Neem AKKERTJE DE PIONIERE Binnenland Dc strijd in Ned. Oost-Indië. Wanneer verduisteren Uit de Provincie De toekomst van ons bedrijfsleven. WINTERHULP NEDERLAND. Wat men wii bereiken. Wil Winterhulp haar sociale taak ten volle vervuilen, dan cal ook een krach tige organisatie noodig zjjn. Alhoewel Winterhulp dezon winter op volle, toeren werkt, toch is men, wat de organisatie betreft, nog niet waar men wezen wil. In iedere gemeente is een buurtschaps- hoofd aangesteld. In steden boven 10.000 Inwoners (Vlissingen en Middelburg) zijn er twee, dus in Zeeland zijn er to taal 103 buurtschapshoofden, welke functie meestentijds door den burgemees ter wordt vervuld, hetgeen echter niet noodzakelijk is. Zoo zien wij dat 80 bur gemeesters van Zeeuwsche gemeenten hiermede belast zijn. Behalve de buurtschapshoofden zijn er de wijk- en blokhoofden, doch dit is nog lang niet in iedere plaats doorgevoerd, 't ls de bedoeling, dat elk blokhoofd, die het Winterhulpwerk leidt in een bepaald complex huizen, niet alleen de werkzaam heden, verbonden aan een collecte, in dat blok op zich neemt, doch dat hij te vens op de hoogte is van den socialen nood in de gezinnen in zjjn blok. Indien dit krachtig wordt aangepakt, zal men dus goed bekend geraken met hetgeen nog te doen is en in de toekomst ge daan moet worden. In totaal zijn er nu in onze provincie omstreeks 1050 personen in de Winterhulp-organisatie ingescha keld. Men werkt voortdurend aan de vol tooiing van de organisatie en men is daarmede goed op weg, doch de eind paal is nog niet bereikt. En om die te halen, is samenbinding van krachten noodzakelijk en daarvoor roept de Win terhulp allen op, die met inzet van hun persoon zich willen wijden aan dit werk. (Vervolg Buitenland le pag.) De Turksche politie heeft als vermoe delijke daders twee Engelschen en een aanhanger van den verradersgeneraal de Gaulle gearresteerd. Zoowel in officieele kringen als onder de bevolking van de Turksche hoofdstad heerscht de grootste verontwaardiging over den aanslag op den vertegenwoor diger van het Duitsche Rijk. (A.N.P.) In Duitsche politieke kringen acht men het aan geen twijfel onderhevig, dat hier sprake is van een aanslag in samenwerking tusschen den Britschen en den bolsjewistischen gehei men dienst. In deze overtuiging wordt men ver sterkt door het feit, dat' er de laatste weken veelvuldig pamfletten in Instam- boel en Ankara zijn verspreid, waarin stelling wordt genomen tegen den heer von Papen in het bijzonder en tegen het Duitsche Rijk in het algemeen. De Berlijnsche bladen geven in den scherpsten toon commentaar. Schip met Joden gezonken. Het Turksche telegraaf-agentschap meldt, dat het Bulgaarsche stoomschip „Struma", dat op 23 Februari den Bos porus had verlaten, ten gevolge van een ontploffing ter hoogte van Yon, met 769 Roemeensche joden aan boord ge zonken is. Onmiddellijk werden red dingsbooten uitgezonden en het zoeken naar de opvarenden duurt nog voort. RANGOON OPGEGEVEN? (D.N.B.) Nadat de geheele burgerbe volking en de regeering Rangoon had den verlaten, heeft ook de zender-Ran- goon het bedrijf gestaakt. De Birmaan- sche radio zendt thans uit op de golf lengte van Mandalay. Deze stad, ca. 700 km. ten N. van Rangoon gelegen, is thans regeeringszetel en militair hoofd kwartier geworden. Rangoon is dus na genoeg opgegeven en er zijn nog slechts weinig troepen in de stad, die bij het op rukken der Japanners vernielingswerken moeten verrichten. JAPANSCHE AANVALLEN OP VLIEGVELDEN OP JAVA. D.N.B. Naar het JapanscKe hoofd kwartier mededeelt, heeft de luchtmacht van het Japansche leger gisteren Java aangevallen en boven de vliegvelden van Bandoeng, Batavia en andere Javasche vliegvelden 68 geallieerdê vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. Bovendien werden in de haven van Batavia een lichte kruiser en twee koop vaardijschepen elk van 3000 ton zwaar eschadigd. FEUILLETON 55) —o— Onderweg van Botterweg naar huis, wil Gretha nog schrijven naar Fred de Bruin, dat zij morgen plotseling verhin derd is, omdat er niemand mee kan. Dat is toch een kleinigheid?. Ook niets" bizon- ders. Morgen vroeg kan hij haar briefje, hebben. Zij doet het niet. Er is in haar een tweestrijd. Zij, die altijd snel besluiten neemt, is thans besluiteloos. En den volgenden middag fietst zij naar Laagveld, zóó, dat zij kwart vóór drie op het dorp is, Fred de Bruin is nog niet te bekennen bij de kerk. Zij gaat naar Verdonk. Maar daar hoort zij, dat die juist is weggereden, om zijn zwa ger in Neerveld te bezoeken. Dus moet zij wel alleen. De nu wach tende Fred deelt zij de toedracht van zaken mee. „Maar dat is toch geen bezwaar", zegt deze, met een nauw onderdrukte triomf in zijn stem. „U moet er tenslotte wer ken. En alsu geen bezwaren pppert, vindt da commissie het vast goed. Het De Japanners verloren by deze aan- VEÜ6J1 vliegtuig. On>. gvoott actis vliegvelden op bei- eiland Java, meldt Domei nog, dat de eerste golf Japansche gevechtsvliegtuigen onder bescherming van jagers om 10.30 uur Bandoeng aan viel, waarbij 25 vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond in brand werden geschoten. De vergezellende jagers daagden vij andelijke vliegtuigen, die opgestegen wa ren, tot het gevecht uit en schoten daar van vyf omlaag. 19 Minuten later werden op het vliegveld van Kalidjati nog 25 vij andelijke machines met machinegeweer vuur vernield. De tweede reeks aanvallen begon om 17.30 u. met een actie tegen het vlieg veld Tjililitan by Batavia, waar Japan sche gevechtsvliegtuigen acht toestellen vernielden en waarbij de hangars en an dere inrichtingen van het vliegveld in brand geraakten. Ten Noorden van Buitenzorg geraak ten Japansche jagers met tien Hurrica nes in gevecht, waarbij één Hurricane werd neergehaald. Voorts werd een Blenheim-machine bo ven Palembang en nog een andere boven een niet genoemd vliegveld neergehaald, waardoor het totale aantal van den dag tot 70 is gestegen. De stemming te Batavia. (D.N.B.) Mét dagelijks toenemen de spanning verwacht men te Batavia een Japanschen aanval op Java, waarvan de val zou beteekenen, dat het geallieer de Zuidzeefront naar Australië moet worden teruggetrokken. Ondanks het ernstige gebrek aan vliegtuigen, zoo wordt uit Batavia ge meld, heeft men de hoop nog niet opge geven, dat op Java tot het' uiterste te genstand zal worden gebeden. 90 pet. van de Ned.-lndische olie bronnen in Japansche handen. BERLIJN. (V.P.B.) De speciale verslaggever van de Manchester Guar dian te Batavia schildert uitvoerig, hoe de Ned. Indische troepen bij hun terug tocht op Sumatra het systeem der ver schroeide aarde hebben toegepast. Van alle Ned. Indische oliebronnen zijn, vol gens dit bericht, de Japanners reeds 90 pet. in handen gevallen. Wanneer zij mo menteel bruikbaar waren, zou Japans oorlogsbehoefte aan olie volkomen ge dekt zijn. Van de in Ned.-Indië gewonnen olie kwam 60 pet. van Sumatré. Daarom is het verlies van Palembang, het groot ste oliecentrum van N.O.I., zeer ernstig. De correspondent beweert, dat de Neder landers op Sumatra bijna alle oliebron nen hebben opgeblazen. Door de ver rassende actie van de Japansche para chutisten in de omgeving van Palem bang kwamen deze echter ook in het bezit van oliebronnen, welke nauwelijks beschadigd waren. ORDENING VAN HET BEDRIJFS- LEVEN.- Voor het departement Arnhem van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel en de Geldersche Industrieele Club heeft; mr K. P. van derMandele gesproken over „Ordening in het bedrijfsleven". Omstreeks het midden 'van dit jaar zal de geheele organisatie gereed zijn. Als top-orgaan zal een instantie inge steld worden, die men een raad van state voor het bedrijfsleven zou kunnen noe men, en welke beslissingen over geschil len enz. tusschen de organisaties van het bedrijfsleven zal beslechten. Dan rest nog de onaangename taak om over te gaan tot ontbinding van dik wijls reeds lang bestaande organisaties en vereenigingen in het bedrijfsleven. Eerlang zal de O.C. dit werk ter hand moeten nemen. ZWEMINRICHTINGEN MOETEN VERGUNNING VRAGEN. Krachtens een besluit, dat onmiddel lijk in werking treedt, is de oprichting of voor het gebruik open stellen van een zweminrichting voortaan slechts toege laten na verkregen vergunning. Deze moet wanneer het een niet-gemeentelijke instelling betreft bij den burgemeester worden aangevraagd. Ook gemeenten dienen zich in het bezit eener vergun- is "hier vlakbij!" v Zij loopen, de fiets aan de hand, er heen. Fred de Bruin praat met den eige naar. Het terrein, niet groot, maar groot genoeg, ligt tusschen twee woningen, midden in het dorp. Gretha is enthousiast. Zij vergeet, dat' zij met Fred de Bruin alleen is en zegt: „Het kan niet mooier. Eerlijk gezegd, is deze plaats nog beter dan op de terrei nen van de fabriek."' „Dat is ook mijn gevoelen. Dus de plaats staat u aan? Kijk eens", zegt hij tot den eigenaar, „mejuffrouw Verlaan beslist niet alleen. Maar haar stem geeft wel den doorsjag in de commissie, zoo als u wel begrijpen zult „Nou, nou", lachte Gretha. „Ongetwijfeld. U kunt dus feitelijk den grond als verkocht beschouwen. On der voorbehoud, dat de commissie met den koop accoord gaat. Maar daaraan be hoeft u niet te twijfelen. Zoodra de com missie heeft vergaderd, hoor ik er wel van en dan maken we de stukken in orde." De eigenaar vindt het best. Waarom niet? Wat kan het hem schelen, dat Fred de Bruin zoo dwaas is een lapje grond aan die Zondagsschool te geven? Of hij ning te stellen, waarvoor de commissa ris hunner provincie het aangewezen or gaan is. De thans reeds bestaande zwem inrichtingen mogen in afwachting van de door hen aan te vragen vergunning nog gedurende ten hoogste zes maanden hun bedrjjf zonder vergunning voortzetten. De secretaris-generaal van sociale za ken zal voor het verleenen van vergun ningen nadere voorschriften vaststellen. Aan een vergunning kunnen in het be lang van den hygiënischen toestand van de zweminrichting en ter wille van de veiligheid by het zwemmen voorwaarden worden verbonden. BIJZONDERE UITKEERING WEGENS SCHADE AAN VEE. De Algemeen Gemachtigde voor de Defensieschade heeft besloten boven en behalve de schadevergoedingen, ingevol ge de wet, voor de inundatiegebieden be schikbaar te stellen een bedrag per stuk vee, dat tengevolge van de evacuatie ernstig heeft geleden. De uitvoering der regeling geschiedt door het Bureau Ontruiming. Het uit te keeren bedrag moet worden gebruikt voor veeverbetering. Het bedrag van den algemeen ge machtigde voor de defensieschade wordt in de eerste plaats gebracht ten zijnen voordeele in een grootboek, dat zou kun nen worden aangeduid als het „groot boek der veeverbetering". Wenscht een veehouder bovendien met eigen middelen meer voor veeverbete ring te besteden dan voor hem op het grootboek staat, dan kan hij door be middeling van de administratie voor het totale bedrag aan de veeverbetering deelnemen. Er zal samenwerking worden bevor derd tusschen zuivelfabrieken, melkcon- trolen, fokvereenigingen enz. Wacht dan geen oogenblik en neem "AKKERTJES". Dadelijk genomen zullen ze die dreigen- m de griep de pas wel afsnijden. De Nederlandsche PynstiHep VRIJDAG 27 FEBR. 1942. 's Morgens tot 8.32 u. 's Avonds van 19.15 u. Middelburg. Grond in erfpacht. De burgemeester heeft besloten wederom 25 m2 grond aan de St Sebastiaanstraat in erfpacht te geven aan C. Fiegen en met toestemming van het hoofd van het Prijzenbureau te gen een huurprijs van f 3,75 of f 0.15 per m2 per jaar. De uitgifte van inlegvellen. Woens-, dag zijn de vier laatste letters van het alphabet aan de beurt geweest voor het afhalen van inlegvellen voor de distri butiestamkaart. Thans komt er voor de achterblijvers alleen morgen nog gele genheid voor. In de toekomst zal het al leen op een bepaalden, dag in de week mogelijk zijn. Onder groote belangstelling van de ouders en genoodigden hielden de Geref. meisjesverg. „Maria" en de knapenverg. „Samuël" hun jaarvergadering in de Bo- gardzaal. De voorz., dhr Chr. de 'Bruin, kon in zijn openingswoord wijzen op den bloei- enden toestand der vereeniging en den geregelden voortgang van het werk. Na een opstel Schriftstudie van één der meisjes, volgden zang- en muziek stukjes, samenspraken en tableaux. De heer W. van Dalen vertolkte de ge voelens van dankbaarheid der ouders voor den door leiders en leidsters ge- presteerden arbeid en eindigde met dank gebed. Oproep van dien wnd burgemeester. Blijkens een in dit blad voorkomende op roep van den, wnd burgemeester is het gemis aan voldoende brandstoffen in vele gezinnen zeer nijpend. Het aantal aanvragen om een hoeveelheid brand hout, ingediend by Maatschappeiyk '•Hulpbetoon is overstelpend. De beschik bare hoeveelheid hout laat echter slechts toe de nood maar gedeeltelijk op te hef fen. Sprekende gevallen van zieken en ouden van dagen, die reeds dagen lang verstoken zijn van brandstof, werden ons genoemd. Het gemeentebestuur wil nu trachten hierin eenige verandering te brengen. Zy, die nog iets kunnen missen voor hun lijdende medeburgers, verzoe ken wy met klem aan dezen oproep ge hoor te schenken en wanneer de zich daarvoor beschikbaar'gesteld hebbende personen komen aanbellen, zij het ook een kleine hoeveelheid, brandstof af te staan. De politie maakte proces-verbaal op tegen J. P. G. en A. G., die Dinsdag op den Nieuwen Vlissingschen weg een poging deden om hout te stelen. Goes. IJswedstrijden. De ijswedstrijden voor de jeugd, welke de vereeniging „Ijsvermaak" te Goes gistermiddag heeft georganiseerd, zijn in alle opzich ten geslaagd. Het was alsof de jongelui op deze wedstrijden hebben gewacht, want de deelname overtrof de verwach tingen. Meer dan 300 jongens en meisjes hebben aan de wedstrijden deelgenomen en alleen voor de hardrijderij voor jon gens tot 12 jaar waren er al 117 deel nemers. Het kampen duurde ge- ruimen tijd, maar het' programma werd vlot afgewerkt, waarvoor de organisa toren en de juryleden dan ook tusschen 2 en 5 uur hard hebben moeten werken. Voor de hardrijderij bestond flinke be langstelling, terwijl het ijsfestijn werd opgeluisterd door vroolijke gramofoon- muziek. De uitslagen luiden,: Meisjes tot 12 jaar1. Mar Bookelaar, 2. J. Passieux, 3. Lenie Rus, 4. Tonny Zandee, 5. A. Tamminga, 6. Li v. Arden- ne, 7. J. F. Schrijver, 8. A. v. Ardenne, 9. J. Sehaalje, 10. M. Smolders, 11. C. v. Fraassen, 12. M. Wisse. Meisjes van 1314 jaar: 1. Ada Dek ker, 2. G. Lenshóek. Jongens tot 12 j a a r :1. J. Rosier, 2. J. v. d. Jagt, 3. G. Kakebeeke, 4. G. Zweedijk, 5. J. Bogaard, 6. L. Bakker, 7. M. Goeman, 8. J. Schoester, 9. J. Steu- tel, 10. M. Dagevos, 11. F. Dogge, 12. J. Koole. Jongens van 1314 jaar: 1. D. Smit, 2. v. Bremen, 3. 1$ Conté, 4. P. Rowlands, 5. G. Felius, 6. H. Hengstdijk, 7. A. Min- naard, 8. T. de Witte, 9. A. Birkhof, 10. D. Spieltjens, 11. J. Foudraine, 12. P. Passieux. Jongens van 1516 j a ar: 1. M. Felius, 2. J. de Jager, 3. Jaap Ganseman, 4. Jan Smith, 5. Chr. Verhoeven, 6. J. Schouwenaar. De prijzen bestonden uit fraaie voor werpen, welke men van diverse winke liers had ontvangen en waarvoor het be stuur van „Ijsvermaak" zeer erkente lijk is. Bakkerij ROOSE levert nog goed brood. (Adv.) Waarschuwing. Volgens de 'nieuwe verkeersvoorschriften mag men nu ook niet meer met fietsen aan de hand loopen op een weg of pad, waar éénrichtingver- keer is, zoo b.v. de Kleine Kerkstraat (richting Oostsingel) en Agnesgang (richting Wijngaardstraat). Aangezien de politie spoedig strenger zal gaan op treden tegen overtreders,, zij men ge waarschuwd. Zuid-Beveland. Yerseke.1 Ambtenaar Burg. Stand. De burgemeester heeft aan den heer P. Bom op diens verzoek per 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend als ambtenaar van den burgerlijken stand. Rilland-Bath. Dinsdagavond kwam 't Groene Kruis onder voorzitterschap van Dr Nanninga in jaarvergadering bijeen. Aanwezig 18 leden. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de vereeniging op 1 Jan. 553 leden telde. Uit het ver slag van den penningmeester,bleek dat de inkomsten en kassaldo waren op 1 Jan. 1942 f3400,77, uitgaven in 1941 2686,77, kassaldo op 1 Jan. 1942 f 714,06. Uit het rapport" van de wijkverpleeg ster waren geen bijzondere omstandig heden te vermelden. In November 1941 Gisteren heeft de heer Wouden berg, de leider van het N.V.V., in de dagelyksche persconferentie te Den Haag, gesproken over „De toekomst van het Nederlandsche bedrijfsleven". Spr. begon met op te merken, dat Ne derland thans voor groote economische en sociale problemen staat. Als de so ciale vraagstukken niet worden opgelost, zal het niet mogelijk zijn een-antwoord te vinden op de economische vragen. Nu wij niet weten, wat er van ons Tr- dië terecht zal komen, moeten wij ons beraden, over wat thans gedaan kan wor den nu er een kans gebodén wordt in de groot-Europeesche ruimte, die ont staan is. Spr. noemde vervolgens de, oorzaken van de opkomst van het Marxisme. De klassenstryd-leer, de haat-gedachte wer den in het völk ingedragen. De tegen stellingen tusschen werkgever 'en werk nemer moeten nu worden uitgebannen. In Duitschland heeft men van de massa één volk gemaakt. Daar is een sterke volkskracht ontstaan, zoodat men dezen geweldigen oorlog kan voeren. Werkge ver en werknemer moeten arbeidskame- raden worden. Dit begrip moet ontstaan in de bedrijven zelf, waar men de lotsver bondenheid moet gevoelen. Er zal een sociale vrede tot stand moe ten komen. Bedrijfsleider en arbeider moeten boven het eigenbelang dat der volksgemeenschap stellen. Spr. heeft in Duitschland gezien, dat de groote sommen, die de bedrijven uit gaven voor cantines, hygiënische zorg, sport enz. ruimschoots werden vergoed door de gestegen arbeidsprestaties. Vol gens spr. zijn ie prestaties der Neder landsche arbeiders goed, maar zij kun nen toch nog 50 pet. grooter worden, wanneer de arbeiders onder andere om standigheden komen te leven. Aan de bedrijfsleiders moet het begrip worden bijgebracht, dat de sterk geme chaniseerde arbeid in de fabrieken de ar beiders niet mag afstompen en dat zij in hun vrijen tijd ontspanning noodig heb ben. Spr. wil de verhouding tusschen be drijfsleiders en arbeiders zfen als die van officier tot soldaten. Zooals officier en soldaat aan het front tot kameraden zijn geworden om gezamenlijk de overwin ning te bevechten, zóó moeten bedrijfs leider en arbeider samenwerken. Deze bedrijfsgemeenschap kan niet van bovenaf opgelegd worden, maar moet van mensch tot mensch groeien. Eerst dan zullen, aldus spr., in Nederland de hoogste arbeidsprestaties verkregen wor den, opdat het zijn zelfstandigheid zal kunnen behouden en als een gelijkbe rechtigd volk in het nieuwe Europa een plaat3 innemen. Er is thans geen plaats.meer voor een gemakkelijk leventje. Onze vaderen heb- I ben hard aangepakt. Ook wij moeten I weer den moed hebben, om de zorgen te gemoet te treden. Als iemand zegt: „Ik hoop, dat Europa, verliest", dan staat hij volgens spr. op het punt om zelfmoord te plegen. Wij moeten ons lot in eigen handen nemen en het ombuigen naar Ne- derlandschen aard. In dit verband brengt Spr. hulde aan de vrijwilligers, die aan het Oostfront strijden. De Nederlanders zoo besluit spr. zijn minstens even goede Germanen als de Duitschers. Alleen, wat sluimert, moet wakker gemaakt. Nederland kan in het nieuwe Europa schitteren als een van de besten. Hierna beantwoordde spr. enkele vra gen. werd een aanvang gemaakt met de uit reiking van vitamine D. Uit genoemd verslag blijkt verder dat in 1941 2274 keer hulp werd verleend en 475 bezoeken werden afgelegd. Bovendien werd 3 maal de laatste hulp verleend en werden twee transporten geleid. Van het consultatiebureau voor zuige lingen wqrdt een bevredigend gebruik gemaakt. 'Voor zuigelingenzorg werden in 25 zittingen 352 consulten gegeven en bovendien 193 bezoeken afgelegd, 35 kinderen werden- ingeschreven. De hoogtezon werd 59-maal bediend. Als vergoeding hiervoor werd f37 ont- temet die juffrouw er bij neemt, is ook zijn zaak. Hij kijkt haar verliefd genoeg aan „Ik vergezel u een eind op den terug weg," zegt Fred. Het is geen vraag. Hij zegt het eenvou dig. Als een vanzelfsheid. En Gretha heeft niet den moed, zijn gezelschap te weigeren. Het zou, na het aanbod, een grove onbeleefdheid zijn. Enzij wil ook wel. Halverwege stelt hij voor een zijweg in te slaan, die voert naar de - duinen. „Neen," zegt Gretha. „Mijnheer de Bruin, ik weet niet, wat u met mij voor hebt, maar ik ben.....?' „Ik zou u alleen willen spreken. Dat kan hier niet op den weg.' Mijn bedoelin gen zijn volkomen zuiver. U zult dat straks begrijpen. Sta mijn verlangen toe. Ik heb al lang verlangd, u alleen te spre ken, maar kreeg geen gelegenheid. Die is er nu." Gretha harzelt. Zij begrijpt: dit is het moment waarnaar zijverlangt en dat zij niet wenscht. Wantneen, het mag niet: het kan niet Met gebogen hoofd gaat zij den zij weg in en springt dan op de fiets. (Wordt vervolgd.) De capitulatie van Singapore. Een telegrafisch overgebrachte foto van de Britsche onderhandelaars met de witte en de Britsche vlag. Onder hen be- vindt zich generaal Percival. Hoffmann-Stapf.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2