Binnenland FEUILLETON DE PIONIERE mum vh 40 pet. <J«r bouwkosten rente loos en zonder verplichte jaarlijkache af lossing beschikbaar worden gesteld. Elk geval zal op zichzelf worden'beschouwd. De faciliteit wordt voorloopig voor een ttjd van vijf jaren verleend. De faciliteit komt geheel voor rekening van het rjjk. Wanneer verduisteren liit de Provincie V U i i a si t n, Maastricht, Dokkum, Zierlksec en Middelburg. In laatstgenoemde plaats waa hij 35 jaar j werkzaam. De heer Callenfels was van 1914—1931 Raad van den Polder Wal cheren., TEE IETTEN (Wordt vervolgd.) De heer Thieme werd btJ *eelwn*tle on genoodigden op ean aangename ma nier bezig to houden, maar vooral om propaganda te maken voor de korfbal- sprot bleek wel uit het tooneelstukje: „Hoe Piet Lut korfballer werd" en het uitvoeren van gymnastiekoefeningen op muziek. Het programma werd afgews- seld door muziek van een orkestje. Gemengd Nieuws GEZOND EN KRACHTIG VAN LICHAAM EN GEEST. Nederlanders. Ook Uw Vaderland is in gevaar. Helpt mede, het Bolsjewisme te vernietigen door dienst te nemen bij de Waffen SS. Voor aanmelding en inlichtingen wende men zich tot de Waffen SS, Stad- Foto Fellinga-Peters. -j Pontianak gelande Japansche troepen ojj Sangan in het noordwestelijke gedeel te van Nederlandsch-Borneo een hevig gevecht met Nederlandsch-Indische troe pen, die uit 200 Nederlanders en 700 in- heemschen bestonden. Nadat zij 300 doo- den hadden verloren, trokken de Neder- landsche troepen terug. Het D.N.B. verneemt uit Sjanghai: Volgens het in Batavia uitgegeven le- gerbericht zijn Japansche troepen geland in Pemangkat aan de Westkust van Borneo, terwijl tegelijkertijd te land druk van de Japanners uit Koet- sjing kan worden waargenomen. Het le- gerbericht vermeldt, dat de Nederland- sche troepen feilen tegenstand bieden, maar erkent, dat de Japanners „plaat selijke successen behalen. Eenheden der Nederlandsche luchtmacht der marine hebben getracht het opdringen der Ja panners tegen te houden. E m m a h a - ven op West-Sumatra is weder om door de Japansche vliegtuigen ge bombardeerd. Daarbij zijn verscheidene schepen in de haven getroffen. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat formaties Japansche marine vliegtuigen Vrijdag j.l. een aanval hebben gedaan op een vijandelijk kon vooi in de Bankastraat, buiten de Oost kust van Sumatra, waarbij treffers wer den geplaatst, die drie vijandelijke trans portschepen van resp. 8000, 6000 en 5000 ton tot zinken brachten of volkomen on klaar maakten. Boven het eiland Bangka viel een ver hoogde activiteit waar te nemen. Op de plaats P o so (eiland Celebes, re sidentie Menado) is een luchtaanval uit gevoerd. Op Sumatra is een groot deel van de vliegvelden volgens waarnemingen van Japansche verkenningsvliegtuigen niet meer bezet en voor een deel reeds ver nield. Hieruit kan volgens het Japansche agentschap Domei worden geconcludeerd dat Japans tegenstanders niet meer ver wachten, van Sumatra uit in de militaire operaties te kunnen ingrijpen. Daarentegen zijn talrijke berichten ont vangen over het feit, dat de kernen van de Nederlandsch-Indische verdediging op Java verder worden verstrekt en dat blijkbaar het eiland Java met Soerabaja als centrum de voornaamste verdedi gingsstelling van de overgebleven En- gelsche, Amerikaansche, Nederlandsch- Indische en Australische troepen zal worden. UITVOERING VAN DE LANDARBEIDERSWET. De secretaris-generaal van het depar tement van financiën heeft o.m. het vol gende bericht aan de burgemeesters ge zonden: Voor de stichting van plaatsjes inge volge de Landarbeiderswet vormen de bijzondere tijdsomstandigheden een be zwaar. Ter tegemoetkoming daaraan geldt tijdelijk de navolgende regeling. Zoo nootüg zal een gedeelte van het toe te kennen voorschot, tot een maxi- 36) VII. De arbeid aangevangen. „En hebt u daar nu wezenlijk aardig heid in?" Met onverholen verbazing ziet de vraagster, mevrouw De Bruin, Gretha aan. Deze heeft aan haar voornemen ge volg gegeven en de invitatie aanvaard. Zij is door mevrouw ontvangen, die me dedeelt, dat haar man er wel spoedig zal zijn. Hij wordt op het kantoor nog opge houden tegen zijn zin, Want het uur van oufvangst is bepaald, op dezen Woens dagmiddag, als Gretha geen school heeft. Ze hebben over verschillende, neutrale i dingen gesproken. Mevrouw De Bruin is een hartelijke vrouw. Gretha is al spoe- dig op haar gemak. Zij past zich trou wens direct aan,» gewend aan omgang, al* zij Is. In verband hiermede wordt tevens be paald, dat Ingeval van toepassing van dezen steunmaatregel de eigen Djjdra- ge" van den betrokken landarbeider min stens 1/10 van de koopsom van den grond, vermeerderd met 1/10 van 60 pet. van de bouwkosten der woning, zal moe ten bedragen. De kosten van een plaatsje mogen in den regel niet meer dan f 4000 bedragen. Met het oog op de gestegen bouwkosten zal, indien noodig, deze grens kunnen worden overschreden terwijl tijdelijk niet zal worden vastgehouden aan den regel, dat geen voorschot wordt verleend tot een hooger bedrag dan f 360. PERSGILDE EN THEATERGILDE. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten van 22 Januari j.l. is het Persgilde opgericht. Mitsdien zijn allen, die werkzaam zijn op het gebied van het perswezen, ver plicht, zich terstond, doch uiterlijk op 19 Febr. 1942, bij de Nederlandsche Kutuurkamer aan te melden. Zij, die als lid van het Verbond van Ned. Journalisten, de vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers", het Ver bond Provinciale en Periodieke Pers en het Verbond van Nederlandsche Persbu- reaux zijn ingeschreven, behoeven niet opnieuw aangifte te doen. Aanmeldingen dienen te worden ge richt aan de Ned. Kultuurkamer (pers gilde) 2de v. d. Boschstraat 44, 's-Gra- venhage. Ook is het gilde voor theater en dans opgericht. Mitdien zijn allen, die werkzaam zijn op het gebied van theater en dans- wezen verplicht zich terstond, doch uiterlijk op 19 Februari 1942, bij de Ned. Kultuurkamed aan te melden. Aanmeldingen dienen te worden ge richt aan de Ned. Kultuurkamer (gilde voor theater en dans), 2e v. d. Bosch straat 44, 's-Gravenhage. Bijslagkaarten voor bijzonderen arbeid. De bijslagkaarten voor zwaren, zeer zwaren en bijzonderen' arbeid voor de derde periode van 1942 zullen op nader door de plaatselijke distributiediensten bekend te maken tijdstippen voor 21 Fe bruari a.s. worden uitgereikt, de groepen van personen, die recht kun nen doen gelden op een bijslagkaart voor zwaren, zeer zwaren of langdurigën arbeid, blijft geheel ongewijzigd. Aan hen, die geen bijslagkaart voor langdurigën arbeid voor de tweede pe riode heben ontvangen, doch wel rant soenbonnen, wordt alleen dan een kaart uitgereikt, indien sedert het tijdstip van uitreiking van die rantsoenbonnen 13 weken zijn verloopen. Ten behoeve van hen, die de hierbedoelde bijslagkaart voor de» tweede periode van 1942 ont vingen, moet niettemin een aanvrage worden ingediend om in aanmerking te komen voor een nieuwe bijslagkaart. Burgemeester overleden. Op 64-jarigen leeftijd is plotseling overleden de heer J. J. van Aken, bur gemeester van Zevenbergen. Een hart verlamming schijnt een eind aan zijn leven te hebben gemaakt. W. Warnaar overleden. Te Sassenheim is 74 jaar oud, overle den de heer W. Warnaar, een bekende figuur iri het bloembollenbedrijf. De heer Warnaar is ook gedurende eenige jaren lid van de Tweede Kamer geweest. WOENSDAG 4 FEBRUARI 1942. 's Morgens tot 9.17 uur. 's Avonds van 18.32'uur. H. W. J. Callertfels f Te Aerdenhout is, 81 jaar oud, over leden de heer H. W. J. Callenfels, oud inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Middel- fa u r g. Hij was achtereenvolgens werkzaam te Zoo komt ook het onderwerp: Zondags school. Mevrouw De Bruin heeft er van gehoord. In het dorp wordt er over ge sproken. Men zegt, dat er veel kinderen waren, den '-eersten Zondag, eigenlijk te veel voor de keuken bij Verdonk. „En hebt u daar nu wezenlijk aardig heid in?" „Aardigheid is het goede woord niet, mevrouw De Bruin. U voelt het natuur lijk zóó niet, maar ik beschouw het als roeping. Het is niet juist, of u het ge looft of niet, dat voor de menschen en dus óolc voor de kinderen, het leven op aarde voldoende is. Er is nog een hooger leven, dat van veel meer beteekenis Is. Hier in Laagveld weten de menschen, althans het overgroots deel er van, daar niets van af. Daarvan nu de kinderen vertellen, op kinderlijke wijze, is het doel van die Zondagsschool. Meer niet." De Zondagsschool gaat voorloopig van een commissie uit.. Misschien,dat zij later kerkelijk wordt. Dat zullen we nog wel eens zien. Eerst eens afwachten, of de kinderen blijven komen." „Is u daar ook niet zeker van? Mijn man zei al: een nieuwtje; is spoedig af- geloopen." Tienjarig bestaan van C. J. B. T. O. j in West ZeSuwsch-Vlaanderert De Chr. Jonge Boeren en Tuinders- Organisatie, alsmede de Chr. Plattelands Meisjesbond in Westelijk Z.-Vlaanderen hebben te Oostburg in een herden kingsbijeenkomst het tweede lustrum van hun bestaan herdacht. In hotel de Vuyst verzamelde zich een flink aantal leden van beide organisaties alsmede verscheidene genoodigden. De voorzitter, de heer D. Dees Dzn., sprak een korte welkomstrede. Het rijke programma bevatte o.m. een rede van een lid van den Chr. Plattelands Meisjes- bond, mej. Braynzeel uit Yzendijke. TO an Teeletten herkent men de goede gastvrouw, want Neer- lands fijnste theesurrogaat is voor iedereen een tractatie. Vraagt uw winkelier. C/&UJ- en. SmcuxJl oier fysisie ec&te tfi.ee! Chefaro Rotterdam Bootdierist Terneuzera-Hoedekenskerke. Men meldt ons, dat deze dienst alleen Zaterdag gestremd is geweest door een defect aan de stuurinrichting van de boot. Vanaf Zondagavond wordt deze dienst weer onderhouden. De verbinding met Noord-Beveland. Noord-Beveland is vrijwel geheel ge ïsoleerd, alleen over KamperlandVee- re is er éénmaal per dag verbinding met den vasten wal. Er is gist voor de bakkers en boter voor de winkeliers aangevoerd, doch aan vele andère winkelwaren is op Noord- Beveland gebrek. De heer P. Mejers, brugwachter te Veere, is met ingang van 1 Febr. overge plaatst naar Vlissingen. Middelburg. Kinderherstellings- en vacantiekolo- nies. Maandagavond hield de afd. Mid delburg van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolo- nies haar algemeene vergadering ten huize van den voorzitter, dhr W. L. M. P. Thieme. De rekening van den penning meester, dhr P. Lnteijn, aanwijzende een ontvang van f 1018,98 en een uitgaaf van f 872,15, alzoo een goed slot van f 146,83 tegen f 8,24 over 1940, werd nagezien en accoord bevonden. Aan het jaarverslag van de secreta resse, mej. M. de Cleijn Brem, ontleenen wij het volgende: Aanvankelijk werd besloten, als er geen collecte kon worden gehouden, maar vijf kinderen uit te zenden. Maar dank zij vooral den steun van de Vereeniging Biovacantieoord konden er 49 kinderen worden uitgezonden, en wel 48 in A en 1 in B-verpleging. Het was een druk en bewogen jaar. Het aantal leden bedroeg 300, tegen 296 het vorig jaar. Het resultaat van de uitzending mag vrij goed worden genoemd. Volgens de gewichtslij sten is de laagste toename ni hil en de hoogste 7.6 kg 'en gemiddeld per kind 2.15 kg. „Uw man kan gelijk hebben. Ik hoop het niet. We zullen zien." „U moet het straks niet laten merken, maar mijn man spotte er wat mee. Ik zeg, mèt Fred, die er heel anders over denkt, dat de kinderen er in elk geval geen kwaad leeren. En ze zijn van de straat af. Alleen bewonder ik u: eiken dag op school, dat behoeft u ook niet te doen, dunkt me, en dan 's Zondags ook nog niet vrij. U hebt er wel wat voor over, dat respecteer ik." „Mijn opoffering is waarlijk niet groot, mevrouw. Het is slechts een uurtje. En wat beteekent dat eindje fietsen nu? 'tls zelfs nog een gezonde beweging, ook in de winter. Is het al te ruw weer, dan zal een kennis in Hoogveld ons met den auto brengen." „U doet dat werk niet alleen?" „Neen, neen. Ik heb elke week hulp van een dochter van mijnheer Botterweg, den kweeker. Dien kent u zeker wel? En voor het geval ik verhinderd mocht zijn, zijn er anderen, die inspringen." „U houdt het niet vol," zeg mevrouw De Bruin. „Ik bedoel: de aardigheid zal er gauw kt zijn." tot bestuurslid herkozen. Besloten werd aan het hoofdbestuur over 1842 f 5 b$| te dragen en f 6 aan het Bosfonds. Met erkentelijkheid werd kennis ge nomen van het legaat, groot f 1500, door wijlen mej. C. H. W. Vervenne te Mid delburg, vermaakt aan de afdeeling via het hoofdbestuur. Goes. Jong- Hervormden. In een vergade ring der pl. afd. van de Federatie van Jong-Hervormden heeft Ds Evelein van 's-Heer Abtskerke gesproken over het onderwerp: „Een volk Gods", hetwelk met groote aandacht werd gevolgd. Voorts werden enkele huishoudelijke aangelegenheden besproken. Er zullen in den zomer eenige districtsvergaderingen worden gehouden. Men zal pogen een Bij belcursus te organiseeren, teneinde de kennis der H. Schrift te verdiepen, waar bij het handboek van Dr Miskotte als leidraad zal worden gebruikt. Zeeuwsch Departement van Volk- sche Waarden. Gisteravond heeft ge noemd Departement alhier zijn eerste bijeenkomst gehouden, waarin de heer B. van Brucken Fock van Zoutelande heeft gesproken over „Bouwkunst en Land schap". De bijeenkomst werd geopend door burgemeester C. E. P. Lenshoek, die in zijn openingswoonrd opmerkte, dat het departement een jjpchakel wil zijn tus- schen Overheid en volk. Alhoewel er een toenemende belangstelling bestaat voor de cultuur van onze voorouders, is er nog veel te doen, doch het voornaamste is, dat er volksche waarden in het volk zelf leven. De heer J. A. Dekker heeft vervolgens uiteengezet hoe het departement tot stand is gekomen en wat het zal doen. Spr. heeft het gesticht als gevolmachtig de van den leider der N.S.B., daar zij de eenige draagster is van den wil van ons volk. Het departement wil de over koepeling zijn van alles wat in het cul- tureele leven voorvalt en alle cultureele belangen worden door. het departement behandel S waartoe zes af deelingen ge sticht zijn of nog gevormd zullen wor den. Hierna heeft de heer van Brucken Fock aan de hancj van een serie licht beelden, gesproken over de Zeeuwsche kleederdrachten. Spr. ging de oorsprong hiervan na en wees op de waarde van het behoud' dezer kleederdrachten. Helaas gaat dé kleederdracht verloren en spr. waarschuwde er tegen haar te beschou wen als iets buitengewóóns of minder waardigs. Deze kleederdracht behoort bij Zeeland en het zou te betreuren zijn, wanneer zij louter als feestgewaad werd gedragen. De vereen, tot behoud van de Zeeuwsche Kleederdrachten ziet haar streven met succes bekroond en ook de Duitsche autoriteiten leggen voor het werk veel belangstelling aan den dag. Gelukkig zijn er nog centra, vooral op Walcheren, waar de jeugd de dracht draagt, o,a. Westkapelle. De Zuid-Beve- landsche dracht daarentegen gaat er he laas meer en meer uit. Spr. hoopte, dat onze Zeeuwsche kleederdrachten behou den zouden kunnen worden, ni^t alleen als traditie, maar omdat Zeeland zonder zijn kleederdrachten geen Zeeland meer zou zijn. Het Zeeuwsche landschap, aldus spr., heeft een eigen karakter. De mooie met boomen beplante dijken vindt men ner gens elders in ons land. De boerderijen zetten een stempel op het landschap en onderscheiden zich van de boerderijen in de andere provincies. Het landelijk ka rakter van onze provincie dient bewaard te worden, en de pogingen, welke hier voor van verschillende zijden worden aangewend, kunnen zeer zeker toege juicht worden. De bouwkunst zal ook voor aansluiting hierbij moeten zorgdra gen en door onderlinge samenwerking valt hier veel te bereiken. v Zuid-Beveland. Kapeflle. De zangvereen. „Zanglust" directeur dhr D. Burger, gaf Zaterdag avond in het lokaal Obadja een welge slaagden zang- en tooneelavond. De voorz., dhr C .A. Blok, sprak een kort openingswoord. Ook Vrijdagavond was een zelfde avond gegeven. Met vol doening kan het bestuur op deze beide avpnden terug zien. Krabbendijke. De geitenfokvereeniging hield haar jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer A. Schrijver. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat er een voordeelig saldo was. De voorzitter werd herkozen. Hierna werd medegeeld, dat 38 nieu we leden werden ingeschreven, zoodat op 31 Dec. j.l. de vereen. 123 leden telde. De kwestie van het t.b.c.-melkonderzoek is in bespreking met den veearts, en zal waarschijnlijk iri den loop van den zomer opgelost worden op kosten der vereen. De bokhouder werd herbenoemd. De cbntributie voor de leden werd op f 0.65 en het dekgeld op f 1 vastgesteld. Voor niet-leden is het dekgeld op f 3.50 vastgesteld. Tenslotte werd nog medege deeld, dat van „Winterhulp" voor 16 lammeren steun is ontvangen. 's-Heer Arendskerke. Zaterdag heeft de Korfbalvereen. „Seolto" een Bonte Avond gehouden, onder het motto: „La- chen is gezond". Voor een stampvolle zaal is een programma afgewerkt, dat klonk als een klok. Uit de opvoering der tooneelstukjes en de verschillende zang nummertjes bleek, dat er ijverig van te voren gestudeerd <was, onder goede lei ding van dhr B. de Jonghe, die ook dien avond zelf als conferancier optrad. Dat het er niet om ging begunstigers Na afloop dankte de voorzitter allen hartelijk voor hun medewerking, waar bij hg den heer De Jonghe een ets aan bood. Borssele. De geitenfokvereen. hield Zaterdagavond haar alg. vergadering. Voorzitter dhr Jacob Corstanje Jz. De inkomsten waren f 133,40, de uitgaven f 114,77. Goed slot f 18,63. In de vaca ture W. Goetheer (overleden) werd tot vice-voorzitter gekozen dhr Jacob Paar- dekooper. De aftredende bestuursleden A. Walhout (secretaris) en A. Corstanje (bestuurslid) werden herbenoemd. Het voorstel om de contributie der vereen, te verhoogen werd verworpen. Besloten werd een 50 stuks mineralen liksteenen aan te koopen. Aangenomen werd, dat leden die om de één of andere reden be danken als lid bij wederom toetreden als lid f 1 contributie moeten betalen. Walcheren. Veere. Het bestuur der pl. afd. van de Fed. van Jong-Hervormden is thans als volgt samengesteld: Ds Schoch (voor zitter), J. Bliek, (2e voorz.), mej. J. Ver- straate (secr.), mej. J. Honterman (2e seer.), B. v. d. Bosse (penn.), mej. M. v. d. Broek en A. v. Sluijs. Aagtekerke. Tot de Zangvereeniging Nut en Genoegen, zijn na de laatst gehou den uitvoering niet minder dan 15 nieu we leden toegetreden, zoodat de vereeni ging thans 33 leden telt. Gevonden een glacé handschoen. Te bevragen bij L. Bakker nr 36, Aag tekerke. De strijd tegen den clandestienen handel. Opnieuw is tegen een reeks inwoners van Jiaarlem proces-verbaal opgemaakt wegens prijsopdrijving, het verhandelen van distributiebescheiden en andere strafbare feiten. Een 45-jarige koopman had zijn vet- kaart voor f10 en zijn distributiebon boekje voor f 17,50 verkocht. Een partij van 300 sigaren, ingekocht voor 22 cent en verkocht voor 25 cent per stuit, werd in beslag genomen bij twee personen. Een 40-jarige Haarlemmer, die gebruikte rubberlaarzen, welke nieuw f 8 kosten, voor f15 had verkocht, maakte minder winst dan zijn 47-jarige stadgenoot, die voor rooktabak van 13 cent per 50 gram f 1,50 vroeg en ontving. 24 pakjes ta bak zijn in beslag genomen. Laatst genoemde overtreder had ook nog peul vruchten frauduleus verhandeld tegen te hóogen prijs (fl,35 per kg.). In de afgeloopen dagen hebben con troleurs in samenwerking met de Zand- voortsche politie, een onderzoek inge steld naar de prijzen, die door verschei dene winkeliers werden gevraagd. Het gevolg was, dat de fruithandelaar M. K. en de rijwielhandelaar J. U. zijn gear resteerd, doch later weer in vrijheid zijn gesteld. U. verkocht aan den contro leur een buitenband voor f 40 en een pond koffie voor f22. K. rekende voor stoofperen en goudreinetten veel te hooge prijzen. 553 kg. appelen zijn in beslag genomen en later onder toezicht van de Zandvoortsche politie verkocht. Voorts bleek K. zich schuldig te maken aan sluikhandel in koffie, thee, boter, vet, slaolie en nootmuskaat. Zoo werd slaolie verkocht voor f 15 per flesch en nootmuskaat voor f25 per pond. Ook deze goederen zijn in beslag genomen, evenals een bedrag van f 4000. Tegen verscheidend1 grossiers in andere plaat sen is proces-verbaal opgemaakt. Doodelijke ongeval- Ie n. De 66-jarige V. G. O., die te 's Gra- venhage tijdens het oversteken van den weg door een personenauto is aangere den, is in het ziekenhuis aan de ge volgen overleden. Gisterochtend is te Tegelen in de ijzergieterij De Globe de 28-jarige onge huwde B. V. uit Tegelen, die op een stellage geklommen was, vermoedelijk om deze van sneeuw te ontdoen, van een hoogte van ca. 5 meter gevallen. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en over leed na eenige oogenblikken. Verdronken.» De echtge- noote van R. te Meyel, moeder van een groot gezin, is tijdens het waterputten uitgegleden, in den put gevallen en ver dronken. Goudmijnen in Zuid- Afrika zonder stroom. Naar de Engelsche berichtendienst uit Kaapstad meldt, hebben onbekende da ders 12 electrische stroomleidingen, waardoor het land van de Victoria-wa- tervallen stroom betrekt, vernield. Exchange Telegraph meldt dienaan gaande dat te Kaapstad alle leidingen van de Victoria electriciteitsmaatschap- pij stilgelegd zijn. Een groot aantal hooge masten is door dynamiet opge blazen. De centrale, die in de nabijheid van Johannesburg ligt en een stroom opwekt met een spanning van 200.000 volt kan tijdelijk niet werken. In het Westelijke gebied zjjn vier leidingen van 80.000, resp. 32.00 volt getroffen. Vau de daders ontbreekt ieder spoor. De Britsche berichtendienst meldt voorts uit Kaapstad, dat in Zuid-Afrika de doodstraf is gesteld op daden van sa botage.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2