Christelijk Dagblad voor Zeeland Jan Pietersz. Coen een geboren leider» Binnenland Wederom Sowjet-aanvallen afgeslagen - Vier Brltsohe dulkbooten tot zinken gebraoht - Britsoh oonvool bestookt. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. DAGKALENDER De vergadering van bedrijfsleiders fe Middelburg. DINSDAG 24 MAART 1942 56e JAARGANG No, 146 Bureaux Lange Vorsistraai 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J.-J, FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur! A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent te aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige edverfentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine edvertentlên f 0.55 bij vooruitbetaling Advertenliën onder letter of motto 10 ct. extra Bl| contract belangrijke korting Het Alg. Handelsblad noemt Jan Pie tersz. Coen misschien het duidelijkste voorbeeld van een geboren leider, die, geschraagd" door een geweldig idealisme, tegen alle weerstanden ln opdrachten uit voert, die hij zichzelf heeft gesteld en die zijn volk en zijn land nog eeuwen tot vrucht zullen strekken. Men kan zeg gen, dat Coen, de man zonder wiep In- dië niet Indië zou zijn geworden, onze macht in de Oost grondvestte tégen den wil van ons volk en in het bijzonder te gen de uitdrukkelijke wenschen van zijn opdrachtgevers, de Compagnie en een groot deel van de regeering, in! In een vlot gesteld boek heeft K. Norel hem onlangs beschreven, zooals hij, vóór hij de geduchte Gouverneur-Generaal was, in Indië werkte. Een „lastige man" voor de Heeren Zeventien, die, reeds ja ren lang, tot vervelens toe met plannen en „discourzen" komt aandragen, die in elke post naar het vaderland aanspoort tot gevaarlijke ondernemingen en die brieven schrijft, zooals geen enkele Com pagnies-dienaar ze zou durven schrijven: .......Het verveelt me bijkans, de stem me verflauwt en de penne wordt traag, nu ik zoo gedurig moet herhalen, dat U.E., in eenige zaken groote courage be- toonende, haar altijd in het een of an der als klein laat kennen. In groote on dernemingen moet de courage groot zijn, het gemoed nobel en liberaal, of hetvis beter, dat men niet begint Het past een eerlijk huisman zeer wel, dat hij voor zichtig zij en zijne zaken zuinig overlegt, het past een marktganger, dat hij wat hoetele en dinge, maar U.E. voegt zulks geenszins. In dingen, waar gij tien be spaart, wordt de Compagnie honderd, ja duizend schade gedaan Onziet noch en vreest Uwe vijan den niet. Het Vereenigde Nederland met de genade Gods alles vermag." Als deze lastige man eindelijk tot Gou verneur-Generaal is benoemd, nadat men hem eenige malen passeerde, brengt hij zijn rapporten en missieven op de meest letterlijke wijze in de practijk. Gedragen door een diep Godsvertrouwen en geze gend met een scherp inzicht in kracht- verhoudingen en omstandigheden, waagt hij alles en w i n t hij alles, dik wijls de orders van de Compagnie niet afwachtende. Hij trotseert de Engelschen en hij verjaagt ze. Hij trotseert de mach tigste Javaansche vorsten en legt den grondslag voor Indië's pacificatie. Hij maakt van de verspreide nederzettingen in de Oost een gesloten koloniaal rijk, waar noch de Portugees, noch de En- gelschman meer iets te maken heeft. Zijn ondernemingen, die stranden, zoo als de tocht naar China, zijn mislukt doordat onderaanvoerders te kort scho ten. Niet voor niets schreef hij aanhou dend naar het vaderland: „Stuur mij menschen, het grootsche werk, dat hier wordt verricht, en dat geheel ten goede zal komen aan machtspositie en de Wel vaart der Nederlanden, eischt man nen!" Hoe weinig begreep men Coen in Ne derland! Hoezeer heeft men, toen hij na zijn eersten ambtstermijn ip het vader land vertoefde, getracht zijn terugkeer te bemoeilijken, omdat hij zoo streng was, zooveel onrust teweeg bracht door zijn grootsche plannen en ondernemingen. Hij bouwde ons een rijk zonder weerga in de Oost zonder hem ware onze positie in Indië nooit zoo machtig geworden! maar in het vaderland achtten vele koop lieden en regenten hem té groot en tè hoog. Ons vaderland is nimmer sterk ge weest in de erkenning der verdiensten van groote tijdgenooten en dreef ze lie ver in ballingschapMen gaf er de voorkeur aan op makkelijke wijze han del te drijven, niet beseffende, dat de cost uitgaet voor de baet. Alleen het volk, de eenvoudige man, die nog dacht en oordeelde uit een zuiver gevoel, eerde hem. Ook een aantal vooruitziende be windvoerders en leden der Staten. Gejodeerd zout bij broodbereiding. Blijkens een besluit van den secretaris generaal van landbouw en vissclierij zijn de bakkers in de gemeenten Almelo, Arn hem, Bussum, Coevorden, Driebergen, Hillegom, Lisse, Lochem, Naarden, Noordwijkerhout, Roosendaal, Sassen- neim, Utrecht, Vreeland, Warmond, Weesp en Weesperkarspel verplicht bij de bereiding van voor menschelijke con sumptie bestemd brood gebruik te ma ken van gejodeerd zout. Japansche maatregelen in Ned.-lndië. Baar de „Jomioeri Sjimboen" volgens hef D. N. B, uit Batavia meldt, zijn de Japansche militaire autiriteiten voorne mens alle inheemsche bestuursambtena ren in functie te laten en ook de bestaan- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het Oppercommando der Duit- sche weermacht maakt bekend: Op het schiereiland K e r t s j zpn nieuwe aanvallen van den vij and mislukt. Iirhet Donetz-gebied sloe gen Duitsche en Roemeensche troe pen met versterkte strijdkrachten en pantserwagens ondernomen aanvallen der bolsjewisten in ver bitterde gevechten af. In den middensector van het front werden verscheiden van hun verbindingen afgesneden troe- - pendeelen van den vijand vernie tigd. Daarbfl verloor de vijand in twee dagen behalve talrijke gevan genen, eenige duizenden dooden, alsmede 15 pantserwagens, 31 ka nonnen en ander oorlogsmateriaal. Ook aan de overige deelen van het Oostelijke front hadden de Duit sche troepen bij het afweren van vijandelijke aanvallen en bij eigen aanvalsacties succes. Bijluchtaanvallen werden meer dan 300 vijandelijke voertuigen van allerlei soort en 23 treinen ver nield. De bolsjewisten verloren gis teren 54 vliegtuigen. In het tijdvak van 16 tot 22 Maart werden aan het Oostelijke front 137 vijande lijke pantserwagens vernield. In Noord-Afrika hebben de Britsche strijdkrachten, die den 21en Maart in het gebied ten Oos ten van Martoeba werden terug geworpen, zich verder teruggetrok ken. Voor de Noord-Afrik a a n- scl^e kust brachten Duitsche gevéchtsvliegers in een stoutmoe- digen aanval een koopvaardijschip van 6000 B.R.T., dat in een door Britsche zeestrijdkrachten be schermd konvooi voer, tot zinken. Twee andere koopvaardijschepen bleven na bomtreffers liggen. Op Malta plaatsten Duitsche jachtvliegtuigen en duikbommen werpers bomvoltreffers op vlieg veldinstallaties. Zeven Britsche vliegtuigen werden op den beganen grond vernield, twee in lucht gevechten neergeschoten. den geheelen dag tot 22 Maart. Talrijke eskaders torpedovliegtuigen vertrokken van de verschillende lucbtsteunpunten in opeenvolgende golven in. de richting van de vijandelijke vlootstrijdkracbten. Onze vliegers, die met prachtig élan door het krachtige spervuur en de nevel- schermen van de begeleidende schepen drongen, vielen van zeer korten afstand aan en troffen herhaaldelijk oorlogs- en transportschepen. Afnefmeridei Sowjet-aanvallem. (D. N. B.). Van militaire zjjde wordt vernomen: Aan de groote verwachtingen, die de Bolsjewieken gekoesterd hadden van hun z.g. winteroffensief, is de bodem inge slagen als gevolg van den afweer van de Duitsche troepen. Hooge bloedige verliezen, zware ver- plegingszorgen en een sterk merkbaar gebrek aan wapens en materieel, hebben de Sowjet-aanvallen doen ineenstorten. De Bolsjewisten hebben in den voor middag van den 22sten Maart op het schiereiland Kertsj nog slechts zwakke, onsamenhangende aanvallen gedaan.' In den namiddag van dien dag vielen de Bolsjewisten in het geheel niet meer aan. In het Donetsgebied daarentegen zet ten de Bolsjewisten hun aanvallen in de zelfde brandpunten, waar ook de vooraf gaande dagen zwaar om gestreden werd, voort. De aanvallen werden tijdens hevi ge afweergevechten afgeslagen of stort ten reeds in het spervuur der Duitsche artillerie ineen. De Bolsjewisten leden daarbij zware verliezen. De koude. Volgens de berichteh, welke het op perbevel der Duitsche weermacht heeft ontvangen, hebben de gevechten aan het oostelijke front in de afgeloopen week opnieuw zware eischen aan de Duitsche troepen gesteld. Hoewel de koude in den zuidelijken sector van het oostelijke front tijdelijk iets minder hevig was, werd de gevechtsactie vooral in den cen- tralen en den noordelijken sector van het front toch gehinderd door strenge vorst, enkele sneeuwstormen' en metershooge sneeuwbarrières. Het zwaartepunt van de krijgsoperaties van de afgeloopen week lag in den zui delijken sector. In den centralen sector van het front eischen de krijgsoperaties tengevolge van de groote koude en de vele sneeuw zeer zware inspanningen van de troe pen. Dag en nacht moesten de ravitail- leeringswegen sneeuwvrij worden gehou den. Alle vijandelijke aanvallen werden met zware verliezen voor den vijand af geslagen. Cripps in' Nieuw Delhi aangekomen. Cripps is thans in Nieuw Delhi aange komen. (A.N.P.) Naar Reuter meldt, heeft Cripps aan Indische, politieke leiders verklaard, dat hij voornemens is slechts twee weken in Delhi te blijven. Voor discussies heeft hij niet veel tijd beschikbaar, daar „talrijke dringende belangrijke aangelegenheden in Engeland liggen te wachten". Het voornaamste doel van zijn bezoek is, de maatregelen uiteen te zetten, die door de Britsche re geering zijn voorgesteld en die beoogen de vroegere beloften in zake het verlee- nen van autonomie aan het Indische volk te vervullen. Londen verwacht Japansche aanvallen! in Birma. Wat Birma betreft, aldus meldt S.P.T., verwacht men in Londen Japansche aan vallen, temeer, daar over een week of vijf de regentijd in dat land begint en de Japanners alles op alles zullen zetten, om nog voor dien tijd de zoo begeerde oliebronnen in handen te kunnen krijgen. Volgens een bericht van „Exchange Telegraph" oefenen de Japanners ten Noorden van Thailand een sterken druk uit op de troepen vap Tsjoengking. De correspondent bericht verder, dat troe pen van Tsjiang Kai-sjek zijn aan getreden voor-, een tegenoffensief bij Foe-tsjau. Korte Berichten. Uit Washington woréen verschei dene torpedeeringen gemeld van Ame- rikaansche vrachtschepen. (D. N. B.). Volgens de „Ulus" zal het proces wegens: den bomaanslag op ambassadeur Von Papen 1 April begin nen. De zittingen zullen openbaar zijn. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, is de Britsche ambassadeur te Ankara door de Britóche regeering er van verwittigd, dat inderdaad Britsche vliegtuigen aansprakelijk zijn voor de schade, in den nacht van 12 op 13 dezer te Milas veroorzaakt. De ambassadeur heeft het leedwezen der Britsche regee ring overgebracht en meegedeeld, dat zij zal zorgen voor schadevergoeding. ITALIAANSCH WEERMACHTS- BERICHT. In Cyrenaica zijn vijandelijke strijdkrachten, die poogden in onze stel lingen door te dringen, met krachtige hulp van de luchtmacht in den vorm van stoutmoedige bomaanvallen in duik vlucht en mitrailleuraanvallen in scheer- vlucht terstond afgeslagen. Tal van tanks werden vernield; vele andere on bruikbaar gemaakt. Duitsche jagers hebben drie „Curtiss"- toestellen neergeschoten. Onze vliegtuigen vielen tijdens een verkenningstocht in het Westen der .Middellandsche -Zee twee Engel- sche eenheden van geringe tonnage aan. Een dezer schepen geraakte in brand en vloog in de lucht, het andere, dat even eens werd getroffen, leek zwaar bescha digd te zijn. Onze duikbootjagers hebben in. de Middellandsche Zee nog vier Engelsche duikbooten in den grond geboord. In 't Oostelijk deel van de M i d d e 1- landsche Zee nam een onzer duik booten ondanks bepaald ongunstige weersomstandigheden laat in den namid dag van 21 Maart een vrij groot en krachtig beschermd convooi waar, dat in de richting van Malta voer. Onze ver kenningsvliegtuigen volgden dit convooi de bestuursorganen der regeering op Ja va zoo min mogelijk te veranderen. Vol gens een. ander bericht zouden reeds talrijke Nederlandsche ambtenaren zijn ontslagen. Volgens de „Asahi Sjimboen" hebben de Japansche troepen 150 Duitsche vrou wen en kinderen, die in de kazerne te Fort de Cock waren geïnterneerd, in vrij heid gesteld. Nederlandsche boeren naar Rusland. Vrijdag is van het station Oldenzaal een derde transport boeren, bestaande uit honderd man, aangeworven door de Ostdeutsche Landbewirtschaftungsgel- sellschaft ('s Gravenhage), vertrokken om in bezet Rusland als bedrijfsleider en assistent op de boerenbedrijven op te tre den. De waarnemend burgemeester van Ol denzaal sprak de Oostlandboeren, in hun groene uniformen toe, welke toespraak met een „hou zee" werd beantwoord. 22 Maart tot en met 28 Maart 1042. 16 A brood 4 rants, brood of gebak. 16 B brood rants, brood of gebak. 16 A vleesch1 rants, vleesch of vl.w. 16 B vleeschv*4 rants, vleesch of vl.w. 16 A aardapp. 1% kg. aardappelen. 10 B aardapp. kg. aardappelen. 22 Maart tot en met 18 April 1942. 260 algem.1 kg. suiker. 3-01 of 4-01 reserve 50 gram cacao. 259 algem250 gram koffiesurrogaat 263 algem.500 gram jam. 257, 261, 265, 269 algem. 1 rants, bloem, brood of gebak. 4-02,4-03 res.250 gram rijst. 264 algem.250 gr. peulvruchten. 268 algem.250 gram gort 267 algem.100, gram vermicelli of maizena. 258, 262, 260, 270,274 algem. 100 gram kaas. 16 A t/m 19 A melk 8liter melk. 16 B t/m 19 B melk 1% liter melk, 17 tot en mBt 29 Maart 1942. 13 boterrants, boter, margarine, vet of rundvet. 13 vet y2 rants, boter, margarine of vet De geldigheidsduur van de volgende bonnen Is verlengd: Tot en met Dinsdag 31 Maart: 211 al gemeen (zeep); G zeep, toiletzeep, Geldige bonnen voor diverse artikelen. 1 Maart tot en met 31 Maart 1942. 228 algem.1 rantsoen zeep. H zeep1 rantsoen zeep. H toiletzeep.. 75 gr. toiletzeep 80 4 Jan. tot en met 31 Maart 1942, 26 petroleum2 liter petroleum. Tot 14 'April 1942. 07 K.F. brand stoffen 1 eenheid brandstoffen. 08 K.F. brand stoffen x) 1 eenheid brandstoffen. 05 t/m 07 H.K. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 13 en 17 H.K. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. DINSDAG 24 MAART 1942. Weet, dat de Heere is God; Hij heeft ons gemaakt, (en niet wij) zijn volk en de schapen zjjner weide. Pa. 100 3. Zon op onder 7.35 19.59 Maan op onder 11.42 2.41 E® Maart: le kwartier. 1 Aprils Valla maan. 08 H.K. brand stoffen8) 1 eenheid brandstoffen. 09 H.K1 eenheid brandstoffen. 12 t/m 20 CV. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 29 t/m 32 C.V. v. bonkrt L1 eenheid brandstoffen. 1 Maart tot en mot 31 Maart 1942. „Generator-anthraciet 3e periode" 1 H.L. en „Generator-turf 3e periode" 50 stuks baggerturf. Tot 14 April 1942. 23 t/m 28 C.V. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen, le t/m 9e per. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 1 Jan. tot en met 30 April 1942. L textiel (mannen) 50 gram scheerzeep. 1 Maart tot en met 31 Maart 1942. Bon 15 van de voederkaart voor honden en katten. s) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. Rantsoenen voor moeders. Het extra-rantsoen grutterswaren, het welk ten behoeve van aanstaande en jonge moeders per week beschikbaar wordt gesteld, is gebracht op 500 gram havermout, aangevuld met 500 gram gort. Aanstaande en jonge moeders ko men dus voortaan gedurende 26 weken, nl. 20 weken voor en 6 weken na de be valling, in aanmerking voor 3% liter melk per week, benevens naar keuze: a. 500 gram havermout plus 500 gram gort per week of b. 1000 gram brood per week of c. 750 gram brood plus 125 gram bo ter per week. (Slot.) De Beautragte, de heer Münzjer, zette zjjn rede als volgt voort: Om een volledig beeld van de econo mische en sociale omwenteling in Duitschland te kunnen geven, ging spr. op de afzonderlijke maatregelen van de ze omwenteling dieper in. De wet ter ordening van den natióna- len arbeid werd op 20 Jan. 1934 afge kondigd en gaat van de „werkgemeen schap", dus van de grondgedachte der lotsverbondenheid der ondernemers met al zgn medewerkers uit. Ondernemer en gevolgschap zullen in een trouwe verstandhouding tot elkaar staan, welke verstandhouding in de be- drijfsgemeenscbap gevestigd is. Een vertropwensraad uit het gevolgschap staat den bedrijfsleider terzijde. Staatsorganen, die voor de naleving van deze beginselen te zorgen hebben zijn de vertrouwensmannen van den arbeid en de eererechtbanken. Andere paragrafen van de wet ter or dening van den nationalen arbeid behan delen: de ontslagbeperking en de ar beid in openbaren dienst. Eenigen tijd na de afkondiging van de wet ter ordening van den nationalen ar beid voerde Dr Ley, leider van het Duit sche Arbeidsfront, de reorganisatie op bedrijfs-organisatorisch vebied van het Duitsche Arbeidsfront door. Een onderdeel van het Duitsche ar beidsfront is de organisatie van den vrij en tijd, de nationaal-socialistische ge meenschap „Kraft durch Freude". Wij moeten alle Duitsche menschen van de oyerrijke en hooge cultuur van kunst, muziek, theater en film laten ge nieten, hen bekend doen worden met de schoonheden van ons land, hen in het sportieve leven van ons volk betrekken, aan de vreugde en schoonheid van het le ven laten deelnemen. Niet degene, die in het bezit is van geld en goed, heeft er recht op het genot van de cultuur te ondergaan, doch slechts degene, die daaraan innerlijk behoefte heeft, onver schillig of hii al of niet met aardsche goederen gezegend is. Wij deden door „Kraft durch Freude" overal gymnastiekzalen, baden, theaters, ja zelfs heele „K. d. F."-steden te onzer verpoozing verrijzen. Wij organiseerden tochten en uitstapjes in het schoone Duitsche rijk en ook daarbuiten, de wijde wereld in. Wij bouwden „K. d. F."-sche- pen, die opzien verwekten in Noorwegen, Spanje, Portugal, Italië en Griekenland. Wij vormden tooneel- en andere cultu- reele gemeenschappen en brachten het volk weer nader tot het goede boek. Wij bouwden tuindorpen. Wij stichtten een bureau voor vacantie-reizen en onder komen tijdens de vacantie, verder een afdeeling voor onderwijs en opleiding. Andere afdeelingen van het Duitsche arbeidsfront zijn 't bureau van den pres tatiewedstrijd van de Duitsche bedrijven, het bureau voor rechtskundigen bijstand, het wetenschappelijk instituut voor den arbeid, het bureau voor technische we tenschappen, het sociale bureau, het bu reau voor huis en heem, naast het reeds vermelde bureau voor eigen haard, het bureau vóór beroepsopvoeding en be drijfsleiding, het bureau voor volksge zondheid, en daarnaast vele vakkundige bureaux, als voor ijzer en metaal, ener gie, verkeer, banken, handel, bestuur, enz. Een bureau wilde spr. nog in het bij zonder vermelden en wel: „de beroeps wedstrijd voor alle werkende Duit- schers", waarin zich de prestatiestrijd van ieder mensch afzonderlijk, voorna melijk van de jeugd voltrekt. Reeds de eerste succesvolle beroeps wedstrijd droeg er het zijne toe bij, om ongezonde ontwikkeling niet slechts te stuiten, doch ook om de leerende en wer kende jeugd weer met hart en ziel aan hun werk te binden. De werkende mensch en niet de kapi* talist bepaalt het lot van de natie. De beslissing ligt niet bij het geld, doch bij de scheppende prestatie! Een bureau heeft als bijzondere taak de ethische idee van den arbeid weer te ontplooien„Schoonheid van den ar beid". Spr. bezocht een groot bedrijf in de provincie Zeeland en bezichtigde de werkplaatsen van de leerlingen. Zon den twijfel waren deze technisch goed in orde, ook al kan het een vergelijking met de meeste Duitsche werkplaatsen voor leerlingen niet doorstaan. Ook de werktafels van de verschillende leerlin gen afzonderlijk waren betrekkelijk schoon. Wat spr. meteen opviel, was, dat men veel meer op de zindelijkheid van de werktafels en van het gereed schap, dan op de zindelijkheid der men schen had gelet. Deze menschen hadden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1