Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER. DINSDAG 3 FEBRUARI 1942 56e JAARGANG - No. 104 Het kwaad gerucht. Krachtige gevechtsacties aan het Oostfront Quisling minister-president In Noorwegen De strijd om Singapore - Moelmein in Ja> pansche handen. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. De strijd in Ned. Oost-Indië. Bureaux Lange Vorststraai 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburgs Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gisistraar 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur» A. DE LANGE ie Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Soes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Het kwaad gerucht tiert in dezen oor logstijd welig. Het gerucht is een raar ding. 't Wordt hoe langer hoe dikker en wilder, hoe ver der het loopt. Het wordt ook hoe langer hoe kwader. Nooit was het zoo erg als in de dagen tusschen 10 en 15 Mei 1040, toen post en telefoon geheel stil stonden en de kranten hoegenaamd geen nieuws ont vingen. Volgens het gerucht waren er toen honderdduizenden gesneuvelden enz. De feiten hebben die geruchten gelo genstraft, maar het heeft niet veel ge holpen. Het gerucht tiert voort, hoe dik wijls" de waarheid het ook achterhaalt, en deze woekerplant zuigt gif uit alle onnoozelheden. Wij moeten onze lezers met de groot ste klem aanraden toch niet het oor te leenen aan al de praatjes die worden rondgestrooid en ze in geen geval ver der te verbreiden. Helpen doet al dat kwaad gerucht geen zier. f En het moest toch onze eer te na ko men ons vrees en schrik te laten aanja gen door het gerucht. Wij, nuchtere Nederlanders, moeten daarvoor onvatbaar zijn. Wij, geloovige Christenen, moeten im muun zijn voor de klapachtige tong. Laat ons onze ooren sluiten voor het kwaad gerucht, en daarentegen onze har ten wijd open zetten om te vernemen wat God ons in dezen tijd te zeggen heeft. BRANDSTOFFEN VOOR KOOK- DOELEINDEM. Gedurende het tijdvak van Zondag 1 Februari 1942 tot en met 30 April 1942 geeft elk van de met 08 k.f. gemerkte bonnen van de bonkaarten M en N, wel ke aan verbruikers zijn uitgereikt, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn aangewezen, recht op het koopen van twee eenheden vaste brandstoffen met uitzondering van anthraciet. Met deze twee eenheden zullen de verbruikers dus gedurende de maanden Februari, Maart en April moeten toekomen. Van deze twee eenheden mag één een heid worden afgeleverd in de -maanden Februari en Mèart 1942. De aflevering van de tweede eenheid mag echter niet plaats vinden voor 1 April 194 2. Met ingang van 1 Mei 1942 zal een nieuwe regeling inzake de beschikbaar stelling van vaste brandstoffen of petro leum voor kookdoeleinden in werking treden. NIET RAUW, MAAR GESMOLTEN VET. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in Oorlogstijd vestigt er de aan dacht op, dat het naar keuze verkrijg baar stellen van rundvet op bon 09 van de boterkaart niet, zooals in het op schrift van het betreffende Bericht werd vermeld, betrekking heeft op rauw rundvet, doch op gesmolten rund- vet. Het te distribueeren vet is verpakt in bekers of tabletten en bestaat voor hon derd procent uit zuiver gesmolten rund vet. In verband hiermede is dan ook het rantsoen gesteld op 200 gram, dit is dus het normale vetrantsoen, gelijkstaande met 250 gram boter. HEFFING VAN SCHOOLGELD. Door het in werking treden van het besluit op de loonbelasting, beschikken de gemeenten thans niet meer over de gegevens, die den maatstaf vormden, waarnaar de schoolgelden enz. worden geheven. Echter zullen ook in de toe komst de noodige gegevens aan de ge meenten worden verstrekt door de rijks belastingadministratie, indien deze wor den gevraagd. Zoo spoedig mogelijk zal de totstand koming worden bevorderd van een voor alle gemeenten geldend besluit, waarbij wordt bepaald, dat voor zoover ten be hoeve van de verschillende gemeentelijke heffingen, schoolgelden daaronder be grepen, de overeenkomstig de bestaande wetterlijke voorschriften aan te leggen maatstaf ontbreekt, in aanmerking wordt genomen de gemengde hoofdsom (inkom sten- en vermogensbelasting) van het belastingjaar 1940'41. In een daaraan toe te voegen voorschrift zal aan den burgemeester de bevoegdheid worden toegekend, om voor bepaalde gevallen ,of groepen van .gevallen tegemoet te ko men aan onbillijkheden van oveiwegen- den aard, welke het gevolg zijn van het gebruik maken van de gegevens voor 1940'41. Met ingang van het belastingjaar 1943 (voor schoolgeld 1942—'43) zul len de verschillende verordeningen aan de nieuwe maatstaf moeten worden aan gepast. Fomilieberichlen 33 cent per regel Overige edvertentién 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine odverfentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Adverfenliën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In den zuidelijken sector van het Oostelijke front is het ondanks hevige sneeuwstormen wederom tot krachtige gevechts actie gekomen. In den centralen en den noordelijkensector zijn tal rijke aanvallen van den vijand af geslagen. Artillerie van het leger heeft voor den oorlog vitale fabrieken in Leningrad doeltreffend on der vuur genomen. Voor de Zuidoostkust van E n - geland hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen treffers met bommen geplaatst op drie groote koopvaarders, waarbij een tank schip. In Cyrenaica hebben forma ties van het pantserleger-Afrika Barce en El Abiar bezet. Duitsche duikbooten hebben voor de kust van Canada een torpe dojager tot zinken geracht, ten Westen van Gibraltar een corvet in den grond geboord?, en aan d,e kust van, Cyrenarca en voor Moermansk een be wakingsvaartuig. In den tijd van 24 tot 30 Januari heeft het luchtwapen der bolsje wieken 164 vliegtuigen verloren. In denzelfden tijd gingen aan het Oostelijke front 33 eigen vliegtui gen verloren. Aan het Donetsfront. In verbitterde gevechten hebben de Duitsche troepen zich gehandhaafd in een plaats aan het Donetsfront, waarop de Bolsjewisten verscheidene dagen lang met sterke afdeelingen aanvallen hadden gedaan. Vijandelijke groepen, die tijde lijk konden binnendringen, werden bij een tegenaanval onmiddellijk teruggeworpen of vernietigd. RIJKSMAARSCHALK GöRING IN ITALIë. (D. N. B.). Rijksmaarschalk Göring bevindt zich sedert den 27sten Januari in Italië. Den 28sten Januari heeft hij een bespreking van eenige uren gehad met Mussolini. De 29sten Januari heeft de koning-keizer van Italië hem ontvan gen, in den avond van den 29sten Janu ari begaf Rijksmaarschalk Göring zich naar Zuid-Italië en den 30sten Januari bezocht hij zijn op Sicilië liggende for maties om zich van hun strijdvaardigheid te overtuigen. Den 2den Februari is hij voor verdere besprekingen naar Rome teruggekeerd. ITALIAANSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het 611e Italiaansche weermachtsbe-' richt meldt: In den Djebel werden de vijandelijke troepen bij plaatselijke gevechten ver slagen door de Duitsch-Italiaansche strijdkrachten, die den opmarsch voort zetten. De luchtmacht heeft, hoewel zij werd gehinderd door het slechte weer, verscheidene malen den terugtrekkenden vijand aangevallen en schepen, die in de haven van Tobroek gemeerd lagen, ge bombardeerd. Op Malta zijn by aanvalsoperaties van de Duitsche luchtmacht eenige voltref fers geplaatstop een vliegveld, waar door een groote brand ontstond. Enkele geparkeerde vliegtuigen werden ver nield. QUISLING VORMT NATIONALE NOORSCHE REGEERING. OSLO (D. N. B.). Naar aanleiding van een verzoek van de Noorsche ministers dat het Noorsche hooggerechtshof als staatsrechtelijk onaantastbaar heeft er kend, heeft Vidkun Quisling zich belast met het minister-presidentschap. Rijks commissaris Terboven heeft z'n toestem ming hiertoe gegeven en het aangeboden ontslag van de tot dusver fungeerende regeering aanvaard. De vorming eener nationale Noorsche regeering wordt door minister-president Quisling ten uitvoer gelegd. Naar aanleiding hiervan is in de Oslo- sche vesting Akershus een officieele plechtigheid gehouden, waarbij rijkscom missaris Terboven en minister-president Quisling redevoeringen hielden over de positie van Noorwegen in het nieuwe Europa en zijn politieke toekomst. Rijkscommissaris Terboven bracht de hartelijkste wenschen van Hitler over. „Ik ben er van overtuigd", zoo zeide hij, „dat gij Noorwegen niet slechts een groo te en trotsche toekomst tegemoet zult leiden, maar een, in het nationaal-socia- lisme vereenigd sterk, Noorsch volk zal dan een beslissend en onmisbaar bestand deel vormen van de Germaansche ge meenschap. TJ,. Minister-president Quisling betoogde, dat „Duitschland nooit den wensch heeft gehad of de bedoeling van Noorwegen of Scandinavië een tweede Ierland te laten worden. Duitschland is niet als aanvaller hierheen gekomen, maar als vriend. Quisling deelde mede, dat, zoodra de omstandigheden dit zouden veroorloven, een Rijksthing bijeengeroepen zal worden uit vertegenwoordigers van het arbeiden de leven, teneinde invloed te geven op de leiding van den staat. Er moet een regeering gevormd wor den, waardoor het mogelijk wordt, dat Noorwegen in de verschillende landen zijn belangen zelf kan behartigen. Hij gaf uiting aan de hoop, dat de openbare meening in Zweden zal inzien, dat thans het oogenblik gekomen is om de methoden, welke tot dusver jegens Noorwegen werden toegepast, te her zien. De mogelijkheid van een afzonderlijken! vrede. (A. N. P.). Zooals Quisling in zijn rede te kennen gaf, is de ontwikkeling met de huidige wijziging nog niet beëindigd, zij gaat voort. Rijkscommissaris Terboven gaat niet weg; hij is de vertegenwoordi ger van Hitier en heeft de Duitsche be langen in Noorwegen te behartigen. Er is natuurlijk niets tegen, dat Noor wegen te zijner tijd een afzonderlijken vrede met Duitschland sluit, alleen zul len, zoolang de oorlog duurt, verschillen de maatregelen in het belang van de oor logsvoering gehandhaafd moeten blyven. Of de gang van zaken nog door een vrije volksstemming aan 't oordeel der Noor sche bevolking zal worden voorgelegd, valt momenteel nog niet te zeggen. Na tuurlijk is het gebeurde in Noorwegen een symptoom van de vorming van een nieuw geordend Europa, doch het raakt voorshands alleen Noorwegen: men kan biets daaruit besluiten ten aanzien van de toekomst van Nederland, België, Frankrijk of andere landen. Naar 't Noorsche telegraafagentschap in een officieele mededeeling meldt, heeft minister-president Quisling aan elf mi nisters verzocht in functie te blyven. Het besluit vanf het Hooggerechtshof. Het Noorsche telegraaf-agentschap publiceert den tekst van het besluit, krachtens hetwelk alle Noorsche minis ters aftreden en waarbij zij tegelijkertijd Vidkun Quisling verzochten de functie van minister-president van Noorwegen op zich te nemen. Deze beslissing ge schiedde uit de navolgende in zeven pun ten opgenomen overwegingen. 1. Omdat de vroegere koning en zijn regeering, die verantwoordelijk moeten worden gesteld voor den ongelukkigen oorlogstoestand in Noorwegen, sedert langen tyd het land verlaten hebben en geenerlei invloed meer uitoefenen op den Noorschen staat; *- 2. omdat het Noorsche parlement niet meer bestaat en ook alle politieke par tijen, met uitzondering van de Nasjonal Samling niet meer fungeeren. 3. omdat de grondwettelijke organen buiten werking zijn; 4. omdat „Nasjonal Samling" als eeni ge politieke organisatie en wel als de krachtigste, die ooit In Noorwegen be staan heeft, de belangen van het Noor sche volk kan behartigen; 5. omdat de eenige weg naar vrijheid en zelfstandigheid via „Nasjonal Sam ling" leidt; 6. omdat de Noorsche ministers, die indertijd als ware Noorsche patriotten de taak op zich genomen hebben de be langen van het land te behartigen, niet door een Noorsche staatshandeling be noemd werden en ook geen regeerings- college vormden; 7. omdat de zelfstandigheid en wel vaart van het land een nationale regee ring behoeven. De Egyptische regeering afgetreden. Naar het D.N.B. uit Stockholm meldt, heeft Reuter in een extrabericht mede gedeeld, dat de Egyptische regeering is afgetreden. Naar de Associated Press in aanvul ling hierop meldt, is dit een gevolg van tegen de regeering gerichte demonstra ties van studenten. DE STRIJD OM SINGAPORE. Sedert Zaterdagavond staan de Japan- sche troepen aan de Straat van Johore 1 Febr. tot «n met 7 Fete. 1942. 4 rants, brood of gebak. y2 rants, brood of gebak. 1 rants, vleesch of vl.w. rants, vleesch of vlw. 1% kg. aardappelen. y2 kg. aardappelen. met 21 Febr. 1942. 1 kg. suiker. 50 gram cacao. 500 gram jam. 1 rants, bloem, brood of gebak. 250 gram rijst. 250 gram havermout of peulvruchten. 250 gram gort. 100 gram vermicelli of maizena. 100 gram kaas. Sy2 liter melk. 1% liter melk. 1 Febr. tot en met 9 Febr. 1942. 07 boter125 gr. bqter. 07 ve t125 gr. boter zonder red. of 125 gr. Margarine. Bonnen 195 algemeen (peulvruchten) blijven geldig t/m 21 Februari 1942. BIJZONDERE RANTSOENEN. 28 Dec. tot en met 21 Febr. 1942. 193 algem.250 gram koffiesurrogaat. 19 Jan. tot en met 7 Febr. 1942. 04 B, 04 C, 04 D reserve 1 stuks eieren. Geldigs bonnen voor diverse artikelen. 28 Dec. 1941 tot en met 21 Maart 1942. 15 petroleum2 liter petroleum. 4 Jan. tot en met 14 Febr. 1942. 26 petroleum2 liter petroleum. Tot 30 April 1942. 07 K.F. brand- 1 eenheid brandstoffen. 07A brood 07 B brood 07 A vleesch 07 B vleesch 07 A aardapp. 07 B aardapp. 25 Jan. tot en 197 algem. 05 C, 05 D reserve 198 algem. 199 t/m 202 algem. 06 D—07 D reserve 203 algem. 209 algem. 210 algem. 204 t/m 208 algem. 06 A t/m 09 A melk I 06 B t/m 09 B melk I DINSDAG 3 FEBRUARI 1942, Gerechtigheid en gericht zyn de vas tigheid Uws troons; goedertierenheid en waarheid gaan voor Uw aanschijn henen. Psalm 89:15. Zon op onder 9.18 18.30 8 Febr. Laatste kw. 15 Febr. Nieuwe maan. Maan op onder 21.12 10.06 stoffen x) 08 K.F. brand stoffen 1) 05 t/m 07 H.K. brandstoffen 13 en 17 H.K. brandstoffen 08 H.K. brand stoffen 2) 12 t/m 20 C.V. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 1 eenheid brandstoffen. 1 eenheid brandstoffen. 1 eenheid brandstoffen. 1 eenheid brandstoffen. Tot 30 April 1942. 23 t/m 28 C.V. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. Ie t/m 8e per. brandstoffen 1 eenheid brandstoffen. 1 Febr. tot en met 28 Febr. 1942. 211 algem.1 rantsoen zeep. G zeep1 rantsoen zeep. G toiletzeep75 gram toiletzeep 80 1 Jan. tot en met 30 April 1942. L textiel (mannen) 50 gram scheerzeep. J) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. DE REDE VAN HITLER. In de rede, welke Hitier Vrydag uit sprak by het begin van het tiende jaar van zyn bewind, heeft hy vooral den na druk gelegd op den toestand, waarin Duitschland negen jaar geleden verkeer de. Sociaal, aldus Spr,. was Duitschland aan het einde van zijn krachten, econo misch bestond er geen enkel uitzicht op verbetering van den toestand, de handel lag stil, het verkeer was dood en de sche pen bleven opgelegd in de havens. Vol bitterheid gewaagde Hitler van hetgeen volgen^ hem in 1918 op de capi tulatie was gevolgd: „De %evolgen van deze ineenstorting waren niet de opne ming van Duitschland in de open armen van de werelddemocratie. De gevolgen waren veeleer de jammerlijkste ineen storting van politieken en eeonomischen aard, welke een volk ooit heeft beleefd... Een uitgehongerd volk, dat men zelfs zijn plaats niet teruggaf, toen bet den wa penstilstand en den vrede onderteekend had". Hij schilderde, hoe leeg steeds weer de concessies gebleven waren, welke de republiek van Weimar werden toege staan. Verder gewaagde hij ervan, dat hij in eerste instantie het Duitsche volk uit zijn socialen nood wilde opheffen. Alleen op die basis kon het volk zijn krachten herwinnen en zijn plaats in Europa her overen. Hitier verklaarde, dat hij zijn roem niet wilde zoeken in den oorlog. Het was zijn wensch de groote daden des v r e d e s te mogen stellen. Wèl heeft hy eer gebracht aan den Duitschen soldaat van alle wapens en woorden van lof gesproken aan het adres van zijn bondgenooten en van de vrijwil ligerslegioenen. Tenslotte legde hij deze verklaring af „Hoe dit jaar zal afloopen weet ik niet. Of dan de oorlog voorbij zal zijn, weet'ik niet, doch één ding weet ik: waar de vijand opduikt, wij zullen hem in dit jaar weer verslaan, precies als tot dusver. Het zal weer een jaar van groote overwinningen zyn. Wy hebben een vij and voor ons, die misschien numeriek sterker kan zyn, doch wy zullen in het voorjaar numeriek aan hem gelyk zijn". Hitier gaf alzoo blijk van groot ver trouwen in zyn volk en in de toekomst. Van zyn rede zal ongetwijfeld in bin nen- en buitenland met belangstelling kennis zyn genomen. Jhr. Mr K. J. Schorer t- In den ouderdom van 71 jaar is te Utrecht overleden Jhr. Mr K. J. Schorer. Byna 20 jaar heeft de heer Schorer deel uitgemaakt van de Prov. Staten. Ook maakte hy eenige malen deel uit van het college van Gedeputeerde Staten. en inmiddels is de stryd om het eiland Singapore in vollen gang. Over den steenen dam, die het eiland met het vasteland verbond en die op twee plaatsen door de Britsche troepen werd vernield, rukken reeds Japansche snelle troepen op. Luchtstrijdkrachten en motorartillerie zijn begonnen met het bombaïdeeren van belangrijke militaire doelen, zooals vlieg velden, kazarnes, olietanks en belang rijke verkeerswegen. Het zware geschut van Singapore is volgens Radio New York gisteren (Maandag) voor het eerst in actie gekomen. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Volgens hier ontvangen berichten van het front heeft Singapore Zaterdag en Zondag verscheidene massale" aanvallen van de Japansche luchtvloot te verduren gehad. Ondanks den hevigen afweer werd zware schade aan militaire installaties op het eiland aangericht. Verscheidene munitie-opslagplaatsen vlogen in de lucht. De commandant van de vesting Sin gapore heeft Zaterdag een oproep tot de bevolking gericht, waarin hy onder meer zeide: „Het was onze taak de Japansche strijdkrachten op het vasteland vast te houden, tot wij versterkingen krygen. De slag op het vasteland is thans ge ëindigd, die om Singapore begint. Thans moeten wy volhouden tot er hulp komt.' Ik roep iederen man en iedere vrouw op zich beschikbaar te stellen voor de ver dediging van de stad." Vlootstrijd bij de Marshall-eilanden. Het Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat Zondagochtend vroeg een vloot van vyandelyke vliegtuigmoe derschepen, kruisers en torpedobootja- gers verschenen is in het gebied van de Marshall-eilanden. De schepen werden terstond aangevallen door Japansche marine-eenheden, die een kruiser in brand deden vliegen en 11 vijandelijke vliegtuigen neerschoten; andere schepen kregen aanzienlyke schade. De Japan sche strijdkrachten leden slechts lichte schade aan een klein hulpschip. (D.N.B.) Moelmein is gisteren in handen der Japanners gevallen. Moelmein, de op twee na grootste stad van Birma, is een belangrijke handels- en havenstad. Zy telt meer dan 65.000 in woners. Pontianak op Borneo bezet."* Het Japansche Keizerlyke hoofdkwar tier heeft medegedeeld, dat troepen van het Japansche leger Pontianak, de hoofdstad van de Wester-afdeeling van Nederlandsch-Borneo, hebben bezet. Volgens een nader bericht leverden de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1