Vi anneer verduisteren Uit de Provincie nHISElf-IXK f 205.00 Kou'Griep - Pijn O V V Ttlijjifiardtf&y worden nog twee personen vermist, die waarachjjniyk onder de puinhoopen lig gen. Burgemeesters. De staatscourant van 29 dezer bevat een besluit van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied van 9 dezer, waarbij aan J. Kaiff ont slag is verleend als burgemeester der gemeente Krommenie, 'Voorts is by besluiten van den Rijks commissaris van 19 dezer eervol ont slag verleend aan J. L. C. van der Heyden als burgemeester van de ge meente Denekamp en aan mr H. B. Tutein Nolhenius als burgemeester der gemeente Zaltbommel. De benoeming van F. H. Wanninkhof tot burgemeester van Willemstad is ingetrokken. ZATERDAG 31 JAN. 1942. 's Morgens tot 9 u. 23 min. 's Avonds van 18 u. 25 min. Middelburg. Jaarvergadering Achilles. Donder dagavond hield de Gymnastiekvereeni- ging „Achillea" haar jaarvergadering onuer voorzitterschap van den heer K. de Vries in de bovenzaal van de Verge noeging. De secretaris, de heer J. A. Bal, bracht een uitvoerig jaarverslag uit, waaraan wij ontleenen, dat het overgroote deel der leden en adspiranten zich vele op offeringen getroost heeft om het ver- eenigingsschip zeilende te houden. Het jaar heeft zich doen kennen door een opgewekt vereenigingsleven, de oefeningsavonden werden druk bezocht en over het algemeen konden in alle af- deelingen aanmerkelijke vorderingen ge constateerd worden. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Ook het jaarverslag van den penning meester, den heer A. J. Barto, dat aan toont, dat de finantieele toestand der vereeniging gunstig is, werd goedge keurd. Voor 1942 werden in de kascom- missie benoemd de heeren W. Verdonk, J. Geers en J. den Hollander. De be grooting voor 1942 werd aanvaard. Bij acclamatie werden als bestuursle den herkozen de heeren J. A. Bal en A. Jf. Barto en 91ej. L. de Klerk, terwijl 1 in de vacature, ontstaan door het vertrek van mevrouw A. MauerWesteijweel gekozen werd de heer C. Hulstaart. In beginsel besloot de vergadering tot het geven van een gymnastiekuitvoe- ring en het houden van onderlinge wed strijden. De voorzitter sloot met een speciaal woord van dank aan de heeren Bal, Barto en P. Kooman voor hun arbeid in het belang van Achilles, terwijl de heer Barto den directeur hulde bracht voor de leiding der Veteranenklasse. Nieuwe straatnamen in de binnen stad. Het is reeds epriige maanden gele den, dat wij het memorandum publiceer den van den gemeente-archivaris inza ke de benaming van straten in het te herbouwen gedeelte van de stad. Thans is verschenen het besluit van den burgemeester, waarbij voor bijna alle straten de nieuwe naam wordt vastge steld. Nog geen naam wordt o.a. vermeld voor het open terrein achter de na te noemen straten Nieuwe Burg" en „On der den Toren" en ook niet voor het nau were deel, dat loopt tot bij het Gymna sium en waarvoor Dr Unger „Groenen Ring" had voorgesteld.' Voor de verbinding van de Lange Noordstraat naar de Groenmarkt, thans nog aangegeven met Lombardstraat, heeft de burgemeester den naam Bach- ten Steene van het memorandum o /ergenomen, maar voor de straat, die van de Noordzijde tegenover den Choer- toren van het Stadhuis loopt naar de Bachten Steene bij het plantsoentje rond den bruinen beuk, kan de naam Torenstraat niet worden aanvaard, en deze straat is gedoopt met Kelder- maasstraat, als een herinnering aan de bouwers van het Stadhuis, de gebroe ders Kelderman. Nog meer naar het^efentrum' der stad ontmoeten wij de volgende nieuwe na men Onder den toren, welke naam ook Dr Unger heeft genoemd en die zal gelden voor de straat, die vanaf het Koorkerkhof loopt langs de wonin gen voor ouden van dagen en het polder huis tot het begin van de Nieuwe Burg. De thans aangegeven Kerkstraat, loo- pende van de Langedelft naar het Koor kerkhof, zal genaamd worden Koor- kerkstraat, zulks ter voorkoming van vergissing met de Kerkstraat in het nieuwe deel van Middelburg. De zijtak van deze straat, die langs de woningen voor Ouden van Dagen naar „Onder den toren" loopt, heet Nieuwe Kerk gang. Voor de straat, die van uit de Lan gedelft tegenover de plaats waar de Gouden Sonne stond naar het reeds ge noemde open terrein loopt, had de archi varis den naam „Gouden Zonnestraatje" genoemd, de burgemeester heeft het Strcopoortgang gedoopt, den kende aan de ter plaatse vervallen Stroopoort. Van genoemde open terrein naar „On der den Toren" komt een verbinding tus- schen het Polderhuis en de huizen voor ouden van dagen, daaraan is de naam ge geven van Walgang. Ds naam Bodengang voor het ter rein tusschen Pottenmarkt, Gortstraat •n Zusterstraat, is van Dr Unger afkom stig en heeft al een vrij groote bekend heid verworven. Eveneens overeenkomstig het memo randum is aan de straat, die vanaf de Wfigenaarstraat naar den Zuidsingel wordt aangelegd, de naam St. Joris- straat gegeven, welke naam dus ver valt voor het straatje dat loopt van de Lange Noordstraat naar den Penning- hoeksingel tegenover het smalle brug getje. Voor die verbinding is de naam St. Antoniusstraat vastgesteld. De gedachte verbinding tusschen Dwars- kaai en Rouaansche kaai had de archi varis willen noemen Gelein de Hoorne gang, doch thans is zij genaamd „H a g e- preekgang". Met de destijds ontworpen naam S t Barbaragang voor de verbinding tusschen de Segeerstraat en de Nieuw- straat gaat de burgemeester,accoord en is dus deze naam ook vastgesteld. Er rest nog een nieuwe naam en wel in plaats van de Lange Burg. Daar deze op een geheel andere plaats ligt dan vroeger is de straat thans genaamd Nieuwe Burg. De Korte Burg, die slechts enkele meters verlegd'is en pre cies in dezelfde richting ligt, behoudt haar naam. Geheel vervallen zijn de namen: Wal, Kapoenstraat, Mosterdgang, Oude Kerk straat, Nieuwe Kerkstraat, Stroopoort, Lange Burg, Lombardstraat en Burge meester Takstraat. De panden die thans nog staan in de Lombardstraat en de Burgem. Takstraat komen bij de Latijnsche Schoolstraat. Tegenover de vroegere St. Jorisstraat thans St. Antheunisstraat, ligt het ge noemde smalle bruggetje over de gracht, bekend als het St. Joris-bruggetje. De burgemeester bepaalde dat dit voortaan Smytegeltbruggetje zal hee- ten. Deze naamsverandering doet bij ons de gedachten opkomen of het niet goed zou zijn aan de bruggen in de gemeente een naambordje aan te brengen, waar door de namen der bruggen een offici eel karakter krijgen. Zuid-Beveland. Kloetinge. Gisteravond hield de Coöp. Kolenvereeniging haar jaarvergadering onder leiding van den heer M. Straub, die als bestuurslid werd herkozen. Als bestuurslid in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. van Liere werd gekozen de heer C. Nagelkerke. Wolfaartsdijk. Woensdagavond hield de Schoolvereeniging van de Chr. school Papeweg haar jaarvergadering, onder leiding van den vice-voorzitter, den heer F. Caan. In het afgeloopen jaar moch ten bestuur en personeel onafgebroken hun gewonen arbeid verrichten. De heer J. F. van Wel, die ongeveer vijf en twintig jaar trouw als bestuurslid werk zaam was, meende nu te moeten be danken. Namens de vereeniging bedank te de heer Caan hem hartelijk voor zijn arbeid. In zijn plaats werd gekozen dhr M. Reinhoudt. Dhr J. Remijnse, pen ningmeester, werd herkozen. De onder wijzer J. van Wijk behandelde het' onder werp: „De Bijbelsche geschiedenis op onze school". Biezelinge. Een 20-tal bijeenhouders uit Kapelle-Biezelinge kwamen bijeen in het gebouw „Algemeen Belang", alhier, voor een praatavond, onder leiding van den heer L. Verhulst. De heer F. P. de Graaf hield een lezing over „Bijenhouden", waarin hij het belang van bijen houden in deze streek uiteen zette, en de wijze waarop dit het best kan plaats hebben. Een zeer levendige bespreking volgde. Besloten werd een commissie van 3 leden in te stellen, om te trachten een onderafdeeling te vormen van de afdee- ling Noord- en Zuid-Beveland om des te beter de streekbelangen te beharti gen. Oude raten en was kunnen inge leverd worden bij den heer Dommisse alhier, tusschen 15 en 31 Maart, voor nieuwe kunstraat, dat haast niet meer te koop is. 's-H. H. kinderen. Alhier is een kerk koor opgericht onder leiding van den heer J. D. Glaser. (Belangeloos bericht.) Wil men tot goede koop geraken, Dan kope men in Midza-zaken; Gebruikt verstand Wordt Midza-klant! Er is ook premie bjj te maken. I I I I Spa; Laa Zuid'- en Noord-Beveland. De uitkering van deze week 3 Totaal aantal premies 39. Spaart Midza-bonnen, Laat er geen verloren gaan! I I I I I I I Heerenhoek. De burgemeester heeft tot leden van het burgerlijk armbestuur benoemd de heeren C. Verdonk, A. Men- heere en A. van den Dries Jacz. lerseke. Maandag a.s. zullen de 5 scholen weder geopend worden. Waloheren. Grljpekerke. Woensdagavond verga derde het Varkensfonds onder leiding van don heer Clarisse. Het verslag van 1 den penningmeester wees uit, dat er I per 1 Januari 1.1. in kas was f 87,23. 1 Besloten wordt tot dekking der nog uitstaande schuld en het vormen van eenig kasgeld, tot en met Mei a.s. te blijven betalen zooals over de maand Januari 50 et. per varken. Die leden, welke niet hebben voldaan aan hun verplichting „Het draagt elkanders Lasten" te helpen uitvoeren, zullen bjj weder toetreden als lid extra moeten betalen f 25,evenzoo die nu of later wenschen te bedanken voor het lidmaat schap der vereeniging. Het reglement wordt artikelsgewijze behandeld en op nieuw vastgesteld. Het Bestuur zal probeeren te komen tot erkenning der vereeniging. De af tredende bestuursleden Clarisse en Comejan werden herbenoemd. OFFIOnTELH LANDBOUWMRDEDËIRLINaEN. Vrouwenpolder. Dinsdagmiddag hield het Vleeschfonds haar jaarvergadering onder voorzitterschap van dhr S. de Visser. In het afgeloopen jaar waren er 6 ongelukken, waarvoor uitbetaald werd f 1128,65. De kas sloot met een batig slot. Dhr P. L. Koster werd als bestuurslid herkozen. De vleeschprys werd onveranderd vastgesteld. Een voorstel om vrouwelijk jongvee jonger dan een y2 jaar, in de verzeke ring op te nemen, werd bij stemming verworpen. 't Varkensfonds hield onder voorzit terschap van dhr J. Louwerse Pz. zijn jaarvergadering. In het afgeloopen boek jaar waren er 5 ongelukken. De kas sloot met een batig saldo. Dhr Jacob Polderman werd als be stuurslid herkozen. De spekprys werd onveranderd vastgesteld. Nóord-Beveland. Kamperland. Terwijl de vrouw van J. v. d. M. bezig was de wasch op te hangen, had ze het ongeluk uit te glij den en op zoodanige wijze op haar hoofd te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De brandstoffenschaarschte laat zich hier op zoodanige wijze gevoelen, dat men naar allerlei middelen zoekt om aan wat brandstof te komen. Haal de- men voorheen hout uit het duin, nu hierop strenge controle wordt ge houden, is dit onmogelijk geworden, waardoor men op andere middelen ging zinnen. Als ander middel vond men de boomen, die langs onze dijken staan, en dezer dagen zijn aan één dezer dijken enkele boomen omgezaagd. De politie stelde- onmiddellijk een onderzoek in met het resultaat, dat spoedig één der daders kon worden aangehouden. Helpen' veilig en vlug. Doos 10en 50ct. SPORTNIEUWS. 4520 SCHAATSENRIJDERS VOL BRACHTEN DEN ELSTEDENTOCHT. Een zeer hoog percentage van de ruim 5000 personen, die de vorige week zjjn gestart voor den Elfstedentocht, is er in geslaagd den tocht te volbrengen. Dit is het beste .bewijs voor de uit zonderlijk gunstige omstandigheden waaronder de tocht is verreden. Van de deelnemers aan den wedstrijd hebben 847 de finish bereikt en 3673 deelnemers aan den tocht zijn te Leeu warden gearriveerd. In totaal dus 4520 personen, die allen het elfstedenkruisje zullen ontvangen. Slechts ongeveer 10 procent van de deelnemers is uit gevallen. In deze nieuwe rubriek zullen voortaan elke week op denzelfden dag en op de zelfde plaats de verschillende maatrege len op het gebied van de bodemproductie en voedselvoorziening en wat daarmede direct verband houdt, worden toegelicht en besproken. De bekendmakingen door middel van de z.g. persberichten van de L.C.O., Pica en den Voedsel commissaris vinden op de gebruikelijke wijze doorgang. Daarin worden de maatregelen enz. di rect ter kennis van de landbouwers ge bracht. Het is van groot belang deze regelmatig te blijven volgen. De praktijk heeft echter bewezen, dat een eenvoudige toelichting op de publicaties zeker ge- wenscht is. Over het algemeen zijn de persberichten zoo kort mogelijk gehou den, in ambtelijken stijl opgesteld en het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat deze niet altijd door de boeren vol komen werden begrepen. Alhoewel dus ook deze rubriek „Officieel" is, zal toch worden getracht, de op het terrein van de bodemproductie en voedselvoorziening genomen maatregelen enz., in meer een voudige en voor een boer gemakkelijker leesbare taal, toe te lichten. Voorts zal van tijd tot tijd worden herinnerd aan vervaldata van toewijzingen en bonnen enz. en de sluitingsdata voor het inzen den van formulieren. Obk zullen in deze rubriek mededee- lingen worden opgenomen van landbouw-, tuinbouw- en veeteeltdeskundigen in on ze provincie, wanneer het noodzakelijk of wenschelijk is op bepaalde punten de aandacht te vestigen. Alle mededeelin- gen zullen door den betrokken deskun dige (consulent) worden geteekend. Tenslotte wordt voor de lezers de mogelijkheid geopend tot het stellen van vragen. Voorzoover deze van algemeene strekking zijn, zullen ze in deze rubriek worden beantwoord. Deze vragen moeten worden gezonden aan den Gewestelijken Persreferent bij den Provincialen Voed- selcommissaris voor Zeeland, Landbouw- huis Goes. Wij verwachten, dat deze rubriek de regelmatige belangstelling zal hebben van allen, die op eenigerlei wijze bij de voedselvoorziening werkzaam zijn en dat deze rubriek zal bijdragen tot een goede uitvoering van alle noodzakelijke maat regelen. De' P. V. C. voor Zeeland. Hier volgen thans de eerste officieele mededeelingen: Het scheuren van grasland. De medewerking van de Nederland sche boeren is tot dusverre ten aanzien van het scheuren van grasland prach tig geweest. Er werd vrijwillig een zeer groote oppervlakte ter scheuring opge geven; thans is daarvan reeds een groot percentage gescheurd. In sommige streken is dit vrijwel 100 pet., in andere streken is dit tengevolge van verschillende omstandigheden veel minder. Is in het algemeen de wil tot mede werking groot, in sommige gevallen en gelukkig behoort dit tot de uitzonderin gen, heeft het den schijn, dat deze wil niet aanwezig is. Het spreekt vanzelf, dat de voedsel voorziening van de Nederlandsche bevol king niet afhankelijk kan worden gela ten van deze onwil; met de noodige ge strengheid zal hier dan ook tegen wor den opgetreden. Degenen, die wel vrijwillig opgeven, of zij, wien de scheurplicht werd opgelegd en die tot dusverre aan de belofte niet voldeden of de plicht niet volbrachten zonder een redelijke oorzaak, zullen met de meeste gestrengheid worden aange pakt. De Bodemproductiewet biedt de moge lijkheid deze gebruiksgerechtigden een boete op te leggen van f 10.000 of een gevangenisstraf van 4 jaar; terwijl boven dien maatregelen kunnen worden geno men, waarbij de werkzaamheden op hun ne kosten kunnen worden verricht of/en het gebruiksrecht aan derden kan wor den overgedragen. Eerstdaags zal met de contröle wor den aangevangen en bij in gebreke zijn. zullen de noodige maatregelen worden voorbereid. Het kleine percentage onwilligen wordt daarom ook in hun eigen belang in ern stige overweging gegeven de noodige voorbereidingen alsnog ten spoedigste»te treffen. De Regeeringscommissiaris voor de Bodemproductie. Huisslachting varkens. Op 31 Januari 1942 dient de huis slachting van varkens beëindigd te worden. Enkel liefdadige instellingen kunnen onder de bekende voorwaarden nog varkens slachten. Mestvarkens. Reeds vroeger is gepubliceerd dat né, 31 Januari geen mestvarkens met een gewicht van 40 K.G. o f zwaarder op de bedrijven aanwezig mogen zijn. Fokzeugen en stamboekdek- beeren benevens jong fokmateriaal voor zoover men voor het houden daarvan een toewijzing bezit, mogen uiteraard wel aangehouden worden. Belanghebbenden dienen hiermede ter dege rekening te houden en onverwijld alle daarvoor in aanmerking komende varkens te leveren via den normalen handelaar. Biggen be neden 15 K.G. mogen ongemerkt geleverd worden. Meststieren en mestossen. In Zeeland is een afwijkende regeling getroffen betreffende het aanhouden van meststieren en mestossen. De ze dieren voorzoover geboren né 30 Nov. 1940 en vóór 1 Nov. 1941 mogen alle worden doorgehouden, onder voorwaarde dat ze gemest worden voor de Centrale op contract. Hiervoor wordt dus geen leveringsbewijs verstrekt. Wel wordt het thans geschatte gewicht in mindering ge bracht op de nieuwe aanslag, waardoor men vrijwel gelijkgesteld wordt met de veehouders die de jonge ossen en stieren s vóór 1 Febr. 1942 aan de Centrale zullen leveren of reeds hebben geleverd in min dering op de nieuwe aanslag. In dit verband zij er op gewezen dat het prijzenvraagstuk voor vee thans bij een desbetreffende commissie in behan deling is. Men mag aannemen dat do prijzen, die de Centrale in de toekomst zal betalen voor slachtvee gunstiger zul len zijn dan de huidige. Het aanhouden van meststieren of -ossen geboren op of né. 1 Nov. 1941 zal sterk beperkt worden. Het overgroote deel zal aan de Centrale geleverd moe ten worden als nuchter kalf. Overigens gelden dezelfde voorwaarden als voor dieren geboren vóór 1 Nov. 1941. Alle stieren moeten geschetst worden. Dit geldt ook voor de meststieren. Ossen behoeven niet te worden geschetst. De rundveehouders in Zeeland zullen binnenkort een volledige toelichting per circulaire ontvangen van de L.C.O. Alvorens maatregelen te treffen gelie ve men die toelichting af te wachten en goed door te lezen. Schapenlevering. Door de Centrale is bepaald dat boven de reeds ontvangen aanslag voor hamels, rammen en andere schapen (mestscha- pen) een nieuwe aanslag zal worden op gelegd voor circa 20 pet. van de ru briek „Fokooien vóór 1941 geboren" aan de hand van de inventarisatie van De cember 1941. De norm van 20 pet. komt ongeveer overeen met het aantal scha pen dat per jaar niet meer voor de fok kerij geschikt blijkt te'zijn. - De levering zal moeten geschieden in het tijdvak September/December 1942 of vroeger. Het is van belang dat de Scha penhouders geen schapen verkoopen al vorens zij wetep wat geleverd dient te worden. Verkoopt men toch dan kan men bedingen dat de schapen t.z.t. op ver- koopers naam geleverd worden. Over eenige dagen zullen contracten beschik baar gesteld worden. Indien de naam van den verkooper hierop vermeld is, zal een -copie gelden als leveringsbewijs. Hooi voor particuliere paardenhouders. Wij meenen er goed aan te doen den particulieren paardenhouder er nogmaals op attent te maken, dat zij, die voor hun paarden hooi moeten koopen van een erkend hooihandelaar, hiervoor ten spoedigste een toewijzing dienen aan te vragen ten kantore van den Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland, Land- bouwhuis Goes. Zij dienen er op berekend te zijn, dat aanvragen, die nd 7 Februari worden in gediend waarschijnlijk niet meer in.be handeling kunnen worden genomen. Particuliere paardenhouders, die voor het huidige stalseizoen nog hooi wen schen te koopen van een handelaar, doch nog voor enkele weken hooi in voor raad hebben, "dienen toch nu reeds vóór 7 Februari a.s. een aanvrage voor een toewijzing in te dienen. Zooals reeds eerder is gepubliceerd, moet bij een aanvrage om een toewijzing hooi worden opgegeven: a. het aantal aanwezige paarden; b.' de hoevéelheid aanwezig hooi in kg.; c. de gewenschte hoeveelheid hooi in kg. Indien het hooi rechtstreeks van te lers kan worden betrokken, mag dit zonder meer vervoerd worden. Hiervoor behoeft dus geen aanvrage te worden ingediend. Kunstmest Stikstof bonnen voorzien yan op druk No. 4 verliezen hun geldigheid op 15 Februari a.s. Voor zoover deze bon nen nog niet bij den leverancier zijn in geleverd, moet men daarmede niet tot den uitersten datum wachten, maar ze eenige dagen voordien inleveren. De han delaar is dan zeker in de gelegenheid om de bonnen op zijn beurt tijdig bij het Kunstmestdistributiebureau in te leveren. Fosforzuurbonnen voorzien van opdruk no. 4 en 5 blijven geldig tot 15 April a.s. Kalibonnen met opdruk B.T. blij ven eveneens tot 15 April a.s. geldig. Voor verloopen bonnen wordt geen re tributie gerestitueerd) evenmin worden ze omgeruild tegen geldige bonnen. Herziening toewijzing 1941/1942. De aanvraagformulieren hiervoor, waarvan sprake was in een perspublica tie van 10 Jan. j.l. zijn nog niet be schikbaar. Als alles meeloopt, zullen ze in het begin van de volgende week (26/31 Jan.) bij de plaatselijke bureau houders (P.B.H.'s) verkrijgbaar zijn. Be langhebbenden moeten er nog rekening mee houden, dat de formulieren uiterlijk op 15 Februari a.s. in het bezit moe ten zijn van den Prov. Voedselcommis saris, en niet pas op 1 Maart zooals in het persbericht van 10 Januari stond. Motorbrandstof. Over de maand Januari zijn aan alle bedrijven, die zelf hun producten dor- schen, de laatste benzine- en gasolie-toe- wijzingen gezonden, zoodat zij hiermede hun totale toewijzing hebben ontvangen. Met de in totaal toegewezen benzine of olie moeten dus nu alle producten kun nen worden afgedorschen. De toewijzin gen zijn over het geheele seizoen bere kend naar een -norm van plm. 20 L. per ha. Bedrijven, die met deze norm niet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2