Christelijk Dagblgd voor Zeeland EERSTE BLAD Het geheim van ons leven. DAGKALENDER. ZATERDAG 14 FEBRUARI 1942 56e JAARGANG - No. 114 amerikaansche troepen naar curaqao en aruba. de verdediging van suriname. Duitsch succes bij zeeslag in Het Kanaal - Wederom zware Sowjet verliezen - Hevige strijd om Singapore. italiaansch weermachtsbericht. hevige gevechten om singapore. bekendmaking. zondag 15 febr. 1942. pp onder Plechtige Installatie Nederl. Cultuurraad. Rede van den Rijkscommissaris, (Vervolg.) Bureauv Lange Vorslstroat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnemer^sprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bl| contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. !pe vraag, hoe wij hebben te staan tegëhover de dingen van dit aardsche leven, is voor velen, ook voor vele Chris tenen, een moeilijke vraag. Ze is maar niet in den laatsten tijd aande orde gekomen, maar ze heeft in de kerk van Christus voortdurend ernstigè overweging gevorderd. Reeds de Apostel Paulus stelt ze in zyn brieven verschillende malen. Het is ook niet gemakkelijk om de juiste harmonie te bewaren tusschen de aarde, waarop de Christen geplaatst is, waar hij wonen en werken moet, en den hemel, waar zijn burgerschap is. Even min om i n de wereld en toch niet van de wereld te zijn. Er zyn er in den loop der eeuwen ge weest, die te eenzijdig den nadruk leg den op den hemel, anderen, die te veel oog hadden voor deze aarde. Sommigen hadden voor hun lichaam en voor hun stoffelijk bestaan geen goed woord over. Ze zochten hun kracht in wereldmijding -en de kloostercel was fei telijk hun ideaal. Hun zieleleven kon al leen waarachtig bloeien als het aardsche totaal werd losgelaten. Anderen, die wel niet htm toevlucht wilden nemen tot het kloosterleven, na men feitehjjk principieel hetzelfde stand punt in, maar trachtten het vraagstuk op te lossen door een valsche tweeheid te scheppen: een heilig terrein voor de ziel en een ongewijd gebied voor „het vleeschelyke". Hiertegenover had men dan anderen, die zich wonderwel thuis gevoelden op deze aarde, die misschien wel zeiden de wereld voor Christus te wiflen veroveren, maar in wier hart blikbaar niet de bede leefde: „Kom, Heere Jezus, ja, kom haastig". Als wjj ons echter goed bewust zijn, dat wij leven in den tijd tusschen de uit storting van den Heiligen Geest en de vederkomst van Christus en dat die tijd slechts kort is, dan leeren we de dingen op de juiste waarde taxeeren. Dan wor den vele dingen, die anderen belangrijk achten, voor ons klein en dan wordt, wat door anderen nauwelijks wordt opge merkt, voor ons groot. Dan belijden we, dat het niet gaat, om onze wenschen, verlangens en idealen, maar dat Chris tus Heer van ons leven is en dat wij Hem hebben te dienen. Zalig zal die dienstknecht zijn, dien zijn Heer, als Hij wederkomt, zal vinden, alzoo doende. Wjj weten het, dat Christus zal komen als een dief in den nacht en dat HU, door alle verwarring heen, op weg is naar Zijn toekomst. De dag zal aanbreken, dat HU alle dingen nieuw maakt. Ons leven is zoo ernstig. Christus roept ons op voor Zijn zaak, Zyn Koninkrijk. Op de plaats waar Hg ons gesteld heeft, hebben wij trouw te arbeiden en op on zen post te blijven, tot Hij ons aflost. Als wij Christus' opdracht vervullen, zijn wy vol activiteit onder alle omstan digheden. Dan hebben wij weinig tyd voor beuzelingen en klachten, omdat wy zooveel andere, belangrijker dingen te doen hebben. Wjj verachten dit tijdelijk leven niet, want God heeft ons in deze wereld ge steld en ons daarin een taak gegeven. Wjj hebben een roeping te volbrengen m ons gezin, in de maatschappij, in de kerk. Maar ons einddoel is Christus, onze Koning, Die eenmaal wederkomen zal. Wat wij ook bezitten en beleven, het geheim van ons leven is Jezus Christus. Hij geeft de zuivere harmonie tusschen onzen arbeid hier en onze hemelverwach- tmg. Volgens een bericht van den Engel schen beriohtendienst uit Washington, heeft het ministerie van Buitenlandsche f^aken de belichten bevestigd, dat de V.S. een contingent troepen naar Cura sao en Aruba, gelegen in de nabijheid van Nederlandsch Guyana, hebben ge stuurd om de Nederlandsche strijd krachten te steunen bij de verdediging van deze eilanden. Ook Venezuela zal medewerken aan üe zoogenaamde beschermingsmaatrege len. Dienovereenkomstig heeft Vene zuela met de uitgeweken Nederlandsche regeering een overeenkomst gesloten. In welken vorm Venezuela aan de be zetting van Curagao en Aruba zal deel nemen, is uit de Amerikaansche ver klaring niet op te maken. (S.P.T.) Tusschen de Vereenigde Sta- en, Brazilië en Suriname is een overeen- omst gesloten omtrent de verdediging van deze Nederlandsche kolonie. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten heeft de vy- and zjjn aanvallen op talrijke plaatsen van het front voortgezet en hierbij opnieuw zware, bloedige verliezen geleden. Aan het Do- netzfront maakt onze aanval in weerwil van taaien, vijandelijken tegenstand, nieuwe vorderingen. In de wateren ten oosten van de Krim heeft de luchtmacht met bommen een groot transportschip beschadigd. Op 12 Februari ontstond in het kader van operaties van Duitsche zéestrljdkrachten in het Ka naal, alsmede in het Westelijke gedeelte van de Noordzee ge vechtscontact met Engelsche strijdkrachten.. Door de formatie onder bevel van vice-admiraal Ci- liax, bestaande uit de slagschepen „Scharnhorst", „Gneisenau" en den kruiser „Prinz Eugen", werd vol gens de tot dusver ontvangen be- richten een Engelsche torpedo jager tot zinken gebracht en een andej-e Britsche torpedojager in brand geschoten. De aanvallende sterke formaties van de Engelsche luchtmacht? werden met zware ver liezen afgeslagen. Siechts een Duitsche torpedo boot werd door bomtreffers licht beschadigd. Een patrouillevaartuig is gezonken, nadat het het aanval lende vliegtuig had neergeschoten. De operaties van onze zeestrijd krachten werden door sterke for maties van de luchtmacht, onder het opperbevel van generaal veld maarschalk Sperle ondersteund. De verliezen van de vijandelijke luchtmacht bedragen, volgens de tot dusver ontvangen berichten, 43 \tiegtuigen, waarvan het meeren- deel door Duitsche jagers en de overige door.de luchtdoelartillerie van de zeestrijdkrachten en de luchtmacht werden neergeschoten. Tydens de hevige luchtgevechten gingen 7 eigen vliegtuigen ver loren. Aan de Engelsche Zuid kust hebben gevechtsvliegtuigen in scheervlucht havenwerken en vliegvelden met bommen van zwaar kaliber bestookt. In Noord-Afrika weder- zijdsche activiteit van verkenners. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers wierpen bij aanvallen overdag en des nachts voor den oorlog belangrijke instal laties van de haven Tobjoek in brand en stelden door bomvol- treffers batterijen luchtdoelgeschut buiten gevecht. Op Britsche vliegvelden in de Marmarica werden verschei dene vliegtuigen op den grond ver nield of beschadigd. Tijdens lucht gevechten verloor de vijand nog yljf vliegtuigen. Bij aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op lucht- en vlootsteunpunten op Malta scho ten de ter bescherming meevlie gende Duitsche jagers twee vijan delijke vliegtuigen neer. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt Ten Oosten en ten Zuiden van Me- chili plaatselijke acties van onze af- deelingen verkenners. Langs de Via B a 1 b i a en in de buurt van B a r d i a werdén vijandelijke troepenconcentraties met goed succes door formaties van onze luchtmacht aangevallen. Enkele tank auto's en talrijke .motorvoertuigen vlo gen in brand. Tijdens luchtgevechten boven Malta en het centrale deel van- de Middelland- sche .Zee schoten Duitsche toestellen drie Engelsche vliegtuigen neer. De Duitsche luchtmacht heeft belangrijke militaire objecten doeltreffend aangevallen. Een benzine-opslagplaats bij La Valetta werd door bommen van zwaar kaliber getrof fen en Vloog in de lucht. Bij een aanval op T r i p o 1 i s werden eenige gebouwen beschadigd.' Er vielen zeven gewonden onder de inlandsche be volking. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den nacht van 11 op 12 en van 12 op 13 Februari brand- en brisantbommen neergeworpen in de omstreken van C a - tana. Er werd geen schade aangericht. DE ZEESLAG IN HET KANAAL (D. N. B.). Volgens radioberichten uit de Vereen. Staten heeft het groote Duit sche succes by den zeeslag in het Kanaal in Engeland een buitengewoon sterken indruk gemaakt. United Press meldt, dat de Engelsche bevolking de mededeeling over het ge vecht in het Kanaal als een „koude dou che" op het ïyf viel. De Londensche cor respondent van Aftonbladet meldt, dat men zich te Londen thans algemeen af vraagt, waar de Britsche linieschepen gezeten hebben. Het bericht van de groote Duitsche overwinning in het Nauw van Calais heeft in Italië groote geestdrift en vreug de gewekt. ENGELSCHE VLOOTBEWEGINGEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. (D. N. B.). Sterke Britsche vlootfor- maties zijn te Gibraltar aangekomen en stoomden, nadat zy brandstof en levens- I middelen hadden ingenomen, onmiddel- ïyk op in de Middellandsche Zee. Een vliegkampschip en twee gepantserde kruisers maakten deel van deze forma ties uit. SALAZAR UIT SEVILLA VERTROKKEN. (D. N. B.). De Portugeesche premier Salazar is weer uit Sevjlla vertrokken. In grooten opmaak publiceeren de Portugeesche bladen het communiqué over de samenkomst tusschen Franco en Salazar te Sevilla. Het officieele blad Diarlo de Manha schrijft o.a., dat het belang van de ont moeting niet alleen groot is voor de bei de Iberische landen, doch zelfs interna tionaal daar de vertegenwoordigers van Portugal en Spanje daarmee nogmaals het accent leggen op het feit, dat beide naties de neutraliteit tot eiken prys wenschen te handhaven. Sedert -Vrijdagochtend zyn, naar. Do mei meldt, in de Noordeiyke voorsteden van Singapore groote offensieve en de fensieve operaties tusschen Japansche en Britsche troepen gaande. Japansche pantserwagens dringen het vyandelyke kamp op ongeveer drie kilometer ten Noord-Westen van den rand der stad, ten Noorden van de renbaan, binnen. De Engelschen concentreeren hun artillerie vuur uit het Zuiden der stad op Japan sche stellingen om den Japanschen op- marsch tot staan te brengen. Het keizerlijke Japansche hoofdkwar tier maakt bekend: De Japansche luchtmacht heeft gis teren aanvallen in massa ondernomen op vijandelijke oorlogs- en koopvaardy- schepen, die in het zeegebied om Singa pore toebereidselen voor evacuatie trof fen. Daarby werd een met troepen bela den schip van 10.000 ton tot zinken ge bracht, een schip van 3000 ton in brand gestoken, terwijl op negen andere sche pen en talrijke andere vaartuigen di recte treffers werden geplaatst De Ja pansche luchtmacht leed by deze acties geen verliezen. Britsche kanonneerbooten beschieten de eigen olietanks aan den oever en mi litaire werken in de straten van Singa pore. Men heeft den indruk, dat de En gelschen zoo mogeiyk niets onvermeld in handen der Japanners laten vallen. De straatgevechten in de stad Singa pore duurden ook gisteren voort. On danks onverwacht sterken tegenstand aldus de Japan Times and Adverti ser maken de Japansche troepen na de bezetting van het spoorwegstation meer vorderingen. De omsingeling van de wanhopig stry- dende Engelschen wordt steeds nauwer. Deels op den grond kruipende, deels sprongsgewijs voortrukfeend werken de Japansche stormtroepen zich met de ba jonet op. het geweer, de officieren met getrokken sabel, steeds dichter naar de stellingen toe. In de handelshaven van Singapore, alsmede in de nabijheid van het fort Ranjang aan de kust ten Zuid-Westen van Boekit Timah zyn in totaal onge veer dertig Britsche schepen voor eva cuatie-doeleinden verzameld. Blykbaar zijn de Engelschen van plan, op het laatste oogenblik op deze schepen te vluchten. Volgens V.P.B. hebben de Engelschen "zich tot de regeering van Neder landsch Indië gewend om transportschepen en escortevaartuigen der*N ederlandsche marine ter beschikking te stellen, ten einde de in gesloten Britsche, Australische en Indi- Het bureau van den weermachts bevelhebber in Nederland deelt mede: Een Duitsche krijgsraad heeft twee Nederlanders wegens spion- nage en twee andere wegens be gunstiging van den vy'and en verboden wapenbezit ter dood ver oordeeld. De vonnissen zy'n met den kogel voltrokken, sche troepen zooveel mogelijk naar yJava en Sumatra te dirigeeren. De regee ring te Batavia heeft echter geweigerd aan dit verzoek te voldoen. De Ne derlandsch Indische autoriteiten stellen zich op het standpunt, dat de offers aan scheepsruimte en zeestrydkrachten, wel ke een dergelijke onderneming zonder eenigen twyfel zou kosten, niet opwe gen tegen de winst van een beperkt con tingent troepen. Engelsche persstemmen. De Daily Mail schrijft, dat te Londen de overtuiging heerscht, dat vele fouten zyn gemaakt, waarnaar beslist een on derzoek dient te worden ingesteld. De Daily Express schryftde hoofd fout, die thans de verdediging van Ne- derlandsch-Indië en Birma oneindig be- moeiiykt en den Japanschen schepen den weg naar den Indischen Oceaan en de golf van Bengalen opent is weer eens de verwaarloosde kracht van het lucht- wapen. ZATERDAG 14 FEBR. 194%. Die in de schuilplaats des Allerhoog- sten is gezeten', die zal vernachten in de schaduw des Almachtigen. Ps. 91 1. Zon op onder 8.59 18.51 15 Febr. nieuwe maan. 23 Febr. Eerste kw. Maan op onder 8.12 17.59 Hoe groot is uw goedgunstigheid! Hoe zyn uw vleuglen uitgebreid! Hier wordt de yust geschonken Hier 't vette van uw huis gesmaakt: Een volle beek van wellust maakt Hier elk in liefde dronken. Ps. 36 2 b. Hon 8.57 18.53 Maan op onder 8.48 19.13 Korte berichten. De kanselier van de Britsche schat kist, Sir Kingsley Wood, heeft ver klaard, dat het koninkrijk dagelyks 12 millioen pond voor de oorlogvoering uit geeft. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft de Australische minister van Oorlog, Forde, medegedeeld, dat de Australische manneiyke staatsburgers tot 45 jaren onder de wapenen zyn ge roepen. Het was absoluut niet altyd zoo van zelfsprekend, als het ons heden mis schien toeschynt, dat de staat zich zelf onafhankelyk daarvan, de bevordering en de verzorging van het cultureele le ven tot taak stelt. Dragers van het cultuurleven waren langen tyd byna uitsluitend de kloosters alsmede de adel en later de burgery. Het ryk had in 't geheel geen directen in vloed op de ontwikkeling, en indirect slechts in zooverre, als kerk en standen leden van het ryk waren. Daarmede hangt het samen, dat wy in den over vloed en in den onmetelyken rykdom der cultuurgoederen en gedenkteekenen der vroegere eeuwen nauwelyks getuigenis sen eener echte rykscultuur bezitten. Deze omstandigheid is van groote betee- kenis, want zy kenmerkt in het alge meen den vorm van dètt ryk, dat welis waar als de idee van een ordening van het avondland groote bindende kracht bezat, maar niet tot de gestalte van een verplichtende en beslissende werkelyk- heid kop komen. Met deze menschet- zing wordt de heden voor ong allen zicht bare cultureele taak van den staat aan gegeven. De absolutistische, zuivere po litie- en ambtenarenstaat gaf in cultu reele aangelegenheden slechts in zoo verre van negatief interesse blijk, dat deze geen verstoring van de rust en de orde mochten teweeg brengen. De be moeiingen van den humanistischen wel vaartsstaat, om den staatsburger zoo veel cultuurgoederen toe te kennen en toe te meten als noodig is voor de in standhouding van zyn tevredenheid van zyn levensstandaard, kan nog niet als cultureele taak van dezen staat be schouwd worden. Een veel verder gaan de verplichting jegens de cultuur als de scheppende levensuitingen van het volk heeft echter de staat, die alè inhoud en doel der organisatie vorming der volks gemeenschap nastreeft, slechts vanuit het wezen van dezen staat kunnen wy ook zyn cultureele taak begrijpen. De staat is de vorm, die de natie zich geeft, om zichzelf tot de hoogste macht en de in haar sluimerende krachten tot de grootste vruchtbaarheid en tot een wel geordende inzet voor het gemeenschap- pelyk welzyn te brengen. Ter voorkoming van misverstand wordt er nogmaals de aandacht op ge vestigd, dat ik hier het begrip staat niet in de beteekenis van het bestuursappa raat gebruik, dat voor het goed func- tionneeren van het openbare leven en voor het bewaren van het evenwicht tus schen de hierin werkzame onderling ver scheidene krachten en spanningen nood- zakelyk is. Staat beteekent veel meer de eenheid tusschen de beweging als draag ster van den politieken wil van het volk en het bestuursapparaat als het instru ment, dat dezen wil uitvoert, om de volksgemeenschap tot werkelijkheid te doen worden. Als wy het resultaat van alle hier voorgedragen gedachten op dit gebied samenvatten, namen wij kennis van in feite drie arbeidsgebieden voor de kui tuur-politiek van den staat: In de eerste plaats heeft hij het kultu- reele leven van alles te reinigen wat ken nelijk ziekte of ziektekiem of reeds uit was ais gevolg der ontbinding en vernie tiging van de nationale kuituur is. Dit is overal het geval waar zich pa rasieten van een vreemd ras binnen het lichaam der nationaie kuituur hebben vastgezet. B.v. is in het byzonder de uit schakeling der Joden en der typisch Joodsche kuituurproducten de eerste maatregel welke den *eg voor een posi tieve kultuurpolitiek vrymaakt. Veel moeilyker is de vraag daar waar het gaat om de uitschakeling van zoodanige evenzeer ontbindende ziekelyke en vreemdsoortige kuituurproducten, welke evenwel door hen worden voortgebracht die tot het eigen volk behooren, maar die op de een of andere wyze of te eeni- ger tyd door het vreemde vergif geïn fecteerd zijn zonder dat men dit nu nog afzonderlyk kan vaststellen en bewyzen. Daar echte cultuur slechts uit den voe dingsbodem van het uit het bloed' ge groeide volk kan ontstaan en elke ver menging die in stryd met het ras is ont aarding beteekent, kan ook hier geen sprake zyn van echte kuituurgoederen." Evenmin als een Jood, al doet hy nog zoo Duitsch of Nederlandsch ooit Duit sche of Nederlandsche kuituur kan voortbrengen, evenmin kan een Duitscher of Nederlander onder den invloed van een geest en levenshouding, die in stryd is met het ras, werkelyk Duitsche of Ne derlandsche kuituur scheppen. Wel ech ter zal ook hij den weg tot de bronnen der nationale kuituur kunnen terug vin den, wanneer elke vreemde invloed is uitgeschakeld. Op langen termijn beschouwd bestaan deze moeilijkheden slechts voor een over- gangstyd, zoolang n.l. totdat de schei ding en de waardeering daardoor onpro blematisch zijn geworden, doordat het eigene den boventoon heeft gekregen. Aangezien wij echter zeker zijn van de waarde van ons bloed, vertrouwen wij ook op dit bloed. Dit vertrouwen doet ons 't gevaar vermyden door een „Beck- messerhouding" het initiatief op het ge bied der kunst te dooden. Wanneer ik hiefbij practische voorbeelden uit uw omgeving moet noemen, dan verwijs ik naar den maatregel tot uitschakeling van het Jodendom uit het Nederlandsche kultureele leven, welke op wettige wijze en met de oprichting der Nederlandsche Kultuurkamer zijn genomen. Van ons uit zyn deze maatregelen wel in de eerste plaats als de uitschakeling van onze ge boren vyanden uit het gebied der kui tuur gedacht, welke uitschakeling in de zen totalen, alle levensgebieden omvat- tenden oorlog noodzakelijk is. Voor ons is zy derhalve een politieke maatregel, aan U geeft zy evenwel door haar indi recte uitwerking de mogelykheid tot een kultuurpolitiek van staatswege. Het voornaamste middel voor deze kultuurpolitiek ligt op het tweede ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 5