Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER. Bureaux Lange Vorsls^aai 70. Goes Postrekening 44455 - Telefoon'2438 Bijkantoor Middelburg; Firma Boeknande! J. 1 FANOY lange Gisistraar 34 en Noordweg 155 DueaeuuHoofd'edaceurs A. DE LANGE ie Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Het Christendom en sociale wantoestanden Levendige gevechtsactiviteit aan het Oostfront - De strijd bij Leningrad - Wijziging in de Britsche regeering - Offensief tegen Singa pore nadert. De strijd in Ned. Oost-Indië. DONDERDAG 5 FEBRUARI 1942 56c JAARGANG - No. 106 Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Wie beweert, dat het Christendom be rusting in sociaal onrecht predikt, be wijst daarmede, dat hy van de beginselen in Gods Woord neergelegd, voor het maatschappelijk leven, niet op de hoogte is. Op tal van plaatsen in den Bijbel wordt krachtig geprotesteerd tegen on recht en machtsmisbruik door den soci aal sterkere tegenover den maatschappe lijk zwakkere en wordt de eisch van recht en gerechtigheid voorgehouden. Toen dan ook in ons land in de vorige eeuw door tal van oorzaken allerlei so ciale wantoestanden waren ontstaan, i3 daartegen van het begin af een krachtig getuigenis uitgegaan van vooraanstaan de christenen in Nederland. Zoo schreef de bekende Mr Willem B i 1 d e r d ij k reeds op 11 Juli 1815, toen ons land na den Franschen tijd ver armd was, aan de hoogleeraren M. en H. W. Tydeman: „Is er grond, men bebouwe dienis er zeevaart of visschery, men breide ze uit; zijn alle drie ongenoegzaam, men stelle fabrieken in, en zorge dat elk voor zijn handen en armen werk en door 't werk, brood voor zich met een vrouw en kinde ren vinden kan. Men legge op, te wer ken, stelle vrije en dwangfabrieken, vrije en gedwongen bouwerijen in, hechte eer aan den vrijen, schande aan den gedwon gen arbeid, late niemand, die zich aan meldt, in gebreke van eerlijken arbeid en dulde dan ook geen bedelarij. Grond,, vaart, visscherij, kunstvlijt, zullen de ar beiders onderhouden en meer behoeft niet; die winst daarmee beoogt, wordt door den verkeerden geest gedreven. En komt er bij den aanleg te kortdaarvoor geld op te brengen is even zoo plicht, als het voor de buitenland^che verdediging op te brengenZie daar, wat men in het groot, in elk Rijk, elk Land, als eer ste plicht, tot uitwerking behoorde te brengen. Niet beraden, hoe men zich van arme menschen ontdoen of hun vermeer dering voorkomen zal, maar hen rijk ma ken door werkzaamheid en hun vermeer dering in eerbaarheid en godsvrucht, is waar het op aankomt." Als fout van het maatschappelijk stel sel in z ij n tijd wees Bilderdijk aan „Alles is bedorven, omdat men het geld, van een bloot middel in de maatschappij, tot een eerste object, doel en einde ge maakt heeft. Zoo lang men dit doet, duurt en vermeerdert de ellende hand over hand." Willem van Hoogendorp, de oudste zoon van Gijbert Karei van Hoogendorp, die in zijn studententijd on der invloed van Bilderdijk kwam, en die enkele Belgische steden, waar de groot industrie in opkomst was, bezocht, schreef o.a. aan Da Costa: „Niet de machine, maar de onevenre dige verdeeling der goederen is oorzaak van de maatschappelijke ellende. Wordt die ongelijkheid van bezit, die een gru wel moet zijn in Gods oogen, nog eenigs- zins geëffend, en valt den arbeider een rechtvaardiger aandeel in het geprodu ceerde toe, dan zal de machine, die zoo veel werk voor hem in korten tijd ver richt, met de vrijgemaakte uren hun tot zegen zijn. Zoo de man in plaats van 12 of 16 uren zwoegens voor een kommer rijk loon, waarbij nog vrouw en kinde ren hongeren, eenige meerdere genieting en overvloed bekomen kan, voor de helft of voor een derde van den arbeid, dien hij verricht, zouden Godsdienst en zedelijk heid daar zoo veel bij verliezen?" Vervolgens wees hij in een brief aan zijn vader in 1824 op het gevaar van de concentratie van het kapitaal in enkele handen. Hieruit blijkt wel, dat reeds direct na den Franschen tijd van Christelijke zijde niet gezwegen is, waar spreken plicht was, maar dat gewezen is op onze Schrif tuurlijke roeping, (pm recht en gerech tigheid te betrachten. Ook in de jaren, die volgden, toen de sociale verhoudingen zich helaas steeds meer verscherpten en het liberaal indivi dualisme opgeld deed, is, telkens weer dat protest herhaald. Deze pioniers, deze voortrekkers, heb ben het echter niet gemakkelijk gehad, waarop wij bij gelegenheid nog wel eens willen wijzen. HET AANTAL DOODEN TE ROTTERDAM TOT 71 GESTEGEN. Het aantal slachtoffers van den Brit- schen luchtaanval op de Rotterdamsche bevolking van 28 Januari j.l. is opnieuw gestegen. Doordat enkele zwaargewon den zijn bezweken bedraagt het aantal dooden thans 71. Nog 56 zwaar gewon den liggen in de ziekenhuizen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijk front le vendige gevechtsactiviteit. Ge vechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht havenwerken in Z.W. Engeland gebombardeerd. In Noord-Afrika werden Indische strijdkrachten, die den Britsche terugtocht moesten dek ken, verslagen en teruggedrongen. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben autocolonnes in het gebied rond T 0 b r 0 e k, alsmede vijande lijke opslagplaatsen van materiaal nabij Mersa Matroeh met bommen bestookt. De luchtaanvallen op vliegtuig steunpunten, luchtafweerstellingen en andere militaire werken op de eilanden Malta en Gozo werden voortgezet. SOWJ ET-AANVALLEN AFGESLAGEN. (D. N. B.). In de vroege ochtenduren van 2 Febr. hebben troepen van een duitsche divisie infanterie in het mid- den van het Oostelijke front, ver scheidene opeenvolgende Bolsjewistische aanvallen afgeslagen. Vijf maal achter elkaar deed de vijand op dezelfde plaats een aanval op de Duitsche linies, zonder ook maar het geringste succes te be reiken. Elk der aanvallen strandde met aanzienlijke vijandelijke verliezen op het afweervuur van de Duitsche infanterie en de artillerie. Nadat geconcentreerd Duitsch vuur op 2 Februari Bolsjewistische aanvallen op verscheidene plaatsen in het gebied varfTa g a n r o g voor de Duitsche linies tot staan had gebracht, zijn Duitsche in fanteristen uit hun stellingen gekomen en hebben ondanks den feilen sneeuw storm tegen de in aanval ineengestorte Bolsjewistische eenheden een stormloop ondernomen. In harden strijd werd de vyand terug geworpen en in vastberaden achtervolging werd het voorterrein ge zuiverd. De achteruitwijkende Bolsjewie ken werden doeltreffend door geconcen treerd vuur bestreden. Elders ondernamen de Duitsche troe pen, ongeacht de zware sneeuwjacht suc cesrijke aanvallen. DE STRIJD BIJ LENINGRAD. (D. N. B.). Sedert weken hebben de Bolsjewisten met sterke troepenmassa's getracht op te rukken, teneinde de te Leningrad ingesloten troepen te ontlas ten. De Duitsche afweer door Oldenburg- sche en Holsteinsche troepen heeft ech ter tot volledig succes geleid. Den Bols jewisten werd de mogelijkheid ontnomen, het ingesloten Leningrad te ontlasten. De arillerie van het Duitsche leger zet de beschieting van voor den oorlog belang rijke doelen in de belegerde stad nog steeds voort. De troepenmassa's der Bolsjewisten hebben 123 maal in de afgeloopen weken storm geloopen op de Duitsche linies en zijn 123 maal bloedig teruggeslagen. Bij een koude van vaak 30 gr. onder nul de den de Duitsche infanteristen in zware gevechten van man tegen man de Bols jewistische aanvalsgolven stranden. Voor de Duitsche linies liggen 7000 i doode Bolsjewisten. Er werden 979 ge vangenen gemaakt, terwijl de Bolsjewis ten 2100 gewonden niet meer met zich mede konden nemen. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsberieht meldt: De Hindoe-strijdkrachten, die tot taak hadden den Engelschen terugtocht in Oostelijk Cyrenaica te be schermen, hebben een zware nederlaag geleden. De opmarsch der troepen van de spil, die krachtig door de luchtmacht gesteund worden, gaat voort in de rich ting van D e r n a. Duitsche vliegtuigformaties hebben militaire werken, hangars èn ook opslag plaatsen op Malta gebombardeerd. In de doelen, die verscheidene malen wer den getroffen, werden branden en ont ploffingen waargenomen. WIJZIGING VAN DE ENGELSCHE REGEERING. (A. N. P.). Volgens den Britschen be richtendienst is té Londen officieel de volgende wijziging in het kabinet bekend gemaakt; Lord Beaverbrook heeft het mi nisterie voor oorlogsproductie, Sir An drew Duncan dat voor voorziening en kolonel J. J. L 1 e w e 11 y n dat voor handel overgenomen. De Daily Sketch meldt, dat Sir Staf ford Cripps geen minister van voorzie ning wil worden. Hy zal wel tot de re geering toetreden, doch zy'n werkzaam heid zal een groote verrassing voor het publiek beteekenen. DE POLITIEKE TOEKOMST VAN BRITSCH-INDIE. (D. N. B.). Naar de Londensche cor respondent van de Nya Dagligt Allehan- da meldt, werd de bijeenkomst van het Hoogerhuis gekenmerkt door een leven dig debat over het vraagstuk Britsch- Indië. De onderstaatssecretaris voor In- dië deed de „definitieve belofte", dat de Britsche regeering bereid is, het bestuur over Britsch-Indië in handen Van de In diërs te leggen. Het Roods Kruis zertcft levensmiddelen. (S.P.T.). De onderhandelingen tusschen diverse vertegenwoordigers van het in ternationale Roode Kruis te Genève tot hulpverleening aan de noodlijdende be volking van Griekenland door het zenden van levensmiddelen zijn met po sitief resultaat afgesloten: Groot-Brit- tannië en de Ver. Staten zullen levens middelentransporten voor Griekenland niets in den weg leggen, Duitschland en Italië hebben zich bereid verklaard alle medewerking te verleenen. De eenige moeilijkheid is nu slechts om voldoende tonnage voor deze transporten te be machtigen. DE STRIJD OM SINGAPORE. Het algemeens offensief tegen Singapore nadert, zoo meldt Domei uit Johore Bahroe. De inwoners van Johore Bahroe zijn derhal ve, volgens het bericht, op aanraden van de Japansche militaire autoriteiten be gonnen, de stad te ontruimen om zich naar een veiligheidszone te begeven. Nu het beleg van Singapore begonnen is en Moulmein gevallen is, is, volgens berichten van de Zweedsche pers uit Londen, de angst om het lot van het Em pire in Oost-Azië verder toegenomen. Blijkbaar verwacht men zoowel Rangoon als ook Singapore te verliezen. Het verlies van de Birmaansche hoofd stad wordt nog gevaarlijker beschouwd dan de val van Singapore, omdat hier door ook de Birma-weg voor de gealli eerden onbruikbaar wordt en hierdoor China voor den oorlog uitvalt. De meeste deskundigen zijn het er thans over eens, dat de positie van Sin gapore thans wanhopig is, aldus schrijft de Londensche correspondent van de Chicago Daily News. Algemeen is men thans van meening, dat Singapore tegen luchtaanvallen niet voldoende beschermd kan worden. A.N.P. Generaal Wavell heeft, naar de Britsche berichtendienst mededeelt, een speciale order tot zijn troepen ge richt, met betrekking tot de verdediging van Singapore. Daarin zegt hij, dat het hun plicht is tijd te winnen voor het zenden van versterkingen, waartoe En geland en de Vereenigde Staten het voor nemen hebben. Verder wordt in deze speciale order gezegd: wij moeten Azië redden, door de Japanners te bevechten. Gij moogt geen duim gronds zonder taai en strijd prijsgeven en niets onvernield achterlaten, dat den vijand ook maar van het geringste nüt zou kunnen'zijn. Naar het Keizerlijke Japansche hoofd kwartier meldt, hebben de Japansche troepen, die in Noor d-B 0 r n e o ope- reeren, op 24 Januari de stad T a w a 0, een strategische havenstad óp ongeveer 100 km ten noorden van Tarakan aan de Oostelijke kust van Britsch-Borneo, bezet. (D.N.B.) Onder gunstige weersom standigheden heeft de Japansche lucht macht Dinsdag zonder eigen verliezen massale aanvallen gedaan op Marta- b a n. Aan militaire objecten $verd zeer zware schade toegebracht. Naar uit Stockholm wordt gemeld, wordt in een United Pressbericht uit Rangoon, gepubliceerd in Dagens Ny- heter, gezegd, dat de slag in Birma ge voerd wordt aan een front van tachtig kilometer breedte, van de monding van de Salwien tot aan Paan. De Japanners probeeren, volgens United Press, deze rivier in het mondingsgebied over te steken. Bovendien .trachten zij met kleine booten ten noorden van Tsjang- son aan land te komen. Als gevolg van de Japansche landing by Paan is Mar- taban in de flank bedreigd. DE LUCHTAANVAL OP SOERABAJA. In het Nederlandsche communiqué uit Batavia worden nog eenige bijzon derheden gemeld over den hevigen Ja- panschen luchtaanval op Soerabaja en andere plaatsen op Java. De aan vallende luchtmacht bestond uit 70 tot 80 bommenwerpers benevens tientallen jachtvliegtuigen. 2 Japansche bommen werpers en 8 jachtvliegtuigen werden neergeschoten. De Nederlandsche ver liezen worden aanzienlijk genoemd. Er is tamelijk veel schade aangericht. In de nabijheid van het vliegveld zy'n perso nen gedood en gewond. Volgens berichten uit Batavia, heerscht aldaar groote ongerustheid over het lot van Singapore. Men vreest, dat de Engelschen de vesting zullen op geven. Naar de meening van militaire kringen te Batavia zou hierdoor de ge- heele oorlog in den Stillen Oceaan een voor Japan gunstige, beslissende wen ding nemen. In Nederlandsch-Indische kringen is men om deze reden beslist tegen een te rugtocht naar Australië, want, zoo ver klaart men te Batavia, de Japanners zijn uit de éénmaal ingenomen gebieden, moeilijk te verdrijven. (D.N.B.) Omtrent den Japanschen luchtaanval op Java maakt het te Ba tavia gepubliceerde legerbericht bekend, dat 26 Japansche bommenwerpers, geës corteerd door tal van jagers, de vlieg velden in den omtrek van Soera baja hebben gebombardeerd en wel Malang en Madioen benevens verscheiden andere, kleinere vliegvel den. Daarbij is aanzienlijke materieele schade aangericht. Te Soerabaja hebben bovendien de marine-installaties eenige schade geleden. Ook talrijke wa tervliegtuigen zijn beschadigd. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, hebben de Japanners een belangrijke ha venstad in het Zuid-Oosten van Nieuw-Guinea aangevallen. Voorts zouden aanvallen zijn gedaan op het Nederlandsche gedeelte van Ti- mor. STOCKHOLM. (D.N.B.) Uit een United Press-bericht uit Batavia blijkt, dat bij den Japanschen luchtaanval op Soerabaja 238 personen-in de nabijheid van de marinebasis zijn gedood of ge wond. DONDERDAG 5 FEBR. 1942. Want Gij zijt de heerlijkheid hunner sterkteen door Uw welbehagen zal onze hoorn verhoogd worden. Pb, 89 18. DE HEER PIEK OVER WINTERHULP EN VOLKSDIENST. Te Amsterdam is een bijeenkomst ge houden van hoofdambtenaren en direc teuren van gemeentediensten en -bedrij ven en hoofdambtenaren van Rijksinstel lingen. In deze bijeenkomst heeft de directeur- generaal van Winterhulp Nederland, de heer C. Piek, een uitvoerige uiteenzet ting gegeven van Winterhulp en Ned. Volksdienst. Allereerst voerde burgemeester Voute het woord. Deze zeide, dat aan het werk van de W.H.N. nog steeds afbreuk wordt gedaan door fluistercampagnes. Dit is betreurenswaardig. Om de onwaarheid van geruchten te bewijzen, heeft de burgemeester door den gemeentelijken accountantsdienst een on- derderzoek doen instellen. Uit het rap port blijkt, dat al het geld aan de armen ten goede komt en dat er van exhorbitant hooge salarissen absoluut geen sprake is. De heer Piek zette vervolgens uiteen, hoe de toestand hier enkele jaren gele den was. Nijpende armoede heerschte in talloos vele gezinnen op het platteland en in de steden. Wél werd er aan bedeelende armenzorg en sociale zorg gedaan door vereenigingen en particulieren, maar van de 80 millioen gulden, die deze vereeni gingen uitkeerden, werd door den Staat via subsidies 68 millioen betaald. Wan neer men nu met trots wyst op de ove rige 12 millioen gulden, die de 400 ver eenigingen by elkaar brachten, dan mag Winterhulp Nederland met nog meer trots wijzen op dè 7 millioen, die zij, on danks hevige tegenwerking, wist in te zamelen en uit te keeren. v De heer Piek betreurde het, dat de kerkelijke autoriteiten naast de bezitters en de macht van de Staatsapparatuur, blijven tegenwerken. - Men heeft steeds samenwerking gezocht met de kerkelijke vereenigingen, doch deze bleken onwillig. Toch wilde de heer Piek blijven hópen op een beter inzicht. Wat de Staatsappa ratuur betreft, zeide de heer Piek, dat de onwillige elementen tenslotte uitgeran geerd zullen worden. Tegen de groote instellingen, die niet willen medewerken, zullen tenslotte eveneens maatregelen worden getroffen. Zon op onder 9..15 18.34 8 Febr. Laatste kw. 15 Febr. Nieuwe maan. Maan op onder 23.37 10.59 DE BOMMEN OP ROTTERDAM. Het zwaar beproefde Rotterdam heeft op 28 Januari weer een vreeselijken Engelschen luchtaanval te verduren ge had. Een paar uur lang regenden de bommen op een deel der stad en troffen daar woonwijken, waar op kilometers afstand geen militair doel te vinden was. Boven het gefluit en gesis der bom men zoo deelde men ons mede ging het gehuil van vrouwen en kinde ren uit. Reeds 71 dooden z^jn te betreuren en nog 56 ernstig gewonden liggen in de ziekenhuizen. Te vreezen is, dat het doodental nog zal stijgen. Officiëel is medegedeeld, dat slechts woonhuizen en kantoren zijn getroffen en geen enkel militair doel. Geen won der dus, dat de Rotterdammers, die reeds zooveel moesten lijden, zich af vragen, wat een dergelijke luchtaanval nu toch te beteekenen heeft. Wij- herhalen, wat wij vroeger reeds schreven, dat men risico's loopt, als men zich in de buurt van een militair object bevindt. Ook kan men tijdens een luchtgevecht gevaar loopen. Maar Woens dag was het, naar ons is verzekerd, in Rotterdam geheel anders gesteld. Er werden bommen gestrooid op woonwijken, ver van. militaire doelen gelegen. Ontzaglijk veel leed is weer veroor zaakt. Met diepe deernis denken wij aan de gewonden, die al worden zij lief derijk verpleegd toch zwaar moeten lijden en aan de vele families, die in rouw gedompeld zijn. Maar wederom moet het openlijk wor den uitgesproken, dat de oorlog toch geen kansspel mag zijn. Zijn de piloten die de ontploffingsmiddelen moeten uit strooien, zoo slecht georiënteerd? Zoo ja, dan moet daartegen ten krachtigste worden geprotesteerd. Geëiseht mag toch worden, dat zij van de situatie wel op de hoogte zijn en woonwijken van militaire werken weten te onderscheiden. Vervolgens, dat zy behoorlijk geoefend zijn en hun bommen niet kilometers ver doen neerkomen van de plaats, waar voor zij bestemd zijn. Luchtaanvallen,als die van Woensdag zijn voor ons een raadsel. Wij Nederlan- 1 ders zijn er ons terdege van bewust, dat wij in bezet gebied wonen, maar begrip voor het willekeurig uitgooien van bommen op woonwijken, waardoor niet anders dan ellende en jammer wordt veroorzaakt, hebben wij niet. Hier zijn vragen, waarop wij geen antwoord kun nen geven en die blijven schrijnen. Duitsch Theater-gezelschap brengt Nederlandsche voorstellingen niet in het gedrang. (V.P.B.) Naar aanleiding van de berichten over de oprichting van een permanent Duitsch tooneelgezelschap in Nederland, wordt van bevoegde zijde met den meesten nadruk verklaard, dat in tegenstelling tot zekere, in omloop zijnde geruchten de voorstellingen van dit gezelschap de Nederlandsche theateropvoeringen op geen enkele wijze en van geen enkel Nederlandsch gezel schap in het gedrang zullen brengen. A.N.W.B. pleit voor een spoedige opheffing van tollen. Op 31 December 1941 schrijft de A.N.W.B. waren er in ons land in totaal nog 36 wegtollen (met 47 tol- boomen) en 33 brugtollen, in meer of minder belangryke wegen, waarvan er alleen in de provincies Utrecht en Zuid- Holland resp. 20 en 12 waren. De pro vincie Noord-Brabant is geheel tolvrij. Indien men deze obstakels geleidelijk zou willen laten uitsterven, zullen hier mede uiteraard nog vele jaren gemoeid zijn. De A.N.W.B. acht den tijd thans rijp om met de eigenaren van tolrechten overeenstemming te verkrijgen over de voorwaarden, waarop de tollen kunnen worden afgekocht. De Bond heeft daar om aan de commissarissen van acht pro vincies alsmede, voor wat betreft de bruggen over de Maas en de Oude Maas in Limburg, aan de betrokken gemeente besturen, verzocht hiervoor hun mede werking te willen verleenen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1