Christelijk Dagblad voor Zeeland N AANBOD DAGKALENDER at van URG. gevraagd:^ uten Firma Boekhandel J. J. FANOV Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Zuiver houden van onze taal Massale aanvallen der Bolsjewisten afgeslagen - Malta dag en nacht gebombardeerd - Cripps naar Britsch-lndië - Opmarsch der Japanners naar Basseln. Na den strijd in Ned.-Indië. jworden opgenomen Itiën van één tot 0.55 bij vooruit- regel meer 11 ct. Jgels. Onder letter ct. verhooging. ERKE (W.). ^ubilair enz. niet SCHOOLSTRAAT laats voor fietsen. lEKKING k ƒ5,— ALBERT, (keuring Hoornaar. Ovezand. IKOOP: GERST, |100, nabouw. Ovezand. (KOOP: ALFKOE de rek. T.B.C.-vrjj. SIMONSE, „Kla- Mirens. MEISJE luren, Vrijdags tot DE WOESTIJNE, Middelburg. en Advertenties iw" worden aan- de verschillende der Posterijen. Igen April of Mei: NSTBODE dag en nacht. Hoedekenskerke. 10NTEUR l'erschillig wat. Be- Brieven Bureau Goes, onder let- a.gd 5H0UDSTER 3545 jaar. )OSSEN, Oostdijk Iper 1 April llENSTMEISJE, n., liefst Goes of ren onder letter H, euw" te Goes. JT'S Planten en zaad, resultaat. 35, Goes. Telefoon KOOP: iURDE WIER- 1nen. 3E, Werendijke 12, In rolblok, -deelig. chroeweg, M'burg- Noordbolwerk 11> wegens omstandig- ,pril een net 2e lag en nacht, niet Lr. Aanmelden des 7 en 8 uur. Le Cointre NA". |oes. met de Studio Melodisten. 20A0 arieerd avondpro- Nieuwsber. 22.00 et weermachtsber ig. - DONDERDAG 12 MAART 1942 56e JAARGANG - No. 136 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Directeur-Hoofdredacteur: A.'"ÓE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers cent Familieberichten 33 cent per regel Overige edvertentiên 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine edvertentiên f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra B!| contract be!ongrl|ke korting „De Vlaamsche tale is wonderzoet, voor wie haar geen geweld en doet", zoo zong vele jaren geleden een groot dich ter. Zyn woorden zijn ongetwijfeld ook van toepassing op onze Nederlandsche taal. Wie zou willen ontkennen, dat onze taal mooi iswie zou ook willen te genspreken dat haar vaak veel geweld aan wordt gedaan? Het is daarom onze taak mede te wer ken aan het zuiver houden van onze taal en te waken tegen het insluipen van vreemde elementen, die o zoo gemakke lijk binnenkomen en door de goê-gemeen- te soms spoedig worden overgenomen, ook een roeping. Bij voorbaat stellen wij vast, dat ook de journalist, die vaak haastwerk moet verrichten en niet in de gelegenheid is, zooals een boekenschrij- ver, om zjjn pennevruohten nog eens van alle kanten te bekijken, vóór zij den druk ker ter hand worden gesteld, fouten maakt. Elke redacteur is geen Chariva- rius, die onmiddellijk elke zonde tegen de taal weet te signaleeren. Maar wel moe ten wij er allen ernstig naar streven, goed en zuiver Nederlandsch te willen spreken en schrijven en onze mooie taal te beschermen tegen germanismen, anglicismen, enz. Dat ook verschillende onderwijzers helaas tekort schieten in taalkennis, blijkt uit de verslagen van het hoofd akte-examen in 1941. Wij citeeren o.a.: De subsommissie voor opvoedkunde te Arnhem zegt: „De verzorging van taal en stijl liet dikwijls te wenschen over,?; die te 's Gravenhage„De stijl liet veel te wenschen over. De taal was niet feil loos." Die te Rotterdam deelt mede: „dat zoowel spelling, stijl als schrift soms slordig waren, stel- en stijlfouten als: het kind, wat het kind ontwikkeld zich; het enigste doel als hij een centra gaat behandelen, enz., kwamen herhaaldelijk voor." Breda„Taal en zinsbouw lieten veel te wenschen over." „Vele candidaten had den zich blijkbaar niet of weinig geoefend in het mondeling uitdrukken der gedach ten". Roermond„Stijl en compositie wa ren vaak onvoldoende". Utrecht spreekt over: „verregaande slordigheden op het 'gebied van taal en stijl, waardoor vele opstellen waren ontsierd." We deden maar een greep. Genoeg ech ter om te doen zien, dat ons taalonder wijs nog voor groote verbetering vatbaar is. Als dit van de onderwijzers gezegd moet worden, hoe zal het dan met de taal en stijl der leerlingen gesteld zijn? Elke poging om het taalonderwijs te verbeteren'en om onze taal te zuiveren van vreemde elementen verdient dan ook onzen krachtigen steun. We stemmen im mers met den dichter in, die zong: Mijne moedertaal, mijne moedertaal, wie of haar ook kleineere, min ik als mijn vaderland, sta ik voor met hand en tand! O mijn Neerlandsch, ja mijn Neerlandsch dat houd ik steeds in eere Mjjne moedertaal is de schoonste taal, en zou ze 't ook niet wezen, haar verkiezen zou ik nog, want zij is de mijne toch O mijn Neerlandsch, ja mijn Neerlandsch wees eeuwig mij geprezen! DE ORGANISATIE VAN HET VERKEER. De voorzitter van de hoofdgroep ver keer bjj de organisatie van het bedrijfs leven, de heer De Monchy, heeft een over zicht verstrekt- van deze nieuwe hoofd groep, welke alle takken van verkeer overkoepelt. Zij bestaat uit zes bedrijfs groepen, te weten: spoorwegen, tram wegen, wegvervoer, binnenscheepvaart, havenbedrijven en koopvaardij; boven dien worden hieraan nog toegevoegd de zeevisscherjj en het hotel-, café-, restau rant- en pensionbedrijfDeze bedrijfs groepen zijn behalve de spoorwegen weer onderverdeeld in vakgroepen. De vakgroepen worden eventueel weer onderverdeeld in ondervakgroepen. Al deze bedrijfs-, vak- en ondervak groepen hebben verordenende bevoegd heid behoudens goedkeuring van den secretaris-generaal van Handel, Nijver heid en Scheepvaart. Het bedrijfsleven zelf, dat verplicht is zich aan te melden, moet de organisatie nu vervolmaken met verdere ondervakgroepen en plaatselijke en gewestelijke afdeelingen. Burgemeesters. A. J. p. de Jong is met ingang van 23 Maart a.s. tot burgemeester van de gemeente Wouw benoemd. H. J, M. van der Weijden is met ingang van 23 Maart a.s. tot burgemees ter van de gemeente Beek en Donk be noemd, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Stiphout. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front wer den vijandelijke massale aanvallen met zware, bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Ook op en kele plaatsen in den Gentralen en in den Noordel ij ken sec tor van het front ondernamen de bolsjewisten vergeefsche aanvallen. In voortdurende zware afweer- gevechten heeft de Brandenburg- sche 76e infanteriedivisie zich bij zonder onderscheiden. InNoord-Afrika werden in het gebied van Mekili Britsche ver kenningstroepen teruggeworpen en gemotoriseerde vijandelijke colon nes gebombardeerd. Bij luchtaanvallen op vliegtuig steunpunten op het eiland Malta werden bomtreffers geplaatst op hangars en op startbanen. De vij and verloor in luchtgevechten vijf en door vernieling op den beganen grond zes vliegtuigen. In de wateren bij de S h e t - landeilanden brachten ge vechtsvliegtuigen overdag een koopvaardijschip van 2000 b.r.t. tot zinken; vliegveldinstallaties op deze eilandengroep werden met bommen van het zwaarste kaliber bestookt. In het tijdvak van 1 tot 9 Maart verloor de Britsche luchtmacht 68 vliegtuigen, waarvan 43 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In den zelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittan- nië 19 eigen vliegtuigen vèrloren. De vijand verscheen in den af- geloopen nacht boven West- Duitschland en wierp voor namelijk bommen op woonwijken. Eenige burgers werden gedood of gewond. Nachtjagers en luchtdoel geschut schoten drie der aanval lende vliegtuigen neer. In de gevechten van 5. Maart onderscheidde de eerste luitenant Cabanis, compagniescommandant in het infanterieregiment Groot- Duitschland, zich door bijzondere dapperheid. ITAL1AANSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het 648ste Italiaansche weermachts- bericht luidt: Vijandelijke verkenningsafdeelingen zijn na een gevecht met onze patrouilles in het gebied van Mekili met verlie zen op de vlucht gedreven, Bij een nachtelijken aanval van En- gelsche vliegtuigen op Benghazi zijn geen slachtoffers gevallen noch werd schade aangericht. Het bombardement op IMaltia werd diag en nacht voortgezet. Vliegvelden, depots, pakhuizen werden verscheidene malen door bommen van elk kaliber getroffen. In de doelen, die verscheidene malen ge troffen werden, braken omvangrjke en langdurige branden uit. De vijand ver loor elf toestellen. Een onzer konvooien, dat ondér be scherming van formaties vloot- en lucht strijdkrachten uit Libye terugkeerde, werd door torpedovliegtuigen aangeval len. De aanval werd dank zij snel ma- nöeuvreeren en doeltreffend afweervuur afgeslagen en het konvooi kwam op de plaats van bestemming aan zonder scha de te hebben geleden. By het gevecht werden twee Engelsche vliegtuigen ge troffen, die in zee stortten. De torpedojagers „San Martino" en „Solferino" hebben elk een vijandelijke duikboot tot zinken, gebracht. De laatste vier weken hebben de En- gelschen )Zoodoende in de Middelland sche Zee met zekerheid zes duikbooten verloren. v Onze duikbooten, die langs de kusten der Vereen. Staten opereeren hebben vij andelijke schepen met een totalen inhoud van ongeveer 23.500 ton tot zinken ge bracht. In een week tijds werden in dit gebied dus 50.700 ton op deze wijze in den grond geboord.. Zware gevechten in het Donetz-gebied. Van militaire zijde verneemt het D. N. B„ dat de vijandelijke aanvallen in de Zuidelijke zone van het Oostelijk front ten Noordoosten van Taganrog, Dins dag den geheelen dag hebben voortge duurd. Deze bolsjewistische aanvallen, die door krachtig artillerievuur waren voorbereid, werden afgeslagen. In het Donetzgebied vielen de bolsje wisten tot den avond met onverminder de hevigheid aan. Zj brachten verschei dene divisies infanterie en gepantserde brigades in het vuur. Het kwam tot zwa re gevechten, die voor een deel nog niet geëindigd zijn. Op één plaats werd de vijand in de flank aangevallen en ook elders werd de bolsjewistische actie door Duitsche tegenaanvallen verijdeld. De zware verliezen aan menschen, die het Sovjet-leger dezen winter in den oor log in het Oosten heeft geleden, stellen de Sovjet-machthebbers voor onoplosbare problemen. Zoo houdt het oppercom mando der bolsjewisten, naar een bericht uit Koebisjef meldt, zich vol zorg bezig met het catastrophale tekort aan officie ren, onderofficieren en speciale technici voor het lucht- en tankwapen. Het blad van het Sovjet-leger „De Roode Ster" schrijft openlijk, dat de troependeelen zoo spoedig mogelijk aangevuld moeten wor den met nieuwe officieren en onder-offi cieren, want de komende tijd zal van be slissende beteekenis zjn. Geruchten over Turkije. De correspondent van Radio Mundial te Sofia verneemt uit betrouwbare bron, dat besloten is dat alle Britsche staats burgers uit Turkije zullen worden weg geleid. Destijds werd dit bericht door de Britsche autoriteiten tegengesproken. (A.N.P.) In welingelichte kringen te Berlijn verluidt, dat ambassadeur von Papen zijn reis naar Berlijn nog niet kan aanvangen, aangezien hij wegens een lichte beschadiging aan zijn trommel vlies, welke hij bij den op hem ge- pleegden aanslag heeft opgedaan, be handeld moet worden. (A.N.P.) Van buitenlandsche zijde zijn geruchten verspreid omtrent een ont moeting te Sofia tusschen vooraan staande Duitsche en Turksche persoon lijkheden, waaraan ook von Ribbentrop zou deelnemen. Aansluitend aan deze geruchten konmen in Berlijn vermoe dens van verschillenden aard hooren uiten, over een Turksche kabinetswis seling en zelfs over een aansluiting van Turkije bij het Drie-mogendhedenpaet. Te bevoegder plaatse kon men ons hieromtrent niet nader inlichten. Men wenschte de geruchten te bevestigen hoch te dementeeren. (D.N.B.) Het persbureau „Radiurbe" meldt uit Stockholm, dat volgens be trouwbare gegevens de Britsche minis ter van buitenlandsche zaken, Eden, zich zeer binnenkort naar Ankara zal begeven. Geen debat over Br. Indië. Het valt te verwachten, dat Churchill iedere gedachte aan een debat over Britsch-lndië op het huidige tijdstip van de hand zal wijzen. Uit New Delhi meldt de Britsche nieuwsdienst, dat de onderkoning in een boodschap aan het volk van Voor Indië heeft verklaardIn de komende weken zu It g jj ultgenoo- digd worden tot het na tionale oorlogsfront toe te treden. Het la nd, waar w ij leven, verkeert in ge vaar. Sir Stafford Crippa naar Britsch-lndië. (Stefani.) Reuter heeft officieel mee gedeeld, dat Cripps zich naar Britsch- lndië zal begeven. Cripps zal zijn reis aanvaarden, zoodra een geschikte reisgelegenheid gevonden 1 is. In den tusschentijd zullen noch in Engeland noch in Indië debatten over de Indische kwestie gehouden worden. Het bericht van Cripps' reis naar Britsch-lndië kan, aldus A.N.P., volgens politieke kringen te Berlijn beschouwd worden als een bevestiging van de in lichtingen volgens welke Churchill en Cripps achter de schermen van het Brit sche kabinet een hardnekkigen strijd voeren. Wanneer men van een rivaliteit tus schen Cripps en Churchill mag spreken, dan kan dat slechts gelden voor de wijze van oorlogsvoering, want ten aanzien van den stelligen wil den oorlog voort te zetten, zijn beiden het volkomen eens. Door Cripps naar Indië te zenden, al dus is de eerste reactie in Duitsche po litieke kringen, schijnt Churchill zijn „concurrent" een hoogst delicate taak te hebben opgedragen, ook met het doel hem, voorloopig althans, op veiligen af stand te houden. De fitrijcf in Birma. (D. N. B.). Naar de Britsche berichten dienst uit New-Delhi meldt, schijnen de Japanners thans op te rukken naar Bas- sein, ongeveer 90 mijl ten Westen van - Rangoon. Bassein is thans de eenige Bir- meesche haven, die in het bezit is der geallieerden en die een directe spoorweg verbinding heeft met Mandalay en den Biraaweg. De Britsche troepen trekken zich naar het Noorden, resp. naar Centraal-Birma terug om zich met de aldaar gelegerde troepen van Tsjoengking te vereenigen. In een te Mandalay uitgegeven offi- cieele Britsche verklaring wordt gezegd, I dat de terugtocht der Britsche troepen uit Rangoon met succes is uitgevoerd. Te Pegoe zijn zij echter volkomen inge sloten en aanvallen op de Japansche troepen, die de omsingeling uitvoerden, zijn zonder gevolg gebleven. Japan waarschuwt Australië. (Domei.) „Australië wacht hetzelf de lot als Nederlandsch-Indië heeft ge troffen, wanneer Australië volhardt in zijn tegenwoordige houding jegens Ja pan", zeide Tsoerichia, plaatsvervanger van den woordvoerder Hori. Er is een voorbeeld gesteld; wanneer het verzet blijft bieden, zal dat niets anders bren gen dan rampspoed en lijden voor het Australische volk zooals Nederlandsch- Indië heeft ondervonden. Japans positie uiterst gunstig. „Japan Times and Advertiser" schrijft dat Japan zich thans bevindt in een uiterst gunstige strategische positie. Daarenboven bevindt Japan zich thans in het bezit van de geweldige voorraden grondstoffen in Ned.-Indië, Birma, Malakka en de Philippijnen. De exploi tatie van deze voorraden zal Japan in staat stellen den oorlog te winnen, ge heel onverschillig hoe lang hij zal duren. Tevens zijn de Vereenigde Staten en En geland beroofd van de leveranties uit deze gebieden. Amerika's plannen. Radio Mundial meldt uit Washington: In welingelichte kringen te Washing ton verluidt, dat de bespreking die Roo sevelt met admiraal King, minister Knox en admiraal Stark gevoerd heeft, ten doel had, om de gereorganiseerde Amerikaan- sche vloot in den strijd te brengen. In militaire kringen te Washington meent men te weten, dat de legerleiding zal trachten, contact te krijgen met de nog intact zijnde Ned.-Indische en Engelsche zeestrjjdkrachten in de In dische wateren. In New Yorksche scheepvaart kringen verklaart men dat alle beschikbare sche pen gemobiliseerd zullen worden. Men neemt in deze kringen aan dat er een reeks konvooien samengesteld zullen worden, die vermoedelijk groote Ameri- kaansche troepenafdeelingen naar Au stralië zullen brengen. De Japansche buit in Ned.-lndië. (D.N.B.) Het Japansche keizer lijke hoofdkwartier heeft een samenvat ting gegeven van den in den Neder- landsch-Indischen veldtocht ge- maakten buit. Er werden 93.000 gevangenen gemaakt onder wie 2000 officieren. Van deze troepen werden 60.000 man op het ei land Java gevangen genomen, 18.000 man in andere deelen van Ned.-Indië. De ove rigen bestonden uit vrijwilligers. Voorts werd het volgende oorlogsma teriaal buitgemaakt: 152 vliegtuigen vielen onbeschadigd in Japansche han den. Daaronder bevonden zich 24 bom menwerpers, 45 jachtvliegtuigen en 83 vliegtuigen van een ander type. Voorts werden buitgemaakt 367 tanks en pant serauto's, 732 kanonnen van verschillend kaliber, 1567 machinegeweren, grooten- deels behoorende tot den luchtafweer, 97.384 geweren, 4105 vliegtuigbommen, 120.000 kisten ontplofbare stoffen, 330.000 granaten, 34.000 handgranaten, 72.317.100 patronen voor geweer en ma chinegeweren. Hieraan wordt toegevoegd, dat deze cijfers afkomstig zijn van den Nedêr- landsch-Indisehen opperbevelhebber en derhalve niet voor definitief kunnen gel den. Capitulatie eerst, na val van Bandoeng. (V.P.B.) De verovering van Ban doeng is aan de onvoorwaardelijke over gave der geallieerde strijdkrachtèn op Java voorafgegaan. Eerst toen de Ja pansche troepen Bandoeng binner dron gen, richtte de opperbevelhebber aan ge neraal Himamoera het verzoek om over een wapenstilstand te onderhandelen. De wapenstilstand werd Maan iagmiddag om 3.30 uur op het vliegveld van Knlid- jata gesloten./ Generaal Himamoera eischte een on voorwaardelijke overgave, maar van Ne- DONDERDAG 12 MAART 1942. Rondom Hem zijn wolken en donker heid, gerechtigheid en gericht zijn de vastigheid zijns troons. Ps. 97 2. Zon op ónder 8.03 19.38 Maan op onder 5.25 14.34 17 Maart Nieuwe maan. 25 Maart Eerste kwartier. BRIEF VAN NEDERLANDSCHEN S.S.-MAN AAN HET OOSTFRONT. De S.S.-man Marinus de Swart schrijft aan zijn ouders: Lieve Ouders, Ik wil u in het kort een paar regels schrijven en u mededeelen, dat ik, Gode zij dank, nog gezond ben. Ik hoop, dat u ook nog gezond bent en het ook blijft tot wij weer terug zijn. Moeder, Gerrit is hier voor Kerstmis gekomen en inge deeld bij de 2e compagnie, wij zitten sa men in één afdeeling. Moeder, we hebben Kerstmis in een kazemat gevierd. Ja, thuis was het wel prettiger geweest, maar dat hindert im mers niet. Zeg moeder, wat, het Duitsche volk naar het front stuurt, dat kunt u zich gewoon niet voorstellen. Wij- hebben pakjes gekregen van totaal vreemde men schen. Sterke drank, jenever, sigaretten er was van alles. Lieve moeder, ik heb niet eerder kun nen schrijven, want we hebben in weken geen papier gehad, maar wel hadden we baarden, erger dan in den onderzeeër. Moeder, hebben jullie het weermachtbe- richt van 29 December gelezen? Daarin staat, dat de divisie Viking de Russen zoo dapper heeft afgeweerd, en dat ge beurde bij een weertje, dat je hooren en zien verging. De eene sneeuwstorm volg de op den anderen. Maar dat kan ons niks schelen. Wij hebben kazematten, waar de kachels het heerlijk warm hou den. De Russen kunnen nog veel minder tegen de kou dan wij. Nu kunnen jullie eens zien, wat de Duitsche soldaat kan verdragen. Moeder, er zijn hier luizen, meer dan je lief is. Je hemd is gewoon levend. En dat noemen ze dan „arbeidersparadijs". Het is een ellende, die je niet kunt aan zien. Je zou het niet gelooven, als je het niet met eigen oogen had gezien. Moe der, dat moest u hier allemaal eens kun nen zien. Vooral vader, die immers wel kijk heeft op het land. Ze hebben hier grond zooals nergens anders op de we reld. En als je dan ziet, wat er geoogst wordtdan kan je werkelijk janken van kwaadheid. Hier in Rusland hebben ze zoo oneindig veel. Olie, kolen, benzine, ertsen, eenvoudig alles en dan als tegen stelling die groote nood onder de men schen. Geen huis is er van steen, alle maal van leem en lcoeiendrek. Zoo zien de huizen van de Russische arbeiders er uit. Geloof maar, moeder, die hebben allemaal genoeg van Stalin. derlandsche zijde kon men hiertoe niet terstond besluiten. Men beperkte zich tot den sector van Bondoeng, daar men om trent de troepen bij Soerabaja geen be slissing kon nemen. De Japansche gene raal ging hier echter niet op in. Java moest onvoorwaardelijk capi'.uleeren of de str\jd zou aan het geheele front wor den voortgezet. Onder deze omstandig heden zag men zieh genoodzaakt aan den Japanschen eisch te voldoen. Men kwam overeen, dat 's avonds om 10 uur aan alle fromen de strijd zcu worden gestaakt. In werkelijkheid werd echtci 's middags vrijwel nergens meer gevochten. De „Times" over1 prestaties der Ned.-Indische weermacht. (A.N.P.) Omtrent hetgeen de Neder- landsch-Indische weermacht heeft ge presteerd, schrijft de „Times" o.a.: De Nederlanders hebben hun kleine vloot op dappere wijze in den strijd ge worpen in een vertwijfelde poging, de Japanners van Java weg te houden en toen de schepen dit heldhaftige optreden met den ondergang hadden bekocht, kon niets dpn Japanners beletten, overwel digende strijdkrachten aan land te zet ten. Wat de vliegtuigen betreft, waren de Japanners reeds van den aanvang af in de meerderheid. Toen de toestand op Malakka kritiek werd, hebben de Nederlanders geen mo ment geaarzeld, den in het nauw ge- brachten bondgenoot met vliegtuigen te helpen. De verliezen, die zij daar hebben geleden, wa ren ook de oorzaak van hun zwak h-e id in de laatste phase van den aanval op Java. De Nederlandsch-Indische opperbevel hebber ter Poorten heeft meegedeeld, dat de troepen op Java met alle beschik-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1