Christelijk Dagblad voor Zeeland Onze woningbouw. Binnenland DAGKALENDER. DONDERDAG 29 JAN. 1942 56e JAARGANG - No. 100* Activiteit van de Duitsche luchtmacht - De Japanners naderen Singapore - Hevige lucht aanvallen op plaatsen In Ned. Oost-lndië - Amerikaansche troepen In Ierland. De strijd in Ned. Oost-lndië, Drie maal per week aardappels in de schil. Bureaux lenge Vorststraei 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY longe ©islstraai 34 en Noord weg 155 Directeur-Hoofdredacteur A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs''Jf 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent per regel Gverige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel JCIelne edvertentlën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter oj motto 10 ct. extra Bij contract belangrl|ke korting Geen gemakkelijk onderwerp in dezen tijd. Immers ieder zal bij eenig nadenken moeten erkennen, dat wij ons thans ook op dit gebied beperking en soberheid moeten opleggen. Tal van factoren zijn oorzaak, dat verschillende wenschen en verlangens'op dit oogenblik/hiet kunnen worden verwezenlijkt. Maar dit mag er 'niet toe leiden, dat wij nu maar met de handen in den schoot gaan zitten. Dat willen ook aller minst de autoriteiten, onder wie de wo ningbouw ressorteert. Het m o g e 1 ij k e moet worden gedaan en de kansen, die er nog zijn, moeten worden aangegrepen. In verschillende plaatsen, ook in ons gewest, zijn in dezen oorlogstijd wo ningen verrezen. Daarbij denken wij in de eerste plaats aan gemeenten, die door het oorlogsgeweld getroffen zijn, waar een' loffelijke activiteit valt waar te ne men om in snel tempo te herbouwen. Voor wat men in plaatsen als Middel burg en Yerseke onderneemt, past een woord van hulde. Er blijkt uit, dat onze volksgeest nog gezond is en dat men zich van de slagen zoo spoedig mo gelijk tracht te herstellen. Maar ook in andere gemeenten, waar in de Meidagen van 1940 geen of slechts geringe verwoestingen werden aange richt, zijn ên worden nog voordurend huizen gebouwd. Als voorbeeld noemen wij G o e s, waar de woningvoprraad den laatsten tijd belangrijk is gestegen. Ook hiervoor willen wij, uit het oog punt van het algemeen belang, groote waardeering uitspreken. Immers het volksbelang is ten nauwste bij den wo ningbouw betrokken. Een woningtekort het verleden heeft dit bewezen leidt tot allerlei misstanden en benadeelt in ernstige mate het volkswelzijn Het gaat hier om groote sociale, economische en zeddïijke belangen. Ir. van Beusekom, berekent in „Gemeentebestuur" den noodzakelijken aanbouw op 32.000 woningen per jaar. Om de fouten van het verleden te vermijden, dringt hij aan op instelling van een bouwprogram, waarbij in 10 jaar de ach terstand wordt ingehaald en weer een even groot reserve moet zijn gevormd als in 1939 aanwezig was. Gedurende de jaren 1924 tot en met 1939 zijn in Nederland ongeveer 660.000 nieuwe woningen gebouwd. In dezelfde periode zijn ongeveer 100.000 bestaande woningen verdwenen (20.000 onbewoon baar verklaarde en 80.000 gesloopt ten be hoeve van de uitbreiding van bedrijven, openbare werken enz.). De productie zou in de 10 jaar, waar voor het bouwplan geldt, gesteld moeten worden óp 500.000 woningen. Wanneer de aanbouw van een kleine 50.000 woningen per jaar gedurende een bepaalde periode noodzakelijk wordt ge acht, moet deze aanbouw geschieden vol gens een weloverwogen plan. Voor een deel zal de bouw door het particuliere bedrijf geschieden, voor een deel echter zal een actief ingrijpen van de overheid noodzakelijk zijn. Hoe en waar dit zal moeten geschieden, zal tevoren moeten worden overwogen. Er zal moeten wor den nagegaan, waar de achterstand het grootste is en waar de opruiming van krotten het eerst moet worden aange pakt. Dat dit laatste ook in Zeeland noodig is, is wel zeker: Nog niet zoo lang ge leden is gewezen op slechte woningtoe standen in Zeeuwsch-Vlaamsche ge meenten en in Zeeuwsche visschersplaat- sen. Het is nu nog wel uiterst moeilijk om te zeggen, of het program, dat Ir. van Beusekom zich gedacht heeft, in de prac- tijk geheel uit te voeren zal zijn. Veel is nu nog onzeker en duister. Maar dat er goede leiding Wèrdt ge geven door middel van plaatselijk uit breidingsplan, streekplan en nationaal plan is zeker noodzakelijk. Dat zal opeenhooping van woningen hier en hui zentekort ddér, voorkomen. Dat kan ook beletten, dat er b.v. een gebrek aan arbeiderswoningen en aan woningen voor groote gezinnen zou ont staan. Er moet straks geen chaos op di.t zoo belangrijke terrein heerschen en het ergerlijke feit, dat een vader van een tal rijk gezin geen huis kan huren, mag niet meer voorkomen. Alleen maar, de leiding moet vooral niet strak bureaucratisch zijn. De groote lijnen dienen van bovenaf getrokken te worden, maar in de nadere uitwerking is menige soepelheid en een inschakeling van alle krachten onmisbaar. Bijslag voor aan huis bezorgen van kolen. Naar de gemachtigde voor de prezen mededeelt, zal het den handelaren in brandstoffen tot nader bekendmaking geoorloofd zijn bij het aan huis bezor gen van brandstoffen een bijslag van 10 cent per H.L. extra te berekenen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Een aan de Zuidkust van d e Krim gelande groep van vijande lijke strijdkrachten is in gevechten van eenige dagen op een kleine rest na vernietigd. Op vele punten aan het Oostelijke front deden de Duitsche troepen geslaagde plaat selijke aanvallenzij maakten pant serwagens, kanonnen en ander oorlogsmateriaal buit of vernietig de het. Voor Leningrad heb ben afdeelingen der Waffen-S.S. bij een pioniers-aanval 58 vijande lijke bunkers en posten vernietigd. De luchtmacht viel met succes troepenbewegingen, aanvoer-eolon- nes, spoorwegen en steunpunten voor -de vliegtuigen der Sowjets aan. In Noord-Afrika weder- zijdsche verkenningen. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeer den Engelsche barakken-kampen en concentraties van auto's in Noord - Cyrenaïca. Dag- en nachtaanvallen van Duitsche gevechtsformaties waren op havenwerken van Malta ge richt; voltreffers door bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber richtten vooral in de staatswerf schade aan. Bij het afweren van een aanval van Engelsche bommenwerpers in den nacht van 26 op 27 Januari heeft een „nachtjagers-staffel" on der leiding van kapitein Leut en den eersten luitenant Prinz te Lippe-Weissenfeld zijn honderdste vliegtuig nedergehaald. JAPANSCHE VOORHOEDE NADERT DE ZUIDPUNT VAN MALAKKA. (Domei). In de berichten van 't front ij wordt gezegd, dat de Japansche opera-; 9 ties in Johore thans zeer vergemakke lijkt zijn, doordat de Engelschen daar niet meer over vliegvelden beschikken en de vier vliegvelden by Singapore fei telijk onbruikbaar zijn door de voortdu rende Japansche bombardementen. De Japansche colonne, die langs de Westkust van Malakka oprukt, heeft den rand van Benoet, 50 km ten Noord westen van Johore Baroe, bereikt. Daar wordt verbitterd gevochten. Naaf Domei van het front van Malak ka meldt, zijn de Britsche strijdkrachten in Johore Dinsdag den algemeenen te rugtocht begonnen. Slechts vijf spoor wegstations scheiden do Japansche voor hoede nog van de Zuidpunt van het schieseiland. DE ACTIVITEIT VAN DE JAPANSCHE LUCHTMACHT (D. N. B.). Het keizerlijke hoofdkwar tier deelt in een overzicht over de activi teit van de Japansche marineluchtvaart sinds 22 Januari mede, dat 4-5 vijandelij ke vliegtuigen, waaronder twee vliegboo- ten, bij de aanvallen op Balik-Papan, Sa- marinda (Nederlandsch Borneo), Ambon (Molukken), Rabaul (New Britian) neer geschoten of op den grond vernield zijn. Bovendien hebben de vliegtuigen vernie tigende bomaanvallen uitgevoerd op mi litaire doelen. Twee Japansche vliegtui gen gingen bij deze aanvallen verloren. Bij de landing in Balikpapan op 24 Januari hebben de marine-eenheden, die .het konvooi begeleidden, een hevig ge vecht geleverd met vijandelijke torpedo- bootjagers en duikbooten. Japansche vliegtuigen brachten een vijandelijke I duikboot tot zinken. De Japanners ver loren vier transportschepen. VERSCHILLENDE PLAATSEN GEBOMBARDEERD. Domei meldt uit fiissabonVolgens United Press heeft het Ned.-Indische hoofdkwartier bekend gemaakt, dat Ja pansche strijdkrachten een landing heb ben uitgevoerd te Kendari op Celebes en nu oprukken langs de Oostkust. Japan sche vliegtuigen hebben verschillende bases in Ned.-Indië voortdurend gebom bardeerd. Japansche bommenwerpers hebben het Ned.-Indische patrouillevaar tuig Wega (1015 ton) tot zinken ge bracht. Domei meldt uit Saigon, dat volgens radio-Batavia geen nieuws uit de om streken van Kendari is ontvangen, nadat de Japanners daar Zaterdagochtend zyn geland. (D. N. B.). Uit Batavia wordt groote Japansche bedrijvigheid in de lucht bo ven alle deelen van Ned.-Indië gemeld. Een bijzonder felle aanval is gedaan op de vlootbasis Amboina in de Molukken. Het Keizerlijk Japansche hoofdkwar-" tier deelt mede, dat de Japansche een heden de bezetting van Balik Papan heb ben voltooid en dat de eenheden van den tegenstander zich geleidelijk overgeven. HET 1TALIAANSCHE WEER- MACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Aan het front in Cyrenaica heb ben de Duitsch-Italiaansche pantser divisies gisteren het contact gehand haafd met de vijandelijke strijdkrach ten, die zich op den terugtocht bevin den en door de luchtmacht van de spil gebombardeerd en met schietwapens werden aangevallen. De door den vijand in den loop der gevechten geleden ver liezen zijn volgens de huidige gegevens nog gestegen. Duitsche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op een Engelsch kon vooi' ten Oosten van Malta en een vollen treffer geplaatst op een schip van 8000 ton benevens op een torpedo jager. De haven van La Valetta en de vliegvelden van het eiland Malta werden eveneens herhaaldelijk door bommen van middelbaar en zwaar ka liber getroffen. Van militaire zijde wordt medege deeld, dat Duitsche vliegtuigen in den nacht en op den dag van 27 Januari in verscheidene golven aanvallen hebben ondernomen op Malta. LANDING VAN AMERIKAAN- SCHE TROEPEN IN N.-IERLAND Het departement van oorlog, te Wash ington deelt in een communiqué mede, idat Amerikaansche troepen in Noord- Ierland (Ulster) zy'h geland; zij staan onder bevel van den divisie-generaal Hartle, aldus verneemt het D.N.B. via Rio de Janeiro. Uit Dublin meldt de Britsche berich tendienst, dat de ;;Valèra in een Dins dagavond gepubliceerde verklaring heeft geprotesteerd tegen de aankomst van Amerikaansche troepen in Noord- Ierland. Hij verklaart, dat zijn regee ring tevoren noch door de Britsche noch door de Amerikaansche regeering is ge raadpleegd. Omtrent de reactie hierop in Berlijn meldt de correspondent der „N. R. C." aldaar aan zijn blad: Op het bericht van de landing van een Amerikaansch z.g. expeditie-corps in Noord-Ierland is te .Berlijn rustig ■gereageerd, mede, omdat men er door de aankondiging van president Roose velt destijds, sedert weken op voorbe reid was. Wel heeft het feit, dat een landingscorps van zulk een geringen omvang naar Europa is gestuurd, eenige verrassing veroorzaakt. Voor zoover men over informaties te dien aanzien beschikt, is dit corps niet eens zoo groot als een brigade op oorlogssterkte. Tegenover de uitlatingen van minister Churchill en de Engelsche propaganda, volgens welke dit corps al» de voor hoede van een toekomstig reusachtig expeditie-corps moet worden be schouwd, dat later het offensief op het continent beginnen zal, staat men hier met vrij groote reserve. Te Berlijn neemt men aan, dat het zoo juist gelande expeditie-corps op het oogenblik meer een gevaar voor Ierland, d.w.z. voor den Vrijstaat en vooral voor zijn Westelijke havens zal beteekenen, dan bijv. voor Duitschland en Europa. DE ENGELSCH—AMERIKAAN-' SCHE OORLOGVOERING. Het D.N.B. meldt uit Stockholm In een witboek wordt, naar de En gelsche nieuwsdienst meldt, de tekst weergegeven van die overeenkomsten, die Churchill en Roosevelt hebben geslo- ten mét betrekking tot de organisatie van de gemeenschappelijke commissies. Deze organisaties bestaan uit een com missie voor de verdeeling van het oor logsmateriaal, uit een gemengde com missie voor de verdeeling van koopvaar- dijscheepsruimte en een gemengde com missie voor grondstoffen. De commis sie voor de verdeeling van oorlogsmate riaal beschouwt alle hulpbronnen in Gr.- Brittannië en de Vereenigde Staten aan oorlogsmateriaal als „gemeenschappe lijke hulpbronnen". Evenzoo beteekent in beginsel de instelling van de commis sie voor de verdeeling van koopvaardij- seheepsruimte, dat ook hier de hulpbron nen van beide landen aan koopvaardij- scheepsruimte als. „gemeenschappelijk" worden beschouwd. LABOUR HEEFT VERTROUWEN IN CHURCHILL. (D.N.B.) De Britsche berichten dienst meldt, dat de Labourfractie gis teren met groote meerderheid besloten heeft te stemmen voor de door Chur chill geëischte motie van vertrouwen. (V. P. B.). Het is prettig, te weten, dat iedereen het beste met u voorheeft en bezorgd is voor uw welzyn. Maar niet iedereen was daarvan dadelijk overtuigd, toen men hem de vorige week voor het eerst bij een maaltijd, genoten in een restaurant, ongeschilde aardappelen voorzette. Wij zijn in den loop der tijden zoo gewend geraakt aan die gezellige kleur van een schaal dampende, versch gekookte en geschilde aardappelen op onzen disch, dat men aanvankelijk ver baasd opkeek, als er plotseling een schaaltje piepers werd opgediend van de grauwe kleur van pakpapier. „Er waren aanvankelijk menschen" zoo vertelde ons de chef van een groote eetgelegenheid „die niet wisten, wat ze met die aardappels-in-de-schil moes ten uitvoeren. Zij knoeiden er mee, tot er alleen wat purê overbleef, met de schillen er door. Sommigen, die er al meer ervaring in hadden, die bijvoorbeeld in Amerika gereisd hebben, kenden het foefje nog: een kruis in de schil en je drukt de aardappel zoo uit zijn velletje. Maar de meest gebruikelijke methode ls nog altijd: op den vork prikken en met het mes in de hand schillen. Ook daarin bereikt men spoedig een groote vaardig heid en we hebben nu al klanten, die het na drie keer verrassend snel blijken te kunnen". „In het begin hebben wij er nog al eens drama's mee beleefd, met die on geschilde aardappelen", gaf de bedrijvi ge dienster in een groot, populair volks restaurant ten antwoord. „Er waren menschen, die er met geen geweld aan wilden en er zich op beriepen, dat het geen voorschrift voor de zaak was om de aardappelen ongeschild op te die nen, ook al moesten ze in de schil ge- ko o kt worden. Maar het is onverander lijk zoo, dat men dan tenslotte omdat het niet anders gaat, er maar eens even aari begint en in negen van de tien ge vallen is de klant er na de proef content mee. Want het schijnt toch wel degelijk waar te zijn, dat de fijnste smaak van de aardappelen vlak onder de schil zit. En wat ons bij het bedienen altijd opvalt, is, dat het gemeenschappelijk schillen van de aardappelen de gezellige sfeer onder de gasten aan tafel bevordert". De aardappels-in-de-schil, die men nu den eter in de restaurants drie maal per week voorzet, blijken dus over het geheel genomen nogal in den smaak te vallen. Zij, die er niet aan wennen kunnen, mo gen zich troosten met de gedachte, dat het om de vitaminen gaat. DE HUISVROUWEN KRIJGEN VOORLICHTING. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Het publiek, dat de regelmatig, zoo wel in de dagblad- als periodieke pers verschijnende artikelen en raadgevingen van het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad leest en opvolgt, zal thans ook op andere wijze benaderd worden. Door middel van middenstandsorgani saties zullen binnen korten tijd een groot aantal vouwbladen kosteloos onder het publiek worden verspreid. Nog deze week verschijnen de eerste vouwbladen, n.l. „Bestrijd het bederf" en „Gort". Daarna verschijnen binnen eenige weken vouw bladen over de volgende onderwerpen: aardappelen; koolsoorten; wintergroen ten; peulvruchten; kaas; eenige andere onderwerpen zyn nog in studie. Behalve tal van recepten (bereidings wijzen) bevatten de vouwbladen o.a. ad viezen over de beste wijze van bewaren der betreffende levensmiddelen; vooral ook de voedingswaarde hiervan zal in het bijzonder worden behandeld. De winkeliers, by wie deze vouwbladen kosteloos verkrijgbaar zullen worden ge steld, zullen tegen hun winkelraam een strook plakken, waarop, behalve het em bleem van het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad, vermeld staat: „Kostelooze adviezen van het Voorlich tingsbureau van den Voedingsraad, al hier verkrijgbaar". Behalve deze „papieren propaganda", heeft het Voorlichtingsbureau aan een groep kruideniers een aantal opbouwbare étalages beschikbaar gesteld, teneinde hun uitstallingen aan de onderwerpen: „Bestrijd het bederf" en „Besteed het gortrantsoen verstandig" te kunnen wij den. Ook eenige andere onderwerpen zijn in studie genomen om op laatstgenoem- DONDERDAG 29 JAN. 1942. Ik zal de goedertierenheden des Hee- ren eeuwiglyk zingen; ik zal Uwe waar heid met mijn mond bekend maken, van geslacht tot geslacht. Ps. 89 2. Zon op onder 9.26 18.21 Maan op onder 15.56 6.59 1 Febr.: Volle maan. 8 Febr.: Laatste kwartier. de wijze onder de aandacht van het pu bliek te worden gebracht. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad vertrouwt, dat aan deze cam pagnes niet alleen de middenstandsorga nisaties haar medewerking zullen verlee- nen, doch hy is er van overtuigd, dat de onder deze organisaties ressorteerende winkeliers ten volle zullen medewerken, teneinde iedere huisvrouw in staat te stellen van de gegeven adviezen recht streeks kennis te nemen. DE ZIEKENFONDSVERZEKERING. De persdienst van het N.V.V. schryft ons: In afwachting van een regeling van de ziekenfondsverzekering voor werkloo- zen heeft de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, bepaald, dat de arbeiders, die een gedeelte van een week werkloos en het overige ge deelte verzekerd zijn, gedurende de ge- heele week als verzekerd moeten worden beschouwd. Met het wegvallen van en kele dagcoupons kan dus in deze geval len genoegen worden genomen. BARNSTEENTENTOONSTELLING TE 'sGRAVENHAGE GEOPEND. De onder beschermheerschap van den Rijkscommissaris door de Staatliche Barnsten Manufaktur Königsberg geor ganiseerde tentoonstelling „Barnsteen, goud der zee" is in het Mauritshuis te 's Gravenhage geopend in aanwezigheid van mevrouw Seyss-Inquart, een verte genwoordiger van den Rijkscommissaris, Prof. Dr T. Goedewaagen, secretaris generaal van 't departement van Volks voorlichting en Kunsten en Prof. Dr F. Wehofsich. Prof. Goedewaagen hield de volgende rede: Men kan de werken der ruimte-kun sten niet naar waarde schatten zonder zich tevens te verdiepen in den aard en mogelijkheden harer grondstoffen. Verschillende culturen hebben in haar artistieke vormgeving verschillende ma terialen gebruikt. Het marmer past in Athene en Rome en de baksteen hoort thuis in Amsterdam en Den Haag. Het eikenhouten meubel en het vaatwerk uit Nederlandsche aarde hebben hun vader land, waaruit zy als het ware zijn ge groeid. En zoo heeft ook elk land of werelddeel zyn eigen materiaal om het sieraad, zyn sieraad, te scheppen of ver siering aan te brengen. Homerus kende reeds barnsteen als wandversiering en als materiaal voor halsketenen. Het barnsteen is een kunstmateriaal uit het Noorderland en daarom verdient dit „goud der zee" de aandacht van onze kunstnyveren. Ook de bouwkunst en de kunstambach ten zyn gebonden aan bloed en bodem, of anders vervlakken zij tot bloote techniek en rationeele vindingrijkheid. Zjj moeten in hun vormgeving by de oude motieven aanknoopen en hen naar het begrip van onzen tijd doen herleven. In het kunstambacht paart zich het nut aan de versiering. Het produceert voorwerpen van nut, maar ook het sie raad, zooals het ook het nuttige voor werp versiert, waarby het nut in het spel overgaat. Den inrichters dezer tentoonstelling wil ik hier, als leider van het departe ment van Volsvoorlichting en Kunsten dank zeggen voor hun streven, ook het Haagsche publiek er van te overtuigen dat in dit spel een edel materiaal tot edele vormen kan komen. Dr Hellbeck, leider van de pers- en propaganda-afdeeling van de Barnstein- Manufaktur, gaf hierna een voordracht over „Barnsteen in de cultuur van vroe ger en thans" en sprak de hoop uit, dat deze tentoonstelling mocht bijdragen tot verbetering van de verstandhouding tus- schen het Duitsche en het Nederlandsche volk. Prof. Wehofsich opende daarop in naam van den Rijkscommissaris deze schoone tentoonstelling. HET NUTTIGEN VAN RAU,WE PEEN De beperkte broodvoorziening heeft in vele gezinnen ten gevolge, dat door jon geren en ouderen vaak rauwe peenen gebruikt worden, om het hongergevoel te verdrijven. Het gebruik van deze

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1