Christelijk Dagblad voor Zeeland Onze voedselvoorziening. DONDERDAG 19 FEBRUARI 1942 56e JAARGANG - No. 118 Zware tuchthuisstraffen, De Duitsche luchtmacht in het Oosten actief - Malta en Tobroek gebombardeerd - Britsche kruiser gezonken - Berlijns antwoord aan Churchill. DAGKALENDER. Rede van Ir Mussert voor het kader van den Nederlandschen Arbeidsdienst. 'Bureaux Lange Vorsfstraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telèfoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Abonnemenfsprijs f 273 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaelsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel y Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Verschillende maltn hebben wij er ook in deze rubriek op gewezen, dat het onze plicht is eiken geschikten vier kanten meter grond te gebruiken voor de teelt van gewassen, die voor onze voedselvoorziening van belang zijn. Wij hebben meermalen opgewekt met inspan ning van alle krachten deel te nemen aan den productieslag en de leuze „Pro ductie en nog eens productie" is ook in - ons blad aangeheven. Daarbij richtten wij ons meestal tot onze land- en tuinbouwers. Maar ook zij, die geen boer of tuinder zijn, willen wij niet vergeten. Het was vorigen zomer in teressant om te zien, hoever sommigen het als exploitant van een volkstuintje hadden gebracht en ongetwijfeld zullen zij met nog weer nieuwelingen in dit vak straks óók weer hun krachten inspannen. Velen hebben terecht hun bedrijfje omgeschakeld en zijn van de teelt van bloemen op die van aardappe len, peulvruchten en groente overgegaan Wij juichen het toe, dat al het mogelijke gedaan wordt om deze menschen voor te lichten en aan zaai- en pootgoed, kunst mest énz. te helpen. Elke poging, hoe bescheiden ook, om voedingsgewassen te telen, dient te wor den gesteund en aangemoedigd, afge dacht nog van het ontspannende element, dat in het tuinieren is gelegen. Er is echter een categorie, die in dezen ook wat kan doen, n.l. de Overheidsin stanties en velschillende publieke licha men. Bij de laatste denken wij speciaal aan spoor- en tramweg-maatschappijen. Met instemming vernemen wij, dat de secretaris-generaal "van Binnenlandsche Zaken aari de burgemeesters richtlijnen heeft doen toekomen, die beoogen, bij de betrokken hoofden van dienst en bij hun ondergeschikte ambtenaren ten volle het begrip te wekken, dat elk daarvoor ge schikt te maken stukje grond moet wor den aangewend voor de voortbrenging van voedingsgewassen. De gemeenten beschikken veelal over gronden, welke voor dit döel kunnen Worden gebruikt. Hierbij valt niet alleen te denken aan parken, plantsoenen en bermen, maar ook aan braakliggende ter reinen bouwgrond. Bij verhuring door de gemeente aan derden zal iedere gegadigde in het alge meen een oppervlakte van ten hoogste 200 a 225 vierk. meter kunnen ontvan gen. De voortgebrachte producten mogen uitsluitend 'voor het verbruik van het eigen gezin worden geteeld. Het belang van de voedselvoorziening vereischt, (jat. bij de te telen gewassen aardappelen op den voorgrond komen te staan, eyenals peulvruchten. Het verbou wen van vroege aardappelen kan dan worden opgevolgd door een nateelt van koolsoorten. Aanmoediging verdient voorts het voortbrengen van gewassen, welke geschikt zijn voor winterprovisie, dus late aardappelen en peulvruchten. Het departement van landbouw en visscherij heeft verder plannen voorbe reid tot bevordering van den aanleg van volkstuincomplexen bij' de steden. Zoo worden de handen ineengeslagen om de voedselvoorziening van ons volk te bevorderen. Ieder, die 'kan, werke mee aan de be hartiging van dit groote volksbelang. VERLENGING BON „07" BOTER EN VETKAART. In aansluiting op hetgeen reeds is bekend gemaakt betreffende de verlen ging van den geldigheidsduur van bon „08" van de boterkaart en de vetkaart, maakt de Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Vissche rij bekend, dat ook bon „07" van ge noemde kaarten geldig blijft tot en met Vrijdag 27 Februari a.s. VOOR VERDUISTERING EN VERVALSCHING DISTRIBU TIEBESCHEIDEN. Het Duitsche Gerechtshof heeft 13 dezer twee ambtenaren van een distri butiekantoor veroordeeld tot 12 en 8 jaar tuchthuis, omdat zij groote hoeveel heden reeds gebruikte levensmiddelen en kolenkaarten van hun bureau ont vreemd en nogmaals in circulatie ge bracht hebben. In een andere zaak kreeg een ambte naar wegens verduistering en uitdeeling van textielpunten 5 jaar tuchthuis. Ook tegen de vervaardiging en het in omloop brengen van vervalschte vetbon- nen werd met zware straffen opgetre den. Zoo werden in twee processen tegen verscheiden personen wegens den afzet van vervalschte vetbonnen de hoofdda ders veroordeeld tot 7 en 6 jaar tucht huis. Tevens werden de afnemers van deze bonnen gevoelig gestraft. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In den centralen sector van het Oostelijke front werd wederom een vijandelijke formatie van haar verbindingen afgesneden en vernietigd. Talrijke gevangenen, 11 kanonnen, vele machinegeweren en groote hoeveelheden ander oor logsmateriaal vielen ons in han den. Meer dan 1000 dooden van den vijand werden op het slagveld geteld. De luchtmacht bracht ter onder steuning van het leger vooral in den centralen en den Noor delpen sector van het Ooste lijk front sterke formaties ge vechtsvliegtuigen, duikbommen werpers en jachtvliegtuigen in den strijd. Zij dreef verscheidene vij andelijke colonnes uiteen en ver nietigde groote hoeveelheden rol lend materiëel. Bij de gevechten van gisteren werden 28 vijandelijke pantserwagens vernield en 51 vlieg tuigen van den vijand neergescho ten. v Voor de Engelsche Oost kust beschadigden gevechtsvlieg tuigen overdag een klein koopvaar dijschip. Andere luchtaanvallen waren gericht tegen ravitaillee- ringsinstallaties in de haven Great Yarmouth. In N o o r d 4A.f r i k a verken ningsactie in het gebied ten Z.-O. van El M e k i 1 iTien Britsche pantserverkenningswagens werden buiten gevecht gesteld. Formaties van de Duitsche en de Italiaansche luchtmacht bombardeerden To broek alsmede een Britsch vlieg veld en vielen vijandelijke colon nes met bommen en boordwapens aan. i In de wateren rondom Kreta werd een Britsche duikboot waar schijnlijk tot zinken gebracht. Enkele Britsche bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht vruchtelooze storingsaanval- len op N. - W. D u i t s c h gebied. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het 627e Italiaansche weermachtsbe- richt luidt: In het gebied ten Zuidoosten van E1 M e c h i 1 i gevechten tusschen weder- zijdsche verkenningsafdeelingeneen 10- tal vijandelijke pantserwagens werd ver nield. Italiaansche en Duitsche luchtformaties bombardeerden de vesting Tobroek en een vliegveld in de buurt van M e r s a M a t r o e h, schoten met machinege weren en plaatsten bomtreffers van klein kaliber op autocdionnes, die troe pen en materieel' vervoerden. Den vijand werden aanzienlijke verliezen aan man schappen en materiaal toegebracht. Vier onzer jagers, die aan de bovengenoemde acties hadden deelgenomen, zijn niet te ruggekeerd. Als gevolg van een gisteren op Ben- g h a s i ondernomen luchtaanval hebben eenige gebouwen onbelangrijke schade gekregen. De vliegvelden op Malta zijn op nieuw en doeltreffend door de Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Een Welling tontoestel werd bij een luchtduel neer geschoten. Een Britsche kruiser van de „Caïro"- klasse (4300 ton), waarvan in het weer- machtbericht no. 624 was gemeld, dat hij door het optreden van een onzer tor- pedovliegtuigen tegen konvooien was be schadigd, is, zooals later gebleken is, ge zonken. BERLIJN ANTWOORDT CHURCHILL. 1. Gij waart? mijnheer Churchill, reeds een der hoofdschuldigen aan het uitbre ken van den laatsten wereldoorlog en uw militaire onbekwaamheid bleek reeds toen door uw nederlaag van Gallipolie. Reeds door den eersten wereldoorlog hebt gij voor Engeland de alleenheer schappij over de zeeën en daarmede zijn onbestreden wereldheerschappij verlo ren. 2. Wat waren de gevolgen van uw oor logspolitiek Militair geziende grootste militaire nederlagen der Engel sche geschiedenis Andalsness, Duin kerken, Griekenland, Kreta, Libye, Sin gapore. Politiek gezienEngeland heeft al zijn vrienden op het continent verloren. Thans is de Engelsche invloed geheel uit Europa gebannen en Europa is ver-i eenigd tegen Engeland. 3. Nadat gij door uw fouten de Euro- peesche volken als bondgenooten verlo ren had, hebt gij de grootste misdaad van uw leven begaan, doordat gij u met het bolsjewistische Moskou verbond. Het Duitsche leger met zijn bondgenoo ten Italië, Hongarije, Slowakije en de vrijwilligerscontingenten uit Spanje, Kroatië, Nederland, België, Dene marken, Noorwegen, Frankrijk, alsmede het Finsche leger hebben de invasie der bolsjewisten in Europa verhinderd en hen tot voor de poorten van Moskou te ruggeworpen. Het winteroffensief van Stalin tegen het Duitsche leger is reeds thans volko men mislukt. Stalin zal niet in staat zijn zijn verliezen aan menschen en mate riaal te vervangen. Het Duitsche leger met zijn bondgenooten, welker verliezen zich in tegenstelling met den wereldoor log binnen bescheiden grenzen blijven, zal bij het aanbreken van het warmere jaargetijde de nog aanwezige bolsjewis tische strijdkrachten aanvallen. Gy hebt Eden naar Moskou gezonden om den bolsjewistischen massamoorde naar Stalin voor zijn oorlogsdiensten en voor de voortzetting van zijn bloedoffers de uitlevering van Europa aan het bols jewisme te beloven. In Engeland zelf moest gij den bolsjewistischen agenten de vrije hand laten voor hun propaganda onder de Engelsche arbeiders. 4. Gij hebt reeds ten tijde van Cham berlain met Roosevelt tegen uw eigen ministerpresident samengespannen en u tot werktuig van Roosevelt bij de oor logsophitsing tegen Duitschland ge maakt. Roosevelt heeft indertijd ook be let, dat Engeland het vredesaanbod van den Führer na de ineenstorting van Frankrijk aanvaardde en gij waart hier bij zijn handlanger. Sedertdien zijt gij gedreven door uw mislukkingen geheel afhankelijk geworden van Roosevelt, dien hoofdschuldige aan den oorlog. On voorwaardelijk en in de vage hoop op latere hulpverleening met de wapens, hebt gij meegedaan aan het -Yankee- imperialisme van, Roosevelt. Roosevelt daarentegen heeft zich voor de beloften van hulp aan Engeland met zware Engelsche offers laten betalen. Roosevelt wil het Britsche- wereldrijk geleidelijk in Amerikaansch bezit doen overgaan en daarmede de erfgenaam van Engeland worden. Dit is sedert lang het plan van Roosevelt, en gij, mijnheer Churchill, van geboorte half Amerikaan, zijt hierbij zijn handlanger. Gij tracht thans de Engelsehen tot een laatste krachtsinspanning te bewe gen door een ontzaggelijk Amerikaansch oorlogspotentieel voor te spiegelen. Gij weet heel goed, dat de bewapeningscij- fers van Roosevelt niets anders zijn dan de grootste van alle Amerikaansche op schepperijen. Voor de Amerikaansche hulp aan En geland gold en geldt nog steeds het woord: „too late and too little". De Amerikaansche troepenlandingen in Engeland zijn voor Roosevelt slechts een middel om Engeland onderworpen te houden. Het betreft hier niets anders dan de eerste Amerikaansche politie agenten op de Engelsche eilanden, die er voor dienen te zorgen, dat de Engelsch- man den oorlog voor Amerika ook ver der voert en de laatste penny aflevert. 5. De oorlog tusschen Engeland en Ja pan is uitsluitend uw schuld. Daar de Engelsche politiek door uw toedoen vol komen afhankelijk van de Vereenigde Staten was geworden, moest gij noodge- dwongên aan de uitdagende politiek van Roosevelt tegenover Japan meedoen. De nederlagen in het Zuidzeegebied en iri Oost-Azië zijn daarom een rechtstreeksch gevolg van het gebrek aan een vooruit- zienden geest uwerzijds. De materieele verliezen van de Engelschen in de door Japanners veroverde gebieden gaan reeds thans de duizend millioen pond sterling verre te boven. Reeds de eerste weken van den' oorlog met Japan hebben den Engelschen derhalve enorme materieele schade gebracht. Dit is echter pas het begin. 6. Uw oorlog heeft reeds tot alge- P meene verarming van Engeland geleid. Thans reeds hongeren in Engeland mil- lioenen, die zoo door uw falen een ge makkelijke prooi voor de bolsjewistische propaganda worden. De bolsjewistische kuiperijen kunnen zich des te ongestoor der ontwikkelen, daar de leiding er van (Zie voor vervolg pagina 2.) DE REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Bij de installatie van den Nederland- schen Kultuurraad heeft de Rijkscom missaris, Rijksminister Dr Seyss Inquart een rede uitgesproken, die wij in haar geheel hebben gepubliceerd, maar waar-' uit nogmaals enkele passages dienen ge licht te worden om daarop bijzonder licht te doen vallen. Het is niet gemakkelijk om een con creet antwoord te geven op de vraag, wat cultuur Is. Het omvat meer dan kunst en wetenschap, meer dan gedich ten, schilderijen, bouwwerken, weten schappelijke werken, enz. „Cultuur is aldus de Rijkscommis saris niets anders dan de gezamenlij ke uitdrukking der scheppende krachten, die in een volk leven en door den schep penden enkeling naar voren worden ge bracht en gebruikt om het bestaan zijn vorm te geven". De cultuur wortelt in een volk; deze twee zijn niet te scheiden. Wat Nederland aangaat mogen wjj opmerken dat de door ons verworven cultureele goederen er ge tuigenis van afleggen, dat ons volk een Christelijk karakter draagt. Dat feit sprak niet altijd even,duidelijk. Er waren tijden van inzinking, maar Gode zij dank ook van grootsche opleving, waarin ons volk weer worstelend omhoog kwam en zich zijn cultureele waarden weer terdege bewust werd. De Rijkscommissaris heeft er sterk den nadruk op gelegd, dat een uit het volk geboren cultuur ook geheel in dienst van het volk moet staan. „Het belangrijkste principe van onze cultuur-opvatting is zoo zei hij dat elke echte cultuur-prestatie slechts uit den grond en uit 't leven van 't volk kan voortkomen en dat z\j daarom aan dit volk ook weer verplichtingen heeft, dat dus de cultuur haar oorsprong evenals haar taak altijd vindt in dienst aan het leven van het volk". Met dwang kan hier weinig of niets worden bereikt. „De cultuurpolitiek aldus de Rijks commissaris is een gebied waarop men door ge- en verboden weinig, door werkelijke begunstiging, ook van mate- rieelen aard en voorlichting, en door be- 'grijpende zorg voor de als echt en vruchtbaar erkende waarden buitenge woon veel kan bereiken. „Voor afzonderlijke takken van cul- DONDEROAG 19 FEBR. 1942. Want Gi) hebt mij verblijd, Heere! met uw daden; ik zal juichen over de werken uwer handen, Ps. 92 5. Zon op onder 8.49 19.— 23 Febr. Eerste kw. 3 Maart Volle maan. Maan op ondetr 10.36 23.52 tuur, laten zich wel richtlijnen opstellen, volgens welke zij zich moeten ontwikke len en ontplooien. Maar juist in de kunst kan men geen dogmatische eischen of zelfs programma's opstellen." Anderzijds merkte hij echter op „Het is derhalve geenszins zoo, dat de Kultuurkamer en de Kultuurraad nu in een als bet ware luchtledige ruimte zijn geplaatst in de verwachting, dat. zich daaruit wel iets zal ontwikkelen, zij heb ben integendeel heden en zeker morgen een zèer belangrijke rol te vervullen: zij moeten er toe bijdragen, dat de Neder- landsche cultuur zonder belangrijk ver lies aan haar gezonde substantie den weg tot haar volkschen oorsprong en haar bronnen en daarmede den weg door de geestelijke en politieke omwenteling van onzen tijd vindt." Prof. Snijder, de president van den Kultuurraad, heeft opgemerkt, dat het verleden ons heeft geleerd, dat de weg van het Nederlandsche volk niet recht lijnig verloopt. Het staat heden aan een keerpunt en moet in het onbekende en ongewone zijn weg zoeken. „Dat u den Nederlandschen Kultuur raad hebt ingesteld om de belangen van de Nederlandsche cultuur te be hartigen is ons een bewijs, zoo zei prof. Snijder, dat ook gij overtuigd zijt, 'dat voor het nieuwe' Europa een zelfstan dige Nederlandsche cultuur een kost baar en onontbeerlijk bestanddeel zal zijn." De taak van den Nederlandschen Kul tuurraad is geen gemakkelijke. Vele din gen zullen moeten groeien en rijpen, al kan aan dit groeiproces leiding worden gegeven. Moge de Raad er in slagen werkzaam te zijn in het waarachtig be lang van ons volk. (A. N. P.) In de rijk versierde zaal van „Pulchri Studio" sprak gistermid dag Ir Mussert, de leider der N.S.B., voor het kader van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Aanwezig waren, behal ve het hooger en middenkader van den Arbeidsdienst, zoowel mannen als meis jes, o.m. een aantal functionarissen van het hoofdkwartier der N.S.B. Mussert begon zijn rede met in het geheugen terug te roepen een tijd van meer dan tien jaar geleden, den tijd bekend als het begin van de ineenstor ting der welvaart, maar tevens als het hoogtepunt van de geestelijke verwilde ring, den tijd, die den opmarsch van het communisme voorbereidde. In dezen tijd, waarin de leuzen opgeld deden: „liever bloojan dan doojan", „lie ver lui dan moe", „godsdienst is opium voor het volk", „proletariërs hebben geen vaderland" werd. voor het eerst het woord arbeidsdienst te midden van het Nederlandsche volk geworpen als een gebiedende eisch voor de hernieuwing van dat volk, n.l. op 14 December 1931 in het programma der N.S.B. Spr. behandelde de moeilijke eerste schreden van den arbeidsdienst, als op- bouwdienst aangevangen met de resten van hef vroegere Nederlandsche leger, met duizenden die geen liefde hadden tot den arbeid en wier gevoel voor de volksgemeenschap totaal onvoldoende was, maar toch doorgezet ondanks alle moeiten en teleurstellingen. Spr. zette vervolgens de beteekenis uiteen van de revolutie, welke zich in Europa voltrekt, als een nieuw tijdvak waarin klassenstrijd en klassewaan wor-* den uitgeroeid om te komen tot de nood zakelijke volkseenheid, een tijdvak, waar in elk volk w.eer wordt erkend als werk gemeenschap, gebaseerd op den arbeid en op het besef, dat arbeid de grond slag is van 's menschen bestaan. De revolutie.van heden heeft mede ten doel, de eer van den arbeid te herstellen. Een van de middelen daartoe is de ar beidsdienst, waar het trotsche devies „ick.dien" komt, in de plaats van het: ik moet verdienen. Voorts behandelde spr. de beteeke nis van den Arbeidsdienst als schakel in de opvoeding van den modernen jongen mensch, niet alleen voor den werklooze of voor de zonen van Jan Boezeroen, met vrijstelling van de vaderszoontjes, maar het gansehe volk. Ten eerste door het bijbrengen van orde, tucht en disci pline, door de opvoeding tot netheid en frischheid, ten tweede door de óntwik- keling van den eerbied voor den arbeid, het uitdrijven van de luiheid, de vrees voor hetvuil maken van de handen, ten slotte door de ontwikkeling tot ge- meenschapsmensch, tot sociaal voelend wezen, tot zoon en dochter van ons volk, waardoor men leert, zijn aangeboren egoistische instincten in toom te houden. Het vinden van geschikte werkobjec- ten voor den Arbeidsdienst zal moeilijk heden géven. Men mag daarbij den ge wonen arbeid niet beconcurreeren, noch het natuurschoon aantasten. Zeker zal de Arbeidsdienst nog ob jecten kunnen vinden in landontginning en droogmaking, maar meer nog in ver hooging van natuur- en stedenschoon, in behoud van monumenten, waardoor te vens de liefde tot den bodem en voor de schoonheid van ons vaderland wordt aangewakkerd. In de opvoeding van den modernen mensch is de Arbeidsdienst slechts een schakel. Na de opvoeding aanvankelijk door de moeder alleen, daarna door de ouders, in de scholen, waar ouders en kerk hun natuurlijken en rechtvaardigen invloed hebben, maar waarbij de Jeugd storm het volksverbindende element zal vormen, en vervolgens in den Arbeids dienst komt als sluitstuk de militaire dienst. In het nieuwe Europa zal er een streng onder s,c h e i d zijn tusschen degenen, die al of niet de wapenen mo gen dragen en het Neder landsche volk als Ger- maansch volk zal.dit recht stellig ontvangen. In het komende Europa zullen de Ger- maansche volkeren, als zijnde van eenen bloede, lotsverbonden op leven en dood, schouder aan schouder naast elkander staan. Velen verstaan dit nog niet, maar het is een historische noodzakelijkheid en het Nederlandsche volk worde zich hiervan bewust. De dagen van 1014 Mei hebben getoond, dat een afzonder lijke Nederlandsche weermacht geen re den van bestaan heeft. In de toekomst zal de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1