DE PIONIERE Neem AKKERTJE i het N. V. V.1*. De gemeenschapsgedach te, aldus spr., is de leidende gedachte van het N. V. V. en onder het tijdperk van het individualisme is een streep gezet. De arbeid moet de centrale plaats innemen. Voorheen zag do bedrijfsleider ais ztjn voornaamste opgave, hoe hi) de grootst mogelijke winst zou kunnen Tre ken en arbeidde hjj dus niet voor de ge meenschap. Hierdoor werd de arbeid en de arbeider vernederd. Het oude N- V. V. was gebaseerd op den klassenstrijd. De arbeid werd als koopwaar, een noodlot, of een vloek beschouwd. De arbeid is daarentegen het economisch element, waarop de gemeenschap moet worden op gebouwd. Het arbeidsvermogen kan al leen een volk tot welvaart en een betere toekomst leiden. De arbeider moet zijn eigenwaarde terugvinden en daarvoor is veel zelfverloochening noodig. Wij dienen ons ervan bewust te zijn, dat er steeds een wisselwerking tusschen gemeenschap en individu moet plaats hebben. FEUILLETON ScheleH^^'^ Binnenland Wanneer verduisteren 's Morgens tot 7.33 u. Uit de Provincie Uw Zenuwen Mïjnhardt's Zenuwtabletten Sociale gezindheid. I t GIFTEN VOOR WINTERHULP. De laatste weken ia vanwege het Pro vinciaal Bureau van Winterhulp een spe ciaal beroep gedaan op de leiders der groote ondernemingen ln onze provincie. Dit had tot resultaat, dat verschil lende belangrijke geldsbedragen inkwa men. De N.V. Ned. Mij. tot vervaardiging van Spiegelglas te Sas van Gent schonk f3000; de N.V. Zaadhaadel en Boom kwekerij Wed. P. de Jongh te Goes f 1000H. Metsers Hejjndrickx te Hulst f 250firma M. H. Boasson en Zn. te Middelburg f1000; De Bank voor Zee land te Goes f1000; N. N. te Middel burg f1500; Gebr. Verwijs te Yerseke f 255L. v. d. Broeck Tielexnan te Nieuw- namen f 500de N.V. Conservenfabriek Zuid-Beveland te Krabbendyke f 1250de N.V. Mollusken te Krabbendjjke f1000; Gebr. Padmos te Yerseke f 200The Vi- trite Works te Middelburg f 1000; Lom penhandel N. L. Polak en Zonen f250; de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent f 5000de N.V. Bank voor Schouwen en Duiveland te Zierikzee f752; de N.V. Scheldebank te Zierikzee f550; de N.V. Zeeuwsche Oester-Mij. Bonefides te Tholen f 250, Van verschillende andere instellingen worden dezer dagen nog bijdragen ver wacht. WIE IS ER JARIG VANDAAG? Dat is een vraag, die iederen dag weer gesteld wordt: „wie is er jarig van daag?" En waarom deze vraag gesteld wordt? Wel, wie jpig is, heeft den plicht deel te nemen aan de verjaardagstorting, u weet wel, een storting van even zoovele dubbeltjes, kwartjes of guldens op de girorekening van de Nederlandsche am bulance. Vergeet u het niet jarige Neder landers? Doet mee aan de verjaardag- storting op girorekening 8-7-6-0-0, Ne derlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. Wanneer ons land weer een socialisti sche éénheid vormt, zal het een plaats in het nieuwe Europa verkrijgen, zoodat wij het nog schooner dan het was aan ons nageslacht zullen kunnen overleveren» W0 behoeven niet pessimistisch te zijn, doch kunnen juist dankbaar zjjn, dat wij in dezen revolutionairen tijd leven. Het oude stort ineen en door ons geloof zal het nieuwe komen, waarvoor wij met den inzet van, onze krachten moeten arbeiden Na een kort slotwoord van den heer de Jonge Baas volgde sluiting. geen lokaal, waar ze hun brood konden opeten; practische lokalen voor het ver- kleeden, v/asschen en douchen ontbra ken. De mensehen gingen, net als vroe ger bij ons, in hun werkgoed naar liuis, hielden dit misschien thuis ook aan, en bleven smerig rondloopen. De bedrijfsgebouwen moeten van bin nen en van buiten weer pronk juweeltjes worden, zooals vroeger het geval was bij de oude koopmanshuizen. Daarom moeten er bij de bedrijven plantsoenen aangelegd worden, waarin de leden van het gevolgschap zich gedu rende de pauze even verpoozen kunnen. De arbeider moet zich in het bedrijf kun nen opknappen. De omgeving moet tij dens den arbeid zoo gekozen worden, dat z\j aantrekkelijk en niet afstootend werkt, zoodat het werk weer een vreug de in plaats van een last wordt. Men moet niet denken: dat zijn allemaal theo rieën. Alles, wat ik U heb verteld, is bij ons in de practjjk ingevoerd en het heeft in zijn uitwerking duizendvoudig vruch ten afgeworpen. Wij Duitsehers zjjn juist door de idee van den Führer weer mensch geworden, niet door dwang, doch door persoonlijk inzicht. Zoo ontstond het vereenigde Duitsche volk, dat nu den laatsten strijd voor zijn vrijheid voert. Ja, wij Duit sehers gelooven zelfs, dat alles een schikking Gods is en dat Hij ons den Führer in den hoogsten nood gezonden heeft, niet voor ons alleen, doch voor geheel Europa, voor het geheele germa- nendom. Wij Duitsehers, allen, arbei ders, boeren en soldaten, zien tegen Adolf Hitler op, omdat hij in ons een nieuw geloof gewekt heeft. Wij weten, dat wij zullen winnen; wij weten ech ter ook, dat de toekomstige zon niet slechts over een gelukkig en vereenigd Duitsch volk zal schijnen, maar ook over een bevredigd en stevig samen gesmeed Europa! Spr. kan de Nederlanders slechts toe roepen: Kijkt niet achter waarts. Ziet voorwaarts. Bevecht en verwerft U een volk van Nederlanders, dat in dit bevredigde en vereenigde Europa een waar dige plaats onder de zon inneemt.' Na een korte pauze sprak de heer P h. van Kampen over: „De Bedoven en '■IIi '.U-HU l - J' L*"*1 LLL 11 re) Gretha verneemt al de bizonderheden, zonder dat die haar beroeren. Fred de Bruin is uit haar gedachten. Het nieuwe werk neemt haar geheel in beslag. Zij begrijpt hem ook niet. Hoe kan nu iemand, die zóó met haar gesproken heeftmaar kom, 't is afgeloopen. Ze wil voor hem hopen, dat hij gelukkig zijn mag. Des Maandags vertrekken de logé's weer. Zoowel oom als tante Vanvelaen zijn er van overtuigd, dat Gretha in Hoogveld op haar plaats is. Wat zouden zij meer t verlangen? XIII. Do arbeid groeit. Dc Kerstweek Is dit jaar uitermate druk geweest, te druk eigenlijk, vindt Gretha. Zij snakt er naar, nog een weekje rust te gaan nemen in jGroningen. Want zij hadden niet alleen met de Zondags school te maken, maar daar was ook het Kerstfeest van de Knapen- en Meisjes- vwwniging, dat gezamenlijk werd ge- verdwflnt &!s sneeuw voor de zon, na 't gebruik van een AKKERTJE. Geen sche le hoofdpijn (migraine) meer met AKKERTJES in huis. De Nederlandsche Pjjnsiillei Boringen naar petroleum. Naar de „Oost-Geldersche Volksbode" verneemt, treft de Bataafsche Petro leum Maatschappij voorbereidende maat regelen voor een nader onderzoek naar de aanwezigheid van petroleum in den bodem onder de gemeente Winterswijk. Zooals men zich zal herinneren, is inder tijd bij een diepteboring vanwege den Rijksopsporingsdienst van Delfstoffen te Corie in ieder geval een hoeveelheid aardolie uit het boorgat komen vloeien. Men zal thans door proefboringen te we ten trachten te komen, of er eenig pers pectief voorhanden is om aan practische exploitatie te denken. Nevenwerkzaamheden van overheids- - personeel. De secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken heeft de burgemeesters een circulaire verzon den waarin hjj verzoekt betreffende het verrichten van nevenwerkzaamheden en het drijven van handel en nering door overheidspersoneel eenzelfde gedragslijn te volgen als ten opzichte van het rijks personeel zal geschieden. Het verrichten van nevenwerkzaam heden zal dan in het vervolg aan een /vergunning verbonden zijn, die slechts in bijzondere gevallen verleend zal wor den. In het algemeen zullen alle werk zaamheden, waardoor de Middenstand getroffen wordt, niet geoorloofd zijn. Het bekleeden van functiën en neven- functiën in of bij publiekrechtelijke of semi-publiekrechtelijke instellingen of lichamen bljjven hier buiten beschou wing en zjjn dus zonder meer geoor loofd. Personen, die minder dan 6 uren per dag' in overheidsdienst zjjn, behoeven voor het vervullen van nevenbetrekkin gen geen vergunning, Werkzaamheden, die men als van we tenschappelijker! aard kan beschouwen, vallen buiten de regeling en zjjn dus eveiieens geoorloofd. Het houden van een winkel, het uit oefenen van een beroep of bedrijf en der gelijke gevallen zullen echter in' de naaste toekomst voor overheidsperso neel onmogelijk zijn. vierd.' Zoodat zij nu ook candidaat Van Vliet bezig heeft gezien in zijn werk. Beide malen was het lokaal meer dan vol, niet alleen met de jongens en meis jes, maar ook met de volwassenen: ouders en gezinsleden. Van alle zijden moesten stoelen bijgedragen worden. Er kon gèen muis meer bij. Het waren prachtige avonden geweest. Je kon er de vermoeidheid wel voor over hebben. Gretha heeft het grootste respect voor den candidaat, die bovendien nog te pree- ken heeft met de Kerstdagen en straks met Oud en Nieuw en daarop de Zondag weer. Wat een tijd van voorbereiding kost dat! Hij heeft haar verklapt, dat hij eiken avond tot diep in den nacht aan het werk is. „Iemand, die tien jaar dominee is, kan gemakkelijker preeken maken dan een onervaren candidaatje," lacht hij. Gretha geeft er geen antwoord op. Zij wil hem niet vleien. Maar zij weet, dat de geheele gemeente candidaat Van Vliet met graagte hoort. Hij hoeff'een plaats in de harten veroverd. En,dat is onopzet telijk gevan. Niet Je minste moeite heeft, hij er voor jodaan. Zijn aangebo ren charme, vriendelijkheid en hartelijk heid heeft het pleit zonder moeite ge wonnen. Niet, dat de pmeente dominee Henge- WOENSDAG 25 MAART 1942. i 's Avonds van 20.01 u. Waterlevering. •De Commissaris der provincie Zeeland heeft aan de burgemeesters van de ge meenten op Walcheren en Zuid-Beve land verzocht de algemeene politiever ordening van hun gemeenten aan te vul len met bepalingen omtrent het water verbruik. Tengevolge van de bijzondere tijdsomstandigheden is op de beide ge noemde eilanden het waterverbruik be langrijk gestegen, waardoor maatrege len ter beperking van het gebruik nood zakelijk zjjn geworden. Volgens de voorgestelde bepalingen zal het verboden zijn leidingwater te ver spillen door het noodelops open laten staan van kranen of het niet onmiddel lijk heratellen of doen herstellen van ge breken in de installaties; leidingwater te gebruiken voor het schrobben van stoepen en straten en leidingwater te ge bruiken voor tuinbesproeiing anders dan met een gieter. Voor tuinderijen en bloemisterijen ge ven de waterleidingbedrijven ontheffing van bovengenoemde bepalingen. Disnislt Katsche VeerZierikzee tijdelijk gestaakt. Wij verwijzen onze lezers naar de an nonce in dit nummer, waarin wordt be kend gemaakt, dat de dienst' Zierikzee Katsche Veer voor enkele dagen wordt gestaakt. Middelburg. Bouw in de Langedeift. Op het terrein tusschen Heerenstraat en Se- geerstraat is men met spoed bezig aan het bouwrijp maken van een terrein. Aan de Langedeift komen op den hoek van de Heerenstraat weder een sigarenwin kel van den heer Diesch, daarnaast een schoenenmagazijn van de firma Van Ha ren en dan het magazijn de Unie. In de Sègeerstraat komt naast de zaak van den heer Ketelaars, een fruitwinkel van den heer Poppe, die zijn er mede ver bonden pakhuis aan de Heerenstraat krijgt. - 700 te laat-komers. Toen men Za terdag en Maandag artikelen op nieuwe bonnen kon bekomen, zullen verschillende stadgenooten leelijk opgekeken hebben, dat zij de goede bonnen niet hadden. Dit is eigen schuld, want men heeft kunnen lezen, wanneer men die moest afhalen. Maandag zijn er nog 700 uitgereikt en wellicht volgen nog meer achterblijvers. v Goes. De marechaussee heeft een winke lier uit de Lange Vorststraat aangehou- ma vergeten is. Met vreugde wordt ver nomen, dat diens toestand meer en meer vooruit gaat. Men zegt, dat dominee in Maart zijn werk zal mogen hervatten, althans voor een deel. Tenminste wanneer zijn ziekteproces ten goede gekeerd blijft. Hij is nog steeds in het pension op de Veluwe en zoo nu en dan schrijft hij den kerkeraad. De candidaat is bij hem op bezoek ge weest. Om eens kennis te maken en te spreken over het werk. Menige goede' wenk heeft Van Vliet meegekregen, waarmee hij zijn voordeel doet. Tegen één moment ziet hij slechts op: tegen zijn vertrek uit Hoogveld, dat over eenige maanden zal moeten plaats vin den. Hij ziet er tegen op, omdat zijn werk dan afgeloopen is en hij niet weet, wat te gaan doen. Hij ziet er ook tegen op maar dat durft hij zichzelf niet be kennen omdat hij dan uit de nabij heid van Gretha Verlaan zal zijn. Want er is iets aan het groeien. Nu zitten ze samen bij Botterweg. Zoo als zoo vaak. Gisteravond is de laatste feestavond in Laagveld geweest. Morgen gaat Gretha nog voor een klein weekje naar Groningen. Ze zitten met hun bei den te praten. Want Botterweg is nog op het kantoor en mevrouw Botterweg is even weggeroepen, (Wordt vervolgd») den en verhoord, die verdacht wordt ruilhandel te hebben gepleegd met dis tributiegoederen. Hij heeft een bekente nis afgelegd. Zuld-Beveland. Kruiningen. Zaterdagavond ga# het strijkorkest „Apollo" alhier een concert met medewerking van dhr J. H. Tam- minga (violoncel) te Goes, en de Gem. Zangvereen. „Crescendo" onder leiding van den directeur dhr Adr. B. Holster. De bovenzaal van hotel „Korenbeurs" was geheel bezet. Het rijk gevarieerde programma werd vlot afgewerkt. Alles bleek goed te zijn ingestudeerd. De lei ding is aan dhr Holster ten volle toe? vertrouwd. Voor de vele teleurgestelden zal de uitvoering worden herhaald. Yerseke. Kokhanen voor volksvoeding. Naar wij verne men zijn er diepgaande proeven genomen om kokhanen tot volksvoedsel te ver werken. Deze proeven zjjn voorloopig beslaagd en wij waren in de gelegenheid de eerste producten hiervan te zien. In dien de zaak voortgang heeft, en er is' alle reden dit aan te nemen, kan een en ander aan ettelijke tientallen personen al hier werkgelegenheid verschaffen, spe ciaal als het mosselseizoen is afgeloo pen. Uit de proeven zou zijn gebleken dat kokhanen nog voedzamer zijn dan mosselen. NieUwdorp» Toen de knecht W. van den landbouwer B. Maandag op de haven alhier met wagen en paarden stond om kunstmest te laden, schrokken de paarden, waardoor' zij achteruit gingen. De knecht slaagde er niet in ze tot staan te brengen, wat ten gevolge had, dat wagen en paarden de haven instortten. Het eene paard viel boven op het andere. Beide raakten bekneld tusschen schip en de steiger. De knecht kon nog bijtijds van den wagen op het schip springen. Door het kordate optreden van den schip per konden de paarden dooi" middel van een takel behouden op den wal worden gebracht, waarvoor echter eenige uren noodig waren. Wonder boven wonder liep alles goed af. worden gekalmeerd en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het ge bruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. DE VERLOREN ZOON. Zooals wij reeds meldden, zal Donder dag a.s. te Goes worden uitgevoerd „L'enfant prodigne" (De verloren zoon) van Cl. Debussy. Bekende solisten zul len hieraan medewerken. Lia, de moeder van den verlaren zoon, zal worden uitgebeeld door Mevrouw Maria Struycken-Van den AdelSimeon, de vader, door den heer .Bram van der Stap, bariton en Azaël, de verloren zoon, door den heer Th. de Groen (tenor). Van den inhoud melden wy het vol gende: Lia luistert naar het heerlijk gezang, dat haar uit de verte tegenklinkt. Maar hoe blij men ook zingt, de moeder treurt en blijft treuren om den zoon die henen- ging, den armen afgedwaalde. Azaël, Azaël, waarom hebt gij mij ver laten? Dan verschijnt de vader ten tooneele, ziet z'n vrouw in tranen en smeekt haar een vroolijk gezicht te zetten, daar een groep jongelieden, vergezeld van dienst personeel, meester en meesteres bloe men, fruit en gevulde bokalen komt aan bieden. Onderwijl speelt 't orkest, hier var vangen door den vleugel, 'n dansrythme en nadert Azaël, die zich daar in de buurt ophoudt en ten diepste geroerd wordt door al die vroolijkheid, die hjj sedert lang niet meer kent. Zwak en moedeloos, de voeten gewond, 't gelaat bedekt met tranen, meent hjj te moeten sterven in 't zicht van de veilige haven. Daarna verliest hjj 't bewustzijn en valt uitgeput ter aarde. En onderwjjl schreit Lia haar ontzag lijke moedersmart uit: Azaël, Azaël, waarom hebt gij mij verlaten? Zjj wordt haar zoon gewaar, dien zij evenwel niet als zoodanig herkent. Z(j De Standaard wijst op het achtste ge bod, waarin naar luid van den Heldel- bergschen Catechismus God niet al leen dikt/ stelen en rooven verbiedt, dat de Overheid straft, maar ook dieverij noemt alle booze stukken en aanslagen, waarmede wij onzes naasten &oe« den ken aan ons te brengen, hetzij met ge weld, of schijn des rechts, of door eenig middel, van God verboden. Een onder nemer, die, door aan zijn arbeiders on redelijk lage Iconen te betalen, zijn prij zen laag kan houden en daardoor zijn afzetgebied uitbreidt ten koste van zijn bedrijfsgenooten, die behoorlijke Iconen betalen, maaktzich zoowel jegens zijn arbeiders als jegens c?.ie bedrijfsgenooten aan overtreding van het achtste geboJ schuldig, ook al houdt hij zich strikt bin nen de perken, van het wereldlijke recht. Ook wanneer een onderneming behoor lijke baten afwerpt zonder direct door middel van lage loonen te concurreeren, doch de winsten reserveert voor de kapi taalverschaffers en enkele personen van den leiding gevenden arbeid, wordt ge zondigd tegen het achtste gebod, omdat datgéne wat mede door den arbeid der arbeiders is verworven niet op een daar aan evenredige wijze aan hen ten goede komt. Bij de vaststelling van het loon moet er voor alles rekening mede worden ge houden, dat de arbeid niet een waar is, die van den arbeider gekocht wordt, doch dat hij onlosmakelijk verbonden is met den persoon van den arbeider, die om arbeid te verrichten in dienst treedt bij den werkgever en dus tot .dezen in een persoonlijke betrekking komt te staan. In beginsel behoort het loon zoo te zijn, dat de arbeider daarmede in goede en kwade dagen zichzelf en zijn gezin be hoorlijk kan onderhouden. Hierbij moet in het oog worden gehouden, dat, aange zien de arbeider alleen door arbeid in zijn onderhoud kan voorzien, zijn loon cok zoodanig moet worden vastgesteld, dat het ruimte laat voorzieningen te tref fen voor den tijd, dat hij door ouderdom niet meer zal kunnen arbeiden. De in de Invaliditeitswet vervatte verplichte ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van ouderdom biedt op dit stuk in het algemeen geen voldoende voorziening. Zoo lang op dit punt geen nadere wet telijke maatregelen worden getroffen, zal, meer dan veelal geschiedt, bij de loonbepaling de verzorging van den ouden dag van den arbeider in aanmer king moeten worden genomen. Het vraagstuk van het rechtvaardig arbeidsloon is een vraagstuk van zéde lij kheid en recht. De, Overheid heeft ook op 'dit punt ten aanzien van het bedrijf; leven een stimuleerende en corrigeerend taak. Werkgevers en arbeiders hebber ook hierbij to toonen sociale gezindheid, het besef, dat him beider arbeid is arbeid in gemeenschap. ziet slechts 'n armen vagebond, die door vermoeienis en ontbering uitgeput aan de kromming van den weg ligt te ziel togen. Komt, laten wa hem liefderijk opnemen, dien armen verdwaalde, zoo ver verwijderd van hef en huis. Dan opeens herkent zjj hem als haar eigen zoon, doch waant hem dood en klaagt tot den Heer: Gij gaaft 'jn mij toch niet terug om hem mij onmiddellijk weer te ontnemen? En de verloren masr wedergeven de zoon slaat z'n oogen op, herkent zijn moeder en vraagt of ze hem kan verge ven. En immers, 't zou geen echte moe der zijn die zelfs haar meest ondank bare kind niet van harte zou vergeven, hoe groot z'n misdaad ook ware. En samen zingen zij den lof der liefde. Ondertusschen komt Simeon op en vraagt verwonderd: Ib m'n zoon teug- gekeerd En Lia pleit voor den ellendige, op dat ook de vader hem vergeve. En Si meon bidt God dat Hij hem rade wat té doen. Eindelijk besluit hg: zwijgt allen en luistert: ijlt langs de velden en we gen, laat cymbaai en tamboerijn weer klinken, vult do wjjnkazmon, slacht 't vette kalf en viert feest, want Ik heb den zoon teruggevonden, dien ik verle ren waande. En jubelend brengen allen aameri, so listen en koor, den God der vaderen lof Om zich tegen den snijdenden wind te beschermen hebben deze Duitsche wacht posten een wand van sneeuwblokken gebouwd. De wapenen liggen gereed en de witte kleeding van de soldaten onttrekt hen aan het oog van den vijand. K, 8chw4t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2