Neem 'n AKKERTJE Wanneer verduisteren? Uit de Provincie DE PIONIERE Gemengd Nieuws Land-en Tuinbouw FEUILLETON ■(Wordt vervolgd.) gehouden, Stapf-Pax Holland m. Lt«t men U niet moeten vragen, Geeft spontaan, dat is de wensch. Uw gift krijgt dan meerd're waarde Voor Uw armen medemensch. Gironummer Winterhulp 5553. Rillerig T Huiverig Laat AKKERTJES zorgen dat 't Kou-tje geen Kou wordt. Neem ze dadelijk want een kou kan gevaarlek worden. es- Nec/er/andsche PjjnstiHer VRIJDAG 20 MAART 1942. 's Morgens tot 7.45 u. 's Avonds van 19.57 u. Middelburg. 's Zaterdags alleen aangifte van ge boorten. Zaterdagmorgen van 11 tot half twaalf kunnen alleen aangiften van geboorten plaats hebben ter secreta rie. Die van overlijden moeten worden uitgesteld tot Maandags. De kantoren zijn andere werkdagen des middags voor het publiek geopend tot half drie. (Soes. Op het buitengewoon Solistencon cert van Donderdag 26 Maart a.s. zal o.m. Claude Debussy's beroemde werk: „1' Enfant Prodigue" (De verloren Zoon) worden-uitgevoerd. De Lia Moeder) -par ty zal daarin worden gezongen door Ma ria Struycken-van den Adel. Deze jeug dige zangeres heeft zich in korten tijd een groote reputatie verworven door haar bijzondere stemkwaliteiten. Zij zong in October j.l. o.a. de sopraanpartij in het Slotkoor van de Negende Symphonie van Beethoven in Den Haag, onder lei ding van Prof. Georg Schnéevoigt. Dit maal zingt zij vóór de pauze enkele aria's van Mozart en Charpentiefc. Verder krijgt dit concert een bijzon dere aantrekkelijkheid door de medewer king van den 70-jarigen Nederlandschen Earitonzanger Bram van der Stap, die kort geleden op zeer geslaagde wijze zijn gouden zangersjubileum vierde. Ten slotte werkt de heer Th. de Groen een oude bekende voor Goes als tenorsolist mede. De politie heeft tegen een drietal jongens van 12—13 jaar proces-verbaal opgemaakt wegens winkeldiefstallen. Zij hadden kleine voorwerpen gestolen, zooals een zakmes, portemonnaie, enz. Ook namen ze leege flesschen weg, wel ke zij dan later weer aan den winke lier verkochten. Zuid-Beveland. Kloeting©. De Luchtbeschermingsver- eeniging hield onder voorzitterschap van den burgemeester, Mr J. Schimmelpen- ninck van der Oye, haar jaarvergadering Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeni- ging thans 60 leden telt. Het aftredende bestuurslid, de heer W. Oostingh, werd herkozen, terwijl in de vacature van den heer C. Zandee, die zich niet meer her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer F. Oele. Na de pauze hield Dr v. d. Pol een interessante lezing over: „Zelfbe scherming". Driewegen. Dinsdagavond hield de IJsclub „Spoorzicht" haar jaarvergade ring. Z(j mocht na eenige jaren van ach teruitgang thans weer eenige stijging in ledental boeken. In het afgeloopen sei zoen zijn twee wedstrijden georganiseerd. Een schrijven van de IJsclub van Hein- kenszand was binnengekomen, om met de andere clubs uit Westelijk Zuid-Beve land in contact te treden, om zoo moge lijk gezamenlijke wedstrijden te organi- seeren. De vergadering kon met deze gedachten wel accoord gaan. Kwadertdamme. Toen zekere M. zich 's avonds eenigen tijd bij zijn buren be vond, is er bij hem ingebroken. Een be drag van ongeveer f 40 was uit een kast ontvreemd. De marechaussee wist den dader op te sporen. Nadat hij een beken tenis had afgelegd, is hij weer op vrije voeten gesteld. 71) -O- „Maar er gebeurt nog veel te weinig," gaat Gretha verder. „Er zou nog veel meer kunnen geschieden. Voor oudere jongens en meisjes. Voor de volwassenen later. Als er slechts menschen waren, die helpen wilden. Ik kan het niet alleen af. En dan zitten we natuurlijk met het geld. Maar dat komt er wel. Mijnheer Botterweg weet daarop altijdraad." „Mm" protesteert deze, den vinger waarschuwend omhoog geheven. „Wat zou u verder willen doen?" vraagt Henk van Vliet, vol belangstelling. „Er moet in Laagveld een jongensclub komen. Boven veertien jaar bijvoorbeeld. De jongens moeten een paar uur per week worden bezig gehouden. Met slöjd en meer van dien aard. En dan moet hen voorgelezen worden. Goede lectuur. En gelijkertijd evsngeliseeren. We hebben nu een pracht van een Ickaal. Het moet benut worden. De jongens hebben er wel enkele centen per week voor over. Dan hebben we ook inkomsten, al is het geen kapitaal, Lankman wil m© helpen Wemelding©, Op het gehouden exa men voor wachtmeester der marechaus see, slaagden o.a. de marechaussee Chr. Schoonis en G. Glansdorp, beiden by de rivierbrigade, standplaats Wemeldinge. Biezelings. Dinsdagavond 1.1. hield de Chr. Meisjesvereeniging „Dorcas" haar jaarfeest, sdmen met de Jeugdclub en de Chr. Jonge Vrouwen-groep. De opening geschiedde op liturgische wyze, onder leiding van Mevr. van Steenbergen, presidente van de Chr. J.Vr.-groep. Een welkomstwoord werd gesproken door Ds J. P. Van Steen bergen. Uit het jaarverslag van de vereeni- ging „Dorcas" bleek, dat er met lust en liefde wordt gewerkt. Het ledental be draagt thans 28, een zeer mooi aantal. Uit hetgeen er door leden van de drie vereenigingen ten beste werd gegeven, konden de aanwezigen zich een goed idee vormen van het werk, dat op de wekelijksche samenkomsten gedaan wordt. Ds van Steenbergen sprak een slotwoord en sloot het samenzijn met dankgebed. Yerseke. De burgemeester heeft aan de centrale keuken het navolgende per soneel aangesteld: M. Scheele Sr., lei der; J. B. M. Meijer, kok; M. v. Stee, hulpkok en H. van Stee, helper. De financieele administratie geschiedt ter gemeente-secretarie. Hiervoor is aangewezen de heer H. J. de Jager, ad junct-commies le klas. De keuken blijkt reeds thans in een behoefte te voorzien; na enkele dagen is het aantal deelnemers de 100 ver ge passeerd. De woningnood alhier is zeer groot)' De burgemeester zag zich deze week dan ook genoodzaakt wederom voor vijf gevallen vergunning tot samenwoning te geven. Er worden voorbereidingen getroffen om zoo vlug mogelijk met den opbouw der jn aanbouw zynde woningen te kun nen doorwerken. De 16 woningen'in de Strenge zijn bijna voor bewoning gereed en in de Wijngaardstraat en op het Kerkplein zijn eveneens een aantal gebouwen in aanbouw. Krabbendijke. De afd. van den Land- arbeidersbond hield haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van dhr. J. Lindenberg. Het afgeloopen boekjaar kon zonder nadeelig saldo worden afge sloten. Als spreker trad op dhr Hoog land, die de voornaamste punten uit het Mantelcontract besprak hetgeen aanlei ding gaf tot bespreking. Walcheren, Veer©. De Coöp. Boerenleenbank hield haar algemeene vergadering. De spaar gelden vertoonden een stijging van f 17.000. Aan voorschotten werd een be drag uitgegeven van f 26.800. De terug betaalde voorschotten bedroegen f 24.000 Het belanscijfer over het boekjaar 1941 is f 235.000, w.o. een winst van f 818,08. Het saldo by de C. B. bedroeg f 42.700. In de vacature P. Simonse koos de vergadering dhr D. Kasse Dz. Herkozen werd als lid van den Raad van Toezicht dhr C. Franse, terwijl als plaatsvervan gend lid Van het bestuur gekozen werd dhr Abr. de Lange. Uit de mededeelingen bleek, dat het ledental gelijk gebleven is, n.l. 204. Het aantal spaarbankboekjes vermeerderde met 24 tot 348. Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaamsiag, By de eindles van, de Rijks Tuinbouwcursus werden de volgende cursisten bevorderd van de le naar de 2e klasse R. C. Boeije Czn. te Axel; P. Bare- man, J. Fraaijenhove, L. Dey, J. J. Faas, L. Giljaam, J. C. Hamelink, J. Hamelink, A. Hamelink, J. B. den Hamer, M. de Pooter, K. Riemens en J. J. van Swee- den te Zaamslag en B. Michielsen te Boschkapelle. Eén leerling werd niet bevorderd. (T. C.) Tholen en SL-Philipsland. St. Maartensdijk. Onder leiding van den heer W. G. Bastiaanse kwam „Het Groene Kruis" in algemeene vergade ring bijeen. In zyn openingswoord herdacht de voorzitter het overleden bestuurslid, dhr C. Quakkelaar, die vanaf 1913 veel voor de vereeniging heeft gedaan. Het jaarverslag van den secretaris vermeldde, dat de vereeniging 727 leden „En ik ook," zegt Van Vliet geestdrif tig. „Ik weet wel, wat ik hier te doen heb, maar die paar uur per week kun nen er nog wel af." „Wilt u?" roept Gretha verrast uit. „Dan komt het voor elkaar!" „Moet u nog afwachten," zegt de can- didaat. „Misschien ben ik er niet eens geschikt voor." „Vast wel", weet Gretha. „Ik ga het morgenochtend direct aan Lankman zeg gen. Hij wil wel, maar had graag iemand dig. helpen wilde. En dan moeten we nog eens zien, iets voor meisjes in elkaar te zetten. Ik doe natuurlijk mee. Maar er moet nog een ander helpen." „Als we nu in de plaats van Weerloo eens een flinke, jonge onderwijzeres krijgen," oppert Botterweg. „Misschien wil die." „Ja, maar die komt pas in Januari. Ik wilde heel gauw beginnen. De winter is nu op komst" „Denk je wel aan de financiën, Gree'jr?" „Zoo weI behoeft dat toch niet te kos ten voorloopig? Als het een beetje loopt, kunnen we op resultaten wijzen en dan is de kans veel grooter, dat we wat con tribuanten voor de vereeniging krijgen." telt. In verband met het Ziekenfondsbe- sluit daalde het aantal ledep. De t.b.c.- bestryding werd met succes voortgezet. Het aantal t.b.c. patiënten bereikte een laagterecord, n.l. 16. De wijkzuster heeft voor de t.b.c.-bestryding 423 bezoeken afgelegd. Het consultatiebureau voor zuigelin gen, dat in Juli 1941 werd geopend, werd door 46 zuigelingen bezocht. In totaal bracht de zuster 4543 huisbezoeken. Het financieel verslag van den pen ningmeester, dhr A. Hage, sloot met een batig saldo. De aftredende bestuursleden dhrn C. Kwaak en Mr H. H. Schuller werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de vaca ture van wylen den heer C. Quakkelaar werd gekozen dhr M. J. Zeedijk. Oud-Vossemeer. De afd. van 't Groene Kruis vergaderde onder voorzitterschap van Ds C. A. Vreugdenhil. Al waren de financieele inkomsten minder gunstig, aldus de voorzitter, nochtans kan wor den gewaagd van een bloeiende afd. Het werk van de Zuster geniet groote waar deering. Spr. kon mededeelen, dat het gelukt is te voorzien in de vervanging van de Zuster tijdens haar vacantie. De Zuster van Tholen zal deze afd. bjjstaan gedurende drie weken vacantie. De voor zitter drong er op aan, om na gebruik de artikelen terug te bezorgen. Blijkens het verslag van den secretaris dhr Lindenbergh, werden aan 89 gezin nen 166 artikelen uitgeleend. Op het con sultatiebureau voor zuigelingen werden 173 adviezen uitgebracht; 27 nieuwe zui gelingen werden ingeschreven. De Zus ter legde 1569 bezoeken af, vermeerderd met 238 voor tuberculose. In 1941 ontstond een tekort van 156,55 gld, dat gedekt kan worden uit het Ba zaarfonds. De in aanmerking komende leden zul len door het bestuur worden bezocht, teneinde vrijwillige verhooging van con tributie te verkrijgen. Het bestuur verkreeg machtiging zoo noodig over te gaan tot aanschaffing van materialen ter vorming van eenige re serve. (Z. Nsb.) j De strijd tegen den clandestienen handel. De rechercheurs, belast met de opspo ring van economische misdrijven en ambtenaren van den C. C. C. D. hebben in de omgeving van Lunteren na twee dagen speuren 23 varkens en twee koeien in beslag genomen. Het onderzoek begon bij den veekoo- per -D. v. M. te Lunteren, bij wien men een met bloed doordrenkte „mestvaalt" aantrof, waarop zich overblijfselen van varkens bevonden. In den kelder vond men bovendien ingewanden van een koe. Het spoor leidde verder naar den land bouwer E. J. R., die een clandestieijfen handel in boter dreef en bij wien ook een karninstallatie in beslag genomen werd. Ook bij hem werden overblijfselen van slachtingen aangetroffen. Bij den veehandelaar S. uit Lunteren werden tien varkens in beslag genomen, die buiten de registratie om aanwezig waren. Verder legde men o.m. beslag op 13 zware zeugen die juist van de markt uit Utrecht waren aangevoerd bij den koopman G.. te Lunteren. De dieren, s waarvoor geen bewijs kon worden ge toond, waren eigendom van de Lunter- sche kooplieden De K. en S. Allen wer den aangehouden. De gemeentepolitie te Zutphen heeft eenigen tijd geleden de hand weten te leggen op een partij goederen van aller lei aard, zooals tabak, sigaren, sigaret ten, textielgoederen, vleesch van fraudu leuze slachtingen, gouden, tientjes, oud goud, slaolie, vet en andere artikelen, waarmede op brutale wijze handel werd gedreven tegen zeer hooge prijzen. In verband met deze wijdvertakte zaak wer den door de politie uitgebreide onderzoe kingen verricht, behalve te Zutphen en omtrek, ook te Amsterdam, Enschede, Doetinchem, Doesburg en enkele andere plaatsen. Alleen te Zutphen en omstre ken speelden 46 personen een rol in dit obscure bedrijf. Tegen allen is proces ver baal opgemaakt. Zes personen zijn gear resteerd in afwachting van een nadere beslissing van do rechterlijke macht. Spoorwegongeluk. Maandag middag reed op het stationsemplacement te Ferwerd een van Leeuwarden komen- „Hoe zit dat eigenlijk? Is er een ver eeniging?" vraagt Van Vliet. De zaak wordt hem uiteengezét. Er is slechts sprake van een commisssie. Maar dat moet veranderen. Het moet een ver eeniging worden onder kerkelijk toezicht. Eigenlijk is de meest zuiverer toestand, dat de geheele actie van de Kerk uitgaat. Maar zoolang Ds Hengema ziek is, moet er gewerkt, zooals tot nu toe. De dominee is vlak vóór het werk, daar zit het niet op vast. Als er een kerkelijke evangeli satie-commissie komt, loopt het met de financiën ook beter. De candidaat is het er mee eens. „Laten we dan voorloopig nog werken, zooals tot nu gebeurde," zegt hij hij zegt: laten we werken. Gretha hoort het met genoegen, zij krijgt een bondgenoot, die invloed heeft! „dan kunt u later verder zien, als de dominee terug is. Mijn taak is hier dan wel afgeloopen, maar dan loopt de zaak, willen we hopen, en kan Lankman misschien hulp krijgen. Als we nu eens bij elkaar kwamen, ik bedoel allen die thans werken, hoe dan ook, en zij, die willen meewerken en we bespreken alles eens, hoe denkt u daar over?" de goederentrein door verkeerden wissel stand op eenige stilstaande wagons. De locomotief, een bagagewagen en een wa terwagen, werden ernstig beschadigd. Een goederenwagen ontspoorde. De ma- terioele schade is vrij groot. Persoonlijke ongelukken kwamon niet voor. Overstroomingen in Roe menië. Ten gevolge van de smeltende sneeuw zijn verscheidene rivieren in Roè- menië gewassen. Het water van den Do- nau is twee meter gestegen en heeft een zeer gevaarlijke hoogte bereikt. Verschei dene gebieden zijn ondergeloopen, terwijl het water de stad Giurgiu, de belang rijke Donauhaven, is binnengedrongen en driekwart gedeelte der stad onder water heeft gezet. De bevolking is op groote schaal geëvacueerd. Pest in N.W. -China. Naar Do mei uit Nanking meldt, heerscht pest in Tsjoengking-China in een achttal provin cies, waaronder Hoenan, Setsjewan en Sikang, in het Noordweten van het land. Deze plaag is vooral hevig in de beide provincies Soeian en Ning-Sia, waar de pest zich dagelijks verder uitbreidt. De autoriteiten van Tsjoengking hebben be sloten preventieve maatregelen te nemen en geneeskundige hulp te zenden, daar bij gebruik makend van de geneesmidde- j len, die zich onder het te Lashio en Koenming opgeslagen Amerikaansche materiaal bevinden. Naar men zegt telt men reeds een millioen slachtoffers on der de bevolking, die in de bergen en vlakten rondzwerft op zoek naar redding. VEREEN. TOT VERBETERING VAN HET GEITENRAS IN ZEELAND. Deze Vereen, hield Woensdag haar jaarvergadering te Middelburg. Wegens ongesteldheid van den voor zitter mr P. Dieleman, nam de heer M. J. Rottier uit Vlissingen de leiding op zich. Hij wees op de goede verstand houding tusschen bestuur en leden. Mooie keuringen zijn gehouden, waarbij de op komst meestal goed was en vooral Zuid- Beveland met zijn kringkeuring en W. Zeeuwsch-Vlaanderen met den jaarlijk- schen fokveedag maken een goed figuur. Door de buitengewone omstandigheden nam het aantal leden en ook het aantal geiten ten zeerste toe. Er v/erden en worden hooge prijzen voor melkgeiten en lammeren besteed. Het blijkt nu wat de koe van den arbeider voor velen betee- kent. Spr. hoopte dat de leden zullen medehelpen de jaarlijksche tekorten weg te werken. Op het fokstation ging alles naar wensch. De veestapel verkeerde in uitstekende conditie. Door tusschen- komst van den veeteelt-consulent werd medewerking van hoogere instanties verkregen om te" voorzien in het gebrek aan krachtvoeder. Spr.. betreurde het, dat de voorzitter door ziekte afwezig was en sprak de hoop uit op spoedig ge heel herstel. De voorzitter deelde hierop mede dat liet bestuur besloot tot het sluiten van een molestverzekering voor het foksta tion. Voor f 16 tot f 20 zal alles, dus ook de inventaris verzekerd zijn. Hierna bracht de secretaris, de heer J. V e r s 1 u y s Sz. te Serooskerke, het jaarverslag over 1941 uit. Daarin wijst hij er op, dat de stille hoop, dat dit verslag in het teeken van vrede zou staan, helaas niet in vervul ling is gegaan. Alleen kan troost geven: „De Heere regeert". Men mag niet vergeten, dat ons volk van Nederland vele zegeningen bleven, vergeleken met andere landen. Men gevoelt in deze vereeniging, dat men niet los van elkaar staat. Dat bleek spr. duidelijk by het werk, dat spr. voor Win terhulp te doen had. Spr. wil niet verge ten oprechten dank te brengen voor den steun van Winterhulp ontvangen. In vele gezinnen is die steun een zonnetje ge weest in donkere dagen. Er is een groeiende belangstelling voor het werk der vereeniging. De prijzen voor melkgeiten waren abnormaal hoog en de vraag overtreft verre het aanbod. Op 31 December waren aangesloten 68 afdeelingen met 4438 leden en 7648 gei ten, tegen resp. 64, 3540 en 5978 in 1941. In alle afdeelingen werden keuringen ge houden, waarop 2284- geiten werden aan gevoerd, 563 aanbevelingen voor de fok- 1 kerft werden uitgereikt, 100 diploma's toegekend, 181 in het jongvee-register en 21 geiten in het Prov. Stamboek inge schreven. Per 15 December waren by de afdeelingen 98 dekKokken gestald,ter wijl 6 in reserve op het fokstation aan wezig waren. De opbrengsten van klaver en man gels waren op het eigen terrein dit jaar zeer goed. In het geheel werden 20 bokjes en 4 geitjes opgefokt. Er waren dit jaar beste lammeren met over het geheel een goede sterke beenstand. Al was de reserve aan dekbokken niet groot, toch was men in staat de onver wachte stooten op te vangen. De schuldenlast, die by aankoop van het fokstation f 7350 bedroeg, is thans teruggebracht tot f 5880, en als men den veestapel op f 3000 schat, kan men spre ken van een gezonden financieelen toe stand. Op 570 aanvragen bij Winterhulp werd geadviseerd. De gezamenlijke steun was f 3500, waarvan f 3385 voor aankoop van lammeren en f 115 voor meiügeiten. De totale opfok met hulp van W.H. was 587, het totaal bedrag der aangekochte lammeren f1484; 9 lammeren werden gratis afgestaan. In 46 gevallen werd de aanvraag om subsidie afgewezen, na in gesteld onderzoek. Resp. bedroeg het be drag toegekend voor aankoop van 4 melkgeiten f 40, f 30, f 25 en f 20. De ac tie met Winterhulp is dus volkomen ge slaagd te noemen. De bokkenhouder uit Kruiningen zei- de dat hij reeds 32 jaar bokhouder is, maar nimmer een bokje heeft gehad als thans. Het jaarverslag werd goedgekeurd evenals de rekening, die aanwijst een tekort van f 339.17 tegen f 82.49 over 1940; ook de begrooting 1942 kon de goedkeuring van de afgevaardigden ver krijgen. Het bestuur stelde voor over 1942 de contributie met 10 cent te verhoogen ter bestrijding van het tekort. Dit voorstel werd na eenige discussie z.h.s. aangeno men. Dit geschiedde ook met het voor stel om de prijzen voor bokjes weder als volgt vast te stellen: Voor bokjes van een gecontroleerde moeder f 6 voor het eerste en f 4 voor het tweede en van een niet-gecontroleerde moeder resp. f3 en f 2.—. In de commissie van toezicht op het fokstation, die een gunstig rapport had uitgebracht, werd de heer P. van den Bosse uit Gapinge vervangen door den heer Al. P. Rotte te Grijpskerke. Bij mededeelingen over het verkoop bureau bracht de heer Versluys hulde aan de afd. N. en St. Joosland voor het steeds melden van verkoop van dieren. Dit moeien alle afdeelingen doen, opdat na gegaan kan worden of het werkelijk volbloed dieren betreft. Nadat by de rondvraag op verschillen- i de opmerkingen antwoord was gegeven, was het woord aan Ir J. D. D o r s tde Provinciale Voedselcommissaris, die het toejuichte, dat de beperkingen, die voor rundvee gelden, nog niet op geiten van toepassing zijn. Er is een groote be hoefte aan melk met veel vet en daarom is de geitenhouderij van het allergroot ste belang.^ Tot nu toe werd voor elke periode 4 of 5 kg krachtvoeder toege staan, maar dat kon wel eens voor het laatst zyn geweest. De voedertoestand is niet zoo, dat volgend jaar zeker kracht voeder voor geiten en bokken kan wor den beschikbaar gesteld. Daarom moet men alles doen om ruw voeder in voor raad te hebben, want anders dreigt er een opruiming onder de dieren. Er zal weinig hooi en stroo beschikbaar zijn. eerst denkt men aan het rundvee, dat een algemeen belang is en dan aan geiten, die men heeft voor eigen gebruik. Er gaat nog te veel verloren o.a. aan de slootkanten en in greppels. De heer S y t e m a hield ten slotte, een inleiding over de bestrijding van de t. b. c. b y geiten. Men denkt ten onrechte, dat de t.b.c. niet by geiten kan voorkomen. Geiten zijn er ook wel degelijk vatbaar voor, maar erfelijk is de ziekte over het al gemeen niet, 'al is dit wel mogelijk als bijv. de baarmoeder er mede besmet is. Als de t.b.c. de longen, nieren, baar moeder enz. heeft aangetast is er sprake van open t.b.c. Als het betreft de herse- De speldjes, welke deze week verkocht zullen worden ten bate van Winter hulp tijdens de groote collecte, die Vrijdag en Zaterdag zal worden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2