Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD Zeden-verwildering. DAGKALËNDER. Wanneer verduisteren Uit de Provincie ZATERDAG 21 FEBRUARI 1942 56c JAARGANG - No. 120 Binnenland bruinköolbriketten. Hernieuwde uitvalspogingen van Sowjettroepen mislukt - De wijzigingen in 't Britsche Kabinet -'Het bombardement van Port Darwin. De strijd in Ned. Oost-Indië. Geen spel met den dood. Bureaux Lange Vörstefraal 70, Goes Posfrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gislslraaf 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agenl Is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes. Fomilieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrl|ke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De bladen brachten dezer dagen een bericht uit Rotterdam, waarvan de In houd zóó veelzeggend was, dat commen taar feitelijk overbodig geacht mag wor den. „De Rotterdamsche politie, zoo lüidde het bericht, heeft Woensdagavond een inval gedaan in een pand, waar een ge heime dansgelegenheid ingericht was. In een klein berookt lokaaltje van 40 vier kante meter bevonden zich 80 danslusti- gen, meisjes van 14, 15 en 16 jaar en jongens van 18, 19 en ouder. De leider van deze dansgelegenheid was een bloe- menkoopman, de dansmeester een kleer maker en de pianist* een studeerend mu sicus. Dat een dergelijke gelegenheid aanleiding geeft tot ongewenschte toe standen laat zich begrijpen. Alle aanwe zigen zijn met overvalauto's naar het hoofdbureau van politie overgebracht en tegen allen Is proces-verbaal opgemaakt. Om de zaak uit te zoeken heeft de po litie alle aangehoudenen den ^feeelen nacht opgesloten gehouden. Daarbir heeft men een ontstellende ervaring opgedaan. Er werd naar deze jongens en meisjes door de ouders vrijwel niet geïnformeerd. Meer dan de helft van de ouders scheen er zich weinig om te bekommeren, dat hun kinderen, die zij al 's avonds in de duisternis de straat lieten opgaan, 's nachts niet eens" thuis kwamen." Wij weten niet, waarover wij ons het meest verbazen en bedroeven m ge ten: over het gedrag van deze jongens en meisjes of over de schandelijke nalatig heid van hun ouders. Oefenden de laatsten dan heelemaal geen toezicht uit over hun kinderen Liet het hun onverschillig, waar zij 's avonds verblijf hielden en waar zij 's nachts bleven? Als in sommige groote steden diep ingrijpende bepalingen voor minderjari ge personen worden getroffen, wordt er gemopperd over den last, die hierdoor veroorzaakt wordt. Maar toestanden als die, welke door bovenbedoeld bericht worden blootgesteld, maken dat de Over heid hier wel handelend móet optreden. Een primaire taak hebben de ouders.; Evenals de kerk en de jeugdvereenigin- gen. Maar waar het blijkt, dat er ouders zijn, die zich volkomen onverschillig too.- nen tegenover hun kinderen," kunnen Overheidsmaatregelen in de groote ste den moeilijk uitblijven. 4 DE BONBOEKJES VERDWIJNEN. Voortaan kaarten. Naar het A.N.P. meldt, zulleh met in gang van Maart a.s. ter vervanging van de bestaande bonboekjes voor voedings middelen voortaan bonkaarten s worden uitgereikt, die voor een periode van vier weken voldoende bonnen bevatten. Zooveel mogelijk levensmiddelen zul len op deze kaarten, die in eenige stroo- ken van verschillende kleur zijn ver deeld, verband houdénd met de soort bonnen, verkrijgbaar worden gesteld, waarbij rekening is gehouden met tegen de bonboekjes in de practijk gebleken bezwaren. Op deze kaarten staat aange geven, wanneer de volgende fyaart moet worden afgehaald, zoodat iedere belang hebbende te allen tijde kan zien, op wel ken dag hij aan de beurt is. Hoewel de bonboekjes voor drie maan den voldoende bonnen inhielden, ripest men zich tot nu toe gemiddeld toch der tien maal per jaar eèn gang haar 'tr dis tributielokaal getroosten, omdat die bon- v boekjes slechts voor eert deel van de ge distribueerde levensmiddelen golden en de bonnen voor de overige tusschentijds moesten worden afgehaald. Hiérin wordt thans een zekere regelmaat gebracht. De geldigheidsduur van de bonnen als zoodanig wordt door het nieuwe bon kaartenstelsel niet beïnvloed. De plaatselijke distributiediensten zul len de tijdstippen van eerste afhaling be kend maken. Het voorschrift, dat de verbruikers van brandstoffen uitsluitend mogen betrek ken van den leverancier, bij wien zij als klant zijn ingeschreven, is met ingang van heden niet meer van toepassing op bruinkoolbriketten. Evenals turf mogen bruinkoolbriketten us thans eveneens van een anderen handelaar dan van dengene, wiens kolen- nummer op de distributiekaart, identi teitskaart of inschrijvingskaart is ver meld, worden betrokken. niet opgehouden zich moeite te geven. Daarbij komt, dat zij zich ook voort- durend tot de andere zijde heeft gewend, opdat het graan uit Australië zou wor den gezonden, dat met het zweet van het Grieksche volk is betaald en alleen dat Volk toebehoort. De bezettingsautoriteiten hebben grootmoedig toegestemd in de levering van graan uit Alexandrië en toegestaan, dat stoomschepen naar Alexandrië zou den gaan om> het te halen. De Engelsche regeering en de Grieken te Londen hebben dit voorstel van de hand gewezen. GENERAAL WAVELL GEWOND (D.N.B.) Naar Domei meldt, bljjkt uit een Amerikaansch radiobericht, dat generaal Wavell, opperbevelhebber der geallieerde-troepen in het Zuidwestelijk deel van den Stillen Oceaan, b\j een Japanschen luchtaanval is gewond. Op het oogenblik moet hy in de omgeving van Soerabaja verbleven. DE JAPANSCHE LUCHTAAN VAL OP PORT DARWIN. (D.N.B.) By den grooten Japan schen luchtaanval op de grootste Au stralische lucht- en vlootbasis Port Dar win werden 26 vyandelyke vliegtuigen neergeschoten of op den beganen grond vernield, zoo meldt het hoofdkwartier van de Japansche keizeriyke marine. Voorts werden een kruiser van 6000 ton, twee torpedojagers, een tankboot, een duikbootjager, alsmede negen trans portschepen tot zinken gebracht. Een an dere torpedojager werd zwaar bescha digd. Behalve dat zeer zware verwoes tingen werden aangericht in de haven werken, werden ook hangars, kazernes en andere militaire inrichtingen ernstig getroffen. De Japansche verliezen bedroegen slechts twee -vliegtuigen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten heeft de vyand by aanvallen, die geen suc ces opleverden, weer zware bloe dige verliezen geleden. In den centralen fron^sector misluk ten hernieuwde uitvalspogingen van de ingesloten vijandeiyke strijd krachten. In de gevechten van 18 en 19 Februari werden 79 vyan- deiyke pantserwagens vernietigd of buitgemaakt. De Sovjet-lucht macht verloor gisteren 39 vliegtui gen. Vier eigen toestellen worden vermist. In Noord-Afrika geen ge vechtshandelingen van beteekenis. Duitsche gevechtsvliegers vielen ondanks de moeiiyke weersgesteld heid gemotoriseerde Britsche af- deelingen in het Oosteiyke deel van Cyrenaica aan. Afzonderiyke Britsche bommen werpers zyn in den afgeloopen nacht West-Duitschland binnengevlogen, doch niet ver daar in doorgedrongen. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het 629ste weermachtsbericht luidt: Aan«het front van Cyrenaica geen be langrijke gebeurtenissen. Hets bufbenge- woon slechte weer, dat in het Middel- landsche Zeegebied heerscht,- heeft de activiteit in de lucht nog verminderd. Gemotoriseerde strijdmiddelen van den vyand, die zich over de „Via Balbia" be wogen, werden doeltreffend door Duit sche bommenwerpers aangevallen. HET VOORJAARSOFFENSIEF VAN DE SPIL. (A. N. P.). In een artikel, dat als op schrift heeft: „Het komt", waarschuwt de Evening Standard het Britsche volk voor het komende voorjaarsoffensief van de spil. De tegenslagen van de afgeloo pen maanden zijn gering in vergeiyking tot hetgeen de vyand ons gaarnezou Willen aandoen. Daarom moeten wy snel zijn met alle veranderingen, die onze ge vechtskracht moeten vergrooten. Het ge vaar van een naderenden aanval is reus- achtig. VERDERE WIJZIGING IN DE BRITSCHE REGEERING? (D. N. B.). De parlementaire corres pondent van de Times noemt de wijzigin gen in de Britsche regeering een by- drage tot vermindering van de span ning bij de komende lagerhuisdebatten en kondigt, èvenals de News Chronicle, nieuwe wijzigingen in de eerstvolgende dagen aan. Volgens de Times juicht men vooral de toetreding van Stafford Cripps tot het oorlogskabinet toe. Het meest onverwacht is de verandering in het mi nisterie van oorlogsproductie. De News Chronicle, die het nieuwe oorlogskabinet een verbetering noemt, vreest, dat het aftreden van Beaver- brook de wapenfabricage zal vertragen. De Daily Mail schryft, dat ook buiten het oorlogskabinet regeeringswijzigingen noodig zijn en dat die zeker ook zullen komen, omdat men „nog betere men- schen kan vinden". (D. N. B.). De „Berliner Nachtausga- be" schrijft, dat de kabinetswijziging in Engeland een demonstratieve knieval is voor het Bolsjewisme. Churchill heeft voor Stalin moeten buigen. Hij heeft een agent van Moskou in zijn eigen huis genomen. REDE VAN DEN GRIEK- SCHEN PREMIER. (A.N.P.) De Grieksche minister president heeft voor een vergadering van arbeiders te Athene een rede.gehou den. Daarin zeide hij o.a.: Ook ons land moest de verschrikkin gen van den thans woedenden öorlog on dergaan. Degenen, die voor dit onheil verantwoordelijk zijn, zullen eens voor het volk verantwoording afleggen. De strijd, dien wij thans voeren, is een hei lige strijd' om onze generatie van den hongerdood te redden. Velen beweren, dat de bezettingsauto; riteiten zich daarom niet bekommeren, doch dat is een vergissing. Zij hebben steeds volledig begrip en groote belang stelling voor het Grieksche volk getoond. De moeilijkheden zijn bijna onoverkome lijk, eenerzyds door de blokkade, ander zijds door het gebrek aan transportmid delen. De regeering heeft zich sedert den herfst enorme inspanningen getroost en JAPANSCHE LANDINGSPOGING OP BALI. Naar de Britsche berich tendienst uit Batavia meldt, wordt officieel be kend gemaa k°t, dat de Ja panners een landing trach ten uit te voeren op Bali. Belangrijke installaties op Bali zyn vernield. Radio Mundal' meldt uit Londen: Op grond van de hier uit Batavia ontvangen berichten over den Japan schen aanval op Bali verklaart men in Engelsche militaire kringen, dat een al les omvattende Japansche aanval, die te- gehjkertyd op Oost- en West-Java zou zijn gericht, thans eiken dag verwacht kan worden. Bali is slechts door een nauwe straat van Java gescheiden. Op het Zuiden van het eiland bevindt zich een voortreffelijk vliegveld, van waaruit Soerabaja in kortert tyd met vliegtuigen kan worden bereikt. De berichten uit Batavia duiden er op, dat de Japansche activiteit in de lucht boven Java in dë laatste 48 uur zeer is versterkt. LUCHTAANVALLEN OP JAVA. Het keizeriyke Japansche hoofdkwar tier heeft meegedeeld, dat vliegtuigen van het Japansche leger Donderdagmid dag een aanval hebben ondernomen op 't Westelijke vliegveld van Bandoeng waarbij 19 Ned.-Indische en Amerikaan- sche vliegtuigen werden neergehaald. Het Keizerlijke Japansche hoofdkwar tier heeft medegedeeld, dat Japansche legervliegtuigen, die boven Sumatra en Java' opereeren, Donderdag het vliegveld van Buitenzorg hebben aangevallen. 27 Amerikaansche en Nederlandsche vlieg tuigen werden neergehaald of op den i grond vernield. De Japansche vliegtuigen leden geen enkel verlies. (LANDING OP TIMOR. (Domei.) Het keizerlijke hoofdkwar tier heeft medegedeeld, dat strijdkrach ten van leger en vloot, in nauwe samen werking, landingen hebben uitgevoerd op niet nader aangeduide punten in de nabijheid van Dilli en Koepang, de hoofd steden van resp. Portugeesch en Ne- derlandsch Timor. De Japansche regeeringspersdienst heeft bekend gemaakt, dat de Japansche regeering, gedreven door overwegingen van zelfverdediging, heeft besloten maat regelen te nemen om de Britsche en Ne derlandsche troepen, die op 17 Dec. '41 zonder de toestemming van de Portugee- sche autoriteiten de controle over Por- tugeesch-Timor in handen hebben geno men, te verdrijven. Hieraan wordt echter toegevoegd, dat de regeering het voornemen heeft de territoriale integriteit van de Portugee- sche bezitting in Oost-Azië te waarbor gen en de Japansche strydkrachten terug te trekken, zoodra hun doel Is bereikt en zoo lang Portugal een politiek van neutraliteit biyft voeren. BUITEN LAN DSCHE TROEPEN OP JAVA. 'De Amerikaansche berichtendienst pu bliceert een bericnt, volgens hetwelk buitenlandsche troepen op Java zyn aan gekomen .In dit bericht wordt gezegd, dat onder deze troepenrzich ook „een klein aantal Noord-Amerikaansche sol daten" bevindt. 'f -» DR VAN MOOK TERUG GEKEERD. Luitenant-gouvernèur-generaal Dr v, Moók is na een vry langdurig bezoek aan de Verëenigde Staten en daarna een kort oponthoud in Australië, in Ne- derlandsch-Indië teruggekeerd, aldus verneemt £et A.N.P. uit Batavia. Wat vernield Is. (D.N.B.) Berichten van de „Times" uit Batavia spreken over de naar wordt gezegd, „geweldige" vernielingen, die de autoriteiten in Ned.-Indië hebben aan gericht. Alleen in de olie-industrie van Neder- landsch-Indië zyn waarden tot een be drag van ruim 1142 mill. Pond vernield. (Vervolg Binnenland.) „MELK-YOGHURT'; IN DE DISTRIBUTIE. Met ingang van 22 Februari a.s, kan yoghurt, welke is bereid uit gestandaar diseerde melk (z.g. melk-yoghurt) uitslui tend tegen afgifte van de geldigverklaar- de bonnen der melkkaarten of de ter verkrijging van melk bestemde rantsoen bonnen gekocht worden. Gedurende het tijdvak van 22 Februari tot 21 Maart geven de voor genoemde periode aangewezen bonnen van de „DM" en „Dl" melkkaarten recht op het koopen van een hoeveelheid yoghurt, wélke is bereid uit 3% L. gestandaardi seerde melk. De distributie van yoghurt geschiedt geheel als voor melk gebruike lijk is. b De uit taptemelk bereide yoghurt valt buiten de distributie en is dus zonder bon verkrijgbaar. DR K. J. FREDERIKS. Het Rijkscommissariaat deelt mede; De Rijkscommissaris van de bezette Nederlandsche gebieden heeft op grond van paragraaf 1 van zijn verordening nr 108/40 den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, Dr K. J. Frederiks, van de gegeven op dracht tot waarhemen van de loopende zaken van den secretaris-generaal in het departement van Algemeene Zaken, on der dankzegging voor de bewezen dien sten ontheven. Op zyn plaats heeft de Rijkscommis saris voor de bezette Nederlandsche ge bieden, op grond van dezelfde verorde ning, den secretaris-generaal in het de partement van Just'itie, Dr J. J. Schriec- ke, belast met het tydelyk waarnemen van de zaken van den secretaris-gene raal in het departement voor Algemeene Zaken. Redder beloond. De Nederlander Jeroen Dykhuizen, wonende Menninckstraat 9 te Scheve- ningen,, heeft op 1 September 1941 een soldaat van de Duitsche weermacht gered van den verdrinkingsdood. Voor deze redding looft de comman dant van de troepen in Nederland in het openbaar dezen redder. Bovendien is hem een belooning in geld over handigd. Weer een stoomtram in het Westland. De n.v. Westlandsche Stoomtramweg Mij. te Loosduinen heeft besloten met ingang van 1 Maart a.s. op de hoofd trajecten in het Westland weer de stoomtram in dienst te stellen, die in 1931 voor het personenvervoer werd vervangen door de bussen. Overleden. Te Utrecht is, byna 75 jaar oud, overleden jhr E. W. van'Panhuys, gep. generaal-majoor der genie. In den ouderdom van 82 jaar is te 's-Gravenhage overleden gep. generaal- majoor der infanterie jhr L. M. A. von Schmid. Geen langere duur van 60-dagen kaarten. In Januari 1.1. verzocht de Ned. Auto mobiel Club aan den wnd. Secretaris- Generaal van het Departement van Fi nanciën te willen bevorderen, dat de beperkte geldigheidsduur van een jaar voor de z.g. 60-dagenkaarten voor de motorrijtuigenbelasting zou worden op geheven of althans verlengd. Zulks om dat door de motorbrandstofbeperking vele motorrijtuighouders niet in de ge legenheid zyn 60 dagen per jaar te ry- ZATERDAG 21 FEBR. 1942. De Heere regeert, Hy ls met hoogheid bekleed, de Heere is bekleed met sterkte. Ps. 93 la. Zon op onder 8.45 19.04 23 Febr. Eerste kw. 8 Maart Volle maan. Maan op onder 11.26 0.56 ZONDAG 22 FEBR. 1942. Die in het huis des Heeren geplant zy'n, dien zal gegeven worden te groeien in de voorhoven onzes Gods. In den gryzen ouderdom zullen zy nog vruchten dragen. Ps. 92 14 en 15a. Zon Maan e|» onder op onder 8.43 19.06 11.55 2.— den, en hun voor het ongebruikte ge deelte van de kaart geen restitutie wórdt verleend. De N.A.C. ontving thans bericht, dat haar desbetreffend ver zoek is afgewezen. Nederland heeft van 10 tot 15 Mei 1940 (in Zeeland duurde de oorlog enkele da gen langer) met Duitschland oorlog ge voerd. Op 15 Mei 1940 capituleerde het Nederlandsche leger. Zelfs in die korte oorlogsperiode moch ten de burgers naar internationaal recht nog niet willekeurig optreden en ingrij pen, maar na 15 Mei 1940 heeft ieder burger zich bij het feit der capitu latie neer te leggen. Wie tegen de belan gen der Duitsche oorlogvoering, dus ook tegen de bezettingsmacht ingaat, stelt zich aan het grootste risico bloot. Het is noodzakelijk daar van tijd tot tijd aan te herinneren, ,want zoo nu en dan blijkt het uit de zware straffen, die wor den opgelegd er zijn nog altijd Neder landers, die zich daarvan niet ten volle bewust zijn, met het gevolg, dat zij over zichzelf en hun gezinnen groot leed bren gen. Er zijn reeds doodvonnissen uitgespro ken en zeer zware gevangenisstraffen uit gedeeld. Verschillende gezinnen en fami lies zijn in rouw gedompeld. Zijn deze waarschuwingen nog niet ernstig ge noeg? Buitengewoon onverantwoordelijk han delt hij, die, zonder zelf risico te loopen, anderen tot verzet of sabotage aanspoort. Men kan weten, dat alles wat op op stand of sabotage betrekking heeft, spoe dig en- krachtig de kop wordt ingedrukt. Laat niemand een spel met den dood spelen! ZONDAG 22 FEBR. 1942. 'sMoigens tot 8.43 u. 's Avonds van 19.06 u. MAANDAG 23 FEBR. 1942. 's Morgens tot 8.40 u. 's Avonds van 19.08 u. DE LANDSTAND IN ZEELAND. De Zeeuwsche Landbouw Maatschap pij is thans opgelost in den Ned. Land stand. Tot boerenleider werd benoemd de heer W. F. van Gorsel te Ril- land-Bath. Middelburg. Eert concert. Het muziekkorps van de Duitsche politie heeft gistermiddag van 34 uur op den Dam "freer verschil lende nummers op voortreffelyke wijze vertolkt. De uitvoering werd door goed weer begunstigd. Vlissingen. Naar wy vernemen is tot directrice van de Openbare Leeszaal alhier be noemd mej. A. M. G. Schmidt, thans ver bonden te Amsterdam aan de leeszaal voor jongens en meisjes van de Mij. tot Nut van het Algemeen. Mej. Schmidt is afkomstig uit Kapelle, waar haar va der Ned. Herv. predikant is. Naar de Prov/Z. Crt. meldt, heeft de werkgemeenschap Vlissingen van Winterhulp-Nederland in verband met gerezen organisatorische moeilykheden haar werkzaamheid gestaakt. Inmiddels is het werk door een nieuw comité over genomen. Tot nog toe vond de afwikke ling der aanvragen plaats op het ge- meentelyk bureau van sociale zaken. Het bureau van Winterhulp is thans geves tigd by den heer F. Lantermans, N.V.V.- huis, Walstraat 61.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 5