Zaterdag 21 Februari 1942 Voor den Zondag DAGKALENDER. Wanneer verduisteren Uit de Provincie ZATERDAG 21 FEBRUARI 1942 56e JAARGANG - No, 120 56e Jaar gang No. 21 De kolen in 1743 te Goes. bruinköolbriketten. Geen spel met den dood- Bureaux Lange Vbrsisfraai -70, Goes Posirekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gisisiraat 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een ageni is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel 1 Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bl| contract belangrijke korting QNDA'ublad ■"■■Hkti -i EEUW MARTHA EN MARIA. Martha diendeMaria heeft de voeten van Jezus gezalfd. Joh. 12 2 m en 3 m. Martha diende. Dat spreekt eigenlijk vanzelf. Zij had daarvoor wel een bijzon dere gave. Zeker het kwam voor, dat ze te veel in haar dienen opging. Zij moest op cou keer vernemen de vermaeLig van den Meester, dat de bekommering over vele dingen het zoeken van het ééne noodige in het gedrang bracht. Maar ze was in een goede school. Ze was een geloovige vrouw. Op een tijd, toen het wel heel, heel donker voor haar was en haar geloof op een zware proef werd gesteld, toen Jezus, hoewel men hem van Lazarus' ziekte bericht had ge zonden, pas vier dagen na het sterven en dus voor haar besef te laat te Bethanië kwam, toen klonk toch heel echt en heel warm haar belijdenis: Ja Heer, ik heb ge loofd, dat gij zijt de Christus, de Zoon Gods, die in de wereld komen zoude. Wij kunnen dus wel aannemen, dat de genoem de aanleg zich gunstig heeft ontwikkeld. Zij heeft al maar beter geleerd te dienen, zonder heimelijk zelfbehagen, met echte zelfverloochening en veel toewijding. Er( dan Maria. Haar hart loopt over van dank, omdat ze haar broer uit den dood terug ontving. Dan zijn er bange voorgevoelens. Zij heeft natuurlijk wel ge hoord van de herhaalde aankondiging van Zijn lijden, door Jezus Zelf. Zij weet het wel, hoe de haat der vijanden tegen Hem groeide. Het is haar niet alles duidelijk, maar ze vreest. Wat gaat er gebeuren? Zal de Heiland straks worden weggenomen? Zal dat vreeselijke komen, dat ze Hem moeten missen? Eén ding echter ze wil door een sprekende daad haar dankbaar heid toonen en tegelijk uitdrukking geven aan haar liefde, haar geloof, haar diepe vereering voor Hemnu nu het nog tijd is! Daar komt ze met haar zalf, een heel pond nog wel, onvervalschte, zeer kostelijke nardus. Daar is de hals van het albasten kruikje al verbroken en vloeit de zalf over Jezus' hoofd en voeten. Een overvloedige hulde! Die heeft ze noodig om te toonen haar groote dankbaarheid en haar liefde en haar vereering. Of, beter gezegd, met minder kon ze niet toe, om te laten zien, Wat Jezus voor haar beteekent. Beiden hebben we noodig. De Martha-naturen, die willen en kun nen dienen, opdat in de Gemeente-zelf de Geest van Christus openbaar worde en al heerlijker doorwerke; opda^ Gemeen te haar roeping tegenover de wereld ver- vuile en gezocht worde het verlorene, ge heeld het gebrokene, hersteld het bedor- vene. De Maria-naturen, die gegrepen door de liefde van Christus, bereid zijn tot groote offers, tot geestdriftige daden. Daardoor getuigen ze tenslotte van de realiteit der MAAR! Als een zwaar looden last hangt al 't aard- sche mij aan En dat trekt mij met kracht naar beneden, Maar op luchtige wiek mag ik hemelwaarts gaan, Als ik knielend mij buig in gebeden! Als een tweesnijdend zwaard wondt het lijden mijn hart, En het wereldrumoer doet mij vriezen, Maar het woord van mijn God biedt ver troosting in smart, Zegt mij steeds, dat ik rustig kan wezen! Als een berg hoogt mijn zonde zich angst wekkend op, Al het kwaad door mij achtloos bedreven, Maar bij 't kruis des Verlossers, op Gol gotha's top, Klinkt voor mij ook: verzoend en vergeven! Mijn geloof is vaak zwak, als het wankele riet, En het biedt mij geen steun in het Heden, Maar mij troost 'sHeilands woord: ,Jk vergeet u toch niet, Houd maar moed, 'kheb voor u ook gebeden!" Als een pelgrim doorreis ik de levens woestijn, Steeds met heimwee hier zingend mijn psalmen, Maar wat zal het een zalige vreugde mg rijn, Als ik woon onder d'eeuwige palmen! Den Haag. W. A- "tHART. geestelijke dingen. Daardoor brengen ze geur en fleur in het leven van hen, die al dienend soms wel moede worden en mat. Ze zijn er wel, die Martha-naturen. Zijn er wel genoeg? Nu, in onzen tijd? Kan het u niet soms heel veel pijn doen, als gij zelfs nu, temidden van zoo heel veel, dat ons neerdrukt en benauwt, ontdekken moet, dat de oude strijd over de vraag, wie wel de meeste is, lustig voortgaat en zoo heelemaal vergeten wordt, dat we el kander hebben te dienen door de liefde. Ze zijn er wel de Maria-naturen. Maar helaas zoo weinigen. Al te veel houdt men voor het zwaarste en laat men ook het zwaarste wegen, wat kan „worden be rekend in guldens, of eten of kleeren". Geestelijke goederen weet men weinig te waardeeren. Wat. komt er bij onszelf terecht van de Martha- of van de Maria-natuur? De lijdensweken zijn weer begonnen. Zien wij op den lijdenden Heiland. Hij kwam niet om gediend te worden, maar om te dienen. Hij heeft ons liefgehad en Ziehzelven voor ons overgegeven tot een volkomen offerande. Dat Zijn liefdeons dringe, dat wij in Zijn kruisdood, meegekruisigd sterven en herboren opgestaan leeren dienen èn offeren. K. J. D. S. Op den 23sten Maart 1743 deelde burge meester C. Ossewaarde aan de bijeen gekomen vergadering van „Borgemeesters en de Raden, Regeerders der Stede Goes" mede, dat het er met den finaneieelen toe stand der Ganzestad niet al' te best voor stond en er een groot tekort dreigde. Door het maken van „considerabele nieu we Stedelijke Werken, en de jaarlijksche veelvuldige Repiratiën,, ende jmede door het vele jaren Subsideeren Van het Oude- manhuia en de ondersteuning van de Pro veniers uit het zelve huijs" waren de finan ciën der stad in het gedrang gekomen. Er moest dus een voorziening worden getrof fen, opdat de credietwaardigheid der stad geen schade zou lijden. Daar het in den winter van 17421743 tamelijk koud was geweest en uit dien hoof de veel kolen binnen de stad Goes waren ingevoerd, had burgemeester Ossewaarde stammende uit het bekende Regentenge slacht, dat zooveel voor deze stad gedaan heeft bij den warmen haard zittende, het idee voelen rijpen, of dit verwarmings artikel er ook niet toe zou kunnen bijdra gen, de stedelijke kas wat te „verwarmen". Zijn idee vond ingang en na een korte verdediging, ging zijn voorstel er door, om van elke schaal (mud) kolen, die binnen Goes werd ingevoerd, een zeker bedrag voor de stedelijke kas te heffen. Aan de poorters werd dit, door afkondiging van de puye van het Stadhuis meegedeeld. Daar burgemeesters natuurlijk zelve deze bijslag niet konden heffen, werd deze stede lijke impost verpacht aan een pachter of collecteur (wij zouden zeggen: gemachtig de voor de kolen) .Deze moest „van elke schaal, 280 pond Amsterdamsch gewicht, die in deze stede of derzelve jurisdictie (rechtsgebied) werd ingevoerd en opgesla gen 6 groten Vlaamsch" invorderen. Dit geld moest direct hij ontvangst der kolen betaald worden. Hiervoor ontvingen zij dan een „afleveringsbewijs' Voor de brouwers werd echter een uit zondering gemaakt. Dezen ontvingen twin tig schalen (mudden), dus 5600 pond, bui ten den impost om. Deze bizondere toewij zing werd door „Borgemeesters en Raden" genomen, om het Brouwersbedrijf, dat veel kolen noodig had en in Goes veel tot bloei der stad bijdroeg, gelegenheid te geven, om met andere plaatsen o.a. Brouwershaven te kunnen concurreeren. Om eventueele „zwarte handel" tegen te gaan, waren ook strenge maatregelen geno men. De bevoorrechte brouwers werden één voor één op het Raadhuis ontboden, waar zij onder eede moesten verklaren, geen pond kolen te zullen verkoopen aan anderen. Ja zelfs mochten zij voor eigen huisbrand geen pond van deze 5600 pond afnemenmaar in eigen woning belaste kolen stoken. Hun voorraden, werden regelmatig gecontroleerd en op staatskosten opgemeten of zij geen „verboden neerlage" hadden. Bleek dat er buiten den collecteur tóch e Portugee- të waarbor- xhten terug 1 Js bereikt lolitiek van TROEPEN mdienst pu- .s hetwelk va zijn aan- rdt gezegd, i ook „een ansche sol- --•% K TERUG- raal Dr v, irig bezoek en daarna alië, in Ne- -ird, aldus via. vernield is. de „Times" naar wordt ingen, die ïebben aan- van Neder- tot een be id vernield. DE ri a.s. kan gestandaar- ïrt) uitslui- iigverklaar- of de ter e rantsoen- )2 Februari genoemde van de )cht op het i 'yoghurt, ■atandaardi- an yoghurt t gebruike- ighurt valt lus zonder IS. lelt medeï de bezette op grond rdening nr .1 van het ohe Zaken, -igeven op- e loopende raai in het Zaken, on- ezen dien- ks'commis- ïdsche ge- e verorde- in het de- J. Schriec- 'aarnemen ;aris-gene- .tlgemeene dijkhuizen, e Scheve- 1941 een veermacht •od. comman- ierland in Bovendien geld over- Westland. ntramweg loten met de hoofd- weer de in, die in oer werd van ccraie ainaiinR Iie- kend maken. Het voorschrift, dat de verbruikers van randstoffen uitsluitend mogen betrek en van den leverancier, bij wien zij als klant zijn ingeschreven, is met ingang van heden niet meer van -toepassing op bruinkoolbriketten. Evenals turf mogen bruinkoolbriketten dus thans eveneens van een anderen handelaar dan van dengene, wiens kolen- nummer op de distributiekaart, identi teitskaart of inschrijvingskaart is ver meld, worden betrokken. ueigaau. j^egenen, uie voor uit omieii verantwoordelijk zijn, zullen eens voor het volk verantwoording afleggen. De strijd, dien wij thans voeren, is een hei lige strijd' om onze generatie van den hongerdood te redden. Velen beweren, dat de bezettingsauto riteiten zich daarom niet bekommeren, doch dat is een vergissing. Zij hebben steeds volledig begrip en groote belang stelling voor het Grieksche volk getoond. De moeilijkheden zijn bijna onoverkome lijk, eenerzijds door de blokkade, ander zijds door het gebrek aan transportmid delen. De regeering heeft zich sedert den herfst enorme inspanningen getroost en werKing, landingen hebben uitgevoerd op niet nader aangeduide punten in de nabijheid van Dilli en Koepang, de hoofd steden van resp. Portugeesch en Ne- derlandsch Timor. De Japansche regeeringspersdienst heeft bekend gemaakt, dat de Japansche regeering, gedreven door overwegingen van zelfverdediging, heeft besloten maat- regelen te nemen om de Britsche en Ne- I derlandsche troepen, die op 17 Dec. '41 zonder de toestemming van de Portugee- sche autoriteiten de controle over Por- tugeesch-Timor in handen hebben geno men, te verdrijven. Hieraan wordt echter toegevoegd, dat de regeering het voornemen heeft de jaar oud, iuys, gep. In den ouderdom van 82 jaar is te 's-Gravenhage overleden gep. generaal- majoor der infanterie jhr L. M. A. von Schmid. Geen langere duur van 60-dagen kaarten. In Januari 1.1. verzocht de Ned. Auto mobiel Club aan den wnd. Secretaris- Generaal van het Departement van Fi nanciën te willen bevordëren, dat de beperkte geldigheidsduur van een jaar voor de z.g. 60-dagenkaarten voor de motorrijtuigenbelasting zou worden op geheven of althans verlengd. Zulks om dat door de motorbrandstofbeperking vele motorrijtuighouders niet in de ge legenheid zjjn 60 dagen per jaar te rij- ZATERDAG 21 FEBR. 1942. De Heere regeert, Hij is met hoogheid bekleed, de Heere is bekleed met sterkte. Ps. 93 la. Zon op onder 8.45 19.04 23 Febr. Eerste kw. 3 Maart Volle maan. Maan op onder 11.26 0.56 ZONDAG 22 FEBR. 1942. Die in het huis des Heeren geplant zyn, dien zal gegeven worden te groeien in de voorhoven onzes Gods. In den grijzen ouderdom zullen zy nog vruchten dragen. Ps. 92 14 en 15a. Zon Maan Cjt onder op onder 8.43 19.06 11.55 2.— den, en hun voor het ongebruikte ge deelte van de kaart geen restitutie wórdt verleend. De N.A.C. ontving thans bericht, dat haar desbetreffend ver zoek is afgewezen. Nederland heeft van 10 tot 15 Mei 1940 (in Zeeland duurde de oorlog enkele da gen langer) met Duitschland oorlog ge voerd. Op 15 Mei 1940 capituleerde het Nederlandsche leger. Zelfs in die korte oorlogsperiode moch ten de burgers naar internationaal recht nog niet willekeurig optreden en ingrij pen, maar na 15 Mei 1940 heeft ieder burger zich bij het feit der capitu latie neer te leggen. Wie tegen de belan gen der Duitsche oorlogvoering, dus ook tegen de bezettingsmacht ingaat, stelt zich aan het grootste risico" bloot. Het is noodzakelijk daar van tijd tot tijd aan te herinneren, ,want zoo nu en dan blijkt het uit de zware straffen, die wor den opgelegd er zijn nog altijd Neder landers, die zich daarvan niet ten volle bewust zijn, met het gevolg, dat zij over zichzelf en hun gezinnen groot leed bren gen. Er zijn reeds doodvonnissen uitgespro ken en zeer zware gevangenisstraffen uit gedeeld. Verschillen.de gezinnen en fami lies zijn in rouw gedompeld. Zijn deze waarschuwingen nog niet ernstig ge noeg? Buitengewoon onverantwoordelijk han delt hij, die, zonder zelf risico te loopen, anderen tot verzet of sabotage aanspoort. Men kan weten, dat alles wat op op stand of sabotëge betrekking heeft, spoe dig en- krachtig de kop wordt ingedfukt. Laat niemand een spel met den dood spelen I i ZONDAG 22 FEBR. 1942. 'sMoigens tot 8.43 u. 's Avonds van 19.06 u. MAANDAG 23 FEBR. 1942. 's Morgens tot 8.40 u. 's Avonds van 19.08 u. DE LANDSTAND IN ZEELAND. De Zeeuwsche Landbouw Maatschap pij is thans opgelost in den Ned. Land stand. Tot boerenleider werd benoemd de heer W. F. van Gorsel te Ril- land-Bath. Middelburg. Eert concert. Het muziekkorps van de Duitsche politie heeft gistermiddag van 34 uur op den Dam freer verschil lende nummers op voortreffelijke wijze vertolkt. De uitvoering werd door goed weer begunstigd. Vlissingen. Naar wij vernemen is tot directrice van de Openbare Leeszaal alhier be noemd mej. A. M. G. Schmidt, thans ver bonden te Amsterdam aan de leeszaal voor jongens en meisjes van de Mij. tot Nut van het Algemeen. Mej. Schmidt is afkomstig uit Kapelle, waar haar va der Ned. Herv. predikant is. Naar de Prov/Z. Crt. meldt, heeft de werkgemeenschap Vlissingen van Winterhulp-Nederland in verband met gerezen organisatorische moeilijkheden haar werkzaamheid gestaakt. Inmiddels is het werk door een nieuw comité over genomen. Tot nog toe Vond de afwikke ling der aanvragen plaats op het ge meentelijk bureau van sociale zaken. Het bureau van Winterhulp is thans geves tigd bij den heer F. Lantermans, N.V.V.- huis, Walstraat 61.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1