S Kronen en Kamerla m RADIO TEMME - HIDDEI DEZE STALAPOTHEEK FIRMA LIEVE Co PAARDENFOKKERS EERST Jezus g Voor de Jeugd. Binne een Dienstbode Nette Dienstbode Nog steeds is het ons gelukt, onze sorteering op peil te houden. Dus Uw is bij ons Uw keuze te Uw aangewezen reparatie-inrichting voor Uw stofzuigt Dat Mina toch ook niet weet, d: met ROER-OM een cake kan bar zóó heerlijk, dat ze er zelf verstek zou staan! En dat zonder eieren, en boter. „CAPORIT van I „ARETIT van E „PERFECT". „UNICUM". wr h et beste adres voor MANUFACTUREN is dat van L. E. RIVIERE, tijdelijk Korte Delft 20, MIDDELBURG. TWEE, DIE ALLEBEI ENERGIE-VOEDING NOODIG HEBBEN... Dirk en Kreeltje uit de Karsteeg. Au hulp in de huishouding te koop: olmen brandhout een zeeftenmolen. te koop: goedgekeurde 1-jarige fokstier, te koop: een slachtgeit. l. simonse Jzn Biggekerke^ ZATERDa 56e J A A R bronzen cent Te huur gevraagd voor alle of een deel der zomermaanden: een be hoorlijk gemeubileerd BUITENPLAATSJE, VILLA OF LANDHUIS, (desnoods pension), in Walcheren, Beveland of Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Opgaven adres „De Zeeuw", met zooveel mogelijk ge gevens onder letter D. Met Mei: gevraagd, bij Mej. Wed. P. J. VAN OEVEREN, Prinsendijk, Kortgene. gevraagd v.'d. e. n., bekend met koken. Hulp aanwezig. Goed loon. Mevr. v. d. WAL, Huizerweg 57, Blaricum Gooi) Vereeniging tot Stichting en in standhouding eener Christelijke Kweekschool voor Zeeland te Middelburg. Tol. 757. L. Noordstraat 47*49, tegenover F UITLOTING MAART 1942. 4 leening 1910 a 250.Serie A nrs 49 en 687losbaar 1 Augus tus 1942 bij de Fa HONDIUS ZN te Middelburg; 4 leening 1936 a ƒ100, nrs 2, 4, 5, 6 en 12, losbaar 1 Augustus 1942 by AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Middel- AJs ik mevrouw was.... dan zou ik m'n kostelijke boter en melk niet aan cake laten spendeeren. Want cake... da's toch maar lekkere honger! Tjonge, jonge,dat heele pak boter gaat er aan.~ en dan die paar inge legde eieren,die ik nog had.... die zouden we toch beter hebben kunnen gebruiken! $eV*e Ma* TZoeb-i PEfA-PRODUi DEVE BEPERKT UW Voor het snel en doelmatig ontsmetten van stall reedschappen Het middel dat elk jaar in honderdduizenden stallen de verbreiding van besmettelijke ziekten bij kippen koeien, paarden enz. tegengaat is: Voor het radicaal verdelgen van luizen bij paarden, andere huisdieren: Voor het afdoende en zonder schade afdrijven ve nageboorte en witvuil: KORTEDIJK 16 TEL. 108 VLAAR Beschikbaar bij W. de Buck, Meliskerke „Parelv V. Pompier du Trombois K 1808. 1. Nickel van Zuidzande Stamboek 100642, vosbles, geb. 1939 in Z.-Vl, bekr. met 4e prijs. Fokker: Iz. LuteijnLeenhouts, Zuidzande. f 21.dek- en f 25 M. Hermine d'Ahea. Notaris J. C, KRAM te Kapelle is voornemens op WOENSDAG 18 MAART 1942, nam. 2 uur (W.T.) a. d. Haven straat A 92 te Waarde, ten verzoe ke van dhr C. VAN DER WEELE, om contant geld, publiek te ver- koopen: LANDBOUWERS-INSPAN, als: Boerenwagen met platten bak (10 cM beslag). Rolslener. w yn 2. Ben van Grauw K 1852. vosbles, geb. 1935. Prov. bekroond. Fokker P. Brug- gemdnBuyse, Grauw, f 25.— dek- en f 25.veulengeld. V. Clairon de la lijs K 1488 Kampioen van Zeeland. M. Nora K 17750. HET GROETEN. H Het groeten gschiedt in de Westersche landen vaak gedachteloos. Wij zeggen: „goeden morgen" of „goeden avond" tot elkaar, zonder er veel over na te denken waarin dit „goede' 'kan bestaan. Soms ge bruiken we 'n vreemde uitdrukking, waar van zelfs den zin niet steeds tot ons door dringt. De Oosterling groet lang niet zoo onbe dachtzaam. Groeten is voor hem een be zigheid, die nadenken en overleg eischt. Wat schoone groeten worden ons in den Bijbel medegedeeld. Wij denken aan den meest bekenden groet: „vrede zij ulieden". Nog klinkt deze groet in Oostersche lan den. De Koran schrijft den Mohammeda nen voor met een beteren groet terug te groeten dan men heeft ontvangen. Zoo klinkt op een: „vrede zij u", als tegen- groet„uw dagen mogen zijn gezegend" of „ook u zij vrede en barmhartigheid en ze gen van God". Bloedverwanten en vrienden in het Oos ten, die elkander groeten, verbinden aan hun zegenwensch een kus op beide wangen, of het aanvatten van den baard. Wij lezen in Exodus 18, dat Mozes zijn schoonvader tegemoet ging, zich boog en hem kuste. We denken hier aan den kus der groetenis van Judas; aan het woord van den Apostel: „groet elkander met een heiligen kus". De groet gaat steeds vergezeld van een hoofdbuiging. Naarmate hij, die gegroet wordt, hooger is geplaatst, buigt men die per. Zoo kan het groeten een heel omslachtig werk worden en zeer tijdroovend zijn. Daar komt bij, dat vragen naar welstand enz., soms meermalen herhaald worden. Sommigen verklaren het woord van Elisa aan Gehazi; „zoo gij iemand vindt, groet hem niet, en zoo u iemand groet, antwoordt hem niet" en: „Groet niemand op den weg" zooals de Heiland zegt tot de zeventigen, die Hij uitzendt, aldus, dat zij zich met het omslachtige groeten niet moeten ophouden. Dat rooft maar tijd en de last hun opge legd heeft haast. Aan de Nichtjes en Neefjes! Als jullie het raadsel voor de grooten hebt opgelost, zul je ontdekken, dat er een vreemd woord in voorkomt, maar dat toch voor jullie waarschijnlijk geen vreemd woord is. We zullen afspreken dat jullie de oplos sing goed bewaart en instuurt gelijk met de oplossing van het volgende raadsel, dat dan het laatste prijsraadsel is. Maar dar. moeten jullie er bij vertellen wat het vreemde woord beteekent. In het volgende briefje zal ik dan vertel len hoeveel van jullie het goed hebben. Het geheel bestaat uit 49 letters. Een 39. 2. 46. 34. en een 2. 17. 7. zijn gewichten. 15. 21. 38. 45. is een ander woord voor stevig. 10. 27. 12. 44. 2. 26. 31. 33. 4. zijn zuid vruchten. 44. 13. 5. 37. 31. 29. 6. 41. 3. 17. betee kent veel en druk praten. Iemand kan van toorn 25. 47. 33. 28. 30. 4. 15. 19. 32. 43. 41. is het hoofd van het gezin. Utrecht noemde men wel het 36. 49. 23. 1. 11. 8. Vroeger woonden de 18. 24. 8. 16. 22. 9. 48. 14. 35. 46. in ons land. Allen hopen we op 18. 40, 20. 35. 14. 42. tijden. 2. Voor de kleineren. Het geheel bestaat uit 19 letters. De 1. 17. 14. 19. is op een schip. Sommige vruchten groeien in 'de vorm van een 10. 18. 7. 14. 1. 16. 2. 4. 10. is een maand. 15. 3. 16. 9. 19. is een fijne lekkernij, die we nu niet veel meer krijgen. 2. 11. 12 13. is erg zuur. Wat over is noemen we 6. 8. 14. 5. Allen hartelijk gegroet van TANTE DOLLIE! 21) o— Daar sta je nou met je goeie gedrag. Zoo'n smeerboel en dat op Zondag. Alsof Da door de week nóg niet genoeg ie doen heeft. Maar die apen zullen je op Zondag ook nog wel aan werk helpen. Lieverds zijn jullie, hoor. Kreeltje durft zich niet te verroeren en kijkt angstig naar al Da haar bewegingen. Het water komt gelukkig niet meer dich terbij. Maar z'n broek plakt zoo akelig. Da is de dweil gaan halen en als ze terug komt, pakt ze eerst Kreeltje op om hem op een stoel te zetten. En dan voelt ze ook z'n natte broek. „Maar jongen, had dat dan gezegd. Moet je ziek worden? Kom hier." Een, twee, drie is de broek uit en Kreel wordt in zijn hempje op den stoel gezet. Ja, wat nu? Maar weer een schoone aan? Neen, dat gaat niet. Da hangt de natte broek buiten te dro gen en K. moet dan maar zoolang alleen zijn bovenbroek aan. Kreel zit op den stoel in het hoekje van de keuken als Da aan het dweilen is. En Da moppert maar. O. Kreeltje hoort het heel goed; ze mop pert alleen op Dirk. Enhet was zijn schuld, want hij had het aan Dirk gevraagd om op z'n kousen te loopen. Zou hij het zeggen? Da staat juist met haar rug naar hem toe boven den emmer een kletsnatte dweil uit te wringen. Dan gaat ze weer verder dweilen. Een eindje van hem afnu is ze vlak bij zijn stoel. „Da!" Kreeltje zegt het zoo zachtjes dat Da het niet eens hoort. En dan een beetje harder: „Da." „Ja, wat moet je?" Da zegt het heelemaal rfiet vriendelijk, maar nu hij eenmaal begonnen is, moet Kreeltje wel verder. „Da, het was mijn schuld van den em mer. Ik heb aan Dirk gevraagd om te loo pen." „Zoo, nou maar Dirk is de oudste en hij moet maar zoo wijs zijn om te weten, dat ik het niet hebben wil. En wie is er tegen den emmer opgeloo- pen?" Ja, dat weet Kreeltje ook wel, dat heeft Dirk gedaan. En als Da dan niets meer zegt, durft hij ook niets meer te zeggen. Als Da klaar is met dweilen en de em mer op z'n kop op het plaatsje heeft gezet, en de natte dweil naast Kreeltje's broek aan de lijn gehangen, maakt Kreeltje zich een beetje ongerust. Hoe moet het nu met Dirk? Hij is nog niet gewasschen en.hij moet straks toch naar de Zondagsschool, dan kan het ook niet. „Da, moet Dirk nu niet gewasschen ,,'t Kan me niets schelen", zegt Da; „van daag blijft hij maar boven." „Oh!" Nu schrikt Kreeltje zoo erg, dat hij hee lemaal vergeet dat Da zoo erg kwaad kan worden als hij zeurt. „Da, en Dirk moet straks naar de Zon dagsschool." „Moeten Niks te moeten. Vandaag blijft hij boven. Dan kunnen ze daar misschien weten wat voor'een lieve jongen het is!" Kreeltje probeert uit alle macht, de groote, dikke tranen, die in zijn oogen sprin gen, terug te dringen. O, wat moeten zij nu beginnen. Dirk weet er niets van. En wat zal Ma rijke haar grootvader er wel van zeggen als Dirk niet komt en Marijke? Nee, Kreeltje kan de tranen niet langer houden en hij snikt het opeens uit. „Huil nou maar niet", zegt Da, „dat kan ik beter doen. Ik kan de rommel maar weer opruimen en daar heb jij geen last van. En Dirk moet het maar eens voelen, dat hij niet alles kan doen wat hij in zijn hoofd haalt. „Hier zoo". Da neemt de doos papieren scheepjes uit de kast, die Dirk voor Kreeltje gemaakt heeft, „ga daar maar mee spelen". Dirk, op zijn bloote voeten, is op den rand van het bed gaan zitten en wacht totdat Da hem zal roepen, om te wasschen. Hij hoort haar beneden met den emmer, hij hoort haar op het plaatsje loopen, mop peren tegen Kreeltje, weer naar buiten gaan, binnen nog een beetje heen en weer loopen en dan blijft het stil. Dirk laat z'n beenen verveeld heen en weer bungelen en hij zit nog een beetje te grinneken omdat Da hem toch maar niet kon krijgen. Onder de tafel door en toen .neens de trap op. Nee, dat had ze toch lekker niet verwacht. Als ze nu maar niet weer begint als hij beneden komt. Maar dat zal wel niet, want meestal is ze hel gauw vergeten. He, wat duurt dat lang, Da wacht zeker tot het water warm is. Maar dan duurt het toch wel een heele poos. Hoe lang zit hij hier nu al? Dirk weet het niet precies, maar wel dat het al een heele tijd is. Zou hij eens roepen, misschien is Da het wel vergeten. Dirk wacht toch nog en als hij het weer van plan is wacht hij nog. Da zal toch wel komen? Maar eindelijk, dan kan Dirk het toch niet langer uithouden. Op z'n teenen loopt hij naar de trap. Waarom hij zoo zachtjes doet weet hij zelf niet, want Da mag hem toch best hoo- ren loopen. „Da!" Geen antwoord. Dirk roept een beetje harder „Da! Alles blijft stil. „Daaa!" Nu hoort hij beneden praten. Kreeltje zegt wat en Da zegt wat. Maar antwoord krijgt hij niet. En dan schreeuwt hij het ineens uit zoo hard hij kan: „Da! Da!" Dat helpt. Want met een ruk vliegt de deur beneden open en onder aan de trap staat Da. „Wat moet je?" „Nou, ik moet me toch nog wasschen." „Vandaag niet" zegt Da, nog steeds nijdig. „Jij kimt wel vuil blijven." Da heeft de deur alweer half dicht, maar dan roept Dirk nog gauw: „Maar Da, ik moet toch naar de Zondagsschool?" „Daar heb ik niets mee te maken. En zulke ondeugende kinderen als jij bent, kunnen ze daar niet eens gebruiken. Jij blijft vandaag maar boven." „Pats" slaat ze de deur dicht. Dirk hoort haar de sleutel in het slot omdraaien en dan is het weer even stil als te voren. Boven aan de trap blijft Dirk zitten, z'n hoofd in z'n handen. Oh, dat is vreeselijk. Dat zal Da toch niet meenen? Hoe moet dat dan met Marijke haar Grootvader, en Marijke en Kreeltje? O, dan kan hij Kreeltje ook niet vertel len en de bijbel... Dan kan hij toch geen bij bel zien. Nee, dat zal Da niet meenen, vast niet. Ze zegt het natuurlijk om hem een beetje bang te maken. Maar daar zal ze geen plezier van heb ben. Hij blijft stilletjes waar hij is en straks met eten zal ze hem wel roepen. Beneden hooren ze niets meer van Dirk en Da moppert af en toe: „Nou, hij schijnt het er nog al naar zijn zin te hebben." Kreeltje zegt niets. Wat zou Da straks doen? Zou Dirk toch nog beneden mogen ko men en naar de Zondagsschool? Kreeltje heeft vandaag heelemaal geen zin in de scheepjes, maar dat durft hij niet te zeggen. Als Da weer kwaad wordt, nee dan mag Dirk zeker niet. Hij blijft heel zoet spelen, misschien dat dat nog een beetje helpt. „Doe die rommel nu maar eens van tafel, dan kunnen we gaan eten." M. Hébène de la lijs B. S. 25/3467. V. Mon Gros de Mon Souhaut K 1331. M. Rosa K 15327. 3. lntrinus.Stamboek99416, vosbles, geb. 1939, won kampioenschap W.-Z.V1. Provinciaal bekroond. Fokker P. Boudeling. A. J, V. Marquis de Bouquet B. S. 30/1340. M. Hébène de la lijs B. S. 25/3467. V. Marnix van Wilson K 1386. M. Caline K 12166. Polder. Voor beperkt aantal merrie's f 75.— dekgeld. V. Clairon de la lijs K 1488. Kampioen van Zeeland. M. Bertha K 19632. In deze rubriek worden opgenomen kleine advertentiën van één tot vijf regels a 0.55 bij vooruit betaling. Iedere regel meer 11 ct. Maximum 8 regels. Onder letter of nummer 10 ct. verhooging. e drie de hengsten komen van geprimeerde ouders en uit beroemde bloedlijnen. Voor 1 Oct. naar buiten Walcheren verkochte paarden half veulengeld. Aanbevelend. Gevraagd voor dag en nacht (leeftijd niet ben. 20 jaar), bij twee bejaarde menschen. Adres: P. VERHAGE, B 66, Wilhelminadorp. bij S. MALJAARS, No. 100 Middelburg. Aagtekerke. en gevraagd: C. MELIS Czn Gapinge. beste afstammeling. Wed. ANTH. JANSE, Biggekerke. Met DRIJFHOUT'S Planten en zaad, Steeds een goed resultaat. Wijngaardstraat 35, Goes. Telefoon 2789. Druk Oosterbaan Le Cointre NA Goes. Bureaux Lange Posfrekening 4< Bijkontoc Firma Boekh< Lange Gislslrao Directeur A. DE L Dit nummer be: Ons leven is tege kelijk. De wereld den greep van dei werd er ook in Ned. Oost-Indië Zo de gevolgen van d< te dragen. O zeker we hebi dankbaar voor te vragen, hoe, India duurt, het met ons kleeding zal gaan met,veel dat ons li Wij denken aan de slagvelden, aan zen en aan de veri We gevoelen hoe wereld moet wordei Maar nu, juist ii lijdensweken, word herinnerd, dat onze raden en zonder e gang richtte naar het laatste en zwaa densweg af te legge nog hopen en bidde het ergste bewaart, er alleen maar de zwaarste lijden. H: loochend en verrad discipelen. En door gegeeseld, bespuwd meest smadelijke gedood worden. Hij, de Rechtvaar: rechtvaardigen, ten tegenover God moe ook de zwaarste st lijden hebben verdi Hij bestrafte Petri lijdensweg wilde tc tot de discipelen en achter Mij wil kon zichzelven en nem volge Mij. De discipelen wa: toe, om blijmoedig zelf te verloochenen, men, en den Meeste Zullen wij ze dt Jezus, in Zijn liefd: niet. Hij gaat vóór, ven omdat ze bevree op. Neemt ze opniei gaat weer met ze sj gen verstaan, dat H dat Hij ook ten der opstaan.' Als de weg moeil onzekerheid de harte vulde, ging Jezus vd Later als Jezus ui st.aan, en de dagen nadert, lezen we opn buiten tot aan Beth Hij weer vóór. En zoo is het nu Zelf gezegd: Ik ben tot de voleinding de Als er bij ons aa omdat de omstandi; en onze krachten zoc gen we kracht en ru loof dat Jezus vóórg Wij moeten slecht: ons vertrouwen steil Bij besluit van c raai van het departe is met ingang van g cent ingetrokken en steld. De nog in omloop ten kunnen tot en me den ingewisseld bij c Ned. Bank, en bij d bijkantoren en hulpk rijen en de poststatic Het ontslag var De herziening van ning heeft hier en da postvatten, dat sedei langer vergunning slag van personeel, i juist. Weliswaar heef gevonden van het uit den secretaris-generE ken van 11 Juni 19- verleening aan bande 'ijk is een nieuw uitv: kondigd, waarin o.m. de leiders van landb handelsbedrijven, als een vrij beroep uitoe: ,\an, de arbeidsinspec ^ejkriemers te ont ibd9p van het burg£ fiSf6 *a' ^*t beslui treden op 23 Febr. y

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 4