ws Kerk en School Kunst en Wetenschap Het Vrouwenhoekje ag ale van utt to ma- mgolegd te- 17 na zwa- en, of door aid, die In net Walche- N«f.i Herv^ Kirk. B e r o o p e n; te Driebergen (2e pred. pl,), J. de Groot te Eek en Wiel (Gld.). Geref. Kerkert operatie onderging, ie thans in zooverre hersteld, dat hjj binnenkort éénmaal Zondags voor z{jn gemeente hoopt te kunnen optreden, Ds W. E. Gerritsma, Geref. pred. te Aalten, heeft door een val een been fractuur opgeloopen, waarom hjj in een ziekenhuis is opgenomen. Lewedorp. Zeldzaam jubileum. 18 Febr. a.s. zal de heer L. Nieuwen- huljze veertig jaren als -jachtopziener in hetzelfde jachtveld werkzaam zijn. Een dergelijk jubileum is wel een zeldzaam heid. Japan's voorziening van vloeibare brandstof, toodra da toestand aldaar weer is gere geld, op een productie van 23 millioen ton per jaar kan rekenen. Ned.-Indiö, dat „zijn petroleumproduc tie ter besohikking van de Angelsaksi sche mogendheden heeft gesteld, wordt hoe langer hoe meer door Japan in het nauw gedreven. Verleden jaar had Indië 8 millioen ton pertroleum geproduceerd, waarvan 5.3 millioen ton afkomstig wa ren van Sumatra, 1.7 millioen ton van Borneo en 1 millioen ton van Java. Van deze petroleum werd zeer weinig ter plaatse verbruikt, zoodat zij bijna geheel werd geëxporteerd. KOERSEN enen handeL welke Zon- het Damrak de aandacht rmeerde wat kruier wist ilf maar eens lat was ver- 3 bleken var- in de derde die de kof- laats in ont- slijk niet ko- is in beslag •sum vernam ïuur van een een koe was Lten van den en onderzoek de schuur de ronden zij bij pasgebruikten et versche in- Daarop werd iene slachtin- ige H. K. De reau naar het te worden. luk. .Zondag ïr P. J. A. uit I. S. te 's-Gra- en. Hij kwam ,akte bekneld ns en het per- G. G. D. met rsenschudding inde gebracht, Jen nacht aan eden. de koude, ts K. bij eén zijn woning man, die door Het bleek te tegen den zin nachts in die ;ijü geiten en dagnacht is de uit IJmuiden gezin van man, |htige vroegere willen onder- Ie wind U langs ;iekte en werk je erbarmelijke Voor kort is le leidster van zich over het oese" heeft in- jning en slaap- |r N.A.D. s Zeylemaker.) •i Tweetal: te Maastricht (vac. K. W. Dercksen), cand. J. F. H. v. d. Bom, hulppred. te Scheveningen en cand. C. v. .Ommen, hulppred. te Leiden. Beroepen: te Boskoop (2e pred. p.), H. de Moor te Nes (Fr.)te Zeven huizen, Gr. (vac. J. Dijk), M. Feitsma te Schettens. Chr. Gertef. Kerken. Tweetal: te Dordrecht (vac. H. Visser), N. de Jong te 's-Gravenhage- West en C. Smits te Sliedrecht. A a n g e n omen: naar 's-Graven- deel (vac. R. E. Sluiter), Joh. v. Doorn te Ouderkerk a. d. Amstel. Doopsgezinde Broederschap. Drietal :te Zwolle (vac. A. P. v. d. Water), S. Gosse te Heerenveen, Mr J. A. Oosterbaan te Barsingerhorn en mej. Ds C. Soutendyk te Oldeboorn. Afscheid^ Bevestiging en Intrede. Ds P. Q. Lefeber Jr, die naar Rijsoord vertrekt, nam afscheid van de Ned. Herv. I Gem. te Exmorra, met een preek over Hebr. 13:8. Ds H. J. Pilon neemt 12 April ^af- 1 scheid van de Geref. Kerk te Lollum'en wordt 19 April door zijn plaatselijken ambtgenoot, Ds H. Volten, bevestigd als 6 2e pred. der Geref. Kerk te Haren. Ds R. Middelveld. Naar wij vernemen is Ds R. Middel veld, Geref. pred. te Hoogkerk, voorne mens bij de classis Groningen zijn emeri- taatsaanvrage in te dienen. Ds Middel veld werd 20 April 1873 geboren, stu deerde aan de Theol. Hoogeschool en aanvaardde 20 Juli 1902 zijn ambt te Hijum. In 1907 vertrok hij naar Nieuw- Buinen en sedert 1912 dient hij de kerk van Hoogkerk. Ds J. Tholen t* Te Hilversum is in den ouderdom van bijna 71 jaren overleden Ds J. Tholen, em.-pred. van de Geref. Kerk van Leer dam. De overledene studeerde aan de Theologische Hoogeschool te Kampen en deed 24 Febr. 1895 zijn intrede te Me- demblik. In 1895 vertrok Ds Tholen naar Zaamslag, welke standplaats hij in 1905 met Hasselt verwisselde. In 1914 ging hij naar Nunspeet en in 1921 verbond hij zich aan de gemeente te Leerdam, welke hij gediend heeft tot aan zijn emeritaat, dat hem in 1935 eer vol werd verleend. Hulppredikers, Geref. Kerken: benoemd te Sassenheim, cand. J. Rijneveld te De Bildt (aangenomen). Korte berichten. Ds H. L. Both, Geref. pred. te Arnhem, die in het Diaconessenhuis een Naar wij vernemen is aan Ds H. Z. de Mildt, Geref. pred. te Renkum, voorheen te Oostburg, op medisch ad vies een half jaar rjist voorgeschreven. De kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente van Woerden heeft besloten tot de invoering van het gemeenschappelijk stil gebed. De kerkeraad der Geref. Kerk van 's-Gravenzande heeft besloten tot de stichting van een bouwfonds voor een tweede kerk. De kerkeraad der Geref. Kerjk van Roosendaal (Br.) heeft besloten aan de Gen. Synode te verzoeken thans de leergeschillen niet in behandeling te ne men. Kerkelijke verkiezingent Tot notabelen der Ned. Herv. Gem. teStavenisse zijn gekozen de hee- ren Jac. Neele, W. de Rij, Joh. Stoutjes- djjk en W. P. Stoel. Giften en legaten. Mevr. FraikinNottrot, te 's-Graven- hage, oud-lid van de Ned. Herv. Ge meente van Kampen, heeft aan de kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente aldaar een gift geschonken, waardoor het mo gelijk is gemaakt in de Bovenkerk te Kampen een voetverwarming aan te brengen. Het magistrale kerkgebouw, dat reeds uit de middeleeuwen dateert, kan nu in den winter veel beter voor den eeredienst worden gebruikt,, (Stand.) Dr R. A. Koldewijn t- In den ouderdom van bijna 85 jaar is na een langdurigè ziekte te Helmond overleden Dr R. A. Kollewijn, die vooral bekendheid heeft verworven door de ver eenvoudigde spelling welke hij voorstond. Dr Kollewijn was op 30 Maart 1857 te Amersfoort geboren en is in 1880 te Leipzig in de wijsbegeerte gepromoveerd. Na eenige jaren als leeraar te Deventer en Amsterdam werkzaam te zijn geweest werd hij in 1892 tot directeur van de Vierde H. B. S. te Amsterdam benoemd, welke functie hij tot 1916 heeft vervuld, toen ziékte hem noopte ontslag te nemen. Van zijn hand zijn tal van werken ver schenen. In 1891 begon hij zijn actie voor de hervorming van de spelling, waarhij hij voor de grootst mogelijke gelijkvor migheid tusschen het gesproken ên het geschreven woord pleitte. Benoemingen. Benoemd tot onderwijzer(es) aan de Gr, v. Prinstererschool te Voor burg, mej. J. M. v. Harmeien te 's-Gra- venhage (tijd.).; aan de Chr. school te Zutphen, A. Oor beek te Dieren (kw. m. a.). Tot hoofd der O. L. school te K1 o e- tinge is benoemd de heer C. de Bruin, thans hoofd der O. L. school te Haamstede. toen hij aan boord wilde gaan van een kolenkraan, te water geraakt. Duitsche matrozen, die het 'ongeluk opmerkten, snelden te hulp en slaagden er spoedig in den man uit het water te halen. Zij pasten direct kunstmatige ademhaling toe, doch dit mocht niet meer baten. Een geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. B e 1 a n g r ij k e b u i t. Geduren de het weekeinde zijn te Amsterdam we derom inbrekers aan het werk geweest. Zoo is er ingebroken in een perceel aan de Keizersgracht, waar verschillende za ken gehuisvest zijn. Het gebouw werd van onder tot boven systematisch onder zocht, o.m. werden verschillende klee- dingstukken ter waarde van ongeveer f 1000, alsmede dertig bontmantels, wel ker waarde verscheidene duizenden gul dens bedraagt, gestolen. Voorts werd de straatdeur van een distilleerderij aan de Egelanttiersstraat opengebroken. 50 liter citroenjenever, 100 ilesschen punch en 20 liter „frui't-brandy" werden er ontvreemd. Een ruit die werd ingedrukt ver schafte in den nacht van Zaterdag op Zondag oneerlijke lieden toegang tot een sigarettenfabriek aan de Stadhouderska de. Een groote partij sigaretten ter waarde van f 5000, die ter verzending ge reed stond, wordt vermist. Uit een eierenpakhuis aan de Palm straat namen ongenoode bezoekers niet minder dan 7000 eieren mede. STOCKHOLM (D. N. B.). Pres. Roo sevelt heeft admiraal William Temply Standlex benoemd tot Amerikaansch ambassadeur in de Sowjet-Unie. TOKIO (Domei). Engelsche terugtocht op Sirtgaporte. Het keizerlijke hoofdkwar- maakt bekend, dat de Japansche strijdkrachten, na het verzet van den vij and op het eiland Singapore gebroken te hebben, op 9 Februari volledig het vlieg veld Tengah bezet hebben, één der vier militaire luchtsteünpunten op 't eiland. LISSABON (A. N. P.). Op grond van een officieel communiqué uit Singapore meldt de Londensche berichtendienst het volgende: De hevige Japansche aanval die in aansluiting op de landing op het eiland geschiedde, werd door duikbom menwerpers, machinegeweervuur en ar tillerie ondersteund. Dientengevolge, als mede als gevolg van de vijandelijke druk, werd na hardnekkige gevechten, overge gaan tot een verdere aftocht der Brit- sche trpepen. SHANGHAI. (D.N.B. De Japansche opmarsch. De Japansche troepen zijn na hevig artillerievuur de rivier de Sal- wjen overgestoken en ondanks felle Brit- sche tegenstand, de opmarsch naar Ran goon begonnen, zoo meldt Domei uit Moelmein. Naar Domei uit Johore-Baroe meldt, hebben de Japanners, die op een punt ten oosten van den dijk op het eiland wa ren geland, vasten voet gekregen aan het uiteinde van den dijk, nadat zij vij andelijke kazematten onschadelijk had den gemaakt. DE „NORMANDIE" IN BRAND. STOCKHOLM. (D.N.B.) Aan boord van het éiiorme passagierschip de „Nor- mandië", dat in de haven van New-York door de Amerikaansche marine-autori teiten onlangs in beslag is genomen, is een hevige brand uitgebroken. Uit een bericht uit New-York over den brand aan boord van de „Normanië" blijkt, ^jlat het schip Maandagavond on geveer 9.25 uur (New-Yorksche tijd) zware slagzij maakte, 't Blusschingswerk wordt door de groote hoogte van het schip en door dé zware rookontwikke ling bijzonder befemmerd. Bij den brand op de „Normandië", zoo wordt nader bericht, is volgens den Britschen nieuwsdienst, voor zoover thans bekend, slechts één arbeider om gekomen, hoewel zich ongeveer 2200 personen aan boord bevonden, toen de brand uitbrak. Tenminste 110 menschen liggen in het ziekenhuis en omstreeks eenzelfde aantal is wegens zware brand wonden en kwetsuren in behandeling. Zes leden der bemanning zijn naar het marine-lazaret overgebracht. De commandant van het 3e marine district, schout bij nacht Andrews, ver klaarde, dat de vrees, dat 200 arbeiders in het schip zijn opgesloten, onge grond is. Zuid-Beveland. Yerseke. Dank zij de nasporingen der politie en marechaussee bevinden zich nu 1 pook, 1 tang, 11 paar zeelaarzen, een oud vischnet, bollen katoen, enz., alle ge stolen goederen, op het politiebureau. Nog meerdere opsporingen worden verwacht. Nieuwcforp. Donderdag- en Vrijdag avond herdacht de J. V. op G. G. „Timo- theus" te Nieuwdorp-Lewedorp haar 50- jarig bestaan. De samenkomst van Don derdagavond was bijzonder bedoeld als herdenkingssamenkomst. De vergadering werd geopend door den eere-voorzitter Ds E. Beukema, waarna de voorzitter H. G. Deurloo een herden kingswoord sprak. De jaarverslagen, als mede het overzicht over de afgeloopen 50 jaren, samengesteld door den secreta ris van de afd. Nieuwdorp, gaven een dui delijk beeld van wat er zoo al in het ver- eenigingsleven is geschied en van wat nog wekelijks door de J. V. lyordt ge daan. Het programma bestond verder uit voordrachten, een zangstukje en een me- morisatie. Vervolgens hield D. den Her der een inleiding over „Nicodemus". Een door H. Huissoon georganiseerde liede ren-wedstrijd was een succes. Deze vergadering, die o.m. werd bij gewoond door zeven oud-voorzitters, ter wijl van nog twee een schriftelijke feli citatie was ontvangen, werd gesloten door dhr C. Melse. De Vrijdagavond-vergadering, die meer als feestvergadering was bedoeld, was evenals de herdenkingssamenkomst druk bezocht. Van het zeer rijk gevariëerd programma vielen vooral de knabbelwed strijd, het vragen spel en de samenzang bijzonder in den smaak. Op deze verga dering leverde F. Meulblok een inleiding over: „Zelfonderschatting". In zijn slotwoord richtte de eere-voor zitter zich speciaal tot den voorzitter, daar het voor dezen wegens zijn vertrek naar Den Haag, de laatste keer was, dat hij een vergadering presideerde. Kapel le. Maandagmiddag had hier een vergadering plaats onder leiding van den heer T. P. de Graaf om te komen tot oprichting van een onderafdeeling van de afd. Noord- en Zuid-Beveland van Bijenhouders. De heer T. P. de Graaf wees in zijn openingswoord op het nut van bijen, vooral voor de fruitteelt. Gemiddeld is er maar één volk per H.A., terwijl er zeker 5 volken per H.A. poodig zijn voor een goede bestuiving. Besloten werd tot oprichting van een onderafdeeling. Tot de vereeniging traden 38 leden toe. In het bestuur werden gekozen de heeren C. v. d. Vliet, voorzitter, A. v. Oosten, seer., D. de Jonge, penningm., T. P. de Graaf en W. Glas. Vervolgens hield dhr S. K. Phaff een in leiding over.het gevaar van onze bestrij dingsmiddelen voor de bijen.' Spr. noem de verschillende insectendoodende mid delen. Vooral adviseerde spr. op tijd te spuiten en zeker niet tijdens den bloei. Verschillende vragen werden door spr. beantwoord. .Vanwege de bijzondere omstandig heden kwam de Ned. Herv. Gem. Zondag j.l. samen in het lokaal Obadja. Ook de scholen zijn voorloopig gesloten. Walcheren. N.- ert St Joosland. Zaterdagmiddag jj. hield de Coöp. weegbrug „Nieuw- land" jaarvergadering. Uit het jaarver slag bleek, dat er belangrijk minder was gewogen dan het vorige jaar. De rekening van den penningmeester sloot met 'n nadeelig saldo van f 367,58. Ontvangen was f 470,52 en uitgegeven f 838,10. Het tarief voor weegloon voor het jaar 1942 weid vastgesteld zooals in het af geloopen jaar is betaald, zoowel voor de aandeelhouders als voor particulieren. Als weger werd weer benoemd dhr I. Cornelisse; zijn salaris werd vastgesteld als in 1941. Aan den secr.-penn. werd over 1941 een gratificatie toegekend van f 10, terwijl zijn jaarwedde werd ver hoogd met een gelijk bedrag, en' alzoo gebracht op f 50 voor 1942. In de daarop gehouden bestuursver gadering werd de heer M. L. Verhulst als voorzitter herkozen. NEDERL.-INDIE, HET GROOTE PETROLEUM RESERVOIR. TOKIO. (V.P.B.) Een reeds in 1940 door de Japansche regeering opgesteld zevenjaarsplan voor de verzorging des lands met vloeibare brandstoffen heeft den grondslag gelegd voor de uitbrei ding van de eigen petroleumproductie in Japan zelf, op Sachalin en Formosa. Vooral ook heeft het zijn aandacht ge wijd aan de synthetische productie van benzine uit kolen. Reeds voordat Amerika in het vorige jaar een embargo legde op den uit voer van petroleum naar Japan had dit land reeds omvangrijke reserves aange legd. Door den gelukten inval in Borneo heeft Japan de hand gelegd op de petro leumproductie jn dit rijke gebied, voor zoover d§ tegenstander er niet in ge slaagd is, de inrichtingen te vernietigen. Indien deze productie weder op gang kan worden gebracht, zal Japan hiervan natuurlijk in hooge mate profiteeren. Japan schijnt reeds te zijn overgegaan tot een soepeler toepassing van de ben- zinerantsoeneering, zoodat een aantal verkeers- en vervoersmiddelen weer ben zine kan verkrijgen. Dit is van zeer gun- stigen invloed geweest op het vervoer wezen. Men rekent, dat Japan uit Borneo GOES. Geboren: Nicolaas Cornelia, z. v. N. de Pree en C. L. Bal; Jacobus Pieter Willem, z. v. P. Sandee en T. M. A. Bosschaart. Overleden: M. J. Vermeule, 89 j., weduwe van J. Oele; J. Remijn,. 36 j., te 's HeerenhoekE, Roose, 59 j., vrouw van M. H. DoornebosA. de Pagter, 79 j., vrouw van L. Kusee. van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de Incasso-Bank N.V. kantoor Goes, Klokstraat 9, Tel. 2001 en 2410. Maandag 9 Februari 1942. V. K. Heden 4 Nederl. 1940 I 1027/s 1027s 4 Nederl. 1940 II 100% lOOVs 4 Nederl. 1940 m.b. 101% 101°/18 4 Nederl. 1941 10013/le 100"/ie 306 Nederl. 1941 977/e 977/s 3 Nederl. 1937 917s 917/ia 3—ay2 Néderl. 1938 95Vs 95% 3 Ned.-Indië 1937 I' 88"/ie 885/s Koloniale Bank 158 Ned. Ind. Handelsbank 101% 10272 Cert. Ned. Handel Mij. 12972 129% A. K. U. 15672 156% Van Berkei's Patent 137% 137% Cert. Calvé Delft 12572 125% Fokker 216 220 Cert.1 Leverbrothers 174 17472 Philips Lampen 300 30072 Pref. idem- 187% 189 Kon. Olie 2547a 253% Amsterdam Rubber 190 186 Bandar Rubber 142 145 Deli Batavia Rubber 14472 140 Serbadjadi 86 V. I. C. O. s 13072 Holl. Amerika Lijn 136 135%' Kon. Boot 171 17072 Ned. Scheepv. Unie 16072 159% Rotterd. Lloyd 13772 13772 Mij. Nederland 13972 139 H. V. A. 310 306 Javasche Cultuur 187 N. I. S. U. 187 185 Verg. Cultuur 89% 87% Deli Maatschappij 177 174 Senembah 158 15172 4% Bataafsche Olie lOD/ia IOP/ib 3;i/2 idem 91 9172' Amsterd. Bank 150 15372 Incasso-Bank 14472 145 Rotterd. Bank 162% 16272 6 Pref. Leverbros 144% 145 Tw.entsche Bank 16272 16372 Nat. Bez. De Schelde 131' 132% Ned. Gist en Spir. 525 52972 Van Gelder's Papier -165 165 Wilton Feijenoord 24372 244% Hessa Rubber 9972 99 Amsterd. Ballast 247 240 Blaauwh. Vriesseveem 116 11572 De beurs had vandaag een lusteloos voorkomen. Op een enkele uitzondering na, was de opening prijshoudend zoowel voor de locale als voor de Indische waar den. Slechts de aandeelen onzer groote Sumatra Tabaksmaatschappijen waren wat zwakker gestemd. Cert. Deli Mij. die 2 pet. beneden Zaterdag waren begonnen, daalden vervolgens tot 170 pet. Slechts een enkel stukje vraag tegen het slot was' voldoende het fonds weer een vier tal procenten te doen stijgen. Aand. Se nembah sloten op het laagste punt van den dag, 'hetgeen eveneens "met aand. Deli Batavia Tabak het geval was. Aand. Kon. Olie, die iets boven den koers van Zaterdag op de tape verschenen; daal- 1 den vervolgens tot 252y2 pet., terwijl te- gefi -het einde van het beursuur een ge ring redres volgde. Aand. Amsterdam Rubber konden zich evenmin aan de al- gemeene tendenz onttrekken en waren ten opzichte van den koers van opening een vijftal procenten in reactie. Ook de meer specifieke rubberaandeelen. waren zwakker van toon. Het verloop bij de Suikerfondsen was gelijk aan dat der hiervoren besproken waarden. Aand. H. V. A., die 1 pet. hooger waren geopend, daalden al spoedig*tot 305 pet. Hierna ging de "koerscurve in opwaartsche rich ting om vervolgens weer op 306 pet. uit te loopen. In den hoek der Scheepvaart waarden ging het eveneens zeer kalm toe. Aand. Scheepvaart Unie fluctueer den tusschen 158% en 160 pet. Ook de overige fondsen dezer rubriek waren nauwelijks' lager, behalve aandeelen Stoomv. Mij. Nederland die 1% pet. in koers verloren. Het verloop e$> de locale markt was al even onbelangrijk. In aan deelen Philips ging in verhouding nog het meest om tegen nauwelijks verander de koersen. De beleggingsmarkt deelde in de alge- meene stemming. Slechts de 3 pet. Ne derland 1937 trok de aandacht door een koersverbetering van sls pet. Van de In dische Staatsleeningen was dê 3 pet. In dië 1937 I fractioneel lager in tegenstel ling met de 3 pet. Indië II, die eenigs- zins hooger noteerde. Part. Bew. Belegging Nederl. f 571.50. CONCERT „SYMPHONIE". De Goesche orkestvereeniging „De Symphonic", directeur de heer F. X. Mannhardt, gaf gisteravond in de „Prins van Oranje", een concert. Aangezien het nog maar kort geleden is dat de vereeni- ging weer is herleefd, gingen we luiste ren met niet al te hoog gespannen ver wachting. Uit hetgeen we te hooren kre gen bleek echter, dat de „Symphonie", onder haar beproefden leider en door de vele goede krachten, die zij onder hare leden heeft, reeds nu in staat is veel goeds te geven. Wij kunnen dit vooral zeggen van de uitstekende vertolking van „Symphonie no. 1" van J. Haydn. De mooie, gevoelige inzet door de bas sen deed al dadelijk vermoeden, dat wat goeds zou volgen. Het zou ons moeilijk vallen om te zeggen, welk deel het beste was. Alle vijf deelen zijn gespeeld op een wijze die duidelijk aangaf dat de „Sym phonie" op den goeden weg is. Ook de viool-solo* deed het hierin best. De vertolking der andere werken stond echtey niet op dit peil. Het eerste no. „Ouverture zur oper „Anacreon" van Cherubihi werd niet zoo muzikaal vertolkt. Wij misken daarin de saamhoorigheid die het slotnummer ken merkte, terwijl de forti hierin zeer schril klonken. Met het tweede no. „Balletmusik aus der Pantomime „Les petits riens" van Mo zart, werd de middenweg bewandeld. Van de negen voorkomende deelen zijn som mige goed, doch andere weer minder be vredigend weergegeven. Het beste vonden wij „Andante", „Gavotte" en „Adagio".' Door den heer Piet Romijn (Den Haag) werd medewerking verleend als fluit- solist. Hij gaf veel te genieten in het ver tolken van „Sonate no. 2" van Handel, „Sonate no. 2" van Bach, „Improvisa tions" van Caplet en „Bascarola et Scherzo" van Casella. Deze met veel talent weergegeven nos. zijn om de wondermooie klanken die de fluitist op zijn instrument weet voort te brengen veelal onder ademlooze stilte aangehoord en met dankbaar applaus be loond. Alleen moeten wij opmerken, dat de fluit aan het begin van het eerste no. niet ten volle stemde met het klavier. In de hem toegebrachte hulde betrok hij zijn begeleidster, Mevr. Annie Gorter- Flentrop (Goes) en terecht. De veeltijds zeer zware partij werd voortreffelijk uit gevoerd. Zij werd met bloemen vereerd. Wij vragen ons af waarom de pianiste van de „Symphonie", Mevr. v. Liere, niet in die bloemenhulde deelde. Zij mag toch worden genoemd aN een klaviersnne'ster die hoogst verdienstelijk werk levert en jook de vereenigihg dient bij de repetities. De opkomst van het publiek was flink, een bijna volle zaal. C. J. DE MEIJ. 1 Kan door het gebruik van aardappelen in de schil vergiftiging optreden? Men hoort wel eens beweren, dat door het gebruik van aardappelen in de schil vergiftiging optreedt. Inderdaad komt er in de uitloopers, groene plekken en onder de schil van de aardappelen een stof voor n.l. „solanine", waarvan men schade kan ondervinden, wanneer men haar in een te- groote hoeveelheid ge bruikt. Door het eten van in de schil ge kookte aardappelen krijgt men meer so lanine binnen dan gewoonlijk. De kans/ dat men hinder van de sola nine zal ondervinden is echter zoo ge ring, dat dit geen belemmering mag wor den genoemd om de groote voordeelen van het koken in de schil te benutten. Men mpet natuurlijk wel alles doen om de hoeveelheid „solanine", welke de aardappelen bevatten, niet te vergrooten en daarom de aardappelen doelmatig be waren en spruitvorming en groen worden voorkomen. Aardappelen bewaart men het beste: droog,' in het donker en koel maar vorst- vrij. Spruitvorming wordt voorkomen door de aardappelen koel te bewaren en af en toe voorzichtig dooreen te mengen. Bij het bereiden van de aardappelen worden uitloopers verwijderd en veilig heidshalve ook de oogen, omdat het nog niet vast staat of daar solanine in voor komt. De aardappelen dient men schoon te boenen met een stevigen borstel en niet met een metalen pannenboender of iets dergelijks. Het gevaar dat er metaal splintertjes in de aardappelen komen is niet denkbeeldig. De aardappelen in de schil worden op dezelfde manier als geschilde aardappe len gekookt, n.l. met een bodempje ko kend water in een goed gesloten pan. De kooktijd is iets langer, plm. 25 minuten. Het restje water afgieten en de aard appelen laten dróogdampen. Een maaltijd met pannekoeken. Een maaltijd met erwtenpannekoeken! Erwtenpannekoeken (4 stuks). 250 gr. groene erwten, .150 gr. gekookte aardappelen,-1 ui of prei, zout (peper), (nóotmuscaat), 40 gr. vet of boter. De erwten gaar koken, fijn maken en vermengen met de fijn gesnipperde ui of prei, zout, peper, nootmuskaat. I De massa met wat erwtenwater smeuïg maken. Wat boter of vet in een koekepan lichtbruin laten worden,het beslag erin leggen, de koek aan één zijde 'I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3