Christelijk Dagblad voor Zeeland Het Gerucht. DAGKALENDER. WOENSDAG 18 FEBRUARI 1942 56e JAARGANG - No. 117 Dultsche dulkbooten opereeren bij Cura9ao - Duitsche successen In het Oosten/- Verklaring van Churchill In het Lagerhuis - De Britsche verliezen op Malakka. De strijd in het Kanaal en de val van Singapore. Zon op onder 8.51 18.58 Plechtige installatie Nederl. Cultuurraad. Antwoordrede van Prof. Snijder. (Sloi) I" -t Bureaux Lange Vorslsfreal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY- Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cfent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Met de geruchten, die van mond tot mond overgaan, moet men erg voor zichtig wezen, daar zy meermalen zeer onbetrouwbaar zijn gebleken. Het is met die geruchten een eigen aardige zaak. „Kwaad gerucht neemt altijd toe; goed gerucht wordt spoedig moe", zegt een rijmpje. De menschen vertellen over het algemeen graag kwade dingen, en onderstreepen ze, ja dikken ze somtijds nog wat aan, zoodat de mededeeling ten slotte meer leugen dan waarheid be helst. Maar moet er iets goeds verteld worden, dan is het net, alsof daar niet zooveel aan is't gaat zoo wat tusschen neus en lippen, en 't is gauw weer ver geten. Toch zegt de Catechismus, dat we de waarheid zullen liefhebben en op- rechtelijk spreken". Wat we zeggen, moet zuivere waarheid zijn. Deze om schrijving van het negende gebod plaatst ons voor een strengen eisch. We mogen er maar niet op los praten. We moeten critiek oefenen op wat ons ver teld wordt, alvorens het zelf verder te brengen. Ook hier past een herinne ring aan de bede van Ps.141: Zet, Heer, een wacht voor mijne lippen; Behoed de deuren van mijn mond, Opdat ik mij tot geenen stond Iets onbedachtzaams laat ontglippen. Er zijn menschen met een heel leven dige phantasie. Met deze levendige phantasie gaat in den regel een minder scherp geheugen gepaard. Het zijn ge vaarlijke menschen. Een groote fout, waaraan wij zelf en velen met. ons lijden, is ook deze, dat we, wat ons verteld wordt, maar al te dik wijls zonder critiek aanvaarden. In ge wone, norrpale, rustige tijden lieten we ons lang niet zooveel wijs maken. Dan waren we veel meer op onze hoede. Te genwoordig gaat alles er bij menigeen in als koek. Het is echter geen onschuldige lief hebberij, al dat verspreiden van geruch ten. Het kan heillooze gevolgen hebben. Laten we ons schrap zetten. Laten we onze kalmte bewaren. Vergeten we de kritiek niet op wat ons verteld wordt. Laten we denkenzou het welt wa^r zijn? En vragen: hebt ge het zelf ge zien? Of van wien hebt ge het? Een beetje minder toeschietelijkheid in het accepteeren en verspreiden van sensa- tioneele geruchten is een dienst, die we' aan» ons zélf en anderen, ja aan ons heele volk bewijzen. AANWIJZING NIEUWEN BON BOTER- EN VETKAART, ALSMEDE VERLENGING DIVERSE BONNEN. Gedurende het tijdvak van Donderdag 19 Februari tot en met Vrijdag 27 Fe bruari 1942 geeft eik der met „09" ge nummerde bonnen van de boterkaart recht op het koopen van 125 gram boter of 100 gram rundvet. Dit laatste kan uitsluitend worden betrokken door hen, die in de periode van 2 tot en met 5 Februari j.l. bon 09 bij hun slager heb ben ingeleverd. Gedurende het tijdvaü van 19 tot en met 27 Februari a.s. geeft voorts élk der met „09" genummerde bonnen van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter zonder reductie of margarine. Voorts wordt de geldigheidsduur der met „08" genummerde bonnèn van de boterkaart en ^an de vetkaart verlengd tot en met Vrijdag 27 Februari 1942. De geldigheidsduur der met „204" tot en met „208" genummerde bdnnen van de bonkaart algemeen, welke tot en met 21 Februari a.s. elk recht geven op het koopen van 100 gram kaas, wordt ver lengd tot en met Zaterdag 28 Februari 1942. Ten slotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de. bon van de bonkaart algemeen, welke gewoonlijk wordt aan gewezen voor het koopen naar keuze van havermout of peulvruchten, gedurende het vierwekelijksche tijdvak, hetwelk op zondag 22 Februari a.s. begint, uit sluitend recht zal geven op het koo pen van peulvruchten. 2000 OPLOSSINGEN OP BANDEN PRIJSVRAAG. De prijsvraag naar een nieuw gëcon- strueerden rijwielband ter vervanging van den rubberband, verleden jaar door het Gentraal Instituut voor Industriali satie uitgeschreven, nadert haar einde. t)e schifting onder de meer dan 2000 ingezonden voorstellen in die, welke wel, en welke niet voor een prijs in aanmer king komen, is thans reeds zoover gevor derd, dat de eerste groep nog slechts uit 40 inzendingen bestaat. Binnenkort komt de jury weer bijeen. Het is geens zins uitgesloten, dat zij voor het einde van deze' maand in staat zal zijn, de prijswinners aan te wijzen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Hét opperbevel der Duitsche weermacht maakt békend: Bij de gevechten in den mid-- densector van het O o s t q,l y'k front had een groep vijandelijke strijdkrachten kans gezien 80 K.M. ten Zuidoosten van Wjasma door onze linies heen te breken. Na zwaren strijd werden zij in een tegenaanval ingesloten en vernie tigd. Hét overblijfsel van 1848 ge vangenen benevens 17 tanks, 86 stukken geschut, honderden ma chinegeweren, granaatwerpers en bespannen sleden alsmede een groote hoeveelheid ander oorlogs tuig vielen ons in handen. Boven dien werden tot dusver meer dan 500 gesneuvelde vijanden op het gevechtsterrein geteld. In de periode van 14 tot 16 dezer zijn bij de gevechten in het Oosten in totaal 78 tanks en 134 stukken geschut buitgemaakt of vernietigd. De Sovjet-luchtstrijdkrachten hebben gisteren 48 vliegtuigen ver loren. Vier eigen toestellen wor den vermist. Duitsche duikbooten zijn de Ca ribische Zee binnengedrongen, hebben ter hoogte van de eilanden Aruba en Curasao drie tank booten van 17.400 ton in totaal in den grond geboord en de olie raffinaderijen en haveninstallaties met artillerie beschoten. In Noord-Afrika geen ge vechtshandelingen van beteekenis. Bij A l e x a n d r i viel een Duit sche duikboot een formatie Brit sche oorlogsschepen van een krui ser en drie torpedojagers aan. Twee vijandelijke eenheden wer den door torpedo's zwaar bescha digd. Bij vluchten van afzonderlijke Engelsche, bommenwerpers naar de Duitsche Bocht is in den afgeloopen nacht een vijande lijk vliegtuig neergeschoten. Wachtmeester Kirchner, stuks commandant, die in het wegr- machtbericht van 15 dezer is ver- meld, heeft gisteren nog 7 vijan delijke tanks stukgeschoten. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het 626ste Italiaansche weermachts- b.ericht luidt: In het gebied van M e c h i 1 i bedrij vigheid van patrouilles. Gisteren heeft de Duitsch-Italiaansche luchtmacht ver scheiden malen belangrijke vijandelijke doelen in Libye en op het eiland Malta aangevallen. Bg verwoede luchtgevechten tusschen groote luchtformaties werden in totaal 17 Engelsche vliegtuigen neergehaald, waarvan 15 door Duitsche jagers en 2 door de onze. Andere Britsche vliegtui gen werden op den grond vernield. Op de Egeïsche Zee is een vijan delijk vliegtuig door onze torpedovlieg tuigen getroffen en in zee gestort. In de vroege ochtenduren, werd een poging gedaan, Castel Vetrano uit de lucht aan te vallen. Het afweer geschut, dat onmiddellijk in werking trad. schoot een Wellington-bommen werper in brand, waarvan de uit zes Nieuw-Zeelanders bestaande bemanning werd gevangengenomen. Een ander vliegtuig van hetzelfde type werd door een Duitschén jager gedwongen in de nabijheid van Modica te landen. Het toestel werd in ongeschonden staat buit gemaakt en de uit zeven personen be staande bemanning gevangengenomen. DOK VAN MALTA VERNIETIGD. (P.N.B.) Het drijvende droogdok van La Valetta op Malta is, naar de Duit sche luchtverkenning heeft vastgesteld, door Duitsche bomaanvallen verwoest. Het dok was voor dé grootste schepen der Engelsche Middèllandsche Zeevloot bestemd en werd uit de opbrengst der Duitsche herstelbetalingen na" den vo- rigen oorlog betaald. Thans ligt het zwaai* beschadigd in het watera DUITSCHE SUCCESSEN IN HET OOSTEN. (D. N. B.). De Duitsche troepen heb ben verder terrein gewonnen, doordat zij in het centrale deel van het Oostelijke front hardnekkig verdedigde heuvelstel lingen der Sowjets veroverden. Deze heuveletellingen vormden een sleutelpunt voor de Sowjets. In het Zuideiyke deel van het Oos telijke front hebben de Bolsjewieken ver scheidene regimenten opgeofferd, zonder daarmede ook maar het kleinste succes te verwerven, zy werden met aanzieniyke verliezen teruggeslagen. Op den Oostelyken oever van een om streden rivier waren Duitsche tegenaan vallen byzonder succesvol. Hier werden de Bolsjèwistische aanvallers niet alleen afgeslagen, maar in tegenaanvallen te ruggeworpen. REDE VAN CHURCHILL IN HET LAGERHUIS. (A. N. P.). Volgens een bericht van den Engelschen berichtendienst he/gft Churchill gisteren in het Lagerhuis ten aanzien van de succesvolle doorbraak der Duitsche oorlogsschepen „Scharnhorst" en „Gneisenau" en „Prinz Eugen" door het Kanaal en aangaande den val van Singapore zijn standpunt uiteengezet. Hij verklaarde, dat de Duitsche vloot acties voor Engeland beslist voordeelig zijn geweest en de Britsche positie in den Atlantischen Oceaan hebben verbeterd. Hij deelde verder mede, dat op voorstel van de admiraliteit en het ministerie van luchtvaart wordt onderzocht, waarom de beweging der vijandelijke oorlogsschepen zoo laat is ontdekt en of de samenwer king tusschen luchtmacht en marine zoo mauw is geweest als zij had moeten zijn. Ten aanzien van Singapore verklaarde Churchill geen verdere mededelingen te kunnen doen en gaf hij den raad zich te onthouden van „opgewondenheid en be schuldigingen". Hij was van meening, dat „een zeer verhit debat» op dezen middag, zoolang %nze gedachten nog door de gebeurtenis sen versomberd en beïnvloed worden" slechts als uitwerking zou hebben, dat „in de geheele Wereld zeer slechte en ongunstige reacties zouden ontstaan". Deze woorden van Churchill werden met levendig „Hoort! Hoort!"-geroep ontvangen. Het Lagerhuis keurde de verdaging van de debatten over den oor logstoestand tot een der volgende byeen- komsten goed. De Britsche berichtendienst meldt uit betrouwbare bron te vernemen, dat Churchill niet voornemens is een specia- len minister voor de defensie te benoe men. RUIM 3000 LUCHTAANVALLEN OP SCHARNHORST EN GNEISENAU. (D. N. B.). Naar de Britsche berich tendienst meldt, is officieel medegedeeld, dat de Britsche luchtmacht de slagsche pen „Scharnhorst" en „Gneisenau" toen deze in een Fransche haven lagen, 3299 maal met vliegtuigen heeft aangevallen en daarbij 4000 ton bommen heeft gewor pen. De Britten verloren daarby 247 man en 43 vliegtuigen. BRITSCHE VLIEGTUIGEN VOOR DE NEDERLANDSCHE KUST. (D.N.B.) Afzonderiyk vliegende Britsche toestellen hebben gisteren ge tracht over de Nederlandsche kust te vliegen. De Duitsche marine-ar tillerie nam hen onder vuur en schoot een der vliegtuigen neer. De overige wer den gedwongen terug te keeren. AANZIENLIJKE VERLIEZEN DER BRITTEN OP MALAKKA (D. N. B.) Naar „Exchange Telegraph" uit Ra n g o o n meldt, zijn de Japansche voorbereidingen voor een offensief tegen Rangoon reeds duidelijk waarneem baar. (Voor vervolg zie pagina 2.) NIEUWE COMMISSARIS VAN JGR9NINGEN, Het RijKscorrmussariaat maakt be kend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied benoemde op grond van par. 1 zijner vérordening nr. 108-1940 den vroegeren Regeeringscom- missaris voor de Bestuurshervorming in Nederlandsch-Indië, C. F. Staar- gaard té Laren tot Commissaris der Provincie Groningen. Christiaan Frederik Staargaard, ge boren te Soerabaja, 28 Febr. 1885, be zocht de H.B.S, te Amsterdam en stu deerde te Leiden. Van 19051917 was hij bestuursambtenaar en van 1917 1928 was Jmj onderhoofd, later hoofd van het kantoor Bestuurszaken der Buitengewesten van het Departement van Binnenlandsch Bestuur. Van 1928 1932 .was de heèr Staargaard Regee- ringscommissaris voor de Bestuursher vorming, Het Engelsche volk moet de laatste dagen wel veel verwerken. De 'Britsche radio sprak, volgens D. N. B., van een zwart week-end, daarmede doe lende op den zeestrijd in het Kar naai en de val van Singapore. Deze twee groote tegenslagen gezamen- hjk maken, dat de publieke opinie in En geland zeer teleurgesteld is en dat de atmosfeer in het Lagerhuis wel zwaar geladen zal zijn. Er rijzen tal van vra gen, waarop het Britsche volk een ant woord hebben wil. Twee Duitsche slagschepen, die naar wel eens was beweerd, reeds lang gezon ken waren, en een zware kruiser, die in een Fransche haven hadden gelegen, heb ben vorige week zee gekozen en zijn door het Nauw van Calais en over de Noord zee gevaren, zonder dat de Britsche zee- of luchtmacht dit kon beletten. Er waren blijkbaar geen Engelsche linieschepen in de buurt, die den strijd konden aanbin den, terwijl Engeland bovendien nog meer dan veertig vliegtuigen bij deze ge legenheid verloor en twee torpedojagers buiten gevecht zag gesteld. Geen wonder, dat de Engelsche pers scherpe artikelen schrijft. Er komt nu een commissie ,van onderzoek, maar het feit is geschied en het geloof in de En gelsche heerschappij ter zee heeft bij het Britsche publiek ëen deuk gekregen. Daarbij kwam dan nu Zondag de val van Singapore, welk feit ook hier te lande een diepen indruk heeft gemaakt, omdat nu de verdediging van Sumatra en "Java in het middelpunt dgr belang stelling komt te staan. Reeds is Palem- bang op Sumatra door de Japanners bezet. Singapore, waarvan, in 1933 werd ver klaard,- „dat enkele zwakke plekken, die nog bleken te bestaan, binnenkort zóó danig zullen worden versterkt, dat Sin gapore practisch onneembaar is en niet kan worden bedreigd door aanvallen te land, ter zee of in de lucht; de landings mogelijkheden die tijdens de manoeuvres minimaal bleken te zijn, zullen ma het aanbrengen dezer laatste verbeteringen geheel zijn verdwenen en Singapore zal het Gibraltar van het Oosten zijn", is dan nu in Japansche handen. Vijftien jaar van 1923 tot 1938 is er aan ge werkt en enorme bedragen zijn er aan besteed. Maar het onmogelijk geachte is gebeurd. WOENSDAG 18 FEBR. 1942. Want Hy zal zyn engelen van u beve len, dat zjj u bewaren in al uw wegen, Ps. 91 11. 23 Febr. Eerste kw. 3 Maart Volle maan. Maan op onder 10.11 22.46 Het Lagerhuis zoo werd dezer da gen aangekondigd zal willen weten, waarom aan de verdediging aan de 1 a n d zijde,waarde Japanners zijn bin nengekomen, zoo weinig aandacht is ge schonken. Men had van die zijde blijk baar geen vijand verwacht. Zoo kreeg Engeland hevige slagen te verduren. In dit verband verdient ook aandacht het feit, dat een Neder- landsch zèe-officier aan het hoofd der gezamenlijke zeestrijdkrachten werd ge steld. Cripps, de vroegere Engelsche gezant te Moscou, schijnt gezegd te hebben, dat het Engelsche volk nog niet voldoende begrijpt, dat het om zijn leven gaat, dat het zich nog niet genoeg inspant en nog niet genoeg offers brengt. Indien dit zoo is, dan zijn de twee bovenbedoelde fei ten wel ernstig genoeb, om het 't noodige begrip over de realiteit van vandaag bij te brengen. De Engelsche wereldheer schappij heeft door het verlies van S n- gapore'een gevoelige knak gekregen Naar te voorzien is, is een verschui ving in het machtsevenwicht in het ge- "bied van den Indischen en Stillen Oceaan teweeg gebracht, die groote gevolgen met zich zal sleepen. Op 5 Januari 1942 schreef de Daily Mail, dat de val van Singapore zoo goed als zeker zou leiden tot het verlies van Nederlandsch-Indië. En op 28 Januari 1942 de Daily Tele graph: „Het verlies van Singapore zou niet slechts den weg effenen naar Neder landsch-Indië en Australië, doch ook den vloten der geallieerden de basis ont nemen, om met alle kracht te worden gebruikt. Vandaar, dat wij, Nederlanders, met zorg en vrees over het lot van Neder landsch-Indië vervuld zijn. Spr. betoogt vervolgens, dat wy van het inzicht uit moeten gaan, zelf voor al les lid eener gemeenschap te zyn; dan slechts kan in onze stem ook die van ons volk klinken, slechts dan kunnen wy de richting waarin het geheel zich be weegt aanvoelen. „Richting" kan men echter slechts erkennen als men voor waarts blikt en een doel voor ocgen houdt. Wanneer wy de richting, die ons volk nemen zal, omdat het moet kennen, zoo zullen wy misschien moeizaam den weg moeten zoeken, maar missen zullen wy hem niet, ook al zouden wy hem moeten banen! Het verleden heeft ons geleerd, dat de weg "Van het Nederlandsche volk niet rechtiynig verloopt. En zooals ieder on zer in zyn eigen leven keerpunten heeft gekend, zoo staat ook het Nederlandsche volk heden aan een keerpunt en moet in en onbekende en ongewone zyn weg zoe ken. Het was steeds onze trots, dat ons'1' volk zich eens een eigen weg in de we reld gebaand heeft: Wie thans begrypt, dat hier een nieuwe wereld ontstaat, die heeft de plicht den nieuwen weg te zoe ken en te helpen banen". „Wanneer het uw bedoeling is, dat de Nederlandsche Kultuurraad het kultu- r?ele geweten vah het Nederlandsche volk is, zoó kan deze dit slechts zyn wan neer hij positief tegenover de beslissing van het heden staat. Daardoor wordt ons onze richting aangewezen. Wy zien de gebeurtenissen niet als „veranderde tijdsomstandigheden", maar gelooven aan een hoogere leiding, die zich daar in verwerkelijkt. Aan dit inzicht ontlee- nen wij den moed ook de consequenties te aanvaarden en de verplichting mede te werken, mede te handelen en te leiden U zult heden géén concrete plannen van mij verwachten. Wij zullen steeds dat doen, wat ons dienstig schijnt tot het hoogere doel en in overeenstemming mét de richting van het geheel. Daardoor hoopt de N. K. R. het best het Neder landsche volk en dat niet alleen te dienen. Dat u den N. K. R. hebt inge steld om de belangen van de Nederland sche kuituur te behartigen is ons een be wijs, dat ook gy overtuigd zyt, dat voor het nieuwe Europa een zelfstandige kui tuur eén waardevol en onontbeerlyk ber standdeel zal zyn. In deze overtuiging vatten wy onze taak op, vertrouwend dat het Nederland sche volk, wanneer het eenmaal zijn weg gebaand, zijn plaats in de nieuwe ge meenschap veroverd heeft, den Führer, die ons allen de nieuwe wegen wijst en thans het lot van Europa in zijn sterke handen houdt, en u, mijnheer de Rijks commissaris, als den voltrekker van zijn wil dankbaar zal zyn. Hierna begroette Prof. Snijder de ge- neraal-commissfarissen en de secretaris sen-generaal eh richtte hij meer in het bijzonder het woord tot de leden van de eind 1940 door hem opgerichte^ Neder- landschen Kuituurkring. Dames en heeren. Het is al meer dan een jaar geleden sinds wy voor het eerst byeenkwamen en er is in dit jaar veel gebeurd. Van den beginne af aan hebben wy gestreefd naar samenwerking met de bezettende oveiheid omdat wij inzagen dat dit de weg was voor ons volk op grond van ona verleden, onzen ingeboren aard en met het oog op onze toekomst die wij niet anders dan in een groot Europeesch ver band kunnen zien. De grondslag van deze samenwerking als gelijkgerechtigde partners ligt in ons zelfbewustzijn als Nederlanders en de erkenning daarvan door de Duitschers die in het nieuwe Europa de leiding zullen hebben. Wij kunnen deze leiding te gereeder aanvaarden omdat ons niet eens, maar herhaaldelijk onze kutureele zelfstandig heid, dat wil zeggen ons bestaan als zelfstandig volk is toegezegd. Wat kon noodzakelijker zijn, dan een orgaan te scheppen dat het Nederland sche kuituurleven vertegenwoordigend tevens het vertrouwen van het hoogste gezag in ons land bezit. Zoo is de Neder landsche Kultuurraad ontstaanhet kultureele geweten van het Nederlandsche volk. Dat wil dus zeggen, dat de kultuurraad in de eerste plaats een Nederlandsche in stelling is die als ee» geweten een waar schuwende stem kan doen hooren wan neer Nederlandsche kultuurbelangen be dreigd worden van welke zyde ook. Maai het geweten verhindert niet slechts. Be langrijker is, dat het aandrijft tot han delen ten goede. De taak van den ku1- tuurraad is derhalve raadgevend in alle opzichten. Maar anderzyds zyn maatre-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1