fÉBSi DE PIONIERE R vinnig en sdu Verkoudheid en gr Binnenland FEUILLETON Wanqeer verduisteren Uit de Provincie Het blijft goed gaan. Het is ook Zaterdagmorgen goed gegaan met het ophalen van brandstof. In enkele uren werden weder ruim 400 kg steenkolen en een hoeveelheid brandhout bijeenge bracht. In tusschen is aangezegd waar men zich heden (Maandag) zou melden. OPROEP. De vloek der lamlendigheid. Dit ia geen vriendelijke uitdrukking, ik ben het met u eens, maar helaas, ook in ons land kampen wy tegen dezen vloek der lamlendigheid. Groote groe pen van ons volk worden beheerscht door die „Iaat-maar-waaien"-mentali- teit. Zy zijn er in den loop der jaren aan gewend geraakt, anderen de kastanjes uit het vuur te laten halen. Zoo wordt ook door velen met opzet het bolsjewisme als „iets-dat-erg-mee- valt" voorgesteld. Immers, een erken ning van het enorme gevaar zou betee- kenen, dat de verplichtingtot bestrij ding op den voorgrond treedt. Dat landgenoot, is de vloek der lam lendigheid, dat zou den ondergang van ons land en ons volk beteekenen, indien er niet duizenden Nederlanders waren, die zich reeds beschikbaar stelden voor den strijd tegen het bolsjewisme. Die vloek der lamlendigheid, Land genoot, ban die uit. Er is een plicht te vervullen. Aanvaardt dien plicht. Meldt u aan bjj het vrijwilligerslegioen Neder land, Koninginnegracht 22, 'sGraven- hage. Belanghebbenden dienen hun distribu tiestamkaart aan den uitreikenden amb tenaar te toonen. Zelfverzor'gers kunnen geen aanspraak maken op een toeslagkaart. Voorts zullen in het tijdvak van 2 tot en met 21 Maart a.s. de gemeenten, waar de verkoop van volle melk is toegestaan, nieuwe melkkaarten worden uitgereikt. De nieuwe kaarten zijn bestemd om te worden gebrikt gedurende drie distri butieperioden van vier weken en zijn daarom samengesteld uit drie groepen van bonnummers. Voor de hierbedoelde kaarten komen in aanmerking personen van 14 jaar en ouder. it 'OoéUtiAtiHCt**** Buisje a 20 tabletten 55 CL Zakje a 2 tabletten 7 ct DE ZIEKENGELD UITKEER ING. Uit alle deelen van het land bereiken het N.V.V. klachten van verzekerden, dat zy bij ziekte hun ziekengelduitkee- ring van de betrokken bedrijfsvereeni- ging niet ontvangen op den gewonen loonbetaaldag, die ligt in de eerstvolgen de week na de week van ziekmelding. Soms zelfs ontvangen zij hun ziekengeld vele weken te laat. Daar de vèrzekerde arbeiders zijn aangewezen op deze uitkeeringen om in hun onderhoud te kunnen voorzien, is spoediger uitbetaling voor hen van veel belang. Het is het N.V.V. gebleken, dat bij aandrang om spoed te betrachten met de uitbetaling, de directies en administra teurs van de bedrijfsvereenigingen al tijd gaarne bereid zijn al het mogelijke te doen om bespoediging te bewerk stelligen. Niettemin wijzen wij de arbei ders erop, dat zij zich in geval van ver traging kunnen wenden tot den Dienst voor Rechtsbescherming van het N.V.V. of rechtstreeks tot de betrokken bedryfs- vereeniging. Bon voor generator-anthraciet en -turf. De secretaris-generaal van het depar- tem. van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Zondag 1 Maart 1942 tot en met Dinsdag 31 Maart 1942 de met „ge nerator-anthraciet derde periode" ge merkte bonnen recht geven op het koo- pen van één hectoliter (max. 75 kg) anthracietnootjes IV of V of 50 kg turf- cokes. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de met „generator-turf derde pe riode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. 58) o Hij heeft geantwoord, dat hij waar achtig belang stelt in haar werk, al staat hij er natuurlijk anders tegenover dan zij. Hij heeft haar bezworen, dat hij haar niet zal hinderen in de uitoefening van haar godsdienstplichten. Hij heeft ook laten doorschemeren, dat zijn ouders aan vankelijk wel bezwaren zullen maken, juist om den godsdienst. Maar daarvan liet hij zich niet terughouden. Hij heeft haar lief. En de bezwaren van zijn ouders zullen .van zelf wel verdwijnen, zij behoeft zich daaromtrent niet onge rust te maken. Hij hcoft haar gevraagd, of zij onmid dellijk een toestemmend antwoord zou ge,ven, indien hij van dezelfde levens overtuiging was als zij. Daarop heeft .Gretha ja noch neen geantwoord. En toch was dat antwoord welsprekend. Haar hart zei: Ja! Zij weet, dat zij hem lief heeft. En als dat ééne bezwaar ar niet was, zij had reeds toegestemd. Nu bétreurt zij het, bedenktijd te heb ben gevraagd. Want haar antwoord kan Honden- en Kattenbrood. liet It^küüuiööu voor da Voedsoivcor- zic..iug 1.. Oórl..g»,-va maakt ookonu, dat voo; do jt-c'Aodo vm. I t£t met 31 Maart 1012 op boa 15 van de voeder- kaart voor honden verkrijgbaar wordt gesteld voor honden van groep 1 10 kg hon denbrood; groep II 10 kg; groep III 8 kg; groep IV 5 kg; groap V 4 kg; groep VI 3 kg. Op bon 15 van de voederkaart voor katten (groep K) wordt voor dezelfde periode lVi2 kg kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 31 Maart 1942 zijn de bonnen nr 15 van vorenbedoelde kaarten ongeldig; zy mogen dan niet meer worden aange nomen. STRENGE ACTIE TEGEN PRIJSOPDRIJVING ROOKGEREI. Nadat in November j.l. vijf sigaren- en sigarettenfabrikanten wegens 't over treden der prysvoorschriften tot groote boeten in totaal ruim f150.000 waren veroordeeld, hebben de prysbe- heerschingsautoriteiten ook op dit ter rein niet stilgezeten. Teneinde ook de kleinere beurzen van tjjd tot tyd nog eens in de gelegenheid te stellen om wat rookgerei te bemachtigen, is een voort durende controle op de productie van en den handel in tabakswaren uitgeoefend. Zooals wel te verwacüten was, werden by deze controle ook telkens weer over tredingen geconstateerd. Inzonderheid het prysklassevoorschrift, dat de fabrikanten verplicht, behalve de duurdere soorten ook bepaalde hoeveel heden van lageren prijs te fabriceeren, werd herhaaldelijk overtreden. Een groo te sigarenfabriek in het Zuiden van het land zag zich wegens het niet naleven dezer voorschriften door den Inspecteur voor de prijsbeheersching tot f15.000 boete veroordeeld. Kleinere boeten van f 4500, f 1000 en f 500 werden nog opge legd aan fabrikanten, die hetzelfde voor schrift hadden overtreden. Dat ook tegen knoeierij en prijsopdrij ving in den handel krachtig wordt opge treden, bewijzen twee vonnissen tegen een grossier-kleinhandelaar en een verte1- genwoordiger, beiden te Tilburg. De eerste werd door den inspecteur voor de prijsbeheersching tot een boete van f 10.000, de tweede tot f 750 boete veroordeeld. Van den vertegenwoordiger werd te vens een groote partij sigaren, ter waar de van c.a. f3000 verbeurd verklaard. Beiden werden tenslotte verboden gedu rende een jaar voor eigen rekening of voor rekening van anderen handel te drijven in tabak of tabaksproducten. BOETEN VAN VIJFTIG- EN TIEN- DUIZEN GULDEN. Een groote manufacturenhandel in het Noorden van het land is dezer da gen door den Inspecteur van de Prijs beheersching te 's-Gravenhage wegens overtreding der prijsvoorschriften tot een boete van 50.000 gld. en tot betaling van 2500 gld. tuchtstraf-proceskosten veroordeeld. Deze onderneming, die over het ge- heele land twintig filialen en dochter ondernemingen exploiteert, heeft in 1940 en 1941 onder meer beddelakens, geruite stoffen, kousen, japonnen en tapijten verkocht tegen belangrijk hoogere prij zen dan zij daarvoor had mogen vragen. Niet alleen waren nog voorradige goede ren van ouden voorraad in prijs ver hoogd op het oogenblik, dat duurder in gekochte goederen in den verkoop wer den gebracht, maar ook schreef het hoofdkantoor soms reeds prijsverhoo- gingen voor als het vernam, dat in de toekomst bij inkoop meer zou moeten worden betaald dan voorheen. Boven dien bleek tot Augustus 1941 bij stijgen de inkoopsprijzen het voor den oorlog gebruikelijke vaste winstpercentage te zijn gehandhaafd. Bij de behandeling van deze zaak bleek eens te meer, dat zelfs bij groote onder nemingen nog vaak een ontstellend te kort aan kennis van de prijsvoorschrif ten bestaat. Verder werd nog een tricotagefabriek in Twente door den Inspecteur voor de prijsbeheersching te Arnhem veroordeeld tot een boete van 10.000 gld. De ven nootschap had in 1940 en 1941 de ver koopvoorwaarden ten nadeele van haar afnemers gewijzigd door het meerendeel van hen de vroeger gebruikelijke kortin- en mag niet anders luiden dan: neen, Fred, wij kunnen niet man en vrouw worden. Dat had zij hem gistermiddag direct moeten zeggen! O, waarom heeft zij het niet gedaan? Dan zou haar strijd uit geweest zijn. En nu worstelt zij. Te gen beter weten in. Zij moet met mond en hart „neen" zeggen, maar alleen de mond doet het; het hart zegt „ja". Zij gaat de kerk uit, zooals zij er in gekomen is. Het is niet anders. En zij weet: dat deugt niet; en dat is mijn schuld. Buiten klampt zij Lankman aan: „Och, wilt u vanmiddag voor mij naar Laag vei d gaan? Ik voel me niet lekker." „Dat is u aan te zien," zegt die. „Wat scheelt u?" ,,'kWeet het niet. De warmte wel licht." Hij belooft te zullen gaan. Zij geeft nog enkele aanwijzingen. Ja, hij zal het wel even met Lucie Botterweg In orde maken. Als die wil, kan zij mee met hem; anders gaat hij alleen. En als zij zich morgen nog niet te best gevoelt, laat zij dan verstandig zijn en niet naar school komen. Moet Weerloo zich maar redden. Dat moest zij vroeger toch ook? Gretha glimlacht en gaat verlicht naar huis met geen mogelijkheid zou sSj nu gen niet meer toe te staan. Op zichzelf is een w^zigirg van verkoopvoorwaar den in voor den kooper ongunrtigen zin zonder toestemming van overheidswege reeds verboden. Bovendien waren ten ge volge van een vry aanzienlijke prysver- hooging, die kort voor den oórlog had plaats gevonden, de winsten van dit be drijf echter ruimschoots toereikend om zelfs bij stijgende productiekosten de ge bruikelijke kortingen op te vangen. Comité van Overheidspersoneel. De per 1 October 1940 voltrokken sa mensmelting van N.V.V. en Nederland- sche Vakcentrale (N.V.C.) leidde tot 't voeren van besprekingen tusschen de verschillende by het comiteé ter behar tiging van de algemeene belangen van Overheidspersoneel (A.C.O.P.) en de Centrale van Nederlandsch Overheids personeel (C.N.O.P.) aangesloten bon den, welke tot resultaat hadden: 1. met ingang van 1 October 1940 sa mensmelting van twee bonden van werk lieden in overheidsdienst tot den Ne- derlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst 2. in den loop van Januari 1941 fusie van acht ambtenaarsbonden tot den Ambtenaarsbond 3. met ingang van 1 Febr. 1941 samen smelting van drie bonden van spoor- en tramwegpersoneel tot de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg- personeeL Tusschen de besturen van A.C.O.P. en C.N.O.P; is thans overeenstemming be reikt over volledige samensmelting van beide combinaties met ingang van 1 Maart 1942. Het nieuwe comité zal wor den genoemdComité van Overheids personeel. Hierbij zijn dus voortaan aan gesloten de Ambtenaarsbond, de Neder landsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, de Nederlandsche Bond van Personeel in Overheidsdienst en de Bond van Nederlandsche Onder wijzers. Prijsaanduidirig voor turf. Uit verscheidene klachten is gebleken, dat de prijsaanduidingsbeschikking voor vaste brandstoffen niet wordt nageleefd door den turfhandel. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht óp, dat, aangezien ook turf en turfbri- ketten vaste brandstoffen zijn, de prijs aanduidingsbeschikking vaste brand stoffen eveneens voor den turfhandel geldt. Detailhandelaren in turf en turfbri- ketten zijn derhalve verplicht om de prij zen voor deze waren op prijslijsten aan te geven, die op een duidelijke zicht bare plaats, zoodat zij goed leesbaar zijn, moeten worden aangebracht. In hun verkoopruimten zoowel als op hun kar ren dienen deze lijsten aanwezig te zijn. Voorzitter der dierenartsenkamer benoemd. Het rijkscommissariaat maakt hekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1 van zijn verordening no. 17/42 (zesde verordening, waardoor de verorde ning nr. 108/40 wordt aangevuld) den directeur van den rijksveterinairen dienst, dr B. J. C. te Hennepe te Rot terdam, benoemd tot voorzitter van de Nederlandsche dierenartsenkamer. Voorts heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van art. 3 van zijn verordening nr. 108/40 (vierde verordening omtrent bijzondere bestuursrechtelijke maatrege len) den directeur van het rijksserum- instituut, dr C. J. de Gier te Rotter dam, benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van de Nederlandsche Dieren artsenkamer. J. C. Plate, programma directeur' van den Ned. omroep. De persdienst van den Nederlandschen omroep meldt: De directeur-generaal van den Neder landschen omroep, dr ing. W. A. Her- wijer, heeft met ingang van 1 Maart tot directeur van den programmadienst van den Nederlandschen omroep den heer J. C. Plate benoemd. De heer Plate werd 25 April 1895 te Haarlem geboren. Na den wereld oorlog is hij op verschillende bank instellingen werkzaam geweest, waar na hij in 1929 naar Zuid-Duitsch- land vertrok om in dienst te treden van een Nederlandsche onderneming. In den naar Laagveld kunnen gaan, om mis schien Fred te ontmoeten. Allicht deed hij het niet, maar je kon niet weten. En - zij zou onmogelijk ongedwongen met hem kunnen praten, zelfs niet, als Lucie Bot terweg er bij was. Zoo'n Zondag heeft zij 'nog niet mee gemaakt in haar leven. Zij verlaat haar kamer niet meer, wendt ongesteldheid voor eigenlijk is zij niet in orde, maar het is iets anders dan juffrouw Verdonk meent; die praat ook ai van „de plotse linge warmte, waaraan we nog niet ge wend zijn" leest,, tracht althans te lezen, maar zij ziet |etters, zonder dat hun be*teekenis tot haar doordringt. Zij neemt schrijfpapier en wil Fred schrijven, kort en goed, dat zij zijn aan zoek afwijst. Waarom zou zij nog langer wachten? Zij heeft aen week bedenktijd gevraagd. Dat is niets dan zwakheid geweest. Zij had onmiddellijk een afwij zend antwoord moeten geven. Van een verbintenis tusschen hen kan geen spra ke zijn. Er is slechts één antwoord mogelijk, zoo kras als het kan: neen en nog eens neen! AI zou haar hart er bij breken. Maar het schrijfpapier legt zij on beschreven weer weg. (Wordt vervolgd.) zomer van 1933 werd hy de oprichter en 1 groepsleider van de N.S.B. voor de in - i Beieren wonende Nederlanders. In 1941 keerde de heer Plate naar Ne derland terug om zijn krachten beschik baar te stellen in dienst van de bewe ging als verbindingsofficier tusschen het hoofdkwartier van de N.S.B. te Utrecht en het departement van volks voorlichting en kunsten. In October van hetzelfde jaar ging hij over naar den Nederlandschen Omroep waar hy verbonden werd aan het bureau van den directeur-generaal. DINSDAG 3 MAART 1942. 's Morgens tot 8.23 u. 's Avonds van 19.22 u. Besmettelijke ziekten. In de week van 15 tot en met 21 Febr. kwamen er in ons land 470 gevallen voor van besmettelijke ziekten, waarvan 269 van diphtheritis. In Zeeland kwamen voor 3 ge vallen van roodvonk, n.l. één in elk der gemeenten Baarland, Hulst en St. Jan steen en één geval van diphtheritis te Oud-V ossemeer. Installatie burgemeester van Westkapelle De installatie van den nieuwen burge meester van Westkapelle zal Woensdagmiddag 1.30 urn- plaats vin den. Middelburg. Politie. Tot agent van politie alhier is met ingang van 1 April benoemd de heer J. Maquelin, te Rotterdam. Deugnieten. De politie hield een 12- tal jongens van 7 tot 13 jaar aan, die te samen ruiten hadden ingegooid in de gebouwen van het gemeentelijk sport terrein aan de Nadorst en daarna wa ren overgegaan tot het vernielen van stoelen. De ouders bleken genegen de schade, die op ongeveer f 30 is geraamd, te vergoeden, en de jongens zijn na een fikschen uitbrander weer heen gezon den. Zoo mag men niet aan brandstof komen. Twee personen W. de G. en H. de B. beide los werkman, zijn verbaliseerd toen zij een boompje in Klein Vlaande ren en hakhout op het Bolwerk weg namen. 1 Met twee karren is den geheelen dag door voortgegaan met het bezorgen van brandstof op de daarvoor uitgezochte adressen en Zondag hebben oen flink aantal personen reeds kunnen profitee- ren van de medewerking van gemeente bestuur en stadgenooten. Eindles cursus in motorkennis. Het was voor de 22ste maal, dat Zaterdag middag de eindles plaats had van den Cursus in Motorkênnis, die onder lei ding van den heer E. Visscher des win ters gehouden wordt voor jongelui uit landbouw- en andere kringen, die met motoren te maken hebben of zullen krij gen. Met de leerkracht en de cursisten had den zich in de bovenzaal van de Verge noeging vereenigd de heeren, die reeds jaren belangstelling toonden en enkele oud-cursisten en ouders van leerlingen. De heer M. Kleinepier opende de bij eenkomst, waarna gedurende een paar uur de heer Visscher de jongelui aller lei vragen stelde, die over het algemeen vlug werden beantwoord. De heer Kleinepier kon na afloop twee soorten diploma's uitreiken en wel een groot aan hen, die uitvoeriger waren geëxamineerd en een klein aan hen, die in de toekomst met kleinere motoren te maken zullen hebben. Spr. wees er op, dat het wel zeer zeld zaam is, dat twee groote diploma's met lof kunnen worden uitgereikt. De geluk kigen waren B. van Belzen te Goes en F. Kogelenberg te Vlissingen. Verder be haalden een groot diploma: J. Stoutjes- dyk te Stavenisse; M. Meulenberg, Ril land; A. Murre, J. Biondina, G. Kogoler, D. de Vos, G. Mullié, C. Post, C. Wolf, allen te Middelburg; A. Wisse, D. Jobse, D. Kluifhout, allen te Koudekerke; C. Maas, Domburg; M. Meeuwse, Katten- dyke; H. Stroo, Vlissingen; C. v. Noord, Souburg en L de Ligny, Serooskerke. Het kleine diploma behaalden: M. Koole, J. Arendse beiden te Souburg; D. de Gier, Middelburg, P, Nieuwenhuis, Nisse; J. Jasperse, Koudekerke; W. Melse, J. Sinke, beiden te Serooskerke. Afgewezen werden 2 cursisten en 4 krijgen gelegenheid herexamen te doen. Zooals ieder jaar is er menig harte lijk woord na afloop gesproken, o.m. door de heeren Kleinepier, M. J. Louws, J. M. Jansen, J. de Gier, Wisse en Visscher. Zuid-Beveland. Nieuwdorp. De Coöp. Kolenvereen. „Onderling Belang" alhier hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap van dhr C. Minderhoud. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat over het afgeloopen jaar de aanvoer van brandstof plm. 200 ton minder was dan het vorige jaar, en dat er vanaf Novem ber geen aanvoer van brandstof meer geweest is, zoodat de vereen, zich thans behelpt met cokes, welke ter aanvulling dient. De aftredende bestuursleden werden herkozen en in de vacature van A. van Antwerpen als commissaris werd geko zen dhr Jac. Dommisse. Kapel Ie. In het lokaal Obadja te Ka- pelle hield de Chr. Jongel. Vereen. Obadja haar jaarvergadering onder lei ding van dhr J.x Zuidweg, die in zijn openingswoord wees op den dank aan God, Die steeds deze vereeniging droeg en spaarde. Dr J. D. Schmidt sprak een inleidend woord, het onderwerp was „Het volgen van Christus". Spr. riep op tot het vol gen van Hem, die het zoo waard is na gevolgd te worden. Christus roept ons. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester spraken van een gezond vereenigingsleven. Verdgr volgden voor drachten en zang; na de pauze werd het stuk „De fabriek brandt" opgevoerd. Walcheren. Arnemuiden. Een inwoner -uit deze ge meente, een zekere M. de N., werkzaam op de Mij. De Schelde te Vlissingen, trof het ongeluk, onder het verrichten van werkzaamheden zoodanig met een ijze ren plaat in aanraking te komen, dat bij hem beide enkels gebroken werden. Hij is ter verpleging opgenomen in een zie kenhuis te Vlissingen. Een onzer oudste ingezetenen, de heer Jacob Marijs, hoopt morgen zijn 90sten verjaardag te vieren. Hij geniet nog een goede gezondheid. Biggekerke. Vrijdagavond hield de zie kenkas „Draagt elkanders lasten" onder leiding van dhr P. Janse haar 15e jaar vergadering.' Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental met 1 vermeerderde en thans 29 bedraagt. De ontvangsten be droegen f 460,81, de uitgaven f 131,82, batig saldo f 328,99. Zes ziektegevallen kwamen voor, hiervoor is uitgekeerd f 120,32. De aftredende bestuursleden de heeren L. Harpe en A. de Witte, werden herkozen. Tot lid van de rekeningcom missie werd gekozen dhr M. Caljé. Tot bode werd herbenoemd dhr C. Clarisse. Door het bestuur werd onder de aan dacht der leden gebracht dat zij, die, ge zien hoogere loonen en levensstandaard, in geval van ziekte een hoogere uitkee- ring wenschen te ontvangen, hun premie dienen te verhoogen. Domburg. Vrijdagavond heeft de mu- ziekvereen. „Apollo" in de zaal van dhr P. A. Moggré ,een zeer goed geslaagde muziekavond gegeven. De voorzitter, dhr W. Brand, sprak een openingswoord, waarin hij memo reerde het aftreden van dhr Romijn als voorzitter en dirigent der vereeniging. Aan het vele, dat hy in een lange reeks van jaren voor de vereeniging heeft ge daan, zal steeds in dankbaarheid worden gedacht. In zijn plaats is benoemd dhr P. H. Broerse te Serooskerke. Vervolgens richtte spr. zich tot het lid, dhr J. Maas Johz. Deze was 40 jaar lid van Apollo. Met eenige hartelijke woorden bood hy hem namens de leden een ets aan van Heymans, voorstellende de vroegere Lange Jan te Middelburg. WÊÊÊÊm MP De groote houtverkooping, welke vorige week te Lunteren plaats had ten over staan van den 80-jarigen notaris Dinger, had de belangstelling van meer dan 1500 gegadigden. Hoe druk het was, Polygoon-v. Bilsen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2