U ZIET ER SLECHT UIT kotntutfuUó/ Wat vüüï week w&utffutitl wat Roosevelt voornemens wu: one duikbootvtfapen door steeds nieuwe ver klaringen betreffende Amerikaansohe souvereine gebieden geleidelijk van den Oceaan te verdringen en op een heel klei ne ruimte te houden, die door de Brit- sche zeestrijdkrachten beschermd had kunnen worden. Binnenland FEUILLETON DE PIONIERE iriis i a De Rtjkecommieeerli beeft dit tot stand gebracht door een persoonlijken brief aan den heer Posthuma, waarin hij verklaart, dat het werk van de op 19 Maart 1941 gestichte commissie Pos- tuma zoodanig zal worden voortgezet, dat deze commisie en haar onderafdee- lingen zullen worden opgenomen in den Ned. Landstand. belast met het toezicht op de zieken fondsen thans beslist, dat de verzekorde, die in vorenomschreven positie verkeert, met eljn Indirect verzekerde gezinsleden, ook aanspraak heeft op de verplichte j verstrekkingen Ingevolge het zieken- fondsenbesluit. CARTER'S z(jde dezen schuilnaam draaft, en die een briefje bevat, waarop eveneens de schuilnaam en tevens den werkeltjken naam en het adres van den inzender voorkomen (met eventueel den titel van de inzending). Wanneer verduisteren Uit de Provincie niet vernieuwd, «co houdt «V op ven kracht te z\)n en kan zij niet meer wor den vernieuwd, De nieuwe inschrijving geechicdt kos teloos, Het optreden van Japan heeft ons van de zorg bevrijd telkens te moeten over wegen of ik ter wille van den lieven vre de my een nieuwe beperking moest Jaten opleggen. Thans zullen zij convooien noo- dig hebben op alle Oceanen ter wereld en nu zullen zij zien hoe onze, duikbooten werken. Hierby komt onze luchtmacht. Haar roem is onvergangelyk. En achter onze wapens waarvan de Führer in het bij zonder weer de infanterie noemde staat een reusachtige verkeersorganisa- tie. Het overgaan van een bewegings oorlog naar een verdediging in het Oos- .ten was niet gemakkelijk. Op het oogen- blik waarop deze moeilijke overgang noodzakelijk was, heb ik het als mijn taak beschouwd de verantwoordelijkheid hiervoor op mijn schouders te nemen. Ik wilde nog dichter bij mijn soldaten staan. De winter was de groote hoop van den vijand in het Oosten. De winter zal deze hoop niet in vervulling doen gaan. Over enkele weken zal de winter in het Zuiden reeds ten einde zijn en daarna zal ook verder 'in het Noorden het voorjaar komen. Het uur zal komen waarop wij den vijand zullen verslaan. Het beslissende is, dat de overgang van aanval tot de verdediging gelukt, en ïag zeggen, zij is gelukt. Dit front at en achter dit front staat een -<.sch vaderland, dat het waardig is. Ik kan op dezen dertig sten Januari 1 echts een ding verzekeren. Hoe dit jaar zal afloopen weet ik n ft t. Of dan de oorlog voorbij zal zijn, weet ik niet, doch een ding weet ik, waar de v ij and opduik.t, wij zullen hem in dit jaar weer verslaan, precies als tot dusver. Het zal weer een jaar van grooteover winningen zijn. Ons blijft geen andere weg dan de weg van den strijd en de weg van het succes. Niet het gebed van den aartsbisschop, dat Europa door het bolsjewisme ge straft wordt, doch dit gebed zal in ver vulling gaan God geef ons de kracht, opdat wij voor ons volk, onze kinderen en kinds kinderen de vrijheid behouden en niet al leen voor het Duitsche volk, doch voor de andere volken van Europa, want het is een oorlog voor geheel Europa en zoo doende werkelijk voor de geheele mensch- heid. ECHO VAN HITLER'S REDEVOERING. De „Völkischer Beobachter" schrijft: Hard, vastberaden en zeker van de over winning, gaat de Führer zijn weg, den weg van Duitschland. Hij weet, dat zijn volk hem door dik en dun volgt. „Dt. All. Zeitung": De gemeenschap van het Duitsche volk zal tot uiting ko men in een nieuwe krachtsinspanning. Onder leiding van Adolf Hitler gaat de natie het komende jaar nieuwe overwin ningen tegemoet. „Berl. Börsenzeitung"Wij hebben den Führer nooit harder en vastberadener, maar ook nooit zekerder van de over winning gezien. COMMISSIE POSTHUMA OPGE NOMEN IN LANDSTAND. In Maart 1941 heeft de Rijkscommis saris voor de bezette Nederlandsche gebieden de vier groote landbouw-econo- mische organisaties samengevat onder. Voorzitterschap van oud-minister Pos- thuma, ten einde door een geconcen treerde propaganda, alle boeren in Ne derland op te roepen deel te nemen aan de productieslag. Na het tot stand komen van den Ne- derlandschen Landstand, waarin alle vroegere beroeps- en stands-organisaties op landbouwgebied zijn opgegaan, was een reorganisatie van het werk van de commissie-Posthuma noodzakelijk. 35) o— Gretha wil zoo spoedig mogelijk de nota van de bankjes. De zaken afban- den. Het maakt ook een goeden indruk den Laagveldschen timmerman. Het .al in orde komen. Maar nu het voornaamste: de kinde ren. „Ik heb voorloopig vijf en twintig cir culaires verspreid", vertelt Verdonk. „Aan uitgezochte adressen. Want luk-raak bij de menschen brengen heeft in dit geval geen zin. Vier kinderen verwacht ik wél. En een tien van ons, dat is een goed be gin. De kwestie is, of ze blijven komen", „Er komen er méér dan vier", weet z'n vrouw mee te deelen. „Vanmorgen sprak ik juffrouw Sanders, Die stuurt drie van haar jongens. En ze zei, dat Van Maanen er ook twee zendt. Dat is al vijf, die we weten." „Dat zijn geen menschen van ons?" vraagt Gretha. „O 'neen. Van Maanen verbaasd mij nog het meest, want die is de onverschil ligheid zelf, niet Adriaan?" 's Morgens storm en regen weinig kans op opklaring. Doornat en koud begint U Uw dagelijksch werk. Gevolg: een stevige verkoudheid. Neem 's avonds 2 Aspirin- tabletten en den volgenden ochtend bent U weer een stuk opgeknapt. Bulije 20 tabletten 55 ct Zakje 2 tabletten 7 ct, ƒ250.000 BOETE VOOR IJZERWAREN HANDEL. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching te 's-Gravenhage heeft een exploitant van een ijzerwarenhandel een boete van f 25.000 opgelegd. De veroordeelde heeft de prijsvoorschrif- ten in ernstige mate overtreden en hier door zeer aanzienlijke winsten onrecht matig verkregen. Hij had na Mei 1940 de usantieele kortingen, welke hij tot dusver aan zijn afnemers verleende, op groote schaal verlaagd. De uiteinde- lijk te betalen prijzen .van pijpen, fit- tiügs, draadartikelen en dergelijke waren hierdoor ongemotiveerd om- hoog gegaan, waartegen de prijsvoor- schriften zi<jjh verzetten. De winsten hielden hiermede natuurlijk gelijken tred. Zoo was b.v. het bruto-winst- percentage van een der belangrijkste artikelgroepen van 27 tot 41 gestegen. Bij het bepalen van een boete van f 250.000 werd uiteraard rekening ge houden met de grootte van de over winst, alsmede met de ernst van de overtreding. Ziekteverzekering voor werkloozen. De ziektewet kent een tweetal geval len, waarin een arbeider, die na eenigen tijd verzekerd te zijn geweest, werkloos wordt toch nog aanspraak behoudt op ziekengeld. Dit recht blijft gedurende een maand bestaan voor dengene, die twee maanden achter een op alle werkdagen verplicht verze kerd is geweest, terwijl het acht da gen lang van kracht blijft voor hem, die in den loop van de twee maanden, voorafgaande aan het einde der dienst betrekking, ten minste zestien dagen arbeid in loondienst heeft ver richt. In afwachting van een nadere rege ling daaromtrent heeft de commissaris Verdonk bevestigt. Hij weet ook niet, wat hij zelf hoort. „Maar Van Maanen zei tegen zijn vrouw dat zij er elk geval geen kwaad leeren. En dan bennen ze een uurtje van de gasten af." ,,'t Is een opvatting", lacht Gretha. „Enfin als ze maar komen. Praat men er over in het dorp?" „En ófzegt Verdonk. „Op de fabriek hoor ik er ook van. Aan spotters geen gebrek, juffrouw. Maar toch ook wel, die het welwillend opnemen. Ik meen zelfs gemerkt te hebben, dat mijnheer De Bruin al op de hoogte is. Je snapt niet, hoe." „Wie? De quwe?" vraagt zijn vrouw. „Neen, mijnheer Fred. Hij keek mij al leen maar aan.-Maar zijn blik zij wel iets van: ik ben op de hoogte, man. Mis schien heeft iemand een circulaire laten lezen of in de fabriek laten slingeren." „Hij mag het gerust weten", zegt Gre tha. „Volgende week moet ik er op be zoek en dan zou ik het toch verteld heb ben. 'kZal probeeren, of mijnheer De Bruin niet iets wil bijdragen in de kpstcn." „Geen kans, juffrouw", merkt juffrouw Verdonk op. „Vragen, staat vrij. Weigeren ook" meent Gretha. De heer Posthuma wordt derhalve op gedragen de loopende zaken van zijn commissie met haar onderafdeelingen voor 1 April af te wikkelen en over te dragen aan den Landstand. De Rijkscommissaris dankte inmiddels den heer Posthuma en hij rekent hem als bijzondere verdienste toe, dat het onder zijn leiding gelukt is, de vier groote landbouworganisaties in het ge heele land samen te brengen tot gemeen schappelijk werk en te brengen tot één enkele vertegenwoordiging van het landvolk, zooals men deze thans vindt in den Ned. Landstand. Voorts dient ook nog de bepaling van de ziektewet in het oog te worden ge houden, volgens welke de verzekering voortduurt over den tijd, gedurende wel ken de verzekerde tijdens zijn dienstbe trekking den overeengekomen arbeid tij delijk niet heeft kunnen verrichten ten gevolge van weersinvloeden, gebrek aan materialen en dergelijke omstandig heden. Ten slotte heeft de commissaris nog bepaald, dat de arbeider, die in een week een of meer dagcoupons voor zie kenfondspremie inlevert, gedurende die geheele week verzekerd is krachtens het ziekenfondsenbesluit. Uurloon voor sneeuwruimen. De Secretaris-Generaal van Sociale Zaken' heeft in een circulaire aan de burgemeesters betreffende het sneeuw ruimen in werkverruiming medegedeeld, dat, aangezien deze arbeid in. uurloon geschiedt, waardoor dan accoordover- schrijding onmogelijk is, het hem wen- schelijk voorkomt het vastgestelde uur loon a f 0.30 voor deze werkzaamheden met 10 pet. te verhoogen. Afgezien van de eventueel vastgestel de woonplaatstoelage, bedraagt dus het uurloon voor sneeuwruimen in werkver ruiming f0.33. Tijdelijk verkoopverbod daivresvilthoeden. Gedurende hét tijdvak van 1 Februari tot en met 15 September a.s. is het koo- pen van damesvilthoeden door het pu bliek, alsmede het verkoopen en afleve ren van deze hoeden aan het publiek ver boden. Burgemeester benoemd van Eindhoven. Het Rijkscommissariaat maakt bekend De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den dieren arts dr Pulles te Eindhoven tot burge meester der gemeente Eindhoven be noemd. Paaschprijsyraag van den Ned. Omroep. De Ned. Omroep heeft een prijsvraag uitgeschreven, waaraan iedere Neder lander kan deelnemen. De inzenders moeten een zoo nauwkeurig mogelijke omschrijving geven van de uit hun woon gebied bekende min of meer algemeen in toepassing gebrachte Paaschgebrui- ken met typeerende benamingen en zoo mogelijk toelichting van de oorspronke lijke beteekenis. De beoordeeling zal geschieden in twee groepen a. Beschrijving van levende Paasch- en voorjaarsgebruiken en -spelen in el- ken vorm. b. Beschrijving in zoodanigen vorm, dat deze zich leent voor onmiddellijke uitzending. In het eerste geval zullen enkel prij zen en premies worden uitgeloofd, ter wij inzenders in rubriek b behalve prijs of premie een honorarium ontvangen bij uitvoering van hun werk. De inzen dingen moeten geteekend zijn met een schuilnaam, en vergezeld zijn van een gesloten enveloppe, die aan de buiten- ALS uw lever niet voldoende LEVER-GAL afscheidt. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opge blazen, u raakt verstopt, Uw lichaam is ver giftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onover troffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten f 0.76. 12 LEVER - P4LLETJ ES Ze praten nog wat, bepalen het uur van beginnen nog nader. Als ze wil gaan, komt net kleine Cor thuis, stralend: „Moeder! Moeder!" Als zij juf ziet, schrik't zij, maar die schik is gauw weer voorbij. „Ja, kind, wat is er?" „Keetje Verdenius komt Zondag ook. Ze mag van d'r moeder!" „Prachtig zoo. Hoe meer, hoe liever." „De keuken wordt te klein," lacht Verdonk. „Dan zullen we iets anders vinden", zegt Gretha vol vertrouwen. „Maar we willen niet vooruitloopen. Eerst eens zien. 't Wordt winter en dan is warmte juist gewenscht. Mijnheer Botterweg heeft al honderd gulden bij elkaar. Die kan het. We moeten eerst eens zien, hoe' het loopt en of we staande kunnen blijven. Als er perspectief in zit, wil dominee eens met den kerkeraad praten. Ik heb liefst, dat de Zondagsschool van de kerk uitgaat. Dan is er een grondslag. Want deze school moet het begin van iets an ders worden, Verdonk. We moeten de ouders zien te trekken. Maar dat ligt nog in zoo ver verwijderd verschiet, dat ik er niet aan durf te denken." Dan gaat zij toch. Het duister begint al te vallen. Zij moet zich haasten om nog zonder licht te kunnen rijden. De inzendingen worden voor 22 Fe bruari a.s. ingewacht bij den Nederland- schen Omroep, postbus 2, Hilversum. Op de enveloppe vermelden in den lin kerbovenhoek: „Paaschprysvraag 1942". DINSDAG 3 FEBR. 's Morgens tot 9.18 u. 's Avonds van 18.30 u. 1942. DE ZIEKTEBESTRIJDING BIJ VRUCHTBOOMEN. In ons verslag van de rede van den heer S.K. P h a f f over „De ziekte bestrijding der peren", welke hij heeft gehouden voor de Nederlandsche Porno- logische Vereeniging, stond vermeld: „Spr. behandelde voorts de roestziekte en bladvlekkenziekte, waarbij er op ge wezen werd, dat gespoten dient te wor den als de boomen volkomen in rust zijn en dat er gespoten moet worden bij vorst of als de boomen niet snel opdrogen". Men maakte ons er attent op, dat in deze zinsnede een woordje is uitgevallen en dat het moet zijn „dat er niet ge spoten moet worden bij vorst of al3 de boomen niét snel opdrogen". Belangstellende lezers zullen dit reeds begrepen hebben. Ir B. BOSMA. Naar wij vernemen heeft ir B. Bosma, rijkstuinbouwconsulênt voor Zeeland te Goes tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag gevraagd uit zijn functie, aangezien hij naar het particuliere bedrijf overgaat. Ir Bosma volgde in 1935 ir v. d. Plassche op en zijn arbeid heeft veel bijgedragen tot de ontwikkeling van den Zeeuwschen tuinbouw en fruitteelt. De nieuwe burgemeester van Westkapelle. De nieuwe burgemeester van West kapelle, de heer M. Tuiten, is te Duiven- dijke geboren op 27 Nov. 1882 en is dus 59 jaar oud. Na de lagere school te hebben door- loopen, werd hij verder opgeleid tot on derwijzer Van 19001905 heeft hij de zendingsschool te Rotterdam bezocht. Hij vertrok daarna naar Ned.-Indië, waar hij gedurende 27 jaar werkzaam is ge weest, eerst als zendeling; daarna als geestelijk verzorger van het protestant- sche ziekenhuis te Batavia en tenslotte gedurende 17 jaar als gouvernements ambtenaar, resp. als directeur van op voedingsgestichten en als inspecteur van het tucht-opvoedings reclasseerings- en armwezen in Ned.-Indië. De heer Tuiten is lid van de N. S. B. Provinciale Bootdienst:. De provinciale bootdienst Neuzen Hoedekenskerke is gestremd. Vernieuwen! hypothecaire inschrijvingen te Middelburg. In de Staatscourant is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Justitie en van Fi nanciën betreffende vernieuwing van hy pothecaire inschrijvingen te Middelburg. Daarin is o.m. bepaald, dat met afwij king van de bepaling van art. 1236 van het B. W. alle vóór of óp 26 Mei 1940 ten kantore van bewaring van de hypo theken, het kadaster en de scheepsbewij- zen te Middelburg genomen hypothecaire inschrijvingen op onroerende zaken bin nen één jaar na de in werking treding van dit besluit (1 Maart 1942) onder worpen zijn aan vernieuwing. De aanvraag tot vernieuwing geschiedt door den schjildeischer door tusschen- komst van een notaris. De vernieuwing binnen den gestelden termijn aangevraagd, verzekert aan de belanghebbenden denzelfden rang en de zelfde rechten, die zij door de inschrij ving hadden verkregen. Is de inschrijving binnen dien termijn De schuldelscher kan binnen den ge noemden termen niet-vernieuwde in schrijving opnieuw doen bewerkstelligen overeenkomstig de bepalingen van het B. W., doch in dat geval worden de kracht en de rang bepaald naar de dag- teekening der nieuwe inschrijving en zijn enkele in het besluit opgesomde facilitei ten voor de vernieuwing niet van toepas sing. Voorts is bepaald, dat overschrijvin gen van processen-verbaal van beslag op onroerende goederen die vóór of óp 26 Mei 1940 hebben plaats gehad, binnen dpn gestelden termijn kunnen worden vernieuwd op het oorspronkelijk proces verbaal van in beslag neming, dat te dien einde door den beslaglegger of ztfn procureur aan den hypotheekbewaarder zal worden aangeboden. De vernieuwde overschrijving, mits tijdig aangevraagd, treedt geheel in de plaats van de oor spronkelijke overschrijving en zij heeft kracht van het tijdstip af, waarop deze laatste overschrijving heeft plaats gehad Ook deze vernieuwing geschiedt kos teloos. 1 Alle overschrijvingen, als hierboven bedoeld, waarvan op het tijdstip van het verstrijken van den gestelden termijn de vernieuwing niet is aangevraagd, verval len van rechtswege en verliezen alsdan haar kracht. j Schouwert-Duiveland was geïsoleerd. Het eiland Schouwen-Duiveland is 24 uur geïsoleerd geweest. De dienst werd tot nu toe onderhouden door dè stoom schepen „Zijpe" en „Schelde" van de Rot- terdamsehe Tramweg-Mij. Donderdag kreeg echter het stoomschip „Schelde" schade aan het roer, terwijl de „Zijpe" het geheele roer verspeelde. Men heeft den geheelen nacht gewerkt om de scha de aan de stoomschepen te herstellen en dat is ook inderdaad gelukt. Vrijdagmiddag kon de overvaart weer geschieden. Het schip kon echter de ha ven van de Anna Jaeobavaart niet berei ken en de passagiers moesten zich over het ijs naar het vasteland begeven. Op dezelfde wijze werden passagiers inge laden. Het is gelukt de tramhaven aan de Zijpe binnen te varen, zoodat de ver binding is hersteld. De stoomschepen „Minister Lely" en de „Schouwen-Duiveland", die anders den dienst met Numansdorpshaven on derhouden, liggen in laatstgenoemde ha ven eveneens met schade aan schroef en roer, zoodat ook deze dienst is gestaakt. Goes. Centrale keuken. Na aanbesteding is de bouw van een Centrale Keuken aan het Koepoortplein gegund aan de Fa. Gebr. Schrijver, voor f26000. Chr. Zangvereen. In de j.l. Zaterdag gehouden Alg. vergadering van den Ring Zeeland van Chr. Zangvereen. werd o.m. besloten om D.V. op Hemelvaartsdag 14 Mei a.s. een zaalconcours in Goes te or- ganiseeren. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat 33 werkende vereen, by den Ring zijn aangesloten. Ook werd in dit verslag een woord van nagedachtenis gewijd aan den overleden voorzitter van den Zeeuwschen Bond van neutrale zangver., dhr C. Flipse. De meerderheid der vereenigingen meldde een groei van ledental of bleven stationnair. Het financieel verslag gaf een batig saldo te hooren. De aftredende Bestuursleden Ornee en Wolzak werden herkozen. Besloten werd de programma's voor de leden der deelnemende ver. op 20 cent te stellen. Zuid-Beveland. Yerseke. Tegen enkele personen, die mosselen van de verwaterplaats haalden zonder toestemming van den eigenaar, is door de politie proces-verbaal opge maakt. I Uit een afsteekloodsje aan den Dam zijn ten nadeele van de Gebrs. M, twee paar zeelaarzen ontvreemd. 'In den Dierentuin te Den Haag werd Vrijdag de machtsovername vóór negen jaar in Duitschland door Adolf Hitler herdacht- met een massale bijeenkomst, waarbij men de rede van den Führer kon beluisteren. Vele autoriteiten, onder wie de Rykscommisaris, dr Seyss In quart, waren aanwezig. Een overzicht tijdens de inleidende rede van ge», komm. Schmidt. Stapf-Mol

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2