Christelijk Dagblad voor Zeeland De rede van Hitier. DAGKALENDER. MAANDAG 2 FEBRUARI 1942 56e JAARGANG - No. 103 Bijkantoor Middelburgj Firma Boekhandel J. J. FANOY lange Giststraoi 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacreur» A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0,21 Losse nummers cent Sowjettroepen teruggeslagen bij Koersk - Voortgaande strijd in Noord-Afrika - De Engelschen trekken zich terug op Singapore De strijd in Ned. Oost-Indië. 1942 zal weer een jaar van groote overwinningen zijn. S S i* I Bureaux Lange Vorsts^eat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bl| contract belangrijke korting DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Op verscheidene plaatsen aan het Oostelijke front heb ben Duitsche, Italiaansche, Roe- meensche en Slowaaksche troepen bij het afweren van plaatselijke vijandelijke aanvallen, alsmede bij eigen aanvals- en stoottroepacties, den vijand opnieuw zware verlie zen toegebracht; daarbij zijn 19 vijandelijke pantserwagens ver nield en talrijke vijandelijke stel lingen verwoest. In het gebied ten N.O. van Koersk heeft een tegenaanval van Duitsche infanterie- en pant sertroepen, na gevechten van ver scheiden dagen tot een volledig succes geleid. Een uit verscheiden divisies en pantserformaties be staande vijandelijke strijdmacht, die de Duitsche linies was binnen gedrongen, werd met zware ver liezen voor den vijand verslagen en naar het Oosten teruggedron gen. In het zeegebied om Enge land hebben vliegtuigen in het bestek van de gewapende verken ning een militaire inrichting aan de Oostkust van het eiland aan gevallen en spoorwegdoelen in "Noord-Ierland met de boordwapens, beschoten. In Noord-Afrika verken ningsactie. In het Noordenvan Cyrenaica hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen, duikbommen werpers en jachtvliegtuigen auto mobielconcentraties der Engel schen uiteengedreven. De aanvallen der Duitsche lucht macht op vliegtuig- en vloótsteun- punten van Malta zijn met suc ces voortgezet; de staatswerf te La Valetta werd met brisant- en brandbommen bestookt. SOWJETTROEPEN LEDEN ENORME VERLIEZEN. (D.N.B.) De frontverslaggever dr Löl- höffel meldt, dat ver achter de gevechts linie nieuwe formaties zijn gevormd, die althans wat hun getalsterkte betreft, een geheel nieuw aanvalsleger vormen tegen de v landen van het verbonden Europa. Zulke nieuwe infanteriedivisies in Si berië of in den Oeral omvatten nog slechts 10 procent geoefende manschap pen. Meer dan tweederde bestaat uit zoo juist opgeroepen reserves, gedeelte lijk reeds van oudere lichtingen, die een korte opleiding, meestal zonder wa pens, hebben genoten. De rest bestaat uit volkomen ongeoefende, pas onder de wapenen geroepen recruten, die al leen worden ingelijfd om het betrokken onderdeel op de vereisehte numerieke sterkte te brengen, zonder dat ook maar eenigszins wordt gelet op gevechtserva ring of gevechtswaarde. Dagelijks worden duizenden en nog eens duizenden de vernietiging tegemoet gedreven. En al gelukt het soms Bens'1 hier een stuk van het front in te druk ken en ginds tusschen twee sectoren van het front door te dringen, toch blijft het een waanzinnig bloedvergieten, dat geen grenzen kent en in geen verhou ding staat tot het bereikbare succes. VOORTGAANDE STRIJD IN CYRENAICA. Het 609e Italiaansche weermachtsbe- richt meldt: In Cyrenaica voortdurend recht- streeksch contact met den vijand; de zuivering van het slagveld duurt voort. De activiteit van de luchtmacht was aan beide zijden buitengewoon groot de Duitsch-Italiaansche heeft krachtig terugtrekkende vijandelijke colonnes en opeenhoopingen. van gemotoriseerde strijdmiddelen aangevallen, en de Engel- sche luchtmacht trachtte onze achter- waartsche verhingen te bestoken. HOE BENGHAZI TEN VAL WERD GEBRACHT. Over de inneming van Benghazi ver neemt het D.N.B. nog de volgende bij zonderheden Onder de persoonlijke leiding van den 1 opperbevelhebber, Generaloberst Rom- i mei rukten de Duitsch-Italiaansche troe pen op 28 Januari des avonds in weer wil van het slechte weer en de moeilijke terreingesteldheid van het zuiden en zuidwesten komend, tot aan den noor delijken rand van de stad op. Gelijktijdig werd de weg ten noord oosten van Benghazi afgesneden, zoodat de in de stad geconcentreerde vijande lijke strijdkrachten niet meer konden ontsnappen. Op 29 Januari drongen de Duitsch- Italiaansche troepen de stad binnen. De vijand leed hierbij zware verliezen. De I eigen verliezen waren daarentegen ge- ring. (A.N.P.) In de Engelsche pers komt duidelijk de diepe neerslachtigheid der Engelsche openbare meening tot uit drukking mef betrekking tot den zwa- ren tegenslag in Noord-Afrika. GERUCHTEN OVER WIJZIGING IN BRITSCH KABINET. i (D.N.B.) Churchill moet onder den druk van de openbare critiek zgn kabinet ♦wijzigen. Dit feit wordt zoowel door Uni ted Press als door den Londenschen cor respondent van „Dagens Nyheter" en .andere Zweedsche bladen met nadruk vermeld. De -Lagerhuisdebatten van drie dagen hebben op Churchill veel dieperen in druk gemaakt dan eerst leek. (A.N.P.)Over de stemming in het Engelsche lagerhuis wordt medegedeeld, dat de eene stem tegende motie van vertrouwen in Churchill afkomstig was van den Labour-afgevaardigde Maxton; 24 afgevaardigden, voor het meerendeel leden van de Labour-partij hebben zich van stemming onthouden. ENGELSCHEN TREKKEN TE RUG OP SINGAPORE. (A.N.P.) Naar Reuter officieel meldt, zijn de Britsche troepen uit Zuid- Johore op het eiland Singapore terug getrokken. Naar Domei meldt, hebben Japansche troepen het waterreservoir van Singa pore bezet. De Japansche troepen ont moetten geen tegenstand. De vijand is ge-vlucht.1 (A.N.P.) De Londensche nieuws dienst meldt omtrent den toestand bij Singapore, dat een Japansch leger van 100.000 man reeds den steenen dam be- heerscht, die het vasteland van Malakka verbindt met het eiland Singapore. Singapore -werd herhaaldelijk door sterke formaties Japansche vliegtuigen aangevallen. N Nieuwe landing op Britsch-Borneo. (D.N.B.)Naar uit Batavia gemeld wordt, zijn Vrijdagavond te Ambong aan de Noord-Westkust van Britsch-Borneo Japansche troepen aan land gegaan. De landing werd door een vrij groot aantal oorlogsschepen voorbereid, die in nauwe samenwerking met de luchtmacht een hevig bombardement op de kust richt ten. (D.N.B.) Naar te Tokio bekend wordt, kan de val van Moulmein in Bir ma elk oogenblik worden verwacht. Korte berichten. Naar het A.N.P. te Berlijn ver neemt, hebben alle Zuid-Amerikaansche staten, Argentinië en CJiili uitgezonderd, de diplomatieke betrekkingen met de mo gendheden van de spil verbroken. (A.N.P.) Bg een spoorwegonge luk in Schotland zgn, volgens den Brit- schen berichtendienst, negen personen gedood en 32 gewond. In den veronge lukten trein zaten marinesoldaten. Enkele punten op Ned.-Borneo in Japansche handen. (Domei). Het keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend, dat Japansche troepen in nauwe samenwerking met de vloot, na de geslaagde landing te Pamangkat aan de Westkust van Ned.-Borneo op 27 Januari, denzelfden dag Sambas, 40 km ten Noord-Oosten van Pamangkat, hebben bezet. Een andere Japansche colonne rukte uit Kuching in Serawak Zuidwaarts op en veroverde denzelfden dag 't vliegveld L e d o, 22 km ten Zuidwesten van San- gau in 't Westelijk deel van Ned.-Borneo. De luchtaanval op Pacfang. Het keizerlijke hoofdkwartier maakt verder bekend, dat zes vijandelijke trans portschepen tot zinken gebracht en vijf andere in brand geraakt of zwaar be schadigd zijn, toen Japansche vliegtuigen op 27 en 28 Januari aanvallen deden op vijandelijke schepen in de haven van Pa dang aan de Westkust van Sumatra. Deze schepen moesten, naar „Tokio Asahi Sjimboen" meldt, rubber en andere belangrijke grondstoffen naar de Vereen. Staten overbrengen. Japansche troepen op Ambon gelande (V. P. B.). Nadat reeds veertien dagen geleden het gerucht de ronde.deed, dat de Japanners te Ambon waren geland, meldt thans de Britsche berichtendienst, dat de Japanners er inderdaad in zijn ge slaagd op dit eiland vasten voet te krij gen. Voor de verdediging van N.O.I. be- teekent dit een groot verlies, aangezien de oorlogshaven van Ambon na Soera- baia de belangrijkste is, waarover N.O.I. beschikt. Volgens radio Melbourne ver schenen er Zaterdagochtend 3 kruisers, 6 destroyers en 4 transportschepen voor Ambon/welk eiland iri de laatste dagen opnieuw aan hevige luchtbombardemen ten was blootgesteld. Nadat de artillerie der Japansche oorlogsschepen de kust- batterijen van Ambon tot zwijgen had gebracht, zetten de transportschepen de troepen aan land. Daarmede is in de om singeling van Java, dat kennelijk het uiteindelijk doel der Japansche strategie is, een nieuwe schakel gesloten. slndië bestelt! ir» Amerika. Europapress meldt uit Tokio, dat de Ned.-Indische regeering volgens een be richt uit Saigon extra-uitgaven tot een bedrag van f 100 millioen heeft toege staan voor de financiering van bewape- ningsaankoopen. Tevens heeft de regee ring het voornemen, op grond van de Leen- en Pachtwet, in de Vereen. Staten voor een bedrag van f150 millioen te koopen. (Slot.) Na den eersten wereldoorlog, zoo ver volgde Hitler, was het Duitsche volk een uitgehongerd volk, dat men ook geen levensmiddelen gaf toen het reeds zonder wapenen was, dat men steeds weer af perste. Toen ben ik in het politieke strijdperk getreden met het besluit dit Duitsch- land weer óp te richten. Ik ben dezen strijd begonnen tegen de domheid en traagheid van onze zoogenaamde hoo- gere kringen, tegen zoovele belangen van enkelingen. Het was toen heldendom de eerste nationaal-socialist in een groep, een fabriek, een salon te zijn. Toen kwamen de georganiseerde te genstanders, zoo ongeveer 46 partijen. Het buitenland nam toen geen notitie van ons. De Duitsche democraten wer den in dien tijd werkelijk als „Ha- benichtse" behandeld, maar zij genoten mënrhinste de eer in Genève te mogen zitten. Toen de partij na September 1930 met 107 mandaten in den Rijksdag kwam, namen de moeilijkheden nog toe. Hitier herinnerde aan de partijgenooten, die aan sluipmoord ten offer vielen, aan de ruim 40.000 nationaal-socialistische gewonden. Uitvoerig besprak hij de er fenis, die hij aantrof.. Het bedrijfsleven was vernietigd. Er waren vele millioe- nen werkloozen, de financiën vertoonden een /reusachtig tekort, de boerenstand was ineengestort. Ik heb toen gewaagd, aldus vervolgens de Führer, en wg heb ben gewonnen. In 1935 beg'on de vrijheid naar buiten zich te verwezenlijken. Wanneer deze oorlog niet zou zijn gekomen, zou men van ons allen en ook van mij hebben ge sproken als scheppers van de werken des vredes, maar wie zou dan van Churchill gesproken hebben? Thans echter zal men. van hem spre ken als van den vernietiger van een im perium. Hitler karakteriseerde Churchill als „onbekwaam om iets te scheppen, iets te presteeren, slechts in staat om te ver nielen. Zijn „rotgenoot in het Witte Huis" noemde hij een armzaligen dwaas. In dit verband noemde Hitier het door Roosevelt aangekondigde wereldpro gramma, dat den menschen vrijheid en recht op arbeid moet geven, een grap. Wat Roosevelt aankondigt, zijn dingen, ontleend aan het nationaal-socialistische programma. Om hun eigen volken te lok ken, moeten deze kapitalistische hyena's in ons partijprogram kruipen en er en kele zinnen uit opvisschen, de stumperds. Hitier gaf nogmaals een uiteenzetting van het programfna van buitenlandsche politiek, dat hij trachtte uit te voeren: het aanknoopen van nauwe betrekkingen met Engeland, Italië en Japan. Iedere poging echter om met Engeland tot over eenstemming te geraken, was volkomen vruchteloos. Engeland en vooral Chur chill streden bij iedere gelegenheid te gen Europa. Iedere poging om nader tot dezen man te komen, strandde op zijn hardnekkig: ik wil een oorlog. DE NIEUWE BOTERBON. Gedurende het tijdvak van Zondag 1 Februari tot en met Maandag 9 Februari 1942 geeft de met „07" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft de met „07" genummerde bon4 van de vet- kaart naar keuze recht op het koopen van 125 gram boter zonder reductie of 125 gram margarine. Verienlginlgt bon' 06 boter- en) vetkaart1. De geldigheidsduur van bon 06 van de boter- en vetkaart wordt verlengd tot en met Maandag 9* Februari 1942. Bon 06 van de boterkaart geeft derhalve ook gedurende het tijdvak van 1 t.m. 9 Fe bruari a.s. nog recht op het koopen van 125 gram boter zonder reductie, terwijl voorts bon 06 van de vetkaart geduren de genoemd'tijdvak nog recht geeft op het kpopen van 125 gram boter met re ductie. RAUW RUNDVET OP BON 09 VAN DE BOTERKAART. Gedurende de distributieperiode van 10 tot en met 27 Februari zullen de hou ders van boterkaarten in de gelegenheid worden gesteld op hun bonnen desge- wenscht in plaats van boter rundvet te betrekken. De pry's van dit rundvet val f 2 per kg bedragen. Dit is dus 40 cent per rantsoen van 200 gram. Degenen, die hiervan gebruik willen maken, dienen reeds gedurende het tijd vak van 2 t.m. 5 Februari, dus uiterlijk op Donderdag 5 Februari a.s., den voor de periode 19 t.m. 27 Februari a.s. gel dig te verklaren bon van de boterkaart, te wetèn bon 09, in te leveren bij hun slager, die hun daarvoor een ontvangst bewijs dient af te geven. De slagers moe ten de door hen ontvangen bonnen op Vrijdag 7 Februari bij den plaatselijken distributiedienst inleveren ter verkrij ging van een toewijzing. Gedurende het tijdvak van 19 t.m. 27 Februari volgt de aflevering van het rundvet door de sla gers aan de consumenten, die de bg hen met 09 genummerde bonnen van de bo terkaart hebben ingeleverd. Elke bon geeft recht op 100 gram rundvet. De bonnen 09, die niet in het tijdvak van 2 t.m. 5 Februari bij de slagers zgn inge leverd, kunnen van 19 t.m. 27 Februari niet eerder worden gebruikt voor het koopen van het normale rantsoen bo ter, dat is dus 125 gram per bon. Ter vermijding van misverstand wordt er met nadruk op gewezen, dat ditmaal rundvet beschikbaar wordt gesteld op de boterkaart en niet, zooals voorheen eenige malen is geschiedt, op de vet kaart. WEER GELEGENHEID NIEUWE KLEEDING TE KOOPEN. De handel beschikt nog over eenigen voorraad kleeding in de hoogere prijs klassen. Deze is voor de meeste bevol kingsgroepen van te hoogen prijs om te MAANDAG 2 FEBR. 1942. Gg hebt een arm met machtuw hand is sterk, uw rechterhand is hoog. Ps, 80 14. Zon op onder 9.20 18.29 Maan op onder 20.02 9.37 8 Febr. Laatste kwartier. 15 Febr. Nieuwe maan. kunnen «worden aangeschaft. Teneinde toch alle bevolkingsgroepen nogmaals in de gelegenheid te stellen hun kleedingvoorraad eenigszins te her zien, is weer een regeling getroffen, vol gens welke tegen inlevering van gedra gen bovenkleeding gelegenheid wordt ge geven nieuwe aan te schaffen. Het Rgksbureau voor de Distributie van Textielproducten door den handel, verleent daartoe aan een aantal onder nemingen, welke over dergelijke kleeding beschikken, vergunning, kleeding te ver- koopen tegen inlevering van in goeden staat verkeerende gedragen kleeding- stukken, benevens het gebruikelijke aan tal vereisehte textielpunten, verminderd met het hieronder vermelde aantal tex tielpunten, dat voor de gedragen klee ding zal worden vergoed. Voor elke in te leveren jas,'mantel of costuum verkrijgt men het recht zich een nieuw kleeding- stuk in een bepaalde prijsklasse aan te schaffen, met dien verstande, dat voor ingeleverde kinderkleeding alleen kinder- kleeding kan worden betrokken; daaren tegen kan voor ingeleverde dames- en heerenkleeding desgewenscht ook kin derkleeding worden gekocht. Voor de in te leveren kleedingstukken zal per stuk de volgende puntenwaarde worden vergoed: 3 b£HO P 2 W 3 ah o "3 h H P E Winterjassen en -mantels 40 25 38 19 Costuums40 25 Tweedjassen en -mantels 33 25 25 19 Demi-saisons 38 25 De bg den handel ingeleverde kleeding stukken worden door dezen onder con trole van het Rijksbureau voor Distribu tie van Textielproducten ter beschikking gesteld van de kleedingcomité's. Deze zullen te zijner tijd de gedragen kleeding stukken kosteloos uitreiken aan de daar voor in aanmerking komende personen tegen in ontvangstneming van de boven- aangegeven puntenwaarde voor gedra gen kleeding. Deze regeling zal binnenkort in wer king treden. In Europa zullen niet,de arische volken worden uit geroeid, maar deze oor log zal de vernietiging van het jodendom zijn. Voor het eerst zullen niet andere vol ken dood bloeden, voor het eerst zal de echt oud-joodsche wet worden toegepast: oog om oog, tand om tand, en hoe verder deze gevechten zich uitbreiden, des te meer zal, dit mag het jodendom zich voor gezegd houden, het anti-semitisme zich uitbreiden. Het uur zal komen, waarop de slechtste wereldvijand van alle tijden wellicht voor tenminste duizend jaar zijn rol uitgespeeld zal hebben. Hitier zeide voorts, dat het hem ver heugde, dat hij met Italië de betrekkin gen tot stand kon brengen, waarnaar hij gestreefd had. Dat was geen wonder. In 1935 begon Engeland zich zonder eenige aanleiding tegen Italië te keeren, terwijl Italië Engeland niets ontnomen had. Thans zijn Duitschland en Italië genoopt, denzelfden strijd te voeren en op leven en dood met elkander verbonden te zgn. Men moet zich niet vergissen: deze strijd wordt tot de gemeenschappelijke over winning gevoerd. Thans is ook de derde staat, waarmede ik steeds goede betrek kingen wilde, aan onze zgde getreden, Japan. Thans zgn de drie groo te Habenichtse vereenigd e n °w ij zullen thans zien, wie in dezen strijd de sterksten z.ijn, zij, die niets te ver1iezen e n a 11es te winnen hebben,of z g die alles te verliezen en niets te winnen hebben. Want wat wil Engeland, wat wil Ame rika winnen; zij hebben zooveel, daj; zg niets weten te beginnen met hetgeen zg hebben en wanneer een Britsche aarts bisschop God bidt, dat hg het bolsjewis me over Duitschlanden over Europa moge zenden als straf, kan ik slechts zeggen: over Duitschland komt het niet, maar of het niet over Engeland komt, is een andere kwestie. Ik doe gaarne afstand van mijn roem in den oorlog, die in mijn oogen heele- maal geen roem is. Mijn roem zal, wan neer de voorzienigheid mij in het leven laat, eens toch bestaan in de groote wer ken des vredes, die ik nog denk te schep pen. Maar ik wil den last van den oorlog dragen en voor - geen verantwoordelijk heid terugschrikken. Ik weet, dat dit volk mij vertrouwt. Het kan echter ook van één ding overtuigd zijn: zoolang ik leef zal een 1918 zich niet herhalen. Ik zal deze vlag nooit laten ondergaan. Hitier noemde de namen van de bond- genooten, in het Zuiden Italië, in het hoo- ge Noorden Finland, daartusschen alle andere naties, die hun zonen naar het Oosten zonden: Hongaren, Slowaken, Kroaten, Spanjaarden, ja zelfs Fran- schen en bovendien de vrijwilligers der Germaansche staten in het Noorden en het Westen. Het is reeds thans een-oor log van Europa en dan is Japan er bij gekomen, dat een zekeren heer zijn be lachelijke frasen reeds heeft afgeleerd. Over den oorlog zelf, aldus de Füh rer, wil ik weinig spreken. Hier spreekt de geschiedenis reeds. Ook hier ben ik het lot dankbaar, dat het mij veertien dagen of drie weken eerder den eersten stoot in het Oosten heeft laten toebren gen. Wij hebben dat ook in Oost-Azië 1 gezien. We kunnen Japan slechts geluk wenschen, dat het kort en krachtig heeft toegeslagen, in plaats van nog langer te marchandeeren met de leugenachtige krachten. En nu strgden sedert 22 Juni onze soldaten in het Oosten een strijd, die eens in de geschiedenis geboekstaafd zal worden als een heldenlied van ons volk. Ter zee zullen onze duikbooten de voor nemens van Roosevelt te schande maken. Het aantal duikbooten is ontzaglgk toe genomen. Zg zullen te schande maken

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1