SPIERPIJNEN KLOOSTERBALSEM ABDIJSIROOP f204.50 Belang rijke MIDZA- mededeeling. TegP1 HOSSTJ VERKOUDHEID BRONCHITIS Binnenland Programma's mogen als regel twee bladzijden groot zijn; het drukken van teksten van liederen als byicge kan niet worden toegestaan. Wanneer verduisteren? Uit de Provincie Door verminderde reisgelegen heid zijn thans de Midza- waardebonnen één volle maand T. Faberij de Jonge Rechtszaken Finantieele Berichten KOERSEN Gemengd Nieuws Kerk en School Predikbeurten AKKER'S bied van werkzaamheid, n.l. om de kul- tuyreoheppenden en hier in het bijzonder wederom de Jongere generatief op taken te wijeen, die w't-de gemeeneéhap voort komen en die voor de gemeensohap moe ten worden vervuld. Dit ie een gebied, waarop men door ge- en verboden wei nig, door werkelijke begunstiging, ook ■an materieelen aard, door raad en voor- ichting en door begapende zorg voor de als echt en vruchtbaar erkende waar den buitengewoon veel bereiken kan. Een derde gebied van kultuurpolitieke werkzaamheid voor den staat vloeit voort uit het karakter van den staat als nationale opvoedingsinsfantie. Hier kan men nauwelijks meer van een „gebied" spreken; hier is sprake van de algeheele functie van den staat; het gaat er om het kultureele scheppen in zijn geheel, zooals het uit de gemeenschap van het volk is gegroeid, weer voor de gemeen schap in te zetten als middel voor de op voeding tot de gemeenschap. (Wordt vervolgd.) worden veroorzaakt door scher pe stoffen, die zich in Uw spieren hebben vastgezet en pijnen en stijfheid veroorzaken. Laat U dan driemaal daags met Akker'sKloosterbalsem wrijven en spoedig zult U er vanaf zijn! Kloosterbalsem dringt diep in de weefsels en oefent daar zijn afleidende en genezende invloed uit op stijve pijnlijke spieren. GEEN AFZONDERLIJKE VREDE JAPANNED.-INDIE. De Nederlandsche oud-minister van Koloniën, Charles Welter, is -in Lissabon aangekomen pp weg naar Nederlandsch- Indië. Van Lissabon zal hij naar Kairo vertrekken en vandaar naar Teheran. In een verklaring, naar aanleiding van deze reis, heeft de thns in Washington vertoevende minister van Buitenland- sche Zaken, Van Kleffens gezegd, dat Nederlandsch-Indië niet bereid is een af zonderlijken vrede of wapenstilstand met Japan te sluiten. Nederlandsch-In dië is op een grootscheepschen Japan- schen aanval op Java voorbereid. (S.P.T.) BEPERKING VAN HET PAPIER- VERBRUIK. Onze beperkte papierproductie en de geleidelijk minder wordende papiervoor- raden dwingen er toe steeds zuiniger met het papierverbruik te worden. Den nieuwsbladen mpest sinds lang minder papier worden gegeven, een groot aantal bladen en periodieken is opgeheven. Nu is de aanmaak van drukwerken'aan eèn vergunning van het Rijksbureau voor de grafische industrie gebonden. In het algemeen zal vergunning tot drukken slechts worden' verstrekt, in dien blijkt, dat het drukwerk voor de hui dige omstandigheden niet overbodig mag worden geacht en dat voorts op het be- noodigde papier tot het uiterste toe wordt bezuinigd. Alle aanvragen, welke uiteraard be trekking hebben op een korte verbraiks- periode, moeten worden ingezonden bij en worden beoordeeld door een viertal door het rijksbureau voor de grafische industrie ingestelde districtscontrolebu- reaux, Geen vergunning is vereischt voor: a. dag- en nieuwsbladen, tijdschriften en andere daarmede gelijk te stellen pe riodieken b. geboorte-, verlovings- en huwelijks- circulaires en -kaarten, rouwcirculaires en -kaarten, bidprentjes en gedachtenis-N plaatjes. c. drukwerken, waarvoor niet meer benoodigd is dan 5 kg. papier. Artikelen welke niet mogen worden vervaardigd zijn o.m. actetasschen van carton,' albums en albumbladen, jubi leumuitgaven, omslagen van carton, ver schillende soorten doozen en verpak kingen, etalagereclames van carton, feestartikelen, gevoerde enveloppen, Kerst- en Paaschartikelen, marmerpa pier, servettentaschjes, sigaren- en siga rettenpijpjes, tafelloopers, glaspapier, sigarenzakjes anders dan van eenzijdig glad papier, mappen, verschillende soor ten prospectussen, huisorganen, kalen ders met reclaine-opdruk, dagboeken en fantasiepapier. Het formaat van reclamebiljetten en adresstrooken wordt beperkt. Voor het dubbelzijdig te beschrijven briefpapier zijn de formaten beperkt, van speciale click's voor briefhoofden moet worden afgezien. Het papierverbruik voor cata logi zal eveneens zeer belangrijk ver minderd dienen te worden. Toegestaan worden alleen supplementen op bestaan de catalogi van bibliotheken, zakenver- slagen kunnen alleen in zeer beperkten omvang op houthoudend papier verschij nen. Convocaties zullen, tenzij strikt ver trouwelijke agendapunten worden ver meld, niet in enveloppe mogen worden verzonden.- mwr alleen als bericht-kaar- ten mogen verschijnen. Bij circulaires Pillen, eiwdte voor-, en achterzijde snoeten worden bedrukt Voor boeken, brochures en schoolboe ken is bovendien voorgeschreven, dat het departement van volksvoorlichting en kunsten, dan wel het departement van opvoeding, wetenschappen en kuituurbe scherming in eerste instantie hun goed keuring tot verschijning geven, alvo rens de drukvergunning kan worden ver leend. Gort, gortmout en gortbloem. De prijs van gort, gortmout en gort- bloem is thans opnieuw vastgesteld en zelfs lager dan hij tot nu toe geweest is. Per rantsoen, d.i. pef 250 gram, zijn gortproducten 1 tot 5 cent goedkooper geworden al naar gelang het om min dere of betere soorten gaat. Andere nament De secretaris-generaal van het depar tement van Waterstaat heeft in de „Staatscourant" bekend gemaakt, dat in het vervolg de hierna genoemde Water staatswerken zullen worden aangeduid zooals daarachter is aangegeven: het Wilhelminakanaal als „het kanaal van de Zuid-Willemsvaart naar de Donge"; het Julianakanaal als het „kanaal van Maastricht naar Maasbracht"; de Beatrixsluis te Vreeswijk als „de Oostelijke sluis te Vreeswijk"; de Wilhelminashiis te Andel als „de sluis te Andel"; de Wilhelminrtsluis te Vianen als „de kleine sluis te Vianen", en de Wilhelminabrug te Maastricht als „de nieuwebrug te Maastricht". ZONDAG 15 FEBR. 1942. 's Morgens tot 8.57 u. 's Avonds van 18.53 u. MAANDAG 16 FEBR. 1942. 's Morgens tot 8.55 u. 's Avonds van 18.55 u. Benoemingen. Benoemd tot: dijkgraaf van den Al-te-Kleinpolder (N.-Beveland), P. de Regt te Kats: tot commissaris van den polder Walche ren, D. Gideo nse te Veer e; tot dijk graaf van het waterschap Ooster Zwake, A. P. Wou ter sen te 's- Graven polder en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf C. Boogaard te 'B-Gra venpolder. Zoo doet de Midza en alle Midza-winkeliers, Juist ook in deze tijden hun uiterste best „de Midza-klanten zoo goed mogelijk te bedienen. ZUID- EN NOORD-BEVELAND. De uitkeering van deze week aan 38 Premiewinnaars. Middelburg. De heer J. F. Heemskerk hoopt morgen (Zondag) zijn 75sten verjaardag te vieren. Deze geziene en bekende stad genoot mag zich nog in een goede ge zondheid verheugen. Verbetering in de üitkeering aan werkloozen. Tot nu toe viel Middelburg, voor wat de uitkeering aan werkloozen betreft, in klasse 4 voor hen, die minder dan f 24 verdienden en in klasse 3 voor hen, die f24 of meer als loon hadden. Enkele maanden geleden is van de zijde van het gemeentebestuur verbete ring bepleit door het stellen van een an deren norm en plaatsing van Middelburg in een hoogere klasse. Toen is een ex- tra-uitkeering gelijk aan die van drie we ken toegestaan, welke extra-ultkeering dan over 13 weken zou worden verdeeld. Thans is bericht ingekomen, dat alle werkloozen te Middelburg, onafhankelijk van het door hen verdiende loon, in de 3de klasse sullen vallen. Tot nu toe kregen zij, die minder dan f24 verdienden, als norm f 10.50 voor gehuwden, die uitgetrokken zijn, f 9.50 voor dubbeluitgetrokkenen en f9 voor ongeorganiseerden, terwijl voor kinderen eert bijslag van f 1.10 per kind werd ver leend. Thans zullen zjj evenals tot nu toe reeds degenen, die beter werden beloond, normen hebben van resp. f 11, f 10 en f 9.é0 en voor kinderen f 1.20. Bij de be rekening der werkelijke uitkeering moe ten worden in acht genomen fl.30 ko- lentoeslag per gezin, 5 pet. duurtetoe- slag en dan de extrauitkeering voor de wintermaanden. Hierdoor wordt het totaalbedrag dat een uitgetrokkenet, die gehuwd is en één kind heeft, ontvangt, verhoogd van f 16,25 op f 17bij twee kinderen van f 17.65 op f 18.55 en bij drie kinderen van f19 op 20.05. Voor dubbeluitgetrokkenen zijn de cij fers bij één kind f 15 en f 15.70twee kinderen f 16.40 en f 17.30 en drie kin deren f 17.75 en f 18.80. Voor ongeorganiseerden zjjn de cijfers bij één kind f 14.35 enf 15.10twee kin deren f 15.70 en f 16.60, drie kinderen f 17.15 en f 18.10. Ruit ingedrukt. Gistermiddag is in een winkel in de Langedelft een ruit be zweken onder den druk van een groot aantal kooplustigen. Het openbaar Slachthuis. Donder dag is het openbaar slachthuis aan den Seisweg gedeeltelijk in gebruik genomen en wel de slachtplaats voor de runderen, waar 31 runderen en enkele kalveren ge slacht zijn. Vlissingen. De werktijden bij „De Schelde". In de niet-verduisterde af deelingen van de N. V. Maatschappij De Schelde zal in de week van 1621 Febr. als volgt worden gewerkt: Maandag tot en met Vrijdag door de werklieden van 16 jaar en ouder van 913 en 13.4518.30 uur; Zaterdag van 913 uur. Voor de werklieden be neden 16 jaar zijn de uren Maandag tot en met Vrijdag van 9—13 en 13.45 18.15 uur, Zaterdag van 913 uur. f JuwelierHorloger f LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES ►<a^<a£g><a^^<a£:s><aï^><!ès^><&5ïêx> Goes. W. Traas t- Op 59-jarigen leeftijd overleed dezer dagen de heer W. Traas, voorzitter van de werkliedenvereeniging „Eigen Hulp", penningmeester van de woningbouwvereeniging „Help U Zei ven" en bestuurslid van de harmonie „Euphonia". De begrafenis had Donderdag plaats. De stoet werd voorafgegaan door de leden van „Euphonia". Aan het graf werden waardeerende woorden gespro ken door de heeren C. M. Meyler, voor „Eigen Hulp", M. F. v. d. Berge, voor „Help U Zeiven" en A. p. Cappon te Middelburg, voor den Ned. Bond van Si garenwinkeliers. Een broer van den overledene sprak woorden van dank namens de familie. Ds Koekebakker sloot de plechtigheid met een korte toespraak en het „Onze Vader". Zuid-Beveland. Nisse. Vertrokken: J. v. d. Buuse, bankwerker, en gezin, naar Goes. Ingekomen: J. Bosman, dienstbode, van Goes. 's Heerenhoek. De burgemeester heeft aan Ir A. Rothuizen te Middelburg op dracht gegeven tot het maken van een nieuw uitbreidingsplan der gemeente. Wemeldinge. Door den burgemeester dezer gemeente zijn de Juliana- en Prins Bernhardstraat, gelegen in het zooge naamde bouwplan, herdoopt in Emma- straat. De Wilhelminastraat vanaf het kanaal tot de Daniëlstraat in „de Baan" en het gedeelte van de Daniëlstraat tot de Dorpsstraat „Schuttershof". Walcheren. O., en W. Souburg. De kleuterschool zal tot nader order gesloten blijven. Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoofdplaat. De R.K. scholen te Hoofd plaat en Slijkplaat zijn tot nader-order gesloten. Politierechter te Middelburg. Zitting van Vrijdag 13 Februari 1942. De volgende personen~*werden gedag vaard: J. Huibregtse, 18 jaar, werkman te Middelburg, wegens diefstal van 4 rol len pepermunt, 2 pakjes thee en 1 flesch koffiesurrogaat, toebehoorende aan Jan Ton. Eisch en uitspr. f25 of 10 d. R. E. de Craene, 19 jaar, werkman te Middelburg, wegens diefstal van een fleschje koffiesurrogaat en een pakje puddingpoeder, toebehoorende aan J. Ton. Eisch en uitspr. 14 d. gev.straf. G. Pleflte, 36 jaar, stoker, ged. te Vlis singen, thans gedetineerd, wegens land- looperij. Eisch en uitspr. 3 d. h. en 1 j. en 2 mnd. opzending naar R.W.I. met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Twaalf Jaar wegens doodslag. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft arrest gewezen in de strafzaak te gen den kantoorbediende F. Th. de Kubber uit Goes, aan wien ten laste was gelegd, dat hij op 3 Augustus j.l. te Oirschot zijn verloofde, mejuffrouw Nelly Leurs, met bijlslagen van het le ven heeft beroofd. De rechtbank ver oordeelde verdachte wegens doodslag tot een gevangenisstraf van twaalf jaar, met aftrek van het voorarrest. De eisch was 15 jaar. HET AARDAPPELRANTSOEN De nieuwe bon van de aardappelkaart n.l. bon „09", geeft recht op het nor male rantsoen van 37* kg. aardappelen per week. De geldigheidsduur van dezen bon is echter, evenals die van bon „08", op 14 dagen gesteld, teneinde te waarborgen, dat ieder op dezen bon ten volle zijn rantsoen zal kunnen betrekken. bij Apoth.en-Drogisten van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de Incasso-Bank N.V. kantoor Goes, Klokstraat 9, Tel. 2001 en 2410. Vrijdag 13 Februari 1942. V. K. Heden 4 Ned. 1940 I 10178 1017a 4 Ned. 1940 H 1007a 1007s 4 Ned. 1940 m. b. 101 100% 4 Ned. 1941 100 1007i» 37Ned. 1941 977s 9717is 3 Ned. 1937 91 "/i. 917a 3-37* Ned. 1933 953/s 957n 3 Ned. Indië 1937 I 89 887a Koloniale Bank 1387» 133 Ned. Ind. Handelsbank 95 927* Cert. Ned. Handel Mjj. 1207» 119 A. K. U. 1557* 154 Van Berkels Patent 138 138 Cert. Celvé Delft 124 1237* Fokker 219 218 Cert. Leverbrothera 1727» 1727* Philips Lampen 301 3017* Pref. idehi 1897* Kon. Olie 244 2437* Amsterdam Rubber 174 172 Bandar Rubber 127 128% Deli Batavia Rubber 1247* 121 Serbadjadi 76 737* V. I. C. O. 1157* 115% Holland Amerika Lijn 131 131 Kon. Boot 171 170 Ned. Scheepv. Unie 1527* 1517* Rotterd. Lloyd 133 130 Mtf. Nederland 133 133 H. V. A. 292 294 Javasche Cult. 1707* 170% N. I. S. U. 1707* 170 Verg. Cultuur 84 82% Deli Mij. 166 161 Senembah 144 146 47* Bat. Olie lÖOVs 100/ 37ï .idem 917* 90 Amsterd. Bank 155 1577* Incasso-Bank 150 1527* Rotterd. Bank* 163 158 ex 6 Pref. Leverbr. 1437* 143% Twentsche Bank 167 1667* N.B. De Schelde 130 1307* Ned. Gist Sp. 5297* 527 Van Gelders P. 163 163 Wilton Feyenoord 2437* 243 Hessa Rubber 95 92 Amsterd. Ballast 245 241 Blaauwh. Veem 114 1157* De strijd tegen den clandestienen handel. Te Berkel en Rodenrijs (2J.-H.) bleek iemand zich aan frauduleuze slachting in het groot te hebben schuldig gemaakt. In twee maanden tijds waren dertien schapen geslacht. Eenige verdachten zijn gearresteerd. Tal van personen waren in het complot betrokken. Ambtenaren van den centrales: crisis controle-dienst hadden vernomen, dat waarschijnlijk uit Amersfoort en om trek groote hoeveelheden clandestien vleesch, afkomstig van frauduleuze slachtingen, naar Amsterdam werden vervoerd om daar aan dén man te wor den gebracht. Bij een thans onder Soest gehouden controle boekten de ambtena ren een belangrijk succes. In een vracht auto van een bodedienst werden eenige kisten ontdekt, waarin 800 kilo onge keurd vleesch geborgen was. Het vleesch was afkomstig van twee koeien, een vet kalf en een varken, alle clandestien ge slacht. De partij is in beslag genomen en wordt over de vrijbank verkocht. De centrale crisis controle-dienst heeft een scherpe controle ingesteld op groen- tendrogerijen. Bij een drogerij in Zuid- Holland hebben de controleurs 15.000 kg frauduleus gedroogde peen in beslag ge nomen. Ook in Zeeland hebben zjj controle gehouden, waarbij verschillen de partijen tuinbouwproducten in beslag konden worden genomen, wegens ver koop buiten de veiling om. Eén dier par tijen bestond uit 250.000 kg uien en 200.000 kg peen. Controleurs van den centralen crisis- controledienst hebben dezer dagen pro ces-verbaal opgemaakt tegen 35 perso nen, allen inwoners van Den Haag en Rotterdam, wegens Jiet koopen van peen en uien tegen te hoogen prijs. In totaal zijn een kleine 2000 kg peen en ruim 1900 Ned. Herv. Kerk. Bedankt: voor Bleskenagraaf, W, L. Tukker te Hei- en Boeicgp. Geref. Kerken. Beroepen: te Schermerhorn (N.-H.), cand. R. Koolstra, hulppred. aldaar. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Urk (vac. E. du Mar- chie v. Voorthuizen), C. Smits te Slie- drecht. Ds D. J. van Brummen. Morgen viert Ds D. J. v. Brummen, em. predikant der Chr. Geref. Kerk, wo nende te Driebergen, zijn 80sten verjaar dag. Ds v. Brummen werd op lateren leeftijd predikant bij de Chr. Geref. Kerk, waar hij op grond van art. 8 K.O. (sin guliere gaven) tot het predikambt werd toegelaten. 26 Oct. 1919 deed hjj op 57- jarigen leeftijd zijn intrede in zjjn eerste gemeente te Alphen a. d. Rijn. In 1922 vertrok hij naar Boskoop, om 13 Jan. 1924 zijn intrede te doen te Driebergen. Al spoedig nam Ds v. Brammen in de Chr. Geref. Kerk een vooraanstaande plaats in. Om gezondheidsredenen vroeg Ds v. Brammen in Oct. 1940 emeritaat aan.| Evangelisatie op Walcheren. Op voorstel van de Geref. Kerk van Wes'tkapelle heeft de classis Mid delburg een commissie benoemd, die de mogelijkheid zal onderzoeken tot een ev. beroepen van een Evangelisatie-hulppre diker voor Westkapelle en omstreken. Kerkelijke verkiezingen. Bjj de Donderdag in de Ned. Herv. Gemeente teWolfaartsdijk gehou den tienjaarlijkste stemming heeft de meerderheid zich verklaard voor handha ving van het kiescollege. Benoemingen. De burgemeester van Arnhem heeft tot directeur van de H. B. S. met vijfjarigen cursus B benoemd Drs A. J. S. van Dam, thans directeur der Rjjks H. B. S. te Oostburg. De heer Van Dam is sedert 1 Jan. '36 directeur van de R.H.B.S. te Oostburg Ned. Herv. Kerk. 's-Heerenhoek, 10.30 u. ds Luuring. Nieuwdorp, 10.30 u. leesd., nm. ds Luv ring. Geref. Kerk. Souburg, 11 u. ds v. Andel, 4 u. can Wamsteeker. waarbij slijm op de bors vast zit, zal Abdijsiroop de slijm doen loskomen en borst en keel verzachten terwfll de hoest verdwijn! Vanouds beproefd bü hoes! griep, bronchitis, ostium 'sWerjs/ds beste Hoestsiroop kg uien in beslag genomen. Na de aanhouding van iemand te Am sterdam door ambtenaren van den C.C. C.D., waarbij 200 stukken zeep in beslag werden genomen, voerde het spoor wat de herkomst van genoemd artikel betref, naar Weesp, waar de politie er ia slaagde, den verkooper van de 200 stuk ken zeep te ontdekken. Het was de 27- jarige F. D., als zeepzieder werkzaam op een fabriek te Weesp. Deze had zijn woning als zeepfabriekje ingericht. Er bevonden zich een vat zeeppoeder, waarin ongeveer 100 kilo aanwezig was, 7 groote blokken zeep, elk van 10 kilo, 200 stukken zeep en 400 kleinere stukjes zeep, verschillende vor men en 4 bussen olie. De diphtheritis i n i West-Brabant. De diphtheritis blijft slachtoffers eischen in Weót-Bra- bant. Te Etten, waar byna dagelijks een of twee nieuwe gevallèn worden gecon stateerd, is het 7-jarig zoontje van de familie C. M., dat in de barakken te Oudenbosch was opgenomen aan de ziek te overleden. Er worden daar op het oogenblik een 14-tal patiënten uit Etten- Leur, Wier toestand reden geeft tot be zorgdheid, verpleegd. Te Roosendaal hebben zich eveneens verscheidene gevallen voorgedaan. In de barakken van Charitas is een zestal pa tiënten opgenomen. De 015-jarige zoon van de familie De K. is overleden. Ook in de gemeente Stavenisse op Tholen hebben zich een viertal diphtherie-gevallen voorgedaan, waar van een met doodelgken afloop. SteenlawPne in 11 a 1 i S Bjj het plaatsje CaJandrie in de nabijheid van de spoorbrug der ljjn Ventimiglis- Mentona (Italië) heeft zich een ernstig® steenlawine voorgedaan. De neerstor tende massa's steen en grond vernielden een huis, dat als onderkomen diende voor soldaten, die de spoorlijn bewaak' ten. Van de 10 man konden drie zich in veiligheid brengen, de overige zeven von den den dood. De spoorlijn werd bescha digd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 6