Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER Wanneer verduisteren? Uit de Provincie 1 VRIJDAG 13 MAART 1942 56c JAARGANG - No, 137 Aantal plaatsen op de Bolsjewisten veroverd - 17 koopvaarders In Amerikaansche wateren getorpedeerd - Drie Engelsche kruisers ge troffen - Rede van Japanschen premier. Nadere bijzonderheden over de capitulatie op Java* Binnenland BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN* Bureaux Lange Vorstsfraal 70, Goes Posfrekening 44455 - Tefefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Frrma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gislslraal 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 eent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bl| contract belangrijke korting DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakt bekend: Ook gisteren bleven de in ver schillende sectoren van het Oos telijke front herhaalde aanval len van den vijand zonder succes. By eigen aanvallen en acties van stoottroepen zy'n verscheidene plaatsen veroverd. De vijand leed zware verliezen. Op 10 Maart ver sloeg het 17e regiment infanterie door een aanval numeriek vele malen sterkere vijandelijke strijd krachten, die gereed stonden. De luchtmacht ondersteunde met suc ces de gevechten te land, deed on ophoudelijke aanvallen op de ra vitailleering van de bolsjewisten en bombardeerde de havenwerken van Sebastopol en Kertsj. InNoord-Afrika succesvol le gevechten met Britsche verken ningstroepen in het gebied ten oos ten van M e c h i n In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee leed een Britsche vlootformatie zware verliezen. Italiaansche torpedo vliegtuigen plaatsten treffers op drie Britsche kruisers, Duitsche gevechtsvliegtuigen op één. Een andere kruiser werd door twee torpedotreffers van een Duitsche duikboot zwaar beschadigd. Zooals ook in een extra bericht is medegedeeld, hebben de ope raties van Duitsche duikbooten in de wateren van Noord- en Midden-Amerika opnieuw tot groote successen geleid. Zeventien vjjande- lijke koopvaard ij schepen met een gezamenlijken inhoud van 109.000ton, alsmede een groot bewa king sva artuig en een duikbootjager zijn tot zinken gebracht. Een duikboot is doorgedrongen tot in de binnenhaven van Port Castries op heit Britsche eiland Santa Lucia. Deze heeft twee groote, aan de kade liggende, schepen tot zinken gebracht. Een derde schip is voor het eiland tot zinken gebracht. In het Kanaal hebben motortorpedobooten een krachtig beschermd vijandelijk konvooi aan gevallen en twee schepen met een totalen inhoud van 5000 ton tot zinken gebracht. Voor de Schot- sche Oostkust beschadigden gevechtsvliegtuigen een koopvaar dijschip van middelbare grootte door bommen. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het 649ste communiqué van het Ita- laansche hoofdkwartier luidt: In Noord-Afrika succesvolle ge vechten met Britsche verltenningsafdee- lingen ten Oosten van M e k i 1 i. Vijan delijke tanks werden door artillerievuur deels tot den terugtocht gedwongen en deels vernietigd. Levendige bedrijvig heid der luchtmacht van de spilmogend- heden boven Cyrenaica en Malta, waar zes vliegtuigen bij luchtgevechten werden neergeschoten en zes op den grond staande toestellen in brand ge raakten. Belangrijke doelen werden her haaldelijk getroffen. Een onzer duikboo ten is met op haar basis teruggekeerd. Een bijtijds ontdekt en voortdurend door verkenningsvliegtuigen in het oog gehouden sterk Engelsch vlooteskader is gistermiddag in het Oosten der Mid dellandsche Zee door onze torpedovlieg tuigen in opeenvolgende golven aange vallen. De aanval werd met succes be kroond. Drie kruisers wer den ernstig getroffen, een daarvan is waar- s c h ij n 1 ij k gezonken. Later herhaalden Duitsche vliegtuigen en duikbooten den aanval en troffen met zekerheid twee andere vijandelijke schepen. De Amerikaansche scheeps- verliezen. (D.N.B.) Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht meedêëlt bedragen sinds het eerste optreden van Duitsche duikbooten aan de kust van de Ver. Sta ten, de aldaar geleden verliezen aan tankbooten, 50 eenheden, met een geza- menlijken inhoud van 385.000 brt. Sinds het eerste succesbericht van 24 Januari 1942 zijn door Duitsche duik booten in Amerikaansche wateren 115 vijandelijke koopvaarders met een in houd van 772.000 brt. tot zinken ge bracht. Daar komen bij 50.700 brt. als resultaat van het optreden van Italiaan sche duikbooten. Onder den indruk van de nieuwe ver liezen heeft de Amerikaansche marine bevelhebber, admiraal King, gelast, dat de nadrukkelijke publicaties van scheeps- verliezen achterwege moet blijven. Cripps zal een maand in Britsch- Indië blijven. LONDEN. (Radio Mundial). Naar hier bekend wordt, zal Sir Stafford Cripps zeer spoedig zijn reis naar Britsch-Indië aanvaarden. Hij zal onge veer een maand in Britsch-Indië blijven. De eerste uit de Vereenigde Staten binnengekomen berichten toonen, dat de missie van Cripps met instemming is begroet. Hoewel er geen bijzonderheden zijn medegedeeld over de Britsche voorstel len, vermoedt men in Londen toch, dat zij „van ver-gaanden aard" zullen zijn. De „Evening News" schrijft, dat zoo wel Sir Stafford Cripps als -de Britsch- Indiërs zelf een wedstrijd met den tijd zullen moeten houden. De Japanners zullen niet op conferenties wachten. Japansche transportvloot waar genomen. Volgens een 'door Dagens Nyheter ge publiceerd bericht van United Press uit Melbourne zou in de wateren van Nieuw Guinea een in de richting van Port Mo resby varende Japansche transportvloot zijn waargenomen. Officieelei instanties te Canberra heb ben tot dusverre geweigerd de berichten j over de nieuwe Japansche transport vloot tegen te spreken of te bevestigen. Het Japansche hoofdkwartier beves tigt, dat op 8 dezer Japansche troepen bij Salamaua en Lae op Britsch Nieuw- Guinea aan land zijn gegaan. Rede van Japanschen premier. De Japansche premier, Tojo, heeft in den rijksdag een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat het lot van geheel Ned-Indië is bezegeld bij de algeheele onderwerping van Java op 9 dezer. Als gevolg van den val van Ned.-Indië en Rangoon, aldus vervolgde Tojo, staan thans Australië en Voor-Indië recht streeks tegenover de macht der keizer lijke strijdkrachten. De Australiërs moes ten toch inzien, dat het volkomen on mogelijk zal zjjn zich te verdedigen te- gen de macht der Japansche stryd- krachten. Mocht Australië zijn huidige stand punt niet corrigeeren, dan zal het on vermijdelijk het lot van Ned.-Indië dee- len. Spr. hoopt, dat Australië rekening zal houden met den bestaanden toe stand. Met betrekking tot het Voor-Indische volk koestert Japan natuurlijk in het minst niet de gedachte dit eenigermate tegemoet te treden. „Birma voor de Birmeezen" is een leus, die reeds bezig is verwezenlijkt te worden. Het is verheugend, aldus spr., dat onze bondgenooten in Europa, vooral Duitschland en Italië, onophoudelijk groote overwinningen behalen, die even wijdig loopen aan onze militaire opera- ties. Het is ons plan onze samenwerking met hen nog meer te versterken en daardoor in samenwerking met deze lan den het doel van dézen oorlog te be reiken. Tojo deelde mede, dat de Japansche troepen sedert het uitbreken van den oorlog tot _den lOden Maart meer dan 210.000 gevangenen hebben gemaakt. Bovendien heeft de Japansche weer macht 1600 vliegtuigen vernield en 2100 stukken geschut, 190.000 geweren, ma chinegeweren en revolvers en 28.000 pantserwagens, vrachtauto's en spoor wegwagons buitgemaakt. Deze getallen zullen nog „aanzienlijk stijgen", wanneer de buit na de bezetting van Rangoon bekend wordt. De verschillende industrieele installa ties en andere vitale inrichtingen in N e - derlandsch-Indië hebben naar verhouding weinig schade geleden en de Nederlandsche autoriteiten hebben zich verplicht onvoorwaardelijk met de Ja panners samen te werken by het werk van den opbouw. Korte berichten. (Radio Mundial). Uit Gibraltar wordt gemeld, dat daar een sterke con centratie van Engelsche vlootstrydkrach- ten plaats vindt en dat in de straat van Gibraltar een druk verkeer heerscht. (D. N. B.). De commandant van Colombo heeft, naar de Britsche berich tendienst meldt, bepaald, dat de hoofd stad van Ceylon, Colombo, geëvacueerd moet worden. De Daily Telegraph bericht, aldus S. P. T., dat de stad Bombay volgepropt is met vluchtelingen uit alle landen. (Domei). De correspondent van de „Asahi Sjimboen" te Bandoeng meldt aangaande de wapenstilstandsconferen tie van den 9den Maart: Toen generaal Ter Poorten 't vertrek binnentrad, zeide hij slechts: „Ik ben ge komen om het Nederlandsch-Indische le ger onvoorwaardeiyk over te geven". De Japansche commandant antwoord de: „Wy vertrouwen op uw oprechtheid en wy zyn voldaan, dat gy besloten hebt tot onvoorwaardeiyke overgave". I Vervolgens begon de conferentie. Al lereerst stond de Japansche bevelhebber generaal Ter Poorten en den hem verge zellenden officieren toe de sabel te blij ven dragen. Ter Poorten glimlachte flauwtjes tot dank. Daarna overhandigde hy de lijst van bewapening op Java, die hy met vermoeide stem toelichtte. De Japansche commandant boog eich er over en keek verwonderd op: „Het aantal van Uw stukken geschut is zeer gering. Hoe kwam U er toe onder die omstandigheden te stryden?" Ter Poorten glimlachte pijniyk en zei: „Dat klopt. Dat klopt zekeri' NIEUWE SOCIALE VOORZIENINGEN BIJ HET PXT.-BEDRIJF. De directeur-generaal der P,T,T, heeft, zooals werd gemeld, aan den heer J. de Kloet de opdracht verleend om dit op te bouwen in nationaal-socialistischen zin. Een redacteur van het A. N. P. heeft den heer De Kloet gevraagd, op welke wy'ze deze zich voorstelt het beoogde doel te henaderen. De heer De Kloet antwoordde, dat in de eerste plaats sociale voorzieningen en maatregelen zullen worden voorbereid In de eerste plaats zal worden gezien, wat kan worden gedaan voor de meest misdeelde personeelsgroepen; dat zijn in zonderheid de lagere beambten, de ar beidscontractanten en het verdere losse personeel. Men mpet de sociale maatregelen, wel ke moeten worden getroffen splitsen in twee groepen. De eene groep omvat die maatregelen, welke in groot, landeiyk verband tot stand moeten komen en op welker uitvoering dient te worden ge wacht, totdat zy mogelgk is. Onder de tweede groep valt alles wat alleen de P. T. T. betreft en waaraan dus de in voering in dit kleinere doch altyd nog zeer belangrijke verband tot stand kan worden gebracht. Eenige dezer klei nere maatregelen verkeeren reeds in een staat van voorbereiding. Het is spr. bekend, dat op sommige plaatsen 't nationaal-socialistisch gezin de përsoneel minder aangenaam beje gend wordt en derhalve zal spr. zich bezig houden met het scheppen van een betere onderlinge verhouding in de hier bedoel de omgevingen. Voorts is het opgevallen, dat In de laatste jaren by de aanstelling van P.T.T.-personeel stelselmatig diege nen werden geweerd, die nationaal-socia listisch gezind waren. Verscheidene postautoriteiten hebben aan de handhaving van dien toestand medegewerkt en hierin zal nu een radi cale verandering moeten worden ge bracht. Het dragen van het N.S.B.-insigne op de ambtskleeding is, zooals men weet, toegestaan, evenals het gekleed gaan in de uniform eener N.S.B.-organisatie voor zoover dit een enkelen keer noodig is; dit laatste natuuriyk met uitzonde ring van b.v. bestellers der P. T. T. in de uitoefening van hun dienst. Toege staan is verder het collecteeren voor de Winterhulp op de kantoren der P. T. T., indien dit zonder storing van den dienst kan geschieden. Reeds werd tweemaal in de kantoren gecollecteerd. Het is wel jammer hierbij te moeten vaststellen, dat de uitkomsten teleurstellend waren. Dubbel teleurstel lend daarby is, dat vooral de hoogere en middelbare ambenaren zoo weinig gul met hun giften waren, de meèsten hiel den zich nog afzydig. Naar vanzelf spreekt zullen geleidelijk allerlei veranderingen in nationaal-socia- ]istischen zin Worden doorgevoerd op •soneelsgebied (aanneming van per- 15 Maart tot en met 21 Maart'1942. 13 A brood 4 rants, brood of gebak. 13 B broodrants, brood of gebak. 13 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 13 B vleesch Vi rants, vleesch of vl.w. 13 A aardapp. 1% kg. aardappelen. 13 B aardapp. y2 kg. aardappelen. 22 Febr. tot en met 21 Maart 1942. 213 algem. 1 kg. suiker. 10 C, 10 D reserve 50 gram cacao. 214 algem. 250 gram koffiesurrogaat. 215 algem. 500 gram jam. 221 t/m 224 algem. 1 rants, bloem, brood of gebak. 11 D, 12 D reserve 250 gram rijst. 225 algem. 250 gr. peulvruchten. 226 algem. 250 gram gort. 227 algem. 100 gram vermicelli of paaizena. 216 t/m 220 algem. 100 gram kaas. 10 A t/m 13 A melk I 3,% liter melk. 10 B t/m 13 B melk I 1% Uter melk. 28 Febr. tot en met 16 Maart 1942. 11 boter y2 rants, boter, margarine of vet. 11 vety2 rants boter, margarine of vet. 12 boterrants, marg. of vet. 12 vety2 rants, marg. of vet. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 14 Maart: 12 brood, vleesch, aardappelen, 08 en 09 boter en vet. Na Maandag 16 Maart: 11 en 12 boter en vet. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Zaterdag 21 Maart: 204 t/m 208 algem. (kaas); 06 t/m 09 melk; 211 algem. (zeep); G zeep; G toiletzeep. De bonnen ter verkrijging van levens middelen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op de daaraan voorafgaande Zaterdag worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch en vleeschwaren. -soneel, bevordering, onderlinge verhou dingen, hulp by ziekte en ongevallen, by gezinsvermeerdering, arbeidsovereen komsten enz.). Het is niet uitgesloten, dat ook voor drachten en cursussen zullen worden ge houden, waarop de vragen van den nieu wen tijd worden behandeld. Het organiseeren van bedrijfsiniddagen en kameraadschapsavonden zal ter hand worden genomen, evenals een krachtiger bevordering van de sport en lichamebjke oefening onder het personeel. Ten slotte zal werk worden gemaakt van het organiseeren van kunstavonden. Oekraine krijgt paarden uit Nederland. (D.N.B.)Het aantal paarden in de Oekraïne is door den oorlog aanzienlek verminderd. Het Duitsche Rykscommis- sariaat voor de Oekraïne heeft in ver band daarmede in Duitschland en in N e- d e r 1 a n d hengsten aangekocht, die reeds in het voorjaar als dekhengsten zullen worden gebruikt. Tot dusver wer den reeds 364 hengsten voor de Oekraïne aangekocht. De geïnterneerden In Indië. Volk en Vaderland van deze week drukt een ïyst van byna 500 namen af van mannen, leden van de N.S.B., die op 10 Mei 1940 in Nederl.-Indië ge vangen zyn genomen en in concentratie kampen opgesloten. Naar het blad meent te weten, zyn zy sedert het begin van de vyandebjk- heden in den Stillen Oceaan, met vele andere honderden, naar Britsch-Indië overgebracht. Het verwijderen van kruisjes. De waarn. commandant der W. A., ppperheerbanleider van 't Hoff, deelt in „Het Nationale Dagblad" mede: „Aangezien wellicht uit de redevoe ring van kam. Voorhoeve, welke hij op 10 dezer te Utrecht heeft gehouden, de gevolgtrekking zou kunnen wonden gemaakt, dat het verwijderen of doen verwijderen van kruisjes op .de klee ding van mannen zou zijn toegestaan, deel ik allen W.A.-mannen mede, dat zulks ten eenen male verboden is." Oudste inwoonster van Leeuwarden overleden. In het rusthuis van de Ned. Herv. gemeente te Leeuwarden is Woensdag overleden de weduwe Niesje Smeden- Baas, die op 15 Augustus van het vo rige jaar den leeftyd van honderd jaar had bereikt. VRIJDAG 13 MAART 1942. De hemelen verkondigen Zyn gerech tigheid, en alle volken zien Zy'n eer. Ps. 97 6. Zon op onder 8.01 19.39 Maan op onder 6.09 15.43 17 Maart Nieuwe maan. 25 Maart Eerste kwartier. ZATERDAG 14 MAART 1942. rs Morgens tot 7.59 uur. 's Avonds van 19.41 uur. 25 JAAR R.K. ZIEKENVERPLEGING TE GOES. Op 19 dezer zal het 25 jaar geleden zyn, dat te Goes een aanvang werd gemaakt met den arbeid der R.K. Zie kenverpleging. Waarschyniyk zal dit ju bileum in een byeenkomst, in den loop van April te houden, worden herdacht. Waar dit werk voor de Bevelanden van zooveel beteekenis is en zoowel in als buiten den R.K. kring zoozeer wordt gewaardeerd, willen wy hier een en ander uit de afgeloopen 25 jaar in herinnering brengen. In het voorjaar van 1916 wees de heer W. Bitter in het R.K. Kerkbestuur op de wenscheiykheid, dat er te Goes een R.K. wijkverpleging kwam. Contact werd gezocht met het R.K. Armbestuur, maar dit meende, gezien het financiëele risico, hiervan te moeten afzien. Toen besloot het Kerkbestuur de zaak' ter hand te nemen. Vooral de heeren W. Bitter en Jos Witkam hebben hieraan met groote toewyding en doorzettings kracht gearbeid. Dank zy het renteloos crediet, dat een Goesche banker verleende, kon het pand, in de Lange Vorststraat, waar thans de nieuwste zaak van de heeren Merison is gevestigd, worden gekocht. De orde Caboluk Borromeüs („Onder de Bogen") te Maastricht bleek bereid enkele zusters voor de wijkverpleging te zenden, mits in de naaste toekomst gezorgd zou worden voor een Zieken huis. Dank zg de propaganda van pater Hendrichs, gaven velen, ook anders denkenden, zich als" donateur op. Op 19 Maart 1917, dus ook in oor- logstyd, werden de vier zusters, die zich aan de wijkverpleging zouden wyden, op eenvoudige en hartelijke wijze in het huis in de Lange Vqrststraat ontvan gen door den Deken, den HoogEerw. Heer J. M., J. Baade en door het Be stuur. Moeder Albertina bedankte mede namens de zusters voor de luisterryke ontvangst en voor de hartelgke woorden. Het bleek al spoedig, dat het werk te veel werd voor vier zusters. In Mei kwam een vyfde en ïater een zesde zuster en nog steeds breidde het werk zich uit, ook buiten Goes. AI spoedig werd getracht te komen tot stichting van een ziekenhuis, maar door verschillende omstandigheden ging dit niet zoo gemakkeiyk. Wel was het terrein aan den Kloetingschen weg ge kocht. Omdat de behoefte aan 'n zieken huis steeds grooter werd, kwam er in 1922 een kliniek by op de Groote Markt en werd op 4 Aug. 1924 het pand in de Lombardstraat (thans de zaak van de fa Polderman) betrokken. Op 18 Aug. kwam de eerste patiënte. Hier konden 12 zieken worden verpleegd, maar soms lagen er wel 16, plus eenige kinderen. Het was er soms tjokvol, een bewys, hoe noodig een ziekenhuis was. Intusschen bereidde men den bouw van een nieuw ziekenhuis aan den Kloe tingschen weg voor. Op den eersten Vrg- dag van October 1926 had de eerste steenlegging daarvoor plaats door den ZeerEerw. heer Pastoor Dolle. Het zie kenhuis kon op 21 December 1927 inge- bruik worden genomen, een groot en ruim gebouw, schitterend gelegen, dat aan alle gekoesterde wenschen voldeed, Het bestuur bestond toen uit de heeren Deken Dolle (voorzitter), Jos. Witkam (secretaris-penningmeester), Dr J. W. Jenny Weyerman (medisch adviseur), Th. van Veen, J. Koenen en Joh. Bos, terwijl architecten waren de heeren J. H. van Groenendael en L. W. Dekker. Reeds vele patiënten zyn hier liefde- ryk verpleegd. Het aantal zusters is in middels tot 24 vermeerderd. De eerste drie jaar had Moeder Albertina de lei ding, daarna Moeder Boneficia geduren de drie jaar, vervolgens Moeder Alber tina weer drie jaar, dan Moeder Imeldi- na, hierna Moeder Francinetta en ten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1