Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER WOENSDAG 18 MAART 1942 56e JAARGANG - No. 141 Onze veestapel in oorlogstijd. Sowjettroepen leden zware verliezen - Hevige koude aan het Oostfront - Slag om Australië spoedig verwacht - Mac Arthur opperbevelhebber in Australië. Bureaux Lange Vorstsiraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg ©oes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 021 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige adverlentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Adverlentiën onder letter of motto 10 et. extra Bij contract belangrijke korting HOOGSTE MELKPRODUCTIE THANS NOODZAKELIJK. De omvang van onzen veestapel was voor den oorlog buitengewoon groot. Des zomers graasden onze koeien op de vruchtbare weilanden van ons land en des winters aan de Rio de la Plata. In den winter immers werd het vee gevoerd met geïmporteerde veevoeders, en een van de voornaamste leveranciers van dit veevoeder was Zuid-Amerika. Thans is onze veestapel uitsluitend aangewezen op de productie van onzen eigen bodem en het parool: „Nederland voedt zich zelf" geldt niet alleen voor den mensch, doch, evenzeer voor het vee. Het spreekt daarom vanzelf, dat nood gedwongen tot een inkrimping van den veestapel moest worden overgegaan. Vooral van den melkveestapel. De melk- gift is immers voornamelijk afhankelijk van de hoeveelheid beschikbaar kracht- voedsel en daarom moest de veestapel, die in het voorjaar van 1939 nog ruim anderhalf' millioen melk- en kalfkoeien telde, met ongeveer 20 pet. worden in gekrompen. Deze inkrimping heeft practisch geheel plaats gevonden. Op den boer rust thans de taak om het uiterste uit zijn veestapel te halen. En tegelijkertijd het uiterste uit den grond. Een hooge melkproductie kan al leen bereikt worden, wanneer de produc tie en kwaliteit van het veevoeder, dat thans op eigen bodem gewonnen moet worden, tot het hoogste peil wordt op gevoerd. Het ensileeren van het jonge eiwit-rijke gras, de moderne grasdroge rijen, het Finsch inkuilen, het omweiden en de verbouw van stoppelgewassen zijn alle hulpmiddelen om de melkproductie zoo hoog mogelijk op te voeren en dat middel is de aanpassing van den veesta pel aan de voederpositie van het bedrijf. Het gaat er thans niet meer om, dat de veehouder een grooten veestapel heeft Het gaat er in de eerste plaats om, dat de koeien voldoende voedsel krijgen. De boer ,die zich bewust is van zijn roeping, en behalve zijn eigen belang ook het al- gemeene volksbelang niet uit het oog verliest, zal dus reeds thans moeten vast stellen met hoeveel melkkoeien en met hoeveel stuks jongvee hij dezen zomer en later het komende winterseizoen zal moe ten ingaan. Dit beteekent, dat hij niet meer kalveren zal aanhouden dan voor de latere aanvulling strikt noodzakelijk is. De boer heeft het niet gemakkelijk in deze dagen. In niet mindere mate geldt dit voor den veeboer. Reeds dezen winter heeft de voederpositie veel moeilijkheden opgeleverd en deze positie zal er het ko mende seizoen niet beter op worden. Er is geen kunstmest voor het grasland, er is geen krachtvoer meer en het weide- areaal is ingekrompen. Daarom zal de verstandige boer met meer jongvee aanhouden dan strikt nood zakelijk is. Want vóór alles heeft ons volk be hoefte aan melk en boter. (V.P.B.) ORGANISATIES VAN HUISEIGENAREN OPGEHEVEN. De commissaris voor de niet-commer- cieele vereenigingen en stichtingen maakt bekend, dat krachtens een door hem op grond van de verordening no. 41/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied tot her ordening op het gebied van de niet-com- mercieele vereenigingen en stichtingen van 28 Februari 1941 genomen besluit: 1. a. De bond van vereenigingen van huiseigenaren in Nederland te Utrecht en b. De Zuidnederlandsche bond van huiseigenarenvereenigingen te 's-Hertu- genbosch, als zelfstandige organisaties met ingang van heden zijn opgeheven. 2. De plaatselijke of andere bij deze bonden aangeslotèn organisaties, alsmede alle andere vereenigingen, bonden, licha men en instellingen van huis- en grond eigenaren, met of zonder rechtspersoon lijkheid, die zich met huis- en grond bezit, verhuur, enz. bezighouden, alsmede alle met dergelijke organisaties verband houdende inrichtingen en, ondernemingen voorzoover zij niet reeds zijn aangesloten bij den „Nederlahdschen bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers' geacht worden met ingang van heden bij laatstgenoemden bond te zijn aangeslo ten. 3. De besturen van de sub 2 bedoelde organisaties mogen zonder toestemming van den commissaris voornoemd resp. van diens gemachtigde geen rechtshan delingen verrichten anders dan die, wel ke voor de afdoening van loopende za ken, het dagelijksch beleid rakende nood zakelijk zijn. Teneinde uitvoering aan voornoemd besluit te kunnen geven, zijn deze ver eenigingen, bonden, lichamen en instel lingen verplicht zich uiterlijk 1 April '42 DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Op 't schiereiland K e r t s j zijn nieuwe aanvallen van den vijand te pletter geloopen op de Duitsch- Roemeensche stellingen. Nog 33 vijandelijke tanks werden stukge schoten. Op sommige plaatsen kwam het tot een verbitterd hand gemeen. Aan de rest van het O o s t e 1 ij k front leed de tegenstander bij de herhaling van zjjn aanvallen zon der succes zware bloedige verlie zen. Concentraties en bewegingen van vijandelijke strijdkrachten wer den doeltreffend onder vuur geno men. Batterijen vèrdragend geschut beschoten met succes voor den oorlog belangrijke doelen te Le nin g r a d. Aan het front in L a p- land hadden stormaanvallen van Duitsche bergjagers succes. De luchtmacht heeft met sterke formaties gevechtsvliegtuigen en jagers in voortdurenden aanval ge concentreerde en aanvallende Sow- jet-troepen uiteengedreven, schoot bezette plaatsen in brand en sneed ravitailleeringswegen van den vij and af. Tegen vier eigen verliezen werden zeventig vijandelijke vlieg tuigen in luchtgevechten of op den grond vernield. In Noord-Afrika sloegen Duitsche en Italiaansche verken nersformaties vijandelijke strijd krachten terug, namen een aantal soldaten gevangen en maaktèn buit of vernietigden elf stukken geschut. Bij de gevechten van 14 Maart heeft onderofficier Gauger van een regiment luchtdoelartillerie negen aanvallende tanks van uiterst ge ringen afstand kapotgeschoten. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Ten Zuid-Oosten van M e c h i 1 i heb ben Italiaansche en Duitsche pantser auto's vijandelijke afdeelingen verrast en zware slagen toegebracht. Vier ka nonnen met bijbehoorende munitie en tractoren werden veroverd, tientallen soldaten gevangen genomen en twee batterijen en twee pantserauto's ver nield. Vijandelijke kolonnes in beweging in de omgeving van Ain el Gazala en haveninstallaties te Tobroek zijn door Duitsche vliegtuigformaties aange vallen en aan een nauwkeurig bombar dement onderworpen. Tijdens luchtge vechten vielen drie getroffen Curtiss- toestellen op den grond te pletter. Tijdens een luchtaanval op Beng hazi is een bommenwerper neergescho ten. Britsche vliegtuigen lieten bommen vallen op de streek van Augusta en Syracuse. Hevige koude. (D. N. B.). Naar het opperbevel der weermacht mededeelt, hebben Duitsche troepen in den centralen sector van het Oostelijk front sterke vijande lijke 'strijdkrachten, die poogden de Duit sche stellingen te doorbreken, verslagen. De herhaalde hevige Bolsjewistische aanvallen werden met zware verliezen voor den vijand verijdeld. Een sterke ge- schriftelijk aan te melden bij den com missaris voor niet-commercieele ver eenigingen en stichtingen, afdeeling 1, Waalsdorperweg 72, 's-Gravenhage. Tot liquidateur resp. gemachtigde voor deze herordening is aangewezen de heer C. J. A. Parlevliet, hoofd van het prijzen- bureau bij het Departement van Binnen- landsche Zaken, Koningin Wilhelmina- laan 189, Voorburg (Z.-H.) en tot advi seur pl.verv. gemachtigde de heer P. J. Schijf, Badhuisweg 18, Scheveningen. Dr D. j. van Prooye overleden. Te 's-Gravenhage is gisteren op den leeftijd van ruim 69 jaar overleden Dr D. J. van Prooye, in leven voorzitter van den Nederlandschen Voetbalbond. C. J. van Kempen, 70 Jaar. Vandaag wordt de heer C. J. van-Kem pen, oud-gouverneur van Sumatra's Oost kust 'en oud-lid van de tweede kamer, 70 jaar. Hij is in 1872 te Zierikzee ge boren. vechtsgroep van den tegenstander werd ingesloten en vernietigd. Tijdens een he- vigen sneeuwstorm en bij een koude van ongeveer 45 gr. werden twee divisies cavalerie op zoodanige wijze afgeslagen, dat zij moesten terugtrekken. De tegen stander verloor meer dan 10.000 dooden, terwijl meer dan 2000 gevangenen in Duitsche handen vielen. 133 stukken ge schut en een groot aantal lichte en zwa re infanteriewapens werden buit ge maakt. Gisteren hebben de Bolsjewisten he vige aanvallen gedaan op de stellingen van een Duitsche divisie ten Noordoos ten van O r e 1. In weerwil van koude en sneeuwjacht werden al deze aanvallen met zware verliezen voor de Bolsjewis ten afgeslagen. Litivinow wil afleidingsffrbnt. Volgens een bericht van den Engelschen nieuwsdienst uit New York heeft de Brit sche ambassadeur, Lord Halifax, Maandagavond in een rede aan een ban ket verklaard, dat er van alles is, dat aanleiding tot bezorgdheid kan geven- Voorjaar en zomer 1942 zullen moed en uithoudingsvermogen der vrije mannen op de geheele wereld stellig dermate op de proef stellen, dat een vergelijking met de donkerste dagen van 1918 geoorloofd is. Het is geen geheim, dat de gecombi neerde vlootstrijdkrachten der vereenig- de naties tegenwoordig de handen vol hebben, en over het geheel beschouwd zijn de geallieerden nog steeds genoopt hun plannen te beperken volgens de be schikbare middelen. Vervolgens nam de Sowjetambassa- seur, L i t w i n o w, het woord. Hij be pleitte actiever oorlogvoering door de geallieerden, ook indien dit een risico meebrengt. In het vervolg van zijn rede erkende Litwinow overigens, dat de plaatselijke terreinwinst der Bolsjewis ten in den afgeloopen winter geen groote diepte heeft en gaf hij te kennen, dat het de Sowjetregeering welkom zou zijn, als de Duitsche troepen door een afleidings manoeuvre elders versplinterd of aan het Oostelijk front verzwakt zouden kun nen worden. Wil' Engeland Zwitserland blokkeerert? (V. P. B.). De reeds aangekondigde verscherping bij de verleening van de Britsche navy-certs voor den Zwitser- schen exporthandel naar overzeesche ge bieden, heeft in Zwitsersche industrie- en handelskringen hevige ontsteltenis te weeg gebracht, nadat bekend geworden is, dat de verleening van navy-certs af hankelijk is gesteld van practisch onver vulbare voorwaarden. Terwijl Engeland tot nu toe bereid was om alle goederen als van Zwitserschen oorsprong te beschouwen, waarin niet meer dan 25 pet. aan arbeidskracht en materiaal verwerkt was uit landen, waarmee Engeland zich op voet van oor log bevindt, heeft Engeland dit percen tage voor den Zwitserschen export naar overzeesche gewesten tot 5 pet. vermin derd. Op deze manier dreigt practisch de geheele Zwitsersche export naar Engel- scbe opvatting tot contrabande te wor den. De Zwitsersche Bondsraad heeft be sloten een speciale delegatie naar Enge land te sturen. Bommen op Turksbh gebied. (D. N. B.). In het gebied van Milas, ongeveer 150 km ten Zuiden van Smyrna hebben drie vreemde vliegtuigeninaar of ficieel wordt medegedeeld, 15 bommen laten vallen, waardoor twee menschen werden gedood en verscheidene gewond. Eenige huizen stortten in. De Turksche regeering stelt een onderzoek in. SLAG OM AUSTRALIË, SPOEDKJ VERWACHT. „Exchange Telegraph" meldt uit Melbourne, dat naar Britsche meening de „slag om Australië" thans spoedig kan wlorden ver wacht. De groote Japansche transportvloot, die de operaties tegen Java heeft vol bracht, is, naar 't Engelsche agentschap bewéert, Maandagavond waargenomen ten Westen van de Australische kust. De Australische luchtmacht levert sindsdien onafgebroken strijd. De Japansche vloot- formatie bestaat uit verscheidene krui sers en vliegtuigmoederschepen, alsmede uit 4050 torpedojagers. De Amerikaansche onderzeeërs, die thans in Australische havens zijn aange komen, hadden volgens berichten uit Wellington 60 dagen noodig voor hun reis van de Amerikaansche Westkust naar Australië, aldus verneemt het pers bureau „Radio Mundial". AARDAPPELVLOKKEN OP DE GORTBON. Tot en met 21 Maart a.s. geeft de met „26" genummerde, voor gort e.d. aange wezen bon van de bonkaart algemeen, tevens recht op het koopen van 250 gram aardappelmeelvlokken. Hetzelfde geldt voor de na 21 Maart a.s. voor gort e.d. aan te wijzen bonnen van dè genoemde kaart. Aangezien tot dusver aardappelmeel vlokken slechts verkrijgbaar waren op den' havermoutbóh, was het, nu er geen bon voor havermout is aangewezen, niet mogelijk aardappelmeelvlokken te koo pen. Door de aanwijzing van den geldi- gen gortbon voor dit doel, wordt men dus in de gelegenheid gesteld voornoemd artikel alsnog te betrekken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het hier betreft het uitverkoopen van den nog bij den handel aanwezige voorraden. EXTRA-RANTSOENEN ZEEP. Bij de plaatselijke distributiediensten kunnen op nader te bepalen tijdstippen in het tijdvak van 20 tot en met 31 Maart 1942, de aanvraagformulieren voor extra rantsoenen zeep worden afgehaald. De formulieren moeten op een door den plaatselijken Mistributiedienst vast te stellen datum ingeleverd worden. Er zullen extra rantsoenen verstrekt worden voor een periode van twee maan den, ingaande 1 April 1942, aan melkers, aan personen, die zoogenaamden „vuilen arbeid" verrichten en aan bedrijven, waarin zoogenaamde „vuile arbeid" ver richt wordt. Gediplomeerde bakers, kraamverzorg sters enz. zullen geen extra rantsoenen ontvangen, voor zoover zij per 1 Febr. jlL voor een periode van 6 maanden extra rantsoenen ontvangen hebben. EXTRA KOUSEN IN SPECIALE GEVALLEN. De distributiediensten zullen aan per sonen, die in bijzondere gevallen in aan merking komen voor de verstrekking van kousen boven het aantal dat op de textielkaart verkrijgbaar is, op aanvrage speciale g-punten en kousenmachtigingen uitreiken. Er worden twee soorten kou senmachtigingen verstrekt, één voor per sonen van drie jaar en ouder (met zwar ten opdruk) en één voor kinderen bene den den leeftijd van drie jaar (met roo- den opdruk). Op deze kousenmac.htiging .staat het aantal kousen vermeld, dat op de mach tiging mag worden gekocht. De winke lier dient naast de machtiging echter te vens het vereischte ahntal punten in ont vangst te nemen. In Nieuw-Zeeland is de algemeene mo bilisatie afgekondigd, aldus melden de verslaggevers der New Yorksche bladen, volgens „Radio Mundial". (D. N. B.). Volgens een be richt van Associated Press is generaal Mac Arthur benoemd tot opperbevel hebber in Australië. Naar het blad verder meldt, heeft het ministerie van. oorlog der Ver. Staten medegedeeld, dat generaal Mac Arthur, die tot nu toe het bevel over de Ameri kaansche strijdkrachten op Luzon voer de, in Australië is aangekomen, om al daar het opperbevel over de Amerikaan sche strijdkrachten over te nemen. Het ministerie verklaarde verder, dat om deze benoeming door de Australische regeering was verzocht en dat Roosevelt den 22sten Februari Mac Arthur het be vel had gegeven zijn hoofdkwartier van de Philippijnen naar Australië te ver plaatsen. Radio Mundial meldt, dat eenheden van het Amerikaansche leger, w.o. land en luchtmachttroepen, zich op het oogen- blik in aanzienlijke sterkte in Australië bevinden. (V. P. B.). De Duitsche pers verneemt via Genève, dat er te Perth een groote paniek is veroorzaakt door het bericht, dat een Japansche vloot koers zet naar de Westkust van Australië. Wie kans ziet dé stad te verlaten, vlucht naar het binnenland. De schepen naar Sydney zijn volgeboekt. JAPANSCHE DUIKBOOTEN TORPEDEEREN 11 SCHEPEN. (Domei.) Het Japansche Keizerlijke hoofdkwartier deelt mede, dat Japan sche düikbooten, die opereeren in de kustwateren van Britsch-Indië en Bir ma, de geallieerde scheepvaart zware slagen hebben toegebracht. In totaal werden 11 schepen met een gezamenlijken inhoud van 81.000 b. r. t. tot zinken gebracht. JAPANSCHE OPMARSCH OP NOORD-SUMATRA. Naar de „Tokio Asahi Sjimboen" meldt, hebben op Noord-Sumatra ope- WOENSDAG 18 MAART 1942. Hij zal de wereld richten in gerechtig heid, en de volken in alle rechtmatig heid. Ps. 98:9b. Zon op onder 7.49 19.48 25 Maart: le kwartier. 1 April: Volle maan. Maan op onder 8.36 21.35 reerende Japansche eenheden op 14 Maart de belangrijke stad B a 1 i g e, aan den Zuidelijken oever van het To ba rn eer, bezet. Andere Japansche strijd krachten, die langs de kust van Koe- t a r a d j a naar het Z.O. trekken, heb ben op 14 Maart S i g 1 i aan de Noord oostkust van Sumatra bezet. JAPANSCHE OPPERBEVEL HEBBER TE BATAVIA. Domei meldt uit Batavia, dat de lui tenant-generaal Hitosji Imamoera, de Japansche opperbevelhebber in Neder- landsch-Indië, Maandag per vliegtuig te Batavia is aangekomen voor zijn eerste bezoek aan de stad na de capitulatie der Nederiandsch-Indische troepen. -Imamoera sprak de hoop uit, dat de bezetting van Nederlandsch-Indië zou leiden tot de voorziening van het Ja pansche volk zoowel met dagelijksche le vensbehoeften als met een overvloedige hoeveelheid grondstoffen voor' de voort zetting van den oorlog. DE HUISHOUDELIJKE VOORLICH TINGSCURSUSSEN OP HET PLATTELAND. Eenige jaren geleden, in den crisistijd, verkeerden de gezinnen van vele ar beiders en kleine zelfstandigen in moei lijkheden. Teneinde de huisvrouwen te leeren, hoe zij het voordeeligst rond kon den komen met haar huishoudgeld en hoe zij de voedzaamste en smakelijkste maaltijden konden bereiden, werden van hoogerhand een tweetal organen in het leven geroepen. Het eene richtte zich tot de stadsbe volking, terwijl de Stichting voor Huis houdelijke Voorlichting ten Plattelande cursussen gaf voor de vrouwen van landarbeiders en kleine boeren. Met den oorlog is het werk niet stilgezet, maar het ging door, nu meer gericht op de moeilijkheden der distributie. Daarom worden nu meer gegoeden ook gaarne als cursisten ingeschreven. Gewoonlijk beschikken de bewoonsters van het platteland ook nu wel over goede grondstoffen voor de maaltijden. Vanzelfsprekend kan iedere huisvrouw koken. Maar de kunst, met beperkte middelen lekker en voordeelig te koken wordt vaak pas onder leiding van er varen huishoudleeraressen geleerd. Soms staan de huisvrouwen eerst wat gereserveerd tegenover het nieuwe. Maar is een cursus met behulp vkn het gemeentebestuur voorbereid en inge richt, dan komt de animo wel. Daar het doel is, de gezinstaak der huisvrouw te verlichten, worden slechts huisvrou wen en meisjes boven de 21 jaar inge schreven. Zoo wordt concurrentie met bestaande cursussen voor jongeren te vens voorkomen. I n 1941 zijn in Zeeland wel 150 cursussen gegeven. In sommige kleine plaatsen volgden 5 of 6 cursussen elkaar op. Eerst worden b.v. zes lessen gegeven over zomer- voeding, gevolgd door een cursus over wintervoeding, waar weer een zestal les sen over ziekenvoeding bij aansluiten. Slechts wie den aanvangscursus volgde, kan profiteeren van de voortgezette voorlichting. Een ijverige cursiste kan zoo in totaal wel' 10 leergangen volgen. De Stichting beperkt zich niét tot kooklessen, maar geeft ook naaicursus sen. Natuurlijk is het doel dan meest het „nieuw maken van oud", wat in onzen tijd van punten en speciale vergunnin gen iedere huisvrouw moet kunnen. Op dit gebied zijn ook nuttig de lessen aan oorlogsgetroffenen, waar van beschik baar gestelde stoffen nieuwe dekens werden genaaid. Dit werd in de getrof fen dorpen zeer gewaardeerd. Menige plattelandsvrouw beschikt over een lapje grond bij het huis, waar zij zelf de groenten voor het gezin ver bouwt. Ook de man besteedt hieraan vaak menig vrij uurtje. Vooral nu is het- zaak den grond zooveel mogelijk te be nutten. Derhalve worden ook tuinbouwcursus- sen gegeven, waar geleerd wordt hoe de opbrengst zoo groot mogelijk kan zijn en hoe men bereikt, dat ieder seizoen zijn eigen oogst geeft. De tuin kan bijna 't geheele jaar groenten geven, en 't is onnoodig zich te beperken tot kool en sla. Tot deze lessen hebben ook de man-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1