Kerk en School Land-en Tuinbouw alg. vergadering ned. trekpaard. Jeugd achter tralies. Het Vrouwenhoekje Politieberichten KOERSEN Burgerlijke Stand V Neet Heiv. Kerk. Beroepen: te Aalsmeer, toez. (vac. Y. Alkema), A, W. Lazonder te Nleuw- Vennep; te Leeuwarden (vac. Adr. Os kamp), Dr G. P. Scheers te Alphen a. d. Éyn. Aangenomen: naar Herkingen (Z.-H.), cand. W. Anker te Goudrlaan (Z.-H.); naar Hierden, Gld. (vac. A. H. J. G. v,Voorthuizen)J. v. Amstel te Linschoten (U.)/ Geref. Kerken. Beroepen: te /Enschedé (4e pred.-, pl.), H. Vogel te Amstelveen. Afscheid, Bevestiging en Intrede. Ds J. Groot, gekomen van Haulerwijk, deed zijn intrede bij de Ned .Herv. Gem. te Valburg met een preek over Ps. 146:5 en 6. Bevestiger was Dr O. Norel van Hemmen. n Can<|. C. Jongeboer wordt 29 Maart door Ds H. van Dijken van Gouda be vestigd als predikant der Ned. Herv. Gem. te Valkenburg (Z.-H.). Ds M. C. Koole neemt 26 April af scheid van de Ned. Herv. Gem. te Rumpt (Gld.) en wordt 3 Mei door Ds A. D. Meeter van Amsterdam-Oost te Broek op Langendijk bevestigd. Prof. Dr H. van Oyen. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming is Dr H. van Oyen, Ned. Herv. predikant te Groningen, benoemd tot gewoon hoog leeraar in de faculteit der godgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen, om onderwijs te geven m de wijs begeerte van den godsdienst en in de zedekunde: De nieuwe hoogleeraar werd in 1S98 geboren, studeerde aan de R. U. te Leiden en is in 1924 door het Prov. kerkbestuur van N.-Holland toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk. Vanaf '24'26 was hij hulp- pred. te Heemstede, waarna hij op 17 Oc tober 1926 zijn intrede deed bij de Ned. Herv. Gemeente, te R i 11 h e m Hier heeft hij gearbeid tot 1931, toen hij naar Breda vertrok, terwijl hij zich op 15 Oc tober 1939 aan zijn tegenwoordige ge meente verbond. In 1929 is hij bij Prof. Dr H. T. de Graaf te Leiden tot doctor in de theo logie gepromoveerd pp een proefschrift „Ethiek en Religie". Voorts verschenen nog enkele werken van zijn hand en hij heeft tal van bijdragen gepubliceerd in theologische tijdschriften en andere pe riodieken. Tevens is hij.! een bekend spre ke1'' ris r Ds E. xVonk. Morgen hoopt Ds E. Vonk, em.-pred. der Geref. Kerk van Nieuw-Loosdrecht zijn gouden ambtsjubileum te vieren. Ds Vonk werd 8 Nov. 1865 te Amersfoort geboren, studeerde aan de Theol. Hooge- school te Kampen en aanvaardde 6 Maart 1892 te Harderwijk het predikambt, ter wijl hij vervolgens diende de gemeenten té Oosterzee en Echten, Ambt-Vollenho- ve,Gameren, IJsselstein en Nieuw-Loos drecht. Met ingang van 30 April 1933 werd hem eervol emeritaat verleend. Beroepbaar4 verklaard' De classis Rotterdam der Geref. Ker ken heeft na praeparatoir examen be-, roepbaar verklaard, de heer C. A. de Bruin, Nieuwenhoornstraat 63b, Rotter dam-Zuid, cand. aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. Ned. Herv. Predikanttenvereeniging. De Vereeniging van Ned. Herv. pre dikanten zal op 14 en 15 April a.s. in de Handelsbeurs te Utrecht haar 81ste algemeene vergadering houden. Als.spre kers zullen optreden: Ds E. Jansen Schoonhoven van Eerbeek met het on derwerp: „Overdenking", Prof. Dr G. v. d. Leeuw van Groningen over: „Bijbel en theologie"; Dr H. Stoel van Veen- wouden over: „Studie en practijk"Prof. Dr J. de Zwaan van. Leiden, over: „N.- Testamentischeheilsverwachting" en Prof. Dr J. W. Aalders van Groningen "over: „Onafhankelijke moraal". Kerkelijke verkiezingen. Bij de 10-jaariyksche stemming in «de Ned. Herv. Gem. teNoordwelle werd mét algemeene stemmen voor het kiescollege gekozen, dat dus gehand haafd blijft. De uitslag van de 10-jaariyksche stem ming in de Ned. Herv. Gem. te P o o r t- vliet was, dat de kerkeraad het beroe- pingswerk enz. behoudt. Het achtste leerjaar. In de wereld der lagere scholen ziet men, vooral nu de nieuwe cursussen gaan aanvangen, belangstellend uit naar de in voering van het achtste leerjaar op de scholen van gewoon lager onderwijs. Op een daarover gedane vraag staat in het orgaan van het Departement van Op voeding, Wetenschap en Kuituurbescher ming als antwoord: „De invoering van het achtste leerjaar zal nog eenigen tijd in beslag nemen voor dit voorjaar valt er in elk geval niet op te rekenen. Men bedenke, dat aan deze uitbreiding zeef veel vastzit; o.a. zal het leerplan voor het Te ^n 8e jaar moeten zijn vastgesteld voor de nieuwe maatregel zjjn werking kan gaan uitoefenen." De overschrijving van leerlingen. Het departement van onderwijs, op voeding en cultuurbescherming deelt mede: Het heeft de-aandacht getrokken, dat vele verzoeken van ouders om overschrij ving hunner kinderen naar andere scho len te verkrijgen zooals men weet zijn dergelijke overschrijvingen afhankelijk- gesteld van de goedkeuring van den in specteur van het onderwijs in algemee- nen dienst gegrond zijn op overwe gingen van een deels persoonlijk, deels politjek karakter. Kinderen van aange slotenen bij de N. S. B., die op school hinder ondervinden, hoofden van scho len die bepaalde leerlingen in verband met de politieke overtuiging hunner ouders maar liever zien vertrekken, ouders verder, die met het hoofd der i school of een der onderwijzers in conflict geraken over politieke aangelegenheden en die hun kinderen daarom zoo spoedig mogelijk „op een andere school willen doen" al deze personen zijn voorbeel den en tegelijk ook slachtoffers van een der grootste misverstanden, welke onze geschiedenis kent. Als het voor een volk ooit noodzake lijk is geweest om op straffe van on dergang eensgezind te zijn, dan is dat wel het geval voor het Nederlandsche volk in dezen tijd. En het is stellig te vreezen, dat een onbelemmerde voort gang van deze overschrijving der scho lieren er binnen afzienbaren tijd toe zal leiden, dat de kinderen als het ware in elkaar vijandige kampen komen gevan gen zitten. Wel vormt de Voor de over schrijvingen vereischte goedkeuring van den inspecteur in algemeenen dienst hier op een rem, maar de bepalingen nemen slechts dé overplaatsingen gedurende het loopende schooljaar of den loopen den schoolcursus in beschouwing. Zij voorzien niet in het geval dat ouders hun kinderen bij den aanvang van het schooljaar of van den schoolcursus aan een andere school laten inschrijven. Hoe deze materie in officieele bewoor dingen zal worden geregeld en op welke wijze de ouders dit dient men wel goed te begrijpen verder nog gebruik kun nen maken van het'recht óp beroep ten aanzien van de beslissing van het school hoofd, kunnen wij hier in verband met de beperkte plaatsruimte moeilijk uiteenzet ten. Wij verwijzen daarvoor naar de komende verordeningen en vestigen er al leen nog de aandacht op, dat het be doelde besluit in geen enkel opzicht het recht der ouders zal aantasten om (bin nen de door de wet* gestelde grenzen) hun kinderen het onderwijs te laten ge ven, dat zij noodig achten. Benoemingen). Benoemd tot onderwijzer(es) aan de Chr. school te Nieuwerbrug, W. S. v. d. Merwe te Utrecht; aan de C. N. S.-school te Oudwoude (Gr.),, mej. A. Westerhof te Kollum. npg een goeden slag geslagen. Zulks in verband met knoeierijen met graan, wel- ké men'op het spoor was gekomen. Men deed een inval in een onbewoonbaar ver klaarde woning en trof daar ruim drie honderd kilogram meel aan. De eigenaar van de woning werd gearresteerd, als verdacht van verboden opslag van distri butie-artikelen. De gevonden partij werd in beslag genomen. Het onderzoek duurt nog voort en verwacht wordt, dat bin nenkort te Kessel en omgeving nog ver scheidene arrestaties zulen volgen. .(A.H.) Honderdjarige overleden. Te Kropswolde is overleden pievr. de wed. E. ter BorghKamphuis, die op 25 Juli 1941 haar honderdsten verjaardag heeft gevierd. Vrijdag werd te Den Haag de alg, ver gadering van de Vereeniging Het Ned. Trekpaard gehouden. De alg. secretaris, de heer L. A. Bom, bracht het jaarverslag uit. Het aantal leden nam toe van 8294 tot 9685, d.i. nog 965 meer dan in het vorige topjaar 1921. Mogelijk de belang rijkste, hoewel niet de talrijkste, afdee- hng is Zeeland, dat meer dan 1/3 van het aantal ingeschreven veulens en bijna 1/3 van het aantal opgenomen Keur- Stamboekmerriën leverde, terwijl deze provincie voor fokmateriaal nog steeds het voedingsdistrict mag worden ge noemd. Een nog nimmer bereikt aantal van 6241 veulens (in het topjaar 1925: 5596) werd in het stamboek ingeschre ven. Van dé aangeboden' 3068 merriën wer den 2204 opgenomen in het Keurstam- boek, van 304 hengstèn slechts 30. De bepalingen der Paardenwet 1939 worden zoo minutieus mogelijk uitge voerd. Het stamboek heeft in 1941 ruim 400 vergunningen voor hengstenhouders afgegeven. Als algemeen voorzitter werd m.a.st. herkozen. Jhr J. van Vredenburch, wel ke herkiezing 'n ware ovatie tengevolge had. De viee-voorzitter wenschte zoo wel den herkozene geluk, alsook de ver eeniging, welke onder diens bekwame leiding groot is geworden. Bij de behandeling van de begrooting werd in plaats van f 6500 thans f 13000 /uitgetrokken voor toelage aan de afdee- lingen, terwijl voor premiën bij heng- stenkeuringen f4000 werd gevoteerd in plaats vare f 2500. De voorzitter deelde mede, dat het hoofdbestuur tot hoofdcontroleur heeft aangesteld in verband' met toegeno men werkzaamheden den controleur voor Zeeland, den heer Lako, die voor deze onderscheiding dankte. (Van een specialen V.P.B.-verslaggever.) In de ruime, frissche gymnastiekzaal van de Bijzondere Strafgevangenis voor jonge mannen te Zutfen staan een zeven tigtal gevangenen opgesteld. Stram in de houding, in drie gescheiden groepen. Jonge kerels, van zeventien tot twee en twintig jaar, gekleed in bruine man chesterpakken. Het is een groote dag in het leven van de jeugdige gevangenen. Vandaag zal, aan de hand van de uitge brachte rapporten, een aantal hunner worden bevorderd tot een hoogere klasse en zij, die tot de bevorderden behooren, weten dat zij een nieuwe schrede hebben gezet op den weg naar' de vrijheid. In een korte kernachtige toespraak heeft de directeur van de gevangenis, de heer Schotsman zich tot de jongens ge wend. Striemend zijn de. woorden, waar mede hij het gedrag van een tweetal jongens geeselt, die zich hebben vergre pen aan bezittingen van deze kleine ge meenschap want dit is deze jeugdge vangenis en het in hen gestelde 'ver trouwen hebben beschaamd. Maar als hij zich richt tot de bevorderden en vooral tot de bevorderden naar de hoogste klas se, is hij geen strenge gevangenisdirec teur, dan is hij een opvoeder van deze jóngens, een vaderlijk vriend. En als hij dan ook het wóórd tot deze jonge man nen richt, en hen vraagt, of zij hun eere woord willen geven om het in hen ge stelde vertrouwen niet te beschamen-, dan kijken vier paar oogen hem open en recht aan en duidelijk klinkt het ant woord: „Ik wil!" Met den directeur maken wij vervol gens een rondgang door dé gevangenis. Eerst langs de cellen van de observatie- klasse.» Een maand verblijft .de ver oordeelde in de observatiecel. Geen versiering is in het kale vertrekje te vinden, slechts een opklapbare brits, een stoel en een klaptafel vormen het meubilair. Alleen voor de godsdienstoefeningen, voor de morgen- exercitie en voor de verdere lichaamsoefe ning verlaat hij de cel. In deze maand wordt een onderzoek naar zijn geestelijken, intellectueelen en physieken toestand ingesteld en wordt de gevangene nauwkeurig door den' direc tiestaf en de overige ambtenaren geob serveerd. Dan, als blijkt, dat hij voor ver dere strafopvoeding in aanmerking kan komen en zijn gedrag hiertog aanleiding geeft, volgt plaatsing in de tweede klasse. Nu is de cel voor hem 'slechts ver blijfplaats geworden voor den nacht en die uren, welke hij niet doorbrengt in gemeenschappelijken arbeid bij schooi en godsdienstonderwijs, corvee en licha melijke oefeningen. De inrichting van de cel verandert, hij mag er enkele eigen bezittingen hebben, er is een tafel geko men, een wandversiering. De. gevangene Teert weer arbeiden; vrije- en orde-oefeningen stalen geest en lichaam, hetméestal gebrekkige en grootendeels vergeten onderwijs wordt opgefrischt en uitgebreid. In de boekbin derij, de stoffeerderij, de meubelwerk plaats en de smederij leert hij een vak. Ten slotte komt dé bevordering naar de derde klasse. Dé cel, welke op de bovenverdieping ligt en een onbelem-' merd uitzicht geeft op de velden, rondom de gevangenen is geen cel meer. Het is een ruim vertrek, met een kast, een tee kentafel voor hen, die vakonderwijs krij gen, een vloermat, tafelkleed en foto's aan den wand. Hier slaapt de gedeti neerde, hier studeert hij. Hij eet met zijn klasse-genooten, hij verblijft met hen in de ruime, frissche recreactiezalen. Hij wandelt, zij het onder bewaking, met zijn klassegenooten in de vrije natuur en in den zomer trekt de directeur er een enkele maal met zijn jongens op uit Hier krijgt de gedetineerde een nieuwe ruggegraat, leert hij sociaal voelen en denken en van hier uit kan hij tenslotte voorwaardelijk in vrijheid worden ge steld. Hoe we het beste het vleeschrantsoert kunnen gebruiken. Er bestaat een groot verschil in de grootte van de portie vleesch, welke men van éénzelfde rantsoen op tafel kan brengen. Koud gesneden gehakt, waarin 50 g. vleesch verwerkt is, zal meer ople veren dan 50 g. gesneden rundvleesch en dit weer veel meer dan een kalfoester van 50 gram. De voedingswaarde van deze 3 porties vleesch is echter gelijk. Door het vleesch tot gehakt te verwer ken, wordt slechts een vermeerdering in schijn bereikt. Maar het oog en de smaak willen ook wat. Een klein beetje vleesch maakt een warme maaltijd zoo veel aantrekkelijker. Een eenvoudig middel dat men te baat kan nemen om het vleeschrantsoen ,over eenige dagen te verdeelen, is het vleesch koud te snjjden. Koud vleesch laat zich beter en dunner snijden dan warm vleesch. Het beste koopt men voor de rantsoenen van het gezin één stuk vleesch of' gehakt. Dit wordt dan eeni gen tijd voor het eten gebraden en als het afgekoeld is, snijdt men het. Wan neer dit vleesch met warme aardappe len en groenten gegeten wordt, zal men nauwelijks bemerken, dat het koud is. Op andere wijzen kan men het vleesch in schijn vermeerderen, n.l. door er vleeschkoekjes, jachtschotel, haché met groenten of peulvruchten e.d. van te mkken. Ook met de verschillende worstsoorten kan men heel wat doen. Van botèrham- menworst krijgt men b.v. meer op één bon dan van rookworst. Bovendien leve ren plakjes worst meer op dan een stuk worst. Vele huisvrouwen mengen den ook plakjes gesneden bot-erharimen- worst door de stamppot of ze presentee ren ze erbij. Men moet echter steeds in het oog houden, dat door al deze hulpmiddelen, de voedingswaarde niet vermeerderd wordt en dat men als het eenigszins kan het vleeschrantsoen moet trachten aan te vullen door melkgerechten of yoghurt en hangop als nagerecht te eten, of even als visch, mosselen e.d. bij de boterham te gebruiken. Twee. recepten voor 4 personen, waar mee men met een klein beetje vleesch den maaltijd smakelijk kan maken, vol gen nu. 8 Jachtschotel. kg. aardappe len, pl.m. 4 dl. taptemelk, (nootmus kaat), 150 g. vleeschresten of minder, 2 uien, boter of vet, 1 dl. water of rest van jus, laurierblad, (peper, fijne kruid nagel), zout. Van aardappelen - (nootmuskaat) en taptemelk purée maken. De fijn gesnip perd^ ui in de boter bruin en gaar bak ken,'het fijn verdeelde vleesch, het wa ter met wat aroma of de justrest en de purée toevoegen. De massa op het vuur eenigen tijd doorwarmen, goed doöreen mengen en in een vuurvasten schotel- op dienen. Bij dit gerecht een bladgroente of groentesla en aardappelen in de schil geven. Goulasch met groen té. 150 g. vleeschresten of minder, 200 g. groen ten, b.v. wortelen, knolselderij, koolraap, spruiten, 2 dikke uien, 3 dl water, 30 g. bloem, thijm, laurierblad, (kruidnagel, peperkorrel), 1 fijn gewreven aardappel, wat azijn, aroma. De ui fijn snipperen, de groenten en het vleesch in blokjes snijden. De uien met de kruiden in de boter licht bruin bakken en de bloem toevoegen.. Onder voortdurend roeren de bloem bruin bran den en het water langzaam bij de saus gieten. De kruiden verwijderen en wat azijn, 'aroma en 4e groenten en het' vleesch toevoegen en het geheel pl.m. 20 minuten zachtjes verwarmen. Goulasch met capucijners of bruine boon en. (Zie vorig re cept.) De groenten vervangen ^oor gaar gekookte capucijners of bruirie boonen. Het water door boonenwater vervangen. Gevonden voorwerpen te Middelburg. Te bevragen aan het Bureau van Po litie des Dinsdag, Donderdags en Zater dags van 6 nm. tot 8 uur n.m.:- dop van een parapluie; kinderporte- monnaie; blauw wollen kinderwantje; sleutel van een schaats; actetasch in houdende zaad en bloembollen; bril; bruine glacé heerenhandschoen; schaar tje; ijzeren kilo-gewicht; bonte schort; rood kinderwantje; vulpotlood; licht grijze dameshandschoen; donker-blauw kindervvantje, gemerkt J. C.; rood-zwarte dameswant; groen-fluweelen mantelband; glacé dameshandschoen; bruine jongens pet; bruin kinderwantje; inlegvel voor distributiestamkaart. Bij vinders: werkplak, F. H. Steutel, Schuitvlotstraat 2; paar lederen'heeren handschoenen, J. L. Venteville, Veersche- singel 136; sleutel van een melkbus, L. v. <f: Schelde, Veerschesingel 108; blauwe wollen da^, Schuilwerve, Huidenvetters- gang 2; handbeschermer, Semijn, Reiger straat 3; zilverbon, M. de Jonge, Dokstr. 2; lampje van een achterlicht, P. Zwa german, Londenschekaai 27; sleutel met ring en plaatje (Elevator), Outermans, Bierkaai 7; leesboek (vreemde talen), J. Zwaard, 'Kanaalweg 16; dameshand schoen, A. Pouwer, Overveldslaan 8; zwarte vulpen, W. Schuilwerve, Brande- rijmolengang 2; huissleutel, P. Hoek, K. Geere 29; paar blauwe kinderwantjes, Adriaanse, Koudekerkscheweg 139; wol len blauwe das, Duijvekot, Langeviele 81; blauw kinderwantje, P. Steen, Veersche singel 176; aantal muntstukken, A. Gil lissen, Bastion 47; paar blauw met wit gestreepte kinderwantjes, Julianus, Lan ge' Noordstraat 56; sleutel van schaatsen, H. Hubregtse, Brakstraat 12; eenige zil verbons, N. J. de Baare, Noordsingel 124; blokschaaf, I. Lamain, Noordwég 76; grijze jongenswant, E. Polderman, Gra venstraat 71; bruine wollen handschoen, C. Nortier, Oostkerkplein 8; houten bro che, I. Fastenau, Reigerstraat 7; vulpot lood in étui, C. d. Broekert, St. Antheü- nisstraat 7; sleuteltje, P. J. Rijkse, Ba- gijnhof 23; paar wollen grijze handschoe nen, J. P. .Ossewaarde, Raad van Arbeid; koperen sleutel van é'en melkbus, Wil- leboordse, Seisweg 83; wollen hand schoen, W. Groenewegen, Volderijlaagte 26; bonboekje, J. Francois, Lange Geere 22; boeren mes, C. de Keijzer, Seisweg 172; blauwe mantelband, C. van Belzen, Seisweg 82; broche op kaartje, I. Sinke, Lazerijstraat 2; hondentuigje, Van Hoe ven, Buitentuin; blauw kinderwantje, H. Elslander, Ter Hoogestraat 14; bood- schaptasch, C. Overweel, Schuitvlotstraat 36; grijze mantelband, J. C. van Poeljen, Zacharias Jansenstraat 27; wollen kin- derwant, J. Dingemanse, Kerksteeg 1, 't Zand; lipsslot, W. Ploegaert, Nieuwe Oos- terschestraat 52; gespikkelde mute, J. Wondergem, Heerenstraat 16; leesboek (eiland der apen), J. G. van Meerendonk, Penninghoeksingel 13.; kinderwant, W. Quist, Noordweg 47; blauw pijpétui, T. C. van Poeljen, Zacharias Jansenstraat 27; Vederen riem, J. Visser, Pluimstraat 20; paar gele Wanten, C. Polderman, Noord- weg 28; blauwe ceintuur en twee schaats- sleuteltjes, C. Polderman, Noordweg 28; grijze kinderhandschoen, I. Wondergem, Schuitvlotstraat 7 boven; bosje gele pot- looden, W. Jobse, Leliestraat 37; blauw kinderwantje met geel, aan een ringe tje, J. Marijs, Breestraat 61; gekleurde dameswant, A. Hollebrandse, Seisweg 97; knipmes, J. Philipse, Jacob Catsstraat 9; zilveren heerendasspeld, Ludikhuize, Julianastraat 22; 3 sleutel aan eon ring, J, C, Kingmans, Havendijkstraat 6. N.B. Indienbij één der vinders voor werpen worden afgehaald, gelieve men hiervan terstond kennis te geven aan het bureau van politie alhier. van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de Incasso-Bank. N.V. kantoor Goes, Klokstraat 9, Tel. 2001 en 2410. Amsterdam, 4 Maart 1942. V. K. Heden 4 Nederl. 1940 I IOP/2 1027s 4 Néderl. 1940 II 100"/» 100"/» 4 Nederl. 1940 m.b. 101 101 4 Nederl. 1941 101 100"/» 3% Nederl. 1941 985/s 98°/8 3 Nederl. 1937 94»/s 947» 3—31/2 Nederl. 1948 978/» 96"/» 3 Ned.-Indië 1937 I 84 83% Koloniale Bank 97 997/s Ned. Ind. Handelsbank 757* 75 Cert. Ned. Handel Mij. 105 1077* A. K. U. 144 147 Van Berkel's Patent 1297* 1317* Cert Calvé Delft 101 102% Fokker 173 175 Cert. Leverbros 1347* 137 Philips Lampen 242 245 Prëf. idem 162 164 Kon. Olie 183 189 Amsterdam Rubber 103 108 Bandar Rubber 97 99 Deli Batavia Rubber 86 947* Serbadjadi 60 58% V. I. C. O. 867* 86 Holl. Amerika Lijn 108 1127* Kon. Boot 134 140 Ned. Scheepv. Unie 106 111 Rotterd. Lloyd 97 100 Mij. Nederland 97 101 H. V. A. 173 180 Javasche Cultuur 141 1417* N. I. S. U. 149 145 Verg. Cultuur 56 56% Deli Maatschappij 128 132 Senembah 112 116 4% Bataafsche Olie 1007» 1001/» 3% idem 87 877* Amsterd. Bank 140 145 Incasso-Bank 146 A 149% Rotterd. Bank 145 149 6 Pref. Leverbros 133 134 Twentsche Bank 151 1547* Nat. Bez. De Schelde 120 119% Ned. Gist en Spir. Van Gelder's Papier 152 152 Wilton Feijenoord 2357* 2377* Hessa Rubber 68 A 687* Amsterdam Ballast 220 Blaauwh. Vriesseveem 99 997a Langzamerhand begint de beurs weer een normaal aanzien te verkrijgen. Koo- pers gaan nog uiterst voorzichtig te werk, hetgeen weerspiegeld werd door het leg gen van limites, Het aanb,Qc| van bepaal de zijde viel heden niet te verwerken, zoodat derhalve geen speciale druk op de markt werd uitgeoefend. Het aantal orders echter bleef beneden dat van de eerste dagen der week. j Over de geheele linie was de opening boven het slot van gisteren, bij de Indi sche waTarden evenwel waren de voor- deelige verschillen van grootere beteeke- nis. Reeds spoedig trad een daling op, die -weldra overwonnen was. Het slot was dan ook veelal gelijk aan het punt van uitgang. Aand. Kon. Olie begonnen den dag evenals aand. Amsterdam Rub-' ber een zestal procenten hooger. Op den koers van 186% pet. had eerstgenoemd fonds het laagstfe punt bereikt, waarop een redres van ca. 3 pet. volgde. Een zelfde verloop viel bij aand. Amsterdam Rubber op- te merken. Aand. Deli Bata via Rubber waren eveneens vast van toon en konden ruim 8 pet in koers ver beteren. Aand. Serbadjadi daarentegen waren iets zwakker gestemd. Aand. H. V. A. verschenen 9 pet. hooger op de tape. Verkoopen echter brachten den koers spoedig tot 175 pet. terug, doch'ook hier liet een herstel niet lang op zich wach ten. De spepifieke suikerwaarden konden niet in de koersstijging van het moeder fonds deelen. Tabakken konden hun koersstijging voortzetten en verbeterden gemiddeld 3 pet. In den scheepvaarthoek bestond nu en Aan levendige belangstel ling voor aand. Nederlandsche scheep4 vaart Unie. De koersfluctuatie's waren van weinig beteekenis, terwijl het fonds per saldo 5 pet. kon stijgen. Een derge lijk koersavans viel bij verschillende scfieepvaartwaarden op te merken. Op de locale markt konden eveneens koersstijgingen worden geregistreerd. De beleggingsmarkt was wat zwakker gestemd voor de staffel-leening en voor de 3 pet. Nederland 1937. Voorts lagen de Indische Staatsfondsen wat luier in de markt. Belegging Nederland f 490. Vi Bel. Ned. Binnenland f 214.50; Vb idem f 1070.50. Bel. Ned. Overzee Vi f 136.50; idem Vb f679. GOES. Overleden: A. Does, 76 j.H. van de Kreeke, 73 j., weduwe van C. Zweedijk, te WolphaartsdijkA. M. van Waarde, 42 j.A. Verhage, 66 j., echtge noot van E. Nieuwenhuijse. Huw.-aang.: F. C. van der Vliet, 30 j. en J. J. Boel, 25 j.L. de Coninck, 37 j. en J. T. de Vries, 28 j. Gehuwd: H. van Nieuwland, 47 j., te Rotterdam en C. van Gorp, 34 j. te Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3