I I Christelijk Dagblad voor Zeeland 1 Laag geboortecijfer. DAGKALENPER 1 lpenkele moderne J.K.G., „Erres" en inzinkbare Trap- faffAdres: VAN 35, Middelburg. WOENSDAG 11 MAART 1942 56e JAARGANG - No. 135 Weer succeslooze Sowjet-aanvallen - Malta weer gebombardeerd - Nieuwe Hongaarsche regeering. Na de capitulatie van Ned.-Indië. Aanmelding van werkloozen. Radio-rede van Ir Mussert over Ned.-Indië. 11'. KOOP: ERWTENSTROO, JNEN EN EEN KUSSEN. 38 Biggekerke. KOOP: GEITEN |E, B 113, Oude Haven «over de I KOOP: TIER, beste afstamming, LANGEBEEKE, Inge. KOOP: NTERJAS, 14 jaar. Jmdscheweg 1, Mid- GEVRAAGD: TER-MELKBUS. Bijkantoor „De [Giststraat 34, Mid- |agd: IDE KNECHT. Ibeschikbaar. 3NHUIJSE, „Zuid- Nieuwdorp. 5 EZ EL zoekt ken- meisje uit den rot. Godsd., 30 of jren worden beant- louding verzekerd. 1, Boekh. D'HUY, iMei T MEISJE Icht, die zelfst. kan |boven de 25 jaar. )GE, A 52, Oude- KOOP: '.ISCHE HERDER stamboom. |eek Souburg. INSCHRIJVING: vIPPEN HOKKEN, |4, 4X5, 5X4, 4X5. jiicagaas en IJzeren in te leveren vóór jen vanaf' heden, iburg. KOOP: kCHTIGE FOK- IAPEN. SR, Schapenhand., M'burg. Tel. 502. huur gevraagd: )E BAKKERIJ, no. 2090 van „De :euwsche Courant", $N en sporen uw met het moffelen, 10.— IAC. WESTRATE, ERKSTER |or den Maandag- it 3 Goes- |aagd DAGMEISJE. sskinderenstraat I7i Üjk met 1 April HUISHOUDSTER H. BARËNTSEN, iddelburgsehestraar Le Cointre iGoes. Bureaux Lange Vorsfstraaf 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Als wfl een voorbeeld willen noemen van een land met een laag geboortecijfer en als wy willen wijzen op de hoogst ernstige gevolgen daarvan, dan wordt in den regel Frankrijk genoemd. En inder daad, dit voorbeeld is duidelijk. Minder bekend is wellicht dat Zwe den op dit punt Frankrijk in de laatste tien jaar al verre achter zich heeft ge laten. Het laagtepunt waB het jaar 1934. Toen daalde het geboortecijfer tot 13.68 per 1000 inwoners. Nu zijn er minstens 19 geboorten per 1000 inwoners noodig om de bevolking van een land zelfs maar op peil te houden. Na 1934 steeg het ge boortecijfer in Zweden wel eenigszins en wel tot 14.65 in 1938 en 15.02 in 1940. Maar men mag zich van de waarde van deze stijging geen overdreven voorstel- v lingen maken. Want voor een groot deel berust zij op een stijging van het aantal huwelijken. Bij de bestaande Zweedsche huwelijken is van een neiging tof ster ker gezinsuitbreiding nog niets te be speuren. Zoo heeft eenigen tijd geleden het orgaan van den bond van Zweedsch fabriekspersoneel nog geconstateerd, dat van de 100 huwelijken in deze laag der maatschappij 41 geheel kinderloos ble ven, dat uit 34 huwelijken één kind, uit 8 huwelijken meer dan twee kinderen en slechts uit één van de honderd meer dan vier kinderen werden geboren. Een groot gevaar -is hier, evenals in Frankrijk, de ontvolking van het platte land. Men weet, dat geheele streken van het platteland in Frankrijk vrijwel ont volkt zijn, zoodat de bewerking van den bodem er onder leed. In Zweden zien we ook dien trek naar de steden. Stockholm bijv. bleek bij de jaarwisseling weer 10.000 inwoners meer te hebben. -Daar tegenover staat, dat een provinciaal blad, dat 'n studie heeft gemaakt van den loop der bevolking in ca. 100 pattellandsge- meenten, als zijn bevinding meedeelde, dat 2/3 van deze gemeenten lagere geboorte- dan sterftecijfers hadden. De stijging in de groote gemeenten berust dan ook minder op een geboorteoverschot dan op den trek naar de steden. Daarbij komt, dat degenen die naar de steden trekken, in den regel menschen in de kracht van hun leven zijn en vooral vrouwen. Dit leidde tot een vrouwenoverschot in de steden en een vrouwentekort op het land, met als gevolg een dalipg van het geboortecijfer, daar eenerzijds door te kort aan mannen, anderzijds door tekort aan vrouwen de huwelijksmogelijkheden beperkt zijn. Een donker hoofdstuk in üe Zweed sche bevolkingspolitiek vormt nog de abortus. Volgens deskundige schattin gen bedraagt het aantal gevallen van abortus in Zweden jaarlijks 20 tot 30.000, zelfs werd onlangs een nog hoo- ger cijfer, n.l. 40.000 genoemd. Het heeft ook in Zweden niet aan po gingen ontbroken, om paal en perk te stellen aan dezen ongewenschten toe stand. Commissies werden ingesteld, die rapporten uitbrachten. Als eenige oplos sing werd in 1939 de immigratie aanbe volen, opdat het land op den duur niet ontvolkt zou worden. Een goed half jaar geleden werd de „Rijksbond tot verdediging van het Zweedsche gezin" gesticht, die thans reeds 20.000 leden telt. Opmerkelijk is, dat in den laatsten tijd ondanks den po- litieken en economischen druk, het ge boortecijfer is gestegen, een verschijnsel overigens, dat bij het Finsche buurland eveneens valt waar te nemen. Toch is daarmede het gevaar voor het voort bestaan van het Zweedsche volk nog geenszins opgeheven. Kleedirtg-irtrtiilcampagne. In Januari j.l. werd medegedeeld, dat het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproducten door den handel een regeling voorbereidde, welke de moge lijkheid beoogde tegen inlevering van in goeden staat verkeerende, gedragen kleedingstukken, nieuwe bovenkleeding in een bepaalde hoogere prijsklasse aan te schaffen, zonder dat daarvoor, zooals anders wel wordt vereiseht, een speciale vergunning benoodigd is. Thans kan worden medegedeeld, dat reeds sedert eenige dagen deze regeling is ingegaan. Het is den belanghebben den daardoor mogelijk geworden, van de getroffen regeling te profiteeren, door bij de voor deze inruilactie ingeschakel de dames- en heerenkleedingmagazijnen en kleermakerijen in goeden staat ver keerende gedragen kleeding in te leve ren. Voor het nieuwe kleedingstuk, dat door deze inlevering bij dezelfde firma zonder speciale vergunning kan worden aangeschaft, is men dan 3lechts de pun- tenwaarde verschuldigd, welke -men ver krijgt door op de werkelijke punten- waarde van het nieuw aan te schaffen kleedingstuk 't aantal punten in minde ring te brengen, dat aan 't ingeleverde gedragen kleedingstuk is toegestaan. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het O o s t e 1 ij k front heeft de vjjand ook gisteren zijn aan vallen zonder succes voortgezet. In den middensector braken for maties van het leger en de Waf- fen-S.S., ondanks taaien tegenstand door diepe veldstellingen van den vijand heen. De bolsjewisten ver loren gisteren 52 vliegtuigen, ter wijl slechts één eigen toestel wordt vermist. Bij een aanval van Duitsche zeestrijdkrachten op de Noor delijke IJ s z e e hebben torpe- dobootjagers bij het Beren- eiland een Sowjet-koopvaarder in den grond geboord. Tijdens het verdere verloop werden drie Brit- sche torpedovliegtuigen omlaag gehaald. InNoord-Afrika wederzijd- sche bedrijvigheid van verkenners. Gevechtsvliegtuigen en jagers dre ven Britsche troepenconcentraties uiteen en vielen luchtbases van den vijand in Oost-Qyrenai- e a en ten Westen van A1 e x a n- d r i aan. In de haven van T o b r o e k werd een vrij groote koopvaarder door bommen zwaar beschadigd. Op Malta hebben bommen groote verwoestingen aangericht in vliegveldinstallaties. Duitsche duikbooten hebben aan de Westkust van Afrika vier vij andelijke koopvaarders van 27.000 t. in totaal in den grond geboord, waaronder twee tankbooten. Britsche bommenwerpers heb ben in den afgeloopen nacht' en kele plaatsen in W. - Duitsch- 1 a n. d aangevallen. De burger bevolking leed verliezen aan doo- den en gewonden. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. ITALIAANSCH WEEmVlACHTSBERICHT. •Het 476ste weermachtsbericht van het Italiaansche opperbevel luidt: InCyrenaica wederrijdsche acti- I viteit van verkenningsafdeelingen en van de artillerie. Vliegtuigen bombardeerden met succes de haven vaii Tobroeken het vijandelijke achterland. Een koop vaardijschip kreeg een voltreffer en vier vliegtuigen werden op den grond ver nield. Vliegtuigen van de as herhaalden de vernietigende aanvallen op Malta, als gevolg waarvan een vliegtuig op den grond in brand vloog, terwijl talrijke voltreffers werdeii geplaatst op vlieg veld- en haveninstallaties van het eiland. Een Engelsch vliegtuig wierp lukraak eenige bommen op Rhodes en Sa- mos. Er wordt geen schade gemeld. Voorts ondernam de vijand een lucht aanval op de stad en de omstreken van Athene, waardoor twee huizen in stortten en twee Grieksche burgers den dood vonden. SOVJET-AANVALLEN VERIJDELD- (D. N. B.). Volgens een mededeeling van het oppercommando der weermacht hebben de bolsjewisten Maandag in den middag aan het front van Sebasto- p o 1 een aanval gedaan op de stelling van een Duitsche divisie. Evenals in de voorafgegane dagen ontmoetten de bols jewisten ook dit keer geconcentreerd vuur van de Duitsche artillerie en infan- teriewapens, zoodat de aanval mislukte en de tegenstander zich moest terugtrek ken. Ook* aan het front op het schiereiland Kertsj leed de tegenstander op denzelf den middag bloedige verliezen bij een poging de Duitsche stellingen te naderen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren bij aanvallen op vijandelijke vliegvelden in den centralen sector acht tien gereedstaande vliegtuigen vernield.- Brandbommen veroorzaakten groote branden in opslagplaatsen van benzine en munitie-depots. Ook ravitailleerings- wegen in het achterwaartsche gebied van den vijand werden hevig bestookt. In het Donetz-gebied werden hevige luchtaanvallen ondernomen op gereed staande bolsjewistische pantserwagens en infanterie, waardoor de bewegingen van den vijand gestagneerd werden. Schade aan Renaultfabrieken te Parijs, De door het Engelsche bombardement i in de Renaultfabrieken aangerichte schade Is niet zoo groot, als men aan vankelijk had aangenomen, zoo heeft een deskundige op dit gebied aan een verte genwoordiger van Radio Mundial ver klaard. Deze industrieel gaf als zijn mee ning te kennen, dat deze fabrieken reeds weer binnen een week zullen werken. Nieuwe Hongaartohe regeering beëedigd» (D. N. B.). De nieuwe Hongaarsche regeering Kalay heeft gisteren den eed afgelegd. Naar in parlementaire kringen ver luidt, zal de nieuwe regeering zich In den loop van de volgende week aan het par lement voorstellen. Naar te Berlijn verluidt, beteekent de benoeming van Kallay, den vroegeren minister voor landbouw, tot opvolger van den afgetreden Von Bardossy een versterking van het conservatieve ele ment in de Hongaarsche regeering. Men verwacht een terugdringen van de beweging der Pijlkruisers. De buicen- landsche politiek van Hongarije zou geen enkele wijziging ondergaan. Groot Japansch offerisief op de Philippljneni verwacht, STOCKHOLM (D. N. B.). Naar de zender Schenectady meldt, ziet men in militaire kringen te Washington in de benoeming 'van generaal Jamasjito tot opperbevelhebber der Japansche strijd krachten op de Philippijnen een bewijs, dat de Japanners thans voornemens zijn generaal Mac Arthur en zijn troepen te verpletteren. Derde1 Japansche landing op Britsch Nieuw-Guinea. (A. N. P.). Naar de Britsche nieuws dienst uit Sydney meldt, hebben Japan sche troepen hun derde landing op Br. Nieuw-Guinea verricht. Onder het opschrift: „Australië be reidt zich voor", publiceert de „Times" van 10 Maart een artikel, waarin o.a. het volgende wordt gezegd: In Canberra Sydney of Melbourne twijfelt niemand er meer, aan, dat de Japansche landingen op Nieuw Guinea de eerste phase vormen van den slag om Australië. Iedereen in Australië heeft het ge voel, dat het nu ernst wordt met den strijd. Men is vastbesloten zich vooral op eigen kracht te verlaten. In Australië is men er van overtuigd, zoo besluit de „Times", dat het land niet alleen nieuwe bomaanvallen staan te wachten, doch dat ook een landing van sterke strijdkrach ten dreigt. OVERGAVE ZONDER INCIDENTEN. (D. N. B.). De capitulatie van de Ned.- Indische, Australische, Britsche en Ame- rikaansche troepen, ter sterkte van bijna 100.000 man, is zonder incidenten ver- loopen. De Japansche troepen zijn intus- schen uit het Zuidwesten Soerabaja bin nengerukt. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat gis termorgen het verzet der Ned.-Indische troepen in Oost-Java, alsmede in het ge bied ten Oosten van Tjilatjap geleidelijk werd gestaakt en dat de Ned.-Indische troepen zich in grooten getale overgaven, overeenkomstig het bevel tot capitulatie, door den gouvernèur-generaal gegeven. Inmiddels begint de toestand te Soera baja sinds de Japansche bezetting weer snel een normaal aanzien te krijgen. De binnentrekkende Japansche troepen za gen, dat in de stad vele branden woed den, die door de aftrekkende Ned.-Indi sche troepen waren gesticht. De Japan sche opmarsch naar Soerabaja werd ver gemakkelijkt door Indonesische en Chi- neesche bewoners, die meehielpen bij het herstel van bruggen en wegen. Naar berichten uit Batavia melden, zijn bij het uitbreken van den oorlog de meesten der in Ned.-Indië geïnterneerde Japanners naar Australië vervoerd. Een kleine groep slechts bleef in een kamp bij Soekaboemi, ongeveer 90 km ten Zui den van Batavia, geïnterneerd. Eenheden van de Japansche weermacht hebben zich derwaarts begeven, om deze geïn terneerden te bevrijden. Het totaal aan tal' der in Ned.-Indië geïnterneerde en naar Australië vervoerde Japanners is nog wel niet bekend, doch zou eenige dui- 1 zenden bedragen, daar de Japansche ko lonie in Ned.-Indië betrekkelijk groot was. D?< van Mook's rteis. Naar de Britsche berichtendienst uit I Melbourne meldt aldus D. N. B. is Dr van Mook, in gezelschap van hooge Ned. Indische ambtenaren, onder wie de opperbevelhebber der Ned. Indische luchtstrijdkrachten, generaal J. H. van Oifen, per vliegtuig uit Adelaide te M e 1- bourne aangekomen. Van Mook heeft, naar het D. N. B. uit Stockholm bericht, volgens een mededee ling van den Britschen berichtendienst, verklaard het voornemen te hebben zijn reis naar Washington voort te zetten. Dr Van Mook over den strijd op Java. BERLIJN. (V.P.B.) Dr van Mook, luit.-gouverneur van Ned.-Indië, hield kort na zijn aankomst in Australië een radiorede, waarin hij ondermeer zeide: „Aan het vernielen en terugtrekken der Nederlandsche troepen moest een einde worden gemaakt. Wij bevinden ons thans hier om den strijd voort te zetten, niet om stil te zitten of het hoofd te laten hangen. Het heeft geen doel te ontken nen, dat ër in eenige plaatsen op Java verbittering heerscht. De geallieerden moeten begrijpen, dat er meer hulp van hen verwacht werd, dan in werkelijkheid is gekomen. De Amerikaansche oorlogs schepen en de Australische troepen de den hun best, maar zij waren te gering in aantal en zij kwamen te laat." In verband met het kortelings afge kondigde uitvoeringsbesluit van de Sec retarissen-Generaal van de Departemen ten van Justitie en Sociale Zaken betref fende den aanmeldingsplicht van werk loozen, zij er aan herinnerd, dat mannen en ongehuwde vrouwen van Nederland sche nationaliteit, of zonder nationali teit, in den leeftijd van ten minste 18 en ten hoogste 40 jaar, die hun woon plaats of gewoon verblijf in Nederland hebben en die niet of niet volledig in staat zijn uit eigen middelen in hun levensonderhoud te voorzien, verplicht zfln zich bij het voor hun woonplaats of hun gewone verblijfplaats bevoegde ge- WOENSDAG 11 MAART 1942. De Heere regeert, de aarde verheuge zich; dat vele eilanden zich verblijden. Ps. 97 1. Zon op onder 8.05 19.36 Maan op onder 4.32 13.30 17 Maart Nieuwe maan. 25 Maart Eerste kwartier. westelijke arbeidsbureau ter inschrijving als werkzoekende aan te melden. Niet tot aanmelding verplicht is hH (zij), die: 1) in een dienstbetrekking staat, ten zij het een werk van slechts korten duur of geringen omvang betreft; 2) zich reeds voor het in kracht tre den van dit besluit bij het voor zijn (haar) woonplaats of gewone verblijf plaats bevoegde arbeidsbureau als werk zoekende heeft aangemeld; 3) wegens wetenschappelijke of vak studie niet of niet volledig in staat is in z\jn (haar) levensonderhoud te voor zien, tenzy hij (zij) den leeftijd van 24 jaar heeft bereikt; 4) wegens geestelijke of lichamelijke gebreken niet of niet volledig in staat is in zijn (haar) levensonderhoud te voorzien. De aanmelding moet voor degenen, die op 1 Maart aanmeldingsplichtig wa ren, uiterlijk op 14 Maart a.s. geschied zijn, terwijl voor de toekomst aanmelding moet plaats vinden wanneer iemands dienstbetrekking een einde neemt, zon der dat daarbij onmiddellijk een nieuwe werkkring wordt aanvaard. In dit geval moet de aanmelding geschieden binnen 48 uur na het einde der dienstbetrekking. Gistermiddag heeft Ir Mussert, leider der N.S.B., een radiorede uitgesproken. Aan het A.N.P.-verslag ontleenen wij het volgende: De negende Maart 1942 zal voor immer met een zwarte kool geschreven staan in het boek der geschiedenis van ons volk. De vlag rood-wit-blauw werd in Indië gestreken, zooals eens meer dan honderd jaar geleden, toen Indië bezet werd door Engeland. Nu is geheel Indië bezet door Japan. Op den zevenden December verklaarde Japan den oorlog aan Engeland en Ame rika. Op den achtsten December ver klaarde Koningin Wilhelmina den oorlog aan Japan. Deze oorlogsverklaring werd door Japan eerst terzijde gelegd en uit drukkelijk werd door den Japanschen minister-president medegedeeld, dat al leen Engeland en Amerika vijanden wa ren. Dat beviel Engeland niet en het eischte Nederlandsche vliegers en marine voor de verdediging van Singapore. Deze hulp werd verleend. Eerst op den negenden December sloeg Japan terug door het bombardement van Pontianak. Dag aan dag hebben wij hier in het moederland, zoo goed als ons dat in de gegeven omstandigheden mogelijk was, de krijgsverrichtingen in Indië gevolgd. Het zal u gegaan zijn als mij, het was alsof zich een greep gelegd had om ons hart en het bloed daaruit meer en meer werd weggedrukt. Het pijnlijkst zal dit geweest zijn voor hen, die hun leven in Indië hebben doorgebracht en voor wie de Indische plaatsnamen gekoppeld zijn aan vele herinneringen. De marine, de luchtmacht, het leger, zij hebben zich tot het uiterste gegeven, zonder eenige kans op succes. Duizenden zullen gesneuveld of gewond ter neer liggen of met de aan flarden geschoten oorlogsschepen zijn ondergegaan. Zal de verbinding nu hersteld worden, zullen wij elkander weer kunnen be^r eiken, wij Nederlan ders hier en aan den over kant? Spr. heeft hier voor gepleit, daar waar men wellicht invloed ten goede zal kunnen uitoefenen. Spr. gaf vervolgens uiting aan zijn diepe verachting voor het perfide Al bion. Engeland kon de Vereenigde Sta ten alleen tot den oorlog brengen door, in samenwerking met president Roose velt, Japan tot den oorlog te dwingen. Dit geschiedde door de economische om singeling, de boycot,- het afsnijden van Japan van de grondstoffenvoorziening. Nederlandsch-Indië deed daaraan mede. Naast de diep treurige militaire be richten u^t Indië, kwam de voortduren de stroom van betuigingen uit Engeland en Amerika over de ontzaglijke hulp, die onderweg was. Niets dan leugen en bedrog. Wij hier te lande, wisten dat. Wij hadden hetzelfde' immers hier me degemaakt in de Meidagen van 1940. Wij wisten, dat die aan Indië iederen i dag weer beloofde hulp niet zou komen opdagen, dan in de persoon van den ge neraal Wavell met een handvol militai ren, om orders tot vernietiging van eigendommen te geven en dan snel er vandoor te gaan. En ten slotte, aldus spr., onze gevoe lens voor de z.g. regeering in Londen, die Japan den oorlog verklaarde. Hoe zij rich verantwoorden kunnen te genover God en ons volk, na al hetgeen rij hier in de Meidagen hadden onder vonden en evenals Polen, Noorwegen, Frankrijk en Griekenland in den steek gelaten zijn, is spr. een volkomen raad sel. De geschiedenis zal hen volgens spr. oordeelen zwarter dan de zwartste figu ren uit ons vaderlandsch verleden. Nederland is nu bezet door Duitsch- land, Curasao en Suriname door Ame rika, Insulinde door Japan. Het heeft geen zin, speculatieve beschouwingen ten beste te geven, noch in optimistischen zin, noch in pessimistischen zin. Wij zwij gen en werken door aan den wederop bouw, waar dit mogelijk is. Wij zijn in diepen rouw om de dapperen die vielen. Tot de geloovigen zegt spr.: ik weet het, gij vraagt u af of een Godsgericht over ons volk gekomen ig. Vöedsel- schaarschte, uitzonderlijk strenge win ter, geestelijke verdeeldheid, verlies van ,have en goed, bombardementen en wat nog erger is: de bezetting der koloniën. Alle plagen komen over ons. En inder daad, honderdtallen millioenen kg. voed sel rijn vernietigd in de jaren voor 1940, honderdduizenden werkloozen rijn met hun gezinnen vernederd en verkommerd. Maar heeft dit volk dit alles gewild? Op deze vraag antwoordt spr.: neen. Laat ons vertrouwen hebben in recht vaardigheid en goedertierenheid en ge- looven, dat dit alles over ons komt als noodzakelijkheid om tot inkèer te komen, tot loutering en herrijzenis. En tot de kleinmoedigen wil spr. zeg gen, dat zij niet het recht'hebben om zich te laten gaan, maar dat ook op hen deze plicht rust om te zwoegen en te ploeteren voor een volk in nood, opdat het weer een toekomst zal hebben. Spr. heeft, zoo vervolgt hij, als hij zich richt tot zijn oude kameraden, dit alles reeds jaren te voren zien aankomen. Wy weten: het had niet behoeven te zijn. Laat geen verbittering zich daarover van u meester maken. Wij hebben het goede gewild, doch helaas het kwade niet kunnen tegenhouden. Maar in deze tien jaren van onzen strijd is de grondslag gelegd voor de wederopstanding van ons volk en op dien grondslag zullen wij ver der bouwen. Diep is onze val als natie. De bodem van den put is bereikt, tenzij, nu Enge land ons niet meer noodig heeft in Indië, ons land wordt behandeld als Frankrijk na zijn capitulatie. Denk aan Oran en Dakar, denkt aan het jongste bombar dement van Parijs met 700 dooden en m .1 1 Tl V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1