Christelijk Dagblad Wanneer verduisteren Uit de Provincie DAGKALENDER. VRIJDAG 6 FEBRUARI 1942 56e JAARGANG - No. 107 Bureaux lange Vorsts,raai 70, Goes Postrekening 44455 - •e'eioon 2438 Bifkamoor Middelburg: Firma Boexnandei J. j. FANOY lange Gisisi'aa' 34 en Noo'dweg 155 Diteaeur-Hoofdfedaoeur» A. DE LANGE ie Goes Waakzaamheid gebeden. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. Aanvallen en tegenaanvallen aan het Oostelijk front - De Britsche terugtocht in Noord-Afrika - Het bombardement van Singapore. De strijd in Ned. Oost'Indië. Abonnementsprijs f 273 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent ts aangesteld f 051 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige adverteniiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f0.55 bij vooruitbetaling Ad verten tiën ander letter af motto 10 et. extra Bl| contract belangrifke korting Wy hebben reeds enkele malen gewe zen op de ernstige gevaren van zedely- ken aard, die in oorlogstijd dreigen. Men neemt het dan met sommige dingen niet zoo nauw en er kan meer mee door dan in normale tyden. Het is alsof de mora liteit een schok heeft gekregen. Het is ohze bedoeling echter niet, dat we hier den rechter over anderen zouden spelen. Door op het gesignaleerde gevaar te wyzen willen wy slechts manen tot groote voorzichtigheid en waakzaamheid Een ieder heeft hier in de eerste plaats op zichzelf toe te zien. Daarom is het noodig, dat wij onszelf het byzondere gevaar van dezen tijd voor oogen stellen. Indien ooit, dan moeten wy thans met klarei, open oogen door het leven gaan. Het is eisch, thans waakzaam te zyn tegen een verruiming onzer consciëntie, waardoor allerlei, dat wij vroeger zouden gewraakt hebben, thans goedgepraat wordt. Er wordt in deze tijden op de Chris tenen gelet. Als er by hen „wat" door kan, dan kan er bij anderen Veel door. Openbaart het leven der Christenen het bederf, dan vreet het in de maatschappij nog veel verder voort. Het leven der Christenen kan een rem zijn voor grooter afval. Dit legt op ons een groote verant woordelijkheid. Dat brengt voor ons mee den eisch, om al onze daden steeds te stellen onder de tucht van Gods gebod. 8 Febr. tot en met 14 Febr. 1942. 08 A brood 4 rants, brood of gebak. 08 B broodrants, brood of gebak. 08 A vleesch 1 rants, vléesch of vl.w. 08 B vleesch 1/4 rSn'ts!" vleesch of vl.w. 25 Jan. tot en met 21 Febr. 1942. 197 algem.1 kg. suiker. 05 C, 05 D reserve 50 grant cacao. 1'98 algem. 500 gram jam. 199 t/m 202 algem. 1 rants, bloem, brood of gebak. 06 D—07 D aW. T. De troepen van de spil blijven, reserve 250 gram rijst.' 203 algem.250 gram havermout of peulvruchten. 209 algem. 250 gram gort. 210 algem. 100 gram vermicelli of maizena. 204 t/m 208 algem. 100 gram kaas. v. 06 A t/m 09 A melk I 3% liter melk. 06 B t/m 09 B melk I 1% liter melk. 1 Febr. tot en met 9 Febr. 1942. 07 'boter125 gr. boter. 07 ve t125 gr. boter zonder red. of 125 gr. Margarine. Bonnen 195 algemeen (peulvruchten) blijven geldig t/m 21 Februari 1942. Opmerkingen: De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 7 Febr.: 07 brood, vleesch; 04 B-C-D- reserve. De bonnen ter verkrijging van levens middelen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op de daaraan voorafgaande Zaterdag worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch en vleeschwaren. Bon 04 B, C, D voor eieren geldig tot eil met 14 Februari 1942. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat op de reeds eenigen tijd geleden bij den detaillist ingeléverde bonnen 04 B, 04 C en 04 D reserve, nog eieren mogen worden afgeleverd tot en met Zaterdag 14 Februari 1942. De bezorging van melk. Naar aanleiding van enkele bekend makingen van den melkhandel, dat op bepaalde dagen geen melk zal worden bezorgd, deelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd mede, dat in dit bijzondere geval van overheidswege geen bezwaar be staat tegen dezen door de bedrijfsgenoo- ten geaomen maatregel. Onder de heer- schende omstandigheden weegt de last d'e den consumenten wordt opgelegd nu zij een enkelen keer per week hun op een bepaalden dag te ontvangen hoeveel heid melk over twee dagen zullen moeten verdeelen, niet op tegen de aanmerkelij ke verlichting van de taak van de melk handelaren en melkbezorgers. De leve ring van melk aan ziekenhuizen, kinder tehuizen, café's en restaurants, cantines en dergelijke zal voortgang blijven vin den in verband met de zeer byzondere behoeften van die instellingen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren, be kend: Aan het Oostelyk front zijn talrijke bolsjewistische aanvallen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Eigen tegenaan vallen leidden tot plaatselijke suc cessen. In den centralen frontsec tor werd een vyandelijke strijd macht ingesloten en vernietigd. Aan de Oostkust van Noord- Amerika hebben Duitsche duik- bootön 6 vijandelijke koopvaardij schepen van 47.000 brt. in totaal waaronder een ertsboot van 15.000 brt., tot zinken gebracht. In Noord-Afrika -werd de achtervolging van den v ij and voorbij Derna in Oostelijke richting Voortgezet. Gevechtsvliegtuigen dreven Brit sche colonnes ten Westen van T o- broek uiteen en bombardeerden de terugtochtswegen van den vij and. Volgens de tot dusver ont vangen berichten zijn bij de ge vechten in Cyrenaica in den loop van Januari door Duitseh-Italiaan- sche troepen 3600 gevangenen bin nengebracht alsmede 370 pantser wagens en 192 kanonnen buitge maakt of vernietigd. Duitsche duikbooten hebben voor S o 11 o e m een door torpe dojagers beschermd Britsch kon vooi aangevallen. Zij plaatsten op verscheiden eenheden torpedotref fers. De ondergang van een Brit- schen torpedojager is waarschijn lijk. Op het eiland Malta hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen on der., bescherming van jagers de haven La Valetta met bommen van zwaar en extra-zwaar kaliber bestookt. DUITSCHERS VEROVERDEN 19 PLAATSJES. (D. N. B.). Artillerie van het Duitsche leger heeft in den loop van Woensdag de beschieting van vbor den oorlog be langrijke doelen in het gebied van de ingesloten stad Leningrad hervat. Op industrieele en militaire installaties werden door welgerichte treffers zware vernielingen aangericht. Tijdens de afgeloopen dagen drongen Duitsche infanteristen diep in de Bolsje wistische linies binnen en veroverden na hevige gevechten, 19 plaatsjes. GöRINGS BEZOEK AAN ITALIë GEëINDIGD. (D. N. B.). Rijksmaarschalk G r i n g heeft op 4 Febr. des ochtends den staats secretaris van de koninklijke Italiaan- sche luchtmacht, Fougier ontvangen en met hem een onderhoud gehad over de kwesties met betrekking tot de lucht machten van beide Janden. Hierna in specteerde -de Rijksmaarschalk inrich tingen van de Italiaansche luchtmacht. 's Avonds bezocht de rijksmaarschalk een receptie, waar hij zich op kameraad schappelijke wijze onderhield met offi cieren van de Duitsche en Italiaansche weermacht, alsmede met vooraanstaan de personen van den staat en de partij. Om 23.30 verliet de rijksmaarschalk met zijn specialen trein Rome om naar Duitschland terug te keeren. HET BRITSCHE KABINET. (A. N. P.). Naar de Britsche berich tendienst meldt, heeft Churchill mede- i gedeeld, dat de regeering het verzoek van Australië, in het oorlogskabinet ver tegenwoordigd te zijn en bij de leiding der politiek te worden gehoord, heeft in gewilligd. Churchill verklaarde voorts, dat er geen mutaties zullen plaats hebben on der de vertegenwoordigers van het Brit sche rijk in het oorlogskabinet. DUITSCHE DUIKBOOTEN VOOR DE AMERIKAANSCHE KUST. (D. N. B.). Met het in het weermachts- bericht van Donderdag genoemde vier de succes van de Duitsche onderzeeboo ten, die voor de Amerikaansche kust ope- reeren is het aantal tot zinken gebrach te vyandelijke schepen tot 49, de voor den tegenstander verloren gegane ton nage tot 349.000 ton gestegen. DE BRITSCHE TERUGTOCHT IN NOORD-AFRIKA. Het Italiaansche weeraachtsbericht meldt na Derna te zfln gepasseerd, den vijand in Oostelijke richting vervolgen. By de gevechten, die in C y r e n a i c a gele verd zyn, werden tot 31 Januari 3500 gevangenen gemaakt en 370 pantserwa gens en 192 kanonnen vernield of buit gemaakt. Engelsche toestellen hebben gisteren brisantbommen uitgeworpen in de buurt van'P a 1 e r m 0, waarbjj een trein ge troffen werd: vier dooden onder 't trein personeel. Van de zes vliegtuigen, die aan den aanval deelnamen werden er twee omlaag gehaald. De correspondent van Stefani meldt, dat gemechaniseerde colonnes der spil- mogendheden, na Derna en Tmimi bereikt te hebben en gepasseerd te zijn, den opmarsch voortzetten in de richting van Ain-el-Gazala. De Engelschen blijven in wanorde terugtrekken en la ten talrijke gevangenen en een enorme hoeveelheid materiaal in Italiaansch- Duitsche handen achter. A.N.P. De zender van „Exchange Te legraph" meldt, dat de Britsche strijd krachten Derna ontruimd zouden heb- oen. Reuter meldt, dat de opmarsch van Rommel in Libye wordt voortgezet en dat Derna ontruimd is. In een beschouwing over de gebeur tenissen in, Noord-Afrika schrijft de „Daily Mail" o.a.: Het is geen geheim meer, dat wij enorme hoeveelheden benzine, munitie en andere oorlogsvoorraden voor ons offensief naar de voorste linies ge bracht hadden. Het meeste daarvan heeft Rommel buitgemaakt. De snel heid van den Duitschen tegenaanval ver schaft de zekerheid, dat thans een groot aantal Duitsche voertuigen op Engel sche benzine rijdt en dat een deel der troepen van de mogendheden van de spil gevoed wordt uit de Engelsche voorraden. f HET ARTILLERIEDUEL BIJ SINGAPORE. (D.N.B.) Het artillerieduel van Sin gapore wordt voortdurend heviger. Bij helder maanlicht heeft de beschieting van Singapore, gesteund door de actie van bommenwerpers, den geheelen nacht geduurd. De oorlogshaven Seletar staat in brand. In een speciaal bericht van de Jo- mioeri Sjimboen wordt gezegd, dat de Japansche artillerie haar vuur concen treert op de batterijen luchtdoel- en veldgeschut alsmede de olietanks ten Zuiden van den verbindingsdam. Naar de „Tokio Asahi Sjimboen" schrijft, zal slechts de strijd over het lot van Singapore beslissen. Het blad waarschuwt ervoor te mee- nen, dat de Engelschen gedwongen zou den zijn wegens gebrek aan water en le vensmiddelen de vesting na eenigen tyd zonder strijd over te geven. In Singapore bevinden zich twee of drie groote waterreservoirs. Bovendien is het eiland ryk aan grondwater. Als het dus alleen om het water gaat, zoo verklaart het blad, dan kan Singapore het minstens zes maanden vol houden. Wat de voedselvoorziening betreft, kan door rantsoeneeringsmaatregelen de voorwaarde geschapen worden voor een langen weerstand, ondanks de door de vluchtelingen sterk toegenomen be volking. Over den strijd in Birma wordt ge meld, dat het eiland Biloegyoen, als-' mede andere kleine eilandjes voor de monding van de rivier de Salwien heb ben bezet. Hierdoor valt ook het, scheep vaartverkeer van en naar Rangoon meer en meer onder Japansche controle. Het radiostation Rangoon wordt se dert Donderdag niet meer gehoord. Men neemt derhalve te Bangkok aan, dat het station door de Japansche luchtaanval len is vernield. HET VERLIES VAN „DE IfRINS VAN ORANJE". Naar het A. N. P. uit Batavia meldt, wordt het verlies van den mynenveger „De Prins van Oranje" voor Tarakan, thans officiëel toegegeven. De verwoesting van Balik Papan. De D. Z. i. d. N. citeert de volgende uitspraak van William Dunn, den corres pondent van Columbia-Radio, voor den zender te Batavia gedaan naar aanlei ding van de verwoesting van Balik Pa pan, voordat de stad in handen van de Japanners gelaten werd. Vergeleken met de vernietiging van de Ned.-Indische petroleumhaven Balik Papan verzinkt alles, wat tot nu toe in het Zuiden van den Stillen Oceaan is voorgevallen, in het niet. Dit kan men slechts vergelijken met de vernietiging van het machtige waterwerk in den Dnjepr, die de Sowjets den vorigen zo mer hebben uitgevoerd. Voor een waar de van in totaal 1.750.000 pond sterling is te Balik Papan ^vernietigd. Geholpen door geologen, hebben de Ned.-Indische autoriteiten de mynen zóó aangebracht, dat de explosies hun werking ook uit strekten tot de onderaardsche lagen, waaruit de petroleum wordt gewonnen. Deze oppervlakte van 200 ha, bedekt met boortorens, leidingen en opslagplaatsen, vormt nog niet dg, helft van de Ned. Indi sche petroleumvelden. Zou ook de andere helft worden bedreigd, dan zal men vol gens dezelfde methoden te werk gaan. ZATERDAG 7 FEBR. 's Morgens tot 9.12 u. 's Avonds van 18.37 u. 1942. Niet beschermde vogels. By beschikking van den secretaris-ge neraal va» opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming is bepaald, dat ge durende het y tyd vak van 1 Januari 1942 tot en met 31 Maart 1942 niet zullen behooren tot de beschermde vogels in den zin der Vogelwet 1936*, a. in het geheele rijk: de schollevaar, de blauwe reiger, de mantel-meeuw, de zilvermeeuw, de ekster, de vlaamsche gaai, de houtduif, de sperwer en de bon te kraai; b. in de provincie Groningen, Fries land, Noordholland, Zuidholland en Zeeland: de koksmeeuw. Zeeuwsch-Vlaamsch Borgstellingsfonds. Tot het Zeeuwsch-Vlaamsch Borgstel lingsfonds zijn toegetreden de gemeenten Westdorpe' IJzendijke en Overslag, zoo dat er thans in totaal 16 gemeenten zyn toegetreden. (T. Crt.) Middelburg. Schooljubileum. Dezer dagen be staat de Ned. Herv. School aan het Mo lenwater 60 jaar. Zij werd 2 Febr. 1882 in een verbouwd pakhuis der O.I.C. ge opend, op initiatief van Ds Rynders en Ds Nonhebel. t De Armenraad. Onder voorzitter schap van mr F. B. Evers, waarnemend voorzitter, vergaderde de Armenraad Woensdagavond. Vastgesteld werd de rekening over 1941 in ontvang en uitgaaf op f2191.53. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgehandeld, heeft de secretaris van het Middelburgsch Ziekenfonds en van de Vereen. Ziekenhuisverpleging, de heer L. Onderdijk, de aanwezigen ingelicht over de nieuwe regeling op het gebied van ziekenfondsen en daarbij in het bijzonder gewezen op de, punten, waarbij Maat schappelijk Hulpbetoon en diaconieën belang hebben. De inleider heeft daarop verschillende gestelde vragen beant woord. v Met dank nam de vergadering kennis van een mededeeling van den secretaris, dat iemand, die onbekend wenscht te blijven, een bedrag van f 50 toezond, be stemd voor noodlijdenden te Middelburg. Goes. JPe Stadhuistoreni Reeds meermalen is uiteengezet, dat restauratie van den Stadhuistoren noodzakelijk is. De kosten werden destijds op f 8000—9000 geschat, maar zullen thans wel wat hooger zyn. Het Ryk zegde 40 pet. en de provincie 10 pet. subsidie' toe. Zeer waarschijnlijk zal de uitvoering van het werk wel moe ten wachten tot na den oorlog. Dit uit stel is wel jammer, omdat het bederf steeds verder gaat. De toren bestaat uit twee verschillen- dé deelen .By den zwaren brand welke het gebouw in September 1757 teisterde, ging met het hoofdgebouw ook het bo vendeel van den toren in vlammen op. By de groote restauratie van 1771 1775 is toen op den oorspronkelyken on derbouw een nieuw bovenstuk van brui ne waalsteen gemetseld. Het bovenstuk moet by de restauratie geheel opnieuw worden ingevoegd. Moeilijker is het herstel van het vier eeuwen oude ondergedeelte. De baksteen lijdt n.l. op vele plaatsen sterk aan inkankering. Alle aangevreten of ten deele weggekankerde steenen zal men doen vervangendoor bijpassende en gelijkkleurige oude steenen. Voorts zullen de natuursteenen ban den op enkele plaatsen vernieuwd moe ten worden. T. b.c.-bestrijding. De Prov.'Zeeuw- sche ver. tot bestrijding van de tuber culose, die het initiatief nam tot het onderzoek der Zeeuwsche scholieren, zal in de week van 1621 Febr. een medicus naar Goes zenden om ook daar op de VRIJDAG 6 FEBR. 1942. Want ons schild is van den HEERE, en onze koning is van den Heilige Is- raëls. Ps. 88 19. Zon Maan op onder op onder 9.14 18.36 11.25 8 Febr. Laatste kw. 15 Febr. Nieuwe maan. kinderen, welke de diverse onderw|js-in- richtingen bezoeken, het onderzoek toe te passen, wanneer althans de ouders daartegen geen bezwaar hebben. Concert van de „Symphonie". De Goesche orkestvereen. „De Symphonie" zal Maandag a.s. onder leiding van den bekwamen dirigent, den heer F. X. Mannhardt, een concert geven, waarbij werken van bekende componisten zullen worden uitgevoerd. Waar de Symphonie weer tot nieuwen bloei is gekomen, vertrouwen wij, dat ve len dit concert zullen bijwonen. Voor ver dere bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce in dit nummer. Medische sportkeuring. Onder lei ding van den heer J. Goedee is een ver gadering gehouden van de Goesche sportvereenigingen met het doel te ko men tot stichting van ,een bureau voor medische sportkeuring. De heer R. van Roo te Middelburg heeft in een causerie het doel en de werk wijze van het bureau te Middelburg Vlissingen uiteengezet. De bureaux zijn vereenigd in een federatie en de keuring geschiedt door een speciaal daarvoor aangewezen arts. De minimum-contribu tie voor de aangesloten vereenigingen bedraagt f 5, Na een uitvoerige bespreking werd in principe besloten tot oprichting van een bureau voor Medische Sportkeuring te Goes, dat een rayon met een straal van 20 km zal beslaan, zoodat ook de vereeni gingen uit de omgeving hiervan gebruik zullen kunnen maken. De kosten per per soon en per keuring werden op 75 ct. gesteld. De commissie, welke de plannen nader zal uitwerken, bgstaat uit de hee- ren N. Gelok, J. Goedee kn A. J. C. Nord- lohne. Ons wordt verzocht de aandacht te vestigen op de in dit nr.. voorkomen de advertentie van de Ned. Chr. Vrou wenbond, waarin wordt medegedeeld dat de op heden uitgeschreven vergadering moest worden uitgesteld. Zuid-Beveland. Kloetinge. Winterhulp. In de plaats van den Burgemeester is tot Buurtschapshoofd aangewezen Mat. van de Velde en tot blokhoofden de wykver- pleegster mej. Milhous, en de heeren M. M._ Bartelse, J. van As, Joh. Schipper, B. Reyerse, H. van de Velde, W. Bazen en P.. Koeman. Yerseke. De Burgemeetser heeft van den heer J. Straub te Kloetinge voor de gemeente aangekocht twee huisjes met erven in de Langeville, zulks tegen 1 Maart a.s. en voor den prys van totaal 500.—. Het betreft hier de twee onbewoon baar verklaarde woningen, die thans als pakhuis worden gebruikt en die ingevol ge het in voorbereiding zijnde sanee- ringsplan toch binnen afzienbaren tyd in handen der gemeente moesten komen. De mosselkweekers hebben over de het vorige jaar geleverde mosselén van wege het Centraal Verkoopkantoor te Bergen op Zoom wederom een toegift ontvangen en wel: een extra uitkeering van f 0.11 per ton over de geleverde mosselen, en een bedrag van f 0.20 per ton over de geleverde en gefactureerde hoeveelheden mosselen boven de 120 pet. 'si-Heer Arertdskdrke, Benoemd tot di recteur van de Harmonie „Excelsior" al hier dhr P. Geervliet te Middelburg. Wemeldinge. Donderdag werden alhier door de Wemeldingsche IJsclub wed strijden op de schaats georganiseerd voor volwassenen. Voor het schoonrijden bestond de jury uit de heeren A. C. Willemsen, burge meester alhier, A. v. Rijswijk, hoofd der O.L. school, en A. Kosten. De uitslagen waren als volgt: Schoon rijden Dames: le pr. Cath. Breen met' 166 punten, 2e Truus Ruissen Johd., 135 p.; 3e Willy Kooman, met 126 p., en 4e Adri Rui3sen Ld. met 121 p. Schoonrijden parenle pr. Cath. Breen en J. A. Weststrate met 170 pun ten; 2e pr. Adri Jeremiasse en P. de Koeijer (Yerseke) met 159 p.; 3e pr.. Kr. Kooman en J. de Schipper Adrz. met 157 p. Schoonrijden heeren: J. A. Weststra te met 165 p.; 2e pr. W. Hamelink 155

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1