Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD GH -INDIË" De Christen en de sport. DAGKALENDER. Binnenland Uit de Provincie at van URG. ïeau voor producten. ZATERDAG 28 FEBRUARI 1942 56e JAARGANG - No. 126 Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gistsfraat 34 en Noordweg 155 Dtt nummer hestaat uil 2 bladen. Sowjet-aanvallen op de Krim afgeslagen - Daladler verdedigt zich - Japansche troepen In de buitenwijken van Rangoon. De strijd in Ned. Oost-Indië. Wannéér verduisteren ENT konpen ?nd toe en van dat Dirk hem |eet hij zijn bo- schen. doen en als de beurt. Die [zelf moet was- ooren en.zijn erg genoeg, jent zoo hard, ïaar veel liever n onderbroekje bibberig op de buiten om het jg te gooien en iter voor Dirk zoodra Da de eens loopen." Da het ziet." el even weg." in. En banger hij zeker niet. Jijn stoel glijden ieën. es kan Kreeltje |imte te hebben gesehoven en egt Dirk. „Dat je zien." maar het gaat elkaar. d, boven op de lawaai op den len en beenen ad te komen. Loeten laten en rallen. om en komt broekje terecht die langzaam 5a binnen. Ze ook het lawaai op Dirk neer. iet opstaan en door de keu- Ie ontwijken. zoo maakt hij Latter. ïaar handen wel el kruipt en Da ïeer afkan, weet >rt en duwt hem aelpt niets, trapdeur en Da le tafel. pg- :t de deur open zóó ook bij de ia. treden de trap ar, kwajongen!" de deur dicht, gevangen. L bang vogeltje zitten. grooter en tel- |>schuiven. sleutel op den ze, hoe erg het catie v. h. Depart, rh. en Scheepvaart. i van het Rijks- emische Producten lat tot nadere aan- ingang van heden, 11 voor Chemische Zaterdags en des peheelen dag geslo- Le Cointre N-v- Des. Bureaux Lange Vorslstreet 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 losse nummers 6 cent Directeur-Hoofdredacteur: A.~ DE LANGE te Goes v. Familieberichten 33 cent per reget Overige edverlentièn 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine advertentlèn f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bi| contract belangrijke korting 1- In de houding tegenover de sport zijn twee uitersten waar te nemen. Eenerzjjds kunnen wy, vooral onder jongelui, een sport verdwazing constateeren, die met een normale sportbeoefening al heel weinig meer gemeen heeft, en anderzijds morken wy, speciaal bij sommige Chris tenen, een totale verwerping en minachting van gezonde lichaams oefening op. Om met de laatste groep maar te be« ginnen, willen wij met grooten nadruk op den voorgrond stellen, dat lichaams oefening en sport naar onze stellige over tuiging behooren tot een echt-Christe- lijke, Schriftuurlijke levensbeschouwing. God vraagt van ons, dat wy ons lichaam zoo goed mogelijk zullen verzorgen en dat wij zullen woekeren met de gaven en de krachten, die God er in gelegd heeft. Wie zijn iiqhaam vervuilt of verwaar loost, handelt allesbehalve Christelijk. Wij hebben ons lichaam van God ont vangen. Hij is er de Schepper en Onder houder van. Wij belijden immers met onzen Heidelberger Catechismus, dat wij naar lichaam en ziel het eigendom van onzen getrouwen Zaligmaker zijn? En spoort Paulus ons niet aan tot het verheerlijken van God óók in ons 1i c h a a m? Dat klinkt wel wat anders dan de taal van hen, die het lichaam „het zondige vleesch" of „een kerker voor de ziel" noemen. Neen, zegt de Bijbel, geen ker ker, maar een tempel van den Heili gen Geest! Geen meesjouwen dus van het lichaam zoolang we hier op aarde leven, maar een verheerlijken van God in ons lichaam Wij hebben het goed te verzorgen en be hoorlijk te oefenen. Het komt ons voor, dat vooral op het platteland van een achterstand op het gebied der lichaamsoefening moet worden gesproken. Er zijn tal van dor pen in Zeeland aan te wijzen, waar men tevergeefs naar een turn- of sport club zal zoeken. Wij weten wel, dat het ontbreken van een geschikt lokaal vaak een van de oorzaken daarvan is, maar zoo vragen wij is het werkelijk overal onmogelijk een buiten gebruik zijnd school- of ander lokaal voor dat doel in te richten? Nu iqts over het andere gevaar. Wij móeten ons ook hoeden voor over schatting van de lichaamscultuur. Verre boven het nut van sport en gymnastiek gaat dat valk de Godsvrucht. Zei onze Heiland het niet: „Wat baat het een mensch, zoo hij de geheele wereld ge wint en lijdt schade zijner ziel?" Als we sport en Godsvrucht op één lijn gingen stellen, zouden we zeker de eerste schro melijk overschatten. Dat dóen ook die jongelui, die geen ty'd zeggen te hebben voor catechisatie en beginselstudie, maar wel geregeld op het sportveld te vinden zijn, die de na men van onze groote voormannen niet kennen, laat staan enkele van hun wer ken gelezen hebben, maar die wel op de hoogte zijn met de sporthelden. Vooral onze jonge mensehen loopen gevaar sport te doen ontaarden in een we d s t r ij d - sport met al de excessen daaraan verbonden. Stelselmatige lichamelijke oefening en training zijn buitengewoon nuttig. Van groot belang voor het lichaam, maar ook voor den geest. Vandaar, dat het beoe fenen van gymnastiek op onze scholen door ons moet worden toegejuicht. Ook heeft de sport groote waarde als ontspanning vooral voor hen, die een druk leven hebben of zwaar inspannen,- den geestesarbeid hebben te verrichten. Maar een gymnastiekvereniging, die beschikt over een groot aantal actieve leden is te prefereeren boven een, die or alleen maar alles op zet een paar tur ners te hebben, die op wedstrijden met de medailles gaan strijken. Vaak vergt het trainen voor wedstrjj- den te veel van de betrokken personen on komt het oefenen van de anderen er door in 't gedrang, terwijl toch de sport beoefening van al de leden hoofddoel znn moet. Wij maken juist deze opmerkingen om er toe mede te werken sport en gymna stiek, die zoozeer onze sympathie heb ben, in yoede banen te leiden. Als wü ons hoeden voor excessen, kunnen wij °ns lichaam oefenen ter eere Gods. Departèmenltenl 's Zaterdags geslottent De Departementen van Volksvoorlich-, ting en Kunsten en van Opvoeding, zijn .met ingang van 28 Februari a.s. tot na der order des Zaterdags gesloten. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Op de Krim hebben Duitsche en Roemeensche formaties vijan delijke aanvallen op het front van Sebastopol en op het schier eiland K e r t s j met zware verlie zen voor den vijand afgeslagen. Ook aan de overige fronten mis lukten talrijke aanvallen van de bolsjewisten als gevolg van het weerstandsvermogen van onze troe pen, die door sterke luchtstrijd krachten werden gesteund. In Noord-Afrika levendige activiteit van Duitsche en Italiaan- sche verkenningsstrijdkrachten aan het Cyrenaica-front. In weerwil van het ongunstige weer werden de havenwerken van T o b r o e k gebombardeerd en gemotoriseerde Britsche colonnes met bommen en de boordwapens aangevallen. An dere luchtaanvallen waren gericht op Britsche vliegvelden op het eiland Malta. De vijand viel ook in den afge- loopen nacht enkele plaatsen in het Noord-Duitsche kust gebied aan. Twee Britsche. bom menwerpers werden neergeschoten. ITALIAANSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het 636ste communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het front in Cyrenaica langeafstandsverkenning door Italiaan- sche en Duitsche pantserafdeelingen. De aanvallen der luchtmacht werden door slecht weer belemmerd. Zij waren ge richt op de havenwerken van To- broek en de vliegvelden op Malta, die herhaaldelijk met succes werden be stookt. Nieuwe vijandelijke aanvallen op Tripolis en Bengazi veroorzaak ten geen ernstige schade. Te Benghazi werden eenige Arabische huizen getrof fen. Onder de Mohammedaansche bevol king waren er 8 dooden en 7 gewonden. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. In den vroegen ochtend van 27 Fe- i bruari trachtte een vijandelijk vliegtuig over Messina te vliegen. Door het welgerichte vuur van het afweergeschut werd het toestel, een Wellington, ge dwongen bij Kaap Peloro te dalen. De uit zes Canadeezen bestaande beman ning, die ongedeerd was, werd gevan gen genomen. DALAD1ER VERDEDIGT ZICH. (D. N. B.). Gisteren begon het ge rechtshof te Riom met een uitvoerig ver hoor van Daladier. Ondervraagd over het punt van de be sehuldiging „gebrekkige organisatie en instructie van het leger" verstrekte Da ladier eenige getallen. Onder andere zei- de hij, dat het aantal der actief dienen de Fransche officieren in September 1939 37.000 bedroeg, terwijl Duitschland er slechts over 27.000 beschikte. Een grappig incident vormde het ant woord van Daladier op een vraag van den president, hoe de beklaagde over bepaalde bijzonderheden zoo goed was ingelicht: „Mijnheer, de president, de ge vangenis is goed op de hoogte". Verder gaf Daladier talrijke cijfers over de tijdens zijn ambtsperiode op het gebied van organisatie van het leger en bewapening bereikte resultaten. Aan het slot van het eerste deel der behandeling zeide Daladier, dat men niet kan spreken van gebrek aan vooruitzien, indien men een crediet van 27 milliard francs besteedt. Ik heb maatregelen ge troffen, waarvoor anderen niet den moed hadden. Daar ben ik trotsch op". HET ONDERZOEK NAAR DEN AANSLAG TE ANKARA. (A.N.P.) Van welingelichte zijde ver neemt men, dat het onderzoek naar den bomaanslag op ambassadeur von Papen reeds enkele aanknoopingspunten heeft opgeleverd omtrent de richting waarin de sporen waarschijnlijk wijzen. De po ging der Anglo-Amerikaansche propa ganda om den aanslag te wijten aan Duitsch initiatief met het doel om de betrekkingen tusschen Duitschland en Turkije te verstoren wordt in politieke kringen te Berlijn absurd genoemd. LITWINOF OVER DEN STRIJD IN HET VOORJAAR. A.N.P. Litwinow, de Sowjet-ambassa- deur te Washington, heeft volgens den Britschen berichtendienst zijn eerste openbare rede in Amerika gehouden. Daarin verklaarde hy o.m., .dat het ko mende voorjaar voor de Sowjetunie als mede voor de mogendheden van de spil van de grootste beteekenis is, want hy zal over „overwinnen" of „sterven" be slissen. Het is van belang, dat ook de bondgenooten van de Sowjetunie dit be seffen. Juist het oorlogstooneel in Oost- Europa zal in het komende voorjaar van bijzonder belang zijn. Daarom wenscht de Sowjetunie tijdig den grootst moge lijken steun te ontvangen. Er mogen, zoo vervolgde Litwinow, geen werklooze legers, vloten of luchteskaders meer zijn. Alle krachten van de geallieerden moeten in den strijd worden geworpen. EEN ONDERHOUD MET VAN KLEFFENS. A.N.P. De minister van buitenland- sche zaken in de Nederlandsche emi- grantenregeering, Van Kleffens, heeft de Amerikanen gewaarschuwd, dat zij den oorlog zouden verliezen, wanneer de Ver. Staten niet terstond al hun strijd krachten mobiliseerden. Hij zeide, „dat het Amerikaansche volk een tragische fout zou maken, wan neer het de kracht van de spilmogend- heden onderschatte, of wanneer het dacht, dat het nog tijd had om zijn voor bereidingen voor een beslissenden slag te kunnen beëindigen. Wanneer de zaken op de Stille Zuid zee voortgaan als thans, zullen de Ver. Staten den oorlog verliezen. Het zal veel menschenlevens kosten om het verlorene te heroveren. Onder schat den vijand niet. Wij moeten het onaangename feit erkennen, dat wij al len het te licht hebben opgevat. Van Kleffens sprak in zijn eerste' in terview ook over de kwestie van een grootere politieke vrijheid voor Neder- landsch-Indië na den oorlog. Hij zeide, dat hij voorstander is van een grootere autonomie der eilanden, maar niet van een volstrekte onafhankelijkheid. DE STRIJD OM RANGOON. Naar Domei uit Sjang hai meldt, heeft radio- Saigon gistermorgen mee gedeeld, dat de Japansche troepen de buitenwijken van Rangoon zijn binnen gedrongen. Radio Mundial meldt uit Londen: De speciale correspondent van Reuter by de geallieeerde strijdkrachten in Bir ma bericht uit Mandaly, dat de Britsche en empire troepen, die de Sittang-rivier verdedigen, versterkingen hebben gekre^ gen. Het volgende en beslissende stadium van den slag van Rangoon zal gedeelte lijk door versche troepen worden uitge vochten. Vluchtelingen uit Rangoon verklaren, volgens Associated Perss, dat Rangoon 1 eep „spookachtige stad" is, waarin zich slechts nog enkele politie-agenten en sol daten bevinden. Rangoon is vol van het lawaai van de herhaalde explosies en branden, die men veroorzaakt by de ten uitvoer legging van de politiek der verbrande aarde. D© militaire correspondent van de „Daily Express" schryft, dat de in Lon den ontvangen berichten er op wijzen, dat het door den Britschen opperbevel hebber, generaal Gutton, opgestelde plan voor den aftocht, mislukt is. In ieder ge val is hy er niet in geslaagd den Japan- schen opmarsch tegen te houden. (A. N. P.). In het Lagerhuis heeft volgens den Britschen berichtendienst de minister van koloniën Attlee verklaard: „Het aanbod van de Chineesche regee ring om troepen naar Birma te zenden, ten einde daar zij aan zij met de gealli eerde troepen te strijden, is in dank aan vaard". Politiek der „verbrande aardé" ook in Australië. (D. N. B.). Naar „Aftonbladet" uit Londen meldt, heeft de regeering in N.- Zuid-Wales in Australië een commissie ingesteld, die de verantwoording ervoor draagt, dat de politiek van „verbrande aarde" voor het geval een Japansche invasie plaats vindt, vóór de volle hon derd procent wordt uitgevoerd. De verdediging van Curagao en Aruba. (D. N. B.). Uit Venezuela wordt ge meld, dat dit land de uitnoodiging der uitgeweken Nederlandsche re geering om deel te nemen aan de ver dediging van Curasao en Aruba, heeft aangenomen. Venezuela zal een civiele en een militaire Commissie uitsturen. JAVA IN AFWACHTING. Generaal Terpoorten, de opperbevel hebber van het Nederlandsch-Indische leger, heeft Donderdagavond, naar de BOTER- EN VET-DISTRIBUTIEw Bon 12: alletert voor mafgarinle of vetL Inplaats van één bon voor de distri butieperiode van 28 Februari tot en met 7 Maart a.s. en één bon van de distri butieperiode van 8 Maart tot en met 16 Maart a.s., worden ditmaal voor het tydvak van 28 Februari tot en met 16 Maart a.s. twee bonnen van de boter en vetkaart tegeiyk aangewezen. Gedurende genoemd tydvak van 28 Februari tot en met Maandag 16 Maart a.s. geeft bon 11 zoowel van de boter kaart als van de vetkaart naar keuze recht op het koopen van het normale rantsoen boter, zonder reductie, of mar garine, of vet. Gedurende genoemd tydvak geeft voort bon 12 zoowel van de boterkaart als van de vetkaart naar keuze recht op het koopen van het normale rantsoen margarine of vet. Boter is der halve, voor wat bon 12 be treft, noch op boterkaart noch op de vetkaart ver- krygbaar. De bonnen 08 en 09 van de boterkaart en van de vetkaart, welker geldigheids duur wordt verlengd tot en met 16 Mrt, geven met ingang van Zaterdag 28 Fe bruari naar keuze recht op het koopen van het normale rantsoen boter zonder reductie, of margarine, of vet. Ten slotte wordt medegedeeld, dat bon 10 van de boterkaart en van de vetkaart niet zal worden geldig verklaard en der halve kan worden vernietigd. BRANDSTOFFEN VOOR GEZINNEN MET EEN BABY VAN ZES MAANDEN OF JONGER. Om de meest ernstige gevolgen van den huidigen brandstoffennood te voor komen, is, in overleg met den geneeskun dig hoofdinspecteur van de Volksgezond heid besloten, ten behoeve van huisgezinnen met een zui geling van zes maanden of jonger één eenheid brandstoffen extra ter beschikking te stellen. De zeer zorgelyke kolenpositie maakt het helaas onmogelyk, ook voor andere groepen der bevolking extra bonnen ter beschikking te stellen of thans bonnen geldig te verklaren, daar de daarvoor benoodigde kolen niet aanwezig zyn. De bovengenoemde leeftydsgrens van zes maanden is dan ook mede met bet oog op de beschikbar© hoeveelheden, bepaald. Om de in aanmerking komende gezin nen zoo spoedig mogelyk in het bezit van kolen te stellen, kan op 2 en 3 Maart a.s. op vertoon van de distributiestam kaart „hoofd" en de stamkaart van den zuigeling, die na 31 Augustus 1941 ge boren is, een bon voor één eenheid vaste brandstoffen by den plaatselijken dis- tributiedienst worden afgehaald. Tevens zal die dienst dan een bewys van voor rangslevering afgeven. Iedere handelaar is, indien hy over voorraad beschikt, ver plicht, om tegen inneming van den bon en dit bewijs, by voorrang te leveren, ook als is de klant niet by hem inge schreven. Britsche nieuwsdienst uit Bandoeng meldt, voor de radio verklaard, dat „Duizenden Britsche, Australische en Amerikaansche troepen" zich op Java bevinden. Voorts verklaarde hij, dat de toestand ernstig is en er geen aanlei ding bestaat tot een lichtzinnig optimis me. Evenwel, zoo meende Terpoorten, bestaat er ook geen aanleiding voor pes simisme. De komende slag om Java zal zich volgens de gestelde plannen afspe len. Na zijn terugkeer uit Amerika heeft de luitenant-gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië, de heer Van Mook, een gesprek gehad met den bekenden Ame- rikaanschen journalist Knickerbocker. De heer Van Mook drong er sterk op aan, dat Amerika de vliegtuigen, die Nederl. Indië gekocht en betaald had, ook zou leveren. Naar het Japansche hoofdkwartier mededeelt, heeft het Japansche leger op 24 Februari het belangrijke steunpunt Benkoelen aan de Westelijke kust van Zuid-Sumatra bezet. De V.P.B. melden uit Berlijn: Generaal Wavell heeft het opperbevel over de verdediging van Java afgestaan aan den Nederlandschen opperbevelheb ber Terpoorten. De luitenant-gouverneur-generaal van Nederlandsch Oost-Indië, Dr Van Mook, heeft in een radiorede verklaard, dat de tijd van vernielen en terugtrekken ten einde is. Thans komt het er op aan tegenstand te bieden en zelf tot den aanval over te gaan. De hoofdmacht van het Nederlandsch- Indische leger op Java heeft zich vol gens de laatste berichten geconcentreerd tusschen de vulkanen van het eiland. De vloot- en het luchtwapen hebben zich eveneens geconcentreerd, om de strijd- ZATERDAG 28 FEBR. 1942. Doch de Heere is my geweest tot een hoog Vertrek, en myn God tot een Steen rots myner toevlucht. Ps. 94 22. Zon op onder 8.30 19.16 Maan op onder 16.38 7.02 3 Maart Volle maan. 9 Maart Laatste kwartier. ZONDAG 1 MAART 1942. Komt, laat ons samen Israëls Heer, Den rotssteen van ons heil, met eer, Met godgewijden zang ontmoeten! Laat ons zy'n gunstryk aangezicht, Met een verheven lofgedicht En blyde psalmen, juichend groeten! Pa. 95 1. Zon op onder 8.28 19.18 Maan op onder 17.45 7.36 krachten te land te ondersteunen. De 1100 km lange Javaansche kust is yer- -deeld in een groot aantal sectoren, welke bij eventupeele landingen van de Japan ners zelfstandig tegenstand moeten bie den, wanneer zij eventueel geïsoleerd worden. De' voornaamste versterkingen van Java liggen in een wijden kring rondom de bergen. Zij strekken zich uit in de rimboe en verder over de koffie- en rubberplantages. Bandoeng is de kern van het defensieve systeem. Hier zijn alle beschikbare wapenen samengetrokken en ook het hoofdkwartier schijnt zich hier gevestigd te hebben. GERBRANDY OPVOLGER VAN WELTER* Naar de „Deutsche Ztg. i. d. N." ver neemt, heeft de minister-president in de uitgeweken Nederlandsche regeering te Londen, prof. Gerbrandy, zich belast met de portefeuille van koloniën, welke na het aftreden van den heer Weiter was aangeboden aan den heer Van Mook, die deze portefeuille echter wei gerde op aandringen van den gouver neur-generaal. AANNEMING WAFFEN S.S. Het bureau der Waffen S.S. tot aan neming van vrijwilligers voor het Le gioen Nederland, bureau Nordwest, Stadhouderslaan 132, te Den Haag, deelt mede, dat aanmelding en aanneming voor de verschillende S.S.-regimentén in den tyd van 28 Maart a.s. o.a. op de 1 volgende plaatsen geschiedt: 2 Maart 10 uur, Rotterdam, Deutsches Haus. 3 Maart 10 uur, Tilburg, Werk- liedenvereeniging, Tuinstraat 68. 7 Maart, 10.00 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Men wordt voor den duur van den oorlog aangenomen, 2 of 4 jaar. Voor het onderhoud van het gezin, in zoover het kostwinners betreft, wordt gezorgd. Een vrij spoorbiljet van de woonplaats naar de plaats van aanmelding en aan neming is bij het bureau Nordwest, Stadhouderslaan 132 te Den Haag, ver- krygbaar. Retourbiljetten worden door het bureau van aanmelding en aanne ming, ongeacht of men aangenomen is, ja of neen, uitgereikt. ZONDAG 1 MAART 1942. 's Morgens tot 8.28 u. 's Avonds van 19.18 u. MAANDAG 2 MAART 1942. 's Morgens tot 8.25 u. 's Avonds tot 19.20 u. Lediging pakketten. Het komt den laatsten tyd in Z. Vlaanderen veel voor, dat postpakketten opengebroken zyn. Dit laatste kan een gevolg zyii van de controle, maar er schijnen veel pakketten aan te komen, waarvan een deel van den inhoud ver dwenen is. Vergadering Kinderzorg. De algemeene vergadering van de ver- eeniging „Kinderzorg" zal Maandag 9 Maart in de stichting te Middelburg wor den gehouden. In deze vergadering zal Dr F. de Stoppelaar, districtsarts voor de t.b.c.-bestryding, spreken over „Genees kundige voorzorg in inrichtingen". Benoemingen. Benoemd tot voorzitter van het Wa terschap Hulster en Axeler Ambacht de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 5