber Deli Batavia Rubber Serbadjadi V. I. C. O. Holl. Amerika Lijn Kon. Boot Ned. Scheepv. Unie Rotterd. Lloyd Mij. Nederland H. V. A. Javasche Cultuur N. I. S. U. Verg. Cultuur Deli Maatschappij Senembah 4% Bat&afsche Olie V. K. Heden 10278 1021/» 100"/» 100"/» 1017s 101"/» 100% 100"/» 993/« 99 94 937s 96"/» 96"/» 883/a 88'/» 129 134 87 Va 877z 125 125 153 1527a 136 137 116 1177a 181 180 135% 159 273 277 175 1767a 2447a 255 155 166% 128 140 127 i34 79 82 120 123 1317* 1357a 167% 173 142 147 122 127- 122 1257a 253 268 - 164 i58 165 77 Vz 80 165 170 141 144 101 101 Nat. Bez. De Schelde 1257* 1277a Ned. Gist en Spir. 536V« 5497a Van Gelder's Papier 145V» 140% Wilton Feijenoord 241 245 Hessa Rubber 99% 101% Amsterdam Ballast 235 Blaauwh. Vriesseveem 109 110% De nieuwe week werd ter beurze in een vaste stemming! begonnen. De omzet ten -waren weliswaar niet van grooten omvang, doch zulks neemt niet weg, dat de markt een opgewekt voorkomen had. Het koersniveau kon zich zij het dan ook met enkele onderbrekingen, in op- waartsche richting bewegen. Tegen het slot vond een reactie plaats, zoodat de slotkoersen in doorsnee weinig onder het hoogste punt tot Stand kwamen. Aand. Kon. Olie waren bij opening 5 pet. hoo ger dan Zaterdag en konden vervolgens tot 257 pet. stijgen. In het verdere ver loop werd voornamelijk tegen 254 k 255 pet. gehandeld. Ook voor aand. H.V.A. bestond goede vraag. Na op 263 pet. te zijn aangevangen, was op 273 pet. het hoogste niveau bereikt/ Nadien bleef de koers zich om de 270 pet. bewegen. Per saldo was het fonds 15 pet. in koers ge stegen. Bij de specifieke suikers waren aand. Nisu 7 pet. in avans. Rubberfond sen waren eveneens vast van toon. Bij de tabakken was het avans gemiddeld 5 pet. Bij de scheepvaórtwaarden viel dezelfde tendenz op te merken, terwijl het voor- deelig verschil eveneens ca. 5 pet. be droeg. De locale markt gaf weinig beweging te zien behalve voor aand. Philips en cert. Leverbros, die per saldo ca. 4 pet. winst konden boeken. De handel bleef grootendeels tot deze fondsen beperkt. De beleggingsmarkt was eerder iets luier van toon, behalve voor de staffelleening, die onveranderd 96"/» pet. noteerde. De Indische leeningen waren iets beter. De 3 pet. Indië 1937 I kon n.l. van 883/s pet. tot 88'/» pet stijgen en de 3 pet Indië 1937 II van 867e tot 867s pet. "Part Bew. Bel. Nederland f 538; 1/1 Binnenland f229.50; 1/5 idem f 1145.50; 1/1 Overzee f167; 1/5 idem f831. Het besttiur vnri Java. TOKIO (D.N.B.)."Volgens een bericht uit Batavia zou Java voortaan in drie provincies, resp. bestuursgebieden wor den verdeeld. Voor den zetel der centrale regeering is Batavia uitgekozen, terwijl het Oostelijk, centraal en Westelijk deel van Java van Batavia, Semarang en Soe- rabaja uit bestuurd zullen worden. Woensdag 25 Maart 1942. HILVERSUM I, 415.5 m. 7.15 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. 8.20 Och- tendgymn. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw. 8.20 Gram. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Timm. 12.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 12.40 Almanak. 12.45, BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Causerie „Wat is modelmelk?" 13.15 Hobo, piano en gram. 14.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest, soliste en pianospel. 15.00 „Palm, Palm-Paschen Hei Koerei". 15.20 Viool, cello en piano. 16.00 Cyclus „Verschuivin gen in de oud-Christelijk Kerk". 16.20 Voor de jeugd, 17.00.Gram. 17.15 BNO: 'Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Natio nale Jeugdstorm-kwartier. 17.45 Gram. 18.00 Bouwvakarbeiders aan het woord. 18.45 4-Handige Pianovoordracht. 18.50 BNO: Nieuwsber. 19.00 BNO: Binnenl. econ. praatje. 19.10 Gram. 19.30 Radio- revue „Op tempo, tempo komt het aan". Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centra les, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Omroeporkest. 21.00 Orgelconcert en zang. 21.30 Gram. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 Amuse mentsorkest en solist (opn.). 22.45—24.00 Dansmuziek en zang (gr. pl.). Handen vol vruchtbaarheid worden over den akker gespreid. De boer is begon- i nen met het strooien van kunstmest. Pax Holland-De Haan m.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3