Christeli[k Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER De Bijbel zuurdeesem. Hitier herdenkt de gevallenen - Sowjet- aanvallen afgeslagen - Zeegevecht in het Kanaal - Cripps vertrokken - Japans opmarsch. De Heldengedenkdag. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. V DINGDAG 17 MAART 1942 56e JAARGANG - No, 140 dureaux Lange Vorsfsfraal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststreat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Fomilieberichten 33 cent per regel Overige adverfentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine odvertentièn 0.55 bij vooruitbetaling Adverfentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Wie werkeljjk eenvoudig en oprecht God dient, leeft voortdurend uit en bjj Zijn Woord. Hg stelt oor. en hart open voor wat de Heere daarin tot hem zegt. Dat geldt voor het persoonlijk- en ge zinsleven. Dat geldt ook voor de opvoe ding der kinderen op school, die door de ouders aan de onderwijzers is opgedra gen. Onze Christelijke school het is al vaak gezegd is iets anders dan een neutrale school plus een paar uur per week godsdienstonderwijs. De Bijbel is er het zuurdeesem, waarvdh het g e - h e e 1 e onderwijs doortrokken is. Het Bijbelsch onderwijs spreekt van al Gods groote werken in gansch de Schepping, in het volle leven. In geschiedenis, aardrijkskunde, taal, enz. Het omvat he mel en aarde, natuur en historie. Het staat niet buiten al het andere. Integendeel, het is het middelpunt. De H. Schrift geeft ons antwoord op vra gen, die anders onbeantwoord zouden blijven. Daarom kunnen wij onze kinde ren toevertrouwen aan onderwijzers, die bij den Bijbel leven en die in het geloof kracht en wijsheid vinden voor den moei lijken en teeren arbeid van opvoeding en onderwijs. In onze scholen met den Bijbel worden onze kinderen gebracht tot den Heiland der kinderen. De Bijbel is er het brood des levens. Hij bepaalt den geest, die er heerscht en dus mede de tucht en haar middelen. Daarom is er ook zoo nauw contact tusschen de school met den Bijbel en het Christelijk gezin en Wordt het werk der school voortdurend in het gebed in huis aan God opgedragen. DE ZEESLAG BIJ JAVA. (A.F.I.P.). Een commimiqué van de Britsche admiraliteit zegt, dat de geal lieerde vloot tijdens den zeeslag by Java vijf kruisers heeft verloren, n.l. de „Perth" (Australië), „Exeter" (Enge land), „Houston", (V. S.), „De Ruy- ter" en „Java" (Nederland). Voorts werden vijf torpedojagers in den grond geboord, de Britsche schepen „Eleictra", „Jupiter", „Encounter" en de „Strongholt" en het Nederlandsche schip „Kortenae r". De torpedojager „E v e r t s e n" (Ne derland) wordt als verloren beschouwd. Men heeft nog niets vernomen omtrent de kleine schepen en hulpschepen, die zich in de wateren van Java bevonden, SCHOUT-BIJ-NACHT DOORMAN GESNEUVELD? (D.N.B.) Gevreesd wordt, zooals wij reeds meldden, dat de bevelhebber van de geallieerde vloot tijdens den zeeslag bij Java, schout-bij-nacht Doorman, bij deze operaties om het leven is gekomen, zoo meldt de Britsche berichtendienst.' Schout-bij-nacht K. W. F. M. Door man, wiens vlag woei op de „De Ruy- ter", werd in 1889 te Utrecht geboren. In 1910 kwam hij als adelborst le klasse bij de marine in dienst. Hy doorliep de verschillende rangen, en was o.m. com mandant van een mijnenlegger, welke voor Indië bestemd was en van een tor pedojager. Ook is hij chef van den staf te Den i Helder geweest en commandant van deli marine luchtvaartdienst in In dië. Jn 1937 werd hij kapitein-ter-zee en in 1940 schout-bij-nacht, tevens eskader commandant in Indië. De financiering van de V.D. Bond enl E.D.D. In Volk en Vaderland wordt de vraag gesteld, wie de groot-financier was van den Vrijzinnig-Demoeratisch'en Bond en van Eenheid door Democratie? Het ant woord op die vraag wordt gegeven door het pubiiceeren van een tweetal brieven, gericht aan Dl Wolf Jzn. te Den Haag. De eene, op 13 April 1937 geschreven door den Haarlemschen advocaat mr L. G. van Dam, secretaris-penningmees- ter van het H.B. van den Vrijz.-Dem. Bond, luidde als volgt: Zeer geachte heer Wolf, In dank ontving ik Uwe chèpue ad f 200,000 ten behoeve der te voeren actie. Ik maak van deze gelegenheid ge bruik U nogmaals onzen grooten dank te betuigen voor de krachtige steun, welke U op deze wijze aan onze actie verleent, enz. De andere, gedateerd 5 April 1937, was onderteekend door voorzitter en secretaris van „Eenheid door Democra tie". Deze brief luidt: Zeer geachte heer Wolf, Hierbij hebben wij de eer U te berich ten, dat wij hedenmorgen een chéque groot f 165.000, op de Amsterdamsche Bank ontvingen, bestemd voor het Pro- pagandafonds van E. d. D., waarvoor wij U hartelijk dank zeggen, enz. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Op het' schiereiland Kertsj herhaalde de vyand ook gisteren zyn massale aanvallen, die door pantserwagens werden onder steund. Zij mislukten door den dap peren afweer van de Duitsch-Roe- meensche troepen. De bolsjewisten leden zware, bloedige verliezen en verloren 48 pantserwagens. Zoo doende werden in de laatste drie dagen in dezen sector van het front in totaal 136 vyandelyke pantserwagens vernietigd. Op andere plaatsen van het Oostelyke front werden vy andelyke aanvallen tydens een he- vigen sneeuwstorm na zware ge vechten afgeslagen. Sterke forma ties gevechts- en jachtvliegtuigen ondersteunden in voortdurende aanvallen de gevechten te land en vernietigden 45 vyandelyke vlieg tuigen. Een eigen vliegtuig ging verloren. Aan de Moermankust wer den een groot transportschip in brand geschoten en de haven- en spoorwegwerken in Moer- m a n s k met succes gebombar deerd. In Noord-Afrika werden vyandelijke verkenningsstryd- krachten teruggeworpen. Een Britsch vliegveld in hèt Egypti sche kustgebied, alsmede militaire installaties in Tobroek.werden succesvol gebombardeerd. Bij lucht aanvallen op vyandelijke autocolon nes in het Oostelyke gebied van de Cyrenaica werden verscheiden voertuigen in brand geschoten. Op Malta vielen Duitsche ge vechts - en jachtvliegtuigen over dag en 's nachts Britsche vlieg velden en luchtafweerstellingen, alsmede de militaire installaties van La Valetta aan. Motortorpedobooten vielen in Het Kanaal een Britsche for matie torpedojagers aan en tor pedeerden een torpedojager, die na twee hevige ontploffingen in de golven verdween. In een ander ge vecht werd een Britsche kanon neerboot zoo zwaar getroffen, dat aangenomen kan worden, dat ook deze verloren is gegaan. Een eigen motortorpedoboot werd zwaar be schadigd en ging, nadat de ge vechten waren afgeloopen, bij het wegsleepen ten onder. In het centrale gedeelte van den AtlantischenOceaan heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig een Britsch koopvaardijschip van 2000 ton tot zinken gebracht. REDE VAN HITLER. Ter herdenking van de gevallenen van den vorigen oorlog en van dezen oorlog heeft Hitier een rede gehouden, waarin hij allereerst de oorzaken van het tegen woordige conflict besprak. Hij noemde in dit verband op afkeurende wijze het proces van Riom, waarin alleen over de te geringe voorbereidingen voor ddh oorlog wordt gesproken en niet over de schuld van hen, die voor dezen oorlog verantwoordelijk zyn. Hitier herinnerde vervolgens aan de politiek van de overwinnaars van 1918 ey, aan de misleiding, waaraan het Duit sche volk door zijn toenmalige lëiders werd blootgesteld. De economische in eenstorting van het Duitsche volk bracht ook den tegenstander geen zegen. Deze hadden in hun haat niet begre pen, dat de verarming van het Duitsche volk geenszins identiek kon zijn met den economischen opbloei der zoogenaamde overwinnaars. Onmiddellijk nadat het nationaal-soci- alisme aan de macht was gekomen, be gonnen zij de oude ophitsingsleuzen weer aan te heffen, om hun volken rijp te ma ken voor de nieuwe oorlogsverklaring. Wij weten thans, dat reeds in 1935 en 1936 in Engeland, in Frankrijk en vooral in de Vereenigde Staten het besluit tot een nieuwen oorlog was genomen. Wat ook de Duitsche legers reeds tot stand hebben gebracht, het verbleekt naast datgene, wat het lot onze weer macht en den verbonden legers in het afgeloopen jaar te verrichten heeft ge geven. En nu pas hebben wy een voor stelling van den omvang der voorberei dingen. van onze vijanden. Achter ons ligt een winter, zooals Mid den- en Oost-Europa sedert 140 jaar niet hebben beleefd. Waarlijk, onze soldaten en die onzer bondgenooten zyn de laatste vier maan den door d® Voorzienigheid op vreesely- ke wijze getoetst op hun innerlijke waar de. Zy hebbenechter deze proef zoo door staan, dat wel niemand het recht heeft er aan te twijfelen, dat, wat ook het lot ons mag brengen, het altyd lichter zal zijn dan wat achterons ligt. Wat de Duitsche soldaat gepresteerd heeft grenst aan het ongelooflijke. De vyand heeft vier maanden gekregen om de krijgskansen te doen keeren, het was de eenige hoop van de machthebbers in het Kremlin. In een bovenmenschelijke worsteling, waarby zy de laatste kracht van de ziel en van het lichaam in den stryd wierpen, hebben de Duitsche en de met ons verbonden soldaten deze be proeving doorstaan en zoodoende over wonnen. Eén ding ia trouwens ze ker, namelijk dat de Bols jewisten in den komenden zomer tot de vernietiging toe zullen zijn verslagen. De Sowjet-kolos zal ver van Europa's landouwen zijn definitieve grens vin den. In dezen oorlog, waarin Japan mee strijdt tegen democratie en kapitalisme, kan er slechts één oplossing bestaan, na melijk voortzetting van den strijd tot de vernietiging, van de tegenstanders. By Roosevelts poging om een door de Duit- schers gehate, vreemde wereld in te rich ten, zal alleen zyn eigen wereld te gron de gaan. Wat het lot ook nog kan eiscben, deze jaren van stryd zullen ondanks alles kor ter zijn dan de komende tijden van vrede. Wy gedenken thans onze helden en die genen van onze dappere bondgenooten in het verleden en in de toekomst, met den vasten wil er voor te zorgen, dat al deze offers niet tevergeefs zyn geweest of zullen worden. Moge God ons allen de kracht geven om ook in de toekomst datgene te doen, wat de plicht van ons eischt. Met deze bede buigen wij ons ih diepen eerbied voor de doode helden, voor de familie leden, die om hen treuren, en voor alle andere offers van dezen oorlog. ITALIAANSGH WEERMACHTSBERICHT. Het 653e Italiaansche weermachtsbe- richt luidt: Aan het front van Cyrenaica zijn vijandelijke afdeelingen, die door artille rie en pantserwagens werden gesteund, met gevoelige verliezen door onze ver- kenningsafdeelingen terug geworpen. Bij een verwoed gevecht boven El Adem tegen strijdkrachten, die in aan tal aanzienlijk sterker waren, hebben de Italiaansche jagers een nieuw succes be haald door vier Engelsche vliegtuigen neer te halen en verscheidene andere te beschadigen. Op den tferagweg viel onze formatie met succes een vijandelijke autocolonne aan en schoot een tiental auto's in brand. Een onzer toestellen is niet teruggekeerd. In het centrale bekken der Middel- landsche Zee hebben Duitsche jagers bij herhaalde aanvallen drie Spit fires vernield. De vijand heeft een lucht- en vloot- bombardement opRhodos uitgevoerd. Er werd geen enkel militair doel getrof fen. Enkele gebouwen, waaronder de or thodoxe kathedraal, kregen lichte scha de. Zeven burgers werden gedood en tien anderen gewond. Weer1 felle koudel in het Oosten. (D.N.B.) Terwijl op het schiereiland Kertsj de bolsjewisten vergeefs bij massale aanvallen den dood worden in gejaagd, is de koude in den Centr a- lenen Noordel ij ken sector van het Oostelijk front opnieuw feller geworden. Sneeuwstormen woeden sinds dagen en de temperatuur is tot dertig graden on der nul gedaald. Niettemin gaan ook daar de gevechten door, zonder dat dit den bolsjewisten iets anders oplevert dan hooge bloedige verliezen. Cripps naar Indië vertrokken. (D.N.B.) De Britsche berichtendienst deelt mede, dat Cripps Engeland ver laten zou hebben en zich op weg naar Indië bevindt. Concentratie van Japansche vlieg kampmoedërSchepero. Volgens Radio-Boston zijn berichten ontvangen omtrent een concentratie van 15 Maart tot an met 21 Maart 1942. 13 A brood 4 rants, brood of gebak. 13B brood... raints. brood of gebak. 13 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 13 B vleesch rants, vleesch of vl.w. 13 A aardapp. 1% kg. aardappelen. 13 B aardapp. y2 hg. aardappelen. 22 Febr. tot en met 21 Maart 1942. 213 algem. 1 kg. suiker. 10 C, 10 D reserve 50 gram cacao. 214 algem. 250 gram koffiesurrogaat. 215 algem. 500 gram jam. 221 t/m 224 algem. 1 rants, bloem, brood of gebak. 11 D, 12 D reserve 250 gram rijst. 225 algem. 250 gr. peulvruchten. 226 algem. 250 gram gort. 227 algem. 100 gram vermicelli of maizena. 216 t/m 220 algem. 100 gram kaas. 10 A t/m 13 A melkl 3% liter melk. 10 B t/m 13 B melkl 1% liter melk. 17 tot en met 25 Maart 1942. 13 boter en 13 vet: 125 gram boter of 100 gram vet De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Zaterdag 21 Maart: 204 t/m 208 algem. (kaas); 06 t/m 09 melk; 211 algem. (zeep); G zeep; G toiletzeep. Geldige bonnen voor diverse artikelen. 1 Maart tot en met 31 Maart 1942. 228 algem. 1 rantsoen seep. H zeep1 rantsoen zeep. H toiletzeep.. 75 gr. toiletzeep 80 28 Deo. 1941 tot en met 21 Maart 1942. 15 petroleum2 liter petroleum. 4 Jan. tot en met 31 Maart 1942. 26 petroleum2 liter petroleum. Tot 14 April 1942. 07 K.F. brand stoffen x) 1 eenheid brandstoffen. 08 K.F. brand stoffen1) 1 eenheid brandstoffen. 05 t/m 07 H.K. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 13 en 17 H.K. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 08 H.K. brand stoffen 2) 1 eenheid brandstoffen. 09 H.K.1 eenheid brandstoffen. 12 t/m 20 C.V. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 29 t/m 32 CV. v. bonkrt L.. 1 eenheid brandstoffen. 1 Maart tot en met 31 Maart 1942. „Generator-anthraciet 3e periode" 1 H.L. en „Generator-turf 3e periode" 50 stuks baggerturf. Tot 14 April 1942. 23 t/m 28 C.V. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen, le t/m 9e per. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 1 Jan. tot en met 30 April 1942. L textiel (mannen) 50 gram scheerzeep. 1 Maart tot en met 31 Maart 1942. Bon 15 van de voederkaart voor honden en katten. 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. Japansche vliegkampmoederschepen in de Australische wateren. Uit Melbourne meldt de corx espor.dent van Nya Dagligt Alnanda, dat men daar in militaire kringen van meening is, dat Japan van plan is Australië van de V.S. af te snyden. „Alle aanwijzingen duiden erop, dat Australië hetzelfde lot zal ondergaan als Ned.-Indië", aldus verklaarde de woord voerder van het Japansche inlichtingen bureau Tomokazoe Hari. (D.N.B.) De Vereenigde Staten, zoo meldt United Press uit Melbourne, zul len voortaan rechtstreeks aan de opera ties in den Stillen Oceaan deelnemen. Amerikaansche troepen zijn na een be wogen reis onlangs in Australië aange komen. De convooien werden herhaalde lijk door Japansche luchtstrijdkrachten aangevallen. De frontberichten van de Japansche bladen melden, naar uit Tokio wordt be richt, dat men binnenkort op Nieuw- Guinea op beslissende gevechten kan rekenen. De gelande Japansche troepen zouden binnenkort in gevechtscontact met de Australische verdedigers komen. In leidende politieke kringen in de Ver. Staten wordt, naar de New York- DINSDAG 17 MAART 1942. Juicht den Heere, gy gansche aarde! roept uit van vreugde, en zingt vroolyk, en psalmzingt. Psalm 984. Zon op onder 7.52 19.47 Vandaag nieuwe maan. 25 Maart le kwartier. Maan op onder 8.13 20.27 VIERING VAN DEN HELDEN GEDENKDAG. Ter gelegenheid van den heldenge denkdag is te Den Haag een groote pa rade gehouden, gevolgd door een défilé en een kranslegging op de Algemeene Begraafplaats, op de graven der gevallen Duitsche soldaten. Op het Binnenhof stonden de detache menten van leger, luchtmacht, marine en politie, officieren aller wapens, het mu ziekkorps van den weermachtsbevelheb ber, het corps politieke leiders en een dienstgroep van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. opgesteld. In het midden was een spreekgestoelte opgericht. Nadat het commando „presenteert het geweer" was gegeven, betraden de bevel hebber der weermacht, generaal der vlie gers Fr. Christiansen en de Rijkscom missaris met hun gevolg het plein, in specteerden de troepen en begroetten de autoriteiten. Vervolgens betrad de bevel hebber der weermacht het spreekgestoel te en brachte het muziekcorps koraalmu- ziek ten gehoore. Nadat de detachemen ten de houding „op de plaats rust" had den aangenomen, sprak generaal Chris tiansen deze toe: Kameraden der weermacht, kamera den der partij. Voor de derde maal in dezen oorlog staan wij thans aangetre den om hen te gedenken, die vielen in den grooten wereldoorlog, bij den op bouw der nationaal-socialistische bewe ging, en in dezen oorlog. Wij zien thans in de gansche wereld weer dezelfde krachten* aan het werk, die willen laten ontstaan wat aan het eind van den wereldoorlog over ons kwam. Sedert 1930 staat daar echter de trotsche Duitsche weermacht, die aan alle fron ten vecht. Wanneer wij dan vandaag de graven versieren die den nagelaten betrekkingen van hen, die vielen, het heiligst zijn, wanneer wij vandaag die gevallen gees ten aan ons oog laten voorbijtrekken, dan weten wij, dat zij naast en met ons marcheeren en dat wij alles op ons kun nen nemen, wat wij aan hen verplicht zijn. Daarom zij ons parool: Führer be veel, wij zijn bereid te. marcheeren en te strijden zooals de gevallenen dat ge daan hebben. Daarom herhalen wij op dezen heldengedenkdag den ouden strijd- roep: Unser Führer Sieg Heil Nadat de troepen dezen strijdroep had den overgenomen en driewerf herhaald werden onder het presenteeren der ge weren het Deutschland- en het Horst Wessellied gespeeld. Vervolgens mar ch eerden de detachementen af in de richting van het Plein om via den Hof weg het Buitenhof te bereiken, waar zij in paradepas aan generaal Christiansen en den Rijkscommissaris voorbijtrokken. Na afloop van dit défilé begaven bei den zich met hun gevolg naar het Duit sche kerkhof voor in den oorlog geval lenen op de algemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan. De graven en eenvou dige kruisen waren versierd met kleine kransen van dennegroen en bloemen. Terwijl de kapel zacht „Der gute Kame- rade' 'speelde, brachten generaal Chris tiansen en de Rijkscommissaris een eere- groet aan de gevallenen en werden kransen neergelegd. sche correspondent van de „Nya Dagligt Allehanda" meldt, scherpe kritiek op Roosevelt geuit. De onbeholpen wijze van oorlogvoeren in den Stillen Oceaan en de hardnekkige weigering van den president, bepaalde oude mannen uit zijn kabinet te verwijderen, worden gelaakt. Roosevelt leidt persoonlijk de strate gische operaties, zoowel van de vloot als van het leger. De strijd in Birma. (A.N.P.) Omtrent den strijd in Birma bericht de Engelsche nieuwsdienst, dat de positie der Geallieerde troepen zeer netelig is. Zij zijn afgesneden van den Oceaan en hun watervoorziening levert buitengewone moeilijkheden op. Ook is de landweg naar de Voor-Indische ravi- tailleeringsbasis onbruikbaar geworden. In Britsch-Indië is, naar de Engelsche berichtendienst meldt, een stafkwartier van de Amerikaansche luchtstrijdkrach ten ingesteld. Korte berichten. Volgens te Bangkok ontvangen be richten dreigt in het Noorden van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1