Christelijk Dagblad voor Zeeland Biddag voor den oogst. DAGKALENDER DINSDAG 10 MAART 1942 56e JAARGANG - No, 134 Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gislslraal 34 en Noordweg 155 Zware gevechten aan het Oostelijk front - WederzIJdsche luchtaanvallen - Opnieuw bommen op Parijs - De verovering van Rangoon. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. Het Ned.-lndische leger capituleert - Japansche proclamatie - Dr Van Mook naar Australië. dureaux Lange V -jrststraal 70, Goes Postrekening 4446. - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LAN GÉ te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Het ls een goede gewoonte om op biddag God te vragen of Hy het gewas des velds en den arbeid onzer handen wil zegenen. Morgen zullen dan ook althans in Zeeland in de meeste Pro- testantsche kerken de Christenen bijeen komen voor het jaariyksche biduur voor den oogst. De diepe afhankelijkheid, welke hier in uitkomt, is schoon. Laten wy het maar eerlyk bekennen, dat wy ons die afhankelijkheid in de jaren vóór den oorlpg niet aiiyd bewust waren. Vooral in de steden ging men van de gedachte uit, dat het er niet zoo zeer op aan kwam, hoeveel de Nederlandsche bodem opbracht. Wat wij te kort kwamen werd wel van elders aangevoeld. Maar nu, dat voelt ieder, staan de zaken anders. Het geheele Nederlancf- sche volk heeft groot belang bij wat en hoeveel hier te lande groeit. Verder die nen wij te beseffen dat niet één landbou wer één korenaar kan laten groeien, al besteedt hij aan de verzorging van zijn land, aan zaai- en pootgoed, aan bemes ting, enz. de uiterste zorg. Daarom zenden wy morgen, in die pen ootmoed, onze gebeden op tot den Schepper van hemel en aarde, tot Hem, die door Zijn voorzienig bestel alle din gen in stand houdt, of het Hem beha gen moge, ons een rijken oogst, dien wij zoozeer noodig hebben te schenken en Zijn zegen te geven over allen arbeid van land- en tuinbouw. Klein, heel klein en diep hulpbehoe vend voelen wij ons in deze dagen. En wy beseffen het, meer dan ooit, dat aan 's Heeren zegen het al gelegen is. Hij make het in Zijn gunst mogelijk, dat het werk op het veld spoedig beginnen kan en dat alles voorspoedig moge groeien. De kerk gaat niet onbewogen aan de vragen van dezen tijd voorbij. Integen deel. Zij zal morgen in haar priesterlijke voorbede ook gedenken allen nood van menschheid en wereld. Bidden is moeilijk. Daarom zullen wij het onzen Heiland vragen: „Heere, leer ons bidden". Bidden met een hart, dat vol is van medegevoel met den nood van dezen tyd. Met het bidden.moet echter het wer ken gepaard gaan. Wie waarlijk en op recht bidt, zal ook hard werken. God wil in Zijn dienst en onze dagelijksche arbeid is óók dienen van Hem geen luie menschen, maar vraagt groote ac tiviteit. Niet alsof de verhooring van ons gebed daarvan toch weer zou afhangen, maar omdat het ons een rijk voorrecht is Gods mede-arbeiders te mogen zijn. In ons dagelijksch beroep en in allen arbeid in Gods Koninkrijk. Daarom gaan wij allen, ook onze boe ren en tuinders, straks hard aan het werk, doende, door God gesterkt, al wat onze hand vindt om te doen. BEKENDMAKING van! diert commissaris-gerreraal voor de Openlbare Veiligheid betreffende het verbod van dansvermaak in oorlogstijd. Onder opheffing der openbare bekend making van ,26 Juni 1941 betreffende het verbod van dansvermaak (afgekon digd in beschikking ho. 1 van den com missaris-generaal voor de Openbare Vei ligheid en hoogeren SS- en Politieleider van 10 December 1941, blz. 7) wordt op grond van artikel 45 der verordening no. 138/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handhaving van de open bare orde bepaald: Artikel 1. Verboden zijn tot nader order: 1) Openbaar dansvermaak. 2) Dansvermaak in clubs, vereenigin- gen en soortgelijke bijeenkomsten, ook wanneer deze niet openbaar zijn. 3) Alle dansvermakelijkheden van dansscholen, met uitzondering van zui ver dansonderwijs door middel van cur sussen voor personen in den leeftijd tot 20 jaar of door middel van privaatlessen. Artikel 2. I. Hij, die opzettelijk of door schuld handelt in strijd met deze beschikking wordt overeenkomstig de in den aanhef vermelde bepaling gestraft. II. Op gelijke wijze wordt gestraft hij, die opzettelijk of door schuld aan verbo den dansvermaak deelneemt. Artikel 3. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging in de pers. 's-Gravenhage, 5 Maart 1942. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid: Gez. RAUTER. SS-Gruppenführer und Gencral- Leutnant der Polizei. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het 'opperbevel van de Duit- sche weermacht maakt bekend: In den zuidelyken sector van het oostelijke front zijn nieuwe zware afweergevechten aan den gang. Ook in de overige sec toren van het front zette de vy- and zijn vergeefsche aanvallen voort. Eigen aanvalsacties leverden plaatselijke successen op. Bij luchtaanvallen op vijande lijke ravitailleeringslinies werden alleen al in het Waldai-ge- b i e d 36 transporttreinen zwaar getroffen. Gevechtsvliegtuigen plaatsten tijdens nachtelijke aan vallen op Ribinsk bomtreffers van het zwaarste kaliber op de vliegtuigfabriek aldaar. In de periode van 6 tot 8 Maart verloren de bolsjewisten 62 vecht- wagens. In Noord-Afrika werden Britsche verkenningstroepen terug geslagen. Doeltreffende luchtaan vallen waren vooral gericht op de havenwerken van T o b r o e k Op het vliegveld Gamboet werden vier Britsche vliegtuigen op den grond vernield. Vijandelijke vliegvelden opMil- t a werden overdag en 's nachts gebombardeerd. In den strijd tegen Groot- Brittannië werden in den af- geloopen nacht havengebieden aan de Humber endeTyne met brand- en brisantbommen bestookt. Duitsche jagers vernielden aan de Engelsche Zuidkust zes versperringsballons en schoten met de boordwapens een klein koop vaardijschip in brand. Bij aanvallen van de Britsche luchtmacht op de bezette gebieden in het Westen, o.a. ook op P a r ij swerden acht vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 8 op 9 Maart enkele plaatsen in W.-Duitse h- land' aan. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Verscheide ne openbare gebouwen werden be schadigd. Vier der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. 1TAL1AANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het 646e weermachtsbericht van het Italiaansche opperbevel luidt: Aan het front inCyrenaica zijn Engelsche verkenningsafdeelingen, <Üe door artillerie werden gesteund, door het snelle en doeltreffende ingrijpen onzer afdeelingen teruggedreven. Vliegtuigen van de as hebben over dag en des nachts de haveninstallaties van T o b r o e k aangevallen, waarbij zij groote verwoestingen aanrichtten en met goed6 uitwerking voor anker liggende schepen troffen. Tijdens de actie over dag hebben begeleidende Italiaansche ja gers den strijd aangebonden met veel sterkere Britsche strijdkrachten. Zij zorgden er voor, dat de bommenwerpers voltallig terug konden keeren. Eén vij andelijk toestel werd neergehaald, zes van onze vliegtuigen zijn niet terugge keerd. De vliegvelden van het eiland Malta werden eveneens met zeer goede resulta ten aan herhaalde aanvallen door Itali aansche en Duitsche vliegtuigformaties onderworpen. Bij een vijandelijken luchtaanval op eilanden in de E g e s c h e Zee werd een Wellington getroffen die in zee stort te. De bemanning, die uit een kapitein en zeven soldaten van de luchtmacht bestond, werd gevangen genomen. AFGESLAGEN SOWJET- AANVALLEN. (D. N. B.). Naar van militaire zijde verluidt, heeft de vijand op 8 Maart in het gebied ten Oosten en Zuiden van C h a r k o w zijn aanvallen verder naar het Zuiden uitgebreid tot het ten Oos ten van Taganrog en Sta lino loopende front. Niettegenstaande de vij and ter sterkte van vier tot zes divisies aanviel, konden alle aanvallen in zware gevechten, gedeeltelijk ook in tegenaan vallen, worden afgeslagen. Tijdelijk ge lukte het den vijand, met sterken steun van artillerie, plaatselijk de Duitsche stellingen binnen te dringen. Door een vastbesloten tegenaanval werd echter de voornaamste gevechtslinie spoedig weer hersteld. Aan het front In het Donetsgebied de den Duitsche gevechtsvliegtuigen en de Stuka's eenBolsjewistischen pantseraan- val mislukken. VON PAPEN NAAR BERLIJN. (A. N. P.). In de Wilhelmstrasse werd op een desbetreffende vraag verklaard, dat de Duitsche ambassadeur te Ankara Von Papen in den loop van deze week te Beriyn wordt verwacht voor het uitbrengen van een rapport OPNIEUW BOMMEN OP PARIJS. (D. N. B.). Zondag hebben eenige Britsche vliegtuigen een nieuwen aan val op Parijs gedaan. Radio Mundial meldt, dat het Britsche luchtwapen behalve de fabriekscom plexen Poissy bij Parijs ook fabrieken in Comines bij Lilies en spoorwegterreinen bij Abbeville heeft aangevallen. Bij deze operatie^ heeft de Britsche luchtmacht een bommenwerper en drie jagers ver loren. Naar thans van bevoegde zijde wordt bekend gemaakt, zijn in totaal by den Engelschen bomaanval 82 huizen totaal verwoest, 156 zwaar beschadigd en 129 licht. Het definitieve aantal dooden is nog niet bekend, daar de bergingswerkzaam heden nog niet zijn beëindigd, nog steeds lijken worden aangetroffen en ook nog menschen levend begraven zijn. De Fransche pers en de omroep heb ben, naar S. P. T. meldt, een manifest wereldkundig gemaakt, waarin felle ver ontwaardiging tot uiting komt over het Engelsche bombardement van 3 Maart. DE VEROVERING VAN RANGOON. (V.P.B.) Rangoon, gelegen aan de Golf van Pegu, was de belangrijkste in- en uitvoerhaven van Birma en Tsjoeng- king China. Ruim 80 pet. van den Bir- meeschen handel liep over Rangoon, dat over goede havenwerken en verbindin gen met het achterland beschikt. Bo vendien kwam tot voor korten tijd het voor China bestemde materiaal im Ran goon aan om per spoor naar Lashio aan de Chineesche grens gebracht te wor den, waar de eigenlijke Birmaweg be gint. De ertsen, die China in ruli voor de wapenleveranties aan Engeland en de Ver. Staten leverde, werden op dezelfde wijze vervoerd. Het oliegebied, dat zich ten N. van Rangoon aan weerszijden van de be vaarbare Irawadi uitstrekt, is door een pijpleiding met de haven verbonden. De jaarlijksche productie van 1.1 millioen ton wordt in de omgeving van Rangoon geraffineerd. Met de verovering van Rangoon is niet alleen de hoofdstad van Birma, doch tevens een belangrijk steunpunt van Engeland in Japansche handen ge vallen en is de oplossing van de Chi neesche kwestie naderbij gekomen. De Londensche nieuwsdienst meldt, dat de Britsche troepen in Birma wel niet meer bij machte zullen zijn, de aan den gang zijnde .Japansche omsingelin gen te verhinderen. De Engelsche radio spreker Johnston verklaarde, dat de ge allieerden op het ergste moeten zijn voorbereid. Het geheim van de Japan sche süfccessen is gelegen in hun zee macht. Daar de Japanners dit weten, houden zij hun strijdkrachten, voor den eindstrijd met de Amerikaansehe vloot nog op den achtergrond. CRITIEK VAN DE DAILY MAIL- (V. P, B.). De Daily Mail schrijft in een hoofdartikel„Wij zijn de Engelsche geschiedenis nagegaan, maar te vergeefs hebben wij naar een zóó vernederende episode gezocht, als de overgave van een leger van meer dan 70.000 man te Sin gapore beteekent. Weliswaar werd in 1756 een Britsche admiraal terechtge steld, daar hy er niet in geslaagd was zijn garnizoen op het eiland Minorca te bevryden, maar een geval gelijk Singa pore kende de Engelsche geschiedenis nog niet. Het Britsche volk is ontzet en vraagt naar de oorzaak. Engeland zal, zoo redeneert mén, dézen oorlog niet win nen, indien de regeering de Engelschen in de geheele wereld" geen vertrouwen in kan boezemen. Geen vreemde mogend heid zal ons ditmaal de overwinning be zorgen. Engeland moet zijn eigen men schen mobiliseeren en zelf offers bren gen". Het Seminarium der1 Rem. Broederschap. In verband met de sluiting van de Rijksuniversiteit te Leiden is het" Semi narium der Remonstrantsche Broeder schap van Leiden naar Amsterdam ver plaatst. 8 Maart tot en met 14 Maart 18(2. 12 A brood 4 rants, brood of gebak, 12 B broody2 rants, brood of gebak. 12 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. ,12 B vleesch *4 rants, vleesch of vl.w, 12 A aardapp. 1% kg. aardappelen. 12 B aardapp. kg. aardappelen. 22 Febr. tot en met 21 Maart 19(2. 213 algem. 1 kg. suiker. IOC, 10 D reserve 50 gram cacao. 214 algem. 250 gram koffiesurrogaat. 215 algem. 500 gram jam. 221 t/m 224 algem. 1 rants, bloem, brood of gebak, 11 D, 12 D reserve 250 gram rijst. 2,25 algem. 250 gr. peulvruchten, 226 algem. 250 gram gort, 227 algem. 100 gram vermicelli of maïzena. 216 t/m 220 algem. 100 gram kaas. ID A t/m 13 A melkl 31/2 uter melk. 10 B t/m 13 B melk I 1% liter melk. 28 Febr. tot en met 16 Maart 19(2, 11 boter y2 rants, boter, margarine x of vet. 11 vety2 rants boter, margarine of vet. 12 boterrants, marg. of vet. 12 vetyz rants, marg, of vet. Be geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd.: Tot en met Zaterdag 14 Maart: 204 t/m 208 algem. (kaas); 06 t/m 09 melk; 08 en 09 boter en vet, 211 algem, <(iz.eep)$ zeep; G. toiletzeep. Tot en met 31 Maart: bon 211 algem. (zeep) en bon „zeep g". Geldige bonnen voor diverse artikelen. 1 Maart tot en met 31 Maart 19(2. 228 algem. 1 rantsoen zeep. H zeep1 rantsoen zeep. H toiletzeep75 gr. toiletzeep 80 28 Dec. 19(1 tot en met 21 Maart 1942. 15 petroleum2 liter petroleum. Jan. tot en met 31 Maart 19(2. 26 petroleum2 liter petroleum. Tot 30 April 19(2. 07 K.F. brand stoffen 1) 1 eenheid brandstoffen. 08 K.F. brand stoffen 1) 1 eenheid brandstoffen. 05 t/m 07 H.K. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. DINSDAG 10 MAART 1942. Hy komt, om de aarde te richten; Hy zal de wereld richten met gerechtigheid en de volken met zyn waarheid. Ps. 96 13 b. Zon op onder 8.07 19.35 Maan op onder 3.31 12.33 17 Maart Nieuwe maan. 25 Maart Eerste kwartier. ZWARE STRAFFEN. By een controle op de 'naleving van de verplichte inlevering van metalen werden in talrijke geval len overtredingen van de algemeen bekende bepalingen geconstateerd. In vier gevallen wordt thans een voorbeeld gesteld. Wegens het niet inleveren van voorwerpen, be staande uit non-ferrometaal, zijn de volgende Nederlandsche staats burgers gearresteerd, die binnen- kort naar een concentratiekamp zullen worden overgebracht: Jan B., bankier te Amsterdam; Theo- dorus K., Winkelchef te 's-Graven hage; Simon de V., Joodsch ver tegenwoordiger van een verzeke ringsmaatschappij te Deventer; Hendrik B., verzekeringsinspecteur te Gorsel. 13 en 17 H.K. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 08 H.K. brand stoffen 2) 1 eenheid brandstoffen. 12 t/m 20 C.V. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 1 Maart tot en mot 31 Maart 19(2. „Generator-anthraciet 3e periode" J H.L. en „Generator-turf 3e periode" 50 stuks baggerturf. Tot 30 April 19(2. 23 t/m 28 C.V. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. Ie t/m 8e per. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 1 Jan. tot en met 30 April 1942. L textiel (mannen) 50 gram scheerzeep. 1 Maart tot en met 31 Maart 19(2. Bon 15 van de voederkaart voor honden en katten. s- 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. getrokken en heeft de stad geheel bezet. Den zelfden dag gingen de Ned.-lndische strijdkrachten te Soerabaja over tot de capitulatie. LAATSTE UITZENDING VAN RADIO-BANDOENG. Radio-Bandoeng gaf voor dat tot de vernieling van 't radio-station' werd over gegaan, Vrijdagnacht een kort overzicht van de tot dusver in Ned.-Indië gevoerde krijgsoperaties, waarin steeds weer ver wijten klonken over het niet aankomen van de geallieerde versterkingen. Radio Bandoeng verklaarde voorts „Nederlandsch-Indië heeft op grond van de beloften der geallieerden in afwach ting van versterkingen een groot risico op zich genomen. Er zijn overeenkomsten gesloten, waarbij de spoedige komst van versterkingen werd toegezegd, die echter niet zijn aangekomen." De Britsche berichtendienst publiceert een overzicht van den strijd op (Java, waarin o.a. wordt gezegdMen verwacht te dat er in Februari genoeg versterkin gen op Java zouden aankomen, zoodat men het eiland zou kunnen behouden, en later het initiatief kon nemen. Deze ver sterkingen zijn echter nooit gekomen. Wel kwamen er vliegtuigen, vooral Ame- rikaansche ^bommenwerpers, doch deze verloren hun waarde, doordat er niet ge noeg bescherming door jagers was en de vliegvelden niet over afweergeschut be schikten. Eind Februari was Java vrijwel om singeld. Men stond tegenover een nume riek sterkeren vijand en de kern der Nederlandsche vloot ging verloren.sToen de landingen begonnen, kon de marine van Java uit reeds niet meer opereeren. Bovendien was het grootste deel der luchtmacht verloren gegaan. Na den zeeslag op 26 en 27 Februari kon Soera baja niet langer gebruikt worden als ba sis voor kruisers en torpedojagers en men beschikte niet meer over voldoende bommenwerpers. Naar het D. N. B, uit Tokio verneemt, deelt het' Japanöche hoofdkwartier mee, 1 dat de Japansche strijdkrachteri dd strijd- krlachtenl van den) tegenstander, bestaan de uit 93.000 man Nederiandsch-Indische troepen' en) 5000 man Australische', Briti- Sche ert Amerikaansche troepen, op 9 Maartl te 15 uur tot onvoorwaardelijke capitulatie hebbenl gedwongen). Tot het neerleggen van de wapens is last gegeven door den gouverneur-gene raal, Jhr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, via het radiostation van Ka lidjati, waarna de Ned.-lndische troepen den strijd terstond staakten. Het Japansche keizerlijke hoofdkwar tier deelt verder mede, dat luitenant-ge neraal Hits ji Himamoera opperbevelheb ber is van het Japansche expeditieleger in Ned.-Indië. Omtrent hetgeen aan de capitulatie van het Ned.-Indische leger vooraf ging, verriieldt Domei nog de volgende bijzon derheden: De gouverneur-generaal, Jhr Tjarda, was op 8 Maart dès middags te 3 uur per vliegtuig op het vliegveld Ka lidjati aangekomen. Hier had de ont moeting plaats van den gouverneur-ge neraal en den Japanschen opperbevelheb ber. De gouverneur-generaal was in ge zelschap van generaal Ter. Poorten en vier andere vooraanstaande personen. De Japansche opperbevelhebber, zoo vervólgt Domei, eischte de volledige overgave van het Ned.-lndische leger. De Ned.-Indische onderhandelaars aan vaardden aanvankelijk alleen de overga ve van den sector Bandoeng, maar stem den ten slotte in met een volledige over gave van het Ned.-Indische leger en be loofden per radio last te geven tot het staken der vijandelijkheden vóór 9 Maart des ochtends om 10 uur. Japanners bezetters Soerabaja. Domei meldt uit Tokio: Een deel van de in Öost-Java gelande Japansche troepen is op' 8 Maart des middags om 15.50 uur Soerabaja binnen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1