Christelijk Dagblad voor .Zeeland Onze houding in dezen tijd. DAGKALENDER. i DONDERDAG 12 FEBRUARI 1942 56e JAARGANG No. 112 dag van de duitsche politie. leden van den kultuurraad benoemd. Kleinbedrijf metaalindustrie. Voortdurende gevechten, In h^t Oosten bij afnemende vorst - De Normandië geheel verloren? De Japansche troepen in het Westelijk deei van Singapore. italiaansch weermachts- bericht. quisling naar berlijn. de portugeesche pre mier in spanje. de normandie geheel verloren? Japansche troepen in Singapore binnengerukt. De strijd in Ned. Oost-Indië. bekendmaking. Publiek past zich aan bij gaslooze uren. Bureaux Lange Vorslslraal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburgi Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige odvertentiën 30 cent.per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine adverteniiên f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra BIJ contract belangrijke korting Het is waarlijk niet noodig, dat wij de moeilijkheden van dezen tijd nog eens gaan noemen of bespreken. Zij zpn vol doende bekend. De oorlog die nu een maal hard is teistert een groot deel van de wereld en verschillende dingen, die ons leven veraangenaamden, moeten wij ons thans ontzeggen. Al praten en schrijven wij daarover nog/Zooveel, ver betering zal het niet brengen. Laten wij er vooral niet aan mede werken om de dingen erger te maken dan ze zijn. Wij zouden verschillende voorbeelden kunnen noemen van geruch ten en voorspellingen op het gebied van voedselvoorziening, enz. die later ge lukkig onwaar en ongegrond bleken te zijn. 't Verspreiden van dit „nieuws" heeft er alleen maar toe bijgedragen, sommige menschen wat nerveuzer te maken en ze'misschien tot dwaze daden te verleiden. Ook nu zijn deze paniekzaaiers in ac tie. Er zijn vervoersmoeilijkheden, waar aan geen mensch iets kan doen. Ze zpn gelukkig van tijdelijken aard. De autori teiten werken als paarden en doen wat zij kunnen om de bezwaren tot zoo klein mogelijke proporties terug te brengen. Als de aanyoer van aardappelen en bo ter in sommige streken wat bemoeilijkt werd, werden zoo spoedig mogelijk maat regelen genomen, pm hierin te voorzien. Peulvruchten werden reeds gedistribu eerd en voor de volgende week opnieuw toegezegd. In plaats van de taak der autoriteiten nog moeilijker en zwaarder maken, doen wij beter een waardige houding aan te nemen. Met angst-aanjagerij komen wij niets verder. Integendeel, de situatie zou er door verergeren. Wij herinneren aan de geruststellen de verklaringen, die Ir Louwes, de direc teur-generaal van de voedselvoorziening, nog kort geleden te Middelburg heeft' afgelegd. Wie Ir Louwes kent, weet, dat hij een harde werker is en dat hij er afkeerig van is, de dingen mooier voor te stellen dan ze in werkelijkheid zpn. Welnu, waarom dan gedaan, alsof hij onwaarheid sprak? Wij hebben een distributie-apparaat, dat wel niet volmaakt is, maar dat toch zeer bevredigend werkt en dat in het buitenland zelfs is geprezen. Wij kunnen dit door kwade geruchten'en tegenwer king schade toebrengen. Wij kunnen ook en "dat zien wij als onze roeping de autoriteiten in hun zware taak steu nen, hun raadgevingen opvolgen en aan hun verzoeken gevolg geven. Het bewaren van een goede discipline is in het belang van ons gansche volk. Als Christenen hebben wij hierin voor te gaan. Als onderdeel van het oorlogswinter- hulpvüerk van het Duitsche volk wordt II en 15 Februari de „Dag van de Duitsche politie" gehouden. In Neder land en vooral in de steden, waar Duit sche politietroepen liggen, 'zullen deze dagen geheel worden beheerscht door dit groote, nationale werk. -Evenals vorig jaar zullen ook ditmaal de man nen in de groene uniform geheel hun vermogen en ijver-er op zetten om aan de Nederlandsche bevolking eenig be grip te verschaffen van dit sociale en gemeenschapswerk en laten zien, dat zij zich niet alleen met politioneele aangele genheden bezighouden, doch ook in dienst der volksgemeenschap staan. Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris fto. 210,art. 4, heeft de president van den Nederlandschen Kultuurraad tot leden van den Neder landschen Kultuurraad benoemd de hee- ren: Ir H. Badings, H. F. Boot, Dr T. de Bruin, Jaap Gidding, Ir J. C. Grata- ®a, Nico de Haas, Dr D. Hannema, Ir W. F. van Heemskerck Dueker, R. van Houten, Prof. Dr J. Jeswiet, Prof. Dr J. M. N. Kapteijn, Prof. Dr H. Krekel, Mr A. Meer k^a mp van Embden, Rijksarchivaris te M i d d e 1 b u r g, Prof. Dr W. Mengelberg, S. J. v. d. Molen, Prof. Dr F. Muller Jzn, J. C. Nachenius, Jo- han Polet, Jhr Mr D. G. Rengers Hora Siccama,'Prof. Dr F. J. M. A. Roels, Prof. Dr H. Visscher, Prof. Dr J. de Vries. ket College van Rijksbemiddelaars is ingediend een verzoek tot algemeen verbinderdverklarihg van bepalingen der UA.O. voor het kleinbedrijf Metaalin dustrie. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren .be kend De gevechten in het Oosten gaan bij afnemende vorst voort. Aan het Donetz-front heeft de vijand sinds gisteren alleen al in den sector van één Duitsch leger corps verloren: 1639 gevangenen, meer dan 7500 dooden, 8 tanks, 19 stukken geschut, 164 machine geweren en granaatwerpers en om vangrijk ander oorlogstuig. Aan onze eigen aanvalssucces- sen in den Z u i d e 1 ij k e n sector van het Oostelijke front heeft een formatie Roemeensche skiërs een groot aandeel gehad. Bij Leningrad zijn nieuwe uitvalspogingen van den vijand in het afweervuur van het Duitsche omsingelingsfront bezweken. Aan de Zuid-Westkust van Engeland hebben ge vechtsvliegtuigen in den afgeloo- pen nacht met bommen twee koop vaarders van «7000 ton in totaal tot zinken gebracht. Eén derde groote vrachtboot werd waar schijnlijk vernietigd en nog een schip beschadigd. Andere ge vechtsvliegtuigen, die voor een gewapende verkenning waren, ver-" trokken plaatsten in scheervlucht bomtreffers van zwaar kaliber op een groote fabriek aan de Oost kust van Schotland. In No o r d- Af rik.a zijn vrij krachtige verkenningsstrijdkracht- ten van den vijand teruggeslagen. Stuka's en torpedovliegtuigen be rokkenden den vijand aanzienlijke verliezen aan rollend materiëel. Ten Noord-Oosten van T o broek vertoonde een lichte Britsche krui ser pa een bomaanval van een Duitsch vliegtuig, slagzij. Een vrij beperkte formatie Brit sche bommenwerpers heeft in den afgeloopen nacht woonwijken in het kustgebied van Noord- West-Duitschland aange vallen. In de afweergevechten der laat ste dagen heeft Feldwebel Schmidt, groepscommandant bij de eerste compagnie van het 119de regiment infanterie, zich dqor persoonlijke dapperheid bijzonder onderschei den. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt Bedrijvigheid van patrouilles en artil lerievuur aan het front van Ain el Ga- zala. Ten- oosten van Mekili mislukte een vijandelijke uitval met steun van pant serstrijdkrachten, als gevolg van de snelle inmenging onzer tanks. Verschei den aanvallen, doeltreffend gedaan door de luchtmacht, veroorzaakten branden en verwoestingen in den rug van den vij and. Drie Engelgche jagers werden in den strijd neergeschoten, een vierde door de luchtdoelartillerie. Duitsche vliegtuigen hebben ook gis teren militaire installaties op Malta her haaldelijk gebombardeerd. Duitsche toe stellen haalden een konvooi in,, dat reeds door Italiaansche torpedovliegtuigen was aangevallen en troffen herhaalde malen twee groote koopvaarders en twee escor tevaartuigen. Te Berlijn verwacht men vandaag het bezoek van den Noorschen minister-pre sident, Vidkun Quisling. D.N.B,. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner, heeft Woensdagmiddag den Portugee- schen minister-president, Salazar, aan de Spaansche grens bij Badajoz ontvan gen en is vervolgens met hem naar Se- villa gereisd. D.N.B. Volgens een door de Nya Dagligt Allehanda, gepubliceerd bericht van United Press heeft de Amerikaan- sche officier van justitie, Frank Hogan, na een verhoor van 70 arbeiders, die op de Normandië werkzaam waren, ver klaard, dat het schip is ten offer geval- len aan een nalatigheid, die dezelfde ge volgen heeft gehad als sabotage. Het is gebleken, dat in de nabijheid van een plaats, waar men met laschapparaten bezig was, balen kapok lagen. De arbei ders kregen weliswaar opdraqht de balen te verwijderen, doch deze werden maar een paar meter verplaatst, zoodat naar de meening van Hogan de ramp moet worden geweten aan nalatigheid van de arbeiders. Volgens een bericht uit New York moet de Nor mandië geheel verloren geacht worden. Het N. B. meldt uit To kio, dat de Japansche troe pen gistermiddag om twee uur het Westelijke de»l van de Btad Singapore zjjn binnengedrongen juist op den dag, dat de stichting van het Japansche rijk ge vierd werd. Het Japansche hoofdkwartier maakte gisteren bekend: D e Japansche troepen zijn heden om 8 uur 30 de stad Singapore binnenge drongen. „In 52 uur hebben onze troepen Sin gapore veroverd", aldus meldde de ver tegenwoordiger van Domei gisteravond uit de stad Singapore. Toen wij gisteren van Tagah uit in Oostelijke richting op Boekit Timan aanrukten, riepen onze soldaten elkander toe: „Morgen moeten wij in Singapore zijn". Met groote geest drift, aldus de vertegenwoordiger van Domei, doorbraken de Japansche solda ten stelling na stelling en dreven de vluchtende Engelschen voor zich uit. Toen wij gisterochtend om zeven uur de eerste huizen van Singapore aan den Westkant naderden, laaide de vijande lijke tegenstand nog eens op, doch werd direct gebroken. Kort na acht uur werd een korte rust gehouden, daar wij bui tengewoon uitgeput waren. Doch reeds na enkele minuten waren de troepen niet meer te houden. Onder geestdriftig geroepen drongen zij groepsgewijs de straten van Singapore binnen en be gonnen onmiddellijk mef de opruimings werkzaamheden, geholpen door de be woners der stad. De Engelsche, Indi sche en Australische troepen werden ontwapend en in groote troepen wegge voerd. Overal weerklonk „banzai"-ge- roep voor keizer en volk. (D. N. B.). Nu de Japansche troepen Singapore bereikt hebben, is de vesting als het ware in tweeën gesneden. Thans kunnen talrijke aanvallen worden ge daan op de forten en versterkingen aan de kust. Na zeer zware aanvallen ^gedurende meer dan vijftig uur hebben de Japan sche troepen, naar blijkt uit de laatste te Tokio ontvangen frontberichten, de strijdkrachten van den tegenstander, tef sterkte van omstreeks 30.000 man thans van drie kanten ingesloten. De zender te New York meldt, dat in het geheele Britsche Rijk sedert Dins dag een „troostelooze stentming heersch- te in verband met den toestand te Sin gapore. De laatste uren had men in het geheel niets meer uit Singapore verno men". Met een ter nauwernood ononderbro ken serie zware, ontploffingen zijn giste ren de versterkingswerken, de petroleum- tanks en de andere voor den oorlog be langrijke installaties van Singapore in de lucht gevlogen. Naar de correspondenten van de En gelsche bladen uit New Delhi melden, hebben de Britsche troepen bij hun terugtocht uit het Noord-Westen van het eiland Singapore de „politiek van de verbrande aarde" gevolgd. Zij hebben alle opslagplaatsen en olietanks in brand gestoken en alle installaties, die den vij and op de een of andere manier van nut zouden kunnen zijn, vernield. De Exchange Telegraph meldt: De po litiek der verschroeide aarde wordt on verbiddelijk voortgezet. Rubberfabrieken, een groole, uitgestrekte conservenfabriek en steeds meer andere industrieele be drijven vliegen in de lucht en verlichten den hemel door hun vuurgloed. Geestdrift in Japan. Het bericht van de bestorming van Singapore heeft op het geheele Japan sche volk een buitengewoon diepen in druk gemaakt en groote geestdrift ver oorzaakt. De plechtigheden, die sedert den vroegen ochtend plaats vonden naar aanleiding van de stichting van het rijk, werden in het geheele land tot reusach tige demonstraties van vreugde en dank. De klokken van alle tempels in het land meldden de historische overwinning. In de straten van Tokio kwam het steeds weer tot nieuwe spontane demonstraties der bevolking.- Honderdduizenden trok ken door de stad, die herschapen was in een vlaggenzee. AMERIKAANSCHE TROEPEN IN NIEUW-ZEELAND. Naar S. P. T. uit Washington meldt, zijn volgens berichten uit Nieuw-Zeeland aldaar eenige Amerikaansche troepen- afdeelingen geland. Dit feit moet worden gezien als het eerste practische resultaat van het militaire accoord tusschen de Vereen. Staten, Australië en Nieuw-Zee land. ROOSEVELT WENSCHT NOG 5430 MILLIOEN DOLLAR. De Britsche nieuwsdienst meldt uit Washington, dat President Roosevelt het congres om goedkeuring heeft verzocht voor beschikbaarstelling van nog 5430 millioen dollar voor het programma van de leen- en pachtwet. Daardoor wordt het totale bedrag der goedgekeurde of door Roosevelt voorgestelde ooriogsuit- gaven verhoogd tot meer dan 143.000 millioen dollar. DE SLAG IN DE LVÓBT TEGEN NED.-INDIË. A.N.P. In Nederland sc h - Indië beseft men thans ten vólle, dat een verder door dringen van deif tegenstan der, ookvtot het eiland Java, voor de deur staat. Het is reeds bekend geworden, dat het verlies aan vliegtuigen aanmerkelijk hoo- ger is dan de officieele communiqué's vermelden. Hierin worden slechts aange geven de. vliegtuigen, welke in de lucht verloren zijn gegaan, doch niet die, welke op den grond vernield zijn. Dit aantal is, zooals nu algemeen hekend is, zeer groêt. Vooral de aanval op Palembang heeft vele vliegtuigen op >den grond onbruik baar gemaakt. Verder is de hoop, dat de,Véle vlieg velden in de rimboe aangelegd voor- loopig voor den tegenstander onbekend zouden blijven, ij del gebleken. Met groo te nauwkeurigheid is de ligging van die jungle-vliegvelden door de Japansche luchtmacht vastgesteld, waarna het on bruikbaar maken volgde. Nieuwe landingen in het Zuid-Westen van Celebes. D.N.B. Het legerbericht van Batavia maakt melding van nieuwe landingen van Japansche troepen in het Zuid-Wes ten van Celebes nabij Balangnipa, Djene- ponto en Barambong in de nabijheid van Makassar. De beteekenis van Makassar. V.P.B. Makassar, gelegen in den vrij vruchtbaren, Zuidwestelijken arm van Celebes, is de hoofdplaats van het gouvernement Celebes en Onderhoorig- heden, dat de Zuidelijke helft van dit eiland omvat. Door haar gunstige posi tie aan de Straat van Makassar en de goede reede is de stad, die ruim 87.000 inwoners w.o. 3600 Europeanen telt, al tijd een havenplaats >an groote beteeke- nis geweest. De aanleg van havenwerken in de laatste tientallen jaren heeft nog in het bijzonder tot den bloei van Ma kassar bijgedragen. Uitvoerproducten zijn rotan, harsen, copra, koffie en specerijen. Hoe Balik Papan in Japansche handen vieL Naar Radio Mundial uit Londen meldt publiceeren de Engelsche bladen een oog- getuige^erslag over de inneming en ver woesting van Balik Papan. Twee officie ren van het Nederlandsch Indische leger, wien het gelukte met een deel van het garnizoen na verschrikkelijke ontberin gen door de wildernis van Borneo te ontkomen, hebben n.l. na hun aankomst op Java van de verovering van Balik Pa pan door de Japanners verteld. Nadat de Japanners een groot aantal luchtaanvallen op de stad hadden ge daan, braken er branden uit, zooals men nog nooit gezien had. De stad brandde reeds vier dagen en vier nachten, eer het den Japanners gelukte te landen, den 24sten Januari. De officieren berichtten dat het volkomen onmogelijk geweest was de branden te Llusschen. Dichte rookwolken hulden de stad en baai van Balik Papan in nevel. De Japanners landden in depen nevel in kleine booten ten Noorden van de stad. Op denzelfden avond werden aan den anderen kant van Balik Papan sterke troepenafdeelin- gen aan land gezet. Toen de schemering viel, had de vijand reeds de stad omsin geld en bedreigde met ongeveer 10.000 man Balik Papan. Allen waren met ma chinegeweren en automatische geweren 5 DONDERDAG 12 FEBR, 1942. Laat Uw werk aan Uwe knechten ge zien worden, en Uwe heerlijkheid over Ps. 90 16. Zon Maan op onder op onder 9.03 18.47 6.38 15.39 15 Febr. nieuwe maan. 23 Febr. Eerste kw. Het bureau van den Weer machtsbevelhebber in Nederland deelt mee: „Een laffe overval door vier Nederlanders, den tweeden Febru ari 1942 op een Duitschen soldaat gepleegd, waarbij deze laaghartig werd doodgestoken, vond reeds denzelfden dag door een Duitsche militaire rechtbank zijn vergelding. Twee der daders werden ter dood veroordeeld, de beide anderen tot langdurige tuchthuistraffen. De doodvonnissen werden door den kogel voltrokken. Bovendien werd een communis tische agitator gefusilleerd, die eveneens door een Duitsche mili taire rechtbank ter dood veroor deeld was." uitgerust. De situatie was voor de ver dedigers bij voorbaat hopeloos. Deson danks gelukte het hun den vijand op te houden. De Japanners begonnen vervol gens den stormaanval en spoedig waren zij in de straten der stad. Een deel van het garnizoen slaagde erin door de vijan delijke linies heen te breken en te ont komen. (V.P.B.) Zwijgend reikte ik de vrouw des huizes de krant met' de aankondi ging van de gasbeperking, vol belang stelling hoe ze hierop zou reageeren. „Nu", was haar eerste meening over het bericht, „je zult je er er aan moe ten wennen, om 's avonds maar twee kopjes koffie te krijgen, meer dan vier kopjes kunifen niet in onze thermos- flesch". Maar hoe gaat het dan met het avondeten? vroeg ik. „Dat is nogal een voudig, groenten en soep maak ik 's morgens al klaar en laat dan ver der in de hooikist gaar worden, dan smaken ze bovendien veel beter. De aardappelen zet ik natuurlijk pas om vijf uur op, maar van later eten hoeft er dus niets te komen. Thee kun je na tuurlijk ook krijgen, we hebben toch ze ker niet voor niets een kachel in de huiskamer, daar kan best een keteltje warm water op gemaakt worden." Ook de buren, die 's avonds even kwamen aanwippen, bleken in het geheel niet in de put te zitten. „Ik maakte 's avonds toch bijna geen gebruik van gas en mocht ik eens wat warm willen maken, dan heb- ik toch zeker mijn haard nog? Ik zal er alleen voor zor gen, dat ook met eleGtriciteit zoo zuinig mogelijk wordt omgesprongen, want het blijkt nu toch, dat men met het gas niet zoo zuinig is geweest als dit wel had moeten zijn." „Dat slaat zeker op mij?" vroeg haar echtgenoot. „Wie heeft er soms anders het handje van, om het licht in de gang maar te laten branden?" repliceerde zij snedig. „En Voor het uitdraaien van het vlammetje onder den geyser zal ik wel zorgen, want dat mag beslist niet ver geten worden." „Het gaat wel, mijnheer" meende de ober in mijn restaurant, waar ik altijd tusschen den middag kom. Wij hebben gelukkig èen kolenoven in de keuken en verden maken wij natuurlijk gebruik van thermosflesschen. Wij hebben er een, die ruim 6 liter kan bevatten en daar komen we dus een heel eind mee." Ook mijn vriend de internist, die ik op, de tram ontmoette, bleek niet terneer geslagen te zijn. „In het ziekenhuis gaat alles normaal door. Natuurlijk zijn er moeilijkheden, maar niet van ernstige beteekenis. Je kunt dus gerust 's avonds een ongeluk krijgen, we zullen je netjes behandelen en zoo noodig kun je zonder de minste last geopereerd worden". Thuis gekomen was ook mijn vrouw nog steeds in een goed humeur. Zelfs de bakker, waarvan ze gevreesd had, dat hij erg laat zou komen, kwam slechts een uurtje later, maar kan verzekeren, dat het daarbij wel blijven zou. „In de bakkerij wordt hard gewerkt om de situ atie het hoofd te bieden". Over het algemeen kan men zich blijk-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1