DE PIONEERE Binnenland "a-- Wat irnt week uwïdtfaztl AooitUt/uUd/ Wanneer verduisteren Uit de Provincie Telegrammen Verstrekkingen aan aanstaande I en jonge moeders. Politieberichten neer wj het voortbestaan en zelfs de vermeerdering "an ons kultureele leven ondank» den oorlog en juist in den oor log als. een kenmerk van onze kracht en van nog braak liggende krachtreser ves aanmerken, dan heeft dit een goede reden. Ik sprak daarover, aangezien wij ons er ln den huldigen toestand rekensohap van moeten geven, dat een boo hoog overschot van ongebonden kracht als voorwaarde en eiBch Is voor de groote artistieke prestatie voor het groote kunstwerk misschien niet aanwezig zal zijn en wij van onze generatie, die zich in een geweldige spanning bevindt en zich daarin, ter wille van de toekomst, misschien ook moet opgebruiken, waar schijnlijk in het geheel niet zulke pres taties kunnen verwachten. Gij zult deze uiting beslist niet verkeerd verstaan als een -soort- kultuurpessimisme, wanneer ik tegelijk er aan toevoeg, dat juist deze tijd én zijn buitengewoon en diep beleven zelf weer geweldige en op het oogenblik in het geheel nog niet té overziene krachten opwekt. Ook geldt dit niet op dezelfde wijze voor alle gebieden der kunst. Zoo zullen de kunstvormen welke ip een direct en elementair verband met de macht ook in politieken zin staan, in het bijzonder de architectuur, eerder hun gedenkteeken van dezen tijd kunnen oprichten, doordat zij zijn wezen zicht baren vorm verleenen, dan dat dit even tueel b.v. in de muziek mogelijk zal zijn, die zich het allerminste van buitenaf laat beïnvloeden. De nieuw te vormen gemeenschaps- staat moet zich met al deze rechten en plichten tot een hooger begrip van ver antwoording samenvattende opgaven be zighouden. Om op het gebied van de kui tuur zijn doel te bereiken, moet hij voor de beide bovenbedoelde gebieden van werkzaamheid het groeien van de kui tuur uit de gemeenschap en het werken ten behoeve van de gemeenschap van bijzondere middelen ge*bruik maken. Deze bijzondere instellingen zijn nu ook in Nederland met de. oprichting en den opbouw van de Nederlandsche Kultuur kamer en nu met de inwijding van den Nederlandschen Cultuurraad "gegeven, nadat reeds eerder door de oprichting van het departement van volksvoorlich ting en künsten de voorwaarde voor het voeren van eenkultuurkolitiek van staatswege vervuld werd. Boven sprak ik van de kultuurpolitie- ke maatregelen van den staat, voor wel ke de voorwaarden in' zooverre zakelijk vaststaan,-als het onderscheid tusschen positief en negatief, tusschen waardevol i schadelijk absoluut vast staat. De aïtuurkamer voert deze maatregelen uit. Zij is daartoe uitgerust met beschik- ï-angsbevoegdheid en zelfs met een be perkte bevoegdheid om straffen op te leggen. Waar het er in het geheele kui tuurleven om gaat te oordeelen over goed en slecht, over de vraag of iets al of niet waard is bevorderd te worden, kortom overal waar sprake is van een materieele waardeering op. het gebied van de kui tuur, daar vervult de Kultuurraad zijn tweeledige functie kritiek en initiatief. Nu is het niet zoo, dat deze functie in het .Nederlandsche kultureele leven slechts door den Kultuurraad zal worden ver vuld, deze moet haar slechts als de Ipógste verantwoordelijkheid uitoefenen als het kultureele geweten van de natie. De Kultuurraad heeft geen andere be langen te vertegenwoordigen dan die van het geheele Nederlandsche Kuituur leven zelf. In deze positie heeft de kul tuurraad het karakter van een niet on der een bepaald ministerie staanden raad van bijstand, die uit hoofde van 'zijn er varing en zijn verantwoordelijkheidsge voel het'geheele staatsbestuur en daar enboven alle Nederlandsche Kuituurin stellingen adviseerend terzijde staat, die van haar kant den Kultuurraad de mo gelijkheid van waarneming advies en initiatief hebben te verleenen. Zijn. eigen autoriteit berust évenwei niet op een be velende bevoegdheid, maar op de per soonlijke en zakelijke autoriteit en pres taties van elk zijner leden. De Kultuur raad is derhalve ook geen lichaam dat met meerderheid van stemmen beslissin gen neemt. De meening van elk lid is evenveel waard en wordt uitsluitend be paald door haar zakelijken inhoud. Het is geen vermindering maar een verhoo ging der beteekenis wanneer ieder zeg gen kan dat z jn meening beslissend kan zyn, niet omdat zij 'de instemming van meerderen- gevonden heeft, maar omdat zij, ook al is zij misschien alleen geble- FEUILLETON 46) o— Heel anders is het met den zoon, die steeds in de kamer komt, als zij er eeni- gen tijd is. Gretha heeft er'zich wel eens op betrapt, dat zij min of meer verlan gend naar zijn komst uitziet. Hij is een aangenaam, charmant causeur. Hij lijkt verbazend veel op Kees Veersema. Vroo- lijk, luchtig, studentikoos, man van de wereld, Toen, op Kerstavond, hefeft zij hem wel gezien achter in dq zaal. Opeens was hij toen verdwenen. Later heeft zij hem gesproken. „Ik heb met genoegen naar u geluisterd," zei hij. „U hebt onmisken baar talent." Er verloopen eenige weken, 't Wordt Maart. Het-is nog te guur zonder kachel. Maar na de Paaschvacantie zou de schuuV wol betrokken kunnen worden. Om tijdig klaar te zijn, brengt Gretha het onderwerp op het tapijt, als zij 'in het salon zit bij de De Bruins. Zij heeft opzettelijk gewacht op Fred, wetend, aan ven, toch van doorslaggevende beteeke nis was. Het inwinnen, de keuze en de samen"a'ting v?.n deze uwe mesning vindt plaats door uv:.-n preskiént. Deze staat in zjn functie in den rang van secretaris-generaal het geheele staats bestuur ter zjde. Ik ben er mjj van be wust, dat het op zich nemen van een zoodanige verantwoordelijkheid juist heden misschien blonderen moed, in elk geval echter een belangrijke zeker heid van zichzelf en een zeer sterk ge voel voor den weg en de toekomstige ont wikkeling vqp het Nederlandsche volk en zijn kuituur vereischt. Ik twijfel er echter niet aan dat de benoemde man nen deze kracht zullen hebben en hun taak tot bet welzijn van hun volk op de juiste wijze zullen vervullen, hoewel zij misschien gedurende langen tüd geen dank en misschien ook geen waardeering ervoor zullen oogsten. Ik wil mijn uiteenzettingen niet slui ten zonder op een vraag in te gaan die nauw verband houdt met datgene wat ons hier tezamen brengt. Op de vraag n.l. wat mij als vertegenwoordiger der bezettehde overheid in dit land aanlei ding heeft gegeven met de instelling van den Nederl. Kultuurraad een daad te stellen, welke ook naar mijn bedoe ling uitsluitend de bevordering en ont wikkeling van het Nederlandsche volk moet dienen. De daad die wij heden hebben'verricht komt slechts in zooverre voort uit een belang van de bezettende overheid, als deze bij een zoo geregeld mogelijken voortgang van het geheele leven in het bezette gebied, ook onder de veranderde omstandigheden, geïnteresseerd is en hiertoe behoort in de eerste plaats ook het geheele kultureele leven, dat buiten gewoon sterk uit het evenwicht was ge raakt en derhalve een bevordering, die mét veel begrip te werk moet gaan, van noode had. De diepere en verdere beteekenis van deze daad evenwel leert gij dan kennen, wanneer gij hem niet als een bestuurs maatregel der bezettende overheid be schouwt, maar indien gij mij daarnaast als den vertegenwoordiger van het Duit- sche rijk als het Germaansche kernland ziet. Als zoodanig heb ik u gezegd dat wij u niet alleen de practische, maar ook de diepere en essentieele ervaringen ter beschikking willen stellen, waarbij ik als vertegenwoordiger uitsluitend van de bezettende overheid nauwelijks een inte resse zou kunnen laten gelden. Wanneer de instelling van den Neder landschen kultuurraad in de toekomst werkelijk een mijlpaal in de ontwikke ling van het Nederlandsche Kultureele leven beteekent, wanneer zijn arbeid er toe bijdraagt dat de Nederlandsche cul tuur uit den voedingsbodem van het ras en het volkseigen vruchtbaar groeit, dan opent deze daad tegelijk en noodza kelijkerwijze ook den weg naar de ge meenschap van het gelijke bloed, die reeds heden door de gebeurtenissen der laatste jaren tot een uiterlijke lotsge- meenschap lg geworden. In dezen zin heb ik als vertegenwoor diger van het Duitsche rijk tot u gespro ken en de wenschen voor een vruchtba ren en succesvollen arbeid, die ik u zou „willen medegeven, zijn wenschen uit het diepst van mijn hart, want hun vervul ling is een vervulling voor ons allen. N.S.B.rUNIFORMEN EN INSIGNES. (A. N. P.). Nu de N. S. B. de eenige politieke partij is, die in het bezette Ne derlandsche gebied bestaat, kan het ver bod tot het, in dienst of bij gekleed gaan in uniform, dragen van insignes van de N.S.B., van haar neven-organisaties en van de door den Rijkscommissaris erken de lichamen niet gehandhaafd worden. Ook het in dienst dragen van 3e unifor men van de N. S. B., van haar neven organisaties en van de door den Rijks commissaris erkende lichamen dient te worden toegestaan, tenzij voor het ver richten van den dienst (b.v. bij P.T.T. of Spoorwegen), bepaalde uniformkleeding voorgeschreven is. In verband hiermede hebben de secre tarissen-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken en van Op voeding, 'Wetenschap en Cultuurbescher ming, in opdracht van den commissaris- generaal voor Bestuur en Justitie, be schikkingen uitgevaardigd, waarbij in 't vervolg insignes en uniformen van de N.S.B., van haar neven-organisaties en hem een flinken steun te hebben. „Het is niet een kwestie van afstaan," zegt Gretha, het gezicht van den oude ziende, dat niet bepaald inschikkelijk lijkt. „Ik heb opdracht van de commis sie, om te huren. De noodige veranderin gen brengen wij zelf aan. Ik hoop van harte, dat u ons ter wille wilt zijn. We zitten bepaald- in moeilijkheden. Als u die kinderen bij Verdonk opéépgepakt ziet zitten, zoudt u het ook zeggen." „We gebruiken dat ding toch niet, vader." zegt Fred de Bruin. „Eigenlijk had het al lang afgebroken moeten zijn." „Och neen, wat mij betreft, u kunt het wel krijgen, als u het zelf zóó laat ma ken, dat het voor uw doel te gebruiken is. Maar een mooi schoollokaal is hel niet." „Neen," lacht Gretha, blij met het spoedige antwoord. „Het blijft nog be helpen. De tijd komt nog wel, dat we bijvoorbeeld een lokaal bouwen. Maar voorloopig willen wij het zóó eens pro- beeren." „Nu, laat ons het dan maar voor af gesproken houden," zegt de oude De Bruin. „Het ding kan me niet veel van de door den Rijkscommissaris erken de lichamen door ambtenaren, hooglee raren, onderwijzers, enz. in dienst mogen worden gedragen. Voorts is door den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming be vorderd, dat het aan studenten van uni versiteiten en hoogescholen, zoomede aan leerlingen van onderwijsinrichtingen in den uitgebreldsten zin des woordslz toe» i gestaan de evenbedoelde insignes en uni formen te dragen in de gebouwen en op de terreinen der universiteiten en hoo gescholen en inrichtingen van onderwijs. BOETE VAN 10.000. Niettegenstaande herhaaldelijk gege ven waarschuwingen, blijkt bij controle op bedrijven, o.a. van boter- en kaaspro ducenten en bij de betreffende handela ren, dat deze niet voldoende distributie bonnen, resp. toewijzingen kunnen over leggen over de door hen afgeleverde pro ducten. Met nadruk wordt er van de zijde vap het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd nogmaals op gewe zen, dat de bonnenadministratie steeds nauwkeurig en volledig dient te worden bijgehouden en dat steeds het juiste aan tal bonnen en toewijzingen op het bedrijf aanwezig dient te zijn, evenals de voor raad producten, zooals deze volgens de administrate moet bedragen. In dit verband verdient het de aan dacht, dat een boterhandelaar in 't Wes ten des lands, onlangs doo? den tucht rechter tot een boete van f 10.000 is ver oordeeld wegens een tekort aan distribu tiebescheiden. DE DAG VAN DE DUITSCHE POLITIE. De dag van de Duitsche politie is door de in Den Haag gelegerde afdeeling van de Deutsche Ordnungspolizei Zaterdag morgen ingezet met een eerbetoon aan de gesneuvelden op de algemeene be graafplaats aan de Kerkhof laan. Verder werd een tentoonstelling van kinderspeelgoed in de kleine zaal van den Dierentuin gehouden. Dit speelgoed is door de mannen in hun vrijen tijd'uit oude materialen vervaardigd. Het zal onder Duitsche en Nederlandsche kinde ren worden verdeeld. Des avonds werd in de Dierentuinzaal een bonte avond gegeven. s Morgens storm en regen weinig kans op opklaring. Doornat en koud begint U Uw dagelijksch werk.Gevolg: een stevige verkoudheid. Neem 's avonds 2 Aspirin- tabletten en den volgenden ochtend bent U weer een stuk opgeknapt.£k DuiiJ* 20 Ublattan 55 et Zokj« 2 Ubisttan 7 ct, DINSDAG 17 FEBR. 1942. 's Morgens tot 8.53 u. 's Avonds van 18.57 u. Middelburg. Concert op den) Dam. Zaterdagmid dag heeft een militair muziekkorps voor de graanbeurs op den Dam van 5 tot 6 uur een uitvoering gegeven van mar- schen en andere nummers, dat door de uitstekende uitvoering vele omwonenden schelen. En huur? Och, wat zullen we daar nu voor vragen?" „Niets," zegt Fred kort. Het is in orde. De oude heer vindt het goed. Even later verlaat hij het vertrek. 'Hij loopt gebogen, merktGre'tha op. Voor het eerst ziet zij dat nu. Het is, of de man zorgen heeft. Fred blijft. Zij praten honderd uit. Mevrouw De Bruin kan ook converseeren. Z,ij mag Gretha blijkbaar wel. Dat die anders denkt dan zij, neemt zij op den koop toe. „Als u het goe'd vindt, fiets ik een endje met u mee," zegt Fred, wanneer Gretha vertrekken gaat. „Dat is heel vriendelijk van u, maar ik moet naar het dorp. Naar Verdonk. En nog een jjaar bezoeken afleggen. Een van de kindéren is ziek." „Dan gaat het niet," zegt hij. Duidelijk hoort zij in zijn stem teleur stelling klinken. Enietwat verward, neemt zij afscheid van mevrouw en haar zoon, die haar tot, de deur brengt. Het is of hij daar wat zeggen wil. maar hij zwijgt. (Wordt vervolgd.) en voorbijgangers deed genieten van de goede muziek. De politie verbaliseerde zekeren S. wegens het overtreden van het pr(js- aanduidingsbesluit, door niet den prijs aan te geven van een ten verkoop aan wezig artikel. Goez. De belangen van volkefulndere. De genen, die pootgood, kunstmest, enz. wenschen aan te vragen voor volkstuin tjes, kunnen zichi wenden tot de com missie, die hier ter stede de belangen der volkstuinders behartigt. Zij bestaat uit de heeren A. de Dreu, Westhavendijk, C. Karelse, 's H. Hendrikskinderendijk, en Ir. J. Versteeg, Leliestraat. Zuid-Beveland. Yerseke. De herbouw van kerk en toren. Men meldt ons Woensdagavond j.l. kwamen de kerk voogdij, het college van notabelen en de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente bij een, met „het oog. op den wederopbouw der kerk. Mede aanwezig was burge meester Gunning, die samen met den pres.-kerkvoogd, den heer P. de Koejjer Lz., onlangs in Den Haag besprekingen gehouden heeft met de gemachtigden voor den wederopbouw. De regeering heeft besloten de kerk op haar oude fun damenten op te bouwen. Vermoedelijk zal de huidige toren geheel worden ge sloopt en door een nieuwe worden ver vangen. Bovendien zullen dan links en rechts van den toren een doopkamer en een predikantenkamer worden aange bracht. De hoofdingang wordt verlegd van het Kerkplein naar de'Oude Toren straat. De ingang aan het Kerkplein wordt opgeheven. De galerij tegenover den' kansel zal vervallen. Inplaats daar van zal in elk der beide zijbeuken een galerij worden aangebracht. Het bericht, als zou de herbouw geheel voor rijksre kening komen, is foutief. De Hervormde Gemeente van Yerseke zal 20 pet. van het totaal der bouwkosten van de kerk moeten bijdragen. Momenteel is dat een bedrag van f 30.000. De toren blijft, ge lijk voorheen, eigendom der burgerlijke gemeente. Deze laatste zal ook ponds pondsgewijze in het herstel van den to ren moeten bijdragen. Staat het Departe ment van financiën f 130.000 voor den opbouw der kerk en een evenredig bedrag voor dien van den toren toe, dan kan reeds vóór het einde van den oorlog met den herbouw worden begonnen. Alleen degelijk materiaal zal voor den bouw worden gebezigd. (Verbeterd bericht.) Walcheren. Vrouwenpolder1. Donderdagavond hield de Werkmansbond zijn jaarvergadering onder voorzitterschap van Ds de Bie. De penningmeester meldde een batig saldo. Dhr C. Vermeule leverde een Bijbel-in leiding Tholen en St.-Philipsland. Tholen. De laatste week zijn de dief stallen in het eiland niet van de lucht. Eiken dag komen er aangiften bij de politie van diefstal van konijnen, hout, kolen, fietsbanden en etenswaren. Door het bestuur der Vrije polders onder Tholen, is bij B. en W. een ver gunning gevraagd tot ombouw van het motorgemaal in een gemaal gedreven door electromotoren, zoomede het aan brengen van een nieuwe centrifugaal- pomp en vacuumpomp in dit gemaal. De politie en crisiscontroledienst hebben bij verschillende personen huis zoeking verricht. Daardoor is men op het spoor gekomen van een smokkel handel in boonen, granen enz. N TANGER. (D.N.B.) Britsche krui ser beschadigd. Een Britsche kruiser, die in de Middellandsche Zee door een vliegtuigbom werd getroffen, is de ha ven van Gibraltar binnengeloopen. Er werden verscheidene dooden en 15 ge wonden aan land gebracht. - (Stefani.) In Argentinië zijn twee ernstige spoorwegongelukken ge beurd. De sneltrein naar Cordova is in botsing gekomen met een anderen trein, waarbij twee reizigers werden gedood en 32 gewond. In de provincie Jujux is een trein ont spoord, waarbij eveneens een aantal slachtoffers te betreuren zijn. Den laatsten tijd zjn eenige verande ringen aangebracht in de verstrekkin gen aan aanstaande en jonge moeders. Ingevolge de nieuwe regeling d.d. 17 Januari j.l, kunnen a.s. en jonge moe ders, gedurende 26 weken, n.l. 20 wekon voor den vermoedeiyken datum van be valling en 6 weken daarna bonnen ver krijgen voor een extra hoeveelheid van 31/» liter melk per week benevens,, naar keuze 1000 gramv havermout per week, of 1000 gram gort per week, of 1000 gram brood per week, of 750 gram brood en 125 gram boter per week. De uitreiking van deze extra-bonnen geschiedt door den plaatselijken distri- butiedienst voor de geheele periode van 26 weken tegelijk op aanvraag van be langhebbende. By de aanvraag moet een attest van een medicus of vroedvrouw worden overgelegd. Toiletzeep: aan a.s. moeders, die op een attest van een medicus of vroed vrouw extra-rantsoenbonnen voor melk, havermout enz. hebben ontvangen, kan één bon „een rantsoen toiletzeep" wor den verstrekt, wanneer de bevalling thuis zal plaats hebben. "Vaste brandstoffen: bij be vallingen kunnen sedert 27 October vorig jaar, èxtra-brandstofferi worden verstrekt op vertoon van de distributie stamkaart van de(n) jonggeborene. De extra-verstrekking kan ook plaats heb ben indien het kind levenloos ter wereld komt of vyel 'kort daarna overlijdt. In plaats van vaste brandstoffen kan ook een extra-rantsoen gas of electrici- teit worden toegestaan. Textiel: voor den baby-uitzet kan tegen overlegging van een schriftelijke verklaring van een geneeskundige of vroedvrouw aan de a.s. moeders een baby-textielkaart worden uitgereikt. Voor het benoodigde beddegoed voor een wieg of kinderledikantje kunnen speciale punten worden verstrekt, ter wijl voor bekleeding van de wieg even eens punten kunnen worden afgegeven. Indien de bevalling thuis plaats heeft, kunnen ten behoeve van de moeder spe ciale punten voor beddegoed worden verstrekt. Voor een positie-japon worden in het algemeen geen speciale punten ver strekt. Alleen indien de a.s. moeder op haartextielkaart geen voldoende aan tal punten meer beschikbaar heeft kun- j nen haar het ontbrekende aantal pun ten worden afgegeven. Aanstaande moeders kunnen voorts 3 a 4 maanden voor de bevalling een speci ale vergunning en speciale punten ver krijgen voor een positiewintermantel, een positie-zomermantel en bustehou ders. t .Geringe stagnatie in de aflevering van kindermeel en havermout "werd veroor zaakt door de vervoersmoeilijkheden. i Dit komt echter weer in orde. Wat de aflevering van wol op punten betreft, kan niet worden gegarandeerd, dat deze in iedere zaak, doch wel dat deze hier en daar verkrijgbaar is. Haring' wordt goedkooper. Met ingang van 15 Febr. zijn er maxi mumprijzen vastgesteld voor haring en haringproducten, die aanzienlijk lager zijn dan die, welke tot nu toe in dén win kel werden gevraagd. Waarschuwing. De commissaris van politie te Bergen op Zoom vestigt de aandacht op Johan nes Lodewijk Marinus Voorzanger, Ne derlander, geboren te Borgerhout op 28 Mei 1912 en woonachtig te Antwerpen. Genoemd persoon is ontslagen uit de Waffen-SS en vervoegde zich daarna bij een familie te Bergen op Zoom, die een zoon bij dit wapen heeft. Hij geeft voor met verlof t© zijn, brengt de groeten van den zoon over en verzoekt uit diens naam vooral geld, rookgerei e.d. mee te geven. Dit zal hij dan na zjn verlof voor den betrokkene meenemen. Hiervan komt echter, zooals te begrjpen is, niets te recht. Men zj dus gewaarschuwd. Op 14 en 15 Febr. wordt de „Dag van de Duitsche Politie" gevierd. Dat de Duit sche Politie ook een bijzondere taak in de gemeenschap heeft te vervullen, be wees zj het vorige jaar, ,toen zij allerwege voor de jeugd maaltijden organiseer de. Hierboven een overzicht tijdens den- maaltijd, welke in 't Koloniaal Instituut te Amsterdam was aangericht. Pax Holland-De Haan.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2