Christelijk Dagblad voor Zeeland De waarde van het gezin. DAGKALENDER, Binnenland SVanneer verduisteren Uit de Provincie WOENSDAG 25 FEBRUARI 1942 56c JAARGANG - No. 123 Hy sprak daarin van een vrij lange periode van nederlagen, waardoor Enge land als gevolg van den plotselingen aan val van Japan, zich heeft moeten heen- worstelen. De premier gaf uiting aan de hoop, dat de toekomst voor Engeland gunstiger zou worden en wel vooral op grond van de .geweldige kracht en macht van de Sowjet-Unie, alsmede van de Amerikaansche deelneming aan den oor log, Weer acht schepen getorpedeerd - Weer Sowjet-aanvallen mislukt - Aanvallen op Sebastopol - Redevoeringen van Churchill en Roosevelt - De strijd om Rangoon. De strijd in Ned. Oost-Indië. bureaux Lange Vorslsfraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma- Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 N Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent Is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Directeur-Hoofdredacteur! A. DE LANGE te Goes Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of niotto 10 ct. extra Bl| contract belangrijke korting Er is terecht voortdurend op gewozen, dat uit het gezinsleven het maatschap pelijk leven Wordt gebouwd. Daarom is de beteekenis en de waarde van een huiselijke sfeer, die vele huismoeders zoo uitstekend weten te scheppen, zoo groot, veel grooter dan sommigen wel denken. Dat gezinsleven moet zoo gaaf mogelijk bewaard en daar knaagde de uithuizig heid web eens aan. Het gebeurde zop zelden, dat allen thuis waren. Wat kon het vroeger, als de heele familie thuis was en er gelezen, gepraat en gezongen werd, echt gezellig zijn. Neen, de zang was niet zoo mooi als op een zangvereeniging, maar er werd met volle overgave des harten gezongen. Dan kon soms ook zoo vanzelf een op bouwend gesprek worden gevoerd, dat je lang bijbleef. Laten wij. voorzichtig zijn, dat de om- standigheden niet te veel knagen aan de gezelligheid van ons gezinsleven. Want dan wordt er veel bedorven wat op an dere wijze niet wordt goed gemaakt. Het Nederlandsche gezinsleven staat in vergelijking met het buitenland be slist op een hoog peil. Dat moeten wij handhawen. Die traditie moeten wij vast houden. Een goed christelijk gezinsleven is een hechte burcht voor onze kinderen. Nu weten wij wel, dat deze taak in onzen tijd voor de vrouw niet gemakke- lqk is. De vogeltjes vliegen zoo veel spoe diger dan vroeger. Ze hooren en lezen zooveel waarvan vader en moeder geen weet hebben. „De ouwe lui heeten dan zoo hopeloos ouderwetsch". Maar dat gaat later wel weer over als wij maar zorgen, dat ze altijd thuis het toch weer gezellig vinden kunnen. Vrouwen, die zorgen dat hun huis al tijd een tehuis is voor man en kinderen, doen voor het maatschappelijk leven be ter werk dan vele maatschappelijke her vormers, die geen oog hebben voor de waarden van het huisgezin. Een goed Christelijk gezinsleven, waar de Bijbel de centrale plaats inneemt, kan juist nu dezen tijd van zooveel waarde zijn. Moge God dan vooral onze vrouwen sterken in dit moeilijke maar ook heer lijke werk. En vrouwen, weest u vooral van uw taak bewust. Uw arbeid in dezen zal niet ongezegend blijven. CHURCHILU. SPREEKT, (D. N. B.). Naar de Britsche nieuws dienst meldt, heeft Churchill in het La gerhuis een overzicht gegeven van den stand van den oorlog. Vooral de laatste twee maanden zijn de scheepsverliezen op zeei; ernstige wij ze toegenomen, daar de Britsche flottille duikbootjagers en de lichte marinestrijd krachten maximaal in beslag werden ge nomen. Zinspelend op de capitulatie van Sin gapore en de gebeurtenissen in den Stil len Oceaan merkte Churchill op, dat de vijand de superioriteit in de lucht heeft en dat de Engelschen derhalve nog vele harde ervaringen zullen moeten opdoen, j Ook sprak Churchill over de wijzigin gen in het kabinet. Hij gaf te verstaan, dat in de functies-van de Onderstaats secretarissen nog meer mutaties zullen plaats hebben. De reconstructie van het Engelsche kabinet vormt zoo werd in een over zicht van den toestand van bevoegde zij de opgemerkt een nieuw symptoom van de sluipende crisis, waarin de En gelsche politiek verkeert en tevens/ een verdere opschuiving naar links. Bij deze reconstructie zijn de anti-Bolsjewistische elementen overboord gezet. In het bij zonder kunnen Margesson en Brabazon als slachtoffers van den nieuwen koers worden beschouwd. Een verder symp toom is gelegen in de wijze, waarop het bij de benoeming van een nieuwen aarts bisschop van Canterbury is toegegaan. Benoemd is door den Engelschen ko ning de bisschop vanv York, die wegens zijn bolsjewistische sympathieën bekend is en niet de bisschop van Lon den, een veel gematigder figuur. PROF. HUIB LUNS OVERLEDEN. Gisternacht is in de Ziekenverpleging tjj« Amsterdam, 60 jaar oud, overleden de kunsthistoricus en schilder Huib Luns, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt het volgende extraberieht bekend: Duitsche duikbooten hebben van convooien op den Atlantischen Oceaan en voor de Amerikaansche kust wederom acht schepen met een gezamenlijken inhoud van 63.000 bgr-t., waaronder vijf tank schepen, tot zinken gebracht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Op verscheidene plaatsen aan het Oostelijk fjront deden formaties van het leger en van de luchtmacht ook gisteren vijande lijke aanvallen mislukken. Gé- vechtsformaties van de luchtmacht zetten de vernieling van bolsjewis tische spoorwegen voort. Hierbij werden ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer verscheidene trans- - porttreinen vernield; deelen van den Moermanskspoor- w'eg werden zwaar getroffen. Bij nachtelijke aanvallen van Duitsche. gevechtsvliegers op de vesting Sebastopol ontstonden groote branden. In de periode van 20 tot 23 Februari verloren de bolsjewis ten 83 vechtwagens. In Noord-Afrika werden tijdens acties van verkenningstroe- pen enkele Britsche verkennings pantserwagens vernield. Geslaagde luchtaanvallen Waren gericht op-, de achterwaartsche verbindingen en gemotoriseerde colonnes van den vijand. Duitsche jagers scho- tên ten Oosten van Solloem vier Britsche vliegtuigen neer. Op het eiland Malta werden vliegveldinstallaties - en stellingen der luchtdoelartillerie overdag en 's nachts met bommen bestookt. Zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten van convooien op d£l Atlantischen Oceaan en voor de Amerikaansche kust wederom acht .schepen met een gezamenlijken in houd van 63.000 b.r.t., waaronder vijf tankschepen, tot zinken ge bracht. Tijdens vluchten van enkele Brit sche bommenwerpers boven de Duitsche Bocht heeft de ar tillerie der marine -op 24 Febru- ari des' ochtends vroeg een vijan delijk vliegtuig neergeschoten. ITALIAANSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het 633ste Italiaansche weermachts- bericht luidt als volgt: Bij gevechten tusschen verkennings-* afdeelingen, die in ons voordeel geëin digd zijn, hebben wij eenige vechtwagens van den vijand vernield. De weersomstandigheden, die opnieuw slechter waren geworden, hebben dé1 luchtmacht niet belet doeltreffend op te treden tegen de achterwaartsche ver bindingen van den vijand en mitrailleur- vuur te richten tegen groote concentra ties gemechaniseerde strijdmiddelen, waarvan een groot gedeelte in brand vloog of werd beschadigd. De aanvallen op Malta werden voort gezet en havenwerken en vliegvelden werden krachtig bestookt. De doelen werden herhaaldelijk getroffen door bommen van zwaar kaliber, die met zichtbaar vernielende uitwerking ont ploften. Vier Engelsche vliegtuigen wer den door de Duitschfe luchtmacht in luchtgevechten boven het eiland neer geschoten. De vijand ondernam met weinig tal rijke formaties luchtaanvallen op Zoeara, Bengazi en Tripolis. Er wordt geen noemenswaardige schade gemeld. Een Italiaansche torpedobootjager, die een uit Libye terugkeerend convooi be geleidde, trof een vijandelijk vliegtuig, dat brandend neerstortte. GUNSTIGE POSITIE DER DUIT- SCHERS AAN HET OOSTELIJK FRONT. (D. N. B.). Volgens het eenshüdende oordeel van deskundige'waarnemers is de positie aan het Oostélijke front voor de Duitsche legerleiding zóó gunstig, dat zij in de gegeven omstandigheden nauwe lijks beter had kunnen zijn. Tot dit oor deel is men in Duitsche kringen gekomen op grond van de volgende feiten Rapporten der legerleiding aan het front melden sinds geruimen tijd, dat de bolsjewistische afdeelingen, die de Duit sche stellingen probeeren aan te vallen, vaak een samenraapsel van resten van vroegere regimenten, divisies, ja zelfs legers zijn, en dat de Sowjetafdeelingen vaak ten hoogste uit 150 man bestaan. Hierbij ziet de Duitsche legerleiding in het geheel niet over het hoofd, dat de Bolsjewieken natuurlek ook nog intacte troepeneenheden ter beschikking staan. Hieruit vloeit voort, dat de door het opperbevel van de weermacht vermelde cijfers van 56.806 gevangenen, om niet te spreken van het aantal dooden, dat een veelvoud hiervan bedraagt, niet bij benadering in divisies kan worden uit gedrukt. Hieruit vloeit echter ook voort, dat de Sowjetverliezen inderdaad eiken maastaf te boven gaan. Naast de verspilling aan menschelijke kracht aan Bolsjewistische zijde staat in denzelfden omvang de verspilling aan oorlogsmaterieel. De legerleiding der Bolsjewieken kan niet meer vervangen wat zij verloren ïlGOffc» RADIOREDE VAN PRESIDENT ROOSEVELT. (D.N.B.) President Roosevelt heeft Maandagavond in een radiorede, naar de Britsche nieuwsdienst uit Washington meldt, o.m. gezegd: „Voordat ons de voortdurende stroom van ons bewapeningsmaterieer een dui delijke superioriteit heeft gegeven, moe ten wij er aan vast houden onze vijanden ten allen tijde overal te verslaan, waar wij ze aantreffen, ook al moeten wij wel licht een zekerep tijd terrein geven." „Wij en niet onze vijand zullen het offensief in dezen oorlog uitvoeren. Wij zullen de laatste slagen winnen en definitief vrede maken," „Wanneer wij, zooals gevraagd is, on ze oorlogsschepen, onze vliegtuigen en onze koopvaarders naar de vaderland- sche wateren zouden brengen en ons uit sluitend zouden concentreeren op de laat ste verdedigingsloopgraven, zouden onze groote krachtbronnen van elkander wor den afgesneden;" De Vereen. Staten zouden dan geener lei hulp meer kunnen zenden naar China, Engeland, de Sowjet-Unie, naar de Mid- dellandsche Zee en de Perzische Golf, en er toe bijdragen „hetschitterende Rus sische tegenoffensief" tegen de Duit- schers kreupel te doen worden. Zij zou- i den Éngeland berooven van een belang rijk deel van zijn aanvoer van levensmid delen en oorlogstuig. Ondanks den grooten afstand en de moeilijke transportmogelijkheden staan reeds, aldus de president, een grojjt aan tal bommenwerpers en andere vliegtui gen der Ver. Staten met Amerikaansche bemanningen thans in dagelijkseh ge vechtscontact met den vijand .in het Zuid westen van den Stillen Oceaan. Duizenden mannen Amerikaansche troepen bevinden zich thans in dit ge bied. De oorlog tegen Japan moet ge wonnen worden door een slijtageproces. Roosevelt beweerde vervolgens, dat de consequenties jjjan den aanval op Pearl Harbour, al waren ze „ernstig genoeg", sterk overdreven zijn. Het aantal der in Pearl Harbour op 7 Dec. gedbode offi cieren en manschappen bedroeg 2340 en het aantal gewonden 946. Van alle in Pearl Harbour gestation- neerde schepen zijn, volgens de gegevens van Roosevelt, slechts drie buiten dienst gesteld. VAN KLEFFENS EN DE SOWJET-UNIE. BERLIJN. (V.P.B.) Ter gelegenheid van den 24sten jaardag der oprichting van het Roode leger .heeft minister van Kleffens uit naam van het ^uitgeweken Nederlandsche Kabinet aan den Sowjet- gezant Maiski het volgende telegram ge stuurd In naam der Nederlandsche regeering wil ik uwe excellentie op dezen dag mijn diepe bewondering voor de roemvolle prestaties van het Roode Leger tot uit drukking brengen. DE STRIJD OM RANGOON. (D.N.B.) Volgens een bericht van United Press uit Tsjoengking verneemt men van toonaangevende Amerikaan sche zijde te Tsjoengking, dat de tele grafische verbindingen met Rangoon zijn verbroken. Uit alle berichten blijkt, dat de positie slechter is geworden en Niat men den val van Rangoon moet verwachten. De correspondent van de „Daily Ex press" meldt, dat de opperbevelhebber der Britsche troepen in Birma, generaal Hutton, van plan is alleen het militaire gedeelte van Rangoon te behouden en WAARSCHUWING! Neem geen verminkte geldstukken aan. Het departement van Financiën waarschuwt het publiek om geld stukken, welke door inkervingen of anderszins zyn verminkt of verandërd, aan te nemen, daar men zich by het in het bezit heb ben van zulke waardelooze geld- stuken, aan ernstige moei- lykheden blootstelt. voor het overige bereid is de stad. syste matisch door brand te vernielen. Radio Mundial meldt uit Londen: Van betrouwbare zijde werd gisteren in Londen verklaard, dat de Japanners in Birma versterkingen hebben gekre gen en dat de Britsche émpire-troepen zich hoogstwaarschijnlijk op de Sitang- rivier hebben teruggetrokken. AMERIKAANSCHE AANVAL VERHINDERD. Naar Domei verneemt, heeft de Ja,- pansche luchtmacht op 20 Februari een vijandelijke poging tot het doen van een aanval op de Japansche man daatseilanden verhinderd. Een sterk es kader, bestaande uit Amerikaansche kruisers en vliegkampschepen, dat uit de richting Hawaii naderde, werd door vliegtuigen ontdekt. De Japansche toe stellen vielen onmiddellijk aan en bracht den tegenstander, die naar het Oosten vluchtte, zware schade toe. KUSTPLAATS IN CALIFOR- NIE GEBOMBARDEERD. De Britsche nieuwsdienst publiceert het bericht, dat een kustplaats in Cali- fornië is gebombardeerd. Er zouden ten minste 25 granaten zijn afgeschoten. Het Japansche hoofdkwartier heeft dit bericht bevestigd. Duitsche luchtvaartpionier ^gestorven. De Berlijnsche bladen brengen het be richt, dat de bekende luchtvaartpionier, August von Parcival, op 81-jarigen leef tijd is overleden. DE SLAG OM JAVA. Radio Mundial meldt uit Londen: Volgens de laatste berichten uit Ba tavia is de slag om Java reeds in vollen gang. De positie van de verdedigers is slechter geworden, doordat de Japan ners er in geslaagd zijn aanzierllijke hoe veelheden troepen op Bali aan land te zetten. Het wekt den indruk, alsof Bali zich'reeds geheel in handen der Japan ners bevindt. De gouverneur-generaal van Nederl.- Indië, JhrVan Starkenborgh S t a c h o u w e rzoo meldt de „Deut sche Ztg. i. d. Niederl.", heeft Dinsdag morgen te Batavia officieel bekend ge maakt, dat Bali geheel in handen der Ja panners is. Het oogenblik is thans nabij, waarop een alge- meene aanval op Java moet worden gevreesd, welks kusten zeer uitge strekt' z ij n De G.-G. deed egn beroep op volk en leger om tot het uiterste vol te houden. „Een zware strijd wacht ons, maar wij zullen dien stryd voeren met alle kracht die in ons is." Naar de Engelsche correspondenten volgens Radio Mundial uit Batavia mel den, opereeren de Japansche oorlogssche pen, die troepen naar Bali brengen, on der de beschutting van een kunstmati- gen nevel, zoodat het moeilijk is bom- treffers op deze schepen te constateeren. Generaal Wavel heeft zich naar het front begeven en gistermiddag de Ame rikaansche bommenwerpers van het ty pe vliegende vestingen in den strijd ge worpen. (D.N.B.) Naar uit berichten van het, front blijkt, ia het eiland B a n k a reeds de vorige week Woensdag, drie dagen na de Japansche landing, geheel bezet. De Japanners beheersehen thans de straat Karimata, tusschen Banka en Bor neo. D.N.B. IJet Japansche hoofdkwar tier meldt, dat Japansche strijdkrachten in den ochtend van 20 Febr. de strate gisch belangrijke stad Tandjoengkarang op Zuid-Sumatra hebben bezet. Het hoofdkwartier bevestigt voorts, dat afdeelingen valschermjagers der ma rine op 20 Febr. bij verrassing zyn ge daald in de nabijheid van Koepang op Timor. (A.N.P.) Pas thans wordt bekend, dat het aan Japansche landingstroepen uit de luöht op 14 Februari is gelukt, de kostbare machine-installaties der groote olieraffinaderijen *by Palembang welke de tegenstander had gepoogd in brand te steken, te behouden. WOENSDAG 25 FEBR. 1942. De Heere weet de gedachten des meö- schen, dat zy ydelheid zy'n. Ps. 94 11. Zon op onder 8.36 19.11 Maan op onder 13.49 4.50 3 Maart Volle maan. 9 Maart Laatste kwartier. BATAVIA THANS EEN DOODE STAD. BERLIJN (V. P. B.). De hoofdstad van Java, Batavia, is grootendeels ont ruimd. De groote hotels, die de vorige week voornamelijk nog onder invloed van den onafgebroken stroom van vluchtelin gen uit Singapore overvol waren, staan nu zoo goed als leeg. Niet alleen de Europeesche, maar ook de Inlandsche bevolking wordt de raad gegeven naar 't meer centraal gelegen deel van Java te evacueeren. De gouverneur-generaal heeft een radiorede gehouden, teneinde een beroep te doen op de bevolking aich te beheersehen en zich niet over te geven aan een paniekstemming. Verschillende correspondenten van Engelsche bladen op Java laten doorschemeren, dat gene raal Wavell dit eiland het allerliefst zou opgeven om alle beschikbare strijdkrach ten over te brengen naar Australië. De militaire en burgeriyke autoriteiten staan tegenover deze plannen absoluut afwijzend. Ook al erkent men, dat Java ten zeerste bedreigd wordt en dat de ver dediging van het belangrijkste, maar te vens ook het laatste steunpunt van N. O. I. een hachelijke taak zal zijn, toch weigert men ook maar in overweging te nemen Java zonder slag of stoot over te geven. Volgens den correspondent van United Press te Sydney verklaarde een spreker der Australische regeering, dat de recen te operaties der Japanners het gevaar voor Australië aanzienlijk hebben ver hoogd en dat het dientengevolge als uit gesloten beschouwd most worden, dat Australië troepen en vliegtuigen ter ver dediging van Java zou kunnen afstaan. Volgens berichten uit Batavia is de defi nitieve bezetting van Bali door de Ja panners een feit. Het Keizerlijke hoofd kwartier te Tokio heeft dienaangaande nog niets medegedeeld, wel meldt Tokio dat er Japansche parachutisten in de omgeving van Koepang, de hoofdstad van Ned. Timor, zijn geland en er in ge slaagd zijn de Ned. Indische strijdkrach ten terug te dryven. Koepang zelf wordt nog verdedigd. NIEUWE BURGEMEESTERS BENOEMD. De Rijkscommissaris deelt mede: De commissaris-generaal voor. bestuur en justitie heeft op grond van par. 3 der verordening no. 108/40 tezamen met par. 4 art. 1 van verordening no. 3/40 inzake de uitoefening van de Regee- ringsbevoegdheden in Nederland be noemd: den candidaat-notaris J. G. L. Harloff te Doetinchem tot bur gemeester van Amersfoort, den secretaris van het arbeidsbureau H. Froonhof te Utrecht tot burge meester van B a a r n en den heer A. H. Th. N ij land te Bunnik tot burge meester van Bunnik, O d ij k en Werkhoven. DONDERDAG 26 FEBR. 1942. 's Morgens tot 8.34 u. 's Avonds van 19.13 u. Jaarwedden van burgemeesters, enz. De commissaris der provincie Zeeland heeft besloten te rekenen van 1 Augus tus 1941 af: a. de aanvangswedde van burgemees ters, secretarissen, ontvangers en wet houders te wijzigen als volgt: Voor de gemeenten der le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, en 7e klasse te verhoogen met 5/95 gedeelte der in dat besluit genoem de bedragen; voor de gemeenten der 8e klasse te bepalen op Burgemeester f 3487, secretaris f 3487, ontvanger f 1283, elke wethouder f 294 voor de gemeentenZierikzee resp. f3898, f3898, f1898, f632; Goes resp. f4308'; f4308, f2411, f975; Terneuzen resp. f4308, f4308, f2411, f975; Mid delburg resp. f5744, f5231, f3539, f1949; Vlissingen resp. f5744, f5231, f3539, f1895;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1