veem nAkkertje DE PIONIERE Gemengd Nieuws Land-en Tuinbouw Rechtszaken PW" EEN NIEUWE LENTE EEN .NIEUW GELUID» VOOR WINTERHULP EEN FIKSCHEDUIT ctPE=J ©fa COLLECTE 20-21 MAART WINTERHULP NEDERLAND DE SPELDJES-COLLECTE. Dezer dagen wordt voor dit winter seizoen de laatste gelegenheid geboden om door middel van Winterhulp iets te doen tot leniging van den nood onder de minder gesitueerden. Er is veel leed te lenigen, meer dan velen weten en be seffen. De achter ons liggende winter heeft dat leed nog vergroot. Ieder, die zyn oogen en ooren niet toesluit voor de werkelijkheid, weet dat. Ook Winterhulp heeft dezen winter zooveel mogelijk de helpende hand gebo- den. Ook in Zeeland zijn vele gezin nen geholpen. Veel en groote ellende kon, dank zij vele kleine giften, worden be streden, doch veel armoede en gebrek kon niet gelenigd worden, omdat Winter hulp door een tekort aan offervaardig heid over te weinig middelen beschikte. Winterhulp wil landgenooten, die drei gen te verkommeren, helpen. De afgeloopen wintermaanden waren voor straatcollectes niet bijzonder ge schikt. Nu de lente nadert, vertrouwt de leiding van Winterhulp dat diep in den zak zal worden getast en dat in ruil voor de sierlijke bloemen, die W.H.N. in ver band met het naderend voorjaar aan biedt, een geldstuk in de bus zal worden gestopt. Het kan dan in vele gezinnen inder daad lente worden. 1 I L II I JIMI tiedienst in den kring Wissenkerke, de heer W. ten Haaf, voordien werkzaam op het distributiekantoor te Zierikzee. Zeeuwsch-Vlaanderen. Sluis. Ambtenaren van den C. C. C. D. hebben dezer dagen by een rywielhan- .r delaar 30 banden in beslag genomen, welke voor den clandestienen handel be stemd waren. Tholen en St.-Philipsland. Scherpdrtisse» In de algemeene verga dering van de Coöp. Boerenleenbank heeft de voorzitter een overzicht gege- Btj rug-, lende-, spier» of zenuwpijn en bfl spit of rheumatiek zijn AKKERTJES weldadi ge pjjnverlossers. Laat de AKKERTJES U daaromdadelijkhelperu De NederJandsche Pijnstiller FEUILLETON 72) „Fijn," zegt Gretha enthousiast Botterweg lacht smakelijk. Zijn vrouw ook. „Morgenavond heb Ik vier catechisa ties," zegt de candidaat „Dan gaat het niet Maar overmorgen? Ik kan ze wei op mijn kamer hebben, als het moet." ,,'tls veel eenvoudiger, dat jullie hier komen," merkt Botterweg op. „Dan moet Verdonk gewaarschuwd worden. Lucie is hier. Gretha kan Lankman even op de hoogte brengen." „Truus Versteeg, zou die mij niet wil len helpen voor de meisjes?" vraagt Gre tha opeens aan mevrouw Botterweg. ,,'t Ts in elk geval te probeeren. Ik vind Lucie nog wat jong voor die oudere meis jes, anders waren we klaar." „Hoe meer er bij het werk geïnteres seerd worden, hoe beter," meent Henk van Vliet Gretha knikt heftig: die snapt het Niet een paar menschen moeten het werk Goed: overmorgen zullen ze bij Bot- ven van de belangrijkste feiten In 1941. Het financieel overzicht van den kassier vermeldde, dat de omzet der bank met f 3982,01 was gestegen tot f 633.148,88. De jaarrekening sloot met een eindcijfer van f 047.160,16, hetgeen f 158.029,46 meer is dan het vorig jaar. Tot seore- taris werd benoemd do heer J. Verkerkt'. (Zier. Nsbd.) St AnmlamJ, In de O. L. school werd de elndles van den 2-jarigen landbouw- cursus gehouden. De voorz., de heer C. J. J. Kooyman, sprak een openingswoord, waarna de onderwijzer, de heer A. P. Bil, den cursisten vragen stelde, welke tot tevredenheid werden beantwoord. Aan alle cursisten kon het diploma wor den uitgereikt De heer Th. Overbeeke bood den heer Bil als blijk van waardeering namens de leerlingen een cadeau aan. De strijd tegen den clandestienen handeL Rechercheurs van den opsporings dienst voor de prijsbeheersching te Am sterdam zijn als gevolg van het consta- teeren van een eenvoudige overtreding der prijsvoorschriften door een groenten- winkelier een uitgebreid complot van zwartehandelaren in den Osdorper polder en in den omtrek van Badhoevedorp op het spoor gekomen. Het onderzoek wees uit, dat de groen- tenhandelaar bovendien clandestien in vleesch handelde. De rechercheurs slaag den er in via den leverancier van den groentenhandelaar de clandestiene slach terij op te sporen. Zij deden er een inval op den dag, dat er wederom „verkooping" werd gehouden, hetgeen openlijk op het erf van één der vier hoofdpersonen in deze zaak, een schillenboer, gebeurde. Inmiddels bleken controleurs van den C.C.C.D. in samenwerking met de mare chaussee te Badhoevedorp ook reeds een onderzoek tegen dezen schillenboer te hebben ingesteld, zoodat de ambtenaren der verschillende instanties elkaar op de plaats van het misdrijf ontmoetten en gezamenlijk het onderzoek voortzetten. Naar bleek werd er iedere week door een combinatie van vier boeren een koe geslacht Toen de rechercheurs het erf 'betraden, hadden zich daar reeds ongeveer 10 koo- pers verzameld, waarvan een deel zijn portie reeds in ontvangst had genomen. Uiteraard werd ook dit vleesch in beslag genomen en werd ook tegen de koopers proces-verbaal opgemaakt. Een uitgebreid onderzoek in de wonin gen in de omgeving van het slachthuis ingesteld, leidde voorts tot de inbeslag neming van een hoeveelheid tarwe, bo ter, melk en room, welke eveneens ge reed stond om in den clandestienen han del te worden verkocht. De woning van den schillenboer bleek bovendien een centrum te zijn van den clandestienen handel in groenten, hierbij waren diverse tuinders uit den omtrek betrokken. Vooral witlof was er in groote hoeveelheden tegen veel te hooge prijzen verhandeld. In de avonduren werden groote partijen groenten per kar en paard uit den polder naar winkeliers te Am sterdam en Haarlem overgebracht. Het gelukte den rechercheurs nog dien zelfden avond een dergelijk transport aan te houden en een partij van 1700 kilo gram witlof in beslag te nemen. (A.N.P.) Bij den landbouwer P. d. H. onder Wageningen, werden in den nacht van Zaterdag op Zondag van de zich in een schuur bevindende kudde schapen, een zestal gestolen. In samenwerking met de marechaussee stelde de gemeente-politie aanstonds een uitgebreid onderzoek in. Maandag slaagden zij er in den dader aan te houden en in arrest te stellen. Het is een metselaar, ten wiens huize de inmiddels reeds geslachte schapen, hangende op den zolder werden aange troffen. Het vleesch is in beslag geno men. INSTALLATIE COMMISSIE VAN ADVIES LANDSTAND. De Berichtendienst van den Ned. Landstand meldt: Gistermiddag heeft in het Agrarisch Huis te Den Haag de plechtige instal- terweg samen komen om over die zaak te spreken. „En spijkers met koppen te slaan," zegt Henk van Vliet. „Overleggen is goed, maar ik houd van daden. Er zit wat in dat idee van juffrouw Verlaan. Dat Laagveld lijkt me een mooi pioniersveld." „Niet meer, mijn waarde," zegt Botter weg joviaal. „De pioniere is al bezig ge weest Wij gaan de verdere vruchten plukken." Het gesprek wordt algemeen. „Kent u de familie Veersema in Gro ningen?" vraagt Van Vliet. Gretha vertelt van de familie. Van Lot te, die de volgende week met oom en tante Vanvelden in Hoogveld komt lo- geeren. Van Kees. Van oom en tante. Ze praat met Henk van Vliet, alsof zij hem al jaren kent. „Verleden zomer zag ik reeds een foto van u. Ik herkende u direct" „Kees had er zeker een? Ja, dat zal wel. We hebben heel wat uitgehaald in Amsterdam. 'tWas een gezellige tijd." „Niet tc veel var peggen," lacht Botterweg. „Studentehstreken niet uit bazuinen. Henk van Vliet heeft de grootsten schik. Hij heeft opgezien tegen het werk in de vrij groote gemeente van Hoog- latie plaats gevonden van de Commis sie van Advies van den Nederlandschen Landstand. Door het Hoofd van den Ned. Land stand, Boerenleider E. J. Roskam, werd de Commissie geïnstalleerd, Dr Posthuma zette daarop de taak van de Commissie van Advies uiteen. In de Commissie namen de volgende leden zitting: Joh. M. Stevenson, Den Helder; Mej. Tini H. Smit, Exloo (Dr.)Ir J. H. C. Schroder, Utrecht; Prof. C. F. van Oyen, Utrecht; E. J. Lankwarden, Hen gelo (O.)Prof. J. Jeswiet, Wageningen; Ir J. Heemstra, Groningen; Dr .H. ,de Haan, Wageningen; Mr J. Feitsma, Am sterdam; Dr Ir W. Feekes, Kampen; Dr Ir. M. D. Djjt, Haarlem; Jac. Brouwer, Maastricht; Prof. A. R. F. Boudet, Utrecht. WEINIG SCHADE AAN DE WINTERTARWE. Er is door velen gevreesd, dat de win tertarwe dezen winter zeer zou hebben geleden. Gelukkig vernamen wy van be voegde zijde, dat dit zeer meevalt. Ook de tuinbouwproducten, en dan denken wij aan de groenten, zyn goed door den winter heen gekomen. OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEN VOÖR DE PROVINCIE ZEELAND. ECONOMISCHEN RECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van) Donderdag 19 Maart 1941. H. Lievense, 36 jaar, commissionnair te Middelburg, wegens overtreding huis- slachüngsbesluit. Eisch en uitspraak: f 100 of 1 mnd gev. J. J. Vlier, 22 jaar, commissionnair te Middelburg, wegens het vervoeren van een varkenskop en een varkenspoot, af komstig van een in huisslachting ge slacht varken. Eisch en uitspraak: f 75 of 25 d. h. P. Ventevogel, 27 jaar, winkelier te Vlissingen, wegens het koopen van een textielkaart. Eisch en uitspraak: f 50 of 20 d. J. G. de Keizer, echtg. van F. Buis, te Middelburg, wegens het in verband met de distributie van boter en vet te laag opgeven van het ihkomen. Eisch: f 50 of 20 d.; uitspraak: f 30 of 15 d. h. J. P. de Putter, 24 jaar, landbouwer te Yerseke, wegens het afleveren van een ham zonder bon. Eisch en uitspr.: vrij spraak. J. van den Bosse, 41 jaar, veekoopman te St Laurens, wegens het koopen van in totaal 900 1 petroleum zonder bon. Eisch en uitspraak: vrijspraak. W. Vogel, 47 jaar, brandstoffenhande- laar te Serooskerke, wegens het koopen van in totaal 800 1 petroleum. Eisch en uitspraak: vrijspraak. H. Poortvliet, 28 jaar, werkman te Goes, wegens het koopen van 12 kolen- bonnen. Eisch en uitspraak: f 15 of 12 d. B. D. W. Barink, 47 jaar, caféhouder te Goes, wegens het verstrekken van een veld. Maar het valt mee. Hij is vriendelijk en hartelijk ontvangen. En hij is blij, werk te hebben. Al verschei dene maanden is hij klaar. Preekte hier en daar. Maar van een beroep geen sprake. Ook geen vooruitzichten, mensche- lijkerwijs gesproken. Dit was een uit komst. Ook financieel. Zijn werk wordt behoorlijk betaald voor een gemeente, die een zieken dominee heeft en dus op las ten zit. Hij is niet bemiddeld, verre van dat. Met moeite heeft zijn moeder, die weduwe is geworden tijdens zijn studie tijd, hem kunnen laten verder studeeren. Hij komt klaar in een tijd van candi- daten-overvloed. Dat valt niet mee. Voor het aanbod van Hoogveld heeft hij God op de knieën vurig gedankt. En nu vindt hij hier een werkkring. In Hoogveld. En, floor het enthousisme van dit meisje meegesleept, ook in LaagVeld. De besproken bijeenkomst heeft plaats. Allen zijn aanwezig. Ook Truus Versteeg, die bereid is. Verdonk zegt, dat er in Laagveld genoeg jongens en meisjes zijn, die in aanmerking komen. Maar de groote vraag is natuurlijk, of zij bereid zijn, elke week een paar uren naar het lokaal te komen. Het is geen Zondags school! (Wordt vervolgd.) Vervoer van pootaardappelen. Om den handel in pootaardappelen in het kléin en meer in 't bijzonder het daarmee samenhangende vervoer, wat soepeler te doen loopen, is bepaald, dat er van pootaardappelen, evonals van consumptie-aardappelen, ten hoogste 7 kg. vrij mag worden vervoerd. Het vervoer van grootere hoeveelheden dan 7 kg., a. van den handelaar of agent naar den gebruiker, geschiedt het best door den leverancier, daar de gebruiker, in dien deze ze zelf vervoerde, hiervoor eerst nog een vervoerbewijs bij den Dis trictsbureauhouder zou dienen aan te vragen. b. van den gebruiker naar diens land of tuin (in hetzelfde productiegebied) is vrij, indien het geschiedt langs den kort- sten weg. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat bovenstaande bepalingen voor het vrije vervoer slechts gelden voor zoover dit vervoer plaats vindt tusschen 6 en 20 uur, m. a. w. tusschen 20 en 6 uur mag er niets worden vervoerd zonder vervoer bewijs. Dorschtarieven. Een dezer dagen zijn de maximum ta rieven voor het dorschen gepubliceerd. Wij maken er nog op attent, dat dit maximum-tarieven zijn, m. a. w. er mag niet meer in rekening worden gebracht, doch er mag wel voor minder loon ge- dorschen worden. Voor machines met een capaciteit van 1200 kg. per uur of meer, gelden de vast gestelde tarieven met inbegrip van per sen en of binden 2 man personeel. Draad of touw mag afzonderlijk in rekening worden gebracht. Voor kleine machines gelden de tarie ven uitsluitend voor dorschen plus per sen of binden. Behalve voor draad of touw mag hier dus ook het loon, van het personeel afzonderlijk in rekening worden gebracht Hooilovering. In verschillende districten zal eerst daags weer worden begonnen met de in name van hooi. In verband hiermede vestigen wij er nogmaals de aandacht op, dat telers, die voor een bepaald kwantum hooi een vor- deringskaart hebben ontvangen, dit kwantum hooi ook ten volle moeten leve ren, op plaats, datum en tijd als hen per aanzegging is of zal worden bekend ge maakt. Stieren en ossen. Hier en daar schijnt de meening te heerschen, dat men toch wel stieren en ossen mag aanhouden resp. zonder iden titeitsbewijs en contract. Betrokkenen worden er echter op ge wezen dat: 1. geen enkeleJ'stier of os zonder inden- titeitsbewijs resp. contract op het bedrijf mag worden aangehouden. Voor zoover deze dieren zijn opgegeven 'op de be kende kaart is dit, in afwachting van de toezending van identiteitsbewijs of contract, voldoende. 2. Stieren en ossen zonder identiteits bewijs bi zonder contract niet mogen verhandeld worden doch onmiddellijk aan de Bedrijfsorganisatie moeten wor den afgeleverd. Het gewicht komt thans echter niet meer in mindering op don nieuwen aanslag, D« nieuw» aanslag. Het aantal te leveren kilogrammen vleesch is onlangs voor onze Provincie belangrijk verhoogd. Men mag er op be rekend zijn, dat ook voor iedere veehou der individueel de aanslag aanzienlijk zal zijn. Door deze wijziging is in liet vaststellen van de aanslag per veehou der een stagnatie ontstaan, zoodat het nog een paar weken zal aanloopen al vorens men de aanslagkaart ontvangt Oormerken. Bij de plaatselijke bureauhouders zijn thans oormerken verkrijgbaar, die met de hand kunnen worden aangebracht. Wij achten dit vooral van belang voor de veehouders die ongemerkt nuchtere kal veren en schapen aan de Bedrijfsorgani satie afleveren. Het nummer wordt op de leveringsbon genoteerd zoodat men steeds kan controleeren of het dier dat geleverd is inderdaad ook op de bon is vermeld. De kosten bedragen 10 ct. per merk. Veeboak'o. Alle houders van vee dienen dit te vermelden in het ontvangen veeboekje. Het in voorraad houden van vee dat niet in het veeboekje vermeld is, is verboden. Indien men het veeboekje verloren heeft kan alleen tegen betaling van 50 ct. een ander veeboekje bij den p.b.h. in ontvangst genomen worden. Zorg er voor dat steeds bij het ontvan gen of afleveren van vee resp. de verkoo- per of de kooper in Uw veeboekje tee kent! Dit voorkomt moeilijkheden. Identiteitsbewijzen. Bij het afleveren van stieren aan de Bedrijfsorganisatie zijn alleen geldig de door de L.C.O. afgegeven identiteitsbe wijzen. Hierop komt voor de tekst: „Identiteitsbewijs voor niet- geregis treerd rundvee" of „Identiteitsbewijs voor geregistreerd rundvee". De schetsen van een fokvereeniging of N. R. S. hebben in dit verband geen waarde. Een stier die dus geleverd wordt terwijl alleen een schets van fokvereeni ging of N.R.S. wordt overhandigd, komt niet in mindering op den aanslag. Paardenvordering. Aangezien de navordering van paarden voor de gedupeerden thans is beëindigd, kunnen de paardenhouders over die paar den, welke tot nu toe ter beschikking moesten worden gehouden zelf weer vrij beschikken, zoodat zij deze paarden des- gewenscht ook kunnen verkoopen aan hen, die in het bezit zijn van een door de L.C.O. verstrekte aankoopvergunning. Uiteraard moet men zich daarbij houden aan de geldende bepalingen ten aanzien van de voorgeschreven taxatie. Elke paardenhouder, die één of meer paarden ter beschikking moest houden, krijgt hierover nog persoonlijk bericht. DE PROVINCIALE VOEDSEL- COMMISSARIS VOOR ZEELAND. onjuiste opgaaf van zijn voorraden ge brande koffie, koffiesurrogaten en thee. Eisch: f 200 of 2 mnd gev.; uitspraak: f 100 of 1 mnd gev. A. W. Verplanke, *40 jaar, landbou wer te Nieuwvliet, wegens bet vervreem den van 640 kg bruine boonen. Eisch en uitspraak: 2 mnd. gev. C. B. Tas, 48 jaar, landbouwer te Wa terlandkerkje, wegens het voorhanden hebben van 1000 kg. tarwe, 700 kg, erwten, 1540 kg. gerst, 250 kg. haver en 800 kg. tarwe zonder dat hy daarvan opgaaf had verstrekt en wegens het ver koopen met bestemming naar België van hoeveelheden tarwe enz. Eisch 2 mnd. gev.straf. Uitspr. 6 w. gev.straf. J. A. Notebaart, 22 jaar, groenten- handelaar te Cadzand; G. van Grol, 17 jaar, zonder beroep te Cadzand, wegens het vervoeren vein 640 kg. bruine boo nen. Eisch ieder 2 mnd. gev.straf. Uitspr. no. 1 2 mnd. gev., no. 2 1 mnd. gev. P. Bouterse, 45 jaar, koopman te Co-' lynsplaat, wegens het koopen van een paard zonder vergunning. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. h. C. Douw, 47 jaar, bakker te Oudelan- de, wegens idem. Eisch en uitspr. f15 of 10 d. h. Chr. Timmermans, 65 jaar, koopman te Middelburg, wegens het verkoopen van een paard zonder vergunning. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. h. A. Rijk, 65 jaar, landbouwer te Vo gelwaarde wegens het te Goes koopen van 7 brandstoffenbonnen. Eisch en uitspr. f30 of 15 d. A. Dekker, 32 jaar, landbouwer te Zaamslag, wegens het dorschen van 560 kg. tarwe zonder dorschvergunning. Eisch f300 of mnd. met verb, verkl. Uitspr. f 250 of 2 mnd. met verb, verkl. A. A. Aernouts, 61 jaar, landbouwer te Sluis, wegens het voorhanden hebben van hoeveelheden gerst, tarwe en haver zonder dat hiervan opgave was gedaan onmiddellijk na afloop der dorsching, en voorts, dat hij heeft afgeleverd 3500 kg. gerst en 1600 kg. erwten aan A. van Hyfte. Eisch 4 mnd. gev. Uitspr. 2 mnd. gev.straf. Rechtbank te Middelburg. Rijwieldiefstal Zooals den Iaatsten tijd helaas veel te veel voorkomt, werd bij de M i d d e 1- burgsc he politie op 7 Jan. 1948 en 22 Januari 1942 aangifte gedaan door de eigenaars van de vermissing van him rijwielen. Beide personen waren wel wat onvoorzichtig geweest, door hun karre tjes onbeheerd en onafgesloten achter te laten. Eenige weken later werd op verzoek van den burgemeester van Seroos kerke door de politie te Harderwijk aangehouden en overgebracht naar Se rooskerke J. Wijkhuijs, een 29-jarige koopman aldaar, als verdacht van het plegen van diefstal van meerdere rijwie len. Aan een te Serooskerke gepleegaen diefstal verklaarde hij echter volstrekt onschuldig te zijn, doch wel kwam vast te staan, dat men toch een goede vangst had gedaan, want aan een paar te Mid delburg gepleegde diefstallen bleek hij wel debet je zijn. Daarop volgde zijn overbrenging naar Middelburg. Thans moet verdachte terecht staan, verdacht van diefstal van de 2 hierbo ven genoemde rijwielen, resp. toebehoo- rende aan den koopman Roelse uit Westkapelle en den landbouwer Koppejan uit Meliskerke. Verd. deelde mede op 8 Jan. een fiets voor een café in de Stationsstraat te hebben zien staan en het te hebben weggenomen. Dat rijwiel heeft hij den volgenden mor gen vanaf Arnemuiden per spoor naar zijn aanstaande schoonvader te Harder wijk gestuurd en er een postwissel van f75 voor ontvangen. Wat het 2e rijwiel betreft geeft hij ook toe, dat het een „Union" rijwiel was, hetwelk ook het ge val was met het rijwiel van Koppejan, doch hij zeide 't ook te hebben weggeno men in de Stationsstraat, terwijl K. het op een andere plaats had vermist. Deze fiets heeft hij te 's-Hertogenbosch aan een onbekende verkocht voor f40. Als reden voor deze diefstallen gaf verdachte op het geld te wijlen ge bruiken om voor zijn aanstaande vrouw een bruidsjapon te koopen. Eisch 6 mnd. gev. straf met aftrek voorarrest tot heden. f Beëedigd. Ter openbare te rechtzitting der Arrondissementsrecht bank te Middelburg is beëedigd. als amb tenaar van den Burg. Stand der gemeen- teWestkapellede heer M, T u i - ten, burgemeester dier gemeente en als ambtenaar van den Burg. Stand der ge meente Yerseke, de heer P. de Koeijer, wethouder dier gemeente,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2