Binnenland DAGKALENDER. MAANDAG 23 FEBRUARI 1942 56e JAARGANG - No. 121 Bureaux Lange VorstsfraaL 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Christelijk Dagblad voor Zeeland Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Groote successen van Duitsche duikbooten op den Atlantischen Oceaan - Het gros van een Sowjetleger ingesloten en vernietigd - De buit De strijd in Ned. Oost-Indië. Familieberichten 33 cent per regel Overige adverieniiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting te Singapore. basis terug gekeerd. Volgens berichten, afkomstig van den vjjand, werd een groot deel der bemanning gevangen genomen DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. EXTRA BERICHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt het volgende extra-bericht bekend: Duitsche onderzeebooten hebben op den Atlantischen Oceaan nog 17 schepen met 102.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Daardoor worden de tot dusver behaalde successen van onze duikbooten voor de Ame- rikaansche kust .op 80 schepen met, 532.900 b.r.t. gebracht. Bij de voortzetting der opera ties in de Caraïbische Zee drong een onzer duikbooten de Golf van Paria in het Westen van Trinidad binnen en bracht op de reede der Britsche haven Port of Spain twee schepen, waaronder een tankschip, tot zinken. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In den centralen sector van het Oostelijke front heeft het leger van den generaad der pant sertroepen Model, in verwoede ge vechten, die vier weken hebben gedilurd, onder de moeilijkste weersomstandigheden, het gros van een -vijandelijk leger ingeslo ten en vernietigd, alsmede sterke deeien van een ander vijandelijk leger verslagen. Daarbij verloor de vijand rond 5000 gevangenen, 27.000 dooden, 187 pantserwagens, 615 kanonnen, 1150 granaatwerpers en machine geweren, alsmede een groote hoe veelheid ander oorlogsmateriaal. Tegelijkertijd heeft dit leger voort durende zeer hevige ontlastings- aanvallen van den vijand afgesla gen en ook hierbij den vijand zwa re verliezen toegebracht. In de overige sectoren van het Oostelijk front hebben formaties van het leger, gesteund door ster- 'ke strijdkrachten der luchtmacht, den bolsjewisten bij hun vruchte- looze aanvallen zware verliezen berokkend. In het hooge Noorden be stookten duikbommenwerpers dee ien van den Moermansk- s p o o r w eg _met bommen van zwaar kaliber. In Noord-Afrika werden in Oostelijk 'Cyrenaïca Britsche verkenningsafdeelingen teruggesla gen. Op het eiland Malta plaatsten Duitsche gevechtsvliegtuigen bom- treffers op troepenverblijfplaatsen en vliegveldinstallaties. Zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, hebbe,n Duitsche duikbooten op den Atlantischen Oceaan weer 17 schepen van 102.000 B.R.T. in totaal tot zinken gebracht. Daardoor wordt het resultaat, dat onze duikbooten tot dusverre voor de Amerikaansche kust heb ben behaald, vergroot tot 80 sche pen van 532.900_ B.R.T. in totaal. Ter voortzetting" van de operaties in de Caribische Zee is een onzer duikbooten deGolf vanParia, ten Westen van Trinidad, bin nengedrongen en heeft op de reede van de Britsche haven Port of Spain twee schepen, waaronder een tankschip, tot zinken gebracht. In het tijdvak van 11 tot 20 Februari heeft de Britsche lucht macht 99 vliegtuigen verloren, waarvan 38 boven de Middelland- sche Zee en in Noord-Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 28 eigen vliegtuigen- verloren, ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het 630ste weermachtsbericht luidt: Onze voorhoeden hebben ten Zuiden en Z.W. van Tmimi en Mekili tegenaan vallen ondernomen op vijandelijke ver kenningsafdeelingen en deze terug ge dreven. Ook gisteren werd de activiteit van de luchtmacht door het slechte weer be perkt. Onze vliegtuigen bombardeerden het vijandelijke achterland. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen hebben een beperkt aantal bommen ge worpen in de omgeving van Zuara en Homs zonder schade aan te richten. Een onzer duikbooten is niet op haar en naar Gibraltar overgebracht. De torpeboot „Sagittario", onder be vel van den luitenant ter zee le klasse Lanfranco Lanfranchi, heeft een vijan delijke duikboot geramd, die in enkele seconden zonk. BRIEF VAN EEN NEDERLAND- SCHEN SOLDAAT IN HET OOSTEN SS-Schütze A.V.H. van Maarseveen schrijft: Het is vandaag Allerzielen. Dat is altijd een bijzonderen dag, nu zoowel als vroeger. Buiten sneeuwt het onafge broken en steeds hooger hoopen de witte vlokken zich op. Het wordt een wonder baarlijke eindeloöze vlakte. Dit witte kleed dekt vele, ja tallooze helden, die zichzelf hebben geofferd voor het vader land, voor geheel Europa. Deze dag stemt ons weemoedig. Niet omdat zooveel broeders vielen, want deze rouw dragen we met trots. Neen, we zijn weemoedig, omdat in ons eigen land nog zooveel menschen deze ontel bare offers, welke ook voor hen worden gebracht, niet waardeeren, omdat zij nog vastgeroest zitten in hun grenzeloos egoïsme en verstard zijn in hun betwe terij. Wij zijn weemoedig, omdat zij niet willen zien en niet willen hooren. Zij marcheeren niet mee in onze rijen, doch waar zullen zij morgen, wanneer de strijd voorbij is, staan, wanneer wij datgene bevochten hebben, waarop onze nakome lingen trots zullen zijn? Zullen zij zich dan niet hun geheele leven schamen en spijt hebben? Zullen zij zich dan niet be drogen voelen? SLAGSCHIP „DUNKERQUE" TE TOULON. (D.N.B.) Het Fransche .slagschip „Dun- kerque", dat begin Juli 1940 bij een En- gelschen overval bij Mers-el-Kebïr op de gedemobiliseerde Fransche vloot zwaar beschadigd werd, is, naar officieel wordt medegedeeld, een dezer dagen op eigen kracht de oorlogshaven van Toulon bin- nengeloopen. Weer een Amerikaansch tank schip getorpedeerd. Ten Westen' van Martinique is een Amerikaansch tankschip door een duik boot getorpedeerd. De bemanning is ver moedelijk gered. Totale mobilisatie in Australië De Daily Express verneemt van .zijn correspondent te Melbourne, dat de Australische minister-president, Curtin, thans de eerste maatregelen getroffen heeft voor een volledige mobilisatie van het Australische materiaal aan menschen en bewapening. JAPANSCHE BUIT BIJ DEN STRIJD OM SINGAPORE. Het Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat de Japansche strijd krachten te Singapore meer dan 73.000 Britsche soldaten gevangen genomen hebben. Onder hen bevinden zich 28 ge neraals. Onder de Britsche gevangenen bevinden zich 8000 gewonden. De door de Japanners gemaakte buit bedroeg 300 kanonnen, 2000 machinege weren, 50.000 geweren, 200 pantserwa gens en tanks, 10.000 automobielen, 200 motorfietsen, een schip van 10.000 ton, alsmede 3 tankschepen van 5000 ton en voorts nog vele kleinere schepen en enor me hoevèelheden oorlogsmateriaal en munitie. Omtrent de Japansche'verliezen deelt het .communiqué mede, dat ongeveer 3000 soldaten sedert de landing op het eiland Singapore gedood of gewond zijn. op het eiland B i n t a n, een Nederland- sche bezitting op 45 km ten Zuid-Oosten van Singapore. Het eiland is bezet. Groote hoeveelheden bauxiet en tin zfln gevonden. Uit Londen meldt Radio Mundial: De correspondent van de Times bericht uit Batavia, dat de Nederlandsch-Indi- sche petroleummaatschappijen hun ver liezen op grond van de zelf ondernomen vernielingen van oliebronnen, raffinade rijen enz. op f 140 mlllioen pond schatten. NEDERLANDSCH ESKADER AANGEVALLEN. (Domei). Het Japansche Keizerlijke hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat Vrijdag te middernacht twee N e d. -1 n- d i s c h e torpedobootjagers tot zinken zijn gebracht en dat een andere torpedo- bootjager zwaar is beschadigd bij een gevecht in de Straat Lombok (tusscheh de eilanden, Bali en Lombok) tusschen twee Japansche torpedojagers en een Ned.-Indische vlootmacht, bestaande uit 2 kruisers en 3 torpedojagers. n Aanval op Java verwacht. De slag om Batavia is begonnen, zoo meldt Exchange Telegraph, naar D.N.B. uit Stockholm verneemt. De zeeengte, die de sterke Japansche contingenten bij Bali van Java scheidt, is slechts 2.5 km breed. De invasie van Java, zoo vervolgt het Engelsche persbureau, wordt van uur tot uur verwacht. Wavell moet er rekening mee houden, dat zij uit vier richtingen kan komen, namelijk van Bali, alsmede van Sumatra, Borneo en Cele bes. Dé Japanners hebben hun landings vaartuigen, die zij indertijd op Malakka hebben gebruikt, stelselmatig op Celebes en Sumatra geconcentreerd. VLIEGVELDEN OP JAVA GEBOMBARDEERD. (D. N. B.). Naar het legerberieht uit Batavia meldt, hebben Japansche bom menwerpers Zaterdag een vliegveld in West-Java en een vliegveld in Oost-Java gebombardeerd. Op beide plaatsen is „eenige schade" aangericht. Bij een bomaanval opBanjoewan- g i, aan de Oostelijke kust van Java, zijn door voltreffers op een schuilplaats 39 man gecft5od en 19 gewond. Volgens niet-officieele berichten uit Batavia beginnen de geallieerden hun troepen uit S u m a t r a terug te trek ken. m Naar voorts uit Batavia wordt gemeld, trekken de Japansche troepen, die op het eiland Bali zijn geland, in Weste lijke richting op. Na de eerste landingen zijn nog versterkingen voor de Japansche strijdkrachten aan land gezet. Japansche troepen zyn Vrijdag geland REORGANISATIE DER OPENBARE ARBEIDSBEMIDDELING. De gezamenlijke directeuren der ge westelijke arbeidsbureaux zijn voor een tweedaagsche vergadering te Den Haag bijeen geweest. Na een begroetingswoord van den secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken, Ir R. A. Verwey, hield president Dr Boeing, leider der Hauptabteilung Soziale Verwaltung van het Rijkscommissariaat, een inleiding, waarin hij gewaagde van het eerherstel, dat de arbeid heeft gevonden. De arbeids beurs moest plaats maken voor het ar beidsbureau en dit was niet 'n bloote naamsverandering. Het arbeidsbureau is niet langer een beurs, maar een instel ling, die een hooge opvoedkundige taak heeft te vervullen. Het zal in de toekomst niet langer moeten voorkomen, dat in een bepaald gedeelte van de groot-Europeesche ruim te een overschot aan arbeidskrachten bestaat, terwijl men elders handen te kort komt. Voor het oogen- blik bestaat de meest acute taak hierin, dat zorg moet worden gedra gen voor een tewerkstel ling in Duitschland van het in Nederland aanwe zige overschot aan ar beidskrachten. Na deze uiteenzetting hield Oberregie- rungsrat Dr Müntinga, eveneens verbon den aan de Hauptabteilung Soziale Ver waltung, een instructieve uiteenzetting over den opbouw van het arbeidsbureau in Duitschland. De wnd. directeur-generaal van het Rijksbureau, de heer Th. J. van Lier, be handelde enkele aspecten van het ar beidsbestel in verband met maatregelen op het gebied der arbeidsbemiddeling in binnen- en buitenland. AMSTERDAM EN ROTTERDAM AUTOMATISCH. Van heden af, kunnen aangeslotenen op een geautomatiseerd net in het dis trict Amsterdam, zonder tusschenkomst van de telefoniste, zelf een aansluiting tot stand brengen met een aangeslotene bij een geautomatiseerd net in het dis trict Rotterdam, behalve met het net van Gorincheem. Ook in omgekeerde richting is automatisch verkeer moge lijk, met uitzondering van het net Go- rinchem echter, maar ook van het plaat selijk net te Rotterdam (stad). VIER BROCHURES. De Directie der Ned. Spoorwegen zond ons vier brochures, geschreven over on derwerpen, die de belangstelling van het publiek hebben,n.l.„Het Seinwezen", „Hoe ontstaat een dienstregeling'?", „De Nederlandsehe spoorwegen een miljoe nenbedrijf" en „Wat rijdt er langs de rails?" De bedoeling met deze brochu res, die in den gewonen en in den stati onsboekhandel verkrijgbaar zullen wor den gesteld, is het publiek op populaire en instructieve wijze iets te vertellen over enkele van de belangrijkste elemen ten van het spoorwegbedrijf. RUNDVET OF BOTER NAAR KEUZE. Op bon 13 van de boterkaart, welke geldig zal zijn gedurende het tijdvak van Dinsdag 17 Maart a.s. tot en met Woens dag 25 Maart 1942, zal naar keuze boter of rundvet verkrijgbaar worden gesteld. Per twee bonnen zal men een hoeveel heid van 250 gram boter of 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die op genoemd bonnummer rund- vet wenschen te betrekken, dienen de met 13 genummerde bonnen vooraf bij hun slager in te leveren in de week van Zondag 22 Februari tot en met 28 Fe bruari 194-2. De slagers moeten de in laatstgenoemd tijdvak van hun klanten ontvangen bon nen op Maandag 2 Maart a.s., ter ver krijging van een toewijzing voor vet, bij den plaatselijken distributiedienst inleve ren. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de aflevering zoowel van rundvet als van boter op bon 13 eerst geoorloofd is met ingang van Dinsdag 17 Maart a.s. VERLENGING MEELKBONNEN. De geldigheidsduur van de bonnen „06" tot en met „09" van de melkkaart wordt met vier weken verlengd. Genoem de bonnen kunnen derhalve nog tot en met Zaterdag 21 Maart a.s. voor het koo- pen van het gebruikelijke rantsoen melk worden gebruikt. MAANDAG 23 FEBR. 1942. Doch de Heere in de hoogte is gewel diger (|an het bruisen der groote wate ren, dan de geweldige baren der zee. Ps. 93 t 4. RUIM BAAN VOOR DE POLIT-IE. f Het Politiesignaal. (A.N.P.) De Duitsche politie in het bezette Nederlandsehe gebied deelt mede: In bepaalde gevallen is het noodzake lijk, dat de politie zoo' snel mogelijk door de straten rijdt. Dergelijke gevallen doen zich vooral voor, indien ergens een algemeen gevaar moet worden afge wend. Een snel vooruitkomen tijdens druk verkeer is slechts mogelijk, indien alle overige weggebruikers in dergelijke gevallen afstand doen van bun persoon lijke voorrechten en den rijweg onmid dellijk voor een ongehinderd snel pas- seeren van de politie vrijlaten, inziende, dat het algemeen belang moet gaan voor bet belang van den enkeling. De ver plichting daartoe is vastgelegd in de verordening voor bet verkeer op den weg voor het bezette Nederlandsehe ge bied van 8 October 1941 in artikel 41 ten 3) pag. 831. In deze wettelijkte be paling, die klaarblijkelijk nog niet vol doende aan de bevolking bekend is, wordt duidelijk gezegd, dat iedere weg gebruiker reeds bij de nadering van een politievoertuig, dat zich in het bovenge noemde geval door een bijzonder signaal kenbaar maakt, onmiddellijk door sterk naar rechts uitwijken en stoppen tot bet politievoertuig voorbij is, den rijweg- moet vrijmakerw Het geluidsig naal, dat gegeven wordt, bestaat uit een opeenvol ging van enkele tonen (accoord), die zoo luid zijn, dat zjj door een ieder gehoord moeten worden. Een uitvlucht, dat iemand dit zeer luide signaal niet geboord heeft, kan niet aanvaard w or den. Er zij op gewezen, dat degene, die bij het klinken van het signaal niet onmiddel lijk den rijweg heeft vrijgemaakt, indien hij daardoor een ongeluk krijgt, op geen schadevergoeding kan rekenen en bo vendien nog wegens overtreding van de bestaande verkeersverordening wordt gestraft. Alle politie-ambtenaren in het bezette Nederlandsehe gebied hebben op dracht zeer nauwkeurig toe te zien op de naleving van dit in het algemeen be lang gegeven voorschrift. De verplich ting tot stoppen geldt vanzelfsprekend ook voor tramwagens. OPSPORINGSCORPS VOOR PRIJSBEHEERSCHING. (A.N.P.) De cursus voor politie ambtenaren, welke de gemachtigde voor de prijzen, Mr H. C. Schokker, in het depot van de marechaussee te Apeldoorn had belegd, voor de vorming van een speciaal opsporingscorps, verbonden aan zijn dienst, is gesloten. De cursus heeft vijf weken geduurd. De eerste weken hebben twee verschillende groepen van ieder 5060 politie-ambtenaren uit di-i verse plaatsen van het land een één- wekelijkschen cursus gevolgd. Daarna hebben ongeveer 50- douane-ambtenaren voornamelijk uit Amsterdam en Rotter dam afkomstig, zich twee weken in het depot opgehouden. De eerste week dien de om hun eenige politieele scholing te verschaffen en de tweede was, evenals voor andere cursisten, uitsluitend aan de prijsbeheersching gewijd. De laatste week hebben ongeveer 50 politie-ambtenaren en enkele marechaus sees den cursus gevolgd. Zon op onder 8.40 19.08 Maan op onder 12.28 3.— Vandaag "Eerste kwartier. 3 Maart Volle maan. BRITSCHE KABINETSWIJZIGING. Werd nog maar kort geleden gemeld, dat Churchill had geweigerd zijn kabi net te wijzigen en dat Cripps, de man van den uitersten linkervleugel der La bours, de vriend der Sowjets, voorheen een felle criticus van Churchills politiek, geen-functie zou aanvaarden, omdat hij een zekere mate van gezag had geëischt, dat de minister-president hem onmoge lijk kon verleenen, thans heeft Churchill voldaan aan den wensch der publieke opinie en een oorlogskabinet samenge steld. Labour is daarin sterk vertegen woordigd. Cripps wordt zelfs woord voerder der regeering in het Lagerhuis. Twee andere Labour-leiders, Attlee en Bevin, behooren ook tot het beperkte kabinet. Lord Beaverbrook daarentegen wordt als zondebok de woestijn ingezon den en kreeg opdracht in Amerika de samenwerking bij de wapenproductie te helpen bevorderen. Churchill behield het ministerie van verdediging, maar is er nu van onthe ven persoonlijk rekenschap en verant woording aan bet Lagerhuis af te leg gen. Het is de vraag of de publieke opi nie met deze manoeuvre tevreden zal zijn gesteld. In Berlijn heeft men geconstateerd, dat de opneming van Cripps'in het ka binet Churchill evenals in het algemeen de hervorming van dit kabinet zoo wel door de pers der Sowjet-Unie als door bijna alle linksgeoriënteerde bla den in de Vereenigde Staten wordt toe»- gejuicht. Een Zwitsersch blad (de Neue Züri- cher Zeitung) ziet in Cripps een verster king in het vertrouwen tusschen Londen en Moscou en noemt hem den komenden candidaat voor het ambt van Britsch minister-president. Met belangstelling zal ook buiten Gr.- Brittannië de loop van zaken in Enge land en in den kring der Engelsche re geering worden gevolgd. SUIKER DUURDER. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat in verband met een verhoo ging van den suikerbietenprijs ook een verhooging van den suikerprijs noodza kelijk is geworden. Deze verhooging zal echter voor het meerendeel door de industrie worden gedragen, waardoor de verhooging, die voor rekening van den consument komt, met een cent per kg beperkt is kunnen worden. Zij gaat 22 Febr. in. AANPLAKBILJETTEN VAN S.S. EN NAT. JEUGDSTORM IN SCHOOL GEBOUWEN. De Secretaris-Generaal van het de partement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming heeft aan de di recteuren en hoofden van openbare en bijzondere onderwijsinrichtingen de vol gende circulaire doen toekomen „In den laatsten tijd stelden rectoren, directeuren' en hoofden van onderwijs inrichtingen mij herhaaldelijk de vraag of gevolg moest worden gegeven aan tot hen van de zijde der SS of den Nationa- len Jeugdstorm gerichte verzoeken om toe te staan, dat aan of in de school gebouwen aanplakbiljetten van een dier organisaties werden aangebracht. Na dienaangaande met de Duitsche autoriteiten in overleg te zijn getreden kan ik die vraag thans bevestigend be antwoorden. Derhalve dienen verzoeken van voren- bedoelden aard voortaan te worden in gewilligd." DE DISTRIBUTIE VAN YOGHURT. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat in het bericht, waarin be kend is gemaakt, dat yoghurt, welke is bereid uit gestandaardiseerde melk, uitsluitend verkrijgbaar is tegen afgifte van de voor melk aangewezen bonnen, ten onrechte zijn vermeld de DT-melk- kaarten. Het bericht moet luiden, dat yoghurt verkrijgbaar is tegen afgifte van daartoe aangewezen bonnen van de DN- en DM-melkkaarten en de ter verkrijging van melk bestemde rant soenbonnen. i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1