Kerk en School Rechtszaken Telegrammen Binnenland Radioprogramma Neem „AKKERTJE De Nederlandsche Pijnstiller KOERSEN ehamster- dere zeld- Q. deze gqe- ip van het rscheidene moeite de uur was inkelier is zijn bij een Wirischo- tie aldaar ie te Win- van zijn Iheid thee, sigaretten van deze men echter k instelde, lan, die op ■en in ont- zijn vaste van W. B. ieveelheden den koop- onderzoek n en Leeu- ie stoffen, en sigaret- ;n. De kof- f21,50 per pond en de Uen zijn in ial is opge- 1 u k. Za- arige K. F. ing met een 1 ketste af, ichting ver van een in drong. De die zich in n het hoofd is naar het raar hij aan m. o r b u r g. te Voor- ag reeds in „N. R. C." zeven werd jklaan aan- enden man, Van der L. met inhoud, ort: teling te slachtoffer in den rug ie dader de •ichting Den op eenigen orsteling en fer, dat hem de fiets na, iet geld van iverhandigde de, waarop telde: „waar hierop zijn. sof hij daar en oogenblik ;e voorschijn waarmede ituige. Door zicht en zijn deze aanval. ter plaatse de overbren- Antonius- an zijn ver- 3t irige C. van bij een druk- am. De aan- kruispunt laan, waar iden. Op het was het er iven bedreigd brengen van vluchtte btf De dader is den getuige weggereden, getuige naar ■burg gegaan gifte te doen L voor het oloedend was hulp spoe- Afscheid, Bevestiging erJ Intrede. Cand. L. J. Baas doet 22 Maart zijn intrede by de Ned. Herv. Gem. te Hoog- made. Bevestiger is Ds A. J. Bronkhorst te Wyk aan Zee. Ds C. J. Hoekendijk, die met eme ritaat gaat, neemt 31 Mei afscheid van de Vrije Evang. Gem. te Bussum. Ds P. H. de Kleer van Overschild wordt 29 April door zijn plaatselijken ambtgenoot, Dr W. H. G'spen, beve igd als 4e pred. der Geref. Kerk te Delft. Cand. A. P .v. d. Kooy wordt op 15 Maart door Ds Th. G. Vollebregt van Oude Tonge bevestigd als pred. der Ned. Herv. Gem. te Aalst. Ds H. Pol neemt 29 Maart afscheid van de Geref. Kerk te Lopik en wordt op 12 April door zijn vader, Ds D. Pol van Rijsoord te Hallum (Fr.) bevestigd. Ds D. Veldkamp, gekomen van Val kenburg (Z.-H.), werd door Ds K. H. E. Gravemeyer van 's-Gravenhage, beves tigd als 3e predikant der Ned. Herv. Ge meente te De Bilt. Bij de intrede bedien de Ds Veldkamp het Woord naar aanlei ding van Joh. 14: 2. Ds A. Burger. Zaterdag j.l. herdacht Ds A. Burger, em. pred. te Soest, den dag waarop hij voor 45 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. De jubilaris werd in 1871 geboren en in 1890 candi- daad in Utrecht, om 2.1 Febr. 1897 te Dreischor in zyn eerste gemeente te worden bevestigd. In 1904 vertrok hy naar Eek en Wiel, waar in in 1920 eervol ontslag verkreeg met de bevoegdheid van emeritus wegens zijn benoeming tot directeur van 't internaat der Zendings school' te Oegstgeest. In 1923 trad hij opnieuw 'in den actieven dienst en ver bond zich aan de gemeente van Ooster- wierum. In 1930 kwam hij in de prov. Zeeland terug en deed zijn intrede te Nieuw- en St Joosland, waar hem 4 Nov. 1939 eervol emeritaat ver leend werd, waarna hij zich metterwoon te Soest vestigde. L. Welling. By beschikking van den Secretaris-Ge neraal van het Departement van Opvoe ding, Wetenschap en Kuituurbescher ming is aan den heer L. Welling met in gang van 1 Mei 1942, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als hoofdinspecteur van het Lager Onderwys in de derde hoofdinspectie. Benoemingen* Benoemd tot onderwijzer (es) aan de Chr. Ulo- en Timotheüsschool te Enkhuizen, J. J. A. Guttinger te Gro ningen (vakond. lich. oef.) aan de Chr. school te Ouderkerk a. d. Amstel, mej. C. A. A. Buitendyk te Am stelveen. dig aanwezig was, mocht zij niet meer baten. Denk aan de gas(ooze uren. Dank zij den tijdigen terugkeer van de moeder konden twee jeugdige kin deren uit bet gezin E. te Amsterdam, op het laatste nippertje worden gered van den gasverstikkingsdood. De moeder had tijdens de gaslooze uren de gaskraan open laten staan en was uitgegaan. Zij keerde pas terug toen de gaslooze uren reeds waren verstreken. Haar twee kin deren, die mtusschen waren thuisgeko men, werden hiervan het slachtoffer en raakten bedwelmd. De moeder vond hen bewusteloos. Met behulp van een zuur stofapparaat gelukte het de brandweer beiden weer tot het bewustzijn te bren gen. Het vijijarige meisje echter moest ter observatie naar een ziekenhuis wor den overgebracht. Ir. A. A. rlandschen ussert g.B.-Swart Rechtbank te Middelburg. Rechtbankzitting van Vrijdag 20 Fe bruari 1942. Behandeld zijn o.m. de volgende zaken Fietsendiefstallen. Op 2 Januari was door een dienstbode uit Souburg bij de politie te Viissingen aan gifte gedaan van vermissing van haar rijwiel hetwelk zij uien morgen aldaar tegen den gevel had geplaatst van het huis waar zij haar werkzaamheden moest verrichten. v Den volgenden dag bereikte de politie van haar collega uit Middelburg be richt, dat aldaar door een rijwielhande laar op 2 Januari een damesrijwiei was gekocht van Ch. Ruben, van beroep ban ketbakker, 44 jaar, wonende te Viissin gen, welk rijwiel overeenkwam met het vermiste. Deze rijwielhandelaar was het rijwiel te koop aangeboden voor f 25, doch voor f 17,50 waren ze het eens ge worden. R. was reeds in de jaren '17 en '18 te Middelburg en in 1933 te Haarlem wegens rijwieldiefstallen veroordeeld. Had o'ok reeds negen jaren wegens land- looperij in Veenhuizen doorgebracht. Het kwam ook uit, dat hij zich boven dien een bedrag van f 168, hetwelk zijn kostjuffrouw hem in bewaring had ge geven, zich had toegeëigend en opge maakt. Verdachte blijft bij zijn bekentenis. De eigenares van de fiets stelt zich civiele partij en wil vergoeding voor dë geleden schade. De Officier vindt geen verzachtende omstandigheden voor dezen verdachte die reeds 13 maal veroordeeld is en een zeer slecht verleden heeft. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Mr Kegge refereert zich aan het oor deel van de Rechtbank. Volgens zijn meening heeft de rijwielhandelaar geen recht op de fiets en moet hij die terug geven aan het meisje, mej. Riemens. Dadelyk uitspraak doende wordt ver dachte veroordeeld tot 1 jaar gevange nisstraf met aftrek tot heden en terug gave van f 4 aan Riemens. De fiets is echter door Petiet gekocht. De benadeelde zal zich met hem daar over moeten verstaan. 'De landbouwer Koster te Middel burg hoorde in den middag van 8 Ja nuari j.l. zijn buurman roepen: „Daar gaat hij", en buitenkomende zag hij, dat zijn buurman een onbekende per soon naliep, welke 2 fietswielen in beide handen droeg. Koster reed de persoon op mjn rijwiel achterna en zag, dat deze de wielen in een sloot in den Nadorst- weg weggooide. Onmiddellijk deed de landbouwer aangifte van zijn bevindin gen bij de politie en het gelukte deze uog dienzelfden middag als verdacht van rijwieldiefstal aan te houden H, Jansen, een te Middelburg wonende 23-jarige los werkman. rriddels was ben bureele door een andbouwer uit Serooskerke aangifte ge- aan van vermissing van zijn rijwiel, etwelk hij dien middag voor een café °p de Markt te Middelburg had laten staan. J. bekende het rijwiel te hebben eggenomen. Hij was er op gestapt, naar den Nadorstweg, alwaar hij het Gjwiel ging demonteeren om het in stuk ken te verstoppen en de banden te ver- koopen, bij welk werk hij echter was gesnapt. De boodschappen, die in de rijwiel- tasschen zaten, had hij eerst nog naar huis gebracht en ze daar verstopt, al waar ze onder den vloer in een berg plaatsje werden gevonden, alsmede ook een torpedonaaf. In verband met dat laatste werd hij weer gehoord en bleek deze naaf afkomstig te zijn van een door hem eenige dagen voordien even eens ontvreemd rijwiel, een damesrijwiel, toebehoorende aan- Mej. Gast, welke fiets hij had weggenomen bij den win kel van de Firma Wiener te Middelburg. Ook deze fiets had hij gedemonteerd en de banden verstopt. Ter zitting blijkt, dat hij ook te Goes nog een fiets heeft gestolen. De Officier noemt verdachte een beroepsfietsendief. Eisch 7 mnd. gev.straf. Mr Kegge vindt geen reden voor een pleidooi en refereert zich aan het oordeel der Rechtbank. In Uw huisapotheek en in Uw zak. steeds bij de ha,nu, zqn AKKERTJES een eerste hulp bij onverhoedsche pijnen en ook bij 'n opkomende -•'erkoudheid. Beleediging volksgroep. De Vrederechter te Middelburg had J. G. B. en J. D. aldaar vrijgesproken van ten laste gelegde beleediging van een volksgroep, van welke beslissing de Of ficier in hooger beroep ging, omdat deze veroordeeling had gevraagd. Beide ver dachten lieten bij het Haagsche Vredes- gerechtshof verstek gaan. Het bleek, dat de verdachten, toen bij hen aan huis een krantje werd aangeboden hadden ge zegd: „Ik wil die rotzooi niet in m'n 'Wis hebben". De adv.-generaal, Jhr Mr Dr van Asch van Wijck was van oordeel, dat in dit geval niet de N.S.B. beleedigd kan zijn, omdat het hier een krant betrof. Spr. kon zich dus met vrijspraak vereeni gen. Het Hof zal over J4 dagen arrest wijzen. De knoeierijen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Tot f 1000 boete subs, twee maanden hechtenis was J, Risseeuw te Schoon- dijke door den Economischen rechter ver oordeeld, wegens het verhandelen van aardappelen in strijd met de voorschrif ten. Van het vonnis kwam verdachte bij het Haagsche Gerechtshof in hooger be roep en betoogde dat de aardappelen ge schonden waren. Ook een getuige de- ctiarge verklaarde zulks; het waren aard appelen voor veevoer bestemd. De adv.- I generaal wees er op dat in Zeeuwsch- Vlaanderen ontzettend is geknoeid den laat§ten tijd, hetgeen tot een eind moet worden gebracht. Spr. was bprejd een nader onderzoek door den rechter-com- missaris te gelasten. Hij gaf er echter de waarschuwing bij, dat indien mocht blij ken dat het geknoei terwijl voortgang vindt, de gevangenneming van verdachte zal worden gevraagd. Arrest over 14 d. DE MOORD TE OIRSCHOT. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft zoals gemeld, den 24-jarigen kantoorbe diende F. T. de Kubber uit G o e s, die op 3 Augustus 1941 te Öirschot zijn ver loofde, mejuffrouw N. Leurs met een bijl van het leven heeft beroofd, veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. De officier van justitie had vijftien jaar geëischt. Naar wij vernemen-heeft thans de ver dachte, zoowel als de officier van justitie, tegen deze uitspraak van de rechtbank hoogr beroep aangeteekend. ."REDEGERECHTSHOF. Revolutionnaire verandering van da binnenlandsche verhoudingen. De bevoegdheid der politieleiding schoot tekort. In den middag van den 13en Februari van het vorig jaar, tegen 5 uur, werd een wachtmeester van de W.A. bij een conflict tusschen het vendel Peter Ton, waarin hij zich bevond, en eenige agen ten van politie, op den hoek van de Tenierstraat en de Rembrandtstraat te 's-Gravenhage, door een revolverschot ge troffen. De 26-jarigeagent P. van Reenen, thans werkzaam bij maatschappelijk hulpbetoon, had zich deswege voor het Vredegerechtshof te 's-Gravenhage te ver antwoorden ter zake van poging tot dood slag, subsidiair poging tot zware mis handeling. Bij de behandeling van deze zaak heeft de fungeerend procureur-generaal bij dit hof veroordeeling van den agent tot 14 dagen hechtenis gevraagd. Het vredegerechtshof uitspraak doende heeft conform dezen eisch arrest gewe zen en den verdachte een hechtenisstraf van veertien dagen opgelegd. In de motiveering van zijn arrest heeft het Hof als bewezen aanvaard, dat Van Reenen, terwijl hij zich op korten af stand van den W.A.-man bevond, hoogst onvoorzichtig en roekeloos een met scherp geladen pistool, hem door zijn ambt geschonken, in de richting van de zen W.A.-man heeft afgevuurd, ten ge volge waarvan de W.A.-man zoodanig lichamelijk letsel heeft bekomen, dat hij tijdélijk verhinderd is geworden in de uitoefening van zijn beroepsbezigheden. Het Hof heeft hierbij overwogen, dat de verklaringen yan de gehoorde 21 ge tuigen behalve die van de deskundi gen De Graaff en Waltman zoowel op hoofdpunten als in bijzonderheden on derling in* tegenspraak zijn, zoodat het onder deze omstandigheden niet verant woord }s eenige keuze daaruit te doen ten einde willekeur te vermijden. Naar aanleiding van het verweer van verdachte dat hij niet bepaaldelijk de be doeling zou hebben gehad ietnand te tref fen, neemt het Hof uit de verklaringen van den agent en die van genoemde des kundigen aan, dat verdachte inderdaad zijn vuurwapen bij het schieten op de straatsteenen heeft gericht, zoodat de ko gel, na eerst op de straatsteenen_ te zijn geketst, het lichaam van den W.A.-man heeft getroffen. Op grond hiervan acht het Hof wettig en overtuigend de schuld bewezen van verdachte, die immers op zeer korten afstand voor een volksmenigte op de straatsteenen schoot zonder zich van de uitwerking daarvan rekenschap te geven. Wat het beroep van verdachte op nood weer (noodweer-exces) betreft, dit kan het Hof niet aanvaarden en wel op grond van de volgende overwegingen. Het Hof geeft rekenschap van 't on loochenbare feit, dat zich zij het ook onder bijzondere omstandigheden in Nederland een revolutie in nationaal- socialistischen zin voltrekt, hetgeen met zich medebrengt de erkenning van de noodzakelijkheid, dat veelal andere maat- stave- moeten worden aangelegd dan in normale omstandigheden gebruikelijk en geboden zijn, waar het geldt de beoordee ling van gedragingen van den kant van hen, die zich voor de doorwerking van den revolutionnairen geest hebben inge zet. s Bij een revolutie ook zooals deze zich onüer de huidige omstandigheden in Nederland voltrekt kunnen nu een maal de beginselen van orden en gelei delijkheid niet steeds in dezelfde mate als voorheen in acht worden genomen. Dit is bepaaldelijk ook het geval wan neer de revolutionnaire spanning zich in zoodanige feitelijkheden openbaart, die in normale tijdsomstandigheden als orde verstoring zouden moeten worden aange merkt, waartegenover dan een dienover eenkomstig optreden van de met de handhaving der orde belaste openbare organen gerechtvaardigd zou zijn ge* weest. Feitelijke botsingen als hier bedoeld kunn'en echter naar het oordeel van het Hof in de hu'dige omstandigheden niet zonder meer als ordeverstoringen-worden beschouwd en een ingrijpen daarbij van de zijde der politie acht het Hof hier slechts in beperkte mate gerechtvaar digd. Het ligt naar 's Hofs meening met name niet op den weg der politie, onder alle omstandigheden, ook indien zij op den openbaren weg plaats vinden, op zoo danige wijze in te grijpen als in nor male omstandigheden geboden zou zijn geweest ter bescherming van de veilig heid van personen en goed. Aan de revo lutionnaire spanning moet binnen zekere, met begrip te trekken, grenzen haar loop worden gelaten, zonder dat de openbare organen der ordehandhaving daarbij als voorheen behooren in te grijpen. «j In verband met voorgaande overwe ging is het Hof van oordeel, „dat in het onderhavige conflict, verdachte niet had behooren in te grijpen op de wijze, waar op hij zulks heeft gedaan, toen een aan tal tot de 'W.A. behoorende pei*sonen handgemeen was geworden met een klaarblijkelijken tegenstander, ook al trof dezen laatste in de oogen van^ver- dachte geenerlei schuld en achtte hij diens veiligheid ernstig bedreigd. Onder deze omstandigheden kan het Hof de wederrechtelijkheid der persoons aanranding welke toch alleen voor verdachte aanleiding kon zijn geweest voor zijn ingrijpen niet langer als van zelfsprekend en vaststaand aanvaarden op de wijze, waarop dit onder normale omstandigheden het geval zoli zijn ge weest. In zooverre is het Hof van oordeel, dat verdachte, optredende ter verdediging van bovenbedoelden personen, niet ge acht kan worden bevoegdelij k te zijn op getreden, terwijl bepaaldelijk geen beroep op noodweer kan worden gedaan ten be hoeve van dezen persoon, van wien ove rigens zelfs niet iS gebleken, dat hij eenig letsel heeft bekomen in 't plaats gehad hebbende handgemeen. Voorts is uit de verklaring van ver dachte komen vast te staan, dat hij zich persoonlijk eerst bedreigd is gaan gevoe len, nadat hijzelf begonnen was de W.A. te bedreigen door tusschenbeide te ko men zooals hij gedaan heeft. Het Hof wil daar laten of en in hoeverre tegen over de onrechtvaardige bedrleiging door verdachte een bedreiging van den kant der W.A. gerechtvaardigd zou kunnen worden geacht. Het Hof is echter van oordeel, dat de bedreiging van den kant. der W.A. ten opzichte van verdachte niet gebleken is van zoo ernstigen aard te zijn geweest, dat redelijkerwijs het ge bruik van zijn vuurwapen voor verdachte als agent van politie geboden was, om dat is komen vast te staan, dat na de door verdachte geloste schoten de W.A., ondanks haar niet geringe getalsterkte ter plaats zonder eenig verzet uiteenge gaan is. Bij de bepaling van de strafmaat heeft het Hof overwogen, dat verdachte ver klaard heeft dien dag van zijn meerde ren uitdrukkelijk de opdracht te hebben gekregen volsoploopen en ongeregeldhe den tegen te gaan, aan welke opdracht hij gemeend heeft te moeten voldoen door zoo mogelijk nog krachtiger op te treden dan anders. Uit de verklaring van verdachte is het Hof gebleken, dat de leidende politie-in- stanties, die voor deze opdracht verant woordelijk zijn, daarbij niet of althans onvoldoende op de gewijzigde omstandig heden hebben gewezen, welke het aan leggen van andere beoordeelingsmaatsta- ven vorderen. Dit ware toch naar 's Hofs meening de. plicht der politieleiding geweest, die zich er van had te overtuigen dat op plaatsen, waar ongeregeldheden als de onderhavige te duchten waren, slechts agenten met voldoend begrip voor de nieuwe verhoudingen optraden. Al ont heft het nalaten daarvan verdachte met geheel van zijn eigen verahtwoordeb'k- heid, heeft het Hof toch termen aanwe zig geacht, ten aanzien van verdachte met een ernstige waarschuwipg te kun nen volstaan', hetgeen het tot uitdruk king heeft gebracht in het oplegcen van een in verhouding tot de zwaarte van het gepleegde misdrijf lichte straf. DE STRIJD IN OOST-AZIE. Verklaring van Van Mook. SHANGHAI (A. N. P.). Bij zijn onont- houd in de Australische stad Sidney, heeft de Ned.-Ind. luitenant gouverneur- generaal Van Mook, een energieke en of fensieve tactiek in Oost-Azië geëischt. Dezè eisch van Van Mook wordt be schouwd als een symptoom van de steeds grooter wordende wrijving tusschen de Ned.-Ind. en Engelsche kringen in Oost- ■Azië. In Batavia wordt scherpe critiek ge oefend op het falen der strategie van 't Empire. Men wijt dit falen aan een ge brek aan initiatief der verantwoordelijke personen. Thans, nu Batavia direct be dreigd wordt, eischt men nog krachtiger dan voorheen een stem in het kapittel bij alle belangrijke militaire beslissingen. Van Mook oefende scherpe critiek op het instellen van de verschillende oppercom mando's en oorlogsraden in Oost-Azië en in het gebied van. den Stillen Oceaan. SAIGON (Domei). Vernomen wordt, dat JapanSche troepen Pegoe hebben ge bombardeerd, een strategisch belangryke stad aan den weg naar Rangoon. TOKIO (Domei). Het keizerlijke hoofd kwartier heeft medegedeeld, dat Japan- sche land- en zeestrijdkrachten in nauwe samenwerking, Donderdag Denpasar ge heel hebben bezet, een strategisch punt cp het eiland Bali. Van een onbekende basis der Japan- sche troepen wordt gemeld, dat Japan- sche troepen, die nabij Delli, de hoofd stad van Portugeesch Timor zyn geland, denzelfden dag het vliegveld aldaar vol ledig hebben bezet, na de Australische en Ned.-Ind. strijdkrachten te hebben te ruggeworpen. Intusschen verluidt, dat de Japanners die Vrijdagmorgen geland zijn in de nabij- bijheid van Koepang, de hoofdstad van Ned. Timor, deze stad insluiten. WIJZIGINGEN IN HET BRITSCHE KABINET. STOCKHOLM (A.N.P.) Downing- street heeft Zondagavond het volgende communiqué uitgegeven: De koning heeft goedkeuring gehecht aan de volgende benoemingen: tot minis ter van Koloniën, Viscount Cranborne; tot minister van Oorlog, Sir John Grigg; tot minister van Handel, Joe Dalton; tot minister van openbare werken en eerste commissaris van openbare werken, Lord Portal; tot minister van vliegtuigproduc tie, Llewellin, en tot minister van eco nomische oorlog, Viscount Wolmer. BERLIJN (D.N.B.) Engelsche vlieg tuigen boven Duitschlantt, Zwakke Britsche luchtstrijdkrachten vlogen gis teravond naar de Duitsche bdcht. Op eenige plaatsen ontstond door bommen geringe schade. Enkele burgers werden gekwetst. Reeds om 10.30 uur was het Duitsche gebied weer volledig vrij van den vijand. Zuurkool iets duurder. De winkelprijs voor zuurkool is met ingang van gisteren met twee cent ver hoogd tot een rond bedrag van tien cent per halve kilogram. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat deze verhooging noodzakelyk is gebleken in verband met het stygen der koolpryzen ten gevolge van de bewaarkosten. van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de Incasso-Bank N.V. kantoor Goes, Klokstraat 9, Tel. 200i en 2410. 4 2 4 2 4 2 4 j 3 y2 3 3 lOO'/z 1007/i. io öVia 1013/i. 1008/i« 1005/s 97«/« 97% 923/io 9116/ie 957s 95 85VÏ 857s 10672 10l7s 77 75 104 103 151% 150% 137% 136% 114% 112 196 190 159 15272 284 27972 182 182% 219 20972 13772 123 107 ■4)7 97 90 60 59 8972 83 119 11572 142 140 12372 121 11372 106 108 104 233 209 140 143 140 64 59 129 120 114 104 99»/l6 9972 8678 87% 155 154% 153% 152 15572 140 13872 159 159 125 490 laten 161 161 23472 23672 71 68 22072 225 110% 10972 Amsterdam 21 Februari 1942. V. K. Heden Nederl. 1940 I Nederl. 1940 II Nederl. 1940 m.b. Nederl. 1941 V0 Nederl. 1941 Nederl. 1937 3—3% Nederl. 1938 3 Ned.-Indië 1937 I Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Cert. Ned. Handel Mij. A. K. U. Van Berkel's Patent Cert. Calvé Delft Fokker Cert. Leverbros Philips Lampen Pref. idem Kon. Olie Amsterdam Rubber Bandar Rubber Deli Batavia Rubber Serbadjadi V. I. C. O. Holl. Amerika Lijn Kon. Boot Ned. Scheepv. Unie Rotterd. Lloyd Mij. Nederland H. V. A. Javasche Cultuur N. I. S. y. Verg. Cultuur Deli Maatschappij Senembah 4% Bataafsche Olie 3% idem Amsterd. Bank Incasso-Bank Rotterd. Bank 6 Pref. Leverbr.os Twentsche Bank Nat. Bez. De Schelde Ned. Gist en Spir. Van Gelder's Papier Wilton Feijenoord Hessa Rubber Amsterd. Ballast Blaauwh. Vriesseveem Er heerschte vandaag een ongeani meerde stemming voor Indische waar den. Voor een Zaterdag kon de affaire vrij belangrijk worden genoemd. Sterk werden bij de opening aand. H.V.A. en idem Deli Batavia Tabak getroffen. De noteeringen waren n.l. c.a. 15 pet. bene den het slot van gisteren. Bij de overige cultuurfondsen varieerden de "nadeelige verschillen tusschen de 5 en 10 pet. Tot middenbeurs bleven de koersen zich in dalende richting bewegen. Eerst nadien volgde eenig herstel, zulks kon echter niet verhoeden, dat de meeste dezer waarden .gevoelige verliezen leden. De scheepvaartfondsen hielden zich uitzonderlijk goed, waardoor de nadee lige verschillen gemiddeld beneden de 5 pet. bleven. Aand. TL V. A. verloren in de eerste helft van het beursuur nog een veertien tal procenten, terwijl tegen het slot een redres van ca. 4 pet. volgde. Uiteindelijk bedroeg het verlies niet minder dan 24 pet. Van de specifieke suikerfondsen wa ren aand. Nisu slechts 3 pet. in reactie, terwijl aand. Javasche Cultuur het niet tot noteering konden brengen. De /handel in aand. Amsterdam Rub ber ging met belangrijke omzetten ge paard bij groote koersfluctuaties. Na op 129 pet. te zijn geopend, daalde -het fonds tot 117 pet., waarop een herstel van een zestal punteh volgde. Bij de tabakken ging het meest om in cert. Deli Mij. Per saldo bedroegen de koersverliezen bij de aandeelen onzer groote Sumatra tabak maatschappijen gemiddeld 10 pet. Op de scheepvaartafdeeling ging het meeste om in aand. Scheepvaart Unie en Holland-Amerika-Lijn. De nadeelige ver schillen waren van beperkten omvang. Aand. Kon. Olie verwisselden van eige naar tegen koersen varieerende tusschen 207% en 213 pet. met slot boven het laag ste punt. Op de locale markt waren aand. Philips en cert. Leverbros zwak gestemd. Het verlies bedroeg ca. 6 pet. In locale fondsen ging ook meer om dan gewoon lijk op den laatsten beursdag der week. Op de beleggingsmarkt waren de Ne- derlandsche staatsleeningen nauwelijks veranderd. De Indische staatsleeningen waren lager. Part. Bew. Belegging Nederland f502. Dinsdag 24 Februari 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. 8.00 Politiek week- t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3