Christelijk Dagblad voor Mr H. i. üijckmeester. 'f Weer Sowjet-aanvallen afgeslagen - De ver liezen der Brilsche marine - De strijd in Noord- Afrika - De reis van Göring naar Italië. DAGKALENDER. WOENSDAG 4 FEBRUARI 1942 56e JAARGANG - No. 105 Vlot omgeslagen. De strijd in Ned. Oost-Indië. Bureaux Lange Vorstsbaai 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkanioor Middelburg: Firma Boekhandel J. j. FANOY Lange Gisistraar 34 en Noordweg 155 'r Direcieur-Hoofdfédacreur» A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg ©oes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Op zeer hoogen leeftijd (bijna 95 jaar) overleed dezer dagen de oud-commissa ris van Zeeland, de beer Mr H. J. Djjck- meester. Na eerst een reeks van jaren een eer volle departementale loopbaan te heb ben vervuld hjj bracht het in die peri ode tot secretaris-generaal van Binnen- landsche Zaken, in welke hoogé functie hij de rechterhand was van de Ministers Tak van Poortvliet, Van Houten, Borge- sius, Kuyper en Rink gaf hij zich ge durende 15 jaar met' volle kracht en toe wijding aan het Commissariaat in de provincie Zeeland. Veel heeft hij in deze periode voor ons gewest gedaan. Geboren magistraat als hij was, bezat hij voortreffelijke kwali teiten voor de uitoefening van zijn ambt. Toch stond hij niet op verren afstand van de bevolking, maar wist hij op vrien delijke wijze met de Zeeuwen in contact te komen. Er is in de periode 1906 tot 1921 door het Provinciaal Bestuur van Zeeland hard gewerkt. Onder leiding van den heer Dyckmeester kwamen belangrijke werken tot stand, o.a. op het gebied van het polder- en waterschapswezen, ver keerswezen, bootdiensten, havens enz. Speciaal de strijd der Zeeuwen tegen het water had zijn volle aandacht. De Dijckmeester-polder in Zeeuwsch-Vlaan deren is naar hem genoemd. Een hulde, die ten vollewerdiend is. Hartelijk leefde hij mee met de bevol king, die in 1906, 1911 en 1916 door wa tersnoodrampen werd getroffen. Voor de zoo rijke geschiedenis van ons gewest had Mr Dijckmeester bijzondere belangstelling. Ruim tien jaar was hij voorzitter van 't Zeeuwsch genootschap der wetenschappen. Bij zijn afscheid in 1921 bleek duidelijk hoezeer hij in onze provincie werd ge waardeerd, maar ook, hoezeer hij Zee land had lief gekregen. Dat hij ons gewest niet was vergeten, maar dat hij er mee meeleefde, bleek later nog her haaldelijk. Toen het 100-jarig bestaan van de Prov. bootdiensten op de Westerschelde werd gevierd, was ook de heer Dijck meester aanwezig. En in 1936 hij was toen al 89 jaar bezocht hij nog eens de provinciale gebouwen. De Zeeuwen, die weten te waardeeren, wat hooggeplaatsten voor hen doen en tot stand brengen, maar die niet gewoon zijn die erkentelijkheid rond te bazuinen, zullen in deze dagen, bij het vernemen van het doodsbericht van hun oud-Com missaris, met dankbaarheid zich den verdienstelijken arbeid van Mr Dijck meester in hun herinnering terugbren gen. DE THANS GELDIGE BONNEN. Om misverstand te voorkomen, wordt van officieele zijde nog eens de aan dacht op het volgende gevestigd: Voor brood, gebak, vleesch, vleeschwaren en aardap pel e n is deze week geldig bon no. 7. Van de boterkaart eveneens bon 7, uitsluitend voor boter. Op bon 7 van de vetkaart kan men naar verkiezing margarine koopen of boter zonder reductie. Bovendien zijn nog gel dig: bon 6 aardappelen, bon 6 van de boterkaart voor boter, bon 6 van de vetkaart voor boter met reductie en bon 195 voor peulvruchten (t.m. 21 Febr.). Houders van boterkaarten kunnen desgewenscht bon 9 van de boterkaiart tot en met Donderdag inleveren bij hun slager om daar in het tijdvak van 19 t.m. 27 Februari ^a.s. rund vet op, te ontvangen. Zooals men zich zal herinneren, is er van officieele zijde in het najaar reeds op gewezen, dat er in den winter een periode zou komen, waarin minder vet in den vorm van boter beschik baar kon worden gesteld. Thans is de tyd aangebroken, dat de overheid met boter extra zuinig moet zijn, maar zooals indertijd ook reeds werd aangekondigd, kan nu marga rine beschikbaar worden gesteld, die daarvoor achter de hand is gehouden. Houders van vetkaarten kunnen 'ech ter, als zij dat willen, op bon 7 van de vetkaart ook boter krijgen, doch zon der reductie. (D.N.B.) Naar de „Matin" uit Marseille verneemt, is een vlot met 15 matrozen op het' als luchthaven gebruikte Berre- meer omgeslagen. De matrozen waren met het vlot uitgevaren, om het wrak te lichten van een op het meer gezonken watervliegtuig. Het vlot sloeg echter om en zeven matrozen lieten hierbij het leven. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren be kend: In verscheidene sectoren van het Oostelijke front, in het bijzonder ten N.O. van Tagan rog, zijn aanvallen der bolsje wisten met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Op andere plaatsen leidden eigen aanvallen ondanks taai verzet van den vij and en moeilijkheden tengevolge van den sneeuwval tot plaatselijke successen. De bolsjewistische luchtstrijd krachten verloren in luchtgevech ten en door aanvallen op vliegvel den 23 vliegtuigen, zonder dat aan onze zijde verliezen werden ge leden. Voor de Britsche Zuid- Oostkust hebben gevechts vliegtuigen uit beschermde kon vooien drie vrachtschepen van 10.000 brt. in totaal en een be wakingsvaartuig tot zinken ge bracht. Een ander vrij groot koop vaardijschip werd zwaar getroffen. In het bestek van de gewapende verkenning heeft de luchtmacht overdag met goed gevolg een fa briek aan de Schotscke Oost kust gebombardeerd. In Cyrenaica werd de terug trekkende vijand opnieuw tot den strijd gedwongen en teruggewor pen. Hij leed verliezen aan men- schen en materiaal. Bij aanvallen van Duitsche geveehtsvliegers op vliegvelden, havenwerken en an dere militaire doelen van het eiland Malta werden bomtreffers van zwaar kaliber ook op een mu nitie- en torpedoatelier geplaatst. De strijd tegen de vijandelijke Verzorgingsseheepvaart is in Janu ari op verschillende zeeën met goed gevolg voortgezet. Marine en luchtmacht brachten 63 koopvaardy- schepen van 400.600 brt. in totaal tot zingen. Hier van hebben alleen duik- booten 56 schépen van 367.000 brt. vernietigd. De Britsche marine verloor in hetzelfde tijdvak in den strijd met eenheden der Duitsche marine drie torpedojagers, een duikboot en een motortorpedoboot, bovendien wer den een kruiser, vier torpedojagers, een duikboot, een mijnenveger en een bewakingsvaartuig alsmede 28 koopvaardijschepen, door bom- of toryedotreffers beschadigd. De verliezen der bosljewisten zijn in deze cijfers niet begrepen. HET ITALIAANSCHE WEER- MACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren meldt: Gemotoriseerde Italiaansch-Duitsche pantserafdeelingen rukken ondanks den weerstand van den tegenstander op ten Oosten van C y r e n e Luchtformaties zijn tusschenbei^e gekomen in den slag, waarbij zij doeltreffend bommen wierpen op ravitailleeringscentra en materiaal depots van den vijand, terwijl gemotori seerde strijdmiddelen en vliegtuigen op den grond met mitrailleurvuur werden bestookt en in brand gestoken. De ongunstige weersomstandigheden hebben het offensief van de Duitsche luchtmacht op het eiland Malta niet vertraagd, waar vliegvelden en havenin stallaties het voorwerp vormden van verscheidene aanvallen. Britsche vliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht aanvallen ondernomen op Napels en P a 1 e r m oZij wierpen eenige brisant- en brandbommen neer. Onbelangrijke schade, geen enkel slacht offer in Napels, drie gewonden in Pa lermo. i DE REIS VAN GÖRING NAAR ITALIË. De correspondent van de N. R. Ct. te Berlijn meldt: Aan de reis van Rijksmaarschalk Her mann Göring naar Italië wordt hier groo te beteekenis gehecht. Wellicht reist hij in speciale opdracht van den Duitschen Leider en opperbevel hebber van de weermacht. Het laat zich denken, dat in de eerste plaats alle kwesties, welke met den oor log in het gebied van de Middellandsche Zee in-verband staan, zijn besproken. Göriqg heeft zyn reis naar Italië ook gebruikt om voor het eerst het Duitsche luchtkorps in Zuid-Italië en op Sicilië te inspecteeren, xiaar men hier meent om de mogelijkheden en de vooruitzichten betreffende het verder voeren, en mis schien ook het intensifieeren van den oor log in het Middellandsche Zee-gebied nader te bespreken. In dit verband acht men het meer dan een toevalligheid, dat de reis van Göring samenvalt met het keerpunt in .„den strijd in Noord-Afrika. De D u i t s c h -11 a 1 i a a n s c h e troepen hebben zulke ver rassende vorderingen ge maakt, dat men thans den val van Derna in de ko mende dagen durft te ver wachten. Het is een publiek geheim, dat de suc cessen van kolonel-generaal Rommel grooter zijn dan men aanvankelijk ver wachtte. Klaarblijkelijk heeft de Britsche leger leiding wel gezorgd voor Krachtig offen sieve formaties, maar niet voor voldoen de reserves aan materiaal, die uit Egypte hadden kunnen worden aangevoerd. Daarbij komt nog, dat Rommel niet alleen over zijn ervaren troepen en offi cieren beschikte, maar dat hij in de laat ste weken ook versterkingen heeft ge kregen. Als tweede onderwerp der gesprekken wordt het door Hitler in zijn laatste re de voor het aanstaande voorjaar aange kondigde algemeene offensief tegen de Sowjet-Unie genoemd. Van Italië als voornaamste bondge noot van Duitschland in den oorlóg tegen de Sowjet-Unie kan men verwachten, dat het voor het komende offensief be langrijke contingenten en zelfs meer dan tot nu toe, naar het strijdtooneel in het Oosten zendt. BRANDEN TE SINGAPORE. Singapore staat op verscheidene plaat sen in brand, zoo meldde de oorlogscor respondent van Tokio Asqbi Sjimboen. Verkenningsvliegers hebben waargeno men, dat de verbindingsweg tusschen Johore Bahroe en Singapore steeds zwaardere beschadigingen vertoont. In de oorlogshaven van Singapore liggen geen oorlogsschepen meer. Wel echter ten zuiden van de eilandvesting, waar een uit 20 tot 25 oorlogsbodems en trans portschepen bestaande vloot is gecon centreerd. De meeste deskundigen zijn het er thans overeens, dat de positie van Sin gapore thans wanhopig is, aldus schrijft de Londensche correspondent van de Chicago Daily News. Algemeen is men thans van meening, dat Singapore tegen luchtaanvallen niet voldoende kan wor den beschermd. Daar echter de luchtaan vallen tegenwoordig steeds krachtiger worden, wordt het steeds duidelijker, dat het moeilijk is, dergelijke aanvallen lan gen tijd te doorstaan. Men gelooft, zoo merkt de correspondent op, dat het doel der Japansche strategie is, het zeer ster ke militaire garnizoen op het eiland Sin gapore murw te maken, alvorens de alge meene aanval wordt begonnen. PLAATSEN OP OOST-JAVA AANGEVALLEN. Naar het A. N. P. uit Ba tavia verneemt, zijn giste ren verscheidene plaatsen •in Oost-Java uit de lucht aangevallen. Te Soerabaja is schade aangericht, be- paaldelyk aan i n;s tallaties van dye marine. Ook bestond er groote activiteit in de lucht boven de vliegvelden van Malang, Madioen en Magetan (alle in Oost- Java). Volgens den Britschen berichtendienst heeft de gounerneur-generaal van Ned.- Indië in een radiorede toegegeven, dat iedere verbinding met het eiland Ambon verbroken is en verder verklaard, dat reeds vijf gebiedsdeelen in handen van den vyand zijn gevallen. Naar de zender van To kio meldt, is byna het ge- heele eiland Borneo than s in Japansche "handen. Alle vliegvelden staan reeds onder Japansche controle. Naar een correspondent van de Frankf. Ztg aan zijn blad meldt, heeft de Ame rikaanschei minister van marine, Knox, op een bijeenkomst te Chicago verklaard, dat troepen en oorlogsmateriaal onder- weg zjjn naar Australië en N e d.-I n d i DE POSITIE VAN CHURCHILL. „Het Huis schenkt de regeering haar vertrouwen en zal den grootst mogelyken steun tot krachtige voortzetting van den oorlog verleenen." Met 464 tegen 1 stem is deze motie van vertrouwen in de regeering-Chur- chill door het Engelsche Lagerhuis aan genomen. Zoo zyn de debatten over de oorlogvoering besloten met een demon stratie van eensgezindheid. Toch bleken tijdens de debatten ver schillen over het regeeringsbeleid in oor logstijd te bestaan, waaraan, evenals aan een zekere ongerustheid, uiting is gege ven. Verschillende Lagerhuisleden weten de nederlaag op Malakka mede aan zor geloosheid. Japan maakt zich nu meester van belangrijke productiegebieden en bo vendien komen Australië en Nieuw-Zee- land in gevaar te verkeeren. Churchill betoogde dat bij de keuze tusschen Europa en Oost-Azië aan Lybië en Sowjet-Rusland de voorkeur moest worden gegeven. Australië en Nieuw-Zeeland zullen door verantwoordelijke ministers in een ryksoorlogskabinet worden vertegen woordigd, terwyl tevens een raad voor den Stillen Oceaan wordt ingesteld. Zit ting in dezen raad hebben de landen, die bij den oorlog in Oost-Azië betrokken zijn. Intusschen is thans in Lybië het succes weer aan de zijde van den Duitschen ge neraal Rommel, terwijl in Oost-Azië de Engelschen slag op slag van de Japan ners toegediend krijgen, zoodat Singa pore ernstig wordt bedreigd. Churchill moest dan ook opnieuw het Engelsche volk voorbereiden op „bloed, zweet en tranen". Opvoering der pro ductie is noodig. Zware beproevingen moeten nog verwacht worden. Het Engelsche volk aldus Chrur- chill moet zich niet laten verontrus ten, wanneer „nog andere plaatsen in handen van den vijand zouden vallen." Te Berlijn vatte men Churchill's uit eenzettingen aldus samen: het gaat ons slecht, maar vier maanden geleden ging het ons nog veel slechter. Intusschen eischt een deel van het Engelsche volk en van de Engelsche pers een wyziging in het kabinet-Churchill. WOENSDAG 4 FEBR. 1942. Welgelukzalig is het volk, hetwelk het geklank kent: o HEERE! zy zullen in het licht Uws aanschijns wandelen. Ps. 89 16. Zon op onder 9.17 18.32 8 Febr. Laatste kw. 15 Febr. Nieuwe maan. Maan op onder 22.24 10.32 DE LUCHTAANVAL OP ROTTERDAM Het A.N.P. meldt: Naar wij vernemen is het aantal slachtoffers van den jongsten luchtaan val op Rotterdam op 28 Januari j.l. ge stegen tot 59 dooden, terwijl van de 61 zwaar gewonden er nog 10 in zeer ernstig levensgevaar verkeeren en bo vendien nog steeds eenige personen worden vermist, die mogelijk ook tot de dooden zullen moeten worden ge rekend. Dat van Britsche zijde dit Neder- landsehe bloed wordt vergoten, heeft voor de oorlogvoering geen enkel nut. Het is ook in dit geval, gelijk reeds vele malen is geschied, met volkomen preciesheid te eonstateeren. Op grond van een gehouden onderzoek kunnen wij mededeelen, dat bij den bovenge- noemden luchtaanval geen enkel mili tair doel is getroffen, dat onder de dooden, gewonden en vermisten geen enkel persoon van Duitsche nationali teit voorkomt en de slachtoffers uit sluitends Nederlandsche burgers zijn terwijl Nederlandsch cultuurgoed van waarde is vernield. Zoo liep o.a. het museum Boymans een schade op, die van deskundige zijde op ruim een ton gouds is geschat. En had niet de luchtbescherming zoo krach tig geholpen bij het beperken van de schade en het blusschen van branden, dan zou de Nederlandsche schade wij herhalen: uitsluitend Nederlandsche schade nog grooter zijn geweest. Evenals hun waardige bondgenooten in het Oosten werpen Britsche vliegers, zonder militaire doelen in de nabijheid, steeds weer hun bommen op vreedzame Nederlandsche steden en brengen dood en verwoesting." Boven:, Geheele straten worden getroffen en honderden personen worden dakloos gemaakt. Onder: Kindertehuizen worden in puinhoopen veranderd. (Foto's Müller-Pöchl-Stapf)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1