Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER MAANDAG 9 MAART 1942 56e JAARGANG - No. 133 Succeslooze aanvallen der Sowjets - Zand stormen en regens in N.-Affrika - Rangoon door de Japanners bezet. De strijd op Java - Bandoeng omsingeld Tjilatjap gebombardeerd - De vijandelijk- heden gestaakt? ooit terug te geven" De gebeurtenissen in Ned.-Indië. Teeltplan akker- en weidebouw 1942. n. Bureaux Lange Vorstsfraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gislslraal 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs .f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bl| contract belangrijke korting DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten zijn verschei den aanvatten van den vijand af geslagen. De luchtmacht onder steunde eigen aanvalsperaties door vernietigende slagen toe te bren gen aan vijandelijke stellingen en troepenconcentraties aan de boven- W o 1 g a zoowel als in den sector van de L o w a t Finsche luchtstrijdkrachten dre ven aan het Karelische front met formaties gevechtsvliegtuigen en jagers colonnes en troepenconcen- traties van den vijand uiteen. In de periode van 25 Februari tot 5 Maart heeft de Sovjet-lucht macht 197 vliegtuigen verloren. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 31 eigen toe stellen verloren. In Noord-Afrika hebben Duitsche troepen een succesvollen verkenningstocht ondernomen. Stuka's en formaties lichte ge vechtsvliegtuigen der Duitsche luchtmacht bestreden in O b s t - Cyr. en'aica tentenkampen, autoparken en benzine-opslag- plaatsen van den vijand. Bij de aanvallen op Britsche luchtbases en spoorwegdoelen in Noord-Egypte werd 5 Maart ook een groote vrachtboot ten Oosten van Mersa Matroeh door bommen beschadigd. Op Ma 1 ta hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen met bommen van het zwaarste kaliber de cita del en ankerplaatsen van de haven La Valetta getroffen. Ten minste twee onderzeeërs werden zwaar beschadigd. ioi De geschiedenis zal recht spreken over de misdadige handelingen van den vroe- geren bondgenoot, die de Fransche sol daten slechts in den dood iiet trekken om twee jaar later met de meest koel bloedige vastberadenheid op te treden. En thans, gij dooden van onze hoofd stad, gij dooden, die beweend wordt door het van droefenis vervulde Frankrijk, gaat in onder den klank van onze klok ken, in den eeuwigen slaap Gods. Wijziging in Hongaarsche kabinet? (D.N.B.) Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de Hongaarsche minis ter-president en minister van Buiten- landsche Zaken, Von Bardossy, met het oog op zijn gezondheidstoestand op ad vies van zijn dokters voorloopig zijn functie niet zal. uitoefenen. Hij heeft zich in een sanatorium laten opnemen. In de Hongaarsche politieke kringen doen sedert eenige dagei) berichten de ronde over een spoedig tè verwachten gedeeltelijke wijziging in het kabinet. RANGOON DOOR DE JA PANNERS BEZET. SjJANGHAI. (D.N.B.) Gemeld wordt: Nadat in Birma sterke Britsche strijdkrachten in de provincie Pegoe ver slagen waren, hebben Japansche troepen Zondagochtend 10 uur Rangoon bezet. 'Een bevestiging van dit bericht is van andere zijde nog niet ontvangen. ITALIAANSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: *In Cyrenaica beperkte aciviteit te land en in de lucht als gevolg van slecht weer. Een aanval van Engelsche vliegtui gen op Tripolis heeft geen slachtof fers gemaakt of schade aangericht. De Italiaansch-Duitsche -luchtmacht heeft haar offensief tegen Malta her nieuwd, waarbij de vliegvelden werden aangevallen. Boven de vlootbasis L a Valetta werden bommen van het zwaarste kaliber uitgeworpen, waardoor •onderzeeërs werden beschadigd, die zich daar bevonden. Op het eiland M a n o e 1, dat ook doeltreffend werd gebombar deerd onstond een groote brand, die van aanzienlijken afstand kon worden waar genomen. VRUCHTELOOZE AANVALLEN DER SOWJETTROEPEN. (D. N. B.). Naar het opperbevel van de weermacht bekend maakt, hebben de Bolsjewiki de laatste dagen even hard nekkig als vruchteloos de Duitsche stel lingen aan het Oostelijk front bestormd. Een optelling van de Sowjet-verliezen in de verschillende sectoren levert alleen voor den 5en Maart een aantal van 5407 dooden en 900 gevangenen op. In eenige sectoren konden de verliezen van den vijand nog nie# volledig worden opgeno men. ZANDSTORMEN EN REGENS IN NOORD-AFRIKA. (D. N. B.). In het gebied van het N.- Afrikaansche frbnt heerschen op het oogenblik hevigezandstormen, die ge paard gaan met zeer zware .regens. De verkenningsactie op den grond moest hierdoor van beide zeiden belangrijk in gekrompen worden. Duitsche gevechts vliegtuigen echter hebben uit de lucht dag en nacht uitgebreide aanvallen ge daan op de Britsche stellingen en ver bindingen. ROUWPLECHTIG HEDEN BIJ PARIJS. (D. N. B.). In de voorsteden van Pa rijs, welker bevolking door den Brit sehen bomaanval van 3 Maart was ge teisterd, zijn Zaterdag de officieele rouw- plechtigheden gehouden. Bij de rouwplechtigheid in het bijzon der ernstig, geteisterde Boulogne, richtte de minister van Justitie, Barthelémy, uit naam van Pétain, woorden van deelne ming tot de nabestaanden. In Pétains boodschap werd o.a. ge zegd: De Britten hebben Frankrijk in het diepst van zyn ziel getroffen. Woor den van haat kunnen zich op dit uur niet mengen onder die van het medelijden. TOKIO. (D.N.B.) De Japansche troepen, die van het Noorden uit de om singeling van Bandoeng uitvoeren, heb ben op den ochtend van 6 Maart een nog niet genoemd punt in de buurt van Ban doeng bereikt, waar zij zich thans op den eindaanval op Bandoeng voorberei den. De Japansche strijdkrachten, die in den nacht van 5 op 6 Maart Buitenzorg hebben ingenomen, sluiten Bandoeng van het Westen af in. Radio Bandoeng, die tot dusver steeds de oorlogsberichten heeft uitgezonden, heeft Zaterdagmiddag plotseling de uit zendingen gestaakt. Naar uit Bandoeng gemeld wordt, be reidt men zich in deze stad, waar zich de laatste groote kern van het Neder- landsche leger bevindt, op het fatale uur voor. De regeeringsbureaux en de han delshuizen verbranden hun documenten. De haven Tjilitjap aan de centrale Zuid kust van het eiland is volkomen ver woest, waardoor de laatste mogelijkheid voor het wegvoeren van groote troepen contingenten verdwenen is. Volgens mededeelingen van de New Yorksche kabel- eii radiomaatschappijen hebben alle radio- en telefoonverbindin gen opgehouden. Tegelijk met de operaties op West- Java is een Japansche legerafdeeling, die in het midden van het eiland „opereert, tot Soerakarta doorgedrongen. TOKIO. (Domei.) Volgens een be richt van de Yomloeri Sjiipboen uit Shanghai zou het gros der Ned.-Indische troepen, dat Bandoeng Verdedigt, begon nen zijn in Zuidelijke richting terug te trekken en de stad te verlaten. Het be richt zegt verder, dat de val van Ban doeng aanstaande wordt geacht. BANDOENG. (A.N.P.,) Volgëns hier ontvangen berichten zijn de Japan sche troeplen tot dicht, bij Soerabaja ge naderd. Volgens nadere berichten zijn nieuwe Japansche landingen verricht. De over macht van de Japansche strijdkrachten is thans, vooral in de lucht, zeer groot. In verband met de Japansche vorde ringen heeft de Gouverneur-generaal van Ned.-Indië, Jhr. Tjarda van Starken- borgh- Stachouwer volgens de „Deutsche Ztg. i. d. N." een dagorder uitgevaar digd, waarin hij de troepen er op wijst, dat geheel Java niet meer kan worden verdedigd. De strijdkrachten moeten worden geconcentreerd in het hart van het eiland, waar een reduit is aangelegd. BANGKOK. (D. N. B.) Zondag ochtend is hier een radio uitzending in de Neder- landsche taal opgevangen voTgens welke de vijande- lijkheden op Java Zondag ochtend zouden zijn ge staakt.Een bevestiging hiervan is nog niet ont vang' e n Offensieve plannen. LONDEN. (Radio Mundial.) In goed ingelichte kringen verklaart men in verband met de rede van den luitenant- gouverneur-gener'aal van Nederlandsch- Indië, dr van Mook, in den Indischen Volksraad, waarin deze van de mogelijk- hied van een offensief der geallieerden sprak, dat hiermede ook de speciale op dracht aan den voormaligen opperbevel hebber der geallieerde vloot admiraal Helfrich in verband gebracht zou kunnen worden. Wellicht bestaat de mogelijkheid van een offensier tegen Japan zelf van een andère zijde van den Stillen Oceaan uit. De Amerikaansche radiozenders heb ben zich in het bijzonder beziggehouden met de offensieve plannen der geallieer den. Bjj deze plannen speelt Noord-Eu ropa een bijzondere rol en ook Zweden wordt genoemd. Over de situatie op Java melden de Amerikaansche en Engelsche bladen, dat de tactiek der verbrande' aarde ook te Batavia en Buitenzorg is toegepast en te Soerabaja toegepast zal worden. De Engelsche bladen melden uit New- York, dat de directie van de Royal Rutch Shell Co. de waarde der op Java verniel de industrie-inrichtingen en olievoorra den op 125 millioen pond schat. De olie districten van Java zyn op het oogenblik een vlammenzee. Naar de New-Yorksche bladen uit Washington melden, zouden thans, na den val van Batavia, de Nederlandsch- Indische saldi in de Vereen. Staten ge blokkeerd zijn. STOCKHOLM (D. N. B.). Volgens een bericht van United Press uit Melbourne is aan het .eind van de Vorige week een eskader zware Amerikaansche bommen werpers van Java terug getrokken. De formatie kon, naar het bericht verder zegt, niet langer in den strijd gebracht worden, daar er geen beschermende ja gers meer waren. Overige eilanden. TOKIO. Het Japansche hoofdkwartier meldt: Zuid-Sumatra is geheel in Japan sche handen, doordat Japansche troepen op 4 Maart de strategisch belangrijke plaats Rjambi hebben bezet. Ook de pe- troleumvelden in de, omgeving vielen in Japansche handen. LONDEN (Radio Mundial). Er wordt bericht, dat op Timor, Sumatra, Borneo en Celebes guerilla-gevechten plaats vin den. TOKIO (D. N. B.). De Japansche troe pen op Timon hebben, naar Domei meldt den Nederlandschen resident van Timor gevangen genomen. Bovendien wordt ge meld, dat de assistens resident van Ti- mor den dood gevonden heeft, toen het vliegtuig, waarmee Ej voor de landing der Japansche troepén te Koepang wilde vluchten, door een Japansch vliegtuig werd neergeschoten. Churchilll over1 val van' Batavia. STOCKHOLM (A. N. P.). De zender van Batavia heeft Vrijdagmiddag ge meld, dat volgens een telegram uit Lon den Churchill, zonder zich in het minst te bekommeren om de persoonlijk gele den nederlagen, in een persconferentie het volgende heeft verklaard: „Wij wisten, dat de val van Batavia slechts een kwestie van tijd was. Voor het verdere verloop van den strijd op Java kunnen wy echter ons eigen land niet opofferen. Van den kant van Duitschland en Italië zijn wij blootgesteld aan felle aanvallen en wij zullen dat in de toekomst ook zijn. De vijandelijke troepen in Birma zijn aanzienlijk sterker dan die op Java. Verder is het onze plicht, Australië te verdedigen. De eenige persoon, die de volledige verantwoordelijkheid voor het verloop van den strijd op zich genomen heeft is president Roosevelt. JAPAN NIET VAN PLAN NED.-INDIE OOIT TERUG TE GEVEN. SJANGHAI (D. N. B.). Na de verove ring van Java, waarvan de uren na den val van Batavia geteld zyn, ligt Austra lië, dat zijn verdediging door het zen den van troepen en vliegtuigen naar an dere landen practisch onmogelijk heeft gemaakt, open voor onzen aanval, zoo verklaarde de Japansclfe militaire woord voerder, kolonel Akiygma. Hy zeide verder: Het is jammer, dat Ned.-Indië, waarvan Japan slechts eco nomische samenwerking heeft geëischt, "zich tot werktuig van het Anglo-Ameri- kaansche imperialisme heeft laten ma ken. Daardoor is het voor altjjd van het moederland losgescheurd. Woordelijk verklaarde h ij: „W ij denken er niet aan het Nederland, welks regeering machteloos is, BONNEN VOOR KAARSEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 9 Maart tot en met Maandag 23 Maart 1942 zullen, wederom kaarsen ten be hoeve van de verlichting van koeien- en paardenstallen, van .handkarren en van door dieren getrokken voertuigen, be schikbaar worden gesteld, voor zoover een andere wijze van verlichting met mogelijk is. Aan iederen verbruiker zal hetzelfde aantal rantsoen bonnen wor den uitgereikt, als hij bij de vorige uit reiking heeft ontvangen. Het is derhalve niet noodig, voor de verbruikers een nieuw aanvraagformulier M.D. 10 of M.D. 11 uit te reiken. Met eventueele mutaties zal dan ook in geen geval wor den rekening gehouden. Wel bestaat echter de mogelijkheid, dat ook aan n i e u w e verbruikers bon nen worden uitgereikt. Betrokkenen die nen in dit geval een aanvraagformulier M.D. 10 (voor stalverlichting) of M.D. 11 (voor verlichting van voertuigen of handkarren) in te dienen. Deze formu lieren zijn bij den plaatselijken distribu- tiedienst verkrijgbaar gesteldf Voorts zullen thans ook aan degenen, die de vorige maal te laat het aanvraag formulier hebben ingabiend en wier aan vrage met meer in behandeling is geno men, bonnen voor kaarsen worden uit gereikt, zoodat ook zij geen nieuw aan vraagformulier behoeven in te dienen. De aandacht wordt er- evenwel op geves tigd, dat zij slechts het voor de komende periode aantal bonnen zullen ontvangen en dat zij niet in aanmerking komen voor het voor de vorige periode beschik baar gestelde rantsoen. Evenals zulks de vorige maal het ge val was, zullen bonnen, voorzien van het opschrift „een rantsoen kaarsen", wor den uitgereikt, welke onbepaalden tijd geldig zijn en elk op het koopen van een pak- 300 gram) kaarsen recht geven. Ten slotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de handelaren in de I meeste gevallen niet onmiddellijk in staat zullen zijn, de kaarsen op de in ontvangst genomen bonnen af te leve ren, daar zij niet over voldoenden voor raad beschikken. Wat door sommigen is gevreesd, maar door anderen voop onmogelijk werd ge acht, is in onze Oost gebeurd. Indië dreigt voor ons verloren te gaan. De Ja pansche troepen zijn na eerst de belang rijkste punten van Borneo, Sumatra, Ce lebes en enkele kleinere eilanden te heb ben bezet, op Java geland en hebben, na krachtigen tegenstand der Nederland- sche troepen te hebben overwonnen, zich meester gemaakt van Batavia en andere plaatsen op West- en Oost-Java. Er is rouw en droefheid in Nederland. Diepe deernis hebben wij met die families, die man of zoon in dezen strijd zullen heb ben verloren. In korten tijd ging eenv erf goed der vaderen verloren, waarvoor eeuwen, werd gewerkt en gestreden. Het hart van eiken rechtgeaarden Nederlan der bloedt om dit alles en er zal zeker nog geruimen tijd mee gemoeid zijn, eer wij ons de harde werkelijkheid,, waar mede wij thans rekening moeten houden, ten volle bewust zijn. Alleen reeds de materieele verliezen zijn bij benadering zelfs niet te schatten. Wie denkt er niet aan de spreuk: „Indië verloren, ramp spoed geboren"? Nog vechten op Java duizenden Ne- derlandsche mannen en jongens. Maar generaal Wavell, die zijn hoofdkwartier enkel%. weken geleden op Java vestigde, is vertrokken, een boodschap achterla tende „met zijn oprechte wenschen voor een gelukkigen afloop van den huidigen strij,d"! Naar officieel uit Bandoeng werd ge meld, heeft hij in zijn afscheidsrede de plechtige belofte afgelegd, dat zijn ver trek geen stagnatie in den toevloed van vliegtuigen en oorlogsmaterieel naar Nederlandsch-Indië veroorzaken. Blijkens een bericht uit Batavia heeft echter de luitenant-Gouverneur-Generaal dr Van Mook in een persconferentie te Bandoeng ernstige verwijten gericht tot Engeland en de Ver. Staten, waarbij hij vast stelde, dat het optreden dezer groote mogendheden in geen enkel op zicht in overeenstemming is geweest met den ernst van den toestand, terwijl hij de bezetting van Java door de Japanners voorzag als gevolg van het niet nako men van vaste beloften tot het zenden van versterkingen. Dr Van Mook stelde zoowel dé Engelschen als de Amerika nen ^rantwoordelijk voor het verloop van dezen oorlog, dien de Gouverneur- Generaal noemde: „den oorlog der ver- zilimde gelegenheden". De teleurstelling moet in Indië wel héél groot zyn, dat men zich van hoogste re- geeringszijde zóó scherp en openlijk uit spreekt? MAANDAG 9 MAART. Dat de hemelen zich verblijde, dat de aarde zich verheuge, dat de zee bruise met haar volheid. Pa. 96 11. Zon op onder 8.10 19.33 Maan op onder 2.23 11.44 Vandaag laatste kwartier. 17 Maart Nieuwe maan. Bitter stemt het, deze klacht over niet nagekomen beloften te moeten lezen. Onze mannen hebben in Indië hun bloed gegeven Voor de zaak des lands, voor de eer van onze vlag. Zij deden dapper hun harden plicht. Maar zyn aan deze man nen ook de middelen gegeven, die zij voor den strijd waarlijk noodig hadden Zij, die destijds een vlootwet afstem den en ministers wegstuurden, zij, die „geen man en geen cent" over hadden voor onze weermacht, zullen nu, nu het te laat is, htm zware schuld wel inzien. Ook waar zij mannen, die een goede weermacht warm bepleitten, hebben ver guisd en voor militairisten uitgemaakt. Wy hebben veel gepraat over de verdediging van Indië, wy hebben er zelfs jaren ever gepraat, maar een groot deel van ons volk heeft zijn histo rische taak tegenover Indië niet begre pen en zelfs hen gehoond, die deze taak wèl verstonden. In deze sombere dagen denken wy van zelf ook aan ons Zendingswerk in Indië, waarvan wy niet weten, wat daarvan nu terecht zal komen. God bescherme en spare het in Zyn genade. Wy hopen zeer, dat ons beproefde, maar door de beproeving gelouterde volk van God de kracht en moed zal af- smeeken en ontvangen, om zich nieuwe wegen te banen en nieuwe mogelykheden te scheppen, waar oude tot onze groote droefheid verloren gingen. De Nederlanders hebben in het verle den prachtige eigenschappen getoond te bezitten. Zij hebben deze zeker niet ver loren, maar zullen ze ook onder gewij zigde omstahdigheden aan den dag leg gen. Andere middelen en wegen zullen moeten worden gezocht. Wij ihogen niet met de handen in den schoot gaan zitten. Zoo'n houding is den Nederlanders on waardig. Onze energie, die er gelukkig nog is, zal in vertrouwen op God in nieu we en andere banen worden geleid. Al leen reeds in Europa zal straks veel te doen zijn. Gemakkelijk zal dit alles niet zijn. Mis schien zullen we van den grond af op nieuw moeten beginnen. Maar tegen wer ken en aanpakken heeft een Nederlander nooit opgezien. Met Gods hulp kan er veel tot stand komen. Het telen van'ruwvoedér- gewassen. Een zeer belangrijke be paling van de Bodemproductiebeschik- king 1942 Akkerbouw- en Weidebouw heeft betrekking op het telen van r u w- voedergewassen. Op den voor grond moet worden gesteld, dat deze teelt beperkt is en dat bij deze beperking voederbieten, koolrapen en dergelyke en kelvoudige ruwvoedergewassen gelijk ge steld zyn met kunstweiden en blijvend grasland. Bij het vaststellen van de op pervlakte ruwvoedergewassen, welke per bedrijf aan enkelvoudig ruwvoeder, kunstweide en blijvend grasland geza menlijk is toegestaan, wordt als volgt te werk gegaan. In beginsel mag per bedrijf een opper vlakte ruwvoedergewassen aanwezig zijn welke gelijk is aan de in 1941 toegelaten oppervlakte enkelvoudig ruwvoeder en kunstweide, vermeerderd met dê opper vlakte van het in 1941 aanwezige blijvend grasland. Het staat den teler vrij wijzi ging in de oppervlakte onderling te brengen. Afgezien van het feit, dat het toege staan is een grootere oppervlakte ruw voeder te houden, mits men in het bezit is van een vergunning van den Produc tiecommissaris, bestaan op bovenstaan- den regel twee uitzondering. In de eer ste plaats m o e t de aldus berekende ge zamenlijke oppervlakte verminderd wor den met een oppervlakte, welke gelijk is aan die van het grasland, dat voor het scheuren is opgegeven of waarvoor een scheurplicht is opgelegd. Dat zal een ieder duidelyk zijn, aangezien de reden voor het van overheidswege zoo sterk bevorderde scheuren van grasland deze is, dat de totale oppervlakte veevoeder- gewassen' in het belang der voedselvoor ziening moet worden verminderd, ter ver grooting van de oppervlakte, welke be- teeld wordt met gewassen, bestemd voor de menschelyke consumptie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1