Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD Jezus gaat vóór. Binnenland DAGKALENDER ZATERDAG 14 MAART 1942 56e JAARGANG - No, 138 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland bronzen cent ingetrokken. Afgesneden groep Bolsjewisten vernietigd - Brltsohe kruiser gezonken - Nieuwe Japan- sche vorderingen. Japansche landing op N oord-Sumatra. Wanneer verduisteren Uit de Provincie (Vervolg.) Bureaux Lange Vorslsfreaf 70, Goes Posfrekening 44455 - Telefoon 12438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gistsiraat 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Di recteur-H oofd redacteur» A. DE LANGE te Goes Familieberichten 33 cent per regel Overige acfvertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentlën f 0.55 bi) vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 et. extra Bij contract belangrijke korting Ons leven is tegenwoordig niet gemak' kelijk. De wereld verkeert nog steeds in den greep van den oorlog en ons land werd er ook in meegesleurd, evenals Ned. Oost-Indië Zoo heeft ook ons volk de gevolgen van dezen geweldigen krijg te dragen. O zeker we hebben nog heel veel om dankbaar- voor te zijn. Toch rijzen er vragen, hoe, indien deze oorlog voort duurt, het met ons voedsel en met onze kleeding zal gaan en hoe het gaan zal met.veel dat ons lief is. Wij denken aan al de jonge levens op de slagvelden, aan de weduwen en wee zen en aan de verminkten. We gevoelen hoeveel leed er in deze wereld moet worden gedragen. Maar nu, juist in dezen tijd, in deze lijdensweken, worden wij er weer aan herinnerd, dat onze Zaligmaker, vastbe raden en zonder eenige aarzeling, Zijn gang richtte naar Jeruzalem, om daar het laatste en zwaarste deel van Zijn lij densweg af te leggen. Wij kunnen altijd nog hopen en bidden, dat God ons voor het ergste bewaart. Maar voor Jezus was er alleen maar de zekerheid van het zwaarste lijden. Hij zou verlaten, ver loochend en verraden worden door Zijn discipelen. En door Zijn vijanden bespot, gegeeseld, bespuwd en ten slotte op de meest smadelijke en smartelijke wijze gedood worden. Hij, de Rechtvaardige, leed voor de on- rechtvaardigen, terwijl wij steeds weer tegenover God moeten belijden, dat wij ook de zwaarste straf en het zwaarste lijden hebben verdiend. Hij bestrafte Petrus, die Hem van Zijn lijdensweg wilde terughouden en zqjde tot de discipelen en de schare: Zoo wie achter Mij wil komen, die verloochene zichzelven en neme zijn kruis op en volge Mij. De discipelen waren er nog niet aan toe, om blijmoedig en bereidwillig zich zelf te verloochenen, hun kruis op te ne men, en den Meester te volgen. Zullen wij ze daarom veroordeelen? Jezus, in Zijn liefde veroordeelt ze ook niet. Hij gaat vóór, en als zij achterblij ven omdat ze bevreesd zijn, wacht Hij ze op. Neemt ze opnieuw om Zich heen en gaat weer met ze spreken, opdat zij mo gen verstaan, dat Hij lijden moet, maar dat Hij ook ten derden dage zal weder- opstaan.' Als de weg moeilijk was en vrees en onzekerheid de harten der discipelen ver vulde, ging Jezus vóór. Later als Jezus uit de dooden is opge staan, en de dagen van Zijn Hemelvaart nadert, lezen we opnieuw: Hij leidde hen buiten tot aan Bethanië. Ook hier ging Hij weer vóór. En feoo is het nu nog. Want Hij heeft Zelf gezegd: Ik ben met u al de dagen tot de voleinding der wereld. Als er bij ons aarzeling is en vrees, omdat de omstandigheden zoo moeilijk en onze krachten zoo klein zijn,vdan mo gen we kracht en rust vinden in het ge loof dat Jezus vóórgaat. Wij moeten slechts op Hem volkomen ons vertrouwen stellen. Bij besluit van den secretaris-gene raal van het departement van financiën is met ingang van gisteren de bronzen ingetrokken en buiten omloop ge- De nog in omloop zijndè bronzen cen ten kunnen tot en met 11 April a.s, wor den ingewisseld bij de kantoren van de Ned. Bank, en bij de postkantoren, de bijkantoren en hulpkantoren der poste- njen en de poststations in Nederland. Het ontslag van werknemers. De herziening van de Ontslagverorde ning heeft hier en daar de meening doen postvatten, dat sedert 1 Maart j.l. niet langer vergunning noodig is voor ont slag van personeel. Dit is uiteraard on juist. Weliswaar heeft intrekking plaats gevonden van het uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van sociale za ken van 11 Juni 1940, dat de ontslag- verleening aan banden legde, doch tege- ijk is een nieuw uitvoeringsbesluit afge- ondigd, waarin o.m. wordt bepaald, dat ae leiders van landbouw-, industrie- en handelsbedrijven, alsmede degenen, die een vrij beroep uitoefenen, toestemming an de arbeidsinspectie behoeven om iRQn6 mers te ontslaan, tenzij art. ■wyp van het burgerlijk wetboek toe- is sselijk is. Dit besluit is in werking ge treden op 23 Febr. 1942. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakt bekend: Bij de afweergevechten in het Donetzgebied zpn vrp sterke vijandelijke strijdkrachten door een tegenaanval verslagen. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front ver nietigden formaties van het Leger en de Waffen-S.S. in gevechten, die verscheidene dagen duurden, een van. haar verbindingen afgesneden groep vijandelijke strijdkrachten. Formaties gevechts- en jachtvlie- gers vielen vijandelijke stellingen, bezette plaatsen en ravitaillee- ringswegen der bolsjewisten met succes aan. In de periode van 9 tot 12 dezer verloor de vijand aan het Oostelijke front 55 pantser wagens. i Tijdens de gevechten van de afgeloopen week heeft de 33ste Württembergsch-Badensche divisie infanterie zich bij den afweer van talrijke aanvallen van numeriek veel sterkere strijdkrachten van den vijand bijzonder onderscheiden. In Noord-Afrika waren succesvolle aanvallen gericht op een Britsch vliegveld aan de Egyp tische kust, alsmede 'op ontsche pingen van troepen en tentenkam pen in het gebied van Tobroek. Bij bomaanvallen -op Malta zijn talrijke treffers geplaatst tusschen op den grond staande vliegtuigen. De Britsche kruiser, die volgens het weermachtsbericht van giste ren in de Middellandsche Zee door een Duitscheduikboot is getorpedeerd, is, naar uit een later ingesteld onderzoek is geble ken, gezonken. Het was een krui ser van de Leander-klasse. Britsche bommenwerpers heb ben in den nacht van 12 op 13 Maart Kiel aangevallen. De bur gerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Drie der aan vallende vliegtuigen zijn neer geschoten. Oberfeldwebel Gildner behaalde zijn 25ste nachtelijke over winning in de lucht. ITALIAANSCH WEERMACHTS BERICHT. Het 650ste communiqué van het Ita-r liaansche hoofdkwartier luidt: Afdeelingen Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben gisteren in weerwil van het ongunstige weer een aanzien lijke bedrijvigheid ontplooid. In Cyre- n a i c a zijn centra achter de vijandelijke linies, op M a 11 a de vliegvelden Mikab- ba, la Venezia en Half ar gebombar deerd. Bij een luchtgevecht is een vlieg tuig neergeschoten; verscheidene andere machines zijn op den grond vernield. Branden en ontploffingen, die in een groot aantal werden waargenomen; leg den getuigenis af van de doelmatigheid der Duitsch-Italiaansche luchtaanvallen. De vijand ondernam een nachtelijken luchtaanval op Benghazi. Duitschers melden! successen. Van militaire zijde verneemt 't D.N.B. Sedert den lOden Maart hebben zich op een onoverzichtelijk terrein in het Noordelijk deel van het Oostelijk front bijzonder hevige gevechten ontwikkeld, die den Duitschen troepen groot succes hebben opgeleverd. Het is daar gelukt de 80ste en deelen van de 27 ste Sow jet-cavaleriedivisie, als mede het gros van de 327ste infanterie divisie en deelen van de 26ste infanterie divisie van haar verbindingen af te snij den, te vernietigen of gevangen te nemen JAPANSCHE AANVALLEN OP PORT MORESBY EN NIEUW-GUINEA. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat Japansche luchtstrijdkrachten talrijke aanvallen hebben gedaan op Port Moresby en Nieuw-Guinea, waarbij zij 16 vijandelijke vliegtuigen omlaag of in brand schoten. Belangrijke militaire doelen zijn ernstig beschadigd. Japansche torpedobootjagers hebben tijdens het zuiveren van de wateren rond Java een Britschen mijnenveger tot zin ken gebracht. Korte Berichten. De Britsche berichtendienst meldt, dat ten Zuid-Westen van Rangoon Ja pansche troepen aan land zouden zijn ge zet. (S. P. T.). De in Oost-Azië nog ter beschikking staande zeestrijdkrachten der geallieerden worden, volgens berich ten uit Melbourne, bjj de Australische kust samengetrokken, waar zy al het mogelijke zullen doen om Japansche lan dingen tegen te gaan. Radio Mundial meldt uit Londen: Volgens een hier uit Tokio ontvangen draadloos bericht is Melbourne gister morgen in de vroegte 35 minuten lang uit de lucht gebombardeerd. Radio Mundial meldt uit Londen: Volgens een bericht van de Times uit Washington wordt gezegd, dat de be trekkingen tusschen de Ver. Staten en Vichy van dag tot dag slechter worden. De regeering der Vereen. Staten zou op het oogenblik ernstig de erkenning van een onafhankelijk Syrië overwegen. Naar Domei meldt, hebben de Japan sche strijdkrachten, die Donderdagmor gen vroeg geland zijn op een punt van Sumatra's Noordkust, den zelf den dag Koetaradja, het sleutel- punt van den Noord-Westelijken top van het eiland bezet. Een deel van de Japan sche troepen trok verder op en verover de het vliegveld dat gelegen is ten Wes ten van Koetaradja. Inmiddels heeft een andere Japansche af deeling Donderdag zonder slag of stoot een landing verricht op het eiland Weh, gelegen aan de Noordpunt van Sumatra en de stad S a- b a n g bezet. Ook hebben Japansche troepen Donderdagochtend I d i ver overd, gelegen op 200 km ten Nobrd- Westen van Medan. Andere Japansche strijdkrachten heb ben Medan, de hoofdplaats van het gouvernement Oostkust van Sumatra, zonder slag of stoot bezet. De toestand te Batavia. De correspondent van het Japansche persbureau Domei geeft een beschrijving van den toestand te Batavia, waar de rust is weergekeerd. De:stad is volkomen intact en gespaard gebleven voor elke schade als gevolg van oorlogshandelin gen. Politie-agenten regelen het verkeer en zorgen voor de orde in de straten, waar alle officieele gebouwen en mili taire doelen onder controle van de Ja pansche militairen zijn geplaatst. Sinds den eersten avond van de bezetting is het licht weer ontstoken, waar de electrische installatie geen schade heeft opgeloo- pen. De tram, die twee dagen na de be zetting heeft stilgestaan, rijdt weer als gewoon. De treindienst tusschen Buiten zorg en Batavia is op 17 Maart weer ge opend. 80 Procent van de winkels is her opend, hoewel de meeste zaken nog de zakken zand voor den jngang hebben lig gen. Het radiostation van Bandoeng heeft zijn uitzendingen hervat. De nieuwsbe richten worden omgeroepen in het Ne- derlandsch, het Maleiseh, Japansch en in de Indonesische talen. ZONDAG 15 MAART 1942. 's Morgens tot 7.57 uur. 's Avonds van 19.43 uur. v MAANDAG 16 MAART 1942. 's Morgens tot 7.54 uur. 's Avonds van 19.45 uur. T MIDDELBURG IN 1941. III. Gemeentewerken. Met den bouw van het slachthuis werd voor zoover de omstandigheden gedoog den, met spoed voortgegaan, zoodat de werken aan het einde des jaars nage noeg gereed waren. In April konden de 25 middenstands woningen aan den Veerschen Singel in gebruik worden genomen, terwijl de 33 woningen aan Karelsgang en Havendijk- straat in Juni voor bewoning gereed wa ren. In totaal werd 9600 m2 nieuw straat werk gemaakt en werden 23.250 m2 be staande straatwerken en trottoirs ver legd. Een niéuw uitbreidingsplan voor de gemeente met bebouwingsvoorschrif ten kwam gereed en aan verschillende détailplannen, onder meer voor de buurt schap 'tZand) werd begonnen. Plannen werden in bewerking genomen voor aan leg van nieuwe sportvelden aan den Na- dorstweg, alsook voor verbetering en verkaveling van het industrie-terrein aan den Kleverskerkschen weg. Door een bijzondere schattingscommis sie werd van gemeentewege een schat ting gemaakt van de waarde der gryn- Dertien maal per Jaar om bonnen. Dertien maal per jaar zullen wij voortaan den weg naar het distributie kantoor moeten betreden. Voor sommi gen is dat alles behalve gemakkelijk. Dit bezwaar wordt ter bevoegder plaatse ge voeld. Overwogen werd, of men daaraan tegemoet kon komen. Thans verneemt de Telegr. dat dit niet mogelijk is gebleken. Tegenover de na- deelen voor het publiek, staan vele voor- deelen. Het staat echter vast, dat het publiek in geen geval meer dan dertien maal per jaar den gang naar het distributiekan toor zal behoeven te ondernemen, omdat de uitgifte van textiel-, brandstof- en eventueele andere kaarten met die voor de levensmiddelenkaarten zal worden ge combineerd. Melkprijzen! hier erf, daar verlaagd'. In de tot nu toe geldende prijsregeling voor consumptiemelk en melkproducten zjn. eenige aanvullingen en wijzigingen aangebracht, die in hoofdzaak neerko men op een prijsverlaging voor een aan tal plattelandsgemeenten, een prijsrege ling voor room en gesteriliseerde melk en een wijziging/ van de indeeling in prijsgebieden. In de groote steden en de gebieden met de dichtste bevolking zijn de prijzen onveranderd gebleven. Voor het platteland zijn opnieuw maximum prijzen vastgesteld met minimumprijzen, die 1 cent pef liter lager liggen. Cutegao verduisterd. Op Curasao en Aruba komen steeds meer Amerikaansche troepen aan. Cura sao is verduisterd en er worden maatre gelen genomen om de levensmiddelen positie te stabiliseeren. den onder de verwoeste panden en de waarde van de voor herbouw uitgege ven gronden in de binnenstad, alsook de onteigende panden, gronden en dergelij ke, ten behoeve van de stads- en ver- keersverbeteringen, verband houdende met den nieuwen aanleg der binnenstad. In totaal werden 165 bouwvergunnin gen verleend. De haven werd aangedaan door 2312 binnenschepen met een totale tonnage van 367.561 m3. Daaronder waren 178 ladingen steen met 37.266 m3 inhoud en 343 ladingen zand, met 73.649 m3 in houd, terwijl de aanvoer van grint, ce ment, kalk, hout, dakpannen en derge lijke dien van vorige jaren overtrof.. Dit laatste hield uiteraard verband met den wederopbouw der binnenstand en en den den woningbouw in de buurtschap 't Zand. Het aantal alhier geladen schepen was lager dan 1940. Reinig!rrgsl- eri ontsmettingsdierfst. Een afzonderlijke dienst werd inge richt voor het ophalen van aardappel schillen, groentenafval, papier, metalen en lompen, alsook voor cadavers enz. De gasproductie was 2.207.000 m3 (2.073.010 m3). Deze hoogere productie ondanks het wegvallen van vele verbrui kers ten gevolge van het gebeurde in Mei 1940 en de gasrantsoeneering, vindt eensdeels haar oorzaak in de belangrij ke stijging van het aantal verbruikers, anderdeels in het feit, dat de minimum rantsoenen van vele verbruikers belang rijk hooger waren dan hun vroeger ge bruik en zoodoende het verbruik dier af nemers aanmerkelijk kon toenemen en zulks ook deed door het verdwijnen van andere, tot dusverre gebruikte 'brandstoffen, speciaal petroleum. Nadat in 1941, op verzoek van de „Ze- gam", reeds gedurende een of meer da gen was geleverd via de aanwezige kop pelleiding, werd, op grond van een vraag dierzelfde vennootschap op 5 December begonnen met dagelijksche levering van ongeveer 300 m3 gas, zulks in verband met uit ta| voeren voorzieningen' fa an haar fabriek. Die levering zal voorloo- pig enkele maanden duren. De burge meester en de waarnemend president commissaris der Zegam besloten tot een nauwe samenwerking gedurende den oorlogstoestand, speciaal met het oog op calamiteiten. Aan de Gasstichting te 's Gravenhage is verzocht een onderzoek naar den toestand van beide bedreven in te stellen. Middelburg. Donderdagavond hield de afdeeling Zeeland-Noord van de Ned. Ver. tot be scherming van Dieren haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van den heer R. A. Avink. Men zal wellicht vragen, aldus spr., of er nu tijd is voor zorg voor de dieren, terwijl zoovele menschen in grooten nood verkeeren. Men vergete echter niet, dat dierenvrienden ook lief de voor hun medemenschen hebben. Er zijn nog tal van misstanden, o.a. inzake de trekhonden, de kettinghonden, de ZATERDAG 14 MAART 1942. Want Gö, Heere! zijt de Allerhoogste over de geheele aardeGD zy t zeer hoog verheven boven alle goden. Ps. 97 9. Zon op onder 7.59 19.41 Maan op onder 6.47 16.55 17 Maart Nieuwe maan. 25 Maart Eerste kwartier. ZONDAG 15 MAART 1942. Gy rechtvaardigen! verblijdt u in den Heere, en spreekt lof ter gedachtenis zp- ner heiligheid. Ps. 97 12. Zön op onder 7.57 19.43 Maan op onder 7.18 18.06 folteringen bij sport en dressuur en bij het houden van konijnen. De secretaresse, mevrouw Dentz-van Hoek, bracht het jaarverslag 1941 uit, waaruit bleek, dat het aantal leden op 31 Dec. j.l. 1166 bedroeg, het aantal con tribuanten 91 en het aantal abonné's maandblad (niet-leden) 111. Er werden 25 klachten ontvangen, aan zwerfdieren werden 202 verpleegdagen voor katten en 52 voor honden gegeven. Er blijkt verder, dat de afdeeling een groote activiteit heeft ontplooid, door een uitgebreide inspectie; opstellenwed- stryd, propagandatent, verspreiding ka lenders en brochures. Het asyl werd opgeheven wegens tydsomstandigheden. Thans is een tijde lijke dierenbewaarplaats gevestigd bij den heer Bj. Phil, Jacob Catsstraat 14. De rekening van de penningmeestesse mevrouw Dekker-Koers wees aan in ont vang f 841,88 en in uitgaaf f 908,33. De voorz. was van meening, dat de overeenkomst met de afdeeling Zeeland- Zuid zal leiden tot een hechtere samen werking. Op initiatief van de afdeeling heeft het hoofdbestuur een brochure uitgegeven getiteld „Konijnen houden". Ook op aandrang van de afdeeling Zee land-Noord komt een brochure uit ge titeld „Van cabine naar bok", handelen de over het verzorgen van paarden en speciaal bestemd voor chauffeurs, die thans tot de paardentractie moeten over gaan. De voorzitter richtte zich tot den in specteur, den heer Jongepier, en uitte zyn groote tevredenheid voor de wyze, waarop deze optreedt. Hp tracht de men schen xe overtuigen en gaat slechts bp onverbeterlpke gevallen tot het opmaken van proces-verbaal over. Men zoekt de warmte. Hoe zeer de verwarmde bovenzaal van de Vergenoe ging in een bestaande behoefte voorziet, blpkt uit het dagelpks toenemend be zoek jong en oud, o.a. dienstmeisjes, die een vrpen avond hebben, allen zoeken daar de weldadige warmte, die dank zp de gulle medewerking van de directie der gemeentebedryven geleverd kan worden. 'Sjoelbak, legpuzzles, lectuur staan ter beschikking. Gistermiddag bracht de burgemeester een bezoek aan de zaal. Dankbaar zou nog de hulp van eenige dames en heeren, in het bijzonder van onderwpzers, aanvaard worden om een enkel uurtje daar toezicht te houden. De woninginspectrice zal aan haar adres Loskade 29 hiervan gaarne opgaven ont vangen. Een 70-jarige. Morgen hoopt de heer W. Berdenis van Berlekom, voor zitter van het bestuur van de Godshui zen, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden, voorzitter van de Vereen, tot instandhouding van Ojide Gebouwen en gedelegeerd commissaris van de N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. Co. zijn 70sten geboortedag te herdenken. De jarige zal morgen buiten de stad ver toeven. Brandstof verstrekt. Heden zouden de laatste partijtjes brandstof, die op initiatief van wethouder Paul zijn inge zameld aan de bestemde adressen worden bezorgd. Er zpn dan 300 gezinnen, die be dacht zijn. C. J. M. V. Een aantal leden van de C.J.M.V. Rom. I 16a heeft gister avond in de stampvolle Schuttershofzaal met groot, succes de drieacter „Kopper Co" opgevoerd, waarna het C.J.M.V. Koor nog een drietal liederen op ver dienstelijke wpze ten gehoore bracht on der leiding van den heer L. Vink. Ds C. F. Nolte sloot de bijeenkomst. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden zal Vrijdag 27 Maart haar laatste vergadering houden en wel des middags te twee uur in de raadzaal te Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 5