DE PBONIERE FEUILLETON Binnenland Wanneer verduisteren? Uit de Provincie WINTERHULP NEDERLAND. Winterhulp en politiek. tiet is de bedoeling van de leiding -u Winterhuip-Weaenand, dat daarin -..en, die in ons land op het terrein der utuaaaigheid werkzaam zyn, samenwer ken. men wil hierdoor meer eenheid be reiken in het werk van veieemgingen en «lichtingen, weike op dit geuied in one iand hun krachten onipiooien. Lie provinciaal directeur, Mr W. K. H. Dieienian, verklaarde ons onlangs, dat de verhouding tot de kerken goed is. Winierhuip wil het pad der diaconien met betreden, want zy heeft hier mets te maken. Nu hoort men den laatsten tyd nogal eens opmerken, dat de N.S.B.-invloed in Vvmternuip steeds meer merkbaar wordt en dat dan Winterhulp aan politiek zou gaan doen of daardoor aanhangwagen zou worden van een politieke beweging. Niets is echter minder waar, aldus de heer Dieleman. In verschillende plaat sen, o.a. Middelburg, waren de collectan ten teruggetreden en een nieuwe verga dering leverde het resultaat op, dat na genoeg alle nieuwe collectanten, die zich aanmeldden, lid van de N.S.B. waren. Zy willen het sociale werk vein Winterhulp gaarne ondersteunen, maar men kan niet zeggen, dat zy de politiek in Winter hulp brengen, neen dat doen juist zy, zoo zeide de heer Dieleman, die niet met hen willen samenwerken. De Winterhulp wil zich, aldus Mr Dieleman, op zoo breed moge lijke basis plaatsen en daarom moet men zich niet terugtrekken, omdat an deren zich aan het werk geven, doch juist alles in het werk stelleh om door eendracht macht te maken. Vandaar dat Winterhulp in haar schild de spreuk heeft staan: „Voor het volk, door het volk", d.w.z. door allen. Het bolsjewisme is de aartsvijand van onze beschaving, cultuur en godsdienst. Het moet vernietigd worden. Meldt u aan by het Vrijwilligerslegioen „Neder land", Koninginnegracht 22 te 's-Gra- venhage. naamste landing hadden ondernomen, on geveer 50 km naar voren zyn gerukt. Ovêral in de vlakte van Noord-Java waar de belangrijke plaatsen Semarang, Tjeribon, Batavia en Soerabaja liggen, staan vernielings- en pionierstroepen ge- reed om havenwerken, pakhuizen, fabrie ken en bruggen, wegen en spoorlijnen op te blazen. Wegens het groote aantal der door de Japanners gelande troepen en het aangevoerde materiaal kan er nau welijks aan getwijfeld worden of de Ja panners zijn voornemens de invasie op Java met de snelheid van een bliksem- oorlog ten uitvoer £e leggen. Omtrent de plaats Soebang, welke, volgens den Britschen berichtendienst, in handen der bij Indramajoe gelande Japanners is, geeft A.N.P. de volgende byzonderheden. I Soebang ligt in het binnenland van Java. Het is geen stad, doch ontleent zyn beteekenis aan de Pamenoekan- en Tjiasem-landen, een groote groep onder nemingen, toebehoorende aan een En- gelsch concern. Van de spoorlijn langs Java's Noordkust bestaat een uitsteken de railverbinding met Soebang. Soebang is ook met Bandoeng door goede wegen erbonden, welke echter ten deele door noog gebergte leiden. De Pamenbekan- en Tjiasem-landen produceeren voorna melijk rubber, thee en vezel. Uit Batavia verneemt A.N.P. voorts, dat alle voorbereidingen in Nederl.-In- dië waren getroffen voor de verplaat sing van de zetels van verschillende maatschappijen naar Curagao en Suri name. Deze verplaatsing zou op een na der te bepalen datum van kracht wor den. Gisteren, 1 Maart, is te Batavia het besluit genomen deze verplaatsingen op dienzelfden dag te doen ingaan. BEURZEN TE BATAVIA EN SOERABAJA GESLOTEN. STOCKHOLM, 1 Maart. (ANP.) Naar de Engelsche berichtendienst meldt zyn de beurzen te Batavia en Soerabaja tot nadere aankondiging gesloten. VERKLARING VAN DR VAN MOOK. (V. P. B.). Volgens de Daily Mail heeft de luitenant-gouverneur van Ned. Oost- Indië, Dr van Mook, kortelings vastge steld, dat de Amerikaansche leveranties, 59) -o— Dan komen er zakelijke overwegingen opzetten: hoe moet het nu met den grond voor het lokaal, dien Fred heelt aangeboden? Dat aanbod is niet te aan vaarden, als zij weigert. En weigeren moet zij. Maar Botterweg weet er vanl Hij zal nader informeeren naar haar be vindingen van gistermiddag. Ze weten bij de Botterweg» nu wel, dat zij onge steld is. Vandaag behoeft zij dus geen uitsluitsel te geven. Maar zij ontmoet hem toch deze week. En wat dan? Zal hij niet uiterst verbaasd zijn, als zij hem zegt, dat De Bruins aanbod niet moet geaccepteerd? Hij zal, het is zijn recht, nadere motiveering vragen. En wat moet zij dan zeggen? Het aanbod toch accepteeren? Zonder meer? Neen, dat gaat toch niet. Fred heeft wel gezegd, dat hij het heeft ge daan omdat hij sympathiseert met het werk. Dat kan hij zich ,yej verbeelden. Misschien is 't ook wel zoo. Voor hem hoopt zij het. Maar zij kan zich toch niet ontworstelen aan de gedachte, dat hij, het waarop men te Java thans met 't groot ste ongeduld ws-cht, vooruit zjjn betaald. Ntettesala, beeft tot o,v toe fcsvpr- gïrft' op het am. rit- ofde oot- log'.materiaal moeten wachten, Onder de gegeven omstandigheden noemde Dr van Mook zulks een misdaad. Ned. Oost-Indië verlangt immers slechts, wat het heeft gekocht en betaald. Mocht Java in han den der Japanners vallen, zoo stelde Dr van Mook verder vast, dan sullen deze later uit dit eiland een vesting bouwen, welke onveroverbaar zal blijken te zijn. Sommigen schijnen te denken, dat men Java slechts behoeft op te offeren om Birma beter te kunnen verdedigen. Dat is echter onjuist, want met een aanhou dend terug trekken kan een oorlog niet worden gewonnen. Dr van Mook herin nerde ten slotte aan de positieve toezeg gingen welke door Roosevelt indertijd te Washington zijn gedaan en sprak de hoop uit, dat men zich alsnog aan deze belofte zal houden. 1 SPOORWEGEN KRIJGEN NIEUWE BAGAGEWAGENS. Naar van de zijde van de Ned. Spoor wegen wordt gemeld, zyn .voor rekening van de Spoorwegen nieuwe bagagewa gens in aanbouw. Deze nieuwe wagens zijn gestroomlijnd en men kan ze het best vergelijken met de electrische trei nen van de laatste jaren zonder de vele vensterruiten. Het in- en uitladen der goederen ge schiedt door acht openingen, waarvan vier aan eiken kant, welke door middel van rolluiken worden afgesloten. De laadruimte is in vieren verdeeld door schotten. Het draagvermogen zal 15 tón zyn, de totale lengte is ruim 25 meter. BEZOLDIGING VOORMALIGE ZEE- EN LANDMACHT. Het Verordeningenblad bevat het zes de uitvoeringsbesluit van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departe ment van Defensie nopens maatregelen ten aaüzien van de bezoldiging en ver zorging van militair en burgerlijk per soneel der voormalige Nederlandsche zee- en landmacht. Dit besluit betreft de noodige maatregelen ten aanzien van het verleenen van pensioen, noodig gewor den door de gewijzigde omstandigheden. Het besluit treedt heden in werking. DE GASLOOZË UREN. Naar de Telegr. meldt, zullen de onge makken van de gaslooze uren vermoe delijk van korten duur zyn, want van bevoegde zyde werd vernomen, dat ver wacht wordt, dat de gaslooze uren van tydelyken aard zullen zyn, aangezien by de regeling de bedoeling heeft voorge zeten deze te laten vervallen, zoodra een regelmatige kolenaanvoer weer voort gang kan hebben. OPSPORINGSBEVOÉGDH El D KEURINGSDIENSTEN. Een besluit van den secretaris-gene raal van Sociale Zaken bepaalt, dat met het opsporen van overtredingen van de Warenwet eveneens zijn belast, binnen het gebied van iederen erkenden pro vincialen Keuringsdienst, het hoofd van het laboratorium en de ambtenaren van den keuringsdienst, die de commissaris der provincie aanwijst. DE DIERENARTSEN IN NEDERLAND Met het verschijnen van het Verorde ningenblad van 28 Febr. 1942, dat de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche Gebied betreffende de Nederlandsche dierenart sen bevat, en met de benoeming van D r Te Hennepe tot president der Ne derlandsche Dierenartsenkamer, treedt de nieuwe Nederlandsche Dierenartsen verordening in werking. Daardoor'wordt de behartiging der belangen van de onge veer 850 dierenartsen in Nederland in handen gelegd van een publiekrechtelijk lichaam in den zin van artikel 152 der Grondwet, welker organisatie ongeveer overeenkomt met de Artsenkamer en de Cultuurkamer. Aan het hoofd van de Kamer staat een dierenarts als president, die zijn be slissingen onder eigen verantwoordelijk heid neemt. De president wordt bijge staan door een raad. By de samenstel ling van dezen raad werd erop gelet, dat alle groepen van het dierartsenykundi- geberoep vertegenwoordigd zijn. De Dierenartsenkamer heeft de be voegdheid, bijzondere verordeningen uit te vaardigen, b.v. het uitvaardigen van een beroepsordening, van een vestigings ordening en van een tariefsordening. Gilden ingesteld. In de Nederl. Staatscourant van gis teren is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, be treffende de instelling van de verdere gilden van de Nederlandsche Kultuur kamer. Door dit besluit worden inge steld het gilde van Beeldende Kunsten, het Muziekgilde, het Letterengilde en het Filmgilde. heeft gedaan om harentwil. Dat het niet zou aangeboden zijn als een ander de lei ding der Zondagsschool had gehad. Maar dan zijn niet te scheiden haar af wijzend antwoord en het aanbod. Dus moet er in beleefde termen voor bedankt worden. Maar wat moet zij Botterweg dan zeggen? En de dominee zal er ook wel van weten nu. Dominee Hengemal Als zij eens met hem praten ging? Hem alles eerlijk op biechten. Hij zal haar verstaan. 't Verdere van dien dag blijft zij thuis. Den volgenden morgen om acht uur nog denkt zij: ik ga niet naar school. Maar zij laat die overweging vareh. - Het is juist beter, veel beter, om te gaan. Dat geeft afleiding. Dus gaat zij. Verneemt van Lankman, die belangstellend informeert, hoe zij 't maakt, dat het gister best gegaan is in Laagveld. Hij prijst de voorbeeldige orde van die groote klas. Hij staat er stom van, dat de kinderen van Laagveld zoo trouw komen. Mijnheer Verbaan mengt zich ook in het gesprek. Misschien kan hij iets ge waar worden, dat zijn ongerustheid weg neemt. Het zou hem zoo razend spijten, als blijken zou, dat hij juffrouw Verlaan te gunstig heeft beoordeeld. Hij hoopt DE „DAG VAN DEN OMROEP". De persdienst van den Nederlandschen omroep meldt: De feestelijke bijeenkomst ter gelegen heid van den „dag van den omroep" mocht zich in een zeer groote belang stelling van vele Duitschf en Nederland sche autoriteiten verheugen. Na de begroeting door den directeur- generaal werd de film „Scherven brengen geluk" vertoond. Na de vertooning van deze film sprak Prof. Dr Goedewaagen een korte rede uit. Hij zeide o.m.: De groote cultuurpolitie ke taak van onze eeuw is: de cultureele goederen niet gevangen te houden bin nen den beperkten kring der bevoorrech ten, maar hen te verspreiden, opdat ieder tot zich kan nemen naar zijn aard, wat hem jigt en aardt. Dit alles heeft de Ne derlandsche omroep in den korten en aan experimenten zoo rijken tijd vèn een jaar begrepen en daarvoor moet ons volk dankbaar zijn. Vervolgens gaf Dr Ir W. A. Herweyer zyn jaarrede. Tot mijn groote voldoe ning, aldus spr., kan ik mededeelen, dat het aantal ontvanginriehtingen ondanks de moeilijke materiaalpositie, op 31 Jan. jongstleden grooter was dan ooit tevo ren, terwyl zelfs het vooroorlogsche £ij- fer is overtroffen. Het totaal aantal aangeslotenen be droeg 31 Jan. 1.437.839. Van September 1941 tot 31 Jan. 1942 is het totaal aan tal aansluitingen met ongeveer 50.000 stuks gestegen. Het kenmerkende hierby is, dat hiervan ca. 35.000 nieuwe aan sluitingen by de radio centrales zijn en 15.000 nieuwe toestelbezitters, zoodat dus blijkt, dat de aantrekkingskracht van onze eigen uitzendingen grooter is dan de aantrekkingskracht van de En gelsche zenders. De oplage van den Luistergids be draagt nu ca. 100.000 stuks èn kan voor het begin als bevredigend worden be schouwd. Van 19301940 is in Nederland voor ongeveer 6 mjllioen gulden geïnvesteerd in studiogebouwen. Het mag niet onze bedoeling zijn hierop nu maar voort te vurig, dat zijn vrouw ongelijk heeft Maar hij weet niet, wat hij doen moet. Er is toch geen enkele aanleiding, haar rechtstreeks te vragen, hoe dat zit? Hij kan toch moeilijk alleen afgaan op wat zijn vrouw heeft gezien? Hij wordt evenwel niets gewaar. Want Gretha, die anders luchtig en vroolijk over alles en nog wat praat en die on getwijfeld verteld zou hebben van het mooie aanbod van mijnheer De Bruin, als er niets anders ware voorgevallen, zwijgt thans in alle talen. Zij ziet nog even bleek als gister. Wat Lankman de opmerking ontlokt, dat zij blijkbaar nog niet in orde is. „Werken is het beste medicijn", glim lacht Gretha. Met een ietwat droeven lach. Ja, werken is het beste medicijn. Maar zij weet toch heel goed, dat dit niet het voornaaiAste is. Dat is vrede des harten, vrede met God. En dien bezit zij niet. Nu niet. Haar tweestrijd duurt nog evencheftig voort Zij moet „neen" schrij ven, in elk geval op het eind der week. Maar zij heeft nog geen beslissing geno- mea, De pen kan wel „neen" schrijven, maar als het hart dat woordje niet uit spreekt? (Wordt vervolgd.) vegeteeren. Plannen voor de meest nood zakelijke studio's zyn derhalve In bestu deering genomen, terwyl ook aandacht wordt geschonken aan de televisie, die straks ook uitzendruimten en technische apparatuur zal gaan vereischen. Wat de verzorging van het program ma betreft, zeide spr., dat de omroep streng zal zjjn in zyn keuze, SCHOLINGSDAG DER N.S.D.A.P, EN N.S.B.. De N.S.D.A.P. en de N.S.B. hebben te Den Haag een gezamenlyke scholingsdag gehouden. Aan het ANP-versiag is het volgende ontleend: Oberschulingsleiter Sommer had als thema voor zijn rede gekozen: De histo rische verhouding tusschen de Nederlan den en het Ryk. Spreker schetste hoe die verhouding bepaald wordt door het lot, dat beide Germaansche volkeren te ver vullen hebben gekregen. Telkens in de geschiedenis bleek, dat in een zoo groot gebied als de Germaansche volkerenge meenschap omvat,'de randvolkeren het niet kunnen stellen zonder de hulp van het natuurlyk middelpunt, en omgekeerd. Vervolgens werd het woord gevoerd door het hoofd der afdeeling vorming der N.S.B., Dr van Genechten. Hy sprak als zyn overtuiging uit, dat Adolf Hitler in staat zal zyn, zonder den eigeh aard van ons volk aan te tasten, de groote Germaansche en Europeesche eenheid tot stand te brengen. Oberdienstleiter Schmidt wees er op, dat velen na Mei 1940 zich bereid ver klaarden tot samenwerking, maar de N. S.B. werd uitverkoren omdat Duitsch- land alleen kan vertrouwen op hen, die als nationalistische stryders bereid zijn tot het volbrengen der gemeenschappe- lyke taak en daarvan bewyzen hebben afgelegd. Hierna hield Ir A. A. Mussert een rede. Spr. noemde de positie van ons volk, nu de „vruchten" van een verwerpelijke politiek worden geplukt, ./allerminst be nijdenswaardig. Nederland is bezet en thans verwylen onze gedachten, by het gebeuren in Indië. Grooter echter dan de materieele nood is de geestelijke nood. Want wat is er erger dan een volk in nood, dat tevens verscheurd en verdeeld is. Wanneer wij thans den weg zoeken tot het hart dier vele duizenden, dje anders denken dan wij, moeten wij ons tevens rekenschap geven van hun ge- dachtengang. Voor een groot deel wordt die beïn vloed door het stelselmatig gewekte wan trouwen tegen de bedoelingen van Duitschland en van ons Nederl. natio- naal-socialisten. Spreker vroeg daarom ook den Duitschen kameraden, zoo veel in hun vermogen lag, daarvoor iederen grond weg te nemen. In dit verband haalde Ir Mussert de woorden van den Führer aan die hem toezegdehet Neder landsche volk zal ik niet meer ontnemen dan noodig is, opdat wij samen kunnen gaan. Wij willen, aldus spr., alles Ver geten wat men ons heeft aange daan en bouwen aan de toekomst door het verrichten van positieven ven arbeid. Daartoe is noodig, dat gelei delijk diegenen worden verwijderd, uit posten, die ons in stilte saboteeren en een spaak trachten te steken in het wiel. Militair en economisch moéten wy ons volk brengen aan de goede zijde, het volk de schuldigen aan den neergang toonen, de goedwillenden rondom ons verzame len, ons volk moed en vertrouwen geven, zijn vertrouwen winnen en voor óns volk zorgen. WOENSDAG 4 MAART 1942. 's Morgens tot 8.21 u. 's Avonds van 19.24 u. Benoemingen. Ir A. W. J. Koppejan, adjunct- schade-commissaris teKruiningen, is in gelijke betrekking overgeplaatst naar Tiel. Ir Mühlschlegel is benoemd als ad- junct-cchadecommissaris voor Zeeland en als secretaris van de plaatselyke com missie voor de ruilverkaveling te Krui- n i n g e n. Middelburg. De restauratie van dort Abdijtoren. Aan den heer Iz. Woudenberg te Utrecht voor f 26.850 op één na de laagste in schrijver by de aanbesteding voor de in wendige herstelling van het nog staan de steenen deel van den Abdytoren is dit werk gegund. Inzameling van brandstoffen. Da/ in zameling van brandstoffen van gemeen tewege is ook Maandag een flink succeB geweest. Men had ruim 600 kg steenko len en ook zulk een hoeveelheid brand hout by elkaar. Vrydag, Zaterdag en Maandag te samen is reeds op een 70-tal adressen brandstof bezorgd. Geitenfokvereerliging. Onder leiding van dhr W. Meliefste hield de" Geiten- fokvereeniging haar 16e jaarvergadering Het jaarverslag vermeldde, dat de veree- niging thans 125 leden telt, terwyi het financieel verslag sloot met een batig saldo. De aftredende bestuursleden, J. Janse en C. Jposse, werden herkozen.' Voor de keuring zal zoo mogelyk f 10 be schikbaar worden gesteld. De heer J. Antbeunisse viel een volbloed lam en den heer P. Coppoolse een abonnement op „De Geitenhouder" ten deel. Nadat nog eenige interne aangelegenheden be handeld waren, werd de vergadering ge sloten. Goes. Zooals wij gisteren reeds meldden, is vanwege de Geref. Kerk alhier een commissie ingesteld, welke vanaf den kansel een oproep heeft doen uitgaan tot de gemeente om brandstoffen af te staan aan hen, die deze niet meer hebben. Zon dagmorgen lagen op alle plaatsen formu lieren, waarop de gemeenteleden konden invullen of zy al of niet iets van hun voorraad wilden afstaan. Naar wy thans vernemen, is bij de commissie een groot aantal formulieren binnengekomen met vermelding, dat men een hoeveelheid brandstof wil afstaan. Ook de burgemeester heeft den in gezetenen der gemeente per circulaire verzocht ter secretarie opgave te doen, of men brandstoffen kan missen voor hen, die niets meer hebben en thans in de koude zitten. De brandstoffen zullen Donderdag a.s. van gemeentewege wor den opgehaald. Eert Jubileum. Gisteren mocht *dê heer D. Openneer, stoker-machinist bij de fabriek voor houtbewerking „La Vitesse" den dag herdenken, dat hij 50 jaar geleden bij deze onderneming in dienst trad. In een bijeenkomst in „De Landbouw", waar de familie Van der Peijl en het personeel van de fabriek aan wezig waren, is dit jubileum gevierd. Daar heeft de heer,Van der Peijl den jubilaris in hartelijke en waardeerpnde woorden töegesproken en tevens gewezen op den goeden geest, die in dit bedrijf heerscht, zoodat vele arbeiders er een lange reeks van jaren werken. Aan den heer Openneer werd daarna een gelds bedrag in enveloppe aangeboden. De heer Wolfers, die den heer Open- neer in het aantal arbeidsjaren nog ver óvertreft (hij vierde enkele jaren geleden zijn 65-jarig jubileum) "voerde namens het personeel het woord: Hierna werd een kopje thee met een gebakje aangeboden. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen J. B. alhier wegens op lichting en wegens het niet bij zich dra gen van zijn persoonsbewijs. B. had een partij hout gekocht en probeerde déze te verkoopen, waarbij hij zeide, dat de par tij 225 kg zwaar was. Bij naweging bleek de kooper slechts 100 kg te hebbe nont- vangen. Na verhoor is hij weer op vrye 'voeten gesteld. Medische Sportkeuring. In een ver gadering van de besturen der diverse sportvereenigingen, Welke Zaterdagmid dag is gehouden, heeft Dr G. v. d. Werff te Rotterdam, bestuurslid, van de Fede ratie van Bureaux voor Medische Sport keuring een rede gehouden over de nood zakelijkheid en het nut van de steeds te- rugkeerende fteuring voor hen, die ver schillende takken van sport beoefenen. De medische sportkeuring is er om de sport te bevorderen en zij geschiedt dan ook'in het algemeen belang. Na deze rede werd besloten een Bu reau voor Medische Sportkeuring te Goes op te richten. Dertien vereenigingen tra den toe als lid, terwyl de contributie op f 5 werd gesteld. Het bestuur wordt gevormd door de De „Normandië", het groote Fransche passagiersschip, dat onder den naam „Lafayette" in de haven van New York lag, is geheel uitgebrand. Tenslotte kapseisde het zeekasteel Het reusachtig vaartuig in zyn benarde positie. ScherlFellinag.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2