Christelijk Dagblad voor Zeeland EN AANBOD Calvinisme en kolonisatie. DAGKALENDER. DINSDAG 24 FEBRUARI 1942 56e JAARGANG^ No. 122 Wederom Sowjet-aanvallen mislukt - Zware Bolsjewistische verliezen - Konvooi in Middel- landsche Zee vernietigd - De Britsche Kabinets wijzigingen - De strijd om Rangoon. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. De verandering van het kabinet ia de Aanmeldingsplicht voor werkloozen. De strijd in Ned. Oost-Indië. un bezit zijnde toe- r textiel (zoogenaam- jures), welke niet aan van het stempel van ken distributiedienst vóór 22 Maart 1942 eltoewijzingen of ge ingen dienen in te wel van dit stempel Na 22 Maart 1942 igestempelde toewij- textielproducten on- NAAR BEl.GIë. i Dienst voor In- en t ter kennis van be- dat voor den uit- gië contingenten zijn Belanghebbende ex- 'nen zich onder ver- de artikelen, welke te exporteeren, voor ngen wenden tot den Heinplein 6, 's-Gra- 'oon 39233C. VOOR DE DIS VAN TEXTIEL- "EN DOOR DEN •L (DISTEX). bur van het Ryks- de Distributie van ien door den Handel b-Gravenhage maakt jormeld Ryksbureau februari a.s. tot na- |ging op Zaterdag en Dten is. Het spreek- ïdag wordt verlegd van HV216 uur. iVERKEER MET iMARKEN. Dienst voor In- en |t ter kennis van be- dat voor het han- let Denemarken in tr 1942 contingenten pn uitvoer zijn vast- voor vergunning tot Nederlamdsch Clea- wegens goederen- Inemarken dienen te snd bij het Deviezen- la Paulownastraat 6, Voor die artikelen, invoercontingent linistreerd door een psp. door een mono- kunnen importeurs verkrijging v*an een het desbetreffende |nden tot genoemde voor den uitvoer van Iroducten dienen de Srichten tot den Cen- voor In- en Uitvoer, 6, 's-Gravenhage en ie producten tot de Iers. worden opgenomen entiën van één tot f 0.55 bij vooruit- pe regel meer 11 ct. regels. Onder letter 10 ct. verhooging. Tweedehandszaak, at 1, Goes, heeft EIKEN BOEKEN- 1ACHINE, WASCH- |NZ., ENZ. )UT'S Planten en zaad, led resultaat. at 35, Goes. Telefoon GEVRAAGD: DERWAGEN, I goeden staat. Êje'r A, aan JOH. DE le Zeeuw", Lewedorp GEVRAAGD: ïWE- OF GERSTE- 90 K.G. ERWTEN- tTROO. peeweg, Koudekerke. KOOP: sh. en Blanca Zomer- cers, kl. gr. erwten, ïeka,br. boonen, tardappelen. SE Kzn, Oostkapelle. |or omstandigheden, Mei: MEID. BIGGEKERKE- KOOP: IR S K A L F. XTIJS, 'Boudewijns- ide. KOOP: ID BOOGKABINEI slag en 6 kommen. 18, Souburg. KOOP: /AARSKALF. nweg 6, Vlissingen- Ganzep.str. 1, Goes. RDEON, 24 bassen, 2 gaskachels, kl. en lerw., klokstellen, Pr' vlo. 4. De Goessche tan Le Cointfe N Goes. dureaux Lange Vorslslraal 70, Goes Poslrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkanfoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gislslraal 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Directeur-Hoofdredacteurs A. DE LANGE te Goes Familieberichten 33 cent per regel Overige odverlenfiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine adverteniiën f 0.65 bij vooruiibeialing Advertentiën onder letter of motto 10 et. extra Bij contract belangrijke korting In ons nummer van 27 Januari j.l. schre\ien wy, dat Nederland op kolonisa tiegebied een uitstekende reputatie heeft en dat in den loop der eeuwen stoere Ne derlanders naar alle richtingen zijn uit gezwermd om daar prestaties tot stand te brengen,' waarover men in het buiten land over het algemeen vol lof was. Wig merktèn daarbij echter op, dat het gewenscht is, dat al het mogelijke ge daan worde, om de koloniseerende Ne derlanden in den vreemde Nederlanders te doen blijven. Dat kan, wanneer hun bepaalde, besloten gebieden worden aan gewezen. Op die wyze kan het kerkelijke en cultureele leven in eigen banen wor den geleid. Wij mogen tegenover kolonisatie niet afwijzend staan. Gods bevel om de aarde te vervullen en te bebouwen is nog steeds van kracht. Er is een samenhooping in steden (men zie naar Frankrijk), waardoor het be werken van den kostbaren grond, die God in overvloedige mate geschonken heeft, verwaarloosd wordt. Hierdoor slaat de menschheid zichzelf met gee- selen. Wanneer er dan ook mogelijkheden zijn om grond in cultuur te brengen of aan water of onkruid te ontworstelen, dan dienen deze benut te worden. De verplichting daartoe is Goddelijke eisch. De bereidheid bij het Christelijk volks deel tot het medewerken aan de plannen tot inpoldering van de voormalige Zui derzee was dan ook vanzelfsprekend. Is het niet overbekend dat het aantal sollicitanten voor een boerderij of win kelbedrijf in de Wieringermeer, dat de Chr. Prot. levensopvattingen belijdt, ver reweg het grootst was? En wat bui- tenlandsche kolonisatie betreft, zijn het niet Calvinisten, die in dezen reel initiatief en doorzettingsvermogen hebben betoond en nog steeds openba ren? Wij behoeven Zuid-Afrika, de Ver een. Staten en Canada maar te noemen om dit in herinnering te brengen. Het plichtsgevoel tot kolonisatie is bij Calvinisten zoo groot, dat zij aparte ver- eenigingen daarvoor in het leven heb ben geroepen Kolonisatie wordt in onze kringen als roeping beschouwd, indien de bodem in eigen land niet voldoende voor het le vensonderhoud opbrengt. Welk een rijkdom aan geestelijke en cultureele schatten is' er niet op te mer ken in de samenleving der Zuid-Afri- kaansche boeren, die voor het grootste deel leefden bij de Heilige Schrift. Wat zou er van de nederzetting van Hollandsche boeren in Afrika terecht zijn gekomen, indien van den aanvang af geen hechte banden tusschen de kolonisten be staan hadden? De kolonisatie zou mislukt zijn, waar er immers bergen van bezwaren en moeilijkheden te overwinnen -zijn ge weest. Dit is een klaar bewijs van onze over tuiging, dat bij kolonisatie rekening moet worden gehouden met de geestelijke en cultureele opvattingen en met den aard van de kolonisten. BEPERKEN VAN WERK. In het Verordeningenblad is opgeno men het derde uitvoeringsbesluit van den Secretaris-Géneraal van het departe ment van Sociale Zaken betreffende het beperken van werk. Hierin wordt onder meer het volgende bepaald. De leiders van landbouw-, industrie- en handelsbedrijven, alsmede degenen, die een vrij beroep uitoefenen, behoeven toestemming om: 1.' den wekelijkschen werktijd van het bedrijf, van een afdeeling van het bedrijf of van afzonderlijke werknemers op min der dan 48 uur vast te stellen; 2. werknemers te ontslaan, tenzij arti kel -1639 p van <het burgerlijk Wetboek toepasselijk is. Toestemming behoeft eveneens een op het tijdstip van het in werking treden van dit besluit bestaande werktijdrege ling van minder dan 48 uur per week. Het verzoek om toestemming moet in viervoud aan het bevoegde districts hoofd der arbeidsinspectie worden ge richt en dient met redenen te zijn om kleed. Bevoegd tot het verleenen van de toe stemmingen ;ijn de directeur-generaal van den arbeid of de hiertoe door hem gemachtigde instanties. De toestemming kan van de vervulling van bepaalde voorwaarden afhankelijk worden gesteld. Overtreding van deze bepalingen wordt gestraft met* hechtenis van ten hoogste drie maanden en met geldboete van ten hoogste tienduizend gulden of met een dezer straffen. Dit besluit treedt in werking op den dag zyner afkondiging. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten herhaalde de vijand in verscheiden sectoren van het front zijn vergeefsche aan vallen, waarbij zyn strijdkrachten meedoogenloos iy den strijd werden geworpen en zware verliezen leden. By luchtaanvallen in het D o - netzgebied en in het Noorde lijke deel van het Oostelijk front werden 26 treinen dér bolsjewisten zwaar getroffen. De vijand verloor gisteren aan het Oostelijk front 44 vliegtuigen. In het tijdvak van 1 Januari tot 20 Februari 1942 werden aan het Oostelijk front 56.086 gevangenen binnengebracht. De bloedige ver liezen van den vijand bedragen een veelvoud van dit aantal gevan genen. In denzelfden tijd werden 960 pantserwagens, 1789 kanonnen en meer dan 8000 voertuigen van allerlei aard buitgemaakt of ver nield. Verder werden nog talrijke pantserwagens, kanonnen, treinen enz. door luchtaanvallen achter het vijandelijke front vernield. De bols jewistische luchtmacht verloor in denzelfden tijd 699 vliegtuigen in luchtgevechten, 159 door luchtaf weergeschut en 331 door vernieti ging op den grond. Tegenover dit verlies van 1.189 vijandelijke vlieg tuigen staat een verlies van 127 Duitsche vliegtuigen. In Noord-Afrika activiteit van verkenningsafdeelingen in het gebied van El Mechili. Jtaliaansche jagers vielen met groot, succes een vijandelijk vliegveld in het Ooste lijk deel van Cyrenaicè. aan en ver nielden daarbij 15 Britsche vlieg tuigen. In het Oostelijk deel van d a .Middellandsche Zee vernie tigden Duitsche gevechtsvliegtui gen overdag bij herhaalde stout moedige aanvallen ondanks krach- tigep afweer van jagers en lucht doelgeschut een door torpedo jagers beschermd Britsch konvooi in het zeegebied ten Noorden van Sidi Barraiii. Zij brachten 2 vracht schepen van te zamen 16.000 B.R.T. tot zinken en beschadigden ook het derdqp schip van het konvooi door bomvoltreffers zoo zwaar, dat het met slagzij bleef liggen. Op het eiland Malta werden vliegvelden alsmede werfinstalla- ties en seheepsdoelen in de haven LaValetta door Duitsche gevechts vliegers met succes gebombar deerd. De Britsche luchtmacht drong in Sen afgeloopen nacht met zwak ke strijdkrachten het Noord-Duit- sche kustgebied binnen. Twee Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Patrouillegevechten in de omgeving van Mechili. Een onzer formaties jachtvliegtuigen onder bevel van kapitein Dante Ocarso, heeft een stoutmoedigen aanval ge daan op de startbanen van het vliegveld Acrona in Oost-Cyrenaïca, waar 15 toe stellen stonden. Tijdens verscheiden aan vallen met machinegeweren werden alle machines vernield, barakken en auto's in brand geschoten en troepen getroffen en op de vlucht gedreven. Onze vliegtuigen keerden alle terug. Duitsche vliegtuigen hebben in den strijd drie toestellen neergeschoten en een vierde op den grond vernield. Twee vijandelijke koopvaarders, een groot en een middelmatig groot, werden in het Oostelijk deel der Middellandschë Zee gebombardeerd en in den grond ge boord. Doelen op Malta werden herhaaldelijk intensief gebombardeerd door krachtige formaties der Duitsche luchtmacht, die bovendien op den grond zes Engelsche toestellen in brand schoten. DE VERLIEZEN DER BOLSJEWISTEN. (D. N. B.). Uit de in het weermacht- bericht gegeven getallen over de verlie zen der Bolsjewisten' blijkt, hoe groot de inspanning is geweest, die de Bolsjewis ten zich juist de laatste maanden hebben getroost om het Duitsche afweerfront te doorbreken. De Bolsjewisten hadden daarbij vertrouwd op de onuitputtelijk heid van hun menschenmateriaal en ge loofd de rest aan „generaal Winter" te, kunnen overlaten. Dit plan is door de Duitsche troepen en hun bondgenocten verijdeld. Bij de Bolsjewistische verlie zen aan menschen komt nog het materi aal dat zij hebben moeten prijsgeven. Dit weegt des te zwaarder met het oog op de bezetting of vernietiging van de groote Bolsjewistische industrie-centra, het uitvallen van de Engelsch-Ameri- kaansche leveringen en de groote trans portmoeilijkheden. Inmiddels zetten de Bolsjewisten, wien de zinloosheid van hun aanvallen nog steeds niet duidelijk is geworden, hun massa-aanvallen voort. Het resultaat hiervan zal blijken, wanneer het uur der beslissing gekomen is. ENGELAND EN BRITSCH-INDIE. (D. N. B.). Radio New York meldt, dat de Britsche regeering bereid is aan Britsch-Indië meer politieke réchten te verleenen dan tot dusver. Een lid van het Engelsche kabinet zal binnenkort naar Britsch-Indië vertrek ken. De aan Britsch-Indië te verleenen rech ten zouden bestaan in de vorming van een nationaal bestuur onder leiding van Neroe. DE STRIJD OM RANGOON. (D. N. B.). Verwacht kan worden dat Rangoon zal vallen, zoo meldt Exchange Telegraph uit Rangoon. De geallieerden trekken zich thans onder zware en bloe dige achterhoede-gevechten terug op de stellingen aan de Sittang, die de laatste verdedigingslinie van Rangoon vormt. Op ongeveer 100 km ten N.O. van Ran goon is het Zaterdagavond tot een ver bitterden slag gekomen, welke van bei de zyden met uiterste krachtsinspanning gevoerd werd. Te Rangoon zullen in het geheel geen burgers achter mogen blgven, doch al leen nog maar militairen en vernieti- gingsploegen. Te oordeelen naar de voor bereidingen, zal te Rangoon de tactiek van de „verschroeide aarde" stelselmatig en grondig worden toegepast. DE AANVAL OP PORT DARWIN Volgens berichten uit Sydney hebben ooggetuigen, die de bomaanvallen op Londen hebben meegemaakt, verklaard, dat de groote Japansche aanval op Port Darwin met de aanvallen op Londen ver geleken kan worden. Port Darwin werd volkomen verrast. De Australische mi nister van binnenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de spoorlijn van Port 1 Darwin naar het binnenland over een afstand van meer dan 6 km is vernield. Korte berichten. (A. N. P.). Naar Reuter uit Was hington meldt, heeft het Amerikaansche ministerie van oorlog bekend gemaakt, dat de strijd op het Philippijnsche eiland Luzon overal geëindigd is. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, moeten op last van de Ameri kaansche militaire instanties op de Ne- derlandsche bezittingen in de Caraïbische Zee de burgers het eiland Aruba ontrui men. Reeds zijn 150 personen per vlieg tuig naar Maracaibo in Venezuela ge bracht. (S. P. T.). Zondagavond zijn te Boekarest ingrijpende verkeersbeperkin- gen bekend gemaakt. Het gebruik van autobussen zonder vergunning is ver boden. WEDEROM KABINETSWIJZI GING IN ENGELAND. Het is niet bij de Britsche kabinets wijziging van enkele dagen geleden ge bleven. Gisteren werd weer een verande ring in het Engelsche ministerie bekend gemaakt. Vijf leden van het Britsche kabinet zijn afgetreden, n.l. de ministers van oor log Margesson, de minister zonder por tefeuille Greenwood, de minister van openbare werken en vroegere chef van de BBC lord Reith, de minister van ko loniën lord Moyne en de minister voor de productie Moore Brabazon. De namen van de nieuwe ministers publiceerden wij,, gisteren reeds. De Engelsche berichtendienst voegt hieraan toe: Een verrassing is de be noeming van Grigg tot minister van oorlog. Dit is de eerste maal, dat een Civiele ambtenaar, die een functie als re- geeringsambtenaar bekleedde, tot minis ter is benoemd. De premier zal omtrent deze en 'de vroeger medegedeelde wijzigingen een 22 Febr. tot en met 28 Febr. 1942. 10 A brood 4 rants, brood of gebak. 10 B broodrants, brood of gebak. 10 A vleesch1 rants, vleesch of vl.w. 10 B vleesch *4 rants, vleesch of vl.w. 10 A aardapp. 1% kg, aardappelen. 10 B aardapp. yz kg, aardappelen. 22 Febr. tot en met 21 Maart 1942. 213 algem. 1 kg. suiker. 10C, 10 D reserve 50 gram cacao. 214 algem. 250 gram koffiesurrogaat. 215 algem. 500 gram jam. 221 t/m 224 algem. 1 rants, bloem, brood of gebak. 11 D, 12 D reserve 250 gram rijst. 225 algem. 250 gr. peulvruchten. 226 algem. 250 gram gort. 227 algem. 100 gram vermicelli of maizena. 216 t/m 220 algem. 100 gram kaas. 10 A t/m 13 A melkl 3% liter rhelk. 10 B t/m 13 B melk I 1% liter melk. 19 Febr. tot en met 27 Febr. 1942. 09 boterV2 rants, boter of rundvet. 09 vety2 rants, boter of marg. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Zaterdag 28 Fe bruari: 09 aardappelen, 204 t/m 208 alge meen (kaas); 08 boter en vet; 06 t/m 09 melk. BIJZONDERE RANTSOENEN. 15 Febr. tot en met 28 Febr. 1942. 09 A aardapp. 1% kg. aardappelen. 09 B aardapp. y2 kg. aardappelen. Geldig t/m 18 Febr. blijven: Bon 06 en 07 boter en vet. Geldig t/m 21 Febr. blijven: Bon 195 algem. (Peulvruchten), 04 B, C, D reser ve (eieren). Geldige bonnen voor diverse artikelen. 28 Dec. 1941 tot en met 21 Maart 1942. 15 petroleum2 liter petroleum. 4 Jan. tot en met 31 Maart 1942. 26 petroleum2 liter petroleum. Tot 30 April 1942. *07 K.F. brand stoffen x) 1 eenheid brandstoffen. 08 K.F. brand stoffen x) 1 eenheid brandstoffen. 05 t/m 07 H.K. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 13 en 17 H.K. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 08 H.K. brand stoffen 2) 1 eenheid brandstoffen. 12 t/m 20 C.V. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. Tot 30 April 1942. 23 t/m 28 C.V. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen, le t/m 8e per. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 1 Febr. tot en met 28 Febr. 1942. 211 algem1 rantsoen zeep.. G zeep1 rantsoen zeep. G toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 1 Jan. tot en met 30 April 1942. L textiel (mannen) 50 gram scheerzeep. 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. verklaring afleggen, wanneer hij binnen kort in het Lagerhuis den oorlogstoe stand zal bespreken. Deze verandering komt voor Duitsche politieke kringen te Berlijn geenszins als een verrassing. Teekenend acht men het heengaan van den minister van produc tie, Moore Brabazon, die zich reeds maanden geleden in intiemen kring nog al duidelijk tegen het Bolsjewisme had uitgesproken. De tweede wijziging binnen 48 uur van het Britsche kabinet wordt, naar het A. N. P. meldt, in politieke kringen te Ber lijn beschouwd als een verdere ver schuiving naar links en els een onderdeel van de latente crisis, die zich in Engeland openbaart. De Times schrijft o.a., dat de over winning op den langen duur diegenen zal toevallen, die het modernste er effec tiefste oorlogsmateriaal bezit en daarbij de grootste behendigheid en zorgvuldig heid in het gebruik en het onderhoud er van aan den dag legt. Een der redenen, waarom jonge man nen op militair verantwoordelijke posten gezet moeten worden, is dat zij minder door tradities gehinderd worden en zoo noodig revolutionaire beslissingen kun nen nemen DINSDAG 24 FEBR. 1942. Uw getuigenissen zyn zeer getrouw. Ps. 93 5a. Zon op onder 8.38 19.09 Maan op onder 13.05 3.57 3 Maart Volle maan. 9 Maart Laatste kwartier. BEKENDMAKING. Door het S S- en Politiegerecht in Nederland zijn drie Nederland- sche staatsburgers, onder wie een half jood, wegens het vervaardigen en verspreiden van verboden druk werken, waarin wordt aangespoord tot sabotagehandelingen tegen Duitsche belangen, ter dood ver oordeeld. Het vonnis is door mid del van den kogel voltrokken. Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van de departementen van Sociale Zaken en van Justitie betreffende den aanmeldings plicht van werkloozen. Ingevolge dit besluit moeten mannen en ongehuwde vrouwen van Nederland- rche nationaliteit of zonder nationa liteit, in den leeftijd van ten minste achttien en ten hoogste veertig jaar, die hun woonplaats of gewoon ver blijf in Nederland hebben en die niet of niet volledig in staat zijn uit eigen mid delen in hun levensonderhoud te voor zien, zich bij het bevoegde gewestelijke arbeidsbureau ter inschrijving als werk zoekende aanmelden. Niet tot aanmelden verplicht is hij, die: 1) in een dienstbetrekking staat, ten- zjj het een werk van slechts korten duur of geringen omvang betreft; 2) zich reeds vóór het in kracht treden van dit besluit by het voor zijn (haar) woonplaats of gewone verblijfplaats be voegde arbeidsbureau als werkzoekende heeft aangemeld; 3) wegens wetenschappelijke of vak studie niet of niet volledig in staat is in zijn levensonderhoud te voorzien, tenzij hij (zij) den leeftijd van 24 jaar heeft bereikt; 4) wegens geestelijke of lichamelijke gebreken niet of niet volledig in staat is in zijn levensonderhoud te voorzien. De aanmelding moet geschieden: 1) indien hij, die tot aanmelding ge houden is, op den dag van het in wer king treden van dit besluit niet in dienst betrekking staat, binnen veertien dagen na dit tijdstip; 2) in andere gevallen binnen 48 uur nadat de dienstbetrekking ten einde is, tenzij de aanvaarding van een nieuwe dienstbetrekking onmiddellijk daarop volgt. Als bewijs der inschrijving geldt de door het gewestelijk arbeidsbureau afge geven inschrijvingskaart. Hij, die een voorgeschreven aangifte niet tijdig, onvolledig, onjuist of in het geheel niet doet, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of met geldboete van ten hoogste drie duizend gulden. De strafbaar gestelde handelingen zijn overtredingen. Voor vervolging wegens overtredingen zijn economische rechters in eerste in stantie bij uitsluiting bevoegd. Dit besluit treedt in werking op 1 Maart 1942. eerste stap tot de verwezenlijking van deze dringende hervormingen. De Daily Express schrijft o.a.: Chur chill heeft groote concessies gedaan om een einde te maken aan den binnenland- schen oorlog, die in Groot-Brittannië ge voerd werd over de vraag hoe of wij oor log moéten voeren. De eisch, dat er kop pen moesten vallen, was een kwade zaak. Thans, nu aan dezen eisch is voldaan, dient het land vollen steun te verleenen aan Churchill en zijn mannen. LANDING OP BANKA. Het Japansche hoofdkwartier meldt: - „Japansche strijdkrachten hebben .ge steund door oorlogsschepen, op 15 Fe bruari, btj het aanbreken van den dag een geslaagde landing ondernomen in de nabyheid van M u n t 0 k op het eiland B a n k aOp den avond van denzelfden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1