U bespaart tijd en geld Kerk en School Adm. van „De Zeeuw" Goes Burgerlijke Stand Gemengd stoken van brandstoffen. KOERSEN Australië, het jongste en het oudste werelddeel. Hoe staat het met onze tabak? Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Ermelo (vac. J. J. Timmer), H. A. Labrie te Wapenveld (Gld.) Aangenomen: naar Meteren en Eist, Gld. (toez.), F. j. Sinke te Lan- gerak (Z.-H.). Bedankt: voor Brakel (toez,), G. Haring te Goedereede; voor Pingjum en Zürich, Fr. (vac. J. M. Roelofsen), cand. L. Hoving te Oldekerk (Gr.); voor Zui len (vac. P. C. de Groot), A. W. Lazon- der te Nieuw-Vennep. Doopsgezinde Broederschap. Aangenomen: naar Winterswijk, Mej. Ds J. M. Eelman te Oudebildt- zyl (Fr.) t Hulppredikers. Geref. Kerken: aangenomen naar Nykerk cand. P. H. Pellicaan te Amsterdam-Oost, die bedankte voor een zelfde benoeming te Sassenheim. Dr ti. G. Noordijk. By beschikking van den Secretaris- Generaal van het Departement van Op voeding, Wetenschap en Kuituurbescher ming is aan Dr D. G. Noordijk, inspec teur van het onderwijs in algemeenen dienst, met ingang ,van heden de per soonlijke titel verleend van raadsadvi seur by het Departement van Opvoe ding, Wetenschap en Kuituurbescher ming. Rijksbeurzen. De secretaris-generaal van het depar tement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ouders of ver zorgers van jongelieden met behoorlijken aanleg, die niet geheel bij machte zijn een opleiding aan een dagschool voor lager nijverheidsonderwijs te bekostigen, indien zij ter tegemoetkoming in die kosten gedurende het schooljaar 1942/ 1943 voor een Rijksbeurs in aanmerking wenschen te komen, zich bij gezegeld verzoekschrift tot Departement, afdee- ling N.O., kunnen wenden. Deze verzoekschriften moeten worden ingezonden, voor zoover het de oplei ding be,treft aan een school, waarvan het schooljaar omstreeks 1 April aan vangt, vóór 15 Februari 1942, en voor zooveel het een opleiding betreft, welke aanvangt omstreeks 1 September, vóór 1 Mei 1942. Verzoekschriften, welke na bovenge noemde data het departement bereiken, kunnen niet meer voor behandeling in aanmerking komen. Afdrukken van de „Regelen", volgens welke de toekenning van deze beurzen (rentelooze voorschotten) geschiedt, zijn tegen betaling van f 0,10 verkrijgbaar bij de Rijksuitgeverij te 's-Gravenhage. Tevens brengt de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming ter kennis van belanghebbenden, dat per sonen met een buitengewanen aanleg voor de studie, die niet in staat kunnen (D.N.B.) Kolonel Galland onderschei- Jen. Hitier heeft kolonel Galland het Eikenloof met de Zwaarden en de Bril- lanten van het Ridderkruis van het IJze ren Kruis verleend. In tegenwoordigheid van generaal- veldmaarschalk KeiteL en generaal-veld- maarschalk Milch reikte Hitler in zijn hoofdkwartier den verdienstelijken jacht- vlieger als tweeden officier der Duitsche weermacht, de hoogste Duitsche onder scheiding voor dapperheid uit. Kolonel Galland heeft in luchtgevechten 94 te genstanders neergeschoten, De meeste dezer overwinningen behaalde hij in den strijd tegen Engeland. Na den dood van kolonel Mölders werd hij als diens opvolger benoemd tot in specteur der jachtvliegers bij den staf van het luchtcommando. (D.N.B.) De Britsche torpedojager „Thanet" is aan de Oostkust van Ma- lakka door strijdkrachten der Japan- sche marine in den grond geboord. Een deel der bemanning is door Japansche schepen gered. BERLIJN (D. N. B.). Britsche vlieg tuigen boven Duitéchland. In den afge- loopen nacht hebben Britsche bommen werpers bonimen laten vallen op plaat sen m Noordwest-Duitschland. In woon wijken ontstond schade aan huizen. De burgerbevolking leed eenige verliezen san dooden en gewonden. Voor zoover thans bekend is, werd één Britsch vlieg tuig neergeschoten. Het zal den brandstoffenhandelaar in het algemeen niet mogelijk zijn aan alle wenschen van zijn afnemers, wat betreft de soort, kwaliteit en afmeting van de brandstof, te voldoen, aangezien de telkens beschikbaar komende ver schillende soorten brandstof zoo rede lijk mogelijk over het publiek moeten Worden verdeeld. Reeds eerder is hier op de aandacht gevestigd. Teneinde het publiek in staat te stel len de brandstoffen, welke zij zullen ontvangen, zoo .doelmatig mogelijk te gebruiken, volgen hieronder eenige aan wijzingen betreffende het gemengd sto ken van brandstoffen. Eierbriketten of eierkolen worden ge maakt van anthraciet-fijn en pek. Stookt men nu eierkolen ondeskundig, dan zal het pek zich in de kachel af letten en in het gijzonder de rookgas- worden geacht hun studiekosten te be talen en die gedurende den cursus 1942 1943 voor een Rijksbeurs (renteloos voorschot) ter tegemoetkoming in die kosten in aanmerking wenschen te ko men, met uitzondering van: 1. studenten aan de Rijksuniversitei ten en de Technische Hoogeschool te Delft, die reeds vóór 1 Mei 1942 één of meer academische examens aan die inrichtingen van onderwijs hebben af gelegd of .zullen afleggen, welke ge gadigden hun aanvragen moeten indie nen bij het college van curatoren der inrichtingen van onderwijs, waaraan zij studeeren (studenten aan de Rijksuni versiteit te Utrecht moeten in hun ver zoekschrift vermelden de richting van hun studie (groep der vakken)); 2. hen, die aan een inrichting van kunst studeeren, en 3. hen, .die aan een inrichting tot op leiding van onderwijzer(es) of hoofd onderwijzer (es) studeeren, zich vóór 1 Maart 1942 per gezegeld adres tot zijn departement, afdeeling V.H.M.O., moeten wenden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ook zij, die thans nog geen eindexa men hoogere burgerschool of gymna sium hebben afgelegd, doch niet 1 Sep tember 1942 een beurs wenschen voor de studie aan een universiteit of hooge school, hun request eveneens vóór 1 Maart 1942 moeten indienen. Aan degenen, die zich aanmelden, wordt een staat gezonden, by de terug zending waarvan een verklaring omtrent de afstamming moet worden overgelegd, waarvoor een formulier bij den staat zal worden gevoegd. De adressen, welke na genoemden da tum bij het Departement inkomen, kun nen niet meer in behandeling worden genomen. Exemplaren van de .Regelen in zake de Rijksbeurzen", volgens welke de beur zen (rentelooze voorschotten) worden verleend, zijn tegen betaling van f 0,10 verkrijgbaar bij de Rijksuitgeverij te 's-Gravenhage. Hoofd afdeeling H. O. Dep. van Opvoeding. Jhr. Mr. L. P. D. op ten Noort, hoofd ambtenaar voor bijzondere diensten bij het Departemena van Justitie, is met in gang van 1 Febr. 1942 benoemd tot ad ministrateur, belast met de leiding van de afdeeling Hooger Onderwijs, bij het Departement van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming. Benoemingen. Benoemd tot onderwijzer (es) aan de Marnix-school te Amsterdam, mej. J. T. Boomsma, aldaar (kw.m.a.) aan de Chr. school Vijverhof te Voor burg, mej. J. v. Leeuwen en mej. H. B. Visser (kw.m.a.), beiden aldaar. Benoemd tot hoofd der Chr. Kleuter school te Eindhoven, mej. J. E. de Jongh te Vlissingen (tijd.) De Burgemeester van Kloetinge heeft tot kw.m.a. aan de O.L. school toe gelaten, mej. S. Glas te Kapelle- Biezelinge. circulatie van een haard vervuilen en verstoppen. Dit bezwaar wordt vermin derd als men de eierkolen mengt met anthraciet (of met magere kolen). Men bereikt het beste resultaat als de stukgrootte van de anthraciet onge veer gelijk is aan die van de eierkolen. Men moet de eierkolen telkens bij kleine hoeveelheden op het vuur bren gen en pas weer opnieuw bijvullen als de bovenste laag gofed doorgebrand is. Na eiken keer bijvullen moet men het vuur een oogenblik flink laten doorbran den en het dan pas temperen, aange zien de teerbestanddeelen dan grooten- deels zijn verdwenen. Cokes heeft een hooge ontstekens- temperatuur en het gevolg hiervan bij het stoken van cokes is, dat een cokes- vuur, als men het tempert, snel dooft.- Tempert men dus een kachel, welke met cokes wordt gestodkt op de normale wijze, zooals men bij het stoken van anthraciet gewend is, dan zal het vuur den volgenden morgen uit zijn. Tempert men bij het stoken van cokes het vuur gedurende den nacht minder sterk, dan loopt men het risico, dat de kachel den volgenden morgen geheel leeggebrand is. Bovendien bestaat de kans, dat men bij het stoken van cokes de kachel of haard stuk stookt. Dientengevolge kan men cokes onvermengd in het algemeen dan ook- eigenlijk alleen stoken in sala manderkachels, welke voorzien zijn van een vuurvaste binnenbekleeding. Het bovengenoemde bezwaar van co kes verdwijnt als men de cokes mengt met anthraciet of magere kolen van een zelfde stukgrootte. Men dient er op te letten, dat men deze brandstoffen deug delijk door elkander mengt. Men kan cokes ook vlotter laten door branden door vermenging met eierkolen. De cokes moet ongeveer even groot zijn als de eierkolen. Esskolen, ook wel kachel- of keuken nootjes of half of driekwart-vetnootjes genaamd, bezitten bakkend vermogen. Men bemerkt dit hieraan, dat de ess- nootjes, als ze warm worden, aan el kander bakken en een koek vormen boven op het vuur. Bovendien geven ze, doordat ze meer gas bevatten dan an thraciet en magere kolen, meer last van roetvorming. Béide bezwaren kan men verminderen door de gasnootjes te men gen met anthraciet of cokes. Anthracietnoten 1 hebben een afme ting van 50 tot 80 mm en anthraciet noten 2 van 30 tot 50 mm. Aangezien deze beide afmetingen dus grooter zyn dan de gebruikelijke anthracietnootjes 3 (20 tot 30 mm) is de ruimte tusschen de enkele stukken grooter, met het ge volg, dat de nootjes 1 en 2 in een kachel of haard meer lucht doorlaten dan nootjes 3. Heeft men dus een stook inrichting, waarvan de luchttoevoer niet op deugdelijke wyze regelbaar is (bijv. doordat de onderdeur slecht sluit), dan stookt men met anthracietnoten 1 en 2 minder zuinig. Ditzelfde geldt voor de grovere afmetingen cokes, n.l. cokes 1 en 2. Men kan dit bezwaar ontgaan door bij de anthracietnoten 1 of 2 of bij de cokes 1 of 2 anthracietnootjes 3 te mengen of door via een koudeluchtope- ning in de pijp valschen trek te geven, waardoor het vuur extra getemperd wordt. Van turf is als huisbrandstof 't meest ge schikt de z.g. baggerturf, daar deze nog al vast van samenstelling is en niet al te snel verbrandt. Turf moet men even als eierbriketten, bij kleine hoeveelhe den tegelijk op een goed doorgebrand vuur brengen, daar anders hinder van teerafzetting wordt ondervonden. Om deze reden is turf dan opk alleen te sto ken in salamanderkachels of fornuizen en niet in haarden. Als men de kfachel gedurende den nacht wil laten doorbranden, kan men deze het best brandende houden door ge durende den nacht 'alleen anthraciet, eierbriketten of bruinkoolbriketten te stoken. Overigens kan men een met turf gestookte kachel zonder veel bezwaren gedurende den nacht laten uitgaan, daar de'turf den volgenden morgen gemakke lijk weer kan worden aangestoken. In centrale verwarming kan men zeer goed cokes, gemengd met persturf sto ken. VOORKOM LEKKAGES! Als groote hoeveelheden sneeuw opge hoopt liggen in goten, op balcons, daken en platten, waar het dooiwater niet kan wegloopen, omdat de afvoerpijpen en vergaarbakken nog bevroren zijn, zal het gevolg zijn, dat die goten, balcons, da ken en platten gaan overloopen en lek kage kan ontstaan. Het herstel van de daardoor ontstane schade aan plafonds, behang, meubelen, enz. brengt hooge kosten met zich mede. Bovendien zijn de meeste materialen schaarsch, soms zelfs heelemaal niet meer verkrijgbaar. Voorkomen is beter dan genezen. De eenvoudigste manier om zich tegen alle kwade gevolgen te vrijwareü is de vol gende: schep tijdig de sneeuw van dak, plat of balcon af, maak te goten vrij en ontdooi de afvoerpijpen en vergaar bakken door het ingieten van heet wa ter of pekelwater.:iDoor het opvolgen van dezen raad zal men zich veel last en ongemak kunnen besparen. van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de Incasso-Bank N.V, kantoor Goes, Klokstraat 9, Tel. 2001 en 2410. Woensdag 28 Januari 1942. V. K. Heden 4 Nederl. 1940 I IOIV18 101%. 4 Nederl. 1940 II 10015/ia 100% 4 Nederl. 1940 m.b. 10172 10171B 4 Nederl. 1941 1 1007/s 1007s 3y2 Nederl. 1941 97%. 9772 3 Nederl. 1937 90% 90"/1. 3—3% Nederl. 1938 94 955/s 3% Ned.-Indië 1937 I 88V2 887a Koloniale Bank I66V2 168 Ned.,lnd. Handelsbank 108 1097a Cert. Ned. Handel Mij. 130 132 A. K. U. 155 1567a Van Berkel's Patent 135)4 135% Cert. Calvé Delft 123 122 Fokker 220 219 Cert. Leverbrothers 172% 172 Philips Lampen 291 288% Pref. idem 186 186% Kon. Olie 261 255 Amsterdam Rubber 207 203 Bandar Rubber 150 150 Deli Batavia Rubber 155 153 Serbadjadi 89V2 90% V. I. C. O. 133 132 Holl. Amerika Lijn 138 136 Kon. Boot 1747a 171% Ned. Scheepv. Unie 165 16272 Rotterd. Lloyd 139V2 137 Mij. Nederland 14.1)4 140 H. V. A. 334 326 Javasche Cultuur 188 190 N. I. S. U. 188 191 Verg. Cultuur 94 927a Deli Maatschappij 190 185 Senembah 167 16l7a- 4|% Bataafsche Olie 100% 1007i. 3% idem 88% 89% Amsterd. Bank 146 B. 147 Incasso-Bank 1S7V2 13972 Rotterd. Bank 1547a 157 6 pref. Leverbros 143% 1437a Twentsche Bank 155% 157 Nat. Bez. De Schelde 130V2 129% Ned. Gist en Spir. 534% Van Gelder's Popier I68V2 1677a Wilton Feijenoord 246 245% Hessa Rubber 10870 111 Amsterd. Balast 228 Blaauwh. Vriesseveem 117 115% De lagere opening voor Indische waar den wekte den indruk, dat de baisse grootendeels tot dekking was overgegaan. De beurs had dan ook een zeer stil voor komen. Van de zijde van het publiek be stond een bescheiden vraag naar Indi sche georiënteerde fondsen. Hieraan was het voornamelijk toe te schrijven, dat tot middenbeurs eenig herstel intrad. Na dien was de markt aan zich zelf overge laten, hetgeen tot eenige koersafbrokke- ling leidde; Aand. Kon. Olie opende bij een koers van 259 pet. een tweetal procenten be neden gisteren. Hierna zakte de koers verder door tot 255 pet., waarna het peil van uitgang weer bereikt werd. Hierna liep de noteering wederom tot 255 pet. terug. Aand. Amsterdam Rubber waren even eens wat zwakker geopend. Het koers verloop was evenredig aan dat van aand. Kon. Olie, hetgeen op een enkele uitzon dering na eveneens op de overige Indi sche waarden van toepassing was. Aand. Amsterdam Rubber bewogen zich tus schen 202 en 206 pet. en waren per sal do evenals aand. Deli Batavia Rubber ca. 3 pet. lager. Aand. H.V.A., die gisteren ca. 15 pet. koersavans konden boeken, moesten bij den aanvang reeds 5 pet. prijsgeven. In het verdere verloop liep de noteering ver der terug, zoodat ten slotte het verlies een achttal procenten beliep. Aand. Java Cultuur en Nisu lagen vast in de markt. Van de Tabakken hadden Senembah het grootste verlies te incasseeren. Cert. Deli Mij. waren aanvankelijk iets zwak ker gestemd. Nadat de noteeripg tot 185 pet. was gedaald, was een erikel stukje vraag voldoende om herstel van een drie tal procenten teweeg te brengen. De algemeene zwakkere tendenz was eveneens van invloed op de Scheepvaart waarden. Aand. Ned. Scheepv. Unie fluc tueerden tusschép 161 en 163 pet., terwijl de koersvariaties bij de overige fondsen eveneens gering waren. Op de logale markt moesten aand. Philips' het gisteren behaalde koers avans prijsgeven. Het verloop bij de ove rige waarden was onbelangrijk. De beleggingsmarkt gaf ook al niets bijzonders te aanschouwen. Zoowel de Nederlandsche als Indische Staatsleenin- gen waren vrijwel onveranderd. Part. Bew. Belegging Nederl. f576 door uw advertentxën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de MUZIEK VAN DEN WINTERNACHT. Het gebeurde in Lunteren De bewoner van een landhuis toog met zijn echtgenoote al vroeg naar bed, om dat vuur en licht in deze tijden kostbare dingen zijn, waarmede de uiterste zui nigheid dient te worden betracht. Voor dat het hoofd des gezins het sein had gegeven voor het vertrek naar hoogere regionen, wierp hij nog even een blik naar buiten, waar de maansikkel koud glansde in den helderen Januarihemel. Maar daaronder, laag langs den einder, zat een duidelijk zichtbare wolkenbank, hetgeen den man, weer binnengekomen, optimistisch deed verklaren: „Let eens op, er zit ander weer in de lucht! Stren ge heeren regeeren niet lang Eenigen tijd, nadat de echtelieden on der de dekens gekropen waren, bromde hij voldaan: „Hoor je dat, vrouw?" „Ja", sprak zij, „ik hoor wel iets, maar wat is het?" „Heb ik toch wel gezegd", bromde hij terug, ,,'t weer is omgeslagen, het dooit Hoor het water door de regenpijp. De fijnste muziek die er isWat een ge luk, dat 't gedaan is met die kou..,...". Den vólgenden ochtend. Buiten is het nog donker, in huis nog koudFluks gaat de heer' des huizes de trap af om water voor de ochtend thee op te zetten hij neuriet; net leed van bevroren en de last van afgesloten waterleidingen is voorbij. En dan ineens een kreet van ontzetting, een gesmoord geroep om hulp. De echtgenoote snelt de trap af en als haar tastende hand den schakelaar van het licht in de keuken gevonden heeft, ziet zij aan den anderen kant van den drempel haar man met een pijnlijk gezicht en een starre uitdrukking'in de oogen op den vloer liggen Zelf staat ze sprakeloos: de keuken is omgetooverd in een glinsterend ijspaleis, prachtige pegels hangen aan de lamp, den tafelrand, de zoldering, en de vloer glinstert als een ijsbaan: de verrader lijke ijsbaan, waarop haar gemaal zyn evenwicht, verloor. Boven de keuken lag de badkamer en eep over de geheele lengte gesprongen waterleidingbuis was de oorzaak van de aangename illusies en de daarop gevolg de smartelijke ontnuchtering, de illusies van dooi en een zoel neerruischenden re gen, de ontnuchtering bij den aanblik van de in een fantastische ijsgrot her schapen keuken(N. R. C.). Het kleinste van de vijf werelddeelen is buitengewoon dun bevolkt. Deze be volking ondervindt alle nadeelen van de groote afstanden, van de harde levens voorwaarden, van de sterk opgeschroef de sociale politick en ten slotte ook van de sterk wisselende opbrengst van en kele der voornaamste producten. Dit alles heeft ongetwijfeld den lust aange wakkerd om dienst te nemen bij het le ger; voor den Australiër en den Nieuw- Zeelander vormt de oorlog een „gezonde afleiding". Op het oogenblik zal men er ginds wel eenigszins anders over denken. Austra lië, gelegen aan de andere zydë van den wereldbol, ligt thans zelf aan den rand van het oorlogsgebied. De Australische regeering heeft er in haar verklaringen geen twijfel aan laten bestaan, dat zy den toestand als zeer ernstig beschouwt. Australië ligt op niet meer dan 600 km afstand van den Maleischen archipel, die de Zuid-Chineesche Zee naar het Zuiden afsluit. Het dichtst by den Equator liggende deel des lands, Noord-Australië, staat het sterkst bloot aan vijandelijke aan vallen. Hier ligt ook Port Darwin, soms ook Palmerston genaamd. Port Dorwin is in den loop van de laatste tientallen jaren uitgebouwd tot zeevesting en werd dikwijls vergeleken met Singapore, Hongkong en Manilla. Noord-Australië is een eenzaam, woest gebied, dat 'dik wijls het karakter van een woestijn aan neemt. Aan de kust daarentegen heerscht een vochtig-tropisch klimaat, dat voor den Europeaan moeilijk is te verdragen. In het jaar 1800 had Australië slechts 5200 inwoners, in 1861 1.170.000 en in 1936 bijna 7 millioen. Aangezien het land een oppervlakte heeft van 7.700.000 vierkante kilometer, telt het nog niet één inwoner per vierkanten kilometer. Het werd ontdekt in. 1605; doch aan vankelijk werd er weinig notitie van ge nomen, omdat er weinig animo bestond, zich in het verre, vreemde land te ves tigen. In 1788 liet de Engelsche regee ring er een strafkolonie aanleggen op de plaats, waar zich thans de moderne havenstad Sidney bevindt, die in 1939 al leen reeds 1.300.000 inwoners had. In de 19e eeuw, toen de bevolking van de Europeesche landen zoo onrustbarend toenam, besloot de Engelsche regeering van Australië en Nieuw-Zeeland werke lijke Britsche kolonies te maken. Toen in 1850 goud werd ontdekt, nam het aantal inwoners zienderoogen toe. Het duurde niet lang, of de Aziaten werden uitgesloten van de immigratie. Ook aan blanke immigranten werden hoogere eischen gesteld. De landbouw, in den meer strikten zin des woords ge nomen, heeft zich slechts ten deele kun nen ontwikkelen in Australië. Meer dan een derde der bevolking woont in de groote steden. De landbouw wordt in hoofdzaak in het groot beoefend; zij be weegt zich voornamelijk op het gebied van de schapenfokkerij en den graan bouw. Australië kan zich er op beroemen, dat het tegelijk het jongste en het oudste werelddeel is: jong door zijn ontdek king, oud door zijri fauna en flora. Men heeft berekend, dat 85 pet. van de Au stralische inheemsche planten nergens anders ter wereld voorkomen. In de die renwereld vindt men dieren, die elders reeds lang zijn uitgestorven. GOES. Geboren: Jan Pieter, z.v. A. A. Verburgh en E. v. Oost. Overleden: C. van Leussen, 57 j., echtg. v. P. Roose; J. W. van der Rest, 14 d. Hoe staat het mét onze tabak? Een brandende vraag die rookend Nederland eiken dag stelt. De beschikbare voorraden zijn inder daad gering. De eigen oogst telt nauwe lijks mee: in het laatste normale produc tiejaar gebruikten we 31% millioen kg. aan tabak, terwijl onze eigen teelt, on geveer 45000 kg. opbracht, iets meer dan 1/10 procent. Er is dus niet veel meer, maar wat er is moet eerlijk verdeeld wor den. De detaillisten werden reeds meer malen gemaand tot stipte naleving van de hun gegeven aanwijzingen en er werd bepaald, dat alle aanwezige voorraden door den winkelier verkocht moeten wor den. Ook aan diegenen, die niet tot de normale klanten gerekend kunnen wor den. Echter is het bijna onmogelijk om alle fabrikanten groot- en kladnhandela- ren en grossiers te controleeren, en zoo kan het gebeuren, dat een gedeelte van de beschikbare voorraden in handen van den z.g. „zwartenhandel" valt. Toch dient te worden gezegd, dat zon der de tijdig doo/ de overheid genomen maatregelen de aanwezige tabaksvoor raden en producten in veel sterker mate dan thans het geval zou zijn, in ver keerde handen was terecht gekomen. Hoe zal het echter verder gaan. Het antwoord is niet direct hoopvol. Bij afnemende kwaliteit en geringer productie zullen de rookartikelen steeds duurder en schaar- scher worden. Wat er is, dient thans eerlijk verdeeld te worden. De overheid gaat voort zoo goed mogelijk de belangen van een ieder te behartigen, maar ook de fabrikanten, grossiers, handelaren en winkeliers die nen in deze hun medewerking te verlee- nen. Gemeenschapszin gaat voor tijde lijke eigenbaat! (Nadruk verboden.) WAT TE DOEN MET BEVROREN LEVENSMIDDELEN? Bij zware vorst komt het helaas maar al te dikwijls voor, dat zelfs indien alle voorzorgsmaatregelen in acht worden genomen, levensmiddelen tijdens het ver voer of tijdens den opslag bevriezen. In de eerste plaats geldt dit voor aard appelen en groenten. Hoe kunnen wij die levensmiddelen nu ontdooien en weer voor het gebruik geschikt ^maken? Bij de bevroren aardappelen begint men met de voor het verbruik genoo- digde hoeveelheid aardappelen 12 tot 24 uur in koud water op een vorstvrije plaats te zetten. In dien tyd ontdooien de aardappelen en staan tevens iets van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3