Christ«Iijk' Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER. erkend en MAANDAG 2 MAART 1942 56e JAARGANG - No. 127 •Bureaux Lange Vorsfsiraaf 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gislslraat 34 en^ Noordweg 155 Di recteu r-H oofd redacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Aanvallen aan het Oostfront afgeslagen - Schepen tot zinken gebracht - Brltsche parachutisten aan de Fransohe kust - Brltsche schepen naar Singapore opgebracht. italiaansch weermacht5bericht. luchtgevechten aan het oostfront. De strijd in Ned. Oost-Indië. Uitreiking der nieuwe bonkaarten voor levensmiddelen. I-, Kook-, K NOTEN Divankleed, GOES. MODERNE examens. GOES. )P: jKOEIEN, en 10 Juli, EN EEN VAARS. Tel. 3, Schore. tRKE. irenleenbank. iden attent op Ln Maandag 2 |r. CT BESTUUR. ÏR—VEREST, oes,' Tel. 2914, JSTBODE, ACH E L, ?er). M. DE KOK, Nieuwdorp. S PISTON, isels. |gel 155, Goes. DP: JAARZEN, |ening. landbouwer jegens huwelijk ENSTBODE, nacht. J. v. d. Wolf aartsdijk DP: O E ,x |ing. tIJPSKERKE. DP |TR EERDE ^LF. Itwee. Doskerke (W.) kABY in eigen :ren door onzen geëngageerden ■ecialist. )E SOOMER, 2914, Goes. te Cointre N.V. Familieberichten 33 cent per regel Overige adverlentiên 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine adverfentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Adverlentiën onder letter of motto 10 cl. extra Bl| contract belangrijke korting DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Zatèrdag bekend Op de Krim heeft de vijand tegelijkertijd voor Sebastopol en op het schiereiland K e r t s j met sterke, door pantserwagens en vilegtuigen ondersteunde strijd krachten aangevallen. In verwoe de gevechten werden de aanvallen onder hooge bloedige verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Voor een deel zijn de gevechten nog aan den gang. Voor Sebasto pol werden 9, op het schiereiland Kertsj 35 vijandelijke pantser wagens buiten gevecht gesteld. Aan het Donets-front is even eens een met sterke strijdkrachten en pantserwagens ondernomen vij andelijke aanval mislukt. Ook in de ovêrige sectoren van het Ooste lijke front herhaalde de vijand zijn vruchtelooze en met groote verliezen gepaard gaande aanval len. Aanvalsacties van afdeelingen van het leger en de Waffen-S.S. hadden succes. In totaal werden alleen gisteren aan het Oostelijke front 75'Vijandelijke pantserwagens vernield. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche vliegtuig formaties in scheervlucht Britsche troepenconcentraties uiteengedre- ven en vliegvelden en haveninstal laties van den vijand met bommen en met boordwapens aangevallen. Vijf Britsche vliegtuigen werden op den grond vernield, 2 in lucht gevechten neergehaald. Op Malta werden bij aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de haven La Valetta bom tref fers van zwaar kaliber geplaatst op magazijnen en opslagplaatsen. Een Britsche duikboot werd door beschieting met de boordwapens beschadigd. Duitsche duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan 5 sche pen van 42.000 ton in totaal tot zinken gebracht. Bovendien zijn 2 groote schepen door torpedotref fers beschadigd. In het zeegebied rondom Engeland hebben bomtref- fers van Duitsche gevechtsvlieg tuigen 2 vrij groote koopvaardij schepen zwaar beschadigd. Aan de Noord-Fransche kust is in den afgeloopen nacht een aantal Britsche valschermjagers geland. Nadat zij een zwakken kustbewakingspost hadden over vallen, trokken zij zich twee uur later onder den druk der Duitsche tegenmaatregelen over zee terug. Bij vluchten, die Britsche bom menwerpers vannacht boven het Duitsche kustgebied ondernamen, werden 3 der aanvallende vliegtui gen neergehaald. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zaterdag luidt: In de Cyrenaica hebben Italiaan sche en Duitsche vliegtuigformaties co lonnes op marsch. en in rust, troepen concentraties en vloot- en vliegtuig bases krachtig met bommen en machine geweervuur bestookt. Talrijke gemoto riseerde strijdmiddelen en enkele op den grond staande vliegtuigen werden ver meid of zwaar beschadigd. De vijand verloor twee toestellen in luchtgevech ten, Duitsche vliegtuigen hebben overdag en des nachts het eiland Malta aange vallen en er werden volle treffers waar genomen op depots en opslagplaatsen. n buurt van de haven La Valetta wera zichtbaar een Engelsche duikboot getroffen. Boven het gebied ten uidoosten van het Ilmen-meer ontston den gisteren wederom verbitterde lucht gevechten. De superieure Duitsche vlie gers schoten daarbij dertien toestellen van den tegenstander neer. De Duitsche luchtmacht heeft Vrijdag in totaal aan et Oostelijk front 240 voertuigen ver nietigd. In den sector tei? Zuidoosten van het Ilmen-meer heeft een Duitsche divisie infanterie, die van verschillende zjjden door in aantal superieure strijdkrachten werd aangevallen, binnen vtff weken ■meer dan 150 bolsjewistische aanvallen afgeslagen, Tusschen 7 Januari en 25 Februari werden hier 4.425 gesneuvelde bolsjewisten geteld en 257 gevangenen binnengebracht. Voorts werden zes pantserwagens, drie vliegtuigen, 35 stuk ken geschut en machinegeweren buitge maakt. LANDING VAN ENGELSCHE PA RACHUTISTEN IN N.-FRANKRIJK Radio Mundial meldt uit Londen: Van officieele zijde werd hier giste ren verklaard, dat de Engelsche para chutistenactie tegen Frankrijk er slechts een op kleine schaal is geweest en niets te maken heeft met een tweede front of voorbereidingen daartoe. De troepen die zich na enkele uren weer op het eiland hebben teruggetrokken, zijn on- dertusschen daar aangekomen. DAGORDER VAN GÖRING. (D.N.B.) De opperbevelhebber^der Duitsche luchtmacht, Rijksmaarschalk Göring, heeft ter gelegenheid van den „dag der luchtmacht", op 1 Maart, een dagorder tot de luchtmacht gericht, waarin hij zegt: „In nauwelijks zeven jaar heeft ons jonge wapen zich een historie geschreven, die de grootste hel denliederen van alle tijden evenaart. Wel dra zal de harde winter achter ons lig gen. Met het stijgen van de zon zal de luchtmacht van Duitschland den vijand met veelvuldige kracht treffen." Göring spreekt verder van „de strijd vaardigheid, die den laatsten vijand de wapenen uit de hand zal slaan en de eeuwige grootheid en vrijheid van het rijk van Adolf Hitler zal bekronen." CONFERENTIE TE MELBOURNE (D.N.B.) De chefs der verschillen de wapens van Australië, Nieuw-Zeeland en een derde, niet genoemde Zuidzeemo- gendheid zijn te Melbourne bijeengeko men voor het houden van een reeks con ferenties, welke volgens een bericht uit Melbourne „de belangrijkste besprekin gen sedert het uitbreken van den oor log" vormen. De besprekingen zouden vermoedelijk tot Dinsdag duren, daarna zouden de Australische oorlogsraad en het oorlogs kabinet voor „even belangrijke bespre kingen" bijeengeroepen worden. SCHEPEN NAAR SINGAPORE OPGEBRACHT. Naar Domei uit Singapore meldt, zijn daar Vrijdag Japansche oorlogsschepen met 26 opgebrachte vijandelijke vaar tuigen met aan boord Britsche leger- en marine-officieren alsmede vele kinderen van vooraanstaande families aangeko men. De opgebrachte schepen waren 13 Februari onder begeleiding van drie vij andelijke torpedobootjagers, tezamen (met nog 38 andere schepen, uit Singa pore vertrokken, waarvan de capitulatie elk oogenblik verwacht kon worden. Van deze in totaal 64 schepen brachten de Japansche strijdkrachten er 38 tot zin ken, zoodat van de op 13 Febr. vertrok ken evacuatie-vaartuigen er geen een ontkomen is. De aankomst der opge brachte vloot baarde onder de bevol king van Singapore enorm veel opzien. Britsch militair bestuur in Rangoon. In een door den Britschen berich tendienst uitgegeven speciaal bericht uit Rangoon wordt bevestigd, dat de Brit sche troepen zich onder „zwaren druk" der Japanners hebben moeten terug trekken over de rivier Sittang. In het bericht wordt verder gezegd, dat de mi litaire autoriteiten op verzoek van den gouverneur zich belast hebben met het bestuur over Rangoon. Nieuwe Japansche ambassa deur te Moskou. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Naar van officieele zijde verluidt, is de Japansche ambassadeur te Moskou, luitenant-generaal Tatekawa, om ge zondheidsredenen afgetreden. Tot zijn opvolger is benoemd de ad viseur van het ministerie van buiten- landsche zaken Namtake Sato. Met hem zal de ambassaderaad Goro Morisjima, die tot gezant is benoemd, naar Mos kou gaan. Kimmel en Short voor den krijgsraad. (A.N.P.) Naar Reuter uit Washing ton meldt, heeft het Amerikaansche mi nisterie van marine medegedeeld, dat de vroegere commandant der Amerikaan sche vloot in de wateren van Hawaii, ad miraal Kimmel, en de vroegere comman dant van het leger op Hawaii, generaal Short, voor een kijgsraad terecht zullen staan. Persoonlijke boodschap van Roosevelf aan Pétain. (A.N.P.) Naar Reuter uil) Washington meldt, heeft het staatsdepartement Vrij dag een communiqué gepubliceerd, dat beoogt, de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en de regeering te Vichy duidelijk te maken. Naar in het communiqué wordt ver klaard, heeft Roosevelt op 10 Februari in een persoonlijke boodschap aan maar schalk Pétain meegedeeld, dat iedere on dersteuning van een vijand der Vereenig de Staten voor Frankrijk catastrofaal zou zijn. Het communiqué wordt als laatste en openlijke waarschuwing aan de regee ring van Vichy beschouwd. Neutraliteitsverklaring van Vichy. S.P.T. meldt uit Washington: Op de Vrijdag gehouden perscon ferentie heeft onderstaatssecretaris Sum ner Welles verklaard, dat Frankrijk de verbindende verklaring afgegeven heeft, de neutraliteit strikt te handhaven en geen goederen aan oorlogvoerende mo gendheden af te leveren. DE GEVECHTEN OP DE NED. INDISCHE EILANDEN. Naar S. P. T. uit Batavia verneemt meldt het legerbericht, dat op het oogen blik hevige gevechten woeden in Midden- Celebes, midden-Sumatra en op Timor. Plaatsnamen worden in het communiqué biet genoemd. Van een niet nader genoemde basis meldt Domei, dat de Japansche strijd krachten op 23 Februari Kota Agoeng hebben bezet, aan de Semangka-baai in het uiterste Zuiden van Sumatra. Voorts hebben de Japansche troepen op 20 Febr. Telok Betong aan de Lam- pong-baai bezet, terwijlop denzelfden dag ook Tandjong Karang werd inge nomen. TOKIO, 28 Febr. (A. N. P.). Een groot aantal Nederlandsche en Britsche solda- ten zijn, volgens berichten in de pers, tij dens den Japanschen opmarsch naar de Zuidpunt van Sumatra gevangen geno men. De Britsche soldaten zijn eerst kort geleden op het eiland aangekomen, nadat zij uit Singapore waren, gevlucht. KOEPANG BEZET. Japansche marine-valschermtroepen, die op 20 en 21 Febr. in nauwe samen werking met mariniers en land- en lucht strijdkrachten bij verrassing op enkele kilometers ten Oosten van Koepang (Ne- derl. Timor) Waren geland, hebben Koe pang volledig bezet. r- ZEESLAG BIJ JAVA. (D. N. B.). Strijdkrachten van de Ja pansche marine, die in de wateren van Java opereeren, zijn gistermiddag tegen zes uur, volgens een bericht van het Japansche hoofdkwartier, in contact ge komen met de hoofdmacht der in deze gebieden opereerende gecombineerde vij andelijke vloot. Bij de gevechten, die ontstonden, wer den een kruiser en drie torpedojagers van den vijand in den grond geboord. Het overige deel van de vijandelijke strijd krachten wordt thans achtervolgd. Het persagentschap Domei meldt, dat bombardementsvliegtuigen van den Ja panschen marinevliegdienst, die in con tact trachtten te komen met de Gealli eerden, een Britsch vlooteskader ontdek ten, waarvan zij Vrijdag in de wateren by Batavia een kruiser van de „Exeter"- klasse in brand bombardeerden en on bestuurbaar maakten. Een andere formatie Japansche mari ne-vliegtuigen ontdekte Vrijdag om 14.30 uur op ongeveer 30 mijl van de haven van Batavia drie geallieerde oorlogssche pen., Op een kruiser van de „Exeter"- klassei werden 2 bomtreffers geplaatst. Alle Japansche vliegtuigen keerden on gedeerd op hun bases terug. De andere kruisers namen de vlucht. DISTRIBUTIE VAN RIJWIELEN. De secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart maakt be kend, dat ter voorbereiding van de distributie van rijwielen het koopen, verkoopen en afleveren van alle soorten tourrijwielen, sport- eh racerijwielen, invalidewagens, transportrijwielen, car riers, onderstellen van carriers, alsmede van frames voor,.genoemde soorten rij wielen, invaiidewagens en carriers ge durende het tijdvfEk van Maandag 2 Maart 1942 tot en met Zondag 15 Maart 1942 is verboden. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van Maandag 2 Maart tot en met Zaterdag 21 Maart 1942 de nieuwe bon kaarten voor levensmiddelen zullen wor den uitgereikt. Deze zijn bestemd om te 'worden gebruikt ln de periode van 22 Maart tot en met 18 April a.s., derhalve gedurende vier weken. Uitreiking zal sLchts plaats hebben aan personen, die zijn ingeschreven in het bevolkingsregister der gemeente, wel ker dlstributiedienst de kaarten uitreikt. Hieraan zal streng de hand worden ge houden. Deze bepaling geldt dus ook bij voorbeeld voor forensen en reizigers; In verband hiermede zal zoo noodig ook in bepaalde avonduren gelegenheid worden gegeven tot het in ontvangst nemen der nieuwe bescheiden. Zij, die in de vol strekte onmogelijkheid verkeeren de hun toekomende kaarten af te halen of te doen afhalen bij den distributiedienst van de gemeente, w,aar zij in het bevol kingsregister zijn ingeschreven, bijvoor beeld arbeiders, die buiten hun woon plaats te werk zijn gesteld, moeten hun distributiestamkaart, met bijbehoorend 'ingevel, aangeteekend aan den distribu tiedienst van hun woonplaats opzenden. Genoemde bescheiden, alsmede de nieuw u^t te reiken bonkaarten zullen vervol gens aan den betrokkene worden toege zonden. Aan de hieronder genoemde vier categorieën van personen is echter toe gestaan de bescheiden af te halen bij den distributiedienst der gemeente, waar zij ten tijde der uitreiking verblijven: a. schippers en woonwagenbewoners; deze kunnen de bescheiden afhalen bij den distributiedienst in de gemeente, waar zij lig- of standplaats hebben ge kozen; b. de vaste bevolking van kostscholen, gestichten en dergelijke inrichtingen; c. gedetacheerde marechaussee's; deze kunnen zich vervoegen bij den distribu tiedienst in de gemeente, waar zij gede tacheerd zijn; d. zij, die ten gevolge der oorlogs omstandigheden tijdelijk elders verblij ven; 'de hier genoemde persohen kunnen de bescheiden in ontvangst nemen bij den distributiedienst in de gemeente, waar zij tijdelijk verblijf houden. Aan ieder distributiegerechtigde zal worden uitgereikt één bonkaart, welke bestaat uit verscheidene kaarten. Aan de hand der inlegvellen zal de uitreiking der nieuwe bonkaarten plaats hebben. Houders van een inlegvel KI ontvan gen een bonkaart K 101. Houders van een inlegvel K2 ontvan gen een bonkaart K201. Houders van een inlegvel K 3 ontvan gen een bonkaart K301. Houders van een inlegvel K4 ontvan gen een bonkaart K 401. Voor houders van een vetkaart geldt hetzelfde, behalve, dat de aan hen uit te reiken kaart de letter L draagt. Met nadruk wordt er op gewezên, dat een ieder behalve de dis'tributiestam- kaart van dengene, wiens bonkaart hij komt afhalen, het daarbij behoorende in legvel moet' medebrengen. Zonder deze bescheiden zal men de nieuwe bonkaart niet in ontvangst kunnen nemen. Bij de uitreiking zal de ambtenaar van den distributiedienst een der bonnen van het inlegvel verwijderen en behouden. Chineezen en personen, behoorende tot een der in den Indischen Archipel in- heemsche rassen, zullen ditmaal in de gelegenheid worden gesteld een gedeelte van hun aardappelkerarten te ruilen te gen rantsoenbonnen voor rijst. Broodbon- nen van deze personen kunnen niet meer worden ingeruild tegen rijstbon- nen. De uitreiking aan zelfverzorgers zal afzonderlijk plaats hebben. Al naar ge lang van den aard der zelfverzorging zullen daarbij dé bonkaarten voor brood, vleesch, melk en of aardappelen worden ingehouden. Aardappelkaarten zullen aan zelfver zorgers slechts worden uitgereikt, indien een hiertoe strekkend bewijs, van den Provincialen Voedselcommissaris kan worden overgelegd. Daar de uitreiking van de bonkaarten plaats vindt aan 'de hand van het ver strekte inlegvel, zal het, indien de be trokkenen voor een andere bonkaart voor voedingsmiddelen in aanmerking komen, dan zij bij overlegging van het hun verstrekte inlegvel zouden ontvan gen, noodig zijn, dat het inlegvel wordt geruild voor een ander inlegvel. Dit is in de eerste plaats het geval, indien de houder een zoodanigen leeftijd bereikt, 'dat hij in een andere leeftijdsgroep komt te vallen en derhalve voor andere bon kaarten in aanmerking komt, dan hij op het in zijn bezit zijnde inlegvel zou ont vangen. Zooals reeds eerder is uit- MAANDAG 2 MAART 1942. Want de Heere is een groot God; ja een groot Koning boven alle goden, Fs. 95 3. Zon op onder 8.25 19.20 Maan op onder 18.56 8.06 3 Maart Volle maan. B Maart Laatste kwartier. eongezet, ontvangen personen van 21 jaar en ouder een inlegvel KI of LI, personen van 14 tot en met 20 jaar een inlegvel K2 of>-L2, personen van 4 tot en met 13 jaar een inlegvel K8 of L3 en personen van 0 tot en met 8 jaar een inlegvel K 4 of L 4. ln de maand, voorafgaande aan die, waarin men 21, 14 of 4 jaar oud wordt, zal in verband hiermede het uitgereikte inlegvel tegen een ander moeten worden geruild. Dit is reeds terstond noodzakelijk voor hen, die in de maanden Januari, Februari, Maart of April 1942 den leeftijd van 21, 14 of 4 jaar bereiken of bereikt hebben, daar om technische redenen de leeftijd op 1 Januari 1942 als maatstaf moest worden genomen bij de uitreiking der in legvellen, Het ruilen van de inlegvellen in ver band met de verandering van leeftijd zal plaats hebben bij dde uitreiking van de bonkaarten voor voedingsmiddelen. Het is dus in dit geval niet noodzakelijk, dat men zich hiertoe van te voren met den distributiedienst in verbinding stelt. In de tweede plaats zullen personen, die een inlegvel K 1, K 2, K 3 of K 4 ont vangen hebben, en in verband daarmede voortaan bij de uitreiking van de boter- kaart zullen ontvangen, hun inlegvel kunnen ruilen voor een inlegvel LI, L2, L3 of L4, indien hun inkomen zoodanig daalt, dat zij voor een vetkaart in aan merking komen. Omgekeerd dient het verstrekte inlegvel LI, L2, L3 of L4, op grond w.aarvan men een vetkaart ont vangt, geruild te worden voor een inleg vel KI, K2, K3 of K4, indien het in komen zoodanig is gestegen, dat men niet meer voor een vetkaart, doch voor een boterkaart in aanmerking komt. Tot het ruilen van inlegvellen op grond van daling of stijging van het in komen beneden of boven de voor de uit reiking van boter- of vetkaarten gestel de grens bestaat géén gelegenheid bij de uitreiking der bonkaarten. Belanghebben den kunnen zich hiervoor dagelijks tot den distributiedienst van hun woon plaats wenden. Wie zijn inlegvel geruild heeft wegens verandering van inkomen, ontvangt daarna bij de eerstvolgende uit reiking. van bonkaarten een vetkaart in plaats van een boterkaart, of omgekeerd. Tot het ruilen der boter- en vetkaarten I zelf zal, waar voortaan de bonkaarten slechts gedurende vier weken in gebruik blijven, in den vervolge geen gelegenheid meer bestaan. GELDIGHEIDSDUUR ZEEPBON VERLENGD. De secretaris-generaal van handel, nij verheid en scheepvaart maakt bekend, dat de geldigheidsduur van bon 211 van de bonkaart algemeen en van den met „zeep g" gemerkten bon, beide recht ge vende op het koopen van een rantsoen zeep, is verlengd tlm 31 Maart. UITREIKING VAN TOESLAG- KAARTEN BIJZONDEREN ARBEID EN VAN MELKKAARTEN. In het tijdvak van 9 tlm 21 Maart a.s. zullen de toeslagkaarten der volgende (iistributieperiode voor bijzonderen ar beid worden uitgereikt. Aan hen, die zeer zwaren. arbeid ver richten, zal worden uitgereikt een bon kaart M 101, aan hen, die zwaren arbeid verrichten een bonkaart M 201, en aan hen, die langdurigen of nachtarbeid ver richten een bonkaart M 301. De uitreiking zal geschieden door den distributiedienst der gemeenten, waar de betrokkene zijn werk zaamheden verricht. De bonkaarten M 101 en M 201 zullen worden verstrekt aan hen, die bij de vo rige uitreiking overeenkomstige kaarten hebben ontvangen en thans nog dezelfde soort arbeid verrichten, tenzij de Inspec tie der distributie heeft beslist, dat be paalde arbeiders niet meer in aanmer king komen voor een toeslagkaart. Voor hen, die thans in het bezit zijn van een toeslagkaart voor langdurigen of nachtarbeid moet opnieuw een aanvraag worden ingediend. Ten behoeve van hen, die nog geen toeslagkaart voor den hierbedoelden arbeid bezaten, doch in de plaats hiervan rantsoenbonnen hebben ontvangen, zal slechts een toe slagkaart worden uitgereikt, indien se dert het tijdstip der uitreiking van deze rantsoenbonnen dertien weken zijn ver- loopeu, i! y |P

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1