Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER. VRIJDAG 20 FE3RUARI 1942 56e JAARGANG - No, 119 Tal van Sowjet-aanvallen afgeslagen - Engel- sche aanvallen In Noord-Afrika mislukt - Sensationeel document gevonden - Port Darwin gebombardeerd. Opzienbarend document onthuld. V WIJZIGING IN HET De strijd in Ned. Oost-Indië. BONNEN VOOR* VOEDINGSMIDDELEN. Strijd tegen sabotage der voedselvoorziening* x Bureaux Lange Vorslslraaf 70, Goes Posfrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkanfoor Middelburg: Firma Boekhandel i. J. FANOY Lange Gisfsfraaf 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal. Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen AO cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 t$i| vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. exlre Bl| contract'belangrijke korting DUITSCHLAND STRIJDT VOOR "EUROPA. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijk front werden talrijke aanvallen van den vijand afgeslagen. In den cen- tralen frontsector zijn nog andere sterke deelen van den vij and ingesloten. Zij werden ondanks wanhopige doorbraakpogingen in een z,oo nauw mogelijk gebied samengedrongen en gaan haar ver nietiging te gemoet. De bolsjewie ken verloren gisteren 44 vliegtui gen, terwijl slechts één eigen vlieg tuig vermist wordt. In Noord-Afrika aan weers kanten activiteit van verkenners. In de wateren rondom Enge land beschadigden gevechtsvlieg tuigen overdag een groot koopvaar dijschip door bommen en brach ten een Britsch patrouillevaartuig tot zinken. Duitsche marinevaar tuigen brachten voor de kust van Noorwegen een vijandelijke duikboot tot zinken. Britsche vliegtuigen, die den af- geloopen nacht de Duitsche Bocht binnenvlogen, werden door het vuur van de luchtdoelartillerie genoodzaakt terug te keeren. Luchtdoelgeschut haalde een vij andelijken bommenwerper omlaag. ITALIAANSCH WEERMACHTS- BERIGHT. In zijn weermachtsbericht nr. 628 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Aanvallen door gemechaniseerde vij andelijke strijdkrachten ten Oosten van M e c h i 1 i werden afgeslagen. De on gunstige weersgesteldheid heeft de acti viteit van de luchtmacht aanzienlijk beperkt. - Een van onze verkenningsvliegtuigen, dat in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee door twee jacht vliegtuigen werd aangevallen, heeft hiervan één neergeschoten en slaagde er in, hoewel beschadigd, op zijn basis te rug te keeren. Het andeïe toestel, van het type Wellington, blijkt .in een lucht gevecht met Duitsche jagers in het cen trale bekken van de Middellandsche Zee te zijn vernietigd. In de omgeving van Isola della Corrente ter hoogte van Sy racuse is een Britsch vliegtuig in zée gestort. De uit vier personen bestaande bemanning, onder wie een officier, werd gevangengenomen. AANSLAp OP HITLER EN VON RlffBENTROP. (V.P.B.) Van officieele Duitsche zpde werd een sensationeel document wereldkundig gemaakt, waarin een aanslag, door de Intelligence Service op denFührer en Rijksmi- nister Von Ribbentrop beraamd, onthuld wordt. Het gaat hier om een document, geda teerd 12 October 1939, gevonden tus- schen de papieren van Daladier en af komstig van den voormaligen Franschen gezant in Nederland, De Vitrolles. Hierin wordt de voormalige Nederland- sche minister van Buitenlandsche Za ken, Van Kleffens als de voor naamste aanstichter van dezen aanslag gebrandmerkt. In dit verband krijgt het bekende in cident te Venlo, dat zich in November van het jaar 1939 afspeelde en waarin, naast enkele leden van de Intelligence Service, ook een Nederlandsche officier een rol speelde, een nieuwen beteekenis- vollen achtergrond. De Centrale der Britsche Intelligence Service was er op uit in Duitschland complotten te smeden om aanvallen op vooraanstaande personen te organisee- ren' die dan later in de vijandelijke pers aan „revolutionaire organisaties in Duitschland toegeschreven zouden wor den. Naar thans wordt medegedeeld was men in Duitsche regeeringskringen van deze complotten volkomen op de hoogte. Ambtenaren en beambten van de Duitsche veiligheidsdienst der S.S. moes ten zich uitgeven voor leden eener ge heime organisatie in Duitschland, welke revolutionaire plannen zouden smeden tegen het Hitlerregime. Het eerste re sultaat hiervan was, dat den chef der Britsche organisatie met zijn verschil- i lende medewerkers, waaronder zich een officier van de Nederlandsche scaf be vond, in de buurt van Venlo gearresteerd en naar Duitschland vervoerd werden. Naar in de Wilhelmstrasse met veront waardiging werd vastgesteld, valt uit het verslag van Vitrolles aan Daladier af te leiden, dat minister Van Kleffens omtrent de moordplannen der Inteili- -gence Service volkomen op de hoogte was. Hij deelde den Franschen gezant mede, dat hij in nauwe relatie stond met „vooraanstaande nationaal-socialistische kringen" en dat hij aan deze personen zijn goede diensten had aangeboden. In werkelijkheid ging het echter om agenten der Duitsche regeering, die het geheim eener Haagsche centrale moesten' onthullen. Minister van Kleffens stelde voor een toekomstige samenwerking tus- schen Nederland en Duitschland de con ditie, dat rijkskanselier Hitler en minis-' ter Von Ribbentrop op de een of andere wijze ten val gebracht zouden worden. Aan den Franschen gezant deelde minis ter Van Kleffens mede, dat eenige hem goed bekende Fransche personen door hem met deze plannen op de hoogte wa ren gebracht en dat ook de Belgische regeering te dien opzichte georiënteerd was. Toen de Fransche gezant Van Klef fens er op wees, dat toenadering met het Nationaal-Socialistische bewind hem bedenkelijk toescheen, daar Hitier en Von Ribbentrop later toch weer aan^het bewind zouden komen, gaf Van Kleffens naar uit het document blijkt, ten ant woord, dat deze uitschakeling „d e f i- n i t i e f'i zou zijn. Te Berlijn wordt vooral deze uitlating als een duidelijk bewijs uitgelegd van de misdadige plannen, welke ten opzichte van Hitier en zijn minister zijn gesmeed HET PROCES VAN RIOM. (D. N. B.). Donderdagmiddag is het proces tegen de personen, die voor de nederlaag van Frankrijk verantwoorde lijk zijn, door den president van het op perste gerechtshof te Riom, Caous, ge opend. Bij het begin der zitting legdë gene raal Gamelin een verklaring af, dat hij zou zwijgen om de verantwoordelijkheid en de eer van het leger te bewaren. Leon Blum heeft de geheele verant woordelijkheid op het militaire comman do afgewenteld. i De verdediger van Blum maakte be zwaar tegen de competentie van het ge rechtshof en tegen de wettigheid van zijn samenstelling en bevoegdheid en hij verklaarde, dat dit proces een „directe schending van de grondwet" is. BRITSCHE KABINET? (S. P. T.). Uit welingelichte politieke bron in de Britsche hoofdstad verluidt, ,dat voor de eerstvolgende Lagerhuiszit ting cfê Britsche regeering een wijziging zal ondergaan. Men vermoedt, dat het oorlogskabinet zal bestaan uit Winston Churchill, Lord Beaverbrook, Lloyd George, Bevin en Stafford Cripps. De debatten jjj het Lagerhuis zijn nu definitief op Dinsdag a.s. vastgesteld. PORT DARWIN GEjBOMBARDEERD (D. N. B.). Naar de Britsche berich tendienst uit Sydney meldt, is volgens een mededeeling van den Australischen min.-president Port Darwin in Australië twee maal gebombardeerd. Er werd aan zienlijke schade aangericht. Naar D. N. B. uit Tokio meldt, is in de Straat Gaspar, ten Noorden van Ba tavia, tusschen Banka en Billiton, een vijandelijke torpedobootjager door Ja- pansche bommenwerpers tot zinken ge bracht. Een tweede torpedobootjager liep aan den grond. Admiraal Hart. (S. P. T.). Van officieele zijde wordt vernomen, dat admiraal Hart niet dood is. Waar de admiraal zich eventueel zou bevinden, wordt niet medegedeeld. Men verneemt slechts, dat hij zich in besten welstand bevindt". TIMOR GEBOMBARDEERD. (D. N. B.) De Japansche lucht macht heeft haar aanvallen thans ook op Timor gericht. Naar het Nederlandsch-Indische leger- bericht uit Batavia meldt hebben Japan sche bommenwerpers Koepang, op het Nederlandsche deel van Timor, in twee golven aangevallen. Het legerbericht zegt, dat dit respec tievelijk op Dinsdagmiddag en Woens dagochtend is geschied en dat in de ha venwijk „materieele schade" is veroor zaakt. Ook Soerabaja is opnieuw aan gevallen. Eenige personen, die de bezetting van het vliegveld te Palembang geheel hadden meegemaakt, deelden aan pers correspondenten te Batavia mede, dat het lot van Palembang reeds op 8 Febr, was bezegeld, daar toen een groot aan tal geallieerde vliegtuigen door Japan sche bommenwerpers op den grond was vernield. Ook het vliegveld was toen zoodanig beschadigd, dat de overgebleven machi nes niet meer naar behooren konden op stijgen. (A.N.P.) Te Batavia is medegedeeld dat Japansche gevechtsvliegtuigen tal rijke kleine Soenda-eilanden tusschen Java en Australië hebben aangevallen. Men is te Batavia van meening, dat Japansche voorhoedetroepen van Palem bang naar het Westen oprukken langs de spoorlijn naar de bocht van Loempoer. Volgens berichten uit Singapore aldus D.N.B. uit Tokio zijn reeds Ja pansche marine-eenheden in de haven van Palembang op Sumatra aangeko men. Batavia bereidt zich voor. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: De atmospheer in de hoofdstad van Nederlandsch-Indië is, volgens berich ten uit Batavia sinds den val van Sin gapore plotseling totaal veranderd. Troepen en oorlogsmateriaal worden in groote hoeveelheden door 'de straten der stad gevoerd, terwijl ook de oefeningen van de luchtmacht aanzienlijk zijn uit gebreid. Bijna 'iedere inwoner draagt thans het een of andere militaire of hulp uniform. Verklaring van Van Mook. Volgens een bericht van United Press uit Sydney heeft de luitenant-gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië, Van Mook, die zich naar Australië heeft begeven om te confereeren met de de fensie-autoriteiten in Australië, onder meer verklaard: „Het is een groote fout, dat de demo- cratiën steeds slechts aan de verdedi ging denken. De politiek van het zich voortdurend terugtrekken op voorberei de stellingen, kan leiden tot een toestand, waarin de geallieerden den oorlog verlie zen. Van Mook zeide voorts, dat Java' zoo lang mogelijk zal worden verdedigd en een bepaalden tijd ook zonder hulp van buiten zal volhouden. Indien men echter alleen zou moeten vechten, zou dat meer dan een nederlaag alleen voor Neder landsch-Indië beteekenen. DE STERKTE VAN HET NED-. INDISCHE LEGER. BERLIJN. (V.P.B.) Het Ned.-In- dische leger is grootendeels op Java ge concentreerd. De Engelsche propagan da kent dit leger een sterkte van een millioen man toe. Bij deze millioen man zijn echter alle pas in December van het vorige jaar opgeroepen lichtingen gere kend, die bijna uitsluitend uit inlanders - bestaan. Zonder eenigen twijfel tellen de wer kelijk geoefende Indische strijdkrachten hoogstens 100.000 man, waarvan onge veer een derde deel uit Europeanen be staat. Hoe sterk de deelen van dit leger zijn, die op Borneo, Celebes, Sumatra en Ambon geïsoleerd of verslagen zijn, valt uiteraard niet na te gaan, maar men kan wel aannemen, dat de hoofdmacht zich op Java bevindt. NEDERLAND MOET GEVOED WORDEN. Als er in de toekomst al rantsoenen verlaagd moeten worden, dan zullen in de eerste plaats de belangen van de jeugd in het oog worden gehouden. Ook op de ouders rust de plicht de voedings middelen, welke ter behoeve van hun kinderen verstrekt worden, inderdaad dien kinderen ten goede te doen komen. Dit is een van de lessen, welke het Rijksbureau Voedselvoorziening in oor logstijd de Nederlandsche bevolking voorhoudt in een film, die binnenkort al lerwegen vertoond zal worden. Deze film toont wat er komt kijken om negen mil lioen Nederlanders dagelijks te voeden. Daarbij wordt het welhaast gevleugelde woord aangehaald van den directeur- generaal voor de Voedselvoorziening, Ir S. L. Louwes: „Tusschen ons en den honger staan slechts de werkkracht van den landman en een goede organisatie". Enorme hoeveelheden brood, vleesch, zuivelproducten en andere producten moeten van dag tot dag in nauwkeurig afgemeten hoeveelheden ter plaatse zijn, waarvoor men ons voortreffelijk en veel geroemd distributiestelsel dankbaar mag zijn. Dat hierbij een nauwlettende controle niet mag ontbreken, wordt i eveneens getoond. 22 Febr. tot en met 28 Febr. 1942. 10'A brood 4 rants, brood of gebak. 10 B broodrants, brood of gebak. 10A vleesch. 1 rants, vleesch of vl.w. 10 B vleesch ^4 rants, vleesch of vl.w. 10 A aardapp. 1% kg. aardappelen. 10 B aardapp. kg. aardappelen. 22 Febr. tot en met 21 Maart 1942. 213 algem. 1 kg. suiker. 10C, 10 D reserve 50 gram cacao. 214 algem. 250 gram koffiesurrogaat. 215 algem. 500 gram jam. 221 t/m 224 algem. 1. rants, bloem, brood of gebak. 11 D, 12 D reserve 250 gram rijst. 225 algem. 250 gr. peulvruchten. 226 algem. 250 gram gort. 227 algem.100 gram vermicelli of maizena. 216 t/m 220 algem. 100 gram kaas. 10 A t/m 13 A melk I 3//2 hter melk. 10 B t/m 13 B mêlkl 1liter melk. 19 Febr. tot en met 27 Febr. 1942. 09 boterrants, boter of rundvet. 09 vety2 rants, boter of marg. De volgende bonnen zijn binnenkort niet 'meer geldig: Na,Zaterdag 21 Febr.: 09 brood, vleesch; 08 aardappelen; 193, 195, 197 t/m 203, 20$, 210, 212 algemeen; 04 t/m 07 reserve; 06 t/m o9 melk. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Zaterdag 28 Fe bruari: 09 aardappelen, 204 t/m 208 alge meen (kaas); 08 boter en vet. De bonnen ter verkrijging van levens middelen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op de daaraan voorafgaande Zaterdag worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch en vleeschwaren. GECOMBINEERDE INKOOP VAN STAPELGROENTEN. Naar aanleiding van een bericht, waarin melding werd gemaakt van de invoering van een nieuw systeem voor de verdeeling van stapelgroenten onder den handel, heeft een verslaggever van het A.N.P. een onderhoud gehad met den heer H. M. Velders, directeur van het bureau voor groenten- en fruitvoorzie- ning in Den Haag. Van de invoering van een nieuw sy steem, aldus de heer Velders, kan eigen lijk .niet worden gesproken. We volgen reeds geruimen tijd een werkwijze, die zich ontwikkeld heeft uit den opslag van stapelgroenten fn verschillende plaatsen, met het oog op den winter. Onder deze groenten vallen o.a.kool, peen, uien, rapen en bieten. VRIJDAG 20 FEBR. 1942. O Heere! hoe groot z(jn uw werken! zeer diep zijn uw gedachten. Ps. 92 6. Zon op onder 8.47 19.02 23 Febr. Eerste kw. 3 Maart Volle maan. Maan op onder 11.— Op basis hiervan heeft zich een stelsel van gecombineerden inkoop ontwikkeld. De grootere gemeenten riepen de gros siers bij elkaar en besloten werd tot het collectief indienen der aanvragen. Later volgden de kleinere gemeenten dit voor beeld. Randgemeenten doen dit mee- rendeels in combinatie met de stad. Naar verhouding van het aantal zie len krijgen de gemeenten nu reeds eeni gen tijd een percentage van den steeds fluctueerenden aanvoer toegewezen. De grossiers ontvangen daarvan volgens een puntenstelsel hun aandeel en distri- bueeren dit op^hun beurt weer onder de kleinhandelaren, eveneens volgens een puntenstelsel op basis van den aardap- pelomzet. Dit systeem voldoet vrij goed, al kos ten de kleinere en randgemeenten nog wel eens hoofdbreken. De handel werd intact gelaten, grossier en detailhandel blijven hun functig vervullen. In feite komt de regeling hierop neer, dat geleverd wordt aan gemeenten of groepen van gemeenten. Door dit systeem kon de zwarte han del ee&igszins worden beteugeld. Het spreekt overigens vanzelf, dat dit schema alleen geldt voor de stapelgroen ten. Bladgroenten zijn te spoedig aan be derf onderhevig, dan dat zij in opslag kunnen worden genomen. Ontslag burgemeesters. Bij besluit van den commissaris-gene raal van Bestuur en Justitie is aan J. M. van Doorninck ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oudewa ter en aan mr A. J. Romijn als burge meester der gemeente Winschoten. Versch brood om half acht. De secretaris-generaal van seciale za ken heeft de tot en met 21 Febr. door hem toegestane afwijking van de arbeids- wet, voor wat betreft het vervoer en den verkoop van brood, opnieuw verlengd. Het zal tot en met Zaterdag 7 Maart geoorloofd zijn, brood, dat na acht uur des namiddags van den vorigen dag ge bakken of opgewarmd is, van zeven uur 's morgens af uit het gebouw waarin zich de broodbakkerij bevindt, te ver voeren. Dij, brood mag van half acht af wor den verboerd of afgeleverd. De heerbanleider J. E. Feenstra van de W. A. der N.S.B. heeft in de pers conferentie te 's-Gravenhage, een en ander medegedeeld over het optreden der Haagsche W. A. tijdens de bijzon dere omstandigheden der laatste weken: Aangezien de aardappelenvoorziening te Den Haag dreigde mis te loopen, bij gebrek aan voldoende transportmidde len eenerzijds en door gebrek aan or ganisatieinzicht van de V. B. N. A. anderzijds, stelde ik mij, aldus spr., in verbinding met den heer Van Zaanen, secretaris der V. B. N. A., wien ik mijn hulp aanbood in den vorm van het be schikbaarstellen van vrachtauto's en eenige honderden weermannen. Deze hulp werd geweigerd onder de mededeeling, dat alles voortreffelijk functioneerde en dat men over voldoen de transportmiddelen beschikte. Nadat ik persoonlijk een onderzoek bij enkele depots had ingesteld, bleek, dat alles bij het oude was gebleven. Er waren geen auto's aanwezig en het tem po van uitgifte was veel te langzaam. Ik heb toen onmiddellijk ingegrepen, aldus spr., weermannen als trekkrach ten ingeschakeld en daardoor bereikt, dat op verschillende punten van Den Haag de in lange rijen wachtenden be diend konden worden. Behalve de aardappelvoorziening dreig de ook de groentenvoorziening geheel mis te loopen. Ook hier drong ik, na van te voren advies, te hebben ingewon nen bij ter zake bevoegden, op verbete ring aan. Van de zijde van het gemeen tebestuur is een vergadering van groen- tenhandelaars bijeengeroepen, uit welker midden een commissie van samenwerking werd samengesteld. Toen o.m. in deze eommissie een grossier zitting nam, die nationaal-socialist was, weigerde een zekere Vogelaar (voorzitter Rinnen- landsch koopliedenverbond), daartoe ook aangezocht, hierin eveneens zitting te nemen, omdat hij niet met een "hationaal- socialist wenschte samen te werken. De houding van dezen Vogelaar heeft ten gevolge gehad, dat hierdoor in Den Haag de groentenvoorziening voor twee dagen geheel gestagneerd is geweest. Vogelaar is onmiddellijk in arrest ge steld wegens het schaden van het volks belang. Ook in de groentenvoorziening is, dank zij den door verschillende organen hierop uitgeoefenden druk, eenige ver betering gekomen. Als laatste en meest frappante voor beeld van iemand, die, met gezag en met verantwoordelijkheid bekleed, totaal in gebreke is gebleven de hem toever trouwde belangen te behartigen, diene het geval van den Wethouder van So ciale Zaken van Den Haag, Buurman. Deze heeft: 1. bij de door de bijzonde re omstandigheden geboden tijdelijke vermindering van het melkrantsoen geen rekening gehouden met de moeders met zuigelingen en kleuters. Hierdoor liep de volksgezondheid ern stig gevaar. Dank zij het tijdig ingrij pen van de zijde van den Beauftragte voor Zuid-Holland is opdracht verstrekt dezen voor de volksgezondheid absoluut noodzakelijken maatregel onmiddellijk volledig ten uitvoer te brengen; 2. be paalde categorieën arbeiders, die tot het invallen der vorst geregeld werk hadden, maar nu door de bijzondere om standigheden werkloos waren, geweigerd te steunen en hun den raad laten geven, maar aan de deuren te gaan bellen en te trachten him diensten aan particulieren voor sneeuwopruimen aan te bieden en op deze wijze in hun kost te voorzien» Op deze wijze werden fatsoenlijke arbei ders gedwongen te gaaii bedelfen. 3. in gebreke is gebleven activiteit te ontwikkelen, toen ernstige ontstemming onder de bij het sneeuwopruimen te werk gestelde arbeiders» heerschte over het uitbetalen van loon.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1