I rij! I II I f Wanneer verduisteren Uit de Provincie DE PIONIERE li! m iii iQ i iff mi WINTERHULP NEDERLAND. Eeni hieuw bdróép. Winterhulp Nederland zal deze week opnieuw een beroep doen op de landge- nuoten. Vrijdag en Zaterdag worac we derom een collecte gehouden, waarbij s^eiajes te koop worden aangeboden, Wuurup afbeeldingen van groote Neder- luiiuuid uit vroeger eeuwen voorkomen, zouais Willem de Zwijger, Rembrandt, Julian de Wit, enz. Vooral in dezen kouden winter, die veel leed veroorzaakt,, wil Winterhulp dat leed verzachten, maar dat kan zij al leen wanneer er veel geld binnenkomt en daarom laat zij een krachtige en dringen de oproep tot het Nederlandsche volk gaan om nu eens extra te geven met e nieuwe collecte, in Zeeland is bij de drie winteruitkee- .mgen, welke reeds hebben plaats gehad, f 251000 verdeeld onder de behoeftigen. Dit bedrag kwam ten goede aan de 101 gemeenten, welke onze provincie telt. Maar wanneer men weet, dat ca. 38000 personen in onze provincie een beroep op Winterhulp doen, kan men wel rihgaan, dat van een ruime uitdeeling nog niet gesproken kan worden. En in dezen tijd komen er enorm veel aanvragen binnen. Men zou gaarne steeds weer dezelfde personen helpen, maar dat kan niet, want anderen hebben ook recht op uit- keering. Men begrijpt, dat Zeeland zich zelf onmogelijk kan bedruipen van de opbrengsten der collecten in de Zeeuw- sche gemeenten en daarom voteert het landelijk bureau steeds groote bedragen. Van veel belang voor Winterhulp zijn de groote giften, welke men ontvangt van de industrieën als Philips, B. P. M., enz., maar waar Zeeland dergelijke groot-be dreven niet heeft, kan men in onze pro vincie dergelijke sommen niet verwach ten en daarom is men altijd weer op de bevolking zelve aangewezen. Winterhulp doet wat zij kan om den armen de behulpzame hand te bieden in dezen barren wintertijd. En zij verwacht nu van de beterbe- deelde Nederlanders, dat zij hun plicht zullen verstaan tegenover hun minder bedeelde medemenschen. Wat mot week wrtdtfatl Aanwakkerende wind des avonds beteekent voor den volgenden dag slecht weer. De zon houdt zich In ons land soms langen tijd schuil. Verkoudheid, griep en rheu- matiek zijn aan de orde van den dag. Daarom: /tooitUttuUó/ •uW* 20 UbtetUn 55 et Ztkiê t 2 tebletta* 7 st. DINSDAG 24 FEBR. 1942. 's Morgens tot 8.38 u. 's Avonds van 19.09 u. Christelijk Voorbereidend Onderwijs. Zaterdag vergaderde te Goes de afdee- ling „Zeeland" der Vereen, van Onder wijzeressen bij het Chr. Voorber. Onder was onder leiding van mej. J. C. van Wuijckiiuijse van Yerseke. Mevr. N. M. M. van Gelderen-Wessels heeft gerefe reerd over: „Tact", waarop een uitvoe rige gedachtenwisseling volgde. De presidente behandelde het onder- FEUILLETO$ 52) „Voorloopig beschouw ik die woorden als niet gesproken, Fred. Je zoudt er spijt van kunnen hebben. Ik antwoord alleen, dat je je wachten moet voor de gevolgen, want je moeder en ik accepteeren die •vrouw niet als schoondochter. Het staat altijd nog in mijn macht, je te onterven. En dan moet je maar zien, dat je je redt. Dit is mijn laatste woord wat deze zaak betreft, Dus ik adviseer: ga niet overijld te werk, denk om de gevolgen." „Ik lijd liever armoede met. de vrouw mijner keuze dan te trouwen met ie mand, die Ik niet liefheb", zegt Fred de Bruin woest. Hij springt op en verlaat het privé- kantoor, de deur hard achter zich dicht slaand. Zwaar steunend laat de oude heer De Bruin het hoofd op zijn schrijftafel zakken. werp: „Het gebruik van de Mozaïek". pTr»xv en stevk de ze! "f werk- opweck? d d'* te irwwrr wit. mede door de drukke, leerzame bespreking. Middelburg. SlechthooderKfert. Aan het in de ver gadering van de afd. Middelburg van de Vereen, tot bevordering van de belangen van Slechthoorenden uitgebrachte jaar verslag ontleenen w*j, dat in April de nieuwe groepstelefoon, die door mede werking van de Commissie voor oorlogs schaden kon worden aangeschaft, in ge bruik kon worden genomen. De proefkist kreeg bezoek van 50 personen, onder wie ook van de dorpen van Walcheren. Een 20-tal vonden een geschikt instrument, 11 wachten nog daarop. De handwerk- club zette haar arbeid met 11 leden voort en aan twee lipleescursussen namen vijf leden deel, terwijl een 14-jarig meisje op kosten van het Johan Sassefonds werd opgeleid. Tot bestuursleden werden herkozen mevr. E. Unger-van Brero en de heer J. P. Lueiieer. Dr Huese uit Goes zal op 21 Maart een lezing met filmvertooning houden. Muziek van de weermacht. Zater dagmorgen had op den Dam weer een muziekuitvoering plaats door het mili tair korps, dat ook Zaterdag 14 dezer op den Dam musiceerde. v Met pensioen De burgemeester heeft met ingang van 1 April eervol ont slag verleend aan den heer M. Verhage, adjunct-inspecteur van politie titulair, alhier, zulks wegens 't bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. De heer Verhage heeft 33 jaar dienst bij 't korps achter den rug, waar hij de verschillende rangen heeft doorloopen, totdat hij bij de jongste uitbreiding zijn tegenwoordi ge rang verkreeg. Weer1 eenl. Toen een juffrouw uit Ritthem bij de firma Vroom Drees- man haar inkoopen had gedaan en wel gemoed haar fiets wilde bestijgen om huiswaarts te keeren, bleek haar rijwiel verdwenen te ijn. Een andere „dame" wes haar voor geweest. Hoe vaak is niet aan geraden zijn rijwiel van een slot te voor zien. Ook kan men de fiets voor enkele centen aan een rijwielbewaarder toever trouwen. Dievegge gearresteerd. Naar Ber gen op Zoom is overgebracht een juf frouw, die zich aldaar aan diefstal heeft schuldig gemaakt en die deswege alhier werd aangehouden. Onvoorzichtig geplaatst. Zaterdag had de beheerder van een transportrij wiel dit in dé Langeviele tegen een handkar geplaatst, waarop een tafel ten vervoer gereed lag. Toen de tram van de brug kwam rij den pakte zij het rijwiel en daardoor zwenkte ook de handkar, waardoor een ruit van de tram het moest ontgelden en ook de tafel en twee rijwielen, die op een stoep stonden, schade opliepen. Tegen den man, die het transportrij wiel had geplaatst, zijn twee processen- verbaal' opgemaakt. Een wegens .het overtreden van de nieuwe verkeersbepa- ling, die voorschrijft, dat hij, die door een verkeersfout schade aan anderen toebrengt, strafbaar is, en een wegens overtreding van het tramwegreglement (het niet zorgen, dat de tram ongestoord haar weg kan vervolgen). I Goes. Hardrijderij. Zooals in dit nummer wordt aangekondigd, ligt het in 't voor nemen, Woensdag a.s. op de Oostvest een hardrijderij voor kinderen tot en met. 16 jaar te houden. Gaarne wekken wij tot deelname op. Ook brengen wij het vrien delijk verzoek der vereen. „Ijsvermaak" over om prijzen beschikbaar te willen stellen. Ernstige val. De heer J. I. is op den hoek van de Lange Kerkstraat en Klok- straat zoodanig gevallen, dat hij zijn been brak. Dr Snoek verleende het slachtoffer geneeskundige hulp. Diefstal. J.' L. heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van twee pakken met rookartikelen vanaf een bo dewagen, waarmede zij naar Vlissingen waren gezonden. De politie stelt een on derzoek in. i' Bakkerij ROOSE levert nog goed brood. (Adv.) J.l. Vrijdagavond werd door de Ver. „De Ambachtsschool" in het gebouw aan „Je zult wel moeten, jongen", mompelt hij. Anders zijn we verloren." Vader en zoon zien elkander dien dag dag niet meer. Fred ontwijkt, zijn vader. Ook tot zijn moeder zegt hij alleen het hoogstnoodige. Immers, zij is ook in het complot, zooals hij dat ziet. Hij weet niet, dat zijn vader een lang onderhoud met zijn moeder heeft en wat daarvan het gevolg is. Nog dien zelfden middag rijdt de wa gen van de familie voor en de chauffeur brengt mevrouw De Bruin naar Neerveld, een dorp in de buurt. Zij legt daar een bezoek af, zooals zij de laatste weken meer deed, zonder dat Fred het wist, bij de Haersoltes. Die toenadering wordt op zettelijk gezocht. De families kennen el kaar wel, betrekkelijk goed zelfs. Maar nu moeten Fred en Lucie tot elkaar worden gebracht. Mevrouw De Bruin is door haar man algeheel op de hoogte gesteld van den miserabelen toestand, waarin hij is komen te verkeeren. Lucie Haersolte is het eenige redmiddel. Den vólgenden dag heeft zij een ge sprek met Fred, waarin zij hem be zweert, er van af te zien, om mejuffrouw den Westwal ha^r Algemeene en Be stuursvergadering gehouden, waar o.m. de volgende punten werden behandeld: Ie, Rekening en verantwoording Afd. Ambachtsschool 1941: Ontvangsten f 6965,83, uitgaven f 48.358,71. Begroo ting 1943De ontvangsten werden vast gesteld op f 6210,88, de uitgaven op f 53.347,95. 2e. Rekening en verantwoording 1941. Afd. AvondschoolOntvangsten f 848,36, uitgaven f 4044,59. Begrooting 1943. De ontv. werden vastgesteld op f 929,32, de uitgaven op f 4977,36. 3e. Rekening en verantwoording 1941. Afd. Vakschool voor meisjes: Ontvang sten f 8345,60, uitgaven f 31.667,49. Be grooting 1943. De ontvangsten werden vastgesteld op f 8367,45, de uitgaven op f 34.597,03. 4e. Rekening en verantwoording 1941, afd. Krabbendijke. Ontvangsten f 110,64, uitgaven f 359,12. Begrooting 1943. De ontvangsten werden vastgesteld op f 150, de uitgaven op f 668,50. Zuid-Beveland. Kapel Ie. De werkliedenvereenigmg kwam Vrijdag bijeen onder voorzitter schap van den heer J. Sinke. De pen ningmeester, de heer D. Landman, bracht verslag uit. De kas ging eenigs- zins vooruit. Besproken werd om pogin gen in het werk te stellen om het lange wachten bij het distributielokaal te on dervangen. De ambtenaar, die daarvoor zit, kan het werk niet alleen aan. Het Ziekenfonds kwam bijeen on der voorzitterschap van dhr J. Sinke. De penningmeester deed rekening en ver antwoording. Er was een batig saldo. Twee nieuwe leden. Het ledental vermin derde met 4. Een voorstel tot verhooging van uitkeering bij ziekte werd niet aan genomen. Eind deze maand zal de veilings- vereeniging Kapelle-Biezelinge en Om geving weer in algemeene vergadering bijeenkomen. Ook in 1941 kon de ver- eeniging ruimschoots aan haar verplich tingen voldoen, zoodat besloten werd tot uitloting van 20 obligaties van de lee ning 1938. Verder staat op de agenda een bestuursvoorstel tot uitbreiding van het veilingsterrein. Wemeldinge. Gevonden een gedeelte van een distributiebonboekje periode 24 Dec. 194121 Maart 1942. Inlichtingen te bekomen bij den Gem. veldwachter. (Belangeloos bericht.) Walcheren. Vrouwenpolder. De 72-jarige mej. ds V. alhier had het ongeluk zoodanig te vallen, dat ze haar pols brak. Koucfekerke.Begrafenis wet houder Contant. Onder groote belangstelling is Vrijdagmiddag het stof felijk overschot van wethouder Contant ter aarde besteld. Burgemeester J. L. Dregmans heeft aan de groeve gesproken als burgemees ter en als vriend, waarbij hij in een uit voerige toespraak de verdiensten van den overledene heeft geschetst. Zijn bijzonder helder verstand en zijn scherpen geest, aldus spr., gingen gepaard met rede naarsgaven en bekend wa§ ook zijn slag- Verlaan ten huwelijk te vragen. Hij moet toch bedenken, dat dat meisje geen partij voor hem is. Welk element zou hij dan in de familie halen! Natuurlijk, is er niets op haar aan te merken. Zij is 'n be schaafd meisje, maar haar dweeperige godsdienst! Hij weet niet wat hij doet! Het is een bevlieging van hem. De te leurstelling zou er spoedig zijn. Laat hij zijn ouders dat verdriet toch niet aan doen! Wat ter wereld kan hij toch voor bezwaar hebben tegen Lucie Haersolte! De eenige erfgename van schatrijke ouders. 'Och zwijg toch van dat schepsel. Ik kan haar hiet zien, moeder!" „Vooroordeel, jongen. Je kent haar niet goed. Zij valt zeer mee. Ik kan me geen betere schoondochter wenschen. Maak nog eens nader kennis met haar. Ik zal voor de gelegenheid zorgen". ,.0, ik denk er niet aan. Ik wensch juffrouw Verlaan. Die heb ik lief, moe der. Lief, verstaat u dat? Dat is geen be vlieging. Vader kan doen wat hij wil met-mij, ik buig niet." (Wordt vervolgd.) vaardigheid In het debat. Hjj heeft hier door een stempel gedrukt op het gemeen tebeleid. Hy heeft, veel tot stand mogen brengen en de gemeente is hem dan ook veel dank verschuldigd. Door de aange name samenwerking is een hechte vriendschap ontstaan, waarvoor spreker altyd dankbaar zal blijven. De heer P. Hillebrand van-St. Laurens herdacht den heer Contant als voorzitter van de afd. Walcheren der Smedenorga- nisatie, en zeide, dat het aan zijn leiding te danken is, dat men thans de vruchten van een goede organisatie plukt. De heer P. Kesteloo van Gapinge sprak als vriend, die de verdiensten van den ontslapene naar voren bracht als oud-hoofdbestuurslidvan de Bond van Smedenpatroons. Tenslotte werd het woord gevoerd door den heer A. Schieman uit Axel, namens de Zeeuwsche combinatie, waarna woor den van dank werden gesproken voor de laatste eer den overledene bewezen. Tholen en St.-Philips!and. Tholen. In verband met de nieuwe ver keersregels, zal door den agent van po litie, de heer Kok, eerstdaags op de scho len worden begonnen met het geven van verkeerslessen. In verband met de nieuwe ver keersregels dient men er op te letten, dat het zelfs verboden is met het rijwiel aan de hand, het gedeelte der Hoogstraat vanaf het Stadhuis tot bij,de firma Pott door te gaan. St Maartensdijk. Tengevolge van de brandstoffenschaarschte is de openbare lagere school alhier tijdelijk gesloten. Schouwen-Duiveland. Renesse. Een zoontje van dhr J. G., die aan het spelen was bij het slachtge- bouw, ging op een gegeven oogenblik, omdat hij anders ergens niet bij kon/ op een kookpot van 100 liter inhoud staan, die gevuld was met kokend water. Plot seling kantelde het deksel en kwam het eene been in het kokende water terecht. In de nabijheid zijnde personen snelden onmiddellijk ter hulp en na behandeling van den schielijk ontboden geneesheer, kon het jongetje, dat veel pijn leed, naar huis worden vervoerd. (Z. Nsb.) Bruinisse. Dhr A. H. Stols is zoodanig gevallen, dat hij zijn arm brak. Het dochtertje van dhr W. J. v. d. Ploeg kwam zoo ongelukkig op straat terecht, dat zij met een hersenschudding werd opgenomen. Zeeuwsch-Vlaanderen. Axel. De burgemeester heeft aan den commissaris der provincie voorgesteld de Wilhelminastraat den naam te geven van Bestevaerstraat en de Julianastraat te veranderen in Jacob Catsstraat. Op Dinsdag 24 Maart a.s. wordt al hier een verplichte stierenkeuring gehou den. De strijd tegen den clandestienen handel. De Vughtsche politie hééft bij een tabakshandelaar aldaar een voorraad tabakssurrogaat in beslag genomen, dat onder den naam Edel-assorti voor 40 cent per ons werd verkocht, en volgens het opschrift op het pakje was bestemd te dienen als pijpvulling. De politie heeft het surrogaat onder zocht en daarbij kwam aan het licht, dat vele Vughtenaren hun pijp hebben ge vuld met een mengsel van geschaafd eiken-, beuken- en lindehout, en bast van deze boomsoorten; voorts bevatte dit „edel-assorti" bagger uit slooten en... gedroogden dierlijken mest! Tabak kwam er niet in voor. Spoedig daarna kwam een klacht we gens koppelverkoop tegen den winkelier binnen. Hij had papier van oude kwali teit te koop, maar gaf dit slechts af bij gelijktijdige afneming van onmogelijk verkoopbare surrogaten. Dientengevolge is gisteren de politie ten tweede male voor den winkel verschenen, thans met zes agenten en een vrachtwagen, tenein de den aanwezigen voorraad mede te nemen. Een groote menigte kijklustigeu was toegestroomd en werd voor haar belang stelling met een aangename verrassing beloond. De politie trof namelijk nog een derden voorraad aan en wel gehamster de chocolade, vermicelli en andere zeld zame en zeer begeerde artikelen. Onmiddellijke verkoop van deze gqe- deren werd gelast en de toeloqp van het publiek was zoo gi*öot, dat verscheidene politieagenten slechts met moeite do orde konden handhaven. Na vier uur was de voorraad ten einde. De winkelier is thans radicaal uitverkocht. Verdacht van betrokken te zyn by een uitgebreiden kettinghandel te Winscho ten, is door de gemeentepolitie aldaar aangehouden W. B., wonende te Win schoten, toen hij, in gezelschap van zyn echtgenoote, een groote hoeveelheid thee, koffie, zeep, tabak, sigaren en sigaretten trachtte te vervoeren. B. wilde over de herkomst van deze goederen niets loslaten. Toen men echter in B.'s woning een onderzoek instelde, trof men daar drie pei'sonen aan, die op B. wachtten om de goederen in ont vangst te nemen. Dit bleken zijn vaste afnemers te zyn. Ten huize van W. B. werden in beslag genomen hoeveelheden manufacturen, afkomstig van den koop man S. te Winschoten. Het onderzoek leidde verder naar Groningen en Leeu warden. Allerlei verschillende stoffen, alsmede koffie, cacao, sigaren en sigaret ten werden in beslag genomen. De kof fie werd verkocht tegen f 21,50 per pond, de thee voor f 42 per pond en de tabak voor f10 per pond. Allen zijn in arrest gesteld. Proces-verbaal is opge maakt. Doodelyk ongeluk. Za terdagmiddag schoot de 27-jarige K. F. te 's-GraVenhage bij zijn woning met een geweer op een rat. De kogel ketste af, met het gevolg, dat hij van richting ver anderde en door een venster van een in de nabijheid gelegen perceel drong. De 27-jarige huisknecht J. F. D., die zich in dit vertrek ophield, werd aan het hoofd getroffen. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis overgebracht, waar hy aan zijn verwondingen is overleden. De moord te Voorburg. Omtrent den moordaanslag te Voor burg, waarover wij Vrijdag reeds in 'tkort berichten, meldt de „N. R. C." nog het volgende: Om ongeveer kwart over zeven werd van der L. in de Bilderdijklaan aan gesproken door een 'onbekenden man, die geld van hem eischte. Van der L. gaf hem zijn portemonnaie met inhoud, doch hierbij schijnt een worsteling te zijn ontstaan, waarbij het slachtoffer met een dolk of met een mes in den rug werd gestoken, waarop de dader de vlucht nam. Een uit de richting Den Haag komende fietser was op eenigen afstand getuige van de worsteling en begaf zich naar het slachtoffer, dat hem mededeelde, beroofd te zijn. Hij zette den dader op de fiets na, haalde hem in en eischte het geld van hem terug. JDe dader overhandigde hem hierop de portemonnaie, waarop de getuige hem de vraag stelde: „waar is de rest?" De dader stak hierop zijw hand in een binnenzak alsof hij daar nog meer buit had, maar een oogenblik later kwam de hand weer te voorschijn met een dolk of een mes, waarmede hy, een aanval deed op den getuige. Door dat deze zijn fiets tusschen zich en zijn aanvaller plaatste mislukte deze aanval. De politie heeft van der L. ter plaatse verbonden, doch tijdens de overbren ging naar het ziekenhuis St. Antonius- hove is het slachtoffer aan zijn ver wonding overleden. Het slachtoffer, de 57-jarige C. van der L., is'als machinezetter bij een druk kerij in Den Haag werkzaam. De aan randing geschiedde bij het kruispunt BilderdijklaanRozenboomlaan, waar zich nog geen huizen bevinden. Op het oogenblik van het misdrijf was het er zeer stil. Toen de getuige ook zijn leven bedreigd zag bij het" te voorschijn brengen van het dolkmes van den dader vluchtte hy den Binckhorstpolder in. De dader is toen met het rijwiel van den getuige in de richting Den Haag weggereden. Onmiddellijk daarna is de getuige naar het politiebureau te Voorburg gegaan om van het gebeurde aangifte te doen en medische hulp te halen voor het slachtoffer, dat hevig bloedend was neergestort. Hoewel deze hulp spoe- In „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage sprak Woensdagmiddag Ir. A. A. Mussert, de leider der N.S.B., voor het kader van d^n Nederlandschen Arbeidsdienst. Een overzicht tijdens de rede van Ir. Mussert Polygoon-Fotodienst N.S.B.-Swart.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2