Rondgang door den Dam-doolhof. DAGKALENDER. >n? ZATERDAG 7 FEBRUARI 1942 56e JAARGANG - No. 108 Bureaux Lange Vorsts^aa» 70, Goes Postrekening 44455 - T'eiefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY lange Gislsiraet 34 en Noo'dweg 155 Hii AOim II_LJ Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent Is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige edvertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine edvertentlin [0.56 bij vooruitbetaling Advertentlin onder letter of motte 10 ct. extre Bl| eonlrect belangrijke korting WAT IS HET EIGENLIJK? Ja, wat is het eigenlijk: „naar de kerk gaan?" Daar hoor je nu toch de meest verschil lende en uiteenloopende antwoorden op. Je hoort wel er's: het is de „plaats der samenkomst", hoewel men dan van dat sa menkomen niet steeds de rechte voorstel ling heeft. Men meent dan: dan komen de mensehen bij elkaar, om samen naar de preek te luisteren, een psalm te zingen enz. Het is de vraag: wiè komen daar samen? „Samen" is altijd minstens twee. Van die twee partijen zijn dan de menschen met elkaar de ééne, en de andere partij is onze God. Die twee komen samen: G o d n Z ij n volk. De HEERE heeft beloofd, dat Hij ons in Zijn huis ontmoeten wil, en er ons van vre de spreken in het bloed des Kruises. Het is dus zoo, dat onze God gezegd heeft en be loofd: kom daar en dan zal Ik er ook zijn. Thuisblijven is duszich niet houden aan de afspraak. De HEERE heeft gezegd, ons daar te willen ontmoeten. Hij i s er, want Hij breekt nooit Zijn belofte, en Hij ver wacht er óns, en wij komen niet! Een gee kenn's zoudt ge zoo niet teleurstellen. We komen er, om onzen God te ontmoe ten. lingen. 'kHeb hier zooveel jaren gewoond. En ik gevoel me alleen maar thuis in mijn eigen kerk". Zoo komt zij reeds 's Zater dags naar haar oude woonplaats, gaat dan bij een vroegere buurvrouw slapen en des Zondagsmorgens komen zij dan naar de Hoflaankerk. Zoo vertelde de heer J. A. Amesz, diaken te Rotterdam-Kralingen eenigen tijd gele den in „Diakonia". Het was een smartelijke gewaarwording voor haar geweest, toen zij haar woning met al haar bezit in de vlammen zag op gaan. Zij bewoonde een kamer en keuken in een huls „met vier buren op één trap", zoo als dat heet. Wat verwachtte zij gaarne het bezoek van haar wijk-diaken. Zij zette dan een extra bakje koffie met een dubbel schepje gebrande suiker. Met recht kon de bezoeker, op haar vraag of het hem smaak te, antwoorden, dat hij ze thuis zelfs niet zoo dronk. Oud moedertje had veel te vertellen uit haar lange leven, dat rijk aan moeite en verdriet was geweest. Daar getuigen de tal- looze groefjes in haar gelaat van, welke zich vooral samentrekken om haar oogen en mond. Sinds een tweetal jaren vervult haar één groot verdriet. Zij verloor, na een langdurig ziekbed, haar grooten zoon. Wat had zij met haar schoondochter en klein kinderen gehoopt op zijn herstel, toen hij in het sanatorium was. Maar hij had heim wee gekregen en was weer thuis gekomen. Zijn toestand was toen spoedig verergerd. Om de behulpzame hand te bieden ging oud moedertje dagelijks voor dag en dauw naar de woning van haar zieken jongen. Loopen ging zij den verren afstand, want geld voor de tram kon er niet af. Toen haar wijk-dia ken een en ander vernam, werd vanzelfspre kend haar ondersteuning verhoogd. Doch ook daarna bleef zij, weer of geen weer, loopen. Zij besteedde het geld liever om haar jongen er een extra fleschje melk van te geven. „Want hij heeft zooveel verster kende middelen noodig. Misschien wordt hij nog wel beter. Zoo lang er leven is, is er hoop, niet waar?" Maar het oogenblik kwam, dat het haar duidelijk werd, dat geen beterschap zou komen. Dat was, toen een golf bloed het laken kleurde. Haar schoondochter kon uit schrik en van angst voor besmetting niet helpen. De oude, trouwe handen van moe der deden het werk. De eigen echtgenoote hield zich zoo ver mogelijk van het ziek bed verwijderd. Moeder liet het moede hoofd van haar grooten zoon in haar arm rusten en wischte hem het klamme zweet van het voorhoofd, als een hoestbui voorhij was. In zijn oogen had zij de angst voor den naderenden dood gelezen en ook haar eigen hart was zeer bezwaard over het heil van haar jongen. Al lange jaren had hij niets meer aan godsdienst of kerk gedaan. Als zij eens ging vragen of dominee haar jon gen wilde bezoeken? Vaag wist zij in het vreemde stadsdeel de straat, waar de pre dikant moest wonen. Vele malen herhaalde zij aan voorbijgangers haar vraag naar het huis van den dominee. In de groote stad staat de pastorie veelal in de schaduw van de kerk. En wie van de vele voorbijgangers weet, waar de dominee woont? Maar tenslotte, zij werd terecht geholpen en bracht haar verzoek over. „Dominee, mijn jongen is zoo ziek. Hij ligt aan de te ring. Hij zal wel niet meer heter worden. Hij moet zoo'n groote reis gaan maken en hij is er niet klaar voor. Wilt U hem komen opzoeken Hoe gaarne werd aan het verzoek van oud moedertje en haar zoon gevolg gege ven. Aan een beangste, vermoeide ziel werd de troost van het Evangelie gebracht. Toen eenige weken later het vertreksein voor de groote reis werd gegeven, was de zoon van oud moedertje voor de afreis gereed. Daar kan zij bij herhaling over spreken, telkens als haar wijk-diaken haar bezoekt. Het doet haar zoo goed een luisterend oor te vinden, waar zij haar groote verdriet aan kan vertellen. Bij het heengaan brengt zij haar bezoeker naar de deur. Dan legt zij haar hand op zijn arm en geeft hem haar inhoudrijken groet mee: „Zegen, mijnheer". Oud moedertje luistert steeds aandachtig met geheven hoofd naar de prediking. Trouw is oud moedertje in haar zorgen de liefde geweest voor haar kinderen, voor haar grooten zoon tot aan zijn stervensuur toe. Trouw is zij in haar liefde voor haar kerk. Trouw is het edele kenmerk van haar heele wezen. Redacteur: H. M. Slabbekoorn, Oostsingel 60a, Goes. Wij hebben gemeend voor beide groepen de vraagstukken ditmaal eens wat zwaar der te moeten geven. Het is ons tevens een genoegen, voor 't eerst een probleem te kunnen plaatsen van een getrouw oplosser, die ons zijn eerste gemaakte vraagstuk ter plaatsing aanbood. Om „De Zeeuw-wisselbeker". Wedstrijdprobleem nr 14, Groep A. Auteur: M. J. v. d. Weele, Goes. Lokzet. 1 2 3 4 5 Zwart 11 sch. op: 1. 2. 3. 8.12. 13.14.18. 19 24 30 Wit" 11'sch. op: 16. 21. 26. 27. 38. 35. 38. 39. 44. 48. 50. Wit speelt en wint, doordat zwart op een aangeboden kans ingaat. Daar wij voor het eerst een lokzet plaatsen, zullen wij een kleine vingerwijzing geven. Wit speelt een zet, en geeft daarmede oogenschijnlijk de kans aan zwart een schijf te winnen. Zwart gaat er op in en verliest. Een lokzet in 't algemeen beoogt, zwart voordeel in 't vooruitzicht te stellen, wat door een tegenmanoeuvre van zwart te niet wordt gedaan. Voor Groep B hebben we een miniatuur gekozen van een goeden bekende, die zich met het samenstellen van miniaturen al zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Wedstrijdprobleem nr 14, Groep B. Auteur: C. v. Biemen, Goes. i z 16 26 36 ut WW/W ÉIII illl ^11 i ü..v éi éi 9% M vm vm n m 11 i 4499/. 94l44. 949// 9»/, Zwart 6 schijven op: 10.18.19. 20. 22. 26. Wit 6 sch. op: 27. 31. 33. 34. 38. 39. Wit speelt en wint. Ook de oplossers van deze groep willen we eenigszins wegwijs maken. Na de afwik keling ontstaat er een stand van 3 witte tegen 1 zwarte schijf, en toch wint wit door een vangstelling op te bouwen, waarin het zwart heeft gedwongen. De oplossers moeten dit eindspel aange ven, aangezien dit juist het mooie van ons damspel is. Wij spreken goed af: aan dengene, die het eindspel niet bij de oplossing vermeldt, kan geen punt worden toegekend. Inzendingen vóór 17 Febr. aan het adres van den redacteur. Oplossing wedstrijdprobleem nr 11, Groep A, auteur W. Lente, Middelburg: Stand zwart 9 sch. op: 7. 10. 13. 15. 18. 23. 29. 33 en 39. Wit 8 sch. op: 17. 20. 24. 25. 27. 37. 40 en 48. 1. 27—22 18X27 2. 48—43 39X48 3. 20—14 48X20 4. 25X5 29X20 5. 5X38 20—24 6. 38X20 15X24 7. 40—34 en wint. Een handig geconstrueerd probleem, met een verrassenden meerslag. Oplossing wedstrijdprobleem nr 11, Groep B, auteur: C. K. Kaan, Middelburg. Stand Zwart 5 sch. op: 3. 6.13. 24 én 36. Wit 5 sch. op: 16. 22. 34. 38 en 41. 1. 22—17 36X47 2. 34—30 47X11 3.30X8 3X12 4. 16X18 en wint. Eenvoudig, maar het demonstreert, hoe gevaarlijk het is achter een schijf te loopen. Nr 11. Groep A, werd goed opgelost door: C. v. Biemen, D. v. d. Kreeke, W. Traas, A. C. M. Deurloo, M. J. v. d. Weele, J. Schipper, J. Mange, allen te Goes; J. Stroo- band, C. K. Kaan, W. Boogaard, W. Lente, P. v. Hemert, allen te Middelburg; P. de Visser en S. Blaas te Aagtekerke, M. F. de Jonge, Kloetinge; A. W. Beukema, Nieuwdorp, A. Rijk, Oudelande. Nr 11, Groep B: J. v. d. Kreeke, M. B. Traas, H. v. Oosten, J. Stokmans, allen te Goes; J. Bliek en H. Dekker, Middelburg; J. en A. Kaat te Kapelle, J. de Jonge te Kloetinge; Joh. Breure, Colijnsplaat; J. Pieper en J. v. Fraassen te Waarde; W. Wouters te Aagtekerke, Jac. Koole te St. Laurens. Tot nu toe is de stand als volgt: Tot eu met probleem 11 konden 11 punten worden toegekend aan: Groep A: M. J. v. d. Weele, A. C. M. Deurloo, J. Schipper, J. Mange, W. Traas, D. v. d. Kreeke, C. v. Biemen, allen te Goes; J Strooband, W. Boogaard, W. Lente, P. v. Hemert, C. K. Kaan, te Middelburg; P. de Visser en S. Blaas te Aagtekerke, A. W. Beukema te Nieuwdorp, M. F. de Jonge te Kloetinge; 10 punten aan: A. Rijk te Oudelande, O. Scherp te Kortgene; 5 punten aan: D. Hugense, Aag tekerke. Groep B: 11 punten aan: H. v. Oosten, M. B. Traas, J. v. d. Kreeke, J. Stokmans, allen te Goes; J. de Jonge te Kloetinge J. Kaat, Kapelle; Joh. Breure te Colijns plaat, J. Bliek te Middelburg; 10 punten ELIJK ui, icutiere leien ia scentra appelen en win- iurende aad ge- ielvoor- r moei- jze nog gegaan, nog uit worden, tot een Igende: ebruari zal elk «en van op het Voorts ik bon op het :e tijde- a «op te 'ebruari, aan te •t recht 0 gram 1 van 1 BON 1 AL- n t o t ram vestigd, nemen winke- ;.gheids- e aard- Zater- tot en ng van behoeft jtage te wel cle- stijfsel in vaak esteven. rrlijk te jkheden ioor on- i zy el- iloot de og toe an stof- mdende xisvrou- met een sschery -it zeep- <00 D K. iale za- e afwjj- wat be- op van tijdvak 'ebruari Febru- i 8 uur dag ge- uur des lanhoo- oakkerij af wor- ZATERDAG 7 FEBR. 1942. Wat man leeft er, die den dood niet zien zal? die zijn ziel zal bevrijden van het geweld des grafs Ps. 89 49. Zon op onder 9.12 18.37 8 Febr. Laatste kw. f 15 Febr. Nieuwe Maan. Maan op onder 0.50 11.53 delburg. onaag a.s. ar te leveren, en op de klein handelaren om denzelfden dag aardap- en, a* te nemen bij de plaatselijke ver koopkantoren der Vebena. Tramdiensten stopgezet. De tramdiensten van de Zeeuwsch- viaamsche Tramweg-Mij. zijn reeds eenige dagen stilgelegd. Driemaal is een locomotief ontspoord, o.a. bij Hoek en «iamslag, waarbij zich echter geen daan on^e^u^en hebben voorge- ue ïanuen, uie tui iiauer uruer uuur Duitschland bezet blijvèn, wordt echter geen zelfstandige buitenlandsche politiek gevoerd. Als voorbeeld noemde men het huidige Servië, waar de buitenlandsche politiek onder Duitsche leiding staat. Op de vraag, of Zweden ook nog de Noor- sche belangen in Duitschland zal blijven behartigen, werd verklaard, dat ook hierin waarschijnlijk een wijziging zal komen, maar een bepaald tydstip schijnt te dien opzichte nog niet vastgesteld te zijn. Onder de gegeverf omstandigheden wordt het onwaarschynlyk geacht, dat Noorwegen in de Rijkshoofdstad weer unjiagrutjp LtJAiitjimuuauTt;, uereiu. nier- over eenige inlichtingen te verstrekken. De heer Roos wees er op, dat de waschindustrie reeds jaren beschikt over een proefstation, dat als eigen stichting is ondergebracht in het gebouw van den rijksvezeldienst te Delft, Toen gebrek ontstond aan vethoudende zeep, kon een zeeploos waschprocedé worden toege past dat in alle opzichten voldeed. Proe ven werden genomen met verschillende waschmiddelen. De heer Roos gaf de verzekering, dat bij het thans gevolgde procédé, de slij tage niet grooter is dan bij gebruik van geviel e- weg', um ie Kunnen overgaan lul aanleg van den Langevieleweg, die tegenover de Langevielebuitehbrug- zal komen en een verbinding met den nieuwbouw zal vor men, heeft de burgemeester besloten, te vens om rioleering en trottoirs ter plaat- te te kunnen tot stand brengen, over te gaan tot den aankoop van verschillende grondstrooken. De gemeente zal voor haar rekening- zorgen voor nieuwe afscheidingen even tueel met hekken, die daarna aan de ver- koopers in eigendom worden overge bracht; de bestaande blijven na oprui- i ming eigendom van de verkoopers. ZONDAG 8 FEBR. 1942. Eer de bergen geboren waren, en Gij de aarde en de wereld voortgebracht hadt, ja van eeuwigheid tof eeuwigheid zijt Gij God. Ps. 90 2. Zon Maan op onder op onder I 9.10 18.40 2.06 12.25 Vandaag Laatste kwartier. 15 Febr. Nieuwe maan. ALS DE VORST UIT DEN GROND IS Elk stukje cultuurgrond nuttig gebruiken I De noodzaak uit eigen bodem te voor zien in de eerste noodzaxelijke levens behoeften brengt met zich mee, dat elk plekje cultuurgrond gébruikt dient te worden voor de voortbrenging van voed sel. Een niet onaanzienlijke oppervlakte cultuurgrond wordt echter in beslag ge nomen door parken, plantsoenen en bouwterreinen, wegen en wegbermen, kanaalbermen, tramwegen, particuliere tuinen, enz. Derhalve heeft de commissie ter on dersteuning van de maatregelen, getrof fen voor de regeling van de landbouw productie (korter genoemd commissie dr Posthuma) reeds voor eenigen tijd een onderzoek ingesteld naar het vóórkomen van perceelen of van perceeltjes grond, welke met voordeel zouden kunnen wor den gebruikt voor de voedselvoorzie ning. Ten vervolge op dit onderzoek zyn on der leiding van de directie van den land bouw, hierby krachtig gesteund door de plaatselijke functionnarissen van de commissie dr Posthuma, maatregelen ge troffen om tot. het in cultuur brengen van deze hoeken grond e komen. Reeds zijn in vele gemeenten aanzien lijke oppervlakten cultuurgrond aan de besta'ande toegevoegd, in sommige ge meenten zelfs wel 300400 ha. In an dere gemeenten valt echter nog wel het een en ander te doen. Ook de medewerking van rijks-, pro vinciale- en waterschapslichamen zal veel kunnen bijdragen tot het bereiken van het doel. Elk plekje van den eigen bo dem nuttig maken, is thans de eerste eisch, welke voor de Nederlandsche voed selvoorziening is te stellen. Zoo gauw de vorst uit den grond is, dient alles er op te worden gezet tijdig met het scheuren, ploegen of omspitten gereed te komen. Vlissingen. De werktijden in de niet-verduis- terde afdeelingen van de Schelde zijn volgende week van Maandag tot en met Donderdag van 9.15 tot 12.45 en van 13.30 tot 18.30; Vrijdag van 9.15 tot 12.45 en van 13.30 tot 18.15; Zaterdag van 9.15 tot 13 uur'. Goes. - Wijziging van straatnamen. Naar aanleiding van de verordening van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, betreffende het gebruik van namen van nog in leven zijnde leden van het Kpn. Huis, heeft de burgemeester aan den wnd, commissaris der provincie voorgesteld onderstaande straatnamen te Goes als volgt te wijzigen: Wilhelmina- straat in Willem de Zwijgerstraat, Bea- trixplein in Rozenplein (oude benaming) en Julianastraat in Noordstraat. Van de officieele wijziging zal nog een na dere ^publicatie volgen. Verordening Begraafplaats. De bur gemeester heeft de verordening op de begraafplaats eenigszins gewijzigd en wel wat betreft het plaatsen van graf- steenen. Deze zullen aan- bepaalde eischen moeten voldoen en by het indie nen van een verzoek tot plaatsing zal met aesthetische waarde rekening wor den gehouden. Tevens is een bepaling opgenomen, dat houders van graven ver plicht zyn deze in goeden staat te onder houden. Onze plantsoenen en de productie slag. Naar aanleiding van een desbetref fende circulaire van den secretaris-gene raal van landbouw en visscherij, heeft de burgemeester besloten het plantsoen by het Dammetje te bestemmen voor de teelt van aardappelen. Het plantsoen aan de Zaagmolenstraat zal bestemd worden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3