Christelijk Dagblad voor Zeeland DINSDAG 3 MAART 1942 56e JAARGANG - Ne, 128 De barmhartige Samaritaan. Sowjeft-aanvallen afgeslagen - Hevige gevech* ten op de Krim - De strijd in Oost-Azië. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. Binnenland DAGKALENDER. De slag op Java - Japanners op drie plaatsen geland - Vernielingen te Batavia. Bureaux Lange Vorsfsiraaf 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur j A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartooi Weekabonnementen voor Middelburg ®oes er. plaatsen waar een agent Is aangesteld f 0.21 Losse nummers cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiên 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiên 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiên onder letter of motto 10 ct. extra Bl| contract bela'ngrljke korting Overbekend Is deze gelijkenis uit Lu- kas 0 (verzen 25—37). Er komt een wetgeleerde naar Jezus om Hem er In te laten loopen; dit laatst? wordt er nadrukkelijk bijgezegd. Vrien delijke of ernstige bedoelingen heeft hij niet, wanneer hij Jezus vraagt, wat hij moet doen „om het eeuwige leven te be- erven". Op Jezus' wedervraag: Wat staat er in de wet? antwoordt hij prompt: „God liefhebben .en den' naaste". Maar omdat hij op deze wijze niet verder komt, 'stelt hij de netelige quaestie: „Wie is mijn naaste"? Hij doet dit, zegt de Bijbel, „om zichzelf te rechtvaardigen". En dan antwoordt de Heiland met de gelijkenis. Iemand reist van Jeruzalem naar Jeri cho en wordt door struikroovers overval len, die hem halfdood laten liggen. Een voorbij komend priester en een Leviet zien hem, maar gaan door. Een Samari taan verbindt hem, bezorgt» hem onder dak en betaalt de kosten. Maar dan volgt Jezus' vraag: „Wie was de naaste van den man, die onder de .struikroovers ge vallen was?" Feitelijk zou de wetgeleerde moeten zeggen: de Samaritaan. Maar dat gehate woord kan niet over zijn lippen komen. Hij zegt: „die barmhartigheid aan hem gedaan heeft." En dan' volgt Jezus' be vel: „Ga heen èn doe gij desgelijks." •Een moeilijke opdracht. Velen hebben het er zwaar mee, tobben en worstelen er mee. Van ons wordt gevraagd, dat wij onze naasten zullen liefhebben. We zouden nog geneigd zijn, dien eisch direct toe te geven, als wij zelf onze naasten moch ten uitzoeken. Doch zoo is het in ons leven niet. God plaatst naast ons in het leven, God brengt menschen op onzen weg, die wij als na'asten niet zouden be- geeren. In de Bergrede zegt de Heiland zelfs, dat wij zullen liefhebben, die 'ons ha ten. „•Indien gij liefhebt, die u liefhebben^ wat dank hebt gij? Want ook de zon daars hebben lief degenen, die hen lief hebben. En indien gij goed doet den genen', die u goed doen, wat dank hebt gij-? Want ook sde zondaars- doen het zelfde," De eisch der naastenliefde gaat dan ook ons menschelijk vermogen te boven. Wij kunnen dien alleen nakomen, als Christus ons dè kracht er toe ^eeft, die wij van Hem ootmoedig afsmeeken. An ders gaart'het niet. TUCHTHUISSTRAF VOOR LUISTE REN NAAR VERBODEN ZENDER. De Nederlander J. Gr.i heeft in zijn woning herhaaldelijk naar een verboden zender geluisterd. Bovendien heeft hij zich schuldig gemaakt aan 't verspreiden van vijandelijke radioberichten, doordat hij eenige andere personen in de gele genheid stelde, vijandelijke radiozendin gen mede te hooren. Hij is door het Duitsche Landgerecht veroordeeld tot 17z jaar tuchthuis. Een andere beklaagde, die' zich aan hetzelfde strafbare feit heeft schuldig gemaakt en bovendien zich nog schuldig heeft gemaakt aan voor Duitschland vij andelijke uitlatingen, is door het Duit sche Landgerecht veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 2V2 jaar. OP EIGEN HOEDE. In „De-Waag" richte Mr Rost van Tonningen een ernstige waarschuwing tot diegenen in het Nederlandsche be drijfsleven, die totdusver tegenover de problemen, welke de Europe,esch-conti- nentale samenwerking aan de orde stelt, afwachtend staan. „Willen wij, zoo schrijft hij o.m., in dit nieuwe Europa onze rol als lid der sta tengemeenschap en van den Germaan- schen statenbond vervullen, dan zullen wij evenals elk Germaansch volk inder daad ons leiderschap tot uiting moeten brengen op die gebieden, waarop-wij bij uitstek deskundig zijn. Zouden wij dit thans weigeren, dan zou de harde nood zaak de Duitsche leiding dwingen op al deze gebieden het leiderschap van het zelfstandige Nederlandsche bedrijfsleven over te nemen, dan zopden door de te genstrevende sabotage van enkele hand-/ langers van Londen en Washington, de Nederlandsche bedrijfsleiders tot het peil van procuratiehouders worden neerge1 -drukt." Elk initiatief, dat thans van Neder landsche zijde wordt genomen, bepaalt mede de plaats, die ons volk na het slui ten van den vrede in het nieuwe Europa zal innemen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Op de JSrim, aan het\Do.- netzfront en ten Z. O. van het Ilmenmeer duren de zware afweergevechten voort. In samenwerking met de luchtmacht werden op het, schiereiland Kertsj wederom talrijke pant serwagens vernield. In den Zuide lijken uitgang van de Straat van Kertsj werd een. transportschip van 6000 b.r.t. -door luchttorpedo- treffers tot zinken gebracht. Bij nachtelijke aanvallen der lucht macht op de vliegtuigmotoren- fabriek Woronesj werden met bom men voltreffers geplaatst op fa brieksgebouwen en vliegveldinstal laties. Er konden groote branden en hevige ontploffingen worden waargenomen. In het tijdvak van 24 Februari tot 1 Maart verloor de vijand aan het Oostelijk front in totaal 204 pantserwagens. In Noord-Afrika weder- zijdsche activiteit van verkennings- afljeelingen. Duitsche jagers scho ten vijf Britsche vliegtuigen in luchtgevechten neer, vijf werden op den grond vernield. Op Malta bestooktèn Duitsche gevechtsvliegtuigen onder beschèr- ming van jagers de haven van Valetta met bommen van zwaar kaliber. Hierbij werden treffers geplaatst op duikbootligplaatsen, kaden en ravitailleeringsbedrijven. Britsche motortorpedobooten trachtten in den afgeloopen nacht inhetKanaal een alleen varend stoomschip aan te vallen. Door eigen motortorpedobooten werd bij den terstond iü werking tre denden afweer een Britsche motor torpedoboot tot zinken gebracht. Vèrdragend geschut van de mari ne beschoot in Het Kanaal met goed gevolg twee vijandelijke kon vooien. De konvooien werden uit eengedreven. In het tijdvak van 21 tot 28 Februari verloor de Britsche lucht macht 62 vliegtuigen, waarvan 38 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In denzelfden tijd 'gingen in den strijd tegen Groot- Brittannië 20 eigen vliegtuigen verloren. In den strijd tegen de ravitail- leeringsscheepvaart van Groot- Brittannië en de Ver. Staten brach ten Duitsche zee- en luchtstrijd krachten in de maand Februari 79 vijandelijke koopvaardijschepen, in totaal 525.400 b.r.t. tot zinken. In dit succes heeft het Duitsche duik bootwapen met het tot zinken brengen van 66 schepen, in totaal 448.400 b.r.t., een belangrijk aan deel gehad. Bovendien werden 44 koopvaardijschepen van den vijand voor een deel zwaar beschadigd. ITALIAANSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het Itaüaansche weermachtsbericht luidt Aan het front in Cyrenaica bedrij-' vigheid van patrouilles. Tijdens tal van luchtgevechten schoten Duitsche jagers acht vijandelijke vliegtuigen neer. Vijf werden op den grond vernield. Ook gisteren is Malta herhaaldelijk aangevallen. Het beperkte^ aantal bommen, dat in den afgeloopen nacht boven Tripoli werd uitgeworpen, heeft geen aanzien lijke schade veroorzaakt. Een begin van brand, die uitbrak in een barak, werd terstond onderdrukt. HEVIGE GEVECHTEN OP DE KRIM, (D. N. B.). Ook op 1 Maart hebben Duitsche troepen Bolsjewistische aan vallen, gericht op beide fronten van De Krim, met het zwaartepunt op het front op het schiereiland Kertsj, in hevige ge vechten afgeslagen. De verliezen van den tegenstander zijn aanzienlijk. Behalve talrijke dooden, die voor de Duitsche linies lagen, kon ook een aantal gevangenen worden binnen gebracht. Talrijke machinegeweren en granaatwerpers werden buitgemaakt. Bolsjewistische oorlogsschepen tracht ten in den nacht van 28 Febr. op 1 Maart de gevechten te land te ondersteunen door het vuur te openen op verscheidene kustplaatsen. De onmiddellijk optreden de afweer dwong de schepen echter snel terug te keeren. Het Duitsche luchtwapen ondersteunde met succes de gevechten van het leger op De Krim. Gevechtsformaties van de Duitsche luchtmacht hebben met sterke strijd krachten de ravitailleeringswegen en stations ver in "bet achterland van den vijand aangevallen. Transporttreinen op weg naar het front werden uiteengereten en de spoorlijn werd vernield. Zware vliegtuigverliezen voor de Brittfeni en Bolsjewisten!. (D. N. B.). In den tijd van 1 tot 28 Fe bruari verloren de Engelschen en Bols jewisten in totaal 1106 vliegtuigen, ter wijl de Duitsche luchtmacht in die peri ode 137 vliegtuigen verloren. Tegenover een verlies van 214 Britsche toestellen stond er aan Duitsche zijde een van 59 vjiegtuigen, terwijl de Bolsje wistische en Duitsche verliezen resp. 892 en 78 toestellen bedroegen. DE STRIJD IN OOST-AZIE. Het Japansche Keizerlijke hoofdkwar tier meldt over de operaties tusschen 9 en 25 Februari: Aan het front van B i r ma bedraagt het aantal gevangenen 2398; de gealli eerde verliezen aan dooden 3537. Bui1> gemaakt werden: 12 tanks, 88 kanon nen, 161 mitrailleurs, 1003 geweren, 557 vrachtauto's en ongeveer een half mil- millioen patronen. Aan het Ned. - Indische front werden 610 tanks, 23 kanonnen en 50 spoorwegwagons buitgemaakt. Het aan tal gevangenen bedraagt door 400. Op Timor werden ruim 1500 Australiërs ge vangen genomen/ Op Ambon werden 2300 gevangenen gemaakt. In het gebied van de Javazee werden in totaal 218 vliegtuigen neergeschoten of op den be- ganen grond vernield. Op den Bismarck-Archipel werden 697 gevangenen gemaakt. De overwinnaar van Singapore, luite nant-generaal Jamasjita, heeft Zondag in een interview medegedeeld, dat in to taal 88.000 Britten en in Britschen dienst staande koloniale militairen zijn gevan gen genomen. Telt mert de Chineesche en Maleische vrijwilligers hierbij op, dan bedraagt het totale aantal krijgsgevangenen 95.000 man. In Birma duren de felle gevechten voort, waarbij de Japanners het voordeel van talrijke versterkingen hebben. Naar van Britsche zijde wordt gemeld, blijft de toestand kritiek. Korte berichtert. (D. N. B.). De plaatsvervangende Fransche minister-president, admiraal Darlan, is te Parijs aangekomen. Hij heeft verscheidene besprekingen gevoerd (D. N. B.). Met ingang van Zondag is in Zwitserland vleeschrantsoeneering ingevoerd. I Haart tot en met 7 Haart 1942. 11A brood 4 rants, brood of gebak. 11B broodrants, brood of gebak. 11A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. II B vleesch rants, vleesch of vl.w. 11A aardapp. 1%, kg. aardappelen. 11 B aardapp. y2 kg. aardappelen. 22 Febr. tot en met 21 Haart 1942. 213 algem. 1 kg. suiker. 10C, 10 D reserve 50 gram cacao. 214 algem. 250 gram koffiesurrogaat. 215 algem. 500 gram jam. 221 t/m 224 algem. 1 rants, bloem, brood of gebak. 11 D, 12 D I reserve 250 gram rijst. 225 algem. 250 gr. peulvruchten. 226 algem. 250 gram gort. 227 algem. 100 gram vermicelli of maizena. 216 t/m 220 algem. 100 gram kaas. "10 A t/m 13 A melk I sy2 liter melk. 10 B t/m 13 B melkl 1% liter melk. 28 Febr. tot en met 16 Maart 1942. 11 boter y2 rants, boter. 11 vetrants, boter,, margarine of vet. 12 boterrants, marg. of vet. 12 vety2 rants, marg. of vet. Geldige bonnen voor diverse artikelen. 1 Haart tot en met 31 Haart 1942. 228 algem.1 rantsoen zeep. H zeep1 rantsoen zeep. H toiletzeep75 gr. toiletzeep 80 De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Zaterdag 7 Maart: 10 aard appelen, 204 tot en met 208 algemeen (kaas), 08 en 09 boter en vet, 06 tot en met 09 melk. Tot en met 31 Maart: bon 211 algem. (zeep) en bon «zeep g". MAXIMUM-SNELHEID 40 PER UUR. KM Het Verordeningenblad» bevat een be sluit van den Secretaris-Generaal van Waterstaat, betreffende wijziging en aanvulling van hèt Motor- en Rijwielreg lement. Hierin wordt bepaald, dat met een motorrijtuig of aanhangwagen, voor zien hetzij van luchtbanden van de maat 7.50 X 20 of grooter, hetzij van lucht banden van overeenkomstig draagvermo gen (hieronder vallen banden van de maat 32 X 6%), niet mag worden gere den met een hóogere snelheid dan van 40 km per uur. Dit besluit treedt heden in werking. Alg. Ned. Verbond. In de plaats van den afgetreden alge- meenen voorzitter van het Algemeen Nederl. Verbond, Prof. Dr J. dé Vries, is benoemd de heer J. N. Pattist; in zijn plaats als-ondervoorzitter generaal W. Lasonder te Wassenaar. Voorzitter Rijksfilmkeuring. (V.P.B.) Met ingang van 1 dezer is de heer G. J. Teunissen benoemd tot voorzitter van de Rijksfilmkeuring. In Augustus 1941 werd de heer Theu- nissen door'den secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting eii kunsten belast met het treffen ,jan de voorbereidingen van het Filmliga, in het kader van de Kultuurkamer in op richting. Op 22 Januari 1942 werd hy voorzitter van den Nederlandschen Bioscoopbond met de opdracht het Filmliga verder voor te bereiden. De heer Teunissen is lid van de N. S.B. DINSDAG 3 MAART 1942. Komt, laat ons £anbidden„en neder- bukken, laat ons knielen voor den Heere, die ons gemaakt heeft. Pa. 95 6. Zon op onder 8.23 19.22 Maan op onder 20.09 8.35 Vandaag Volle maan. 9 Maart Laatste kwartier. 28 Dec. 1941 tot en met 21 Haart 1942. 15 petroleum2 llfer petroleum. 4 Jan. tot en met 31 Haart 1942. 26 petroleum 2 liter petroleum. Tot 30 Aprk1942. 07 K.F. brand stoffen1) 1 eenheid brandstoffen. 08 K.F. brand stoffen x) 1 eenheid brandstoffen. 05 t/m 07 H.K. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 13 en 17 H.K. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 08 H.K. brand stoffen 2) 1 eenheid brandstoffen. 12 t/m 20 C.V. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 1 Haart tot en met 31 Haart 1942. „Generator-anthraciet 3e periode" 1 -H.L. en „Generator-turf 3e periode" 50 stuks baggerturf. Tot 30 April 1942. 23 t/m 28 C.V. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. Ie t/m 8e per. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 1 Jan. tot en met 30 April 1942. L textiel (mapnen) 50 gram scheerzeep. 1 Haart tot en met 31 Haart 1942. Bon 15 van de voederkaart voor'honden en katten. x) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. 90-- Zooala wjj gisteren reeds meldden, zijn de Japanners op drie plaatsen op Java geland. Daaraan zijn zeegevechten in de buurt van Java vooraf gegaan. Naar V. P. B. meildt, begonnen de eerste aanval len reeds Donderdagmiddag. Militaire vliegtuigen ontdekten in de Soendastraat een drietal oorlogsbodems van 3000 brt, waarvan er één door bomtreffers in brand werd geschoten. Tot deze actie behoort ook het bombardeeren van vier destroyers in de haven vaü Batavia, een aanval, welke door een ander Japansch luchteskader is ondernomen. De lucht aanvallen op twee kruisers, 1 destroyer en een ander oorlogsschip in de Soenda straat in den tijd van 27 tot 28 Februari vormt hoogstwaarschijnlijk het slot van deze actie. De tweede aanval begon Vrij dagmiddag, 30 zeemijlen ten Noorden van Batavia, waar Japansche marine vliegtuigen drie Engelsche kruisers aan vielen en aan boord van een kruiser van het Exeter-type brand veroorzaakte. Uit latere berichten wordt afgeleid, dat men met de Exeter zelf te doen heeft gehad. De andere kruisers wisten te ontkomen. Te Berlijn wordt het voor mogelijk ge houden, dat deze beide kruisers Zondag ochtend .vroeg voor de kust van Batavia zijn vernield. De grootste afzonderlijke militaire ac tie in den totalen strijd rondom Java wordt gevormd door den zeeslag voor de kust van Soerabaja. Deze begon Vrijdag avond in de buurt van het eiland Bawean De Japanners slaagden er in een kruiser en twee destroyers te vernietigen. Naar verluidt is van Amerikaansche zjjde be weerd, dat zich zeven Amerikaansche oorlogsschepen onderweg bevinden om aan. den zeeslag deel te nemen. Het laatste Japansche communiqué bevat een mededeeling, dat twee kruisers en 6 destroyers tot zinken zijn gebracht, terwijl vier andere kruisers zwaar zijn beschadigd. De landing. Volgens een Britsch radio-bericht zijn sterke Japansche legerafdeelingen onge veer ter zelfder tijd in de buurt van Batavia, Soerabaja en Bandoeng geland en wordt er hevig gevochten. Het eerste punt, waar de Japanners aan land zijn gegaan, ligt in de provin cie B a n t a m ten Westén van Bata via, het tweede in de buurt van Indra- majoe, ongeveer 200 km ten Oosten van Batavia, en het derde is de stad Rembang, halverwegen tusschen Soe rabaja en Semarang. in het „egerbericht wordt medege deeld, dat men,, daar door de landing der Japanners in de buurt van Tajoe, dat gelegen is in de nabijheid van Rem bang, de groote petroleumvelden van Ta joe gevaar liepen, deze nog in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft vernield. Ten aanzien van de landing van Ja pansche troepen op Java meldt de En gelsche berichtendienst, dat de landings-" troepen der Japanners, die uit elitetroe pen zouden bestaan, voor operaties te land en ter zee voortreffelijk opgeleid schenen. Zjj werden in de lucht door vliegtuigen van het vasteland en klaar blijkelijk ook door vliegtuigen van een vliegtuigmoederschip uitstekend be schermd. In het gebied van Bantam, ten Wes ten van Batavia, waar de Japanners zijn geland, is het land vlak. Hier liggen meerendeels maisvelden met goede ver bindingswegen. De Engelsche berichtendienst is van meening, dat de Japanners van plan zijn Batavia te omsingelen. Hetzelfde geldt, zoo meent de Britsche berichtendienst verder, van Soerabaja. 35 Miil van de kust bij Rembang loopt een hoofdver keersweg en een spoorlijn direct naar Soerabaja. Waarschijnlijk zijn de Japan- ners voornemens, met het oog op hun derde landing in de baai van Indrama- joe, Java in tweeën te verdeelen. Naar Reuter uit Bandoeng meldt, zjjn de Japanners er in geslaagd ongeveer 50 transportschepen naar Java over te brengen. De ramingen van de op Java gelande Japansche troepen loopen, even eens volgens Reuter, tusschen eenige duizenden manschappen en vier divi sies. Ondanks de inspanning der gealli eerde vloot is het den Japanners gelukt ongeveer vijftig transportschepen aan de Noordelijke kust van Java te bren gen. De zeeslag heeft ongeveer 36 uur geduurd. Tijdens dezen slag hebben de geallieerden getracht de. Japansche vloot af te weren. Naar de Britsche berichtendienst uit Bandoeng meldt, woedt er een slag langs de Noordkust van Java en op de vrucht bare vlakte, die zich van Batavia tot het gebied ter» Oosten van Sograbaja uit strekt. Het front heeft een lengte van 960 km en een diepte van ongeveer 60 kilometer. Onder verwijzing naar het feit, dat de berichten over de gevechten van Maan dag zeer spaarzaam binnenkomen, meldt de Britsche berichtendienst verder, dat de.Japanners van de kust uit, waar zij in de nabijheid van Indramajoe de voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1